Vrees voor forse sanering bij de Vleeschmeesters Hongaren bestormen winkels Oostenrijk Qeidw Qowumt Verslagenheid om verkoop koeriersbedrijf door KLM Beurs van Amsterdam ECONOMIE DINSDAG 4 APRIL 1989 PAGINA 7 Bod Marvin Davis op Northwest Airlines LOS ANGELES - De Amerikaanse )nroerend-goed- en oliemagnaat Mar gin Davis heeft een bod van 2,6 mil- ard dollar uitgebracht op de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Nort hwest Airlines (NWA). Davis zegt al irie procent van de uitstaande aande- [en in bezit te hebben. Hij biedt voor tierrest negentig dollar per stuk. Vori ge week noteerde NWA op Wall street 68,25 dollar. NWA, de op drie ia grootste luchtvaartmaatschappij /an de Verenigde Staten, is niet ge- Jiénd van een overneming. De 63-ja- •ige Davis, ex-eigenaar van de film maatschappij 20th Century Fox, heeft oegezegd de luchtvaartmaatschappij intact te laten als hij er in slaagt TWA ie kopen. Schap tegen inkomenssteun voor boeren en tuinders DEN HAAG - Het Landbouwschap is in beginsel tegen het verstrekken van directe inkomenssteun door de Europese gemeenschap aan boeren en tuinders. Directe inkomensteun leidt volgens het Landbouwschap tot een hogere produktie en ver stoort de concurrentieverhoudingen. Individuele boeren en tuinders met problemen zouden daar entegen moeten worden geholpen met een over bruggingskrediet en steun bij het maken van een herstructureringsplan voor hun bedrijf. Het schap schrijft dit aan de Tweede kamer in een reactie op de nota „Verder bouwen aan Europa". Slechts in uitzonderingsgevallen zoals bij dreigende leegloop van het platteland en aantasting van het land schap, zou de EG directe inkomensteun moeten geven. Naast overbruggingskrediet en steun voor herstructureringsplannen moet er volgens het schap geld komen voor onderzoek en introductie gewassen. AKZO sluit „Per- Tet"-fabriek DELFZIJL - De divisie Zout en Basischemie van AKZO heeft besloten de zogenaamde „Per-Tet"-fabriek in Delfzijl te sluiten omdat de kosten voor het voldoen aan milieu- eisen te hoog zijn. In de fa briek, die volgens de plannen in het voorjaar van 1990 dicht gaat, werken twaalf mensen. Zij krijgen elders bij AKZO Delfzijl werk aangeboden. De Milieubeweging in Groningen heeft sinds vorig jaar januari gepleit voor sluiting van de „Per-Tet"-fabriek vanwege de kankerverwekkende stoffen die er vrijkomen en omdat CFK's de ozonlaag aantasten. Hoger winst Elsevier AMSTERDAM - Het uit- geversconcern Elsevier heeft over 1988 een netto winst gemaakt van 235,5 miljoen, 44 procent meer dan over 1987. Zowel het bedrijfsresultaat steeg als het aandeel in de winst van deelnemingen, waar bij Wolters-Kluwer en het Britse Pearson zwaar we gen. Pearson kreeg vorig jaar op haar beurt aande len in Elsevier en het aan tal aandelen is in 1988 uit gebreid met 19 procent. Het bedrijfsresultaat steeg met 17 procent tot 280 miljoen. E L: sterke groei Verzekerd Groei-Fonds DEN HAAG - Het Verzekerd Groei-Fonds van levensverzekeraar Equity Law is vo rig jaar spectaculair gegroeid. Het totale vermogen steeg met ruim 43 procent van ƒ210 miljoen naar ƒ301 miljoen. De toene ming is het gevolg van een waardestijging van de fondsen met 38 miljoen en van uit breiding van het aantal eenheden met 53 miljoen, zo blijkt uit het jaarverslag. Het Verzekerd Groei-Fonds is een vorm van le vensverzekering waarbij het spaardeel van de premie naar keuze van de verzekering nemer wordt belegd in een van de nu 13 verbonden beleggingsfondsen. Van deze fondsen gaven beide aandelenfondsen in 1988 de sterkste groei te zien. Equity Law beoordeelt de vooruitzichten voor de beurs en de economie voor dit jaar als redelijk po sitief. B Damrak volgt Wall Street omhoog AMSTERDAM - De Amster damse effectenbeurs heeft gis teren de opwaartse lijn van iVall Street gevolgd. Ook in Amsterdam ging het meren deel van de aandelenkoersen jmhoog. De stemmingsindex bereikte een hoogste punt van 174,2, maar eindigde op 174,0, |,4 punt boven het slot van Vrijdag. De omzet kwam in Amsterdam uit op 1330 mil- |oen, waarvan ƒ712 miljoen in iaindelen. Net als op beurzen lis Frankfurt gaf de obligatie- markt lichte stigingen te