„Rekening rijden is geen luchtfietserij" Waarom de stoppen bij De Korte doorsloegen ^50* Lezerè. service Politiek Partij Parlement PROJECTTEAM ACHT PLANNEN HAALBAAR: DAGTOCHT BRUSSEL M )E/ BINNENLAND QtidwQowuvnt ZATERDAG 8 APRIL 1989 PAGINA UIT DEN HAAG „Politici als Lubbers zijn in staat de aandacht naar zich toe te trekken, omdat ze zo goed opereren. Ze kunnen het proces van afkalving in het CDA wat afrem men. Maar ook Lubbers heeft niet het eeuwige le ven! En zijn reputatie ze ker niet!" Deze woorden rolden ooit uit de mond van dr. Rudolf de Korte. Ze stammen uit de tijd dat hij zulke boude bewerin gen nog in het openbaar durf de te doen. De bovenaange haalde bespiegeling hield De Korte in een interview met onze krant in oktober 1985, toen hij nog VVD-kamerlid Tegenwoordig durft De Korte zulke dingen alleen nog maar te denken. Maar soms, als het hem allemaal te veel wordt, wil de liberaal nog wel eens ouderwets uithalen naar Lub bers, hoewel hij dat meestal in besloten kring pleegt te doen. Toen De Korte vorige week vrijdagavond om acht uur naar het NOS-Journaal keek, sloegen bij hem echter de stop pen door. Doodleuk verklaar de premier Lubbers immers dat hij allerminst tevreden was over het uitlekken van vertrouwelijke informatie over het Nationaal Milieube leidsplan (NMP). Lubbers leg de de schuld bij De Korte, die daarvoor inmiddels al excuses zou hebben aangeboden. Was dit de dank voor een dag intensief overleg onder vier ogen met Lubbers? Was dit het resultaat van een onderhande lingsronde waarin hij, vice- premier en minister van eco nomische zaken, eindelijk weer eens politiek succes had geboekt? Donderdagochtend nog had hij met Lubbers en milieuminister Nijpels tevre den de ochtendkrant doorge bladerd, die flink uitpakte met het akkoord over het NMP. Grote spoed Even later op de vrijdagavond zoemde bij de Haagse redactie van het NOS-Journaal de tele foon. De woordvoerder van De Korte meldde dat zijn mi nister een belangrijke medede ling had. Zo kon het gebeuren dat een cameraploeg van de NOS met grote spoed moest af reizen naar de Wassenaarse bungalow van de vice-pre mier, die vrijwel onmiddellijk vuur spuwde. De Kortes kwaadheid was niet gespeeld, maar echt. Dat had ook PvdA- fractieleider Kok drommels goed in de gaten. Hij was er dan ook als de kippen bij om Lubbers en De Korte tezamen in de Kamer op het matje te roepen teneinde tekst en uitleg te geven over het incident. Stoken in een toch al niet zo best politiek huwelijk is im mers voor een oppositieleider een dankbare bezigheid. Dank zij het door Kok uitge lokte debatje van afgelopen dinsdag weet inmiddels heel Nederland dat de ruzie offi cieel is bijgelegd en dat de fracties van CDA en VVD er eerder lacherig dan paniekerig op hebben gereageerd. Zelfs D66-fractieleider Van Mierlo vond het sop de kool niet waard. Hij nam niet eens aan het debat deel en verklaarde na afloop dat hij de hele kwes tie belachelijk had gevonden. dit zien, vra- merleden niks beters te doen?" Op het oog lijkt het ook inder daad een storm in een glas wa ter te zijn geweest: als fervent krantelezer was Lubbers eind vorige week geschrokken van de bladen die meldden dat de milieu-afspraken tussen hem en De Korte verkeerd zouden vallen bij Ruding en andere ministers. Lubbers moest ge woon even z'n ei kwijt. Dat was alles, althans zo leek het. Toch is er veel meer aan de hand. De publieke woorden wisseling is symptomatisch voor de belabberde relatie tus sen de premier en zijn 'rech terhand'. De Korte verwijt Lubbers dat deze voor vrijwel alle beleidsbeslissingen de eer naar zich toetrekt en de VVD zelfs niet het minste politieke succesje gunt. Dat riep hij als kamerlid al tegen iedereen die het maar horen wilde. Lub bers, die in die tijd zijn eerste CDA-VVD-kabinet leidde, had alleen al daarom bitter weinig met De Korte op. Met lede ogen zag de minister-president vervolgens hoe zijn tegenpool in de VVD-gelederen naar vo ren werd geschoven. Toen de rol van Nijpels als politiek lei