Stan van den Driessche ziet geen Tuur-effect Tonny Cohen koestert geen wrok uoetballerlei Trainers HONKBALLER NA AMERIKAANS AVONTUUR TERUG IN NEDERLAND SPORT CeklócSoiruiTil ZATERDAG 8 APRIL 1989 PAGINA 11 Oosteuropeanen niet meer voor appel en ei Topvoetballers uit de Oost bloklanden zijn niet langer voor een appel en een ei te koop. De wereld-voetbalfede ratie (FIFA) besloot tot een wijziging in het spelersstatuut die het westerse clubs onmo gelijk maakt om onder het be talen van vergoedingssommen uit te komen. In het verleden stonden alle spelers uit het Oostblok te boek als amateur. Bij een eventuele vlucht naar ROTTERDAM Het in terview met Stan van den Driessche begint na een klassiek misverstand. Pas tien minuten na het afge sproken tijdstip blijken beide gesprekspartners zich reeds geruime tijd aan belendende tafeltjes, vrijwel naast elkaar, te bevinden in een Rotter damse etablissement vlak bij het Zuidplein. De een is daar om zich uitvoerig te laten informeren door zijn voorganger, de ander ziet de idee de spits-file- vorming voor te zijn toch gedwarsboomd maar ver schijnt alsnog zeer tijdig ter plekke. Herkenning van de nieuwe bondscoach van de boksbond blijft evenwel achterwege. Enerzijds omdat het meer dan tien jaar geleden is dat de ver slaggever hem in levenden lij ve heeft gezien; aan de andere kant omdat Van den Driessche tamelijk is veranderd. De te genwoordig in het Brabantse Zevenbergen wonende Rotter dammer toont in niets meer dat karakteristieke uit zijn ac tieve loopbaan; dat nerveus af getrainde koppetje en dat ma gere, pezige lichaam. Doordat ook zijn gezicht op een ietwat platte neus na geen enkel spoor vertoont van een lang durige amateur- en een gedu rende zes jaar uitgeoefende, 25 partijen omvattende profcar rière (de spreekwoordelijke bloemkooloren bijvoorbeeld ontbreken volslagen), is het mogelijk dat hij als zodanig onopgemerkt zijn zakelijke be spreking kan voortzetten. De kennismaking is ondanks de vertraging niet minder har- 'telijk en schept meteen een klimaat voor een openhartige gedachtenwisseling met de nieuwe bondscoach. Die zich echter zelden laat verleiden tot boude uitspraken en zich blijkt te hebben voorgenomen voorzichtigheid te laten preva leren boven het uitdelen van enige verbale knock outs. In dat opzicht blijkt Stan van den Driessche, twintig kilo zwaar der inmiddels, niet zo gek veel veranderd. Ook als bokser was hij een ietwat behoudende fi guur, die zich als technicus nimmer liet verleiden de voor zichtigheid uit het oog te ver liezen. Meestal op basis van „goed kijken" sprokkelde hij doorgaans in de counter-rol voldoende puntjes bijeen om bijvoorbeeld eenmaal een na tionale titel bij de amateurs te veroveren. En ook in slechts twee van zijn profgevechten op een nederlaag te worden getracteerd. Een te veel „Ik heb één gevecht te veel geleverd", zegt Stan van den Driessche, terugkijkend op zijn actieve loopbaan, die tien jaar geleden met een k.o.-neder- laag tegen een Brit wordt af gesloten. „In die tijd was ik werkzaam in de centrale-ver- AMSTERDAM Goede cijfers en toch niet bevor derd naar het volgende leerjaar. Het overkwam honkballer Tonny Cohen. Twee seizoenen lang had de Amsterdammer de illu sie ooit over te gaan naar het mekka in zijn sport, de Amerikaanse Major League. De droom werd in de herfst van 1988 wreed verstoord door een brief. De organisatie van de Pittsburgh Pirates stel de geen prijs meer op voortzetting van het dienstverband. De ex-prof keerde terug naar zijn thuisbasis, het hoofdstede lijke Pirates. Alsof er niets is gebeurd en zonder wrok, althans niet uitge sproken, begint de werper deze maand aan de hoofd klasse-competitie. Cohen had zich vier jaar