zien, teken van enige rentedaling. Fan de internationale aande- lepwaarden deed Akzo het goed met een vooruitgang van r3| op ƒ152. KLM volgde de Styging van de luchtvaart waarden in Amerika met een winst van 1,10 op 45. NMB steeg ƒ1,50, uitgever El- teVier steeg aanvankelijk be hoorlijk, maar hield van de Winst maar 40 cent over op f65,40. Wolters Kluwer won f 2. Nedlloyd 4,30, Heineken r 1,90, KNP ƒ1,30 meer waard Dp 54,80, Océ-van der Grin ten 6 meer. Ahold moest 30 tent inleveren. Bij de kleinere fondsen steeg Wegener ƒ11, Crolsch 7,50, Nedschroef f5,50, De Boer ƒ1,50 en Dico f6. Op een vaste en geani meerde optiebeurs was de EQE-Aandelenindex gisteren Db -haar hoogste punt van 283;74 nog maar drie punten Verwijderd van het record van |2i Augustus 1987, dus vlak (foor de krach. De totale omzet Vp de EOE kwam gisteren uit >p 56.000 contracten. SM met meeste ïiftzet, IBM met (heeste winst )IEW YORK - Het Ameri- ka^rise autoconcern General Motors (GM) voert voor het Kérde jaar achtereen de omze- (ranglijst over 1988 aan van ietlblad Forbes Magazine, [iet: blad publiceerde gisteren l/eer zijn jaarlijkse ranglijsten /art omzet, winst, bezittingen tn beurswaarde. GM bleef aan Ie fop staan dank zij een om- iel. van 121,8 miljard dollar, rord wist Exxon te passeren in kwam op de tweede plaats lerecht met een omzet van 92,4 (niljard dollar. Het computer- ioncern IBM haalde met een 1'inst van 5,49 miljard dollar e eerste plaats op de ranglijst aar winst. Ook hier verdrong ord Exxon naar de tweede laats met een winst van 5,3 ïiljard dollar. GM staat hier rijfde met 4,6 miljard dollar. De bankhoudstermaatschappij Cifïcorp bleek het meeste te bezitten. De activa van 207,7 Iniljard dollar waren goed Voor een eerste plaats op de betreffende ranglijst. Het. is 'iet- vijfde achtereenvolgende ar waarin voor Citicorp een rste plaats is weggelegd. GM .tweede met 163,8 miljard lollar. Naar beurswaarde ge iend deed IBM het het best. ét een waarde van 71,8 mil- rd dollar voert de computer gigant voor het vijfde jaar op ij de top-500 van Forbes aan. - (ADVERTENTIE) Er is méér in het geding dan uw aangifte over 1988 U vindt de Federatie-belasting- itiammenschansweg 15b 2313 DH Leiden Telefoon 071 -;31 7171 RIJSWIJK - De Voe dingsbond FNV en werk nemers van de Vleesch meesters (slagerijen) vre zen dat de groot-slager wederom fors het mes gaat zetten in de organisa tie. De directie spreekt de geruchten tegen. Vanavond komen enkele hon derden werknemers uit het hele land op het kantoor van de Voedingsbond FNV in Utrecht bijeen om te bespre ken wat zij kunnen onderne men tegen een nieuwe groot scheepse organisatie binnen het bedrijf. Volgens de Voe dingsbond staat een nieuwe sa neringsronde op stapel waar om vooral de mensen achter de toonbank de dupe zouden worden. De Vleeschmeesters heeft in Nederland 300 verkooppunten waarvan 30 in Vendex-super- markten en 5 grote regionale produktievestigingen. In totaal werken bij De Vleeschmees ters ruim 2200 werknemers. Hoofdkantoor Mr. M. Brussée, hoofd perso neelszaken van De Vleesch meesters, spreekt de geruchten over een grootscheepse reorga nisatie tegen. Er zou wel spra ke zijn van een reorganisatie ter beperking van de algeme ne kosten, „maar daarbij gaat het niet om winkelpersoneel, maar om ongeveer 29 arbeids plaatsen van administratief personeel, voor het grootste deel op het hoofdkantoor in Rijswijk. Dat moet zoveel mo gelijk via natuurlijk verloop of herplaatsing gebeuren". Volgens de FNV steekt de di rectie veel geld en tijd in de centrale verwerkingseenheid in Best, om het ambachtelijke werk in de winkels zelf zo veel mogelijk te gaan beper ken. De slagers zouden dan op den duur uit de zaken moeten verdwijnen. „Vanuit de centrale verwer kingseenheid in Best zouden kant-en-klare vleespakketten geleverd gaan worden", zegt een FN V-woord voerder. „Vanaf 1981 zijn er almaar fi nanciële problemen. Eerder moesten er al zo'n duizend ar beidsplaatsen verdwijnen, dit maal is wil directie verder be zuinigen op de mensen achter de toonbank". Cao-akkoord bij bakkers UTRECHT - Werkgevers en bonden in het bakkersbedrijf (31.000 werknemers) hebben gisteravond