„Aardbeving was een daad van glGod, olieramp is pure diefstal" Polen leggen laatste hand aan akkoord es Wörner:Westen moet Perestrojka ondersteunen" Botha stelt VN ultimatum Mafiabestrijding in diepe crisis na vertrek toprechter Kwade prikkel BUITENLAND Ccidóc Qowumt WOENSDAG 5 APRIL 1989 PAGINA 5 Scheepsbrand op de Rijn Ongeveer 36 passa giers en acht be manningsleden van de Alsace I, een Frans passagier schip dat op weg naar Nederland in brand vloog op de Rijn bij Wesel, zijn gisteren van boord gehaald. Zes van de passagiers, voor het merendeel gepen sioneerden, moes ten zich onder be handeling stellen wegens een lichte rookvergiftiging. FOTO: ANP Gorbatsjov tegen export revolutie HAVANA Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft zich gisteren uitgesproken tegen „de ex port van de revolutie en de contra-revolutie". In een rede tot het Cubaanse parlement viel hij het Amerikaanse beleid inzake Nicaragua aan. Gorbatsjov toonde weinig begrip voor Washingtons plannen tot voortzetting van de humanitaire hulp aan de Nicaraguaanse con- tras. Gorbastjovs woorden wijzen erop dat de Russen een punt willen zetten achter de hulp, al dan niet via Cuba, aan guerrillabewegin gen in Latijns-Amerika. „Onze taak nu is in ternationale conflicten op te lossen. We zijn tegen doctrines die de export van de revolu tie en de contra-revolutie rechtvaardigen", aldus Gorbatsjov. Politieman gewond na wraakactie IRA BELFAST De IRA heeft gisteren bekend gemaakt dat het een politieagent heeft ver wond als wraak voor de moord op een van haar leden. Het 29-jarige IRA-lid Gerard Casey werd in zijn bed dood geschoten terwijl zijn kleine dochtertje naast hem sliep. Ca sey was het zesentwintigste slachtoffer bij de godsdienst strijd in Noord-Ierland dit jaar. Volgens de politie hadden protestante paramilitairen de aanslag op Casey uitgevoerd. Later werd een part-time agent in zijn wagen door voet gangers in zijn arm geschoten. Shamir houdt ook in VS been stijf NEW YORK De Israëlische premier Yitzhak Shamir heeft gisteren bijna ten overvloede duidelijk gemaakt dat hij tegen stander is van een zelfstandige Palestijnse staat. Zelfbestuur is het uiterste dat te ver enigen is met de veiligheid van Israël, al dus de premier bij zijn aankomst in de Ver enigde Staten voor een officieel tiendaags bezoek. Shamir sprak voor een gehoor van veertig voorzitters van joodse organisaties in New York. Buiten het gebouw, dat door de politie was afgezet, demonstreerden en kele honderden mensen die op spandoeken protesteerden tegen het doden van kinde ren en een Palestijnse staat eisten. Aan de overkant van de straat protesteerden joodse betogers tegen het afstaan van gebied. OORSPRONKELIJKE BEVOLKING ALASKA WOEDEND: iJppPsl IVan onze sDeciale rauw land. De Dlaatsnamen i- Maar ik zeg u, het is geen doe (Van onze speciale TL.D j verslaggever Rob Ruggenberg) M PRUDHOE BAY/VAL- :||8§iDEZ Hij heeft in het &M|café al een uur of wat ^■|naar de buitenlandse ver achten, slaggevers zitten kijken. Pas als die op het punt ro: AN*staan weg te gaan> vat hij IS" voldoende moed om hen aan te spreken. Zijn stem klinkt broos. „Weet u dat O dit allemaal diefstal is? Het land is van ons gesto ken, de olie is gestolen en nu stelen ze onze vissen 99 ook nog eens". >rmati* Hij heet Gary Harrison en hij de we. is 31 jaar oud. Een Athabas- m vrijj kan. Een vermoeid gezicht, Kortt slecht gebit met enkele gouden ïgelukj tanden, sluik zwart haar. De ities in Athabaskans behoren