Brattinga: „In de oecumene is nog veel meer mogelijk" Deetman steekt zijn vinger op CcidLe Gourcmt 31 4 kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE C^idóe Gou/umt VRIJDAG 7 APRIL 1989 PAGINA 2 Callenbach maakt kerkeraad „uitgever' NIJKERK Uitgeverij Cal lenbach uit Nijkerk komt met een zogenaamde licentieuitga- ve van de bekende liedbundel „Alles wordt nieuw" van Hanna Lam/Wim ter Burg op de markt. Deze uitgave zal de huidige vervangen en is bo vendien veel goedkoper. Dit plan is geboren, aldus uit- Sïver G. F. Callenbach uit ijkerk, omdat veel kerkelij ke gemeentes liederen uit de bundel kopieerden en daar mee in aanvaring kwamen met de uitgever. Die const- steerde schending van het au teursrecht. „Ik stond in mijn recht, maar toch is het niet leuk, bewijs je de kerken zo wel een dienst, vroeg ik me af", aldus Callenbach. Ook het officiële orgaan van de Gereformeerde Kerken in Nederland „Kerkinformatie" stortte zich op het probleem en wierp de vraag op: is er geen uitweg uit dit probleem? Die lijkt er te zijn: alle gere formeerde en hervormde ker keraden in Nederland krijgen de gelegenheid om op de uitgave in te tekenen. Het minimumaantal waarop is 300. Over de minimumoplage wil de uitgever zich niet pre cies uit laten. Ze zal tussen de 10.000 en 50.000 exemplaren moeten bedragen. "Ik* heb geen flauw idee of we de ver eiste oplage halen", meldt Callenbach. Een licentieuitga- ve houdt in dat de uitgever kerkeraden toestemming ver leent tot het uitgeven van een liedbundel uit zijn fonds. Op de omslag en de titelpagina komt dan ook te staan: uitga ve van de kerkeraad van Ik verkies een hakkelaar boven een papegaai Paus contra „radicaal feminisme" religieuzen WASHINGTON Paus Johannes Paulus II heeft scherpe kritiek op het „radicale feminisme en de polarisatie" die hij on der de Amerikaanse reli gieuzen heeft waargeno men. De religieuzen zijn vol gens de paus mede ver antwoordelijk voor de af neming van het aantal roepingen, omdat zij er niet in slagen volgens hun roeping en identiteit te leven. Bovendien is de gezagsuitoefening binnen sommige orden te slap. Dat blijkt uit een brief van de paus aan de Amerikaanse bis- Itaten die naar de religieuze orden en congregaties van een pau selijke commissie onder lei ding van aartsbisschop John Quinn van San Francisco. De paus legt er de nadruk op dat religieuzen hebben geko zen voor een leven binnen een gemeenschap, toegewijd aan God, en waarschuwt dat „in vele gevallen het aposto laat of het ambt de andere waarden schijnt te hebben overschaduwd Het leven in een gemeenschap is het hart van het religieuze leven. Reli gieuzen zijn geroepen om een voorbeeldige gemeenschap te zijn binnen de gemeenschap van de kerk, aldus de paus. Net als in Nederland zijn in. de Verenigde Staten verschei dene paters, zusters en broe ders het klooster uitgetrokken en wonen zij nu op zichzelf of in kleine leefgemeenschap- Hij roept de vrouwelijke reli gieuzen op een einde te ma ken aan de polarisatie en „met elkaar te spreken en de oorzaken van hun onderlinge verdeeldheid uit de weg te „Een rigide en autocratische stijl van leidinggeven" die vroeger soms voorkwam, is niet meer toepasbaar, maar dat betekent niet dat het ge zag nu maar moet worden af geschaft of vervangen door een democratisch model, waarin de overste alleen nog maar de uitvoerder is van de wil van de leden van de com muniteit. „Het ontbreken van gezag in religieuze communi teiten leidt tot een vorm van zelfbestuur die onverenigbaar is met het gezag waaraan Christus zich onderwierp, die op aarde kwam om de wil van de Vader uit te voeren", zo schrijft de paus. De leider van de RK Kerk er kent dat de rechten en waar digheid van de vrouw moeten worden bevorderd. Dat mag de zusters niet verleiden tot een „radicaal feminisme dat voor de rechten van de vrouw opkomt door de fundamente le, duidelijke en consequente morele leer van