iHelp, Nederland verzuipt! Economie is een kwestie van voorzorg lt Oplichter in zaak Heijn ïoort jaar celstraf eisen „Fiscus voor vele miljoenen gedupeerd" lEUWi Jeffrey Senn van Basel begraven Zuid-Holland heeft behoefte aan 140.000 extra woningen INNENLAND Qeid&aQowuvnt VRIJDAG 7 APRIL 1989 PAGINA 3 Euro- in en door ei le ge- Uega- koord ken- tische ment. AARLEM De officier van justitie bij de aarlemse rechtbank heeft gisteren een jaar vangenisstraf geëist tegen een 36-jarige man Stadskanaal, die de familie Heijn probeerde de ontvoeringszaak Gerrit-Jan te lichten tijn. De verdachte die tien jaar politieman is weest in Haarlem, heeft toegegeven dat hij op december 1987 een brief verstuurde naar me- ouw Heijn, waarin hij 60.000 gulden vroeg in 1 voor informatie over de verblijfplaats van Ahold-topman en de identiteit van de ont- ierders. De man schreef de brief vlak na de roep van mevrouw Heijn op de televisie larin zij vroeg om een levensteken van haar itvoerde echtgenoot. In de brief zegt de man diep geschokt te zijn door deze tv-oproep en met gevaar voor eigen leven mevrouw Heijn te willen helpen. Het schrijven heeft de familie Heijn nooit bereikt omdat justitie de brief on derschepte. De man werd bij het overgeven van een tas met nepgeld op Schiphol aangehou den. De advocaat van de verdachte voerde ter verdediging aan dat de brief niet als bewijs mag worden gebruikt, omdat justitie niet wettelijk bevoegd was om deze te onderscheppen en te openen. Ook is er volgens hem geen sprake van een poging tot oplichting omdat de brief het be oogde slachtoffer nooit heeft bereikt. Uitspraak op 20 april. Kernfusieproeven nog onbetekenend NIEUWEGEIN De verschijn selen van de kernfusieproeven bij kamertemperatuur zijn uit een oogpunt van energie-op wekking geheel onbetekenend. Tot die conclusie komt een groep van twintig Nederlandse deskundigen. In hun verslag over kernfusie-experimenten maken de Engelsman Martin Fleischmann en de Amerikaan se elektrochemicus Stanley Pons melding van een verrassende netto-opbrengst van energie. Dit verschijnsel, zo stelden de des kundigen op het FOM-instituut, is weliswaar van groot funda menteel belang, maar voor de opwekking van energie heeft het geen waarde. DEN HAAG De fiscus zal voor vele tientallen miljoenen guldens worden gedupeerd als de Eerste Kamer volgende week het kabinetsvoorstel voor be lastingvereenvoudiging en -verlaging (het plan-Oort) accepteert. Dat concludeert de Rotterdam se hoogleraar fiscale L. Stevens in het boek „Een voud in de praktijk, de Oor- twetgeving" dat vandaag ir Den Haag is aangeboden aar staatssecretaris Koning van fi Stevens, lid van de PvdA, le vert in zijn boek felle kritiek op het plan-Oort, dat begin fe bruari in hoofdlijnen door de Tweede Kamer is aangeno men. Na uitvoerig onderzoek meent Stevens dat er aller minst sprake zal zijn van een vereenvoudiging van het be lastingstelsel als 'Oort' op 1 ja nuari 1990 wordt ingevoerd. „In de praktijk betekent 'Oort' dat het belastingstelsel gede tailleerder en ingewikkelder wordt", aldus Stevens, die sterk de indruk heeft dat het kabinet vooral de belasting heeft willen verlagen. „Daar voor moest de vereenvoudi ging als legitimatie dienen", aldus Stevens. De Rotterdamse hoogleraar maakt ook bezwaar tegen het afschaffen en beperken van de aftrekbaarheid van de 'ge mengde kosten'. Dat zijn kos ten die zowel een privé als een zakelijk karakter hebben. Ste vens is bang dat de wetgeving alleen uitvoerbaar zal zijn als de belastingdienst de wet niet al te serieus neemt en de ondernemers zich daardoor alsnog „op de een of andere manier" weten