net als fer he| de Eyaks, de Tatitleks, de de DiChenenta, de Aleoeten en de iremief Eskimo's tot de ongeveer ïrminst 60.000 oorspronkelijke bewo- le. j,U» ners van Alaska, dat zij zelf lat De Alyeska noemen: het Grote aange. Land. En groot is het: in op- „maai pervlakte zo groot als Enge- xkeerc land. Frankrijk, Italië en zijn le Duitsland te zamen, maar in inwonertal niet groter dan een gemiddelde grote stad in Euro- lo var; pa: nog geen 400.000. er, te Het is een mooi, maar hard en land. De plaatsnamen spreken voor zich: Dood Paard, Vagevuur, Verbrande Klauw. Gary Harrison komt uit Wit Hert, zegt hij, maar dat klopt niet helemaal want ei genlijk bestaat zijn stam uit nomaden. Over het aantal stamleden wil hij niets zeggen. „Onze stam verbiedt het tellen van familieleden. Dat brengt ongeluk". Toch wil hij wel graag praten en ja, ook wel graag iets drinken, hoewel het hier in Alaska verboden is al cohol aan Indianen en andere autochtonen te verkopen. Hij drinkt Attakiska, een Russi sche wodka die hier echter plaatselijk wordt gestookt. Rusland Dat laatste is niet derlijk. In de Beringstraat grenst Amerika rechtstreeks aan Rusland. De afstand tus sen de eilanden van Alaska en die van Siberië bedraagt daar soms niet meer dan 10 km. De Amerikanen kochten Alaska in 1867 van Rusland voor 7,2 miljoen dollar, ofwel 4 cent per ha. Niet alleen aan de wodka is de Russische invloed nog overal merkbaar. Sommi ge Indianen, Aleoeten en Eski mo's dragen (met trots) Russi sche namen. En velen zijn nog altijd Russisch orthodox. De eerste missionarissen die tot hier doordrongen waren Rus- Olie uit rampschip gepompt VALDEZ De oliemaatschappij Exxon heeft gisteren, elf dagen na de ramp met de Exxon Valdez in de Prince Willi am Baai bij Alaska, alle olie uit de tanker gepompt. De maatschappij onderneemt vandaag pogingen de tanker drij vende te krijgen en naar Portland, Oregon, te slepen voor reparatie. Havenautoriteiten in Portland zeiden evenwel dat zij nog niet hadden besloten om de tanker toestemming te geven om in Portland voor anker te gaan, ondanks de om standigheid dat de herstelwerkzaamheden een lucratieve aangelegenheid voor de scheepsbouw in het gebied vormen. Ondertussen zijn meer dan 1000 zeevogels en minstens 30 zeeotters aan de olieplaag bezweken. Terwijl wanhopige pogingen in het werk worden gesteld om de enorme olievlek als gevolg van het ongeluk op te ruimen en van de natuur nog te redden wat er te redden valt, heeft de president van Exxon gezegd te hopen dat zijn maatschap pij nu niet door het Amerikaanse Congres belet zal worden om in beschermde natuurgebieden naar olie te boren. Alaska was een ijswoestijn en als het aan Gary Harrison had gelegen zou dat ook gewoon zijn gebleven. Maar in 1968 werd er olie ontdekt: in Prud- hoe Bay, in het barre noorden, het dichtst bij de pool, het koudste, meest onherbergzame deel van Alaska. De 1200 km lange oliepijplijn naar het zui den, naar de ijsvrije haven Valdez, kostte vijftien miljard gulden en bracht een ontzaglij ke verandering in Alaska te weeg. Er kwam industrie en zelfs enige welvaart. Maar dat gold niet de oorspronkelijke inwoners. „Wat er met ons gebeurde was gewoon èen herhaling van wat zich een eeuw eerder in dat fa meuze Wilde Westen heeft af gespeeld", zegt Debbie Dettin- ger, een Tatitlek-Indiaanse, bitter. „Wij kregen een fooi, alcohol en venerische ziekten. Onze gemiddelde levensver wachting ligt nu op 38 jaar. Het aantal zelfmoorden bij ons is