der was uitgespeeld, was bin nen de VVD een compromis ontstaan: De Korte (als 'over blijfsel' van het bewind-Nij- pels) en Voorhoeve (als eerste man van de nieuwe lichting) zouden samen het politieke leiderschap van de liberale partij gaan delen. Nadat De Korte tot vice-pre mier was gebombardeerd, ging Lubbers er nog luchtigjes van uit dat hij nauwelijks of geen tegenstand van hem zou on dervinden. Wat dat betreft kwam hij echter van een kou de kermis thuis. De Korte ont popte zich als een ambitieus en intelligent bewindsman, die maar één nadeel had: hij kon zijn verhaal niet verkopen in de publiciteit. Inhoudelijk was De Korte allerminst slecht. Het ministerie van economi sche zaken, dat een traumati sche ervaring achter de rug had met de RSV-enquête, leef de onder zijn bewind op. De topambtenaren werden weer serieus genomen in het over leg tussen de belangrijkste mi nisteries. Economische Zaken wierp zich op als „aanspreek punt voor het bedrijfsleven". Mede door de economische groei ontstond op dit departe ment een euforie-stemming en De Korte schaamde zich niet hiervan melding te makeh. Incidenten Nog geen half jaar na het aan treden van het tweede kabi- net-Lubbers vond het eerste openbare incident plaats. De Korte praatte zijn mond voor bij door een voorgenomen be zoek van koningin Beatrix aan Japan te veroordelen. In de Tweede Kamer ringeloorde Lubbers hem door de opmer king te rangschikken in de ca tegorie „Eens, maar nooit weer". Voor De Korte was dit het sein zich een poosje ge deisd te houden. Eind 1987 tekende zich echter opnieuw een affaire af. Bin nen het kabinet ontstond on rust over de gigantische over schrijdingen in de subsidie-uit gaven op grond van de wet in vesteringsrekening (WIR). Eind februari besloot het kabi net in het geheim dat de WIR met onmiddellijke ingang (dat wil zeggen: na het weekend volgend op het vrijdagse kabi netsberaad) zou worden afge schaft. Maar het bedrijfsleven kreeg hiervan lucht en diende nog even snel voor honderden miljoenen guldens aan WIR- aanvragen in. Meteen drong zich de politiek geladen vraag op waar het 'lek had gezeten. De beschuldigende vinger in het Haagse circuit ging naar De Korte, die uiteraard ont kende. Een onderzoek van de rijksrecherche leverde geen bewijzen op voor de ernstige verdachtmakingen, maar deze zaak deed het imago van De Korte uiteraard geen goed. Op en rond het Binnenhof en zelfs binnen de VVD-gelede- ren, waar inmiddels Voorhoe ve zich als de enige echte libe rale leidsman had ontpopt, gaf nauwelijks nog iemand een cent voor De Korte. Eens te meer gold daarom na de WIR- affaire voor de vice-premier het motto „mond houden en hard werken". Dank zij die houding boekte hij het afgelo pen jaar achter de schermen redelijk succes met de belan genbehartiging in het kabinet voor zijn departement en de VVD. Hij leek zich goed te kunnen inhouden en eiste nimmer de politieke eer op. Toch bleef hij zich door Lub bers getergd voelen. Verkeerde keelgat Daarom kon De Korte het ab soluut niet hebben dat npta bene Lubbers zélf een keer ROB SEBES voor zijn beurt sprak. Dat ge beurde onlangs over het zeer gevoelige onderwerp kern energie. Vlak voordat De Kor te, als politiek verantwoorde lijke bewindsman, het plan be kend wilde maken om voorlo pig af te zien van de bouw van nieuwe kerncentrales, ver klapte Lubbers het al voor de televisie. Dit schoot De Korte finaal in het verkeerde keel gat, te meer omdat Lubbers' enige tijd eerder in een televi sie-interview ook al op liberale tenen was gaan staan. De pre mier deed toen hardnekkige pogingen het VVD-standpunt pro-commerciële tv weg te drukken. Deze twee optredens van Lub bers samen bezorgden De Kor te zulke harde dreunen, dat zijn frustratie jegens de CDA- leider weer in alle hevigheid opspeelde. Geen wonder dus dat hij uiteindelijk ontplofte toen Lubbers hem vorige week in de kwestie rond het Nationaal Milieubeleidsplan publiekelijk beschuldigde van onoirbare praktijken. De woorden die De Korte ruim drie jaar geleden sprak over het „eeuwig leven" en de „reputatie" van Lubbers heb ben een profetisch karakter gekregen. Het is alleen jam mer voor De Korte dat hij nu zelf en niet Lubbers, die weer lijsttrekker van het CDA wordt, het onderwerp van dis- geworden. Autorijdend Nederland zal er aan moeten ge loven. