ÊeidaeSou/m/nt r Marcagarage verkocht aan Zweedse belegger STAD OMGEVING WEEK EINDE Zonaanbidding oorzaak toename van huidkanker Tijd voor ontspanning ZATERDAG 8 APRIL 1989 PAGINA 13 Geveltoeristen aangehouden JCIDEN De Leidse poli- ie heeft gisteravond twee ,eiderdorpse inbrekers op leterdaad betrapt in de bin- lenstad. Het tweetal, 18 en 9 jaar oud en goede beken- |en van de politie, was via iet dak de Versmarkt aan Ie Haarlemmerstraat bin- lengedrongen. Daar werd 00 gulden uit een kassa ge- icht. Een voorbijganger zag iet duo echter bezig en iraarschuwde de politie. De genten konden de Leider- lorpers op het dak aanhou- jen, toen zij bezig waren het land te verlaten. Natuurcursus in Noordwijk avond in het Natuurcentrum Jan Verwey aan de Weteringkade 27 een cursusavond over het ont staan van het landschap in de bollenstreek. Met behulp van stencils en dia's wordt getracht een beeld te geven van alle ont wikkelingen, die tot het huidige landschap in de streek geleid hebben. De cursusavond begint om acht uur. De kosten bedragen voor niet-leden ƒ5. Aansluitend zal op zaterdag 15 april een fiets tocht door de bollenstreek wor den gehouden. Professor Kossmann krijgt Prijs voor Meesterschap LEIDEN De commissie voor geschied- en oudheidkunde van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde wil de Prijs voor Meesterschap toekennen aan de historicus prof. dr. E.H. Kossmann. De Prijs voor Mees terschap bestaat uit een gouden penning. De penning wordt eens in de vijf jaar toege kend. De voordracht van Kossmann wordt zaterdag 27 mei aan de jaarvergadering van de maatschappij voorgelegd. Kossmann is emeritus-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Volgens de commissie beoe fent Kossmann een soort historie die lijkt op ideeëngeschiedenis, waarbij hij echter de po litieke geschiedenis in al haar facetten en TENTOONSTELLING OPENBARE SCHOLEN LEIDEN Wethouder H. van Dongen van onderwijs opent maandag om vier uur de tentoonstelling Openbaar Onder wijsproject in de hal van het Leidse stad huis. Op de tentoonstelling zijn tekenin gen, opstellen, foto's van leerlingen van de openbare scholen in Leiden te zien. Ze zijn gemaakt in het kader van een project waarbij alle openbare scholen samen werkten. „We hadden behoefte om eens iets gezamenlijks te doen met alle openba re scholen. En het leek ons leuk om ons ook gezamenlijk te presenteren", aldus di recteur D. van Wielink van de openbare school De Merenwijk. Bij de opening van de tentoonstelling zal ook een boekje ge presenteerd worden waarin alle openbare scholen in Leiden staan vermeld. De ex positie duurt tot 28 april. Waldus nieuw lid college universiteit LEIDEN Drs. J.A. Waldus wordt binnenkort benoemd tot lid van het College van Bestuur van de Rijksuni versiteit Leiden. Waldus volgt mr. G.J. Jansen op, die in januari vertrok. Waldus is nu nog werkzaam als direc teur fianancieel-economische zaken bij het ministerie van verkeer en waterstaat. Eerder was hij directeur bij de inspectie der rijksbeslas- tingen. Minister W. Deetman heeft de aanbeveling van de universiteitsraad om Waldus te benoemen overgenomen. Antroposofie centraal bij Radio Gezond LEIDEN De Eerste Medische Associatie Leiden, een artsen praktijk op antroposofische grondslag, staat morgen centraal in het programma van Radio Ge zondheid. Er wordt aandacht be steed aan de vraag waarom geko zen wordt voor een antroposofi sche arts en ervaringen van pa tiënten met deze geneeswijze. De uitzending duurt van 10.30 tot 11.00 uur. Radio Gezondheid is te ontvangen op FM 88.1 (kabel) of 105.7 (ether). Reageren op het programma is mogelijk door te schrijven naar Breestraat 117, 2311 CL Leiden. Lintjes uitgereikt LEIDEN De heer