gege ven om een gooi naar de top te wagen. Na het toernooi om het wereldkampioenschap van 1986 werd hij eerst gescout door een talentenjager van de Milwaukee Brewers. Ook St. Louis Cardinals toonde inte resse. het westen werden de voet ballers door de FIFA automa tisch één jaar geschorst, maar daarna konden ze kosteloos door de clubs worden gecon tracteerd. Door de nieuwe maatregel - die overigens nog niet geldt voor voetballers uit de DDR - zijn die spelers niet langer transfervrij. Morten Olsen terug naar geboorteland Morten Olsen beëindigt na dit warmingsbranche. Dat bracht veel werk met zich mee. Ik kon daardoor minder inten sief, maar vooral minder ge concentreerd trainen. Het ge beurde een keer dat ik met de zak bezig was, me iets te bin nen schoot dat ik nog moest doen en ik naar de kleedka mer liep om het op te schrij ven. Dat had al een signaal moeten zijn om vast te stellen dat de combinatie van zwaar werken en zo goed mogelijk boksen bijna niet te doen is' Juist dit element zal één van de onderdelen zijn van de taak, die Van den Driessche (42) vanaf 1 april op zich heeft genomen. De Zevenbergenaar, die al sinds medio 1987 bonds- coördinator was en dank zij een WVC-subsidie thans voor twintig uur in de week bonds coach is, heeft enige moeite om zijn volledige takenpakket te omschrijven. „Dat waren we hier juist aan het bespre ken", zegt hij verwijzend naar de derde gesprekspartner aan tafel, de Amsterdammer Yz van der Weerd van de vereni ging Ter Meulen. Die Van den Driessche voorging in diens functie van (toen nog onbezol digd) coördinator. „In het algemeen komt het er op neer dat ik een zo gunstig mogelijk klimaat moet schep pen voor het Nederlandse bok sen. Van hoog tot laag, vanaf de jeugd tot de veertig A-klas- sers. Dat moet er dan toe lei den dat er bijvoorbeeld een betere continuïteit ontstaat in het organiseren van landen- wedstrijden, die nu nog maar te hooi en te gras worden ge houden. Tevens moet worden bewerkstelligd dat er sprake is van betere selectie-methoden, waarbij het niet meer, zoals nu, gebeurt dat bepaalde ge bieden in ons land bijna wor den overgeslagen. Het oosten en het noorden zijn bijvoor beeld witte plekken op de bokskaart. Bovendien moeten we toe naar beter op elkaar af gestemd organiseren van boks avonden door het hele land. Nu gebeurt het nog dat er op één dag op vijf plaatsen iets wordt georganiseerd. Dat leidt tot versnippering van aanbod en teleurstellingen op de avon den zelf. Boksen is tenslotte een sport, die nog wel eens te maken heeft met startverbo den. En het is nooit een goede zaak om aan het begin van een programma te moeten melden dat een aantal partijen niet doorgaat. Dat maakt een slech te indruk. En we willen nu Spijtig stelt Cohen vast dat hij mogelijk bij die honkbalbedrij- ven beter uit was geweest. „Ik ben er van overtuigd dat ik in de verkeerde organisatie zat. Op grond van mijn prestaties had ik nu double A (twee tre den verwijderd van de Majors) moeten spelen. Een gemiddel de van een strike-out per in ning. In Amerika is dat heel wat Volgens Cohen is hij het slachtoffer geworden van een machtswisseling bij de Ameri kaanse Piraten als gevolg waarvan de baas van de Minor League-afdeling Branch Ric key jr. het veld moest ruimen. Cohen: „Hij werd vervangen door een man die naar wille keur met mensen schoof en ta lent niet herkent". Zo wilde de nieuwe functiona ris een jonge werper, Rick Reed, de zak geven. Bij zijn debuut in de hoogste afaeling zou de bijna ontslagen honk baller een shut-out (een no- run zege) boeken. Cohens me ning wordt gedeeld door Win Remmerswaal, de enige Ne derlander die de deze week startende topleague (162 wed strijden) wel haalde. Rem merswaal