in beginsel over eenstemming bereikt over een nieuwe tweejarige cao. De werknemers krijgen in totaal 2,25 procent loonsverhoging. Met de invoering van een nieuw systeem voor functie classificatie per januari 1991 is nog eens maximaal 1 procent gemoeid. Het feestdagenartikel is als zodanig gehandhaafd, maar Koninginnedag wordt voortaan in de cao niet als feestdag aangemerkt. De regu liere vut-leeftijd blijft op 59 jaar staan. Werknemers met veertig dienstjaren kunnen vanaf 57,5 jaar ook vervroegd uittreden. VastNed ziet goed gelegen winkels in waarde stijgen AMSTERDAM - Slagvaardig heid is nu geboden, zo zei drs. K. Streefkerk, directeur van het vastgoed VastNed, dat vooral belegt (meer dan tach tig procent) in winkels in bin nensteden. Toen enkele Engel se pensioenfondsen eind vorig jaar van gunstig gelegen win kels (onder meer in de Kal- verstraat in Amsterdam en de Spuistraat in Den Haag) afwil den, sloeg VastNed toe. De toegenomen belangstelling om in de grote steden te gaan wo nen en de stijgende koop kracht spelen het fonds in de kaart. Ook buitenlandse beleg gers tonen interesse in winkels in binnensteden en dat bete kent dat de prijzen omhoog gaan. Dat zet de aanvangsren- dementen onder druk, maar volgens VastNed zullen de prijzen van het onroerend goed verder stijgen en dat houdt dan een waardestijging in voor VastNed. 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog de zelfde avond nabezorgd. Onder de hamer De showroom-voorraad van Zuidlease, een failliet leaesebedrijf, komt morgen in Amsterdam onder de hamer. Klassiekers, maar ook „gewone" modellen van BMW, Mercedes, Ferrari en Rolls komen ter veiling. FOTO: DIJKSTRA WENEN - Naar schatting 150.000 Hongaren hebben zich gisteren naar Oostenrijk ge spoed om er wasmachines en video-en stereoapparatuur te kopen - net op tijd voordat over enkele dagen een nieuwe Hongaarse invoerwet van kracht wordt. Bedrijven en kantoren in Hongarije waren gisteren gesloten. Vandaag vieren de Hongaren Bevrij dingsdag; verwacht werd dan ook dat hun koopwoede in Oostenrijk vandaag een ver volg zou krijgen. De Oostenrijkse Auto en Tou ring Club meldde' gistermid dag een file van zeventig kilo meter aan de Hongaarse kant van de grens. In veel delen van de oostelijke Oostenrijkse provincie Burgenland ontstond een verkeerschaos, evenals in de hoofdstad Wenen. „Het is een compleet gekkenhuis," zei een politieman in Burgenland. In de Weense Mariahilfer- strasse stonden Hongaren gis terochtend al c rij i winkel i i de elek- Volgens een nieuwe wet die op 8 april van kracht wordt, zal de invoerbelasting voor per soonlijke gebruiksgoederen in Hongarije omhoog gaan van 30 tot 45 procent. De belasting korting van 15 procent op computers en video-appara- tuur wordt afgeschaft en het bedrag waarop geen invoerbe lasting hoeft te worden ver laagd, wordt drastisch ver laagd. Volgens schattingen van de Hongaarse overheid hebben Hongaren van januari 1988, toen de visumverplichting voor reizen naar het westen werd afgeschaft, en eind fe bruari 1989 tussen de 6,5 en 7,8 miljard schilling (1,3 miljoen gulden) in Oostenrijk besteed, •fficieel is onduidelijk hoe de Hongaren aan zulke grote be dragen in Oostenrijkse schil lings komen, maar een deel van het geld komt van de zwarte markt en een deel van familie en vrienden met con necties in het Westen. Verder verhuren veel Hongaren hun woning in de zomer aan wes terse toeristen. De Amerikaanse minister van financiën Brady, gisteren bij aanvang van de voorjaarsver gadering van het IMF in Was hington. FOTO: ANP Japan steunt Derde Wereld met miljarden WASHINGTON - Japan zal het plan-Brady voor schuld vermindering in de ontwikke lingslanden de komende jaren ondersteunen met leningen tot maximaal 4,5 miljard dollar, zo zei de president van de Japan se centrale bank, gisteren op de voorjaarsvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) in Washington. Het plan van de Amerikaanse minister van financiën Brady, dat afgelopen zondag in grote lijnen is aanvaard door de an dere belangrijke industrielan den, is erop gericht de schul denlast van de ontwikkelings landen te verlichten en tevens nieuwe