de kerk aan te vallen of gewoonweg te ne geren". WILLIBRORD VERENIGING VIERT VEERTIGJARIG JUBILEUM DEN BOSCH In de oe cumene zijn er binnen de duidelijk omlijnde gren zen veel meer mogelijk heden dan 'vaak wordt gedacht. Dat blijkt in het conciliair proces, waar mensen uit verschillende kerken dat tot hun grote verrassing ontdekken. de rooms-katholieke Sint Willi- brord Vereniging voor oecu mene. Vandaag viert de vere niging, tevens adviesorgaan van de bisschoppen voor oe cumene en evangelisatie, haar 40-jarig bestaan. „Beleidsmensen nemen mij m'n optimisme in oecumeni sche zaken wel eens kwalijk," zegt Brattinga, die 60 jaar ge leden werd geboren in Blauw huis, een rooms-katholieke enclave in het protestantse Friesland. Hij promoveerde in socialisme. In 1964 verscheen van zijn hand de Friese ro man „As in skaed" (Als een schaduw). Brattinga wijst erop dat paus Johannes Paulus II bij herha ling de rooms-katholieken aanspoort met andere christe nen samen te werken, bij evangelisatie of in het diako- naat. Uiteraard is intercommunie principieel onmogelijk, maar het is volgens Brattinga niet nodig altijd de eucharistie of het avondmaal te vieren. „Als je dat achterwege laat bij de trouwplechtigheid van een gemengd huwelijk of bij een interkerkelijke dienst tijdens het dorpsfeest, ben je van veel gezeur af." Het is naar zijn mening verlo ren energie alleen maar te jammeren over de dingen die niet kunnen of mogen. „Dat levert niets op." Dit inzicht voorzitter van de Willibrord- vereniging, dr. Th.C.M. van Montfoort a.a. Als de gelovigen op het plaat selijk vlak elkaar ontmoeten, dan kennen ze niet echte bar rières. Zij leven op een andere manier dan de beleidsmensen. Gewone mensen leven niet vanuit een belijdenis, maar spontaan. Als de dominee het mooi zegt, dan vinden rooms- katholieken dat prachtig. Ze vragen zich volgens Brattinga dan niet af of het ambt van die man wel geldig is. Dat is voor hen theorie. Er is, zo zegt Brattinga, veel te veel theologie in de ker ken. Die ligt vast in dogma's, synodestukken, encyclieken en pastorale brieven. „De the ologie moet een hulpmiddel bij het geloof zijn en nooit in de plaats van het geloof ko men". Het plaatselijk vlak heeft z'n eigen wetten. Dat spoort wel eens niet met de officiële voorschriften. Dat is overigens altijd zo geweest, zegt Brattinga. De Willibrordvereniging geeft informatie en verleent dien sten aan parochies. Die moeten dan zelf beslissen wat en hoever ze willen. „Het is niet onze taak te verbieden. De Willibrordvereniging heeft niet eens gezag. Het eni ge wat we( doeyi, is met de mensen praten. Dat doen de bisschoppen ook als ze in een parochie komen. Verbieden heeft geen zin. Daarvoor ben ik ook te veel onderwijsman," aldus Brattinga. „Heit en mem (vader en moe der) zouden er vroeger niet over hebben geprakkizeerd reformatorische melodieën te zingen", zegt Brattinga. Het vijf jaar oude rk liedboek Ge zangen voor Liturgie bevat echter niet minder dan 43 ge zangen en 5 psalmen uit het protestantse Liedboek. Het wordt volgens Brattinga tijd dat in het Liedboek Gregori aanse melodieën worden op genomen. Na het Tweede Vaticaans Concilie is het oecumenisch denken in de Rooms-Katho- lieke Kerk fundamenteel ver anderd. „Bij voorbeeld de plaats die de bijbel bij ons heeft gekregen. Dat is toch duidelijk reformatorisch." Uit de geschiedenis van de Willibrordvereniging valt de ontwikkeling in de RK Kerk af te lezen. Eerst was de vere niging er ten behoeve van de apologie, de verdediging naar buiten, hetgeen altijd tot ver harding van standpunten leidt. Daarna stond het apo stolaat centraal, je liet zien wie je was. Tegenwoordig gaat het om oecumene geba seerd op de gedachte dat je niet agressief tegenover ande re christenen moet staan maar hen als mede-christenen moet respecteren. Brattinga deelt de mening van kardinaal Willebrands dat de stagnatie in de rk-cal- vinistische