J. Tasseron, werkzaam bij de Rijksuniversiteit Leiden, heeft gisteravond een ko ninklijke onderscheiding gekregen. Tijdens een receptie in het Arse naal kreeg hij uit handen van bur gemeester Goekoop de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Tasse ron is 25 jaar bestuurslid geweest van de personeelsvereniging van de universiteit. De heer H. van der Wiel uit Noord- wijk kreeg een paar uur eerder van burgemeester Goekoop een onder scheiding opgespeld. Van der Wiel, die veertig jaar in dienst is van een verwarmingsbedrijf, ontving de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. LEIDEN Projectont wikkelaar Erica heeft de parkeergarage en bijbe horende kantoor- en winkelruimte op het Ir. Driessenplein in Leiden verkocht aan een Zweed se beleggingsmaatschap pij- De AB Sven Gullin heeft het gebouw voor dertien miljoen gulden overgenomen. Bij de verkoop is bemiddeld door Muller International Property Agents uit Amster dam. In het gebouw is de kle dingzaak Marca gevestigd. Binnenkort wil ook Albert Heijn op het Driessenplein een win kei vestiging openen. De jaarlijkse huuropbrengst bedraagt 1,1 miljoen gulden. De Leidse ondernemer N. Blonk heeft forse kritiek op de verkoop. Volgens hem wordt er driftig gespeculeerd met het project, ten koste van bewoners en ondernemers rond het Driessenplein. De Marcagarage, zoals het gebouw genoemd wordt, is vorig jaar geopend. In de parkeergarage is ruimte voor 350 auto's. Het gebouw biedt naast Marca ook onderdak aan een snookercentrum en een dansschool. In eerste in stantie zou ook het Leidse or thopedisch bedrijf Vaft Lie- rop zijn intrek in het gebouw nemen, maar die plannen waren na een faillissement van de baan. Daarop meldde Albert Heijn zich, die inmiddels toestem ming heeft gekregen van het Leidse college om zich op het Driessenplein te vestigen. De komst van Albert Heijn heeft veel verzet opgeroepen bij omwonenden, die bang zijn voor een ontoelaatbare ver keersdruk. Volgens hen wisl het college al veel langer dal Albert Heijn op het Driessen plein zou komen, maar dai zou toen verzwegen zijn om dat het bouwplan anders te gengehouden zou zijn door de provincie. Nu het gebouw er al staat is de provincie wel genegen om mee te werken aan de vestiging van Albert Heijn. Spelletje De Leidse ondernemer N. Blonk, één van de felle te genstanders van het beleid van de gemeente rond de parkeergarage, meent dat er weer een spelletje is gespeeld ten koste van de bewoners en ondernemers in Pancras-Oost en -West. „Het is duidelijk dat de Marcagarage gebruikt is voor speculatieve doelein den. Erica heeft de grond voor een appel en een ei in erfpacht gekregen van de ge meente en verkoopt het pro ject nu met forse winst. Het rendement bedraagt 8,5 pro cent". het veld heeft moeten rui men. Bavelaar heeft een ves tiging in Waddinxveen geo pend. De winkelier heeft overigens wel een schadever goeding gekregen van Erica vanwege de komst van Al- bert Heijn. Directeur A. Swaak van Eri ca Beheer bestrijdt de sugges tie van speculatie ten steflig- ste. „Wij zijn een projectont- wikkelings- en bouwbedrijf en geen beleggingsmaat schappij. Als we iets gebouwd hebben moeten we er daarna weer vanaf om met die cen tjes weer nieuwe projecten te kunnen beginnen. En over de prijs: het hangt er vanaf in wiens portemonnee je kijkt of dat te veel of te wei nig is. Een verkoopprijs van 13 miljoen gulden is niet het zelfde als de winst. Die zal uiteindelijk hooguit enkele tonnen bedragen. Voor ons blijft ook staan dat de par keergarage de eerste vijf jaar nog niets oplevert". Volgens Swaak verandert er voor de huurders en de buurt weinig tot niets. Erica blijft exploitant van het gebouw. „Onze mensen blijven bij