te redden. Dit door ondernemers en fis calisten hevig bekritiseerde plan leidt volgens Stevens tot veel administratieve romp slomp en zal de bron zijn van veel meningsverschillen tus sen fiscus en belastingbetaler. Stevens: „Fiscalisten en ac countants zullen in de toe komst meer werk hebben dan ooit. Ik ben bang dat de Oor- twetgeving te zijner tijd zal moeten worden bijgezet in de galerij van kostbare politieke mislukkingen". Polen schie- reëel olida- aal t< HEETPUNTEN JARENLANG ONBETROUWBAAR ewust VANDAAGi IN HET vast- tijdic- rbats Vervolg >p dat rente- ijkhe- daar krijgt e zijn t door i de voorpagina) IELFT Het zit ons ind ook niet mee. Heb- en we net ontdekt dat de Bespiegel de komende euw door het broeikasef- sct fors zal stijgen, blijkt overmaat van ramp ok nog eens het land te erzakken. Alleen in \vente en Zuid-Limburg vordt de bodem door ge- eimzinnige krachten angzaam omhooggedrukt. lier houden de burgers e voeten voorlopig dus wel droog. We keken Verhouding bonden en verpleegkundigen bekoelt i de voorpagina) ïg. Er gelei- bren- hoe ld er- de zo deini bewe-(Veryolg eisen HAAG/UTRECHT - Terwijl het cao-conflict muurvast zit, begint e toch al niet bijzonder uiten-pnige relatie tussen de akbonden en het actieco- snelfrüé VVIO (Verplegenden oskou 'n Verzorgenden In Op- vlag tand) verder te bekoelen. AbvaKabo en CFO, de ree grootste bonden die \lle categorieën zieken huispersoneel organiseren, lebben zich gisteren op le vierde dag van de col kwik ectieve actieweek open ijk beklaagd over de op- wat telling van de VVIO en nkele iritische uitlatingen aan ratuurbet adres van deze bon- len. Iet actiecomité dat de bonden lerder wist te bewegen de ooneis in één klap van 1,5 5 procent te verhogen, leeft de ergernis van beide wnden gewekt door de bon- len te beschuldigen van het egenhouden van hardere ac- Het overleg tussen bon en VVIO morgen mo.et itwijzen of de samenwerking 'ordt voortgezet. vijf vakbonden hebben laag onderling overleg iver de acties in de komende De mogelijkhe den voor het voe ren van ludieke acties raken niet uitgeput. Perso neel van het Am sterdamse be jaardenhuis „Het Flevohuis" had gisteren weer iets nieuws bedacht. Lui liggend op een rijdend bed werd met een po tol geheven bij een brug. i bleek dat vrijwel geheel west-Nederland al zeventig jaar aan het verzakken is", zegt F. Brouwer, werkzaam bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat in Delft en lei der van het onderzoeksproject „Bodembeweging in Neder land". „Bij Rijkswaterstaat hebben we steeds gedacht dat de zandlagen uit het pleistoce ne tijdperk, waarop de meeste woningen in west-Nederland gebouwd zijn, stabiel zouden zijn. In die aardlagen zijn ook sedert 1920 de meeste onder grondse NAP-meetpunten aangebracht. Maar de gege vens van die meetpunten blij ken al die tijd niet betrouw baar te zijn geweest". Vooral sedert de jaren zeven tig traden aanzienlijke meet- verschillen op tussen de ver schillende NAP-merken in west- en oost-Nederland, ver telt Brouwer. Aanvankelijk dacht de Meetkundige Dienst dat de verschillen te wijten waren aan meet- en rekenfou ten. „Maar de verschillen wer den zo groot dat dat niet meer vol te houden was. Bovendien zaten we met het onverklaar bare verschijnsel dat de zee spiegel langs de kust van Ne derland sneller rijst dan elders in de wereld. Uiteindelijk moesten we wel tot de conclu sie komen dat de grondlagen waarin die meetpunten zijn aangebracht niet stabiel zijn". Olie De daling van west-Nederland heeft niets te maken met de onttrekking van gas of olie uit de Noordzee, aldus Brouwer. De Meetkundige Dienst neemt aan