drie keer zo hoog als dat bij de blanken". Debbie Dettingen heeft een goede schooloplei ding gehad, ze heeft in een stad gewerkt (Anchorage), maar ze besloot terug te gaan naar haar dorp, om weer tus sen de vissers te leven. Ze zegt: „Nu zult u misschien denken: zie je wel, die inboor lingen willen geen vooruit gang. Na hun scholing gaan ze gewoon terug de wildernis in. Maar ik zeg u, het is geen doen om tussen de blanken aan je toekomst te werken". Zelfbestuur Gary Harrison heeft iets ge hoord over ver weg gelegen landen die zelfbestuur bevoch ten. „Dat willen wij ook", zegt hij. „Wij willen zelf in ons land de dienst uitmaken". Dat zoiets politiek een utopie is, wil er bij hem niet in. „Waar om zou het niet kunnen? Wij kunnen toch bewijzen dat wij hier het eerst waren?" Wie spreekt er voor ons, wie vertegenwoordigt ons, wie komt voor onze belangen op? Twee dagen eerder had Moni ca Riedel, een struise vissers vrouw uit Cordova (deels At- habaskan, deels Eyak) het ook al gevraagd. Ze is getrouwd met een blanke visser, die zwaar onder de olieramp heeft te lijden. Zijn haring-broed plaats in de Prince William- baai werd gisteren op last van de overheid voor de rest van het seizoen gesloten. Haar hart ligt nog bij haar volk. „Wii hebben hier wie weet hoeveel generaties gewoond", zegt ze. „De ramp van 1964, de grote aardbeving, was een daad van God. Velen van ons verloren huis en vrienden. Daar kon den we vrede mee hebben. Wie van en in de natuur leeft, leert zulke tegenslagen incas seren. Maar dit, deze olieramp, is een menselijke daad. Dit is gewoon diefstal". deba- Ier» orq ïursbe- begin, ïkomst rategie' komen ite hel kt. Die e anti-I de ge :ersum Shellj n leve- komenj eenten ;ursbe- iet be- ïlijktij- BRUSSEL De westerse landen moeten actiever inspelen op de verande ringen in het Oostblok. Zij moeten via organisaties als de NAVO al hun in vloed aanwenden om langs vreedzame weg de hervormingen in de Oost bloklanden te ondersteu- „Dank zij deze hervormin gen hebben we een unieke gelegenheid om de verhou dingen tussen Oost en West te hervormen en tendenzen naar een blijvende vrede te versterken", zei NAVO-se- cretaris-generaal Manfred Wörner gisteren op de veer tigste verjaardag van het Bondgenootschap. Wörner sprak in Brussel ter gelegen heid van het jubileum de ambassadeurs van de zestien lidstaten toe en legde daarbij sterke nadruk op de nood zaak van vrede in alle Euro pese landen, de NAVO nieuwe impulsen moeten uitgaan. Maar tege lijk moet de NAVO haar mi litaire kracht op peil houden. „Welk leiderschap in de Sov jetunie ook aan de macht is en wat haar intenties ook mogen zijn, het Westen moet de beschikking houden over een geloofwaardige defensie, die voor militaire avonturen geen ruimte laat". De Nederlandse ambassadeur bij de NAVO, mr. J. de Hoop Scheffer, liet zich in soortge lijke bewoordingen uit. De NAVO besteedde gisteren slechts met een bescheiden feestje aandacht aan haar veertigjarig bestaan. Eind mei wordt dat jubileum uit bundiger gevierd, met een top in Brussel waarop ook NAVO's .staats- en regerings leiders aanwezig zullen zijn. Tegen die tijd moeten de zes tien landen een akkoord hebben bereikt over hun toe komstige defensie-inspannin gen, inclusief de nu nog zeer omstreden modernisering van de korte-afstandskern- wapens. Secretaris-generaal Worner (links) en generaal Altenburg volgen in Brussel de plechtigheden ter gelegenheid van veertig jaar NAVO. FOTO: AP 335) Het afgodsbeeld is, behalve