de ingang van de parkeergarage staan en doen het onderhoud van het gebouw. Alleen krij gen wij ons geld straks van een Zweedse bank". Ook volgens het hoofd grondzaken van de gemeente Leiden W. van der Hoeven verandert er feitelijk niet veel. De grond is eigendom van de gemeente Leiden, maar is uitgegeven in erf pacht. Erica heeft de erf pachtscanon die betaald moet worden voor lange tijd afge kocht. „De rechten en plich ten die Erica had gaan ge woon over in handen van de nieuwe eigenaar. De gemeen te moet daar wel toestem ming voor geven. We hebben echter al een positief advies uitgebracht aan het college". Nieuwe ruimte voor vrijwilligerscentrale Wethouder H. de la Mar van sociale zaken opende gistermiddag de nieuwe kantoorruimte van de Leidse Vrijwilligerscentrale. Het pand is gevestigd aan de Oude Rijn in Leiden. De la Mar gaf met de opening het startsein voor de feestelijkheden ter gelegenheid van het 12Vi-ja rig bestaan van de vrijwilligerscentrale. Het pu bliek kon vervolgens het nieuwe kantoor en de ontvangstruimte bezichtigen. Niet alleen was er live-guitaar muziek, maar ook werd er een videofilm vertoond met de titel 'Vrijwilligers ge zocht'. foto: henk van de ende Met bijdragen van: Paul van der Bijl, Roza van der Veer en Loman Leefmans. Koe Een krachtige, evenwichtige en dynamische persoonlijk heid met leidinggevende er varing en contacten met ho gere overheden, kwaliteiten op het gebied van manage ment en goede representatie ve mogelijkheden. Daarbij een ruime belangstelling voor de levensbeschouwelijke op vattingen en het maatschap pelijk leven. Het uitoefenen van nevenfuncties met een commercieel karakter moet worden uitgesloten. Ziedaar de kern van het profiel van de nieuwe burgemeester van Sassenheim die dominee Bram Kret zal opvolgen. Het is momenteel de laatste maand, dat Kret in Sassen heim aan het roer staat. Sas senheim zal hem niet snel vergeten. De burgerij zal zich hem blijven herinneren als ie mand met een turbulent pri- véleven, terwijl hij zich in de lokale politiek onderscheidde als een man met een uiterst autoritaire opstelling. Nu heeft de lokale politiek de laatste jaren hard gewerkt om hem zowat alle belangrijke portefeuilles te ontfutselen. Maar dat kon Kret niet deren; hij heeft genoeg particuliere bezigheden, zoals net vervul len van commissariaten. Het prikkelt enigszins de verbeel ding, dat het element 'neven functies' zo'n prominente rol speelt in de profielschets van zijn opvolger. De naam van de opvolger zal binnenkort bekend worden. De vertrouwenscommissie be staande uit de vier fractie voorzitters heeft een advies uitgebracht aan commissaris van de koningin mr. Schelto Patijn. Hij bezint zich thans op de voordracht van twee kandidaten aan de minister van Binnenlandse Zaken. De naam van één van de kandi daten is in de afgelopen we ken al uitgelekt: de Leidse wethouder Fred Kuijers heeft ook hier zijn belangstelling getoond. Velen geven hem weinig kans. Maar sinds zijn liberale collega Jos Fase re cent een uitstekend heenko men vond, wordt vastgesteld dat de wonderen de wereld nog niet uit zien. Of Handige jongens (1) Pex Langenberg, voorzitter van de D66-fractie in de Leid se gemeenteraad, bereed de afgelopen dagen weer driftig zijn stokpaardjes. In het weekeinde kwam hij met een bestemming op de| proppen voor de miljoenen die het Energiebedrijf Rijnland (EBR) na de fusie met andere nuts bedrijven nog in kas heeft. Energiebesparing en milieu vriendelijke maatregelen, dat leek de D66'er wel wat. Een miljoentje of vijf was genoeg, de rest naar de klanten van het EBR.. Kortom, ook Pex J. Langen berg zoals hij zijn epistels on dertekent, mengde zich in de strijd om het predikaat „meest milieubewuste