dat de diepe bodemlagen (zo'n 30 meter onder het maai veld) door natuurlijke oorza ken, en dus niet door mense lijk ingrijpen, in beweging zijn. De bodemdaling in noord- Groningen (3,8 cm. per eeuw) is daarentegen wel degelijk toe te schrijven aan de aardgas winning. Geologen verklaarden de eerder geconstateerde bodem daling in delen van noord-Eu ropa uit de na-effecten van de jongste ijstijd. Door het terug trekken van de ijskappen tien duizenden jaren geleden 'veert' het Scandinavisch pla teau wat omhoog, als gevolg waarvan zuidelijker gelegen gebieden zouden dalen. Brou wer: „Maar omdat de daling in Nederland alleen in het wes- Naar geologische maatstaven voltrekken de daling van het bodempeil in west-Nederland en stijging van de bodem in Twente en Zuid-Limburg zich overigens razendsnel. Wat de onderzoekers voor raadsels stelt is dat er plaatselijk grote verschillen zijn. Zo bleef de regio ten noorden van Leiden vrij stabiel terwijl Den Haag 7,8 centimeter daalde en ook ten noorden van het Noord zeekanaal de bodem vier cen timeter ingeklonken is. Van de provincie Zeeland heeft Rijkswaterstaat geen gegevens. Brouwer: „Over heel Neder land zie je een soort golfbewe ging van bodemdaling in het westen en bodemstijging in het oosten, waarvan we de oor zaak nog niet achterhaald heb ben. Daar zullen geologen mee aan de slag moeten". Gelijkmatig Bij de evaluatie van de meet gegevens sinds 1926 is wel al gebleken dat het proces van bodemdaling zich de afgelopen zeventig jaar in een gelijkma tig tempo heeft voltrokken. Brouwer: „Je kunt er vanuit gaan dat het de komende jaren zo door zal gaan. Maar mocht er een trendbreuk optreden, dan moet je daar wel ernstig naar kijken. Een snellere bo demdaling betekent dat de dij ken eerder opgehoogd moeten worden". De Meetkundige Dienst zélf moet zich ernstig gaan bera den over een nieuw systeem van hoogtemeting in Neder land, aangezien de oude meet punten niet meer betrouwbaar zijn gebleken. Voorlopig base ren de landmeters van Rijks waterstaat zich op een aantal ondergrondse meetpunten op de lijn Zwolle/Utrecht/Bergen op Zoom, waar de bodem se dert 1926 nauwelijks is ge- Wie mocht -denken dat zijn woning de komende jaren als gevolg van roerselen in de on dergrondse aardlagen scheef zal zakken, kan Brouwer ten slotte wél geruststellen. „De bodemdaling en stijging vol trekt zich meestal over grote oppervlaktes en zeer lang zaam. Schade aan de bebou wing is dus zeer onwaarschijn lijk". PAUL KOOPMAN Archieffoto van de peilglazen van het Normaal Amsterdams Peil (NAP) dat vorig jaar werd verplaatst van de Amsterdamse Dam naar de binnenstraat van het nieuwe Stadhuis/Muziektheater. Met behulp van een bronzen knop draaide minister Smit-Kroes het waterpeil op de micrometer nauwkeurig. Uit een onderzoek van Rijkswaterstaat blijkt dat veel NAP-meetpunten al jarenlang onbetrouwbaar zijn. foto anp weken. stiptheidsacties zullen dan de plaats innemen van de tot nu toe overwegend ludieke acties. Ook gisteren is bij tientallen instellingen in hef land actie gevoerd om de looneis van vijf procent kracht bij te zetten. Op enkele bezettingen na ble ven de acties verder beperkt tot demonstratieve en ludieke bijeenkomsten in en buiten de instellingen. Bij de IJ-tunnel richting Amsterdam ontstond een file van vijf kilometer toen verpleegkundigen pam fletten en ontbijtkoek aan au tomobilisten gingen uitdelen. Op het Leidseplein in Amster dam konden passanten voor een gulden hun bloeddruk la ten meten. De Nationale Ziekenhuisraad heeft de directies van de aan gesloten instellingen een richt lijn gegeven hoe te handelen bij acties