kredietverlening te be vorderen om vooral de landen in Latijns-Amerika uit de ma laise te halen. De inflatie in Latijns-Amerika is bijna verdubbeld van 117,4 procent in 1987 tot gemiddeld 218,5 procent in 1988, aldus het IMF. De forse geldontwaar ding werd veroorzaakt door grote begrotingstekorten, de valuaties en verkeerd econo misch beleid, aldus het fonds. Benzine weer duurder ROTTERDAM - Als gevolg van een nerveuze stemming na de olieramp bij Alaska bij de handelaren in olie en bezi- ne wordt benzine deze week opnieuw duurder. De branche organisatie Novok heeft giste ren op basis van de „explosie ve stijging" van de internatio nale benzine-noteringen voor morgen al een verhoging met drie cent per liter benzine aan gekondigd. Omdat de benzineverkopers vrijwel steeds gelijk optrek ken, is te verwachten dat ook marktleider Shell een verho ging met drie cent doorvoert. Daarmee wordt de prijs van een liter superbenzine 173 cent aan de zelftankpomp en een li ter euro loodvrij 167 cent. De Novok kondigt tevens een verhoging met een cent van de prijs van dieselolie aan, dat daarmee 91,8 cent per liter gaat kosten. BEEK - De verslagenheid in Zuid-Limburg om de aanstaande verhuizing van XP-systems (pakket diensten) naar het vlieg veld van Keulen, is groot. Secretaris Franssen van de Unie BLHP in Heerlen spreekt van „een catastrofe". Verkeer en Waterstaat noemt het „bijzonder jammer". Fi nancieel en economisch direc teur H. Messelink van Maas tricht Airport heeft het over „een gevoelige aderlating". Franssen vreest dat het ver trek van XP voor meer toele veringsbedrijven dan alleen Schreiner gevolgen zal heb ben. Messelink vraagt zich af wat de andere koeriersbedrij ven op het vliegveld, zoals Emery, gaan doen. Bovendien vreest hij voor de gevolgen voor Schreiner die de toestel len van XP op Maastricht Air- port onderhoudt. Topman C. van Leeuwen van XP-systems zegt dat er geen garantie wordt gegeven voor het be houd van de volledige werkge legenheid bij XP-systems. Van de 83 werknemers in Beek kunnen sommigen mee naar Keulen, anderen krijgen ver vangende werkgelegenheid binnen het concern aangebo den". De KLM zou in de loop van vandaag mët een toelich ting komen over de verkoop van haar koeriersdochter XP aan het Australische concern TNT. Zinloos Het niet mogen uitbreiden van nachtvluchten ligt ten grond slag aan de verkoop. Van Leeuwen: „We konden op Beek die nachtvluchten niet uitbreiden omdat we daarmee de nachtrust van omwonenden zouden storen. Toen overplaat sing van de vestiging in Beek naar Schiphol zinloos was om dat daar dezelfde situatie dreigde, heeft de KLM zich af gevraagd of de activiteiten van XP moeten worden voortge zet. De uitkomst daarvan is nu duidelijk", aldus Van Leeu wen. De verkoop is geschied in weerwil van het beleid van minister Smit-Kroes om „acti viteiten van Maastricht Air- port niet voor ons land verlo ren te kunnen laten gaan", zo als zij vorig jaar oktober nog heeft verklaard in de Kamer. Bij XP werken over de gehele wereld 1150 man. In Neder land werken 230 man, van wie 25 op het hoofdkantoor in Am sterdam, ruim 120 door het ge hele land en 83 op de vestiging Eind 1988: directie en personeel van XP-systems brengen een toast uit tijdens de doop van het tweede vliegtuig. Gisteren werd bekend dat de KLM haar koeriersdochter heeft verkocht aan het Australische vervoersbedrijf TNT-Express. Dit betekent dat de vestiging in Maastricht wordt geslo- i Beek. TNT, een wereldwil- Nederland. De omzet van TNT dat jaar 157 miljoen gulden wat Europa betreft 650 miljoen gulden. XP-systems zette in GOUD Nieuw onbewerkt 26180- 26680 26030 - 26530 onbewerkt bewerkt 28280 28130 bewerkt (ADVERTENTIE) g 22 april verschijnt deze krant met de special i In de komende tijd staan weer tienduizenden schoolverlaters voor de keuze tussen doorstuderen of proberen een job te vinden. In BEROEPSKEUZE, een special van deze krant, worden mogelijk heden en kansen op een rijtje gezet. Informatie over de adverteermogelijheden in deze bijlage -wordt u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 - 122 244. I I I I I Ceidóc Qowumt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7