partij". Een dag later kreeg hij al nul op het rekest. Terecht meende het college van beheer van het EBR dat voor milieube sparing en energiebesparende maatregelen structureel geld moet worden Uitgetrokken bij het nieuwe nutsbedrijf en er niet een spaarpot van een van de oude bedrijven voor omge keerd moet worden. Dinsdagavond deed Pex J. wederom van zich spreken. Hij presenteerde een plan om Leiden geregeld te bestoken met een referendum. „Een vorm van verlengde in spraak" zo werd het plan beti teld. In Leiden houdt alleen kale politiek bezig en de de mocraten hopen dat door middel van een referendum ook Jan-met-de-pet zich on vervaard op politieke vraag stukken stort. Als voorbeel den van kwesties waarover de Leidse bevolking geraad pleegd zou kunnen worden noemen de democraten de sluitingstijden van de horeca, bebouwing van de Oostvliet- polder en de toelaatbaarheid van honden in de binnenstad. De uitslag van het referen dum kan volgens D66 niet bindend zijn. De gemeente raad houdt de vrijheid ervan af te wijken. „Maar bij een grote opkomst en een duidelij ke uitslag zullen de politieke partijen wel uitkijken om het tegenovergestelde te beslis sen", meende Pex J. De de mocraten hopen volgend jaar een proefreferendum te kun nen houden. Daarvoor zouden taalkundigen en enkele niet- Leidenaren aangezocht moeten worden, tèneinde sug gestieve vraagstelling te voor komen. Handige jongens (2) Allemaal leuk en aardig, zo'n plannetje. Nieuwe ideeën zijn altijd welkom in de Leidse politiek, die de laatste jaren steeds meer is vastgeroest. Maar met de argumenten die de democraten gebruiken on dergraven ze meteen het po pulaire opzetje. Zo is het streven om de be trokkenheid van de bevolking bij de plaatselijke politiek te vergroten lovenswaardig, maar een referendum helpt Een vlammend protest (Zie Pannekoekje), foto: wim van noort geen spat. Zolang de discus- politiek daar rekening mee sies in de commissie- en houdt en zeer terughoudend raadsvergaderingen op het zal zijn bij het verruimen van huidige peil blijven steken sluitingstijden. Het referen- politiek gehakketak, dodelijk dum voegt dus hoegenaamd sprekers en weinig ken nis van zaken krijg je geen hond naar die bijeenkomsten. En net over de punten waaro ver een referendum kan wor den gehouden (horeca, Bree straat) bestaat over het alge meen al belangstelling van de bevolking. Ook de waarde die aan de uit slag van een referendum ge hecht moet worden is twijfel achtig. Om een referendum niets toe aan de discussie zoals die nu al wordt gevoerd. Zelfs bij de suggestie om niet- Leidenaars en taalkundigen de vragen te laten formuleren kunnen vraagtekens gezet worden. Er zijn bijvoorbeeld zeer veel niet-Leidenaars die graag de sluitingstijden van de horeca verruimd zouden willen zien. En Egon Snel- ders, het andere D66-raadslid Leiden, is afgestudeerd duidelijk te houden moet het Neerlandicus en mag dus als antwoord 'ja' of 'nee' luiden, taalkundige betiteld worden, Voor nuance is geen ruimte, maar een begrijpelijke, nor- Het is daarom logisch dat de male Nederlandse zin kan hij uitslag van een referendum zelden uit zijn strot krijgen, niet alles bepalend kan zijn. Het is dus gewoon zaak een De gemeenteraad is er daarna paar eerlijke onderlegde de be- te vinden die beloven de minderheden niet-suggestieve, begrijpelijke kwestie. Maar over het vragen te formuleren. algemeen wordt daarmee het duidelijke antwoord onder- Voorbeeld: vraag de Leidse Kortom, bravo voor de pogin gen van Pex J. om wat ».de het land" te burgers naar hun mening doen. Maar dan graag de sluitingstijden horeca. Een vrij groot gedeel te antwoordt dat die verruimd moeten worden, een even froot gedeelte antwoordt dat