-boeren blijven van staat Haïti lijkt verslaafd aan coups en cocaïne Marcos was niet uniek, alleen beetje hebberig IGeorgiërs eisen met hongerstaking J onafhankelijkheid EG-HULP LIBANEZEN Sovjetunie verliest ook tweede marssonde li NIEUWE PACHTWET BRENGT WEINIG VERANDERING BIOGRAFIE OVER DICTATOR FILIPUNEN BUITENLAND QeidóaQowuvnt VRIJDAG 7 APRIL 1989 PAGINA 7 TBILISI In de hoofdstad van de Sovjet republiek Georgië, Tbilisi, houden ongeveer 160 Georgische nationalistèn een hongersta- 9390 king voor het gebouw waarin kantoren van 100.90 de regering zijn gevestigd. Ze willen dobr- 153.50 gaan tot 14 april, de verjaardag van een in 42.40 1978 gehouden demonstratie voor nationale rechten. De hongerstakers en duizenden an- 51M dere Georgiërs verzamelen z|ch regelmatig 8130 bij het regeringsgebouw om onafhankelijk- 138.00 heid voor Georgië te eisen. Vorige week 14550 kwamen uit Georgie berichten óver botsin- 63 40 üen in noordelijke sta£* Soecho^mi tussen 24/00 Georgiërs en Abchaziërs, leden" van een 119.20 kleine etnische groep wier gebied admini- 65.20 stratief deel uitmaakt van Georgië. Een lid van het Afghaanse verzet houdt de wacht bij de voormalige Russisch- Afghaanse soldaat heeft het verzet het portret geplakt van wijlen Zia- Ul-Haq. FOTO: AP Verzet bestookt Afghaanse steden fx KABUL De islamitische re bellen hebben gisterenKabul en drie andere grote steden met raketten bestookt. De aan vallen komen minder dan 24 uur nadat de regering van pre sident Najib een eenzijdig staakt-het-vuren had afgekon digd dat gisteravond zou in gaan. Een inslaande raket bracht in het uiterste noorden van de hoofdstad een tank wagen tot ontploffing die stond geparkeerd nabij een pe- troleumdepot. Ook verscheide ne andere vrachtwagens in de buurt explodeerden. Er zijn nog geen berichten over slachtoffers. Sovjetunie en VS bij spoedoverleg over Namibia KAAPSTAD De Verenigde Staten en -de Sovjetunie zullen het spoedoverleg bii wonen dat Cuba, Zuidafrika en Angola gaan nouden over de strijd in Namibia. De besprekingen moeten een einde maken aam de al zès dagen durende strijd tussen leden van de bevrijdingsbeweging Swapo en NamibiSch- Zuidafrikaanse troepen. De besprekingen wór den waarschijnlijk morgen gehouden op èön boerderij nabij de Namibische hoofdstad Wind hoek. Zuidafrika beschuldigt de Swapo éfvan begonnen te zijn met de gevechten nadat 15Ö0 gewapende Swapo-guerrilleros vanuit Angola Namibia binnenvielen. Ondanks het ultima tum van Zuidafrika aan de guerrllleros om de strijd te beëindigen in ruil voor een vrijgeléide naar hun thuisbases in Angola gaan de gevech ten onverminderd door. BRUSSEL De EG- heeft gisteren besloten ruim ,700.000 gulden beschikbaar te stel len voor hulp aan slachtoffers van de recente gewelddadigheden in Libanon. „De Commissie wil daar mee eens temeer haar solidariteit met het Libanese volk betuigen, aldus een woordvoerder. Giosteren raaktén weer vijftien Libanezen gewónd nadat Syrische soldaten en christelijke legereenheden el kaar toch weer hadden bestookt met raketten en mortieren. Daar mee kWam een eind aan het kort stondig wapenbestand dat woens dag om middernacht door de Ara bische Liga was afgekondigd. Het Instituut voor Ruimte-onderzoek in Moskou (IKI) heeft twee weken lang geen enkel kontakt meer kunnen krijgen met de raket en beschouwt die daarmee als verdwenen. Het staatsbu- reau voor ruimtevaartzaken „Glavkos- mos" zal binnenkort een officiële ver klaring uitgeven over het verlies