debuteert het ko mend seizoen in Nederland als coach bij Pirates. Met zijn ontslag, dat naar seizoen zijn loopbaan als prof voetballer. Hij wordt trainer van de Deense club Bröndby IF. De 99-voudig internatio nal, momenteel spelend voor 1. FC Köln, keert daarmee na 17 jaar terug naar zijn geboor teland. Olsen (38) tekende bij de club uit Kopenhagen een contract voor twee jaar. Öl- sen, sinds 1986 onder contract bij Köln, verklaarde als oe- fenmeester een doel voor ogen te hebben. „Mijn gote wens is bondscoach van mijn land te worden. Bij Bröndby wil ik daarvoor ervaring op doen". Vrouw als manager Pia Mattarezzi is de eerste juist het imago van het boksen verder opkrikken". Regilio Tuur Het beeld van het vaderlandse vuistschermen heeft sinds een aantal jaren al een iets andere projectie dank zij het optreden van enige Nederlandse profs. Van wie Arnold Vanderlijde de nogal eens in opspraak ra kende sport een positieve in jectie gaf met ziin gentleman- imago. En Regilio Tuur daar een sportieve dimensie aan toevoegde dank zij zijn spraak makende daden in Seoul. „En nu het amateurboksen nog", zeggen Van den Driessche en Van der Weerd bijna in koor. Het duo stelt tot zijn tevreden heid vast dat het aantal leden Amerikaans gebruik niet met redenen werd omkleed, was de kans op een financiële klapper verkeken. De best be taalde pitcher bij de Pirates is Bob Walk, die'dit jaar 800.000 dollar vangt. De club geeft 11.993.500 dollar uit aan sala rissen voor het eerste team. Het gemiddelde inkomen be draagt 461.288 dollar. Het zijn nog maar bescheiden cijfers vergeleken bij het be drag dat de Los Angeles Dod gers, in oktober winnaar van de World Series, uitgeeft: 21.517.662 dollar. Ten koste van 2.766.666 dollar deed het bedrijf een geslaagde poging Orel Hershiser nog een seizoen aan zich te binden. Reliever Hershiser was er ver antwoordelijk voor dat Los Angeles de prestigieuze twee strijd met de Oakland Athle tics won. Dat werd gehono reerd met een loonsverhoging van dik honderd procent. Her- shisers cijfers droegen er toe bij dat het clubmoyenne werd opgekrikt naar 672.427 dollar. Cohens ogen beginnen niet te twinkelen bij 1het vernemen van die bedragen, die overeen komstig de Amerikaanse wet openbaar zijn. Als honkballer- in-opleiding was hij minder gewend. Negenhonderd tot tweeduizend dollar, meer is er vrouwelijke manager in de Engelse League. De 32-jarige vroegere Italiaanse atlete, die in 1986 het Italiaanse dames team naar de halve finales van het WK loodste, is Ray Mathias opgevolgd als verant woordelijke vrouw bij Wigan. Mattarezzi moet proberen wi gan te behoeden voor degra datie uit de derde divisie. De Napolitaanse begon overigens haar nieuwe taak met een ne derlaag van l-O bij Notts County. Tv-rechten België Een groot videobedrijf uit Antwerpen heeft de Belgische voetbalbond bijna achttien van de boksbond (doorgaans stabiel op een kleine 3000) een lichte groei vertoont. Boven dien is sinds de komst van oud-schaatsman Wim Comello ook financieel redelijk orde op zaken gesteld in de bond, die een jaar geleden nog de nodige geldelijke problemen kende. Toch is volgens Van der Weerd het Tuur-effect niet de bet aan de groeiende belang stelling voor boksen. „Nee, dat komt eerder doordat boksen door velen inmiddels is ont dekt als manier om fit te blij ven. Op mijn school komen te genwoordig allerlei mensen, die je vroeger nooit zag: advo caten, doktoren, studenten. Ook dames. Ze komen alleen om te trainen, om zich lekker gezond te voelen. Maar ze dra voor een speler op A-niveau niet te halen. „Ik kon er goed van leven", houdt Cohen nuchter vol. Als verkoper in een exclusieve kledingspeci- aalzaak op de Amsterdamse grachtengordel