Verbreding A4 en aanleg snelspoorlijn is teveel 13)e SeicLoke Sou/temt Plannen woontoren in Katwijk gereed Platform boos op bedrijfsleven L i9a Onder redactie van Ton Pieters. plots ^■rami op i^B uitn. Het viel nauwelijks op maar toch stond het er, in de dins- n de Leidsche Courant, 2 april 1929. Een geïrriteerd aandoend hoofdartikeltje van politieke links op de voorpagina. Ier het kopje „Verdeel .breek". „Naast de R.K.Staatspartij staat een af- [escheiden groep, de Ï.K. Volkspartij. En nu loopen er mededeelingen on de pers over de oprichting van een „Onafhankelijk Ka tholiek Verbond", terwijl er ook een gerucht gaat betref fende de vorming van een ,R.K.Agrarische Partij". Wie :ich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Het niets-nutte „werken" van de R.K. Volkspartij zal anderen van een afscheiding kunnen weerhouden! Op zichzelf is 't is al zoo herhaaldelijk betoogd elk verbreken van de eenheid in onze poli tieke organisatie een kwaad. Verbrokkeling der eenheid beteekent per se verzwak king van onze kracht. Wie de Katholieken in politieke par tijen wil verdeelen, hij breekt daardoor der Katholieken kracht!" Van gans andere aard was op 3 april een berichtje: „Heden middag heeft op den Sta tionsweg een jongen op een met een zwaren mand bela den fiets een aanslag ge pleegd op den... commissaris van politie. De jongen, die moest uitwijken, slingerde "lotseling hevig naar links, de den commissaris, die zijn beurt een jonge dame itnoodigde tot kennisma king met de Leidsche keien". Een ingezonden stuk, ge schreven op „Paaschmorgen 1929", liep aldus: „Geachte Redactie. Op dezen heerlij ken en grootschen feestdag wordt de stad ontwijd door Y getingel tangel van de ver velende ijscowagens. En zoo gaat het voort, den geheelen zómer op den dag des Heer- en. Kan vanwege de Over heid niet verboden worden deze openbare Zondagsont heiliging? Laten we toch al len medewerken om zooveel als 't kan den dag des Heeren te heiligen en vooral bij onze R.K. er op aandringen in den gemeenteraad, dit kwaad af te schaffen. Laat men nu niet aankomen met: de menschen verdienen er nog een boter ham mede. Dit is geheel bui ten de Wet Gods". Aldus A.v.W. Boven Hamburg en Leipzig sneeuwde hët begin april '29 nog aardig en bijna overal bleef men zigeuners waarne men. En in Mexico woedde de opstand voort. „Regeer- ingstroepen hebben na een bloedigen strijd de stad Jimi- nez bezet. De opstandelingen hebben de stad ontruimd, doch bondstroepen, uitgerust met vliegtuigen, hebben ge tracht hun den terugweg af te snijden. De stad Jiminez moet een vreeselijken aan blik bieden door de vele dooden die in de straten lig gen". Ook op 3 april '29: „Op den Nürburgring, de groote auto- mobielbaan in den Eifel, wa ren Maandag een 5000 be langstellenden bijeen om een tocht met een vuurpijlauto gade te slaan. De autorenner Volkhart zou de auto, die toe behoort aan ir.Sanders, een der vroegere medewerkers van Fritz Opel, besturen. De toeschouwers hebben geen waar voor hun geld gehad. De overigens prachtige auto, waarin behalve Volkhart een dame uit Dusseldorf plaats nam, wier heldenmoed tevo ren door luidsprekers was ge prezen, kwam door de 24 vuurpijlen die tot ontbran ding geraakten maar moei zaam in beweging en legde niet meer dan 200 M.in een sukkeldrafje af. Toen Volk hart nadien op een motorrij wiel door vuurpijlen voortbe wogen, een 100 M.in hetzelf de gangetje had afgelegd barstte het publiek in een schaterlachen uit. Het be vroedde blijkbaar, dat het 1 April was en dat het niet boos mocht worden". Wel even anders ging het er aan toe in Frankrijk. Lieve