van een geheime trap, nog voorzien van een mechaniek, waardoor vreemde indringers de toegang tot het binnenste van het beeld kan worden ontzegd. De ;rcnen-j arm waaraan <je mandarijn zich heeft vastgeklemd, is een hef- ~j boom. die de mond van het beeld langzaam maar zeker sluit. ;sdocu- Marga is onmiddellijk naar beneden gedoken toen de matroos vuurde en dat is haar redding tevens geweest. Maar de dappere J Chinees, die zich eerst moet overtuigen of hij de Grote Heer 'i nned heeft oeraekt is bekneld er» wat hii ook doet hij kar» zich niet bevrijden. Het gelukt Marga evenmin hem te helpen en kreu nend zegt de matroos: „Haalt u eerst de kapitein en de twee an dere heren maar naar boven. Het is de hoogste tijd. Ik houd het nog wel even uit". Marga staat even in tweestrijd. Moet zij deze trouwe helper zo maar in de steek laten? Maar dan hoort ze weer de kreten van beneden. Wat daar gaande is, weet ze niet. maar haar hulp Is blijkbaar dringend geboden. En snel daalt zij de tre den van de ladder af. Ongerust kijkt een Namibische moeder om als Zuidafrikaanse troepen langs haar heen razen. FOTO: AP WINDHOEK De Zuid afrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roe lof Botha, heeft gisteren in een brief aan VN-secre- taris-generaal Perez de Cuellar gewaarschuwd voor het mislukken van het vredesproces in Nami bia tenzij er binnen enke le uren door de VN maat regelen worden genomen om een einde te maken aan de Swapo-infiltraties in het noorden van Nami bia. Perez de Cuellar zei dat hij de brief niet opvat als een ultima tum. Hij ontkende dat Botha in de brief ervan gewag maakt dat Cubaanse militairen de Swapo-strijders steunen. Botha heeft hem een tweede brief gestuurd. Daarover wilde Pe rez de Cuellar alleen zeggen dat die ingaat op het door Zuidafrika, Cuba en Angola gesloten akkoord over Nami bia. Volgens Zuidafrikaanse zegs lieden in New York bevinden zich momenteel Cubaanse mi litairen in het zuiden van An gola op zo'n zestig kilometer van de grens met Namibia. Er zou ook een vierhonderd man sterke Swapo-tankbrigade aan de grens gelegerd zijn, terwijl de afspraak is dat de Swapo- strijders zich terugtrekken bo ven de 16de breedtegraad op circa 160 kilometer ten noor den van de Namibische grens. Na afloop van een gesprek met de VN-topman sprak Swapo- vertegenwoordiger Theo-Ben Gurirab gisteren zijn verbijste ring uit over de beslissing van de VN-vertegenwoordiger in Namibia, de Fin Marti Ahtisa- ri, Zuidafrikaanse „doodseska ders" in te zetten tegen de Swapo. WARSCHAU De on derhandelaars van de Poolse regering en de op positie hebben hun be sprekingen bij het ronde- tafeloverleg vandaag koortsachtig voortgezet, zodat vanavond officieel een akkoord kan worden bezegeld. Het overleg, dat eergisteren uitdraaide op een uitputtings slag die tien uur duurde, dreigde te mislukken door de weigering van de officiële vakbond OPZZ akkoord te gaan met een plan voor prijs compensatie. De regering en de onafhankelijke vakbond Solidariteit hadden al inge stemd met het plan prijsstijgin gen voor tachtig procent in de lonen te compenseren. De OPZZ eiste echter een prijs compensatie voor de volle honderd procent. De officiële vakbond neeft zich inmiddels bereid getoond tot een com promis, omdat de bond niet de geschiedenis in wil gaan als de schuldige van de mislukking van het voor Polen zo belang rijke sociale akkoord. In brede lijnen staat de over eenkomst al op papier. Solida riteit en andere onafhankelij ke