is zijn inkomen stellig minder riant dan dat van de honkbalgiganten. Honderd ballen „De minors is een voorberei ding. Je krijgt niet de taak tot het uiterste te gaan. Na hon derd ballen halen ze je van de heuvel. Ook als je maar twee honkslagen tegen hebt gehad. Ik heb er geleerd dat je je li chaam, je arm moet opbouwen. Als je zo veel speelt als in Amerika, besef je hoe belang rijk de maanden van voorbe reiding zijn. Ik zie er niet meer tegen op bij een achter stand te gooien. Ik doe mijn werk. Misschien is dat wel de Amerikaanse mentaliteit die ik mij eigen heb gemaakt". Als junior bracht Cohen ooit twee weken door in het trai ningskamp van de Dodgers. „Vergeleken met een seizoen echt meespelen was de stage van het sportfonds Leo van der Kar zonder betekenis. Voor mijn spelniveau had dat bezoek geen waarde. Je kunt in feite net zo goed naar Italië gaan", zegt Cohen die geen miljoen gulden geboden voor de tv-rechten van alle wed strijden, waarbij Belgische clubs zijn betrokken. Het gaat om een driejarig contract, dat medio 1991 van kracht zou kunnen worden. Tot die tijd zit de Bond nog vast aan het contract met de BRT/RTBF. Dat contract levert slechts 2,4 miljoen per jaar op. Ontevreden over René van der Gijp Wolfgang Frank, de trainer van Aarau, uitte onlangs zijn ontevredenheid over het spel van de Nederlander René van der Gijp. Frank: „René moet gen ook bij tot imago-verbete ring van de sport in zijn totali teit. Boksen is jarenlang in een hoek gezet, maar daar begin nen we nu langzaam uit op te krabbelen". „Overigens, Tuur komt er wel als prof. Hoewel de begelei ding bepalend zal zijn voor het succes. Al moet hij niet in han den vallen van iemand die snel geld wil verdienen. Dat is altijd het risico. Het was altijd al opvallend hoe Tuur met boksen bezig was. Hij leek een buitenbeentje, bemoeide zich met niemand, maar was altijd al heel doelgericht". Zeventien profs De Nederlandse bokswereld telt op dit moment zo'n twee hoge dunk heeft van de honk ballende Azzurri. Door het profavontuur is Co- hen niet langer gerechtigd uit te komen voor het Nederlands team. Om de net verworven olympische status niet in ge vaar te brengen, houden de Nederlandse en de internatio nale honkbalbond zich scrupu leus aan dè regels. Cohen lijkt daarmee niet erg te zitten. „Dan kan ik voor het eerst van mijn leven in de zomer eens op vakantie". Als hij opnieuw voor de keuze stond, zou hij niet anders han delen dan destijds. Een talent volle clubgenoot als Rikkert Faneyte raadt hij aan het ook eens te proberen. „Mogelijk is het beter je in het college honkbal in de kijker te spelen, zodat je vervolgens een beter contract af kunt dwingen. Bij het profhonkbal zijn het spel en de strijd binnen het team veel harder. Daar moet je als nieuweling tegen kunnen. Maar ik zal iedereen afraden bij de Pittsburgh Pirates te te kenen. Het honkbal ging goed. De politiek is me bitter tegen gevallen". Tonny Cohen: „Kan ik voor het eerst van mijn leven in de zomer eens op vakantie". FOTO: ANP Stan van den Driessche, staand voor Rotterdamse nieuwbouw, moet het vaderlandse amateur- boksen verder in de lift helpen. FOTO: DE JONG EN VAN ES honderd wedstrijd-pugilisten en zeventien profs. Zij zijn ac tief onder leiding van twee honderd trainers in verenigin gen en - op commerciëler leest geschoeide - scholen. Stan van den Driessche, die ooit onder de inmiddels bijna 90-jarige Theo Huizenaar („Wie zei dat boksen ongezond is", aldus Van den Driessche) in Rotter dam actief was, wil dat aantal van 200 uitbreiden. „En tevens betere faciliteiten scheppen", aldus de import-Brabander. „Als er straks sprake zal zijn van regelmatig te houden lan- denwedstrijden zal de belang