help, welk een snelheid werd hier geconstateerd met een verre voorganger van de" TGV. „Tijdens een proefrit van een sneltrein op de lijn Parijs-Cherbourg werd het traject in den tijd van 3 uur 18 minuten afgelegd, d.w.z. met een gemiddelde snel heid van 115 K.M.per uur. Op sommige plaatsen werd zelfs een snelheid van 150 K.M.per uur bereikt!" „Uit Monaco komt het be richt, dat de dreigende „revo lutie" daar bezworen is, om dat de vorst zijn halsstarri ge houding heeft laten va ren. Men weet dat het al zoo ver was gekomen dat hij, na EIDEN OMGEVING fielddeSou/uurt zaterdag b april i989 pagina i? eldautomaat ij RABO lazerswoude AZERSWOUDE On- ■r luid trompettergeschal ieft burgemeester J.W. der Sluijs gisteravond geldautomaat van de ibo-bank aan de Da Cos- singel in Hazerswoude in bruik genomen. De han- ling stond in het teken t negentig-jarig be an de bank in Ha- rswoude. De muzikale nlijsting werd verzorgd lor drumfanfare TTH uit it dorp. Later in het jaar llen er nog meer activi- iten plaatsvinden. ,EIDERDORP PROTESTEERT Pluk en de Petteflet VOORHOUT Met de kindermusi cal „Pluk en de Petteflet" naar het boek van Annie M.G. Schmidt brengt Voorhout een ode aan een van de be roemdste schrijfsters van ons land. Twintig kinderen brengen de avon turen van Aagje, de Stampertjes, me vrouw Helderder, Dikke Dollie, de wonderlijke bramen en natuurlijk van Pluk, het jongetje dat alles tot een goed einde weet te brengen. Een kinderkoor, een pianiste en een groep blokfluiters zorgen voor de muzikale omlijsting. De opvoering heeft plaats op de zondagen 9 en 16 april om half drie in de KTS aan de Leidsevaart te Voorhout. Kaarten kosten ƒ5,00 en kunnen worden be steld bij M. van Leeuwen, tel. 02522- 17055. Bijeenkomst van KMTP ALKEMADE De laatste bijeenkomst dit seizoen van de Alkemadese afdeling van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde (KMTP) wordt maan dagavond gehouden in café- bar 't Veen aan de Lange- weg 16 in Roelofarendsveen. Gastspreker op deze avond is de heer A.N.M. van de Schaal, een leraar Bloemen teelt uit Leidschendam. Het onderwerp zal zijn: ziektebe strijding van kamer- en tuinplanten en heesters. De bijeenkomst begint om acht Bezwaar tegen bouw woning OUD ADE Het bouwen van een woning naast het perceel Leidseweg 30b in Oud Ade zorgt voor een gevaarlijke verkeerssitua tie. Ook is de bouw in strijd met het bestemmingsplan en be moeilijkt het de toekomstige aanleg van het fietspad langs de Leidseweg. Dat stelt P.F. de Jong, de buurman van de be woners van het nieuw te bou wen pand aan de Leidseweg. De Jong maakte afgelopen week bezwaar bij de commis sie ruimtelijke ordening tegen het verlenen van een bouw- windrecht Wennemolen en op de natuur waarde van het aangrenzende weidegebied. Ook vreesde hij dat door de bouw van de nieu we woning de waarde van zijn woning zal dalen, dat zijn pri vacy wordt aangetast en hij minder zon in zijn tuin krijgt. Het college van burgemeester en wethouders van Alkemade neemt over ongeveer drie y ken een beslissing over het be zwaarschrift. In een ambtelijk pre-advies zijn echter de mees te bezwaren van De Jong al tegengesproken 1EIDERDORP Het in- sseringsvermogen van gemeente Leiderdorp te klein om de verbre- ng van de rijksweg A4 de aanleg van een loorbaan voor de Franse ïeltrein TGV op te kun- in vangen. Die klappen jn voor Leiderdorp te jnlijk, zo schrijven bur- imeester en wethouders een reactie op het ructuurschema Verkeer en Vervoer. De snelweg zou alleen verbreed mo gen worden als dit in een soort tunnelbak, verdiept in de grond, gebeurt. De gemeente voelt de