gunst et niets uitmaakt en slechts een klein gedeelte is tegen verruiming. Verruimen aan maar, zou je bij het zien van **J"- die uitslag zeggen. De tegen- stemmers ziin echter de men- centrum sen die in de binnenstad wo nen en zich bekommeren om hun nachtrust. Logisch dat de onderbouwde voorstellen. Pex J. moet zich niet wagen aan goedkope pu- bliciteitsstunten ten einde de de kiezers te win- Zo komt D66 nooit af van dat imago een partij van „handige reclamejongens" te graag aanspraak op maakt. Niet zonder reden overigens want Lisse kan bogen op de aanwezigheid van Keuken hof, het museum van de Bloembollenstreek, een fors areaal aan bollenvelden, di verse handelscentra voor bol len, de bouw van de praalwa gens voor het Bloemencorso en een bollenmarkt in het na jaar. Tot dit jaar hoorde daar ook een jaarlijkse mozaïek- wedstrijd bij, een traditie die in veel bollengemeenten in ere wordt gehouden. Lisse had de mozaïekwestrijd op Koninginnedag gepland. Door het vroege voorjaar vreesde de VV V-mozaïekcommissie met een tekort aan hyacinten te kampen te krijgen. Het vervroegen van de wedstrijd was geen oplossing, want dat was organisatorisch te moei lijk. Geen wedstrijd in Lisse derhalve. Noordwijkerhout en Noordwijk waren wel in staat hun mozaïekwedstrijden te vervroegen. Lisse is dan mis schien wel het centrum voor de bloembollenstreek, een centrum van flexibiliteit is het zeker niet. Pannekoekje (1) De heer Van de Graaf is boos. Boos over de manier waarop hij door de gemeente Leiden is behandeld. De exploitant van het theehuisje in de Leid se Hout weet niet meer waar hij aan toe is. Afgelopen woensdag, tijdens de festivi teiten ter gelegenheid van de Nationale Boomfeestdag in de Leidse Hout, zag Van de Graaf zijn kans schoon. Wet houder Fred Kuijers, diverse ambtenaren en persvertegen woordigers kwamen voor de bomen, maar konden niet om de protestleuze heen die de exploitant op ziin reclamebord had aangebracht. Terwijl de wind alleen de aanwezige op gewonden basisscholieren niet leek te verkleumen, stond Van de Graaf in de opening van zijn huisje. Hij had zijn best gedaan zijn ongenoegen onder de aandacht van in ie der geval de pers te brengen. Dat lukte hem en, na binnen van koffie te zijn voorzien, stak hij van wal. Het theehuisje in de Leidse Hout was eind iaren zeventig niet veel meer dan een bouw val. Van de Graaf was in die tijd chauffeur van de Leidse voedseltransporten naar Po len. Regelmatig reden er ver tegenwoordigers van de ge meenteraad en gemeentelijke directies met hem mee. Zo doende kwam hem ter ore dat iemand gezocht werd voor het uitbaten van het te den uitblazen. Van de Graaf begon voor de natuurliefheb bers met grote trek ook pan nekoeken Pannekoekje (2) Drie jaar geleden doemden ei- echter problemen op. Het be heer van de Leidse Hout ging over van een stichting naar de Vereniging van Vrienden van de Leidse Hout. Deze overgang bracht onder andere met zich mee dat de gemeente meer zeggenschap over het park kreeg. Dat de lokale be windvoerders niet altijd het beste met het park voor heb ben bleek volgens Van de Graaf vorig jaar wel uit de plannen voor woningbouw in de Leidse Hout. Ook voor de uitbater van het theehuis begonnen de proble men. Een gemiddelde buiten staander zal denken, dat je voor het vervaardigen van pannekoeken niet veel meer nodig hebt dan een emmertje beslag, een vuurde en een koekepan. Dat is dus niet zo. Ambtenaren van de Keu ringsdienst van Waren von den de keuken van het thee huis niet geschikt voor het maken van de deegproduk- ten. Voor de opening van het huidige zomerseizoen, zater dag 1 april, probeerde Van de Graaf dit euvel verhelpen Van de Graaf wilde zijn keu ken graag aanpassen, maar wenste