dialoog meer aan de protestanten dan aan de RK Kerk is te wijten. „De protestanten geven te weinig gebaren. Enerzijds kunnen ze weinig veranderen, anderzijds verschuilen ze zich achter de rk bisschoppen." Het is volgens hem „lastig" dat er aan protestantse kant geen verenigingen als de Wil librordvereniging zijn. Wel hebben de hervormden hun Rome-Reformatie-beraad en de gereformeerden hun taak groep, maar die organen heb ben geen armslag. Ze hebben geen vrijgestelde functionaris sen en geen eigen tijdschrif ten zoals de Willibrordvereni ging met haar Willibrord- krant of „Kosmos en Oecume ne". „Af en toe mogen ze een rapport voor de synode schrij ven, maar dat raakt het grondvlak niet. En daar ge beurt het." Overigens is oecumene niet alleen Rome-Reformatie, zegt Brattinga. De protestanten Dr. Teije Brattinga onder elkaar niet vergeten. Voor een rooms-katholiek priester in Amerika met zijn 258 ge zindten en sekten is de ver deeldheid onder de protestan ten een groot probleem. Hij moet oecumenische betrek kingen onderhouden met Presbyterianen, Baptisten, Methodisten, Episcopalen, Lu theranen, Doopsgezinden, noem maar op. „Zelf zeg ik tegen de protes tanten: kruip bij elkaar. Houd op hervormd, gereformeerd of luthers te zijn. Het is onzin om daarvoor aparte kerkge nootschappen en synodes te hebben." De groeiende weerstanden in het Samen op Weg-proces van FOTO: PR hervormden en gereformeer den maken hem wat dit be treft niet vrolijk. „Het is toch te gek om los te lopen dat Sa men op Weg al enige jaren muurvast zit op de kwestie van het beheer. Dat is een za kelijke kwestie, dus daar is als ze dat willen tenminste een oplossing voor te vinden". Niet minder verbaasd is Brat tinga over het feit dat de Her vormde Kerk bij het opstellen van het plan voor een eigen instelling voor theologisch wetenschappelijk onderwijs de Gereformeerden er volle dig buiten heeft gehouden. „Snap jij dat ze zo dom kun- doen?" DIRK VISSER Van Kemenade in bestuur K. U. Brabant TILBURG (ANP) - De Nederlandse rk bisschop penconferentie heeft prof.dr. J.A. van Keme nade, burgemeester van Eindhoven, met ingang van 31 maart j.L benoemd tot lid van het stichtings bestuur van de Katholie ke Universiteit Brabant. Van Kemenade (52) studeerde sociologie aan de Katholieke Universiteit Nijmegen, alwaar hij in 1968 promoveerde op „De katholieken en hun on derwijs". Van Kemenade was onder meer buitengewoon hoogleraar te Nijmegen, Gro ningen en Amsterdam, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid en minister van Onderwijs en Wetenschappen in de kabi netten-Den Uyl (1973-1977) en Van Agt II (1981-1982). Hij is nu nog buitengewoon hoogle raar algemene en vergelijken de onderwijskunde aan de Open Universiteit te Heerlen. •Voordat Van Kemenade bur gemeester van Eindhoven werd, was hij vier jaar voor- Dr. J.A. van Kemenade zitter van het college van stuur van de Universiteit Amsterdam. Gereformeerden stichten fonds vredesprojecten LEUSDEN De Gereformeerde Kerken in Nederland heb ben een fonds gevormd waaruit zij landelijke, regionale en plaatselijke vredesgroepen aanvullende steun voor projecten zullen verlenen. Het breed moderamen (uitgebreid bestuur) van de synode be sloot in 1987 de manier waarop de gereformeerde bijdrage aan het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) tot stand komt, te veranderen. De jaarlijkse bijdrage aan het IKV, waarin de Gereformeerde Kerken met nog acht andere kerken samenwerken, zou wor den gefinancierd uit de opbrengst van een, voor de plaatselij ke kerken aartbevolen, collecte. Voor 1988 gold dat minimaal 35.000 gulden als bijdrage naar het IKV zou gaan en maxi maal 30.000 gulden zou kunnen worden besteed aan projecten van andere vredesbewegingen en (samenwerkingsverbanden van) lokale kerken. Als de collecte meer dan 65.000 gulden opbrengt, gaat de rest naar de IK V-campagne. Ouderen lezen vaker de bijbel HAARLEM/HILVERSUM De bijbel wordt vaker gelezen. Ruim zestig procent van de Nederlanders zegt vaker dan een maal per week in de bijbel te lezen, in 1981 was dat percenta ge 55. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands Bijbelgenoot schap en de NCRV in januari van dit jaar hebben laten ver richten door een onderzoekbureau. Het bijbellezen blijkt in vrijwel iedere leeftijdscategorie onder de 65 jaar te zijn afgenomen; de stijging van het aantal bijbel lezers moet dan ook worden gevonden bij de categorie oudere Nederlanders. Opvallend is de daling in de categorie 15/34- jarigen: van 31 procent in 1974 via 27 procent in 1981 tot 19 procent in 1989. Bij rooms-katholieken is het bijbellezen ten opzichte van 1981 afgenomen tot twaalf procent; bij hervormden nam het vijf procent toe tot 49 en bij de gereformeerden is het gedaald van 83 naar 76 procent (1981-1989). Er heerst een merkwaar dige stemming in de poli tiek. Het lijkt wel of er geld te verdelen valt. Her en der worden eisen ge steld, wordt er gesproken over geld dat ergens voor nodig zou zijn. Ook minis ter Deetman heeft zijn vinger opgestoken. Is de tijd van bezuinigingen misschien voorbij? Eerst even een paar cijfers. In 1975 besloegen de gelden van de Onderwijsbegroting onge veer acht prpcent van het Na tionaal Inkomen, en ongeveer 25% van de Rijksbegroting. Sindsdien is er fiks bezuinigd zodat het nu nog gaat om 6% van het Nationaal Inkomen en 15% van de Rijksbegroting. Dat is toch een enorme da ling. Er is voor ongeveer 5 Ijard bezuinigd (op een be groting van thans zo n 30 mil jard gulden). Tussen haakjes nog een cijfer: zijn nog altijd mensen die denken dat het onderwijs uit alle problemen zou zijn als we het bijzonder onderwijs af schaffen. De felste tegenstan ders van bijzonder onderwijs komen dan tot een bezuini ging van maximaal 1/2 mil jard Enige tijd geleden heeft mi nister Deetman een streep ge trokken: hij vindt nu echt dat meer bezuinigen op onderwijs niet meer kan. Dat vond hij een aantal jaren geleden ook al maar het schijnt nu wel heel erg me nens te zijn. Want hij heeft zijn vinger opgestoken en ge zegd: „Ik moet meer geld voor onderwijs hebben, want an ders loopt het echt mis. Later zal dan de rekening worden fepresenteerd". e leest hier en daar dat er liefst gemiddeld 11/2 miljard gulden per jaar extra nodig zou zijn. Nu moet men daarbij wel bedenken, dat de reden voor deze claim vooral ligt in de sterke toename van het aantal studerenden in het voortgezet- en het hoger on derwijs. Daarbij zijn wel een aantal kanttekeningen te maken. In de sectoren van onderwijs waar het hier om gaat had je open-eind-financiering. Dat wil zeggen: als er meer stude renden komen, dan krijgt een school automatisch meer geld. Dat is de Minister van Finan ciën is een doorn in het oog. Die wil daar al jarenlang van af. Het is nu alweer tien jaar ge leden, dat hij op dat punt het offensief opende op het Minis terie van Ónderwijs en hij be gint langzaam maar zeker ter rein te winnen. Als het nog even zo doorgaat, dan zal straks het stelsel van open- eind-financiering van het on derwijs tot het verleden beho- Maar dat zal betekenen dat steeds als ergens in het onder wijs de leerlingenaantallen stijgen, de minister meer geld moet vragen. Een onaangena me situatie. Bovendien heeft die open- eind-financiering ook nog het een en ander te maken met de vrijheid van onderwijs. Namelijk: als je in ons land leerlingenaantallen vol doet, heb je recht op een school. Zal in het vervolg de Minister van Onderwijs daar voor eerst toestemming moeten vragen aan de Minis ter van Financiën? Het zou ei genlijk niet nodig hoeven te zijn dat Minister Deetman zijn vinger moet opsteken voor meer geld als er meer studen ten komen. Het wordt overigens nog een heel moeilijke politieke ope ratie. Er is al 4,1 miljard gul den uitgegeven aan belasting verlichting (niet tot