„Kijken" in het lichaam staat voor ware revolutie Kosmonautendorp bij Moskou open voor gewone mensen 'CcidócSowuvnt' finale 3d- RONDLEIDING DOOR ECHTE RUIMTEVAARDER ZATERDAG 8 APRIL 1989 PAGINA 26 PATIËNT KAN VEEL ELLENDE WORDEN BESPAARD DEN HAAG - „Kijken" met de computer in het menselijk lichaam staat aan de vooravond van een ware revolutie. Röntgenfoto's zijn maar ouderwets en de moderne methoden van scannen (aftasten) ogen nogal ar moedig vergeleken met de glashel dere, bewegende, driedimensionale beelden die de computer in de na bije toekomst kan maken. Aandoe ningen als een botbreuk, gebarsten hersenpan, gescheurde spier, ver brijzelde enkel en allerlei lichame lijke vergroeiingen zijn dan stuk ken beter „in kaart" te brengen. Iemand die gewond het ziekenhuis bin nenkomt, krijgt dan scanners op het ge wonde lichaamsdeel gericht, waarna de computer „real-time", dus zonder op onthoud, alle beelden vertaalt in een haarscherp „dieptebeeld" van bijvoor beeld het verbrijzelde hielbeen. De arts kan het geprojecteerde letsel draaien en met een druk op de knop maakt een ma chine een piepschuimen model van het kapotte bot. Aan de hand van die sculp tuur kan de chirurg nauwkeurig nagaan wat er precies aan de hand is, hij kan een prothese nog voor de operatie op maat laten vervaardigen en een proef- operatie in piepschuim verrichten. De voordelen;, een sterke afname van het aantal foute diagnoses, schouwoperaties, mislukte operaties en herhalingsopera ties, een enorme kostenbesparing en niet te vergeten: de patiënt wordt heel wat el lende beelden Om dit alles mogelijk te maken, zijn universiteiten en industrie in Nederland kort geleden het onderzoek Three-di mensional Computer Vision gestart. In het project werken natuurkundigen, me dici, biologen en informatici samen van vakgroepen van de universiteit en het academisch ziekenhuis van Utrecht, van de Technische Universiteit Delft en van de universiteit van Amsterdam. „Hoofdaannemer" is de Vakgroep Ra diologie en Nucleaire Geneeskunde van de Universiteit van Utrecht, die in dit onderzoek nauw samenwerkt met een gelijksoortige vakgroep van de universi teit van North Carolina. Ook andere Amerikaanse universiteiten en de uni versiteit van Leuven hebben een rele vante inbreng. De wetenschappers werken aan een computerprogramma waarmee compu tertechnieken op het gebied van driedi mensionale beelden (3D-beelden), af komstig uit de ruimtevaart en de vlieg- Links: Schedel van een tweejarig patiëntje dat werd geboren met verbeende schedelnaden. De groei van de hersenen werd belemmerd doordat de schedel niet kon meegroeien. Met als gevolg dat hersenen en schedel een ongewone vorm kregen. Op het patiëntje is toen een driedimensionaal computertomografisch onderzoek gepleegd om zicht te krijgen op de schedelvorm en alle eventuele mogelijkheden voor correctie door de chirurg. Het maken van alle 129 scans duurde zo'n 80 minuten. Het buisje in de mond is het slangetje van de Midden: Een 3D-reconstructie van dezelfde schedel waar doorheen nu de met vloeistof gevulde hersenkamers te zien Rechts: Een 3D-reconstructie van alleen de hersenkamers die qua vorm van de normale situatie afwijken. tuigindustrie, beschikbaar komen voor 1 de gezondheidszorg. Het gaat dus om een software-project; vandaar dat het onderzoek plaatsheeft onder auspiciën van SPIN, (Stimulerings Projectteam Informaticaonderzoek). SPIN is een organisatie die zich in op dracht van de overheid inzet voor ver sterking van de Nederlandse positie op kansrijke terreinen van de informatica. SPIN betaalt vier miljoen van de in to taal dertien miljoen gulden aan kosten. De onderzoekers willen de te ontwikke len software uiteindelijk in „ruwe vorm" ter beschikking stellen aan bedrijven die aan het onderzoek meewerken. Het zijn Philips Medical Systems en de Neder landse dochters van Agfa-Gevaert en Hewlet-Packard. In ruil voor hun jaar lijkse bijdrage van 75.000 gulden elk mogen zij de resultaten van het onder zoek omzetten in produkten voor de markt. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de - buitenlandse - computerindus trie in de vier jaar dat het onderzoek naar verwachting zal duren, zeer snelle computers op de markt brengt. Want wie spreekt over 3D-beelden, heeft het over verwerkingssnelheden van een mil jard eenheden informatie per seconde. Driedimensionaal beeld van een schedel. Banaan De mensen die ooit bewonderend hun blindedarm, niersteen of ongeboren kind op de terminal mochten aanschouwen, lullen zich wellicht afvragen wat er dan mankeert aan de hedendaagse, geavan ceerde scannings-methoden. Met andere woorden: zijn computertomografie, echografie, nucleaire magnetische reso nantie en dergelijke dan waardeloos? „Nee, gebrekkig", zegt P. F. G. M. van Waes van de Vakgroep Radiodiagnos-, tiek en Nucleaire Geneeskunden van de universiteit van Utrecht. „Röntgen is in feite niet meer dan schuiven met scha duwen en het moderne scannen is een standaardmethode, terwijl iedereen ei genlijk net iets anders in elkaar zit. 3D kan daar wel aan beantwoorden, het laat ook veel meer zien en met 3D zit men bovendien ver onder de gemiddelde stralingsniveaus; vaak is van straling he lemaal geen sprake". „De hedendaagse methoden geven bo vendien niet meer dan doorsneden in één richting. Een echo geeft tegelijkertijd verschillende soorten beelden, zoals van vocht, huid, bot, vaten en cellen. Dat maakt het beremoeilijk voor de chirurg om zich een compleet beeld van het pro bleem te vormen. Vergelijk het maar met een banaan die je in plakjes snijdt. Daarna is evenmin precies na te gaan welk plakje op welke plaats thuishoorde. Met andere woorden, operaties of be handelingen op basis van de bestaande technieken leiden niet zelden tot een slecht resultaat en dus tot heroperaties. Of tot schouyvoperaties omdat de chirurg de patiënt toch maar openmaakt om zelf even te kijken. Met alle ellende vandien voor de patiënt, om over de extra kosten niet te spreken". Plakken De vakgroep van Van Waes in Utrecht heeft in de afgelopen drie jaar tweehon derd patiënten „computermatig gecom poneerd". Met een verbeterde scanning- techniek zijn verminkingen, breuken als mede aangeboren en verworven afwij kingen afgetast en weergegeven in 140 tot 160 „beeldplakken" van elk ander half tot dne millimeter dik. Met de licht pen werden de contouren van elke mate riaalsoort opgespoord waarna de beeld schijven van bot, lucht, huid, vet of vocht vervolgens - net als die van de banaan - „gestapeld" werden, zeg maar in elkaar gedrukt. Zo ontstaat één beeld dat sterk de suggestie wekt driedimen sionaal te zijn. Een beeld zo scherp als van een tekenfilm, alsof het te pakken is. Elektronisch kan de computer om aparte beelden gevraagd worden. Niet alleen van-bot of huid, ook van oppervlakten, doorzichten en uitsnijdingen. De beel den zijn bovendien te draaien, te vergro ten en te verkleinen, hetgeen het „3D-ef- fect" nog verhoogt. oneller Het „componeren" is echter een tijdro vende zaak; de computer heeft twintig seconden nodig om één beeldje door te rekenen en te tonen. Al met al moet de patiënt vaak zo'n twee uur doodstil zit ten; en dat is lastig, zeker als deze ergens pijn heeft. Het nieuwste SPIN-programma is daar om gericht op het samenstellen van een snel computerprogramma dat de platte beelden „real-time", dus onmiddellijk, verwerkt en „3D" weergeeft. Van Waes: „De chirurg krijgt zo een mooi beeldver- slag. Maar aangezien chirurgen liefst iets ïn handen hebben, werken we ook nog software die de 3D-beelden vertaalt in een sculptuur van piepschuim. Net zoals een draaibank door gegevens van de computer gestuurd wordt. Aan een kapotte piepschuimen heup of zo, kan de man zien wat er precies aan de hand is en wat hij moet doen. Hij kan zelfs een proefoperatie in piepschuim doen. Hij kan oefenen voordat hij werkelijk het mes hanteert". Omdat het vervaardigen van het model nu ongeveer tien uur duurt, moeten snelle computers ook hier een oplossing bieden. Uiteindelijk moet het frezen „real-time" plaatshebben. De patiënt zit op een stoel, de camera is gericht op het letsel, de 3D-beelden verschijnen meteen op het scherm en tegelijk wordt van de Tijd De wetenschappers hebben goede hoop dat de vervolmaking van de software een succes wordt in de vier jaar dat het onderzoek naar verwachting zal duren. Ir. H. P. Struch, directeur van SPIN: „De noodzakelijke technieken hebben we al in huis. Met name Philips heeft op het gebied van digitale beeldverwerking en patroonherkenning al veel gedaan. Utrecht en de universiteit van North Carolina lopen min of meer voorop". Lichaamscellen en bloedvaten zijn nog niet te vertalen door de computer. Dat komt naar men hoopt later, evenals het 3D-scannen van bewegende beelden, zo als van hart en longen. Van Waes: „Het zit er dik in dat elk ziekenhuis in de naaste toekomst over dergelijke krachti ge beeldverwerkende computers zal be schikken. Mismakingen zoals van de Elephantman zijn dan grotendeels weg te werken. Misschien komt het ooit zover dat de arts een set plakken inlevert, waarna de computer automatisch het hele plaatje geeft. Of dat de gewonde pa tiënt al bij binnenkomst in het zieken huis gescand