van de sonde. Als gevolg van een menselij ke fout was eerder al de verbinding met de Phobos-1 verbroken. De beide sondes waren op weg naar Mars voor een onderzoek van deze planeet en de maan Phobos. Ze waren in juli vorig jaar gelanceerd. (Van onze speciale versla^ge- Jan Meulemeesters) l MOSKOU/KIEV Pacht 1, zou volgens de Russische leider Gorbatsjov de op- i lossing moeten worden 1 voor de te lage produktie in de landbouw. Na een agrarische rondreis van een week door de Sovjetü- nie groeide de indruk dat staatsbedrijven (sovcho- zen) en collectieve bedrij ven (kolchozen) pfoberen de pachters in te lijven, waardoor ze zich niet zelf standig kunnen ontplooi- T*rof Viktor Nazarenko van de organisatie van landbouwinsti- tuten VASKNILL zegt betrok ken te zijp bij de voorbereidin gen voor een pachtwet. „Ik vind het voorbeeld van de Ne derlandse Domeinen bij de uit gifte van pachtgrond in de IJs- fcelmeerjiolders persoonlijk aantrekkelijk. De pacht is voor ter feitelijk bezitter van de grond wordt, terwijl de staat eigenaar van de grond blijft. Bij bezoeken aan twee staats bedrijven blijken de eerste ex perimenten met „arenda" wei nig voor te stellen. Bij Mos- kovski (champignons en groente) in Moskou lijkt het niet meer dan de uitbreiding van een stukje privé-grond. igen worden aangemoe- Verplicht dig. Hij geeft toe dat Rusland geen enkele ervaring heeft met pacht, dat het vaak verward wordt met het lijfeigenschap van voor de revolutie. Daarom wordt een nieuw woord, „arenda", gebruikt dat duide lijk moet maken dat de pach- Bij Vogelboom, een sovchoz van zesduizend hectare, 75 ki lometer ten zuidoosten van Kiev (Oekraïne), hebben de zes pachters, die op 420 hecta re graan verbouwen een con tract met het staatsbedrijf. Dat verplicht hen eerst hun aan deel in het „staatsplan" aan het staatsbedrijf te leveren te gen de van bovenaf opgelegde prijs. Van wat ze meer produ ceren, mogen ze een kWart zelf houden. De overige drie kwart gaat naar Vogelboom, die dit voor een hogere prijs op de vrije markt kan verko pen. „Zo werkt arenda in het voordeel van de pachter en de sovchoz", zegt de directeur te vreden. We willen graag de pachters vragen hoe die daarover den ken, maar dat kan wegens tijdgebrek niet doorgaan. Ook een vijftien man tellende repa- ratieploeg op de sovchoz heeft een „arenda"-contract. „Ze re pareren niet alleen machines van de sovchoz maar ook pri- vé-wagens", legt de directeur Zelfs koeien kunnen-worden gepacht. uit. Maar. ook deze vijftien rerite is paar westerse maatsta- afhankelijk FOTO: 1 MEULEMEESTERS geen uitleg vragen. Afhankelijk Financiering blijlct moeilijk. Zelfs .staatsbedrijven klagen dat het moeilijk is om krediet te krijgen bij staatsbanken. De zijn va r ook het wel.laag, rond drie pro- drijven cent, maar de looptijd is kort. ciering. Binnen drie mahnaen moet Dan begrijp je beter het hele bedrag 'zjjn terugbe- Politburolid Ligatsjov, verant taaldT In feitje blijkt het er op woordelijk voor landbouw, be neer te komen dat pachters doelde toen hij na h niet alleen voor hun contract "tiende partijcongres chozen en kolchozen zullen het fundament voor de Sovjet- landbouw blijven. Overigens moet de pachtwet nog opgesteld te worden en goedgekeurd. Maar de huidige praktijk stemt niet erg hoop vol. Met in brand gestoken banden barricaderen inwoners van Port-au-Prince de straten rond het paleis van president Avril uit steun met'de muitende soldaten. FOTO: Philip o| igsindei Zo Cïp df