groeperingen worden legaal en de oppositie zal deelnemen aan parlementsverkiezingen in juni, waarbij de communisti sche partij en haar bondgeno ten een gegarandeerde meer derheid zullen krijgen van 65 procent van de 460 zetels in een kamer van afgevaardig den. Daarnaast komt er een senaat van ongeveer honderd leden die op open, democrati sche wijze wordt gekozen. ROME Nog voor de selecte groep van onkreukbare super- rechters aan de slag kon gaan, hebben die ,-,echte helden' van Domenico Sica, de Hoge Com missaris voor de Bestrijding van de Mafia, de eerste neder laag tegen de mafia moeten in casseren. Een van hen, Gian- franco Riggio, heeft gevraagd of hij zich uit de pas opgerich- te anti-mafiagroep mag terug trekken; zijn vrouw en twee kinderen werden door een mafiabende met de dood be dreigd. „Ik sta klaar om deze boeiende taak goed aan te pak ken. Angst kan een rechter zich niet veroorloven, als hij schrik krijgt moet hij een an der vak kiezen", waren amper een maand geleden de »woorden van Riggio. Deze ge beurtenis heeft Italië geschokt. Ook verschillende andere hoge functionarissen hebben toegegeven dat ze liever ont slag zouden krijgen omdat ze de druk amper aankunnen. Riggio bleek al de vierde per soon in een paar dagen tijd die de handdoek in de ring wierp; ook een hoge politiefunctiona ris, een kroongetuige in een mafiaproces en een gevange nisdirecteur waren al gezwicht voor intimidaties van de ma fia. Daar was echter niet zo veel ruchtbaarheid aan gege ven. Het leven van een magi straat is waarlijk zeer onveilig op Sicilië. De lijst van magi straten die op het eiland ver moord zijn is lang. „Het op pakken van de individuele mafiosi heeft geen zin; de ma- fiastructuren moeten aange pakt worden", was de goede raad die rechter Riggio zijn ex- cCllega's meegaf. Modernisering Lance voor VS uitgemaakte zaak WASHINGTON Volgens de Westduitse sociaaldemocrati sche oppositieleider Hans-Jo- chen Vogel is de modernise ring van de in de Bondsrepu bliek gestationeerde Lance-ra- ketten voor de Amerikaanse regering al een uitgemaakte zaak. De VS staan op het standpunt dat de al begonnen modernisering nu moet wor den voortgezet, zo zei Vogel gisteren na gesprekken met de Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken en defen sie, James Baker en Richard Cheney. De SPD-leider toonde zich zeer verrast over de dui delijkheid waarmee Cheney zijn standpunt over deze zaak uiteenzette. Die opstelling staat haaks op de opvattingen van met name bondskanselier Helmut Kohl. Vogel zei dat hij met het oog op diens opstelling een „vagere formulering" had verwacht. Baker heeft echter ook gezegd dat een conflict over de modernisering van de Lance niet tot een crisis in de NAVO zal leiden. Onder de indruk waren Vogel en de an dere SPD-delegatieleden van de waardering die Washingon heeft voor Moskou's hervor mingspolitiek. IFJ: persvrijheid Groot-Brittannië steeds beperkter BRUSSEL De Internationa le federatie van journalisten (IFJ) in Brussel heeft de Britse regering onder premier Mar garet Thatcher ervan beschul digd de persvrijheid steeds verder te beperken en de me dia onder controle te willen brengen. In een rapport staat dat Thatchers regering de mo gelijkheden om kranten, radio en televisie te controleren „systematischer en meer-om- vattender" gebruikt dan haar voorgangers. De IFJ geeft als voorbeeld het verbod stand punten te melden van organi saties die sympathiseren met de Noordierse terreurorganisa tie IRA. In