plannen van de rijksoverheid als stoten onder de gordel. „De rijksweg loopt dwars door Leiderdorp en snijdt de gemeente in twee ën. Verbreding van de weg zal de situatie verder verslechte ren en burgers en instellingen schade berokkenen. Als de plannen toch worden doorge zet moet dat op een voor Lei derdorp aanvaardbare gebeuren. Bovendien moet er een royale vergoeding worden gegeven voor de aangerichte schade". De verbreding van het wegge deelte tussen de Mauritssinge- 1/Ericalaan en de Hoofdstraat mag in geen geval doorgaan. De woonwijken liggen te dicht bij de weg. Burgemeester en wethouders willen verder voorkomen dat de bedrijven ten zuidwesten van de afslag Hoogmade nog meer hinder gaan ondervinden van het verkeer. Bovendien mag het sportcomplex nabij de A4 door de plannen niet te kampen krijgen met extra ge luidhinder. Volgens voorlichtster W. Hart man van de gemeente ligt het gehele tracé tussen de Rijn en de kruising A4/Provinciale weg uiterst gevoelig. „De ge luidsoverlast moet zo veel mo gelijk worden beperkt. Als de weg toch wordt verbreed moet dit verdiept in de grond plaatsvinden. Dat kan niet in de vorm van een tunnel. Die zou zo lang worden dat vrachtwagens met stoffen omgeleid moeten worden. Dat slechte ontwikkeling zijn. We denken meer aan een soort ronde overkapping met opening in het midden." De gemeente stelt zich ook te weer tegen de mogelijke leg van een traject voor supersnelle trein. „Een alter natieve route buiten Leider dorp hebben we niet voorhan den. Dat is onze taak ook niet. Maar we willen de TGV niet binnen de gemeentegrenzen", aldus Hartman. fethouder Blom itgewuifd igstgeest liep gister- 'ond uit voor wethou- mevrouw T.L. Blom- Koek van Leeuwen n onderwijs en wei die officieel af- heid nam in het gemeen- ihuisT Vele honderden maak- de gelegenheid nd opebruik om mevrouw B9. Of gelijk jan of ïelpen volgende &ek de functie van nbudsman in de ge- eente Den Haag gaat irvullen, de hand te ukken. De wethouder donderdag al de epenning van de ge- irvoorjeente Oegstgeest ge- egen na de raadsver- idering. Gisteravond eef het bij vele ca- eaus en mooie toe- Draken. De wethouder eeg veel lof toege waaid, onder meer van vertegenwoordigers n de ouderenorgani- de scholen. KATWIJK De plannen van: het Katwijkse college van bur gemeester en wethouders voor een woontoren in het hart van dit oude vissersdorp liggen deze week ter visie bij ge meentewerken. Het gaat om een min of meer ronde toren van acht bouwlagen in het ge bied Havenstraat/Logger- straat. De plannen voor de woontoren zijn gemaakt door het Rotterdamse architecten bureau L. de Jonge. Ruim tien jaar wordt al gewerkt centrum van Katwijk. Eerst verrees het zogenaamde Badcentrum in het hart van het dorp vlak achter de Boule- tekenen. vard. Daarna realiseerde de Katwijkse Bouwmaatschappij het overdekte winkelcentrum Noordzeepassage, terwijl iets noordelijk van deze nieuw bouw de afronding van het ge bied Havenstraat/ Tramstraat nabij is. Om in het nieuwe centrum van Katwijk een ka rakteristieke bebouwing te la ten verrijzen gaf het college de opdracht voor een ontwerp van een woontoren op de grens van de nieuwbouw en de oude bebouwing van het centrum. Deze bebouwing moet als woontoren de afron ding van het gehele gebied be- De door het architectenbureau De Jonge ontworpen woonto ren telt acht lagen met ruim dertig woningen. Het college is inmiddels akkoord gegaan met de bouwvoorstellen en heeft deze plannen ter visie gelegd. Binnen de gemeenteraad is tot nu toe alleen kritiek tegen de bouwplannen door het RPF- raadslid drs. J. ten Hove geuit. Hij