ghuizei rde Si dit ge meesti almpjes invlofl PORT-AU-PRINCE Haïti lijkt verslaafd te zijn aan coups en cocaïne. Af gelopen week werd het armste land van het wes telijk halfrond opge schrikt door twee pogiti- gen tot een staatsgreep. Generaal Avril verklaar de op de televisie dat „God het land opnieuw heeft gered". Klaarblijkelijk Uit onvrede met het door Washington, ge steunde anti-drugsbèleid van het bewind van president Prosper Avril probeerde eer gisteren een handjevol opstan dige militairen opnieuw de ge neraal van het regeringsplu che te verjagen. Het was de vijfde putsch op Haïti sinds er in februari 1986 een einde kwam aan de dynastie van de Duvaliers. De vier officieren uit de Dés- salines-kazerne in Port-au- Prince die via de radió op nieuw het vertrek van de pre sident eisten, stelden Avrtf persoonlijk verantwoordelijk voor het lot van vier soldaten van het LuipaarcLbataljorf' die maandag tijdens een scher mutseling door Avrils presi dentiële garde werden doodge schoten. Onduidelijk is hoe veel van de zevenhonderd ,,Dessalines"-militairen bij de rebellie van woensdag zijn be- f trokken en wat zij verder wil len ondernemen. Volgens ve len staat dé kazerne in nauw Contact met de Tonton Macou- tes, het beruchte privéleger van de vroegere dictatorfami lie Duvalier, dat het Haïtiaan- se volk nog steeds met grof ge weld terroriseert. De „Dessali nes", de wreedste eenheid van het Zevenduizend man tellen de Haïtiaanse leger, hadden zich tot woensdag .afzijdig ge houden van de rebellie. Willekeur Dë staatsgreep van zondag mislukte omdat Avril werd bevrijd door loyale troepen toen hij door de muiters naar het vliegveld werd gebracht om gedeporteerd te worden. Bovendien had de chef-staf van h,et leger geweigerd zich bij de coup aan te sluiten en de nieuwe president te worden. Waarnemers menen dat enke le hoge militairen Avril wil den af2étten omdat de presi dent ernst zégt te maken met het beëindigen van de lucra tieve drugshandel. Vorige week ontsloeg hij vier kolonels in verband met hun illegale drugspraktijken. Verder zette hij anti-drugsbu- 1 op. Een Amerikaanse regerings functionaris acht het ontslag van de militairen de belang rijkste aanleiding tot de recen te coup. „Sommige militairen vinden de maatregel van de Haïtiaanse president van wil lekeur getuigen", zei" hij. Washington heeft Haïti laten weten dat de Amerikanen de bestrijding van de drugshandel hoog op de politieke agenda hebben staan. Als Haïti mee werkt, overweegt Washington de economische hulp aan het Caribische eiland te hervatten. De Amerikaanse regering staakte de hulp aan Haïti na dat de verkiezingen in novem ber 1987 in een orgie van bloedvergieten waren ge strand. Doorvoerhaven Haïti is een belangrijke door voerhaven van cocaïne van de machtige drugskartels uit Co lombia. Vanaf het eiland vindt de lading haar weg naar de Verenigde Staten en Europa. De bemoeienis van het Cari- bisch eiland met de drugshan del levert miljoenen dollars op. „Wat Haïti achter de scher men beweegt en in beroering brengt is cocaïnegeld", aldus een Amerikaanse regerings functionaris. „Net als zo'n beetje de rest van Latijns- Amerika en het Caribisch ge bied zit Haïti tot aan zijn nek in de drugs". De cocaïne lijkt de carrousel van geweld en staatsgrepen op Haïti sneller te laten draaien. Burgerpresident Leslie Mani- gat, één van Avrils voorgan gers, werd afgelopen juni door generaal Henri Namphy afge zet. Volgens Manigat kwam dat omdat leger- en