genoegen van Deetman natuurlijk) en verder vraagt Minister Ru- ding voor 1990 een bezuini ging van 3.5 miljard. En dan komt er bijvoorbeeld nog een Milieu-plan aam Daarbij dreigt er een loongolf. Als het zo door gaat komen de ambte naren straks ook met hun looneisen en dat gaat on middellijk flink in de papie ren lopen. Zou er ondanks dit alles toch nog extra geld voor onderwijs vrijgemaakt moeten worden? Herhaalde malen heb ik in deze rubriek er al op gewe zen, dat onderwijs veel meer een zaak van „de grote poli tiek" zal moeten zijn (wat dat betreft zou het niet slecht voor het onderwijs zijn als de huidige burgemeester van Eindhoven eens een tijdje eer- ste-minister van Nederland zou zijn!). Minister Deetman doet zijn uiterste best, is dui delijk in het offensief gegaan; geeft her en der bijvoorbeeld interviews weg. Maar waarvoor zou er dan geld nodig zijn? Waaraan zou het moeten worden besteed? In de eerste plaats zijn er erg veel krakkemikkige situaties in tal van onderwijssoorten, waar wat aan gedaan moet worden. Bijna 15 jaar bezuini gen heeft vele sporen nagela ten vooral ook de motivatie in het onderwijs is hier en daar sterk aangetast helaas. Maar er zijn ook vele concrete zaken te noemen. Ik licht er twee uit: a. De salarissen van begin nende docenten zijn beslist veel te laag. Er dreigt straks een groot tekort aan onder wijsgevenden, zeker als hier niets aan wordt gedaan. b. Er wordt in Den Haag mo menteel erg gedubd over de Wet op de Basisvorming, met name bij het CDA. Een van de twijfelpunten is het punt, door drs. K. de Jong Ozn, dat er geen extra geld voor is. Dat kan zo ook gewoon niet. Er is minister Deetman veel aan gelegen om bij alle wetge ving die hij al tot stand heeft gebracht, ook deze wet door het parlement te loodsen. Er zullen nogal wat amendemen ten nodig zijn. Als men eens niet te bang is voor de V.D.D. extra geld beschikbaar kun nen komen: Wie weet groeit er dan nog iets moois! En is dat nu geen item voor de grote politiek: eindelijk eens een oplossing voor de problemen in het onderwijs aan 12-15 jarigen? Het gaat niet om een kleinigheid. ÏO AARLI aarlems vangen 1 Stads! te lick :ijn. D« weest i jecemb Ivoor Ahold lerders. roep aarin zi itvoerdi Uniek akkoord in Polen NlET eerder in de na-oorlogse geschiedenis van Oost-Euro pa is er sprake geweest van een akkoord zoals deze week in Polen is bereikt tussen de communistische machthebbers en de oppositie onder leiding van Lech Walesa. Maar ook ner gens anders wordt die oppositie al vele jaren gevormd door een zo sterk verenigd blok van sociale eisen, nationale ge voelens en kerkelijk gezag. Solidariteit heeft na zeven illega le jaren zijn wettelijke status terug, de regering is akkoord gegaan met sociale hervormingen, de economie maakt ken nis met elementen van de vrije markt en de communistische partij krijgt te maken met een oppositie in het parlement. Het lijkt te mooi om waar te zijn. De vijfde april 1989 zal straks naar wij voor de Polen hopen een belangrijke datum blijken te zijn in de geschie denis van het land. Want laten we met Walesa reëel zijn: de autoriteiten hebben bewezen zich niet te laten leiden door gezond verstand. Ze waren wel gedwongen met Solida riteit tot overeenstemming te komen en het land radicaal t» veranderen; de dwang bestaat uit de ruïneuze situatie waari het land zich bevindt en de verbittering van de bevolking. MAAR omdat de autoriteiten hebben bewezen zich bewust] te zijn van de situatie, bestaat er hoop dat de beloften 1 gisteren worden omgezet in de daden van morgen. In het ge-| val van het tegendeel vreest Walesa voor zijn land matische situatie die kan eindigen in „een burgeroorlog die geen winnaars zal kennen". Een waarschuwing die geba seerd is op de vele loze beloften die de Poolse bevolking de laatste jaren heeft moeten slikken. Er zijn enkele parallellen te trekken met de toestand grote buurland, de