in het ziekenhuiswe zen. Zeker bij een verscher ping van de acties doen de di recties er verstandig aan zich van openlijke sympathiebetui gingen te onthouden met het oog op mogelijke juridische stappen, aldus de brief van de NZR. De raad wijst de directies erop dat er geen verplichting be staat tot het betalen van loon als werknemers het werk neerleggen. Anderzijds vormt dit, zolang de actie niet on rechtmatig is verklaard, geen reden voor ontslag, aldus de brief. RIJSWIJK Onder grote publieke belangstelling, onder wie Hans Kraay en Coen Moulijn en vele spelers van de Feyenoord-selectie, is gistermorgen op de begraafplaats Eikelenburg in Rijswijk de 18-jarige Hagenaar en speler van Feyenoord Jeffrey Senn van Basel begraven. De voetballer werd afgelopen zondag bij een disco theek aan de Herengracht in Den Haag doodgestoken. In verband met de steekpartij heeft de politie een aan houding verricht. Reggi Blinker bewijst de laatste eer aan Jeffrey Senn van Basel foto anp Rekening - rijden ook in buitenland DEN HAAG Frankrijk, Ita lië en Spanje willen hun be staande systeem van tolheffing vervangen door het rekening rijden. Zij zullen daarbij ver moedelijk voor het Nederland se systeem kiezen dat uitgaat van passagepasjes en en elek tronische meetpunten. De vier landen proberen het eens te worden over de technische ei sen die aan het rekening-rij den gesteld moeten worden. Een consortium, waarvan ook Philips deel uitmaakt, zal zich bezighouden met de produktie van de benodigde passagepas jes. PROF. GOUDZWAARD VINDT CDA-RAPPORT STAP TERUG: AMSTERDAM „Een stap tèrug". Zo typeert de Amsterdamse hoogleraar economie prof.dr. B. Goudzwaard van de Vrije Universiteit het woensdag verschenen rapport „Eco nomische groei" van het Wetenschappelijk Insti tuut van het CDA. Vol gens de opstellers van het rapport moet het mogelijk zijn om in de jaren negen tig een „schone groei" van de economie te bereiken van 2,5 procent per jaar.' Maar prof. Goudzwaard heeft grote twijfels over de haalbaarheid daarvan. Die groei is volgens de studie commissie onder leiding van dr. J. Zijlstra noodzakelijk om de problemen van de werk loosheid, het financieringste kort en het milieu op te los sen. Want, aldus de opstellers, economische groei hoeft beslist niet ten koste te gaan van het milieu. Maar is eerder zelfs noodzakelijk om de ontstane milieuschade te herstellen en nieuwe milieuprogramma's op te pakken. Het moet dan wel een groei „onder voorwaar den" zijn, dat wil zeggen meer nadruk op bij voorbeeld mi lieuvriendelijke technieken en strengere eisen. Goudzwaard bespeurt in het rapport echter een zekere „tunnelvisie". „Wanneer de produktiviteit stijgt komt er inderdaad meer geld vrij voor de aanpak van de milieupro blemen", constateert hij. „Maar dat is een kwestie van nazorg, terwijl juist de voor zorg zo belangrijk is. Met een hogere produktiviteit en een hoger consumptieniveau raak je uiteindelijk toch achterop". Vraagtekens Reeds in de jaren zeventig kwam het thema economische groei in christen-democrati sche kring aan de orde. De sa menwerkende wetenschappe lijke instituten van de KVP, ARP en CHU brachten in 1974 het rapport „Gerede twijfel" uit, waarin grote vraagtekens werden gezet bij het punt of groei eigenlijk nog wel een doel op zich zou mogen zijn, gezien de schaarste aan grond stoffen en de milieuproblema tiek. Goudzwaard, destijds ARP-lid, maar sinds 1980 par tijloos, was samen met de oud ministers Nelissen (KVP) en Udink (CHU) één van de op stellers. Ook leverde hij een belangrijke bijdrage aan het CDA-verkiezingsprogramma „Niet bij brood alleen" (1977). Het