I „Het ergste moet nog komen" Swapo-leden moeilijk in de hand te houden Exxon adverteert met excuses voor olieramp Wilfried Martens tien jaar premier in België Premier Thatcher trots op derde bezoek Gorbatsjov Gevaar Rijnschip met olie geweken BIOLOOG OVER OLIERAMP IN ALASKA f0770 Ui BUITENLAND EcidócSouoatit DINSDAG 4 APRIL 1989 PAGINA S Bolkestein: Beleid WEU ontluisterend LONDEN Minister Bol kestein van defensie is zeer verontwaardigd over de moeizame manier waarop de benoeming van oud-minister Van Eekelen als secreratis-generaal van de West Europese Unie gisteren tot stand is geko men. Hij noemde het „enigszins ont luisterend" zodra een kwestie aan de orde komt waarbij een nationaal belang op het spel lijkt te staan, het gesprek zo veel langer gaat duren. Wat er zou gaan gebeuren als er echt over een gemeenschappelijk defensiebeleid zou worden ge sproken durfde hij zich nau welijks voor te stellen. De Italianen en de Fransen verzekerden met nadruk dat hun wens om de abtstermijn van de nieuwe secretaris-gene raal korter dan vijf jaar te la ten duren niet de persoon van Van Eekelen betrof. Maar mi nister Van den Broek verweet zijn Franse collega Roland Du mas dat hij zich er toch van bewust had moeten zijn dat zijn opstelling die indruk wek te dat hij bedenkingen had te gen de persoon van Van Eeke len. In Londen werd overeengeko men dat in de volgende bijeen komst van ministers van bui tenlandse zaken en van defen sie, over een half jaar, op nieuw over de kwestie van de ambtstermijn zal worden ge sproken. Nauwere samenwer king De zeven WEU-landen hebben besloten na te gaan, of nauwer kan worden samengewerkt bij militaire oefeningen en bij ruimte-onderzoek, vooral wat het gebruik van spionagesatel- lieten betreft. Militaire des kundigen zullen onderzoeken hoe de uitwisseling van gege vens over nationale oefenin gen kan worden verbeterd, hoe nationale oefenprogram ma's beter op elkaar kunnen worden afgestemd, hoe erva ringen kunnen worden uitge wisseld en uitwisselingen doel treffender kunnen worden ge organiseerd. en hoe ervarin gen met simulatoren kunnen worden vergeleken. Groot-Brittannie draagt nu het WEU-voorzitterschap over aan België. In de komende twaalf maanden zullen de volgende twee WEU-bijeenkomsten dus plaatsvinden in Brussel. De huidige Britse voorzitter, mi nister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe, zal Grie kenland en Turkije nog op de hoogte brengen van een beslis sing die gisteren werd geno men om beide landen voortaan geregeld te informeren over de WEU-werking en -besluit vorming. Griekenland en Tur kije hopen mettertijd ook lid te kunnen worden van de West- !^uropese Unie. Soldaten op Haïti onderling slaags PORT-AU-PRINCE Op Haïti zijn gis teren bij gevechten tussen regeringstroe pen en rebellerende soldaten acht op standige militairen gedood. De gevech ten braken uit nadat soldaten van het Luipaardbatalion de luchthaven van Haïti hadden bezet. De rebellerende sol daten eisten de vrijlating van Himmler Rebu, de vermeende leider van de verij delde couppoging van zondag. Gister middag bestormden soldaten van het Luipaardbataljon het televisiestation en dwongen alle aanwezigen het gebouw te verlaten. Om hun eis voor de vrijlating van Rebu kracht bij te zetten staken zij barricaden op straat in brand en schoten zij in de lucht. Het zou nog steeds onrus tig zijn op het eiland. Kerk veroordeelt leger Salvador na dood Lagrouw SAN SALVADOR De mensenrech tencommissie van de Salvadoraanse ka tholieke kerk beschuldigt het leger van „ernstige schendingen van de mensen