Sovjetunie. Ook daar is de economie vast gelopen door de verstarring die tientallen jaren van partijdic tatuur heeft teweeg gebracht. Maar in het land van Gorbats- Vervolg jov is de situatie veel minder dramatisch. Het lijkt erop dat het gezond verstand daar tijdig, tot een historische omwente ling leidt en tot het delen van macht en verantwoordelijkhe den. De Poolse uitgangspositie is veel slechter, maar ook daar zal een gelegaliseerde oppositie op den duur haar kracht moeten bewijzen. In die rol krijgt Solidariteit het moeilijk. De vakbond krijgt te maken met een partijpolitieke verantwoordelijkheid. Dit levert het gevaar op dat de getergde arbeidersklasse zijn steun zou kunnen gaan betuigen aan de officiële, aan de communistische partij verbonden vakbond OPZZ, die maar al te graag het bereikte akkoord onderuit zal halen. Het door Solidariteit vaak met zoveel succes gehanteerde wapen de politieke staking zou zich dan tegen Solidariteit kunnen keren. )ELFT ind oc en we eespie£ euw d< eet for )t OV€ ok no) erzakl Wente irordt c eimzir angzaa lier h e voe ferl ferj POLEN staat voor een uiterst belangrijke ontwikkeling. Er bestaat kans op democratisering in de politiek, op een gelei delijke hervorming van de staatseconomie tot een markteco nomie en op een wettelijk geregelde vrijheid van meningsui ting. Maar de instrumenten om dit uitzicht dichterbij te bren gen zijn nog nauwelijks ontwikkeld. De moeilijke vraag hoe privébedrijven te stimuleren is niet beantwoord. Het geld er voor ontbreekt trouwens, zoals het ook ontbreekt voor de zo gewenste compensatie van de enorme prijsstijging voor de in I armoe levende arbeiders. Walesa en de zijnen hebben bewe-(Veryolj zen veel te kunnen bereiken door vasthoudendheid. De eisen die nu aan hun leiderschap gesteld worden zijn niet minderDEN Terv log mi toch uiige akbon nité V1 Ver tand) i LbvaK wee g] 11e Cc de HULP van buiten is nu een vereiste. Het Westen zal beurs moeten tasten om Polen van zijn torenhoge buiten landse schuld te bevrijden. Alleen al in het belang van het democratiseringsproces moet de Poolse autoriteiten een snel en zichtbaar economisch succes worden gegund. Ook Moskou dient wat dit aangaat zijn bijdrage te leveren. Zoals de vlag er nu voorstaat zal Gorbatsjov zijn economische steun overi- uit zichzelf al liever in Polen investeren dan in Cuba. Wisselend bewolkt DE BILT (KNMI) Het lage- drukgebied dat de afgelopen dagen het weer in onze omge ving stevig in zijn greep hield, begint nu plaats te maken voor een zwakke rug van ho- gedruk. Dit geeft voor morgen een weersverbetering in die zin dat de zon zich wat meer zal laten zien. Het is wisselend bewolkt en er vallen nog en kele buien, maar die nemen geleidelijk in betekenis af. Vannacht daalt de tempera tuur tot ongeveer 4 graden en kunnen er mistbanken ont staan. Overdag loopt het kwik op tot omstreeks 10 graden, daar waar de zon zich wat meer laat zien een enkele graad hoger. De temperatuur overdag komt dus weer in de buurt van de normale waarde, die voor deze tijd van het jaar 11 graden is. De wind waait uit het zuidwesten en is matig. Ie vier' ectieve ijk bel telling kritisch iet adi len. divi Zuid-Scandinavie: Veel bewolking. Plaatselijk wat regen of enkele bui en. Op zondag vanuit het meer opklaringen. Middagtempera- leeft dt xmden len te 1 egenhoi nog bewolking. Overigens Flinke pe rioden met zon. Middagtemperatuur 10-13 graden. Plaatselijk vorst aan de grond. Denemarken en noord-Duitsland. Morgen veel bewolking en plaatselijk een bui. Zondag droog en geleidelijk meer zon. Middagtemperatuur 9-12 een bui. Zondag perioden droog. Middagtemperatuur 10-13 gra den, zondag wat hoger. regen. Zondag overgan{_ een vrij zonnig weertype. Middag temperatuur 10-14 graden, zondag (ADVERTENTIE) litwijzer wordt v( Je vijf 'andaag' DE KI MWL/ OftT M SM6ERI ie oe

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2