vindt het idee goed, maar hoopt op een fraaiere uitvoe ring. Dat kan makkelijk, aldus het raadslid omdat naar ver wachting de vraag naar de wo ningen erg groot zal zijn en de prijs dus iets hoger kan wor den. Weekendbediening van bruggen handhaven LEIDEN/DEN HAAG De proef met weekendbe diening voor recreatie- vaart van de Spanjaards- brug in Leiden en van de Leiderdorpsebrug moet verlengd worden. Bij de proef moet bovendien de bediening van de nieuwe Doesmolenbrug worden be trokken. Dat staat in een noti tie van de provincie Zuid-Hol land over weekendbediening van bruggen. Volgens die noti tie is het inkrimpen van week endbediening voor recreatie- vaart in strijd met het beleid van het rijk. Om het bedienen van de bruggen in het week end te bekostigen, zou daarom moeten worden overwogen be perkingen door te voeren op de weekdagen. Zo wordt ge dacht aan het invoeren van nachtsluiting van bruggen op de route Rotterdam-Den Haag. Daarbij moeten wel de belan gen van de beroepsvaart wor den betrokken. Een verdere doorvoering van afstandsbe diening kan ook soelaas bie den. Op termijn wordt gedacht aan een centrale bediening van de bruggen over het Aar- kanaal. Uit de notitie blijkt dat de pro vincie vindt dat de zondagsbe diening van de Kattenbrug, de Papenbrug, de Aardammer- brug en de Zegerbrug, alle over de Aar, moet worden ge handhaafd. Ook de bediening op zondag van de Coencoop- brug over de Gouwe te Wad- dinxveen, de hefbruggen te Waddinxveen, Boskoop en Gouwsluis en van de Mole naarsrug over de Heimanswe tering te Alphen moet wat de provincie betreft definitief worden ingevoerd. De notitie wordt volgende week vrijdag besproken in de provinciale verkeer en vervoer. VOORSCHOTEN Het •V oorschotense Platform tegen aanleg rijksweg 11- west is boos op het bedrijfsleven. Dit omdat de bedrijven minister Smit-Kroes hebben ver zocht de omstreden snel weg zo spoedig mogelijk aan te leggen. Volgens de Kamers van Koophandel en de werkgevers- en werknemersorganisaties is er geen aandacht besteed aan het belang voor de economie en de werkgele genheid van de weg. Volgens het Platform hebben de briefschrijvers niet eens de moeite genomen de inspraak- nota over rijksweg 11-west te lezen. „In onze nota hadden ze kunnen lezen dat we zijn inge gaan op alle economische ar gumenten. Dat geldt voor het belang van de rijksweg als nieuwe oost/west verbinding voor het vrachtverkeer, voor het het ontlasten van de stad en ook voor het belang "van de weg voor recreatie en toeris meAl die belangen zijn vol gens het Platform met ae aan leg van de rijksweg nauwelijks gediend. De aanleg van de nieuwe weg zou erg kostbaar zijn en voor het lange af- stands-vrachtverkeer slechts verwaarloosbare tijdwinst op leveren. De stad zou nauwe lijks worden ontlast, vooral ook omdat de aanleg van nieu we wegen juist veel meer ver keer de stad inbrengt. Het ont breken van een nieuwe rijks weg is niet de grootste belem mering voor de ontwikkeling van de recreatieve sector. Daarvoor zou de weg- en par- keercapaciteit bij de toeristi sche attracties zelf (strand, duinen en Keukenhof) ook aanzienlijk vergroot moeten worden, hetgeen dan weer ten koste gaat van die attracties zelf, aldus het Platform. Het Platform is verbaasd over de opvatting van het bedrijfs leven dat de kantorenontwik keling rond het station in Lei den zou moeten worden gesti muleerd door aanleg van een nieuwe rijksweg, omdat dit idee sterk verouderd zou zijn. „Wij zijn verbaasd dat het bedrijfsleven in deze tijd met zulke loze en verouderde kre ten pleit voor de snelle aanleg van een rijksweg die zoveel schade aan het woon- en leef milieu veroorzaakt. Is dit nu wat er in de praktijk terecht- komst van alle goede milieu bedoelingen waarvan werkge vers en werknemers begin dit jaar zo eendrachtig blijk ga ven", vraagt het Platform zich af. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Eerste paal voor sporthal Middelmors Piet van Egmond, voorzitter van de voetbalvereniging Rijnsburgse Boys, heeft gistermiddag de eerste paal ge slagen voor de sporthal op het sportpark Middel- mors. Daarmee werd een periode van vijf jaar afgeslo ten waarin in Rijns burg over de bouw van een nieuwe sporthal is gespro ken. Belangrijkste probleem was wie de hal moest beta len. Uiteindelijk heeft de voetbalver eniging Rijnsburgse Boys zelf de finan ciering rond ge maakt. De speciaal voor de oprichting van de hal in het le ven geroepen Stich ting kon zelf een half miljoen op tafel leggen. Het tweede half miljoen werd geleend. De voet balvereniging heeft nog een ton nodig om de kleedkamers af te kunnen wer ken. Gehoopt wordt op bijdragen vanuit het Rijnsburgse bedrijfsleven. De sporthal, die op 1 september open moet gaan, wordt niet alleen gebruikt door de voetbalver eniging. Ook de korfbalvereniging, de gymnastiekvere niging, de volleybal vereniging en de badmintonvereni ging zullen gebruik maken van de nieu we hal. FOTO: HENK VAN DEN ENDE MONACO: Doorgaans is alles pais en vree in en rond het paleis der Grimaldi's, maar in 1929 werden deze operettefiguren op last van hun vorst van scherpe munitie voorzien. de jongste betoogingen van zijn ontevreden onderdanen, zijn soldaten van scherpe pa tronen had laten voorzien, zoodat men voor bloedige botsingen moest vreezen. Maar op het laatste oogenblik heeft hij vermoedelijk inge zien dat de speelbank er slecht bij zou varen, indien de vreemdelingen door een miniatuur-burgeroorlogje met al de onaangenaamhe den die daaraan vastzaten, verjaagd zouden worden. Dus den van zijn Nationalen Raad een samenspreking te hou den. De inwoners van Mona co hebben bij de verdediging van hun grondwet tegen de autocratische bevliegingen van hun vorst in elk geval een vrijwel volledige over winning behaald". Zo heette het in de Leidsche Courant van zaterdag 8 april 192p. Nieuws uit Leiden. „Het wel bekende café-restaurant „De HarmonieBreestraat 16, heeft inwendig een alge- heele restauratie ondergaan, die een uitstekende verbete ring genoemd mag worden. „De Harmonie" bestaat reeds 53 jaar. Het destijds oude pa triciërshuis werd in 1878 voor café-restaurant inge richt door den eigenaar George Karg, terwijl het huis den naam verkreeg van „Stad Neurenberg". In 1895 werd de zaak overgedaan aan den heer E.Bulthuis en in 1912 aan den heer C.Bulthuis. Op 1 November 1918 ging de toen inmiddels reeds in „De Harmonie" veranderde zaak over aan den heer L.Zuider- veld, die er met zijn zoon, den heer L.Zuiderveld Jr. het beheer voerde. Toen na den dood van den heer Zui- derveld Sr. 3 jaar geleden de zaak werd voortgezet door den zoon, aarzelde deze niet lang om gewenscht gebleken veranderingen aan te brén gen. Er is nagenoeg niets van de oude Harmonie meer te vin den. De plafonds, de wanden, de vloeren, alles is ver nieuwd. Fraaie glas-in-lood lampen zijn aangebracht en boven de eikenhouten lam briseering maakt de schitte rend goud-oranje muurbe- kleeding een prachtig effect. Er is centrale verwarming, de telefoon is ondergebracht in een telefooncel in de zaak en er zijn twee nieuwe Tou- let-billards geplaatst, terwijl de keuen op vindingrijke wijze in een kast zijn opge-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17