wel de zekerheid dat hij voorlopig in het theehuisje kon blijven zitten. Anders zou het een erg dure investering worden. Van de Graaf vroeg de gemeente dan ook om een langlopend contract, maar vernam daarna niets meer op zijn verzoek. Het enige dat de gemeente heeft laten weten is dat er dit iaar geen bloembak - jes meer ouiten mogen staan en dat voor het opstellen van het terrasje, waar nooit ie mand moeilijk over heeft ge daan, nu opeens 5500 gulden precariorechten betaald dient te worden. Ook op het voor stel het pad van verlichting te voorzien is nog niet geant woord. „Het is vooral de onzekerheid die me zo dwars zit" zegt Van de Graaf minzaam, terwijl hij in zijn hart natuurlijk heel wat anders bedoelt. Voor hem mochten al die ambtelijke pottenbrekers aan de hoogste boom, wethouder Kuijers als eerste. Maar daar hadden ze op het stadhuis kennelijk re kening mee gehouden, want tijdens de Nationale Boom de Leidse Hout Het centrum van de bloem bollenstreek. Dat is een titel waar het bollendorp Lisse theehuisje. Van de Graaf zag hier wel brood in en gaf er zelfs zijn koffieshop in de bin nenstad voor op. In 1981 betrok Van de Graaf het Leidse capitooltje, en in de beginperiode was leek koek en ei. Het theehuisje werd een rustpunt voor wan delaars die onder het genot van koffie of thee even kon zijn protestleuze op het reclamebord geen kwaad in de zin. Integendeel. Toen de opening van het bomen- feest achter de rug was, span de hij zich in om de gemeen te-ambtenaren van een voor treffelijk kopje koffie te voor zien. Zonder ze te laten wach ten werd het hen geserveerd, met een koekje en op reke ning van de gemeente. LEIDEN Veelvuldig zonnebaden is er de oor zaak van dat de afgelopen jaren het aantal gevallen van kwaadaardige huid kanker in Nederland sterk is toegenomen. In de Verenigde. Staten is zelfs sprake van een verdubbe ling. Bovendien zijn er aanwijzingen dat langdu rige blootstelling aan zon licht bijdraagt tot een aan tasting van het afweersys teem van het menselijk li chaam. Dat stelde prof. dr. B.J. Ver meer gisteren bij zijn benoe ming tot hoogleraar in de huid- en geslachtsziekten aan de Rijksuniversiteit Leiden. Volgens Vermeer worden jaar lijks ongeveer 1.200 gevallen van kwaadaardige huidkanker geconstateerd in Nederland. Ongeveer 300 mensen overlij den aan de ziekte. Vermeer sprak daarbij over de „late ef fecten van zonaanbidding in de afgelopen jaren". Volgens Vermeer is er nog geen duidelijke relatie aange toond tussen de aantasting van de ozonlaag en het aantal ge vallen van huidkanker. Vol gens buitenlandse onderzoe kers zou bij een vermindering van één procent van de ozon laag, die op grote hoogte ultra violet licht filtert, het aantal gevallen van huidkanker ook met één procent toenemen. Vermeer stelt dat de veron derstelde toename van het ul traviolet licht nog niet is waar genomen. Wel pleit hij ervoor huidkanker in de wereld te re gistreren en een verband te onderzoeken met het zonlicht ter plaatse. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog de zelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) TUINGEREEDSCHAP CcwflMnin^ VAKGEREEDSCHAP Deze chronometer, waar mee u tot op 1/100 secon de nauwkeurig de sport prestaties van uw vrienden kunt meten, is tevens klok en wekker. Hij wordt van u bij het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eer ste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Adres: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand automatisch betalen.f 24,24 O kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de stopwatch naar Naam: Adres: (voor controle bezorging) Postcode/plaats: Ccidw iSouoant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13