nieuwste rapport kiest weer onomwonden voor eco nomische groei. De produkti- viteitsstijging komt voor het overgrote deel voor rekening van het bedrijfsleven. „Dat be tekent", aldus Goudzwaard, „dat de zorgsectoren, waar die produktiviteit niet te halen valt, het zullen afleggen tegen de industrie. Met als gevolg dat de mensen die in die zorg sectoren werken te duur wor den. De werkgelegenheid neemt af en dus ook de zorg, zoals de voorzorg voor het mi lieu. De zachte sectoren wor den uit de markt geprijsd". Waar de commissie-Zijlstra de marktsector als draagvlak neemt voor de rest van de sec toren, kiest Goudzwaard voor wat hij noemt de „menselijke condities", zoals een goed mi lieubeleid en een goede infor mele sector. „Op dat draagvlak rust de economie en de mark tsector is daar weer een onder- Kinderbijslag De ondertitel van het rapport heet „een christen-democrati sche beschouwing". Op basis van de vier CDA-uitgangspun- ten gerechtigheid, gespreide verantwoordelijkheid, solidari teit en rentmeesterschap wordt een beeld voor de jaren negentig geschetst. Toch valt de principiële bezinning in het rapport de hoogleraar wat te gen. Vooral het rentmeester schap mist hij. Maar hij ziet ook positieve punten. „Er zit zeker een sociaal element in, zoals de voorstellen om kin derbijslag inkomensafhanke lijk te maken en het behoud van koopkracht voor de mini ma. Ook ben ik blij dat er niet gekozen is voor een economi sche groei van 3 of 4 procent, maar 2,5 procent. Wat dat be treft zit er wel iets matigends En welke economische groei is er dan volgens de visie van Goudzwaard mogelijk? „Het gaat mij niet om de vraag hoe veel economische groei er nog mogelijk is. Ik denk dat je de produktie meer arbeidsinten sief moet maken en vooraf moet toetsen aan milieumaat staven. Je krijgt dan misschien enige groei, maar in lichte mate. Misschien een procent. Inderdaad, ik houd minder over. Ik stel eisen vooraf. Maar voorkomen is beter dan ^genezen". CLARISSE BUMA Prins Bernhard neemt op Soestdijk afscheid van Scoutir Hij is teruggetreden e DE KNOLLEN -5Je10< OAT DM ptfKIWMW pDÜE SMHRLAPptfl'J 'i. tW 7E1 16 De TV. TOCH un' DEN HAAG/LEIDEN Naast de ongeveer 125.000 woningen die al gepland zijn in de huidige streek plannen moeten tot het jaar 2025 140.000 wonin gen extra gebouwd wor den. Dat geldt dan nog al leen voor de Zuidholland se Randstad van Leiden tot Dordrecht. Dit staat in de nieuwe woningbouw- prognose van de provincie Zuid-Holland voor de lan ge termijn. Gedeputeerde Staten (GS) laten een ver kennende studie verrich ten naar nieuwe bouwlo- katies voor de langere ter mijn voor de Zuidvleugel van de Randstad. Na het jaar 2000 moet de Randstad nog verder uitgroei en. Voor wonen en werken moet extra ruimte -gevonden worden ter grootte van zo'n zesduizend hectare. Dat is veertien maal de omvang van bouwlokatie Leizo. Volgens de provincie voorzien de huidige plannen nog op geen enkele manier in een dergelijke uit groei. In de verkennende stu die moet eerst een zogenaamde verstedelijkingsstructuur wor den uitgewerkt. Hiertoe moeten mogelijkheden worden geboden voor wonen, werken en ontspannen op een kwalita tief hoogwaardig niveau. Daarnaast moet kwantitatief voldoende ruimte aanwezig zijn om de noodzaeklijk woon- en werklokaties te kunnen ontwikkelen en moeten na tuur en landschap qua struc tuur versterkt worden. Binnen deze structuur kan vervolgens naar concrete bouwlokaties ge zocht worden. Een goede ont sluiting met het openbaar ver voer, dat er al is of dan nog moet worden aangelegd, zal een zwaarwegend criterium zijn. In het Groene Hart en de Del ta vindt