rechten" in verband met de dood van drie journalisten, onder wie de Neder lander Cornel Lagrouw. Volgens de commissie zouden de betrokken mili tairen voor deze „grove misdaden" moeten worden berecht. De IKON-ca- maraman Cornel Lagrouw werd tijdens opnamen in een dorp zwaar getroffen en overleed op weg naar het zieken huis. De auto waarin hij werd ver voerd. werd door een legerhelikopter meermalen onder vuur genomen. (Van onze speciale verslagge- Rob Ruggenberg) CORDOVA „Als je ge wonde vogels of andere dieren tegenkomt, doe dan geen moeite. Gelijk afmaken. Maar doe het in godsnaam niet waar ver slaggevers of tv-mensen bij zijn. Dan krijgen we er gelazer mee". In het stampvol met hulpgoe deren geladen kantoortje van de visserijbond in Cordova, in Alaska, geeft een bioloog in structies aan de vrijwilligers die uitvaren om de door de ólieramp getroffen dieren te gaan helpen (zonder te weten dat zich onder zijn gehoor een verslaggever bevindt). „Het publiek is zo verrekte sentimenteel dat het denkt: wat een schande, die vent maakt dat arme dier dood. Maar we hebben echt geen tijd ;r*voor zwakke of gewonde bees ten. Dus, niet kinderachtig zijn en alleen moeite doen voor nJ,e dieren die nog een kans heb- dat ben". De bioloog, Kelley Weaverling (42), baard, de haren in een staartje gebonden, ziet er do delijk vermoeid uit. Hij is zo juist terug van een lange tocht door het rampgebied van de Prince Williambaai in Alaska. Enkele tientallen vogels en een paar zee-otters heeft hij mee teruggebracht en inmid dels schoongemaakt. Ze leven nog, maar voor hoe lang? En als hij ze kan redden, waar moet hij er dan mee naar toe? Terugzetten kan niet, want dan zitten ze ongetwijfeld weer na korte tijd onder de olie. Voorlopig heeft hij ze in provisorisch getimmerde hok ken ondergebracht. Maar het ergste, vertelt hij la ter, moet nog komen. Hij te kent een kaartje. „Kijk, hier boven ligt Alaska en daar vlak onder de Canadese en de Noordamerikaanse kust en hier de Rocky Mountains, die bijna tot aan zee doorlopen. Volgende week begint de jaar lijkse voorjaars-vogeltrek naar Alaska. Enorme zwermen vo gels komen dan naar het noor den. Ze worden door de Rocky Mountains allemaal in een smalle baan langs de kust ge dwongen en juist hier, bij de Prince Williambaai, komen ze uit". „De piek van die vogeltrek komt in de derde week van april", zegt Weaverling. „Soms tellen we dan wel tienduizend vogels per uur, dag en nacht door. Die strijken allemaal neer in deze met olie bevuilde delta". Janken Weaverling pakt een volko men onder de olie zittende dode eend, waarvan de strot is weggevreten. „Ik kan wel jan ken", zegt hij. „Dit is wat ik overal zie, roofvogels die de karkassen vreten. De arenden, de haviken, de zee-adelaars. Denk je eens in wat er gebeurt als je die olie binnenkrijgt". Dat laatste geldt overigens ook voor de beren, de rendieren en de elanden. „In de bergen ligt nog overal sneeuw en die die ren zijn gewend aan de kust zeewier te eten die nu ook met olie is besmeurd". Hij strijkt een zee-otter over de kop die hij die ochtend heeft staan schoonmaken. Het dier probeert hem in de hand te bijten. „Ze hebben het veel VALDEZ In paginagrote advertenties in Amerikaanse dag bladen heeft het Amerikaanse bedrijf Exxon gisteren zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor zijn rol in de grootste olie ramp in de Amerikaanse geschiedenis. „Natuurlijk kunnen we niet ongedaan maken wat er is gebeurd. Maar ik kan U verzeke ren dat het ongeluk dat op 24 maart plaats had onze volle aan dacht heeft", aldus de