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat is vastberaden het rijden in de spits en op drukke wegen fors duurder te maken om de files en milieuvervuiling terug te drin gen. Via sensors, mircogolven en andere elek tronische tovenarij moeten met name in de Randstad de bewegingen van het blik op wie len nauwgezet gevolgd en extra belast wor den. Of het allemaal wel haalbaar en betaal baar is, is volgens de automobiellobby, vere nigd in de Stichting Weg, zeer de vraag. Maar volgens ir. P.J. van Hoek, lid van het project team Rekening Rijden, gaat het echt lukken. Via een enquête test het team momenteel de „pijngrens" waarbij automobilisten het ge waardeerde vervoermiddel laten staan en knarsentandend kiezen voor het openbaar vervoer. RIJSWIJK De illustra ties in het voortgangsrap port nr.l van het project team Rekening Rijden doen nog wat knullig aan. Een autootje van het mo del 'Trabant 1960' passeert een 'communicatie-een heid' die is getekend als een ouderwetse parkeer- meter. Een stippellijntje van de 'parkeermeter' naar het mannetje achter het stuur geeft aan dat hier geheimzinnige din gen gebeuren. Uit de be geleidende tekst leren we dat via microgolven een bedrag wordt afgetrokken van een elektronisch be- taalpasje dat de automobi list in zijn voertuig heeft. Kassa! Het principe van het rekening rijden in een notedop. Minister Smit-Kroes van ver keer en waterstaat deed dit sy steem na maanden van ge heimzinnigheid deze week voor de Tweede Kamer uit de doeken. In 1992, zo schrijft zij, moet een proef worden gedaan om de werking van het sy steem aan te tonen. Gaan de lichten vervolgens op groen, dan kan het rekening rijden al in 1996 in de Randstad inge voerd zijn. Na 1996 kan de rest van het land volgen. Uit de eerder gepubliceerde nota 'SVV' blijkt dat het rijden tij dens de spitsuren per kilome ter (variabele kosten) globaal vijftig procent duurder zal worden. De Stichting Weg, een verza meling van 30 organisaties in het wegvervoer, was er als de kippen bij om voor te rekenen dat het pendelen tussen Den Haag en Utrecht per jaar liefst 2100 gulden duurder zal wor den. Bovendien, zo becijferde de Stichting, gaat de invoering van het systeem 200 tot 400 miljoen gulden kosten. Admi nistratief zou het al helemaal een warboel worden en ook de datum van invoering zou veel te optimistisch zijn ingeschat. Fijntjes wees de Stichting Weg er op dat het grootste deel van de apparatuur die voor het re kening rijden ontwikkeld' moet worden, alleen nog maar op papier bestaat. In autootjes van het model Trabant en sty- listische 'communicatie-eenhe den'. Luchtfietserij „Wij doen hier niet aan lucht fietserij", weerspreekt ir. J.P. van Hoek, werkzaam in het ambtelijke Projectteam Reke ning Rijden. „Het klopt dat een groot deel van de appara tuur niet op de markt ver krijgbaar is, maar het is ook niet zo dat het wiel nog moet worden uitgevonden. Je kunt het rekening rijden niet verge lijken met kernfusie, waarvan ie nog maar moet afwachten of het werkt. Het is een kwestie van het verder ontwikkelen van technieken die nu al be kend zijn. De tijd die daarmee gemoeid is kun je vrij redelijk inschatten. Het wordt een hele klus om het systeem voor 1996 van de grond te krijgen, maar we zijn ervan overtuigd dat het kan lukken". Het hele systeem van rekening rijden draait om het principe dat niet het bezit van de auto, maar het gebruik ervan ont moedigd moet worden. In de 'nota-SVV' van Verkeer en Waterstaat stelt minister Smit- Kroes dat in het jaar 2010 ruim 7 miljoen auto's in Ne derland zullen rondrijden te gen 5 miljoen nu. Als de over heid niet zou ingrijpen verrij den die auto's samen 70 pro cent meer kilometers dan nu