stelling van sponsors wellicht toenemen. Er zal dan meer geld beschikbaar komen voor de boksers, die daar dan profijt van kunnen trekken met bete eindelijk eens z'n ware kracht tonen. Ik weet dat hij over een goed schot beschikt, maar tot op heden heeft hij daar bitter weinig van laten zien". Van der Gijp heeft de woorden van Frank ter harte genomen. Het afgelopen weekeinde, toen menigeen het al had over de laatste kans voor Van der Gijp, leid de hij Aarau naar een 2-1 zege op Bulle. Van der Gijp scoor de zelf na drie minuten reeds de eerste treffer. Daardoor is er weer een beetje zicht op klassebehoud. René van der Gijp was on langs onderwerp van kritiek van zijn trainer Wolfgang re onkostenvergoedingen en dergelijke". Van den Driessche gelooft er overigens niet zo in dat een aanstormende amateurbokser beter helemaal niets kan doen naast het vuistschermen ofte wel lid is van de „vereniging WW". „Dat leidt maar tot ver keerde activiteiten", meent hij. „Dan gaan ze toch maar aan de drank. Nee, je kunt beter naast het boksen gewoon een baantje hebben. Bovendien is het zo dat een ons werklust beter is dan een kilo talent". Voor Stan van den Driessche betekent het bondscoach-schap officieel een baan voor slechts twintig uur in de week. „Be taald", zegt de oud-Rotterdam mer veelbetekenend. „Maar dat zal wel veertig of zestig uur worden. Maar dat is niet erg. Als de hele zaak een beet je van de grond komt zoals ons voor ogen staat, is het mis schien binnen afzienbare tijd een full-timebaan". Rinus Krijger Waarmee Stan van den Dries sche dan volledig opvolger zou zijn van de in de jaren zestig actieve Rinus Krijger. Die was anderhalf jaar bondscoach, maar struikelde over de vele gevoeligheden die in de boks wereld nu eenmaal bestaan. Ook nu nog. Van den Driessche: „In de bokswereld is er sprake van een heel bijzondere band tus sen trainer en bokser. Een vertrouwensrelatie. Als een trainer tussen de ronden door iets zegt tegen zijn pupil neemt die dat blindelings aan. Daar om moet je als bondscoach voorzichtig opereren. Daar niet te veel tussen gaan zitten. Om problemen zo veel moge lijk te voorkomen ga ik vanaf nu met zo veel mogelijk trai ners praten. Om ze duiaelijk te maken wat de bedoelingen zijn. Om aan te geven dat ik nergens tussen wil gaan zitten, maar alleen aanvullend wil werken". „Met de technische raad (vijf deskundigen uit verschillende hoeken van het land) ga ik in het vervolg ploegen samen stellen. Maar ook opleiding en begeleiding van trainers gaan tot mijn werk behoren. De bondscoach zal in het alge meen wel wat meer invloed hebben dan tot dusver gebeur de. Tot voor kort was het zo dat een clubtrainer meeging naar wedstrijden. Nu zal ik verschillende keren meegaan". Stan van den Driessche, die zelf na zijn vertrek bij Huize naar training gaf bij Schild- kamp in Spijkenisse, begint met een redelijke portie en thousiasme aan zijn nieuwe job. Hij toont computer-uit draaien van schematisch opge zette plannen. Om zich zo opti maal mogelijk voor te berei den heeft hij inmiddels al met een zestal collega-bondscoa- ches gesproken. „Wat zij te vertellen hebben over hun ge bied en hun problemen is al tijd nuttig". En tot besluit: „Ik moet mezelf gaan terugverdienen". Een be tere sollicitatie naar de functie van full-time bondscoach kan hij niet geven. FRANK WERKMAN door Frank Werkman Nederlandse voetbaltrainers kom je overal tegen. George Knobel in Hongkong, Ger Blok in Honduras, Sieng Gerards in Griekenland, Hans Ooft in Japan, Theo Laseroms in Bahrayn, Cor van der Hart in Marokko. Of minder ver van huis Johan Cruijff en Leo Beenhakker in Spanje, Henk Houwaart en Aad de Mos in België, Rinus Michels en Arie Haan in