politie-of- ficieren zich verzetten tegen zijn onderzoek naar de drugs handel. Manigat kon echter niet verklaren waarom hij zul ke goede contacten had met de beruchte kolonel Jean-Claude Paul. Deze machtige legerbe velhebber werd door een rechtbank in Miami in staat van beschuldiging gesteld we gens drugssmokkel naar de Verenigde Staten. Hij overleed afgelopen november na het eten van een kommetje soep klaarblijkelijk door rivaal vergif Een westerse diplomaat zegt dat de vief door Avril ontsla gen kolonels op een Ameri kaanse lijst van notoire drugs smokkelaars voorkomen. Ook lagere officieren komen erop voor. Tegen hen is nog geen actie ondernomen. De rol van Haïti in-de drugs handel toont volgens narcoti- cadeskundigen aan hoe mach tig de Colombiaanse drugsba- zijn. Hun netwerk bijzetten om de handel te kun nen stoppen. Washington probeert al meer dan een jaar de sterke man van Panama, Manuel Antonio Noriega, te pakken te krijgen. Noriega moet eveneens in de Verenigde Staten terecht staan op beschuldiging van drugs handel. Hii zou meer dan 4,6 miljoen dollar smeergeld heb ben opgestreken in ruil voor het' verlenen van hand- en spandiensten aan de Colombi aanse drugsmafia. Volgens de Amerikaanse nar coticabrigade DEA herbergt Haïti duizend Colombianen, van wie sommigen legale be drijven opkopen die als dek mantel voot de cocaïnehandel moeten fungeren. Behalve Panama en Haïti zijn ook Mexico, Ecuador, Vene zuela en Paraguay belangrijke doorveerhavens van cocaïne. Maar Haïti is door zijn grote armoede, politieke instabiliteit eh grootscheepse corruptie het geliefdste land van de Colom biaanse cocaïnebonzen, aldus deskundigen. LONDEN Hij heeft een vrouw die twaalfhonderd paar schoenen, vijfhon derd behafs en een onbe kend aantal corsetten maat 42 bezat. Dit alles werd aapgetroffen in haar suite in het presidentiële paleis. Eigenlijk had ze vijfhonderd en één beha's: ze bewaarde een kogelvrij exemplaar om de een of andere reden in de kel der. Maar' dergelijke boe delbeschrijvingen komen altijd voor als een dictator vertrekt Wat nu zo uniek was aan de val van Mar cos, was dat de hele we reld er getuige van kon zijn. Hij ging ten onder op de televisie. Hij zat op een soort troon, zijn familie om hem heen. Aan zijn zijde zat ook qen soort gorilla, luisterend naar de naam Ge neraal Ver, die de leiding had over zijn leger en de geheime politie Ten overstaan van de hele wereld gromde dit, even beeld van de vroegere Holly wood zwaafge^ifcht' Mike Ma- zurki: „Yêah, mister Presi dent, we 2ullen. zé onschadelijk maken". Dat hij daar zijn hand niet voor pmdraaide, had hij al eerder belezen. Vervolgens liepen de kleuren door elkaar heen en Marcos werd een bibberende massa rode en groene strepen terwijl De Filipijnse ex-president Ferdinand Marcos. !3L. bescheiden mompelde: nee, -ik> wil geen bloed- ten". Daarna viel het beeld weg. Onlangs verscheen een boek over ex-pfesident Marcos, „The Marcos Dynasty". Het trieste is dat-de schrijver, Ster ling Seagrave, een poging heeft gedaan' Marcos te plaat sen in de context van de Fili pijnse geschiedenis en tegen die achtergrond is Marcos he lemaal niét zo bijzonder. Hij was alleeo eert beefje hebberig. Plunderèn Eerst werdén de Filipijnen ge plunderd dbör Chinese pira ten, daarna door de fraters on der de Spaanse koloniale heer schappij (die daar uiteindelijk 21 gigantische hacienda's rond Manila flan overhielden) en ten slotte door de Amerikanen en hun zakehcorporaties. Na