het geval is. Die „groei" moet beperkt worden tot 30 procent tijdens de spits. Minder meer dus. Daarmee wordt niet al leen de economie (minder fi les) maar ook het milieu ge diend, aldus de minister. Alternatieven De werkgroep van ir. Van Hoek heeft de afgelopen maanden een groot aantal mo gelijkheden voor het „terug dringen van de mobiliteit" on der de loep genomen. Volgens Van Hoek bleef er van de elf technieken uiteindelijk slechts één over. Hij somt op: „Een spitsvignet levert problemen op met de controleerbaarheid. Hogere accijnzen leiden tot vluchtgedrag over de grens, waar de benzine goedkoper is. Het achteraf in rekening bren gen van tarieven geeft proble men met de administratie en de inning van het geld. Er is geen ruimte voor tolheffing via grote tolpleinen met wach- thokjes. Kortom: uiteindelijk is het rekening rijden via betaal- pasjes en een netwerk van meetstations langs de weg als beste uit de bus gekomen". Het systeem wordt inmiddels ook door Frankrijk, Italië, Spanje en België met belangstelling bestudeerd. Volgens Van Hoek staat nu al vast dat invoering van elek tronisch rekening rijden 57 miljoen („met een onzeker heidsmarge van veertig pro cent") gaat kosten. De Stich ting Weg zou met haar becijfe ringen (tussen de 200 en 400 miljoen) dus aan stemmingma kerij doen. Administratief is het voorgestelde project vol gen? Van Hoek goed te behap pen omdat het grootste deel van de transacties in de auto's zélf afgewikkeld worden. Van Hoek: „Het is niet zo dat maandelijks miljoenen nota's de deur uitmoeten. Als het elektronische betaalpasje van de automobilist „leeg" is, kan hij dat bij elk tankstation vrij eenvoudig weer opladen". Hoek toont een pagina uit het deze week gepresenteerde rapport over rekening rijden. K a FOTO: MILAN KONVALINK/> Kernvraag is natuurlijk of het rekening rijden uiteindelijk ook zal leiden tot minder auto gebruik. Vanuit de automo bielbranche wordt herhaalde lijk aangevoerd dat de Neder lander zich echt niet zo ge makkelijk uit de auto zal laten pesten. Na de tweede oliecrisis, toen de benzine meer dan twee gulden kostte, werd er immers ook nog lustig op los- getuft. Ir. Van Hoek ziet het echter niet zo somber in. „Via een betaalpasje in de auto, waar langs elektronische weg bij het passeren van bepaalde punten geld op wordt afge schreven, wordt je als automo bilist wel heel direct met de kosten geconfronteerd". Via een uitgebreid onderzoek tracht het projectteam r teel na te gaan waar voor Nederlandse automobilist pakt? Uitgangspunt daarbij is wel dat het openbaar vervoer eind deze eeuw op rolletjes loopt. Van Hoek: „Afhankelijk van de studie worden de tarie ven voor het rekening rijden vastgesteld. Waarbij ik niet zeg dat het idioot hoge bedra gen per kilometer worden". 'ALINKA Zélf gebruikt de heer Van Hoek momenteel nog de auto om zich van en naar het werk te spoeden. Het kantoor Rijkswaterstaat waar het pro jectteam is gehuisvest, ligt buiten de stad Den Haag, op het bedrijventerrein Piaspoel- polder. Openbaar en naar dit gebied lijks. Maar, zo belooft Van Hoek plechtig: „Als het reke ning rijden wordt ingevoerd en er is een goede tramverbin ding, dan laat ik de auto voort aan staan. Met mij, hoop ik, een heleboel andere Nederlan ders". PAUL KOOPMAN SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL AnlMTDtn-WMip. 'Dagtocht Brussel, met bezoek aan de koninklijke serres van Laken. Vertrek: zaterdag 22 april 1989. 's Morgens bent u in de gelegenheid te winkelen in deze stad. 