West-Duitsland. Tot Wel nieuw is het feit dat Nederlandse trainers steeds grotere monden krijgen. Van Cruijff was dat bekend. Maar hij kan zich wat veroorloven. Heeft zelf immers wel iets gepresteerd. Dat geldt ook voor Rinus Michels. Maar die hoeft zijn bek tegenwoordig niet meer zo ver open te trekken. Hooguit om er dezer dagen een aspirientje in te doen tegen de hoofdpijn, die zijn huidige ploeg Leverkusen hem bezorgt. Ook niet van Cor van der Hart. Die is al blij dat hij het hoofd boven water kan houden in zijn laatste trainersjob. Het meest verbale geweld komt nu van figuren, die zelf niets hebben gepresteerd: Aad de Mos en Leo Beenhakker. Beide heren blazen hun partijtje zo hoog van de toren dat je je mag afvragen of ze hun hand niet overspelen. De Mos en Beenhakker hebben het ver geschopt. Dat kan niet worden ontkend. Als minder dan modale voetballer toch een Europa Cup winnen (De Mosof het al bijna drie jaar uithouden in een van de bolwerken van voetballand is niet niets. Maar het succes is het duo een beetje naar de bol gestegen. Vooral De Mos heeft daar last van. Sinds die dank zij het geld van de heer Cordier een elftal bij elkaar heeft kunnen kopen dat vorig jaar Ajax van de Europese troon stootte denkt hij zich alles te kunnen permitteren. Schreeuwt van de daken dat hij nog slechts bij een Italiaanse topclub aan de slag wil. Met minder neemt hij geen genoegen. Beenhakker is wat meer door de wol geverfd. Die uit zich ietwat voorzichtiger, maar toch bevalt ook zijn toon me niet. De Mos en Beenhakker hebben het instinct van de marktkoopman, die op zijn klompen aanvoelt waar de klant behoefte aan heeft. Echter, het duo verkoopt slechts één produkt en dat is zichzelf. Het tweetal beschikt over een zesde zintuig dat hen in staat stelt in actie te komen voor de vijfde colonne van stal weordt gehaald. Zowel De Mos als Beenhakker weet daarom exact wanneer hij ergens zijn biezen moet pakken: het moment kort vóór de spiraal een neergaande richting gaat Beenhakker en De Mos beseffen dat de dagen van dit Real Madrid en KV Mechelen zijn geteld. De koninklijke kraakt in al zijn voegen nu mannen als Gallego, Gordillo en Carrasco op de laatste benen lopen. De Vlaamse club heeft zijn plafond al lang bereikt en ook De Mos realiseert zich dat zelfs hij de ploeg geen treetje hoger meer kan helpen. Dan komt het opportunisme bij het zo succesvolle duo boven. De ratten verlaten het zinkende schip tenslotte altijd als eerste. Het zou van karakter getuigen als De Mos en Beenhakker onder de huidige omstandigheden zouden verklaren met hand en tand te trachten.de dreigende ommekeer tegen te houden of te willen werken aan de toekomst. Niet de realiteit te verdoezelen met obligate teksten als „Na drie tropenjaren" en „Een nieuwe uitdaging". Dat zijn doekjes voor het bloeden, waarbij de wond afgelopen woensdag al zichtbaar was. Zowel KV Mechelen als Real Madrid wordt over anderhalve week uitgeschakeld in het Europa- Cuptoernooi. Johan Cruijff verdient wat dat betreft meer respect. Die was bereid zijn nek uit te steken bij een Ajax dat volslagen in de lappenmand zat. Op een moment dat hij niet meer kon werken zoals hij wilde vertrok hij. Zonder nieuwe club. De Mos en Beenhakker hoopten tot afgelopen woensdag dat ze hun op retour zijnde ploeg wellicht nog eenmaal naar een hoogtepunt konden stuwen. Niet omdat dan de betrokken club weer een stukje historie zou schrijven, maar omdat ze dan zelf een nulletje meer in hun contract onderhandelingen zouden kunnen laten opnemen. Nederlandse trainers, je komt ze overal tegen. Maar zij zichzelf ook een keer. NIEUWE BONDSCOACH BOKSBOND MOET GOED KLIMAAT SCHEPPEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11