ÊcldócSouAcmt Aandeelhouders van Brill dreigen met kort geding STAD OMGEVING ALLER LEIIDS) SP wil meer controle op transporten Verkeersblokkade verpleegkundigen succesvol BEWONERSGROEPEN EISEN VERRUIMING VAN SUBSIDIES Persoonlijke schrijfmap VRIJDAG 7 APRIL 1989 PAGINA 13 Dronken man duwt agent van trap LEIDEN De politie heeft vannacht in de Korte Hansestraat een dronken man aangehouden die agent van de trap af geduwd had. De man, die stevig in het glaasje had gekeken, hoorde bij een groep van vijf die rond half vier zorgde voor ge luidsoverlast. Toen de politie na klachten van om wonenden voor de tweede maal bij het pand kwam, wenste de man niet op te houden met her rie maken. Op het moment dat agenten hem de trap af wilden helpen, werd de man agressief. Hij greep eerst een agent bij de keel en gaf vervolgens een agent die de trap op kwam stormen een duw. De agent dreigde daardoor van de trap te vallen. Toen hij de trapleuning greep, brak die af. De agent werd vervolgens door een achter hem lo pende collega opgevangen. De dronken dader heeft zijn roes uitgeslapen op het bureau. KEMA-keur voor HCG LEIDEN De Hollandse Constructie Groep b.v. (HCG) ontving gistermid dag het eerste KEMA-cer- tificaat in de Pieterskerk in Leiden. HCG kreeg het certificaat voor de kwali teitsbeheersing bij het ont werpen en vervaardigen van ketels en apparaten. De directeur van KEMA, de heer J.H. Blom, over handigde het kwaliteitsbe- wijs. Door KEMA werd vastgesteld dat het bedrijf voldoet aan de eisen zoals gesteld in de internationa le norm voor kwaliteits systemen. Het certificaat is drie jaar geldig. Van der Molen woedend over wanprestatie Publex LEIDEN „Dit is ellendig en onverantwoord". Met deze woorden drukte wethouder M. van der Molen (ruimtelijke ordening) gisteravond in een commissie vergadering haar grote woede uit op Publex, de Franse firma die nog altijd niet de stadsplattegronden voor de mupi's, de reclamezuilen in de binnenstad, heeft gele verd. Publex had de gemeente nadrukkelijk beloofd dat zij de posters uiterlijk op 31 maart in haar bezit zou hebben, nadat de levering al eerder vertraging had op gelopen. Het drukproces zou te veel problemen opleve ren. Publex heeft nu plechtig beloofd dat de posters er op 15 april zullen zijn. Van der Molen sluit nieuwe vertraging echter niet uit en heeft woensdag „een brief op poten" gestuurd naar de Franse firma. Zij is met name kwaad op de firma omdat ambtenaren veel haast hebben gemaakt met het ontwerpen van de plattegron den. De commissie ruimtelijke ordening was zeer te leurgesteld over de wanprestatie van Publex. Bromfietsers bekeurd ALKEMADE Zestig bromfietsen zijn gistermid dag en -avond door de rijkspolitie gecontroleerd bij de brug in Oude Wete ring en op de Oud Adese- laan in Rijpwetering. In totaal kregen 30 bromfiet sers een bekeuring omdat hun voertuig was opge voerd. Vijf bromfietsen zijn in beslag genomen. Volgens een woordvoerster van de Alkemadese politie wor den er binnenkort op nieuw controles gehouden. ,WE GAAN OP DE BARRICADE' LEIDEN „We gaan op de barricade", was de eerste reactie van de groep aandeelhouders van de uitgeverij en drukkerij Brill die giste ren de Engelbertahoeve in Leiden verliet na het afstemmen van de motie van wantrouwen. De tien aandeelhouders, onder wie oud-directeur W. Backhuys, hadden de motie ingediend vanwe ge het vermeende ama teurisme van de raad van commissarissen. De grootste aandeelhouder, de stichting Luchtmans stemde echter tegen de motie, zodat de raad kon blijven zitten. De groep boze aandeelhouders gaat nu een kort geding aanspannen tegen de stichting. Het was een historisch mo ment voor de al driehonderd jaar bestaande wetenschappe lijke uitgeverij en drukkerij Brill. „Normaal is het lid maatschap van de raad van commissarissen een hoge on derscheiding, te vergelijken met een ere-doctoraat", zoals de heer P.M. Blankenheym het uitdrukte. De motie van wantrouwen dreigde al tij dens de vorige vergadering op 2 maart. Gisteren ging wel de kogel door de kerk. Het probleem was echter de Stichting Luchtmans. Brill is zwaar beveiligd tegen ongewenste overnames