wordt zodat de chirurgen meteen kunnen nagaan hoe ze moeten opereren". HENK ENGELENBURG De ingang van het ruimtevaartmuseum in Sterrendorp FOTO'S: PERSUNIE ZVEZDNOGO GORODKA - Een metershoog standbeeld van Joeri Gagarin markeert de plaats waar 's werelds eerste ruimtevaarder woonde. De gids wijst op twee ven sters, links, zes hoog. Daar was zijn huis. Zijn vrouw Valentina woont er nog steeds. Zvezdnogo Gorodka, 'Sterrendorp', 35 kilometer ten noordoosten van Moskou, is de woonplaats van de Sovjet-kosmo nauten. Behalve sobere flatgebouwen, een school en een ruimtevaartmuseum zijn er de faciliteiten te vinden waar ze oefenen. Sterrendorp is al jarenlang een soort be devaartsoord voor wetenschappers en ruimtevaartjournalisten uit de gehele wereld. Gewone belangstellenden had den er echter geen toegang. Maar de glasnost schrijdt voort, en met ingang van deze maand is het mogelijk een be zoek aan het kosmonautencentrum te brengen. En rondgeleid te worden door een levensechte ruimtevaarder. Tijdens een gedeelte van de excursie is fotograferen volstrekt taboe. Naar het le vensgrote model van het ruimtestation Mir mag alleen maar gekeken worden vanaf een balustrade. Dat het model werkelijk in gebruik is blijkt wanneer een kosmonaut, in volle uitrusting, er naar binnen gaat. Het echte station draait sinds 1986 om de aarde. Eind vo rig jaar werd erin het ruimteduurrecord op 366 dagen gesteld door de kosmonau ten Vladimir Titov en Moesa Manarov. In een grote, ronde hal staat de 'centrifu ge', 18 meter in diameter, waarmee de zwaartekrachtproeven worden gedaan. De capsule aan het eind draait met een snelheid tot 200 kilometer per uur in de hal rond. Elders is het vluchtleidingscen- trum te vinden, waar de ruimtevaartui gen op hun reis door het heelal worden Spannend De kosmonaut die onlangs een groep Nederlandse journalisten begeleidde was niet de eerste de beste. Vladimir Lechov (47), tweemaal onderscheiden met de Lenin-orde, was driemaal in de ruimte, maakte diverse ruimtewandelingen en bezat ooit het ruimteduurrecord van 175 dagen. Maar hij werd pas echt bekend toen hij begin september vorig jaar. sa men met de Afghaanse kosmonaut Ab dul Achad Momand, op een haar na aan de dood ontsnapte. „Het scheelde maar dertig seconden", vertelt hij. „We waren, na een bezoek aan de Mir, met de Sojoez TM-5 onder weg naar de aarde toen er tot twee keer toe iets fout ging met het besturingssys teem. Er was toen nog maar één kans over om het er levend af te brengen. Zou die mislukken, dan waren we ten dode opgeschreven. Want er was voor maar twee dagen voedsel aan boord en red dingspogingen van buitenaf waren op korte termijn uitgesloten. Tijdens de laatste manoeuvre zouden dertig secon den bepalend zijn voor ons leven. Maar het lukte". Lechov ziet er voor ons, gewend als we zijn aan de aanblik van slanke, atletische Amerikaanse astronauten, bepaald niet als een ruimtevaarder uit. Hij is kort, ge drongen en heeft een forse buik. Maar dat past op zich wel weer bij de aanblik van het gehele dorp, dat zich in niets on derscheidt van andere Russische plaat- Oagarin In het ruimtevaartmuseum valt de na druk vooral op Joeri Gagarin, die op 12 april 1961 het startsein gaf voor de be mande ruimtevaart. Op 27 maart 1968 kwam hij om het leven toen hij neer stortte met de straaljager waarmee hij een trainingsvlucht maakte. Zijn as werd ingemetseld in de muur van het Kremlin en hij wordt in de Sovjetunie nog steeds geëerd als een van de belangrijkste bur gers die het land heeft voortgebracht. De herinneringen aan Gagarin zijn tal loos. Op panelen worden foto's getoond waarop hij staat afgebeeld met tal van prominenten - alleen die waarop de toenmalige partijleider Chroestsjov hem hartstochtelijk omhelst is er niet bij. Zelfs zijn half verbrande portemonnee, die in de resten van de verongelukte straaljager werd gevonden, wordt ten toongesteld. Documentatie over de ruimtevaart van de Sovjetunie is in Sterrendorp echter nauwelijks te vinden. Maar misschien komt dal nog. Aan public relations heb ben de organisatoren echter wel gedacht. De excursie wordt besloten in de kamer waar alle kosmonauten plechtig worden toegesproken voordat ze naar de lanceer basis vertrekken. Iedereen krijgt een mapje ter herinnering, met een groepsfo to met de kosmonaut die het gezelschap rondleidde, een oorkonde die geldt als bewijs voor het bezoek aan Sterrendorp en een medaille met de afbeelding van Gagarin. De klok boven de deur wijst 10.31 uur aan - het tijdstip van diens overlijden. ANDRÊ HORLINGS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 26