geen verstedelijking plaats} Het zoekgebied voor de nieuwe bouwlokaties is op voorhand zeer beperkt. In het voorjaar van 1990 moet de stu die gereed zijn. Ria Beckers wil PPR weer leiden DEN HAAG Ria Beckers, •de huidige PPR-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer, heeft zich beschikbaar gesteld voor het lijsttrekkerschap van haar partij bij de komende Kamer verkiezingen. Beckers is sinds 1977 lid van de Twéede Ka mer en was al vier maal eerder lijsttrekker. De PPR gaat de verkiezingen in met de leuze „Een kwestie van be schaving". Het ontwerp-ver- kiezingsprogram wordt vol gende week gepresenteerd. Kabinet: Markerwaard te duur en vervuilend DEN HAAG De aanleg van de Markerwaard is niet alleen een te kostbare zaak, ook zou de inpolde ring te grote risico's voor het milieu met zich mee brengen. Zo luidt het voorlopige oordeel van een meerderheid in het kabinet op het rapport van oud-minister Van Aardenne, die op verzoek van minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) een gedeeltelijke inpol dering van het Markermeer heeft onderzocht. In tegenstel ling tot haar collega-bewinds lieden is Smit-Kroes wèl en thousiast over de aanleg van een, zij het verkleinde, Mar kerwaard omdat het onder meer een forse impuls aan de werkgelegenheid zou geven. Van Aardenne stelt in zijn rapport dat de kosten van de inpoldering (ruim 800 miljoen gulden) volledig voor rekening van particuliere financiers kunnen komen en dat het de overheid derhalve niets hoeft te kosten. Met name minister Ruding (financien) vindt de fi nanciële onderbouwing van het rapport echter „flinter dun" en vreest dat de overheid uiteindelijk toch zal moeten meebetalen. In totaal zou de Markerwaard zo'n 23.000 hectare moeten gaan beslaan en benut moeten worden voor de teelt van bloembollen en pootaardappe- len. Minister Braks (landbouw) zou hebben laten weten geen enkele behoefte te hebben aan nieuwe landbouwgrond. Bo vendien is de teelt van de sier gewassen en bloembollen, die men het nieuwe gebied zou- willen toepassen, milieuon vriendelijk in verband met het gebruik van veel chemische bestrijdingsmiddelen. Het rap port-Van Aardenne zal nu worden voorgelegd aan de verschillende adviesorganen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Grenscorrecties nu definitief DEN HAAG/LEIMUI- DEN De grenscorrec ties tussen Aalsmeer, Haarlemmermeer en Lei- muiden zijn definitief ge worden. De ministerraad is onlangs akkoord gegaan met een voorstel daartoe van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, me vrouw D. de Graaff-Nau- ta. Bij de grenscorrecties tussen de gemeenten wordt ook de grens tussen de provincies Noord- en Zuid-Holland gewijzigd. Volgens het voorstel wordt de gemeentelijke grens tus sen Aalsmeer en Leimuiden enigszins in noordoostelijke richting verlegd. Dit houdt verband met de toekomstige uitbreiding van de provincia le weg S20. Daarnaast heeft tussen Aalsmeer en Haar lemmermeer een grenscor rectie plaats voor wat betreft het zuidelijk landhoofd van de over de Ringvaart gelegen brug. Het van Aalsmeer naar respectievelijk Leimuiden en Haarlemmermeer overgaan de gebied is niet bewoond. Tussen de betrokken ge meenten bestaat volledige overeenstemming over de aan te brengenwijzigingen in het grensbeloop en de ver werking van de financiële gevolgen daarvan. Ook de colleges van Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid- Holland stemmen er mee in. Het voorstel is in overeen stemming met de hoofdlijnen van het herindelingsbeleid en voorziet in het wegnemen van reële knelpunten. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3