door dat een groot pakket aande len is ondergebracht bij de stichting Luchtmans. Op grond daarvan maakte Luchtmans op de vergade ring aanspraak op 1.300 stem men. De heren Mentink, Van Traa en Van Werkhoven dreigden daarom al voor er over de motie werd gestemd met een kort geding. Zij wa ren van mening dat de Luchtmans geen stemrecht had, omdat de stichting al leen een beschermende func tie heeft. De stichting, ver noemd naar S.J. Luchtmans, die in 1683 de grondslag leg de voor de uitgeverij, stemde toch. De motie werd afgewezen met 511 tegen 1657 stemmen. „Als de stichting niet mee- gestemd had, hadden we ge wonnen", aldus de duidelijk teleurgestelde A. van Traa. „Deze week halen we het niet meer, maar maandag ligt er een dagvaarding", aldus Mentink. Verliezen De problemen bij Brill zijn voorlopig nog niet de wereld uit. Afgelopen dinsdag ver liet de heer J.H. Scholte de raad van commissarissen. Hij kon zich niet verenigen met het beleid van de raad, schreef hij in een brief. Scholte was het met name niet eens met de aangekon digde maatregelen om verlie zen te bestrijden van de ves tigingen in Australië, Duits land en de Verenigde Staten. Scholte vond bovendien het gedwongen vertrek van* Backhuys niet nodig. Hij had liever een versterking van de directie op bedrijfsecono misch terrein gezien. Brill wil de buitenlandse ves tigingen snel reorganiseren. Daarmee is 1,25 miljoen gul den gemoeid. Voorzitter R.P.M. de Bok van de raad over „het terugbrengen tot datgene wat voor Brill ver antwoord is". Dat ontlokte Van Traa de op merking: „U bent bezig om van Brill een lokaal drukke- rijtje te maken. We gaan te rug naar de traditionele situ atie van driehonderd jaar ge leden. U had veel eerder moeten weten dat het slecht ging met die bedrijven. Door te zeggen dat u van tevoren niet voldoende financieel on derbouwde informatie heeft gekregen, schuift u de schuld hiervan in de schoenen van de directeur. Hetgeen ik ove rigens een briljante vondst vind, maar u heeft al die ja ren zitten slapen! Ik heb de vorige vergadering over amateurisme gesproken en dat woord neem ik niet te rug". De raad i wilde overigens nog steeds niets bekend maken van het rapport dat vertrouwensman C. de Koning opgesteld heeft naar aanleiding van vragen die bij de directie leefden. Van Traa: „De vorige verga dering verschuilde u zich achter de heer Backhuys. Nu mag het rapport niet open baar gemaakt worden van de heer De Koning. Ik vermoed dat uit het rapport het sonore geronk van de raad van com- zal blijken". KARIN SWIERS Hart-Doe-Dag op de Leid se Scholengemeenschap De Leidse hield gisteren een Hart-Doe-Dag op de Boerhaavelaan in Lei den. De school stond de hele dag in het teken van het meest vitale orgaan van de mens: het hart. Wethouder F. Kuijers van cultuur, volksge zondheid en groenvoorziening, opende het mid daggedeelte en kreeg van adjunct-directeur F. van Hooft een messing hartje overhandigd. Kuij ers: „Ik ben heel enthousiast over dit initiatief. Het sterftecijfer aan hart- en vaatziekten is nog steeds erg hoog. In het jaar 2000 moet dat cijfer met minstens vijftien procent verminderd zijn. Het bewegen en ontspannen is hierbij van groot belang". Daarna waren de bovenbouwklassen aan de beurt voor een aerobic-les. Het animo voor de les was niet zo groot. En dat terwijl het de bedoeling was dat de leerlingen de hele dag actief bezig waren. De Leidse popgroep Harten vijf zorgde voor de muzikale omlijsting tijdens de spel- en sportmiddag. De scholieren konden niet alleen hun bloeddruk op laten meten, maar ook hun vetplooien. De behendigheid op een fiets kon getoond worden met het fietsen over een wip. Er konden spijkers geslagen worden, bak stenen getild, maar ook het televisie-spel Hints werd bijvoorbeeld nagespeeld. Sportieve kleding was dan ook de hele dag verplicht. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN Raadslid C. Ver geer (Socialistiese Partij) wil dat het Leidse college van bur gemeester en wethouders initi atieven onderneemt om meer greep te krijgen op het trans port van gevaarlijke stoffen per spoor door de gemeente. Ver geer stelde in januari al eens vragen over dergelijke trans porten. In de antwoorden merkte het college op dat er weliswaar stoffen als LPG en ammonia door Leiden worden vervoerd, zoals dat op zoveel plaatsen gebeurt, maar dat er geen sprake is van chloortran- sporten die verhoudingsgewijs de meeste risico's met zich meebrengen. Nader overleg met de spoorwegen over de an dere transporten werd niet no dig geacht. Vergeer is het daar niet mee eens. Hij wijst in een brief aan het collége op de i die het LPG, benzine e ven. Hij doet dat op grond van een rapport van zijn partij over het transport van gevaarlijke transporten in Zuid-Holland. Een van de conclusies van dat rapport is dat gemeenten door de NS niet op de hoogte zijn ge steld van de risico's van het r hun gebied. Ontzegging van rijbevoegdheid geëist na dodelijk ongeval LEIDEN/DEN HAAG Er moet recht gedaan worden, zeker in het be lang van de nabestaanden. Dat vond officier van jus titie Van Beek gisteren bij de rechtszaak tegen een 27-jarige man uit Bode graven. Hij eiste een jaar voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegd heid en een boete van tweeduizend gulden. De man was in december 1988 als chauffeur betrokken bij een dodelijk ongeval op de hoek van de kruising Lange- gracht/Volmolengracht. Hij verleende bij het rechtsaf slaan vanaf de Volmolen gracht geen voorrang aan een fietsster. Van Beek verweet de chauffeur grove schuld. „Hij had zijn bijrijder uit het raam moeten laten hangen. Op ie mand die met zo'n kolos de weg op gaat, rust een extra verantwoordelijkheid". Hij verwees naar een arrest waar in het hof in Amsterdam het inroepen van hulp door een chauffeur als een verplichting had beschouwd. De raadsman van de man uit Bodegraven vond dat het ongeval heel triest was voor alle partijen. Hij vond de boete te hoog. „De grootste straf heeft hij al ge had, want mijn cliënt moet met dit ongeval verder leven"-. Hij wees er verder op dat zijn cliënt nog altijd heel erg onder de indruk was van het ongeval en dat hij als gevolg daarvan anderhalve maand in de ziek tewet had gezeten. De raads man vond dat er geen sprake was van grove schuld. „Mijn cliënt reed bij het bedrijf waar hij werkte nooti in één vaste auto. En een trottoirspiegel waarmee dit ongeval voorko men had kunnen worden was niet op de auto gemonteerd. Daar is mijn cliënt het slacht offer van". Uitspraak donderdag 20 april. De ongeveer vijfhonderd verpleegkundigen die gistermiddag het Stationsplein blokkeerden maakten met leuzen van hun loon eens te zijn. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN De verkeersblok kade door verpleegkundigen voor het Leidse station is vol gens de organiserende VVIO van het een groot succes ge weest. De verplegenden zetten met hun actie hun looneis van vijf procent kracht bij. Tussen half vijf en half zes versper den ongeveer vijfhonderd bont uitgedoste verpleegkundigen het Stationsplein. De actie ver liep niet geheel volgens plan ning. De mensenmassa liep twee keer naar de kruising van het Stationsplein- Schut ter veld/Rijnsbürgerweg. Het verkeer liep daar direct in het honderd. Bij de actie werden pamfletten uitgedeeld. Boze en haastige automobilisten pro beerden over fietspaden en via de berm aan de blokkade te ontkomen. De politie schakel de de verkeerslichten uit en regelde met de hand het ver keer toen de demonstranten weer teruggelopen waren naar het stationsgebouw. Het ver keer in Leiden heeft verder geen grote hinder ondervon den van de actie. De politie heeft een groot deel van het verkeer via de Wassenaarse- weg en de Morssingel omge leid naar de Plesmanrotonde. De automobilisten op het Sta tionsplein en op de kruising met het Schuttersveld reageer den wisselend op de blokkade. „Ik heb wel begrip voor de ac tie", liet een vertegenwoordi ger weten. „Maar over tien minuten heb ik een afspraak. Tot zo léng blijf ik lachen". Een boze man op een tractor baande zich met geweld een weg door de demonstranten. Het lukte de actieleiders nau welijks om af en toe een rij baan vrij te maken om ver keer door te laten. Aan de demonstratie namen verpleegkundigen deel van AZL, Diaconessen