dit verbod kunnen autoritaire régimes zich nu be roepen op Groot-Brittannie om hun eigen beperking van de persvrijheid te verdedigen. telefoonnummer 0^-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. door Roger Simon» LONDEN Lezers van Christies detectiveromans houden niet van bloed op de covers. Zij prefereren „lekkere moorden boven griezelverhalen. De Londense uitgeverij Collins, die wat Dame Agatha's boeken betreft de exclusieve rechten van publicatie bezit, heeft wel enkele jaren nodig gehad om die waarheid te ontdekken. Sedert ze er rekening mee houdt, zit de verkoop van Christie-romans opnieuw in de lift. Om precies te zijn: hij is nu 40 procent hoger dan vijf jaar geleden. Dit hoopgevende verschijnsel heeft Collins nieuwe moed gegeven. Deze uitgever constateerde voor het eerst in 1983 dat de boeken van Agatha Christie niet best meer van de hand gingen. Voor die tijd was het anders. In 1982, precies zeven jaar na het overlijden van de populaire schrijfster, werden jaarlijks nog bijna anderhalf miljoen exemplaren van haar detectives verkocht. Dit cijfer vertegenwoordigde enkel en alleen Agatha Christie's in paperback- vorm. Die brengen Collins het meeste geld op. Maar een jaar later begon de verkoop gestaag te zakken. In 1984 werden nog nauwelijks een miljoen „pocket"-boekjes van Dame Agatha verhandeld. En toch trokken in die tijd de televisie-versies van haar romans en verhalen miljoenen kijkers aan. Collins was er niet gerust op. Betekende deze forse daling dat de belangstelling voor detectiveromans gevoelig afnam? Of was het bijna uit met de populariteit van een van haar beste bronnen van inkomsten? Collins voelde zich zo bedreigd in haar bestaan, dat zij iets deed wat door Britse uitgeverijen zelden wordt ondernomen: zij gaf een gespecialiseerde firma opdracht een grondig marktonderzoek in te stellen. Researchers van James R. Adams and Associates analyseerden de zeden en gewoonten van zo'n 30.000 leesgrage Britten. Hadden zij het nodige geld om boeken aan te schaffen? Zo ja, kochten zij geregeld detectiveromans en waarop baseerden zij daarin hun keuze? Ook liefhebbers van griezelverhalen werden zorgvuldig geraadpleegd. Zo kwamen de onderzoekers er achter dat de omslagen van Agatha Christie-romans, ontworpen in de jaren zeventig, hun „natuurlijke" lezers als het ware afkerig maakten van deze boeken. Op hun covers was bloed afgedrukt en daar houdt de modale Agatha Christie-fan (doorgaans een heel fatsoenlijke burgerhelemaal niet van. Rode sporen op het omslag gaven hem de indruk, dat de inhoud van het boek geen bona fide Agatha Christie-roman maar wel een bloederig griezelverhaal was. Terzelfdertijd deed zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat fervente griezel fans de Agatha Christie-omslagen teleurstellend tam vonden. „He", zeiden ze bij Collins, „daar moeten wij wat aan doen!" De uitgeverij introduceerde met de nodige spoed Agatha Christie-covers zonder bloed. Nauwelijks een jaar later scheelde het niet veel of er werden weer bijna anderhalf miljoen exemplaren in plaats van maar een miljoen verkocht De pientere research-firma James R. Adams and Associates nam kortgeleden een fraaie trofee in ontvangst. Deze beloning werd haar toegekend door de Britse Market Research Society die vond dat zelfs Dame Agatha's wijze Belgische speurneus Hercules Poirot niets aan te merken zou hebben gehad op het briljante speurwerk van JRA.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5