dat die allemaal weer vertrok ken warerf, begonnen de veer tig Filipijjise multi-miljonairs- families die zich hadden ver rijkt tijdens de koloniale rege ringen, aielf toe te leggen op het plundérert, van hun land genoten. i&b familie Marcos liep hierin .voorop. En toen verscheen mevrouw Aquino ten tonele, met haar beminnelijke gezicht, haar grote bril en schoenen met platte hakken: de weduwe wier echtgenoot werd doodge schoten op de trap van het vliegtuig waarmee hij zojuist was teruggekeerd vanuit bal lingschap. Voor iemand die niets afwist van de Filipijnen leek Aquino een doodgewone huisvrouw van twee straten verderop, die erop uit was ge stuurd om de politieke rotzooi op te ruimen. Het tegendeel was het geval. In 1969 had Bernardo Aquino zich laten ontvallen dat de familie van zijn vrouw, een familie van landeigenaren, vijfhonderd miljoen dollar per jaar binnen haalde. Terwijl de gewone boer z'n handen dicht mocht n als hij tweehon per jaar verdiende. Bizar Het 485 pagina's tellende boek heeft het meeste weg van een soort rapport over een bedrijf dat onder curatele is gesteld; het is een verslag van de con cessies en fraudeplegingen door opeenvolgende regerin gen. Marcos stak hierin boven iedereen uit. Zijn erfgenaam, Bong-Bong, voorzitter van het nationale telecommunicatienet nam alleen al gedurende de laatste drie maanden van zijn Seagrave heeft getracht verklaring te vinden voor Marcos' rijkdom, dat wordt ge- schat op vijf miljard dollar, en komt met een bizar plot voor de dag. Hij beweert dat Marcos de legendarische Japanse oor logsbuit (bekend als Yamashi- ta's goud) had gevonden die tezamen met de geallieerde krijgsgevangenen ergens op de Filipijnse eilanden was be graven. Afgezien van twee grappige vertellingen is het een vrese lijk saai boek. Het eerste is Marcos' vervalsing van zijn FOTO: AP oorlogsverleden. Naarmate zijn positie steeg, namen ook zijn ambities toe. Archieven werden naar believen opge doekt en medailles werden met terugwerkende kracht uitgedeeld. Zo kon het dat een vrijwel onbekende luitenant, die door een Amerikaanse guerrilla-aanvoerder ter dood was veroordeeld wegens on derhandelingen met de Japan ners uitgroeide tot 's lands meest onderscheiden militair. Opeenvolgende Amerikaanse presidenten waren verplicht om hem te steunen. Wegwerpluiers De tweede vertelling is hele maal opzienbarend. .Een Ame rikaans filmsterretje, Dovie Beams, werd ingehuurd om in een film over Marcos' oorlog te figureren. Marcos en Beams kregen een liefdesverhouding die slecht afliep. Beams ver trok met medeneming van een paar souvenirs. Die bestonden onder meer uit een plukje schaamhaar van de president en bandopnames van de twee in bed. Ze schroomde niet om deze tijdens een persconferen- Later werden de opnames over de radio ten gehore ge bracht door studenten van de Universiteit van de Filipijnen. De elite strijdkrachten van de president trachtten tussen hun lachbuien door het radiosta tion te bestormen. Leuke gebeurtenissen als deze komen echter veel te weinig voor in het boek. Seagrave be schrijft hoe de dictator de Fili pijnen per helikopter verlaat en voegt daar aan toe dat de president als weinige bezittin- fen een doos wegwerpluiers ij zich heeft, vervolgens komt de schriiver weer terug op Yamashitas goud. Het is een lang boek. BYRON ROGERS (c) The Times, Londen THE MARCOS DYNASTY. door Sterling Seagrave, verscheen bij Macmillan

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7