huis, Elisa beth Ziekenhuis, de verpleeg huizen Leythenrode, Zuydt- wijck, Wijckersloot en psychi atrisch centrum Endegeest. De actie op het Stationsplein stond niet op zichzelf. Op di verse plaatsen in de stand heb ben groepen verpleegkundigen pamfletten uitgedeeld. In Nieuwveen voerde personeel van huize Ursula actie door automobilisten pamfletten te overhandigen. Personeel van verpleeghuis Oudshoorn trok gisteren in demonstratieve op tocht door Alphen aan den Rijn. LEIDEN Ruim 40 bewoners- groepen zijn fel gekant tegen de nieuwe Regeling Subsidië ring Woonkonsumenten. De bewonersgroepen vinden de steun van de gemeente voor hun activiteiten beneden de maat. Ze menen dat meer be wonersgroepen van de subsi dieregeling gebruik moet kun nen maken. Ook moet er meer subsidie komen voor speciale activiteiten van wijkorganisa- ties die gericht zijn op verbete ring van de woonomstandighe den. Verder vinden de bewo nersgroepen dat de budgetten van het Woonconsumenten fonds en het Stadsvernieu wingsfonds beschikbaar moeten blijven voor bewoners organisaties. De steun aan bewonersgroepen werd in 1986 vastgesteld in de Rijksregeling „Bijdragen aan gemeenten ten behoeve van woonconsumenten". Leiden stelde een jaar later een eigen regeling vast, die volgens de bewonersgroepen een duidelij ke beperking ten opzichte van de rijksregeling betekende. De bewonersgroepen protesteer den dan ook tegen de Leidse regeling. De raad ging echter akkoord, maar wel met de toe zegging dat er na een jaar een evaluatie zou plaats vinden. De bewonersgroepen zeggen ech ter gepasseerd te zijn bij de herziening van de regeling. De nieuwe regeling die het college nu voorstelt is volgens hen dan ook geen verbetering. De enige veranderingen zijn een uitbrei ding van de subsidieregelingen voor woonwagenbewoners en nieuwe voorwaarden voor sub sidieverstrekking uit het Fonds Woonkonsumenten. De bewo nersgroepen vragen om verrui ming van de subsidiemogelijk heden. Zo zouden niet alleen bewonerscommissies die te ma ken hebben met groot onder houd of nieuwbouw voor subsi die in aanmerking moeten ko men, maar ook bewonersgroe pen die zich bezig houden met verkeerszaken, de woonomge ving en beheer. Ook 2ou er subsidie gegeven moeten wor den voor bijzondere activiteiten van wijk verenigingen, zoals een schoonmaakactie of voor lichting. Verder eisen de bewo nersgroepen dat niet bezuinigd mag worden op de gelden voor bewonerscommissies. De raadscommissie volkshuis vesting beraadt zich binnen kort over de subsidieregeling. nismakingsmiddag zijn ver krijgbaar via telefoon 071- 132036 en 210314. Bingo Stadswandeling In het kader van de tentoon stelling 'Leiden in gaslicht' is er zondag een stadswande ling. Allerlei negentiende eeuwse Leidse plekjes wor den aangedaan. De wande ling start om 15.00 uur vanuit de Lakenhal aan de Oude Singel 28. Deelname is gratis. Nader informatie is verkrijg- i tel. 071-254620. Kennismaking De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt maandag een kennisma kingsmiddag voor nieuwe le den. De middag begint om 14.00 uur in het verenigings gebouw aan de Caeciliastraat 18. Nadere inlichtingen over het lidmaatschap en de ken- In het dienstencentrum Me ren wijk aan de Rosmolen 6 wordt maandag een bingo middag voor 55-plussers ge houden. De zaal gaat open om 13.30 uur. Senioren De maandelijkse bijeenkomst van de Leidse afdeling van Senioren in de PvdA is maandag gewijd aan woning bouw en woningcorporaties. Spreker is Ijeerd van Rij, oud-voorzitter van de Leidse PvdA-afdeling. De bijeen komst begint om 14.00 uur in het gebouw van wijkvereni- ging Aktief aan de Berlage- straat 2. Ruilavond De Leidse postzegelvereni ging De Postzegelvrienden houdt maandag de maande lijkse ruil- en contactavond. Dat gebeurt in gebouw De Linde. Herenstraat 64. De zaal is vanaf 19.00 uur open. Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk \Ni verwelkomd: - deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voori.: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: Adres: Postcode/plaats: LTLl CcicLeSouiant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13