's Middags brengt de touringcar u naar het paleis Laken, waar de koninklijke serres tijdelijk zijn opengesteld voor publiek. U kunt op uw gemak genieten van de mooie serres met de schitterende plantencollectie! De toegang is grabs. Inclusief: x koffie met gebak diner. Vertrek uit Gouda 07.30 uur en Den Haag 08.00 uur. Terugkomst 's avonds om on- De overheid geeft jaarlijks tientallen folders uit met eet iden dreigd odhul] informatie, nuttige wenkt lporgc breed scala variërend v voor energiebesparing tot uiteenzettingen over allerlei soorten subsidies. Belangstellenden kunnen 2 aanvragen via Postbus 51 of|- afhalen bij postkantoren en bibliotheken. De nieuwste aanwinst is een brochure v het ministerie van sociale zaken die boordevol tips sta 'Solliciteren Het informatieboekje is op eejl 'eruststellende en tevens bemoedigende toon geschreven. In de trant va 'Shell Helpt' wordt de werkloze lezerfes) voorgehouden dat de overhe SN I niet te beroerd is hem of hai ter de helpende hand te bieden l or d, het solliciteren naar een baa t a En wie nu maar alle welgemeende aanbevelingen I goed opvolgt, komt heus wei 1, aan een betrekking, echt v „Elke dag opnieuw vinden baan. Waarom zi ^VO ffen iter rr edselt: ia lie k 'arscl lit o1 het u niet lukken?", roept dt, inleiding van de folder optimistisch. „Blijf dus uitkijken, zoeken, schrijven, zuchten en opnieuw probere ng. I Zoek werk dat u aankunt, di Laat zien da gemotiveerd bent, zin hebt de aangeboden baan en vert Solliciteren is eigenlijk heel simpel, redeneert het ministerie. Een kind kan de doen. Kunt u maar geen geschikte personeelsadvertentie vinden of heeft het arbeidsbureau geen leuke dingen voor u de bakken staanGeen no dan is er altiid nog de mogelijkheid van een 'open I sollicitatie'. Gewoon op de bonnefooi naar een bedrijf o instelling schrijven (bellen mag ook) en vragen of n kan gebruiken. Vinden z helemaal niet erg hoor! Integendeel, eigen initiatief I wordt juist door de meeste werkgevers zeer gewaardeeii vin tig keer 'nee' i gekregen? Niet l de pakken neerzitten! Misschien ontstaat er later v een vacature en dan denkt zo'n personeelsafunctionaris I wellicht: „Verrek, we hebbem nog een geinige brief liggenf van meneer X en ik 1 laatst nog een aardige dame aan de lijn die ook geknipt z zijn voor die functie!" Pas echt spannend wordt dd brochure als 'De sollicitatiebrief' en 'Het sollicitatiegesprek' aan bod hderz komen. Wat de brief betreft|oncj€ schrijft de folder een waslijs van spelregels voor, zoals „Neem een behoorlijk stuk papier (een wit A4-velletje). Schrijf leesbaar of typ uw brief. Maak geen spel of- \pryf stijlfouten, geen doorhalingeivf^t verbeteringen of vlekken. Schrijf de brief desnoods drifaSE keer over...." enzovoorts enzovoorts. En dan komt He Gesprek. „De meeste mensei zijn nerveus", staat er. „Neei daarom wat tijd oefenen, bijvoorbeeld met ee aard familielid". (Ziet u dat voor zich? „Sylvia, zullen we stral na het eten gezellig sollicita tiegesprekje spelen „O ja, dolletjes, Henk. Even wat In de folcler wordt overigens|j] al deels verklapt wat de sollicitant zoal gevraagd wordt. „De werkgever start met vragen over uw laatste vakantie", weet het minister d ge „Dit is om u op uw gemc stellen. Beantwoordt de vragen volledig, open en mefc tijd zelfvertrouwen. („Ahum. Wie gustL zijn met het hele gezin naar corr Spanje geweest, dat wil zeggt |genc naar een klein dorpje in n A Andalusië, Santa Maria de j Completa. Dat kan ik u harte aanbevelen, mijnheer", „Kijk de vragensteller z vervolgt de brochure streng. „En als u iets niet weet, zeg het dan eerlijk, anders valt h toch wel op. Geef geen kritiel^^x Soms maakt een werkgever t aantekeningen. Dit zijn vaak korte notities over vragen di idsrj hij of zij u straks wil stellen. m di Niet ongerust maken dus! La zien dat u enthousiast bent over de baan. Stel zelf t vragen, maar niet meer twee of drie". En zo gaat het maar door. A mitrailleurvuur knallen de praktische tips van de pagini af. Wie na dit alles bladzijde omslaat ziet onmiddellijk he resultaat: een foto van breed lachende twintigi zijn fiets aan een paal vastklinkt. „De eerste werkdag" staat erboven. En ook: „U hebt de baan! Gefeliciteerd!". Een spannei boek is geëindigd in een ha\ ending. Ach, liep het voor iedereen maar zo goed af. Maar hoevelen zullen noodgedwongen telkens weflRSS terug moeten naar bladzij 01 alig erke ,)eft oces i hoor an-c uilen Nice 'andc even. ld. H hü eme anbc

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4