president-directeur van Exxon, L. Rawl, in de advertenties. De olietanker Exxon Valdez liep op 24 maart in de Prins William Baai in Alaska op een rif en verloor een enorme hoeveelheid ruwe olie. Tot nu toe heeft de olie 1.290 ki lometer strand vervuild en vele dieren en vissen de dood inge jaagd. Afgelopen zondag gaf Exxon al toe dat de eerste schoon- maakpogingen mislukt zijn. moeilijker dan de zeehonden schoon en rul te houden. Nu, en zeeleeuwen", zegt hij. „Een met die olie, plakt de vacht zee-otter heeft geen vet om aan elkaar en sterft het dier in zich warm te houden, maar in korte tijd aan onderkoeling, plaats daarvan een vacht. Dat Zeehonden en zeeleeuwen is ook de reden dat je altijd «hebben vet om zich warm te ziet dat zee-otters zich krabbe- houden en hun huid is glad. len. Dat is om hun vacht Daar zijn ze dus beter mee af. Reddingswerkers stropen de sneeuwvlakten van Alaska af om alle autopsie-onderzoek in Valdez. Maar ja, ze eten allemaal vis". Somber gaat hij verder: „Zo gaat de hele voedselketen naar de verdommenis. In zee wordt de plankton aangetast, de gar nalen en de krabben sterven, de oesters, de vissen eten ver vuild voedsel en de vissen worden weer gegeten door de zeehonden. Mijn God, hier komt geen einde aan". De tv staat in een hoek aan en toont net een beeld van een zeeleeuw die op een met olie vervuilde rots de kop omhoog steekt. Weaverling zegt: „Nou dode zee-otters op te halen voor FOTO: AFP zijn de tv en jullie verslagge vers hier nog. Maar straks is de tanker weg, dan zijn jullie weg, op zoek naar de volgende ramp en dan blijven wij met deze rotzooi zitten. Ik voorspel je dat er dan geen hond meer naar ons omkijkt". BRUSSEL De kabinetten formidabel politiek overle- ..Ik wil tot het einde van deze gevoerd, groeide op in Sleidin- bescheiden onder zijn hebben er de omloopsnelheid vingsvermogen. Gisteren op legislatuur (1992, red.) gaan en ge bij Gent, waar hij zijn stu- sen. Zoals hij zelf oc zak patat, maar hij is altijd gebleven. Behalve met de communisten en groenen heeft hij nu met iedereen ge regeerd. Wilfried Martens, over twee weken 53, heeft een de kop af tien jaar geleden leg de de fungerend premier van Belgie voor het eerst de ambts eed af. Dat jubileum was reden voor interviews en wel erg voorzichtige vooruitblikken: dan zullen we verder zien", al- dies in de advocatuur combi dus de jubilaris. Martens, de neerde met werk als koewach- twaalfde na-oorlogse premier ter en verdienstelijk koersrij- ïn Belgie en de langst-dienen- der. De op zijn Britse collega de sinds deze titel na de eerste Thatcher na langst-regerende wereldoorlog officieel werd in- Westeuropese premier blijft „Mijn stijl is sober. Dat doe ik niet met opzet, ik bèn zo". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse premier Thatcher zal van de week haar beste been tje voorzetten om het Sov jetpresident Michail Gor batsjov en diens echtgeno te Raisa helemaal naar de zin te maken tijdens hun korte bezoek aan Enge land. De Gorbatsjovs wor den morgenavond in Lon den verwacht uit Cuba. Premier Thatcher beschouwt deze visite van Michail Gor batsjov als een van de hoogte punten uit haar tienjarige ambtsperiode. Thatchers pro- pagandadienst laat niet na erop te wijzen dat dit het eer ste officiële bezoek van de Sovjet-leider aan een belang rijke Europese natie is sedert hij het tot president van de USSR heeft gebracht. Dat Gorbatsjov afgelopen zondag op zijn heenreis naar Moskou ook even in Ierland vertoefde, telt volgens de Britten niet mee. Eire is voor hen een land zonder betekenis. Dat de Britten zoveel belang hechten aan Gorbatsjovs nieu we bezoek (het is al de derde keer dat hij naar Engeland komt), ligt voor de hand. Hun conservatieve premier hecht almaar meer waarde aan de invloedrijke rol die zij meent te moeten spelen op het inter nationale schouwtoneel. Mar garet Thatcher ziet zichzelf te genwoordig als de voornaam ste westelijke schakel in de Oost-West-betrekkingen. Dat is een typisch Britse poli tieke pretentie. Sedert het ein de van de tweede wereldoor log pakken de bewindslieden van Groot-Brittannië bij voor keur internationale vraagstuk ken aan, telkens wanneer zij er niet meer in slagen hun in terne problemen op te lossen en deze voortdurend groter worden. Dat is ook nu weer het geval. Thatcher negeert de landelijke economische en sociale vraag stukken en wijdt zich met in drukwekkende zelfzekerheid aan Afrikaanse en andere bui tenlandse dilemma's. Zij be wijst dat de Britten nog bijna overal een vinger in de pap hebben en dat maakt indruk op de kiezers. Wie haar be wondert, noemt Thatcher de grootste premier aller tijden. Michail Gorbatsjov speelt Thatchers spelletje mee omdat hij er zijn voordeel mee kan doen. De Sovjet-president is kennelijk van plan Groot-Brit tannie te gebruiken als brug- gehoofd in het westen. De Britse regeringsleidster is van plan Gorbatsjov te prijzen voor zijn glasnost- en pere- strojkapolitiek. Maar na Gor batsjovs korte bezoek aan Ier land zal ze wel enige voorzich tigheid in acht nemen wat be treft de eerbiediging van de mensenrechten in de Sovjetu nie. De Sovjetleider heeft in Shannon verklapt dat hij de houding van de Britten in Noordierland niet zo voorbeel dig vindt. Komt Thatchers kritiek op de Sovjetrussische vrijheidsberoving te scherp over, dan zal Gorbatsjov de Britse premier ongetwijfeld met de neus op de Noordierse feiten drukken. WIESBADEN Het tankschip dat gisteroch tend met 1200 ton zware huisbrandolie in de Rijn bij Oppenheim aan de grond liep, is gis teravond geborgen. Functionarissen zeiden dat het gevaar van een groot olielek inmiddels is geweken. De waterpolitie in Wiesbaden vreesde vlak na het ongeluk dat het schip zou breken en ver bood alle scheepvaart ter plaatste tot de tan ker was geborgen. De olie die uit het schip was gelopen vormde al gauw klonters in het koude Rijnwater. Een deel van de olie werd meteen uit het schip gezogen en vervolgens werd het schip naar de haven van Oppen heim gesleept. Trein ramt station: vijf doden ROME Ten minste vijf zijn omgekomen en zestien ande ren gewond geraakt toen gisteren een lokale trein ontspoorde in San 'Severo, een Zuid-Italiaans plaatsje in de provincie Foggia. San Severo was het eindstation waar de trein met hooguit dertig kilometer per uur mocht binnenrijden. Door nog onbekende oorzaak had de pendel- trein échter geen vaart geminderd, stormde het station binnen en liep van de rails. De locomotief en twee wagons ramden de restaura tie, de lokettenhal, het bagagede pot en een seinhuis. Een aantal personen zou nog steeds bedolven liggen onder het puin van het sta tionsgebouw'. SURINAME WIL GELD ZIEN PARAMARIBO De leiders van de Su rinaamse regeringspartijen VHP en KTPI, Jaggernath Lachmon en Willy Soemita, hebben Nederland gisteren be schuldigd van „politieke onbetrouwbaar heid". Nederland heeft naar hun zeggen sinds de hervatting van het verdrag over de ontwikkelingssamenwerking in mei vorig jaar „geen cent" aan Suriname heeft overgemaakt. Op een vergadering van de VHP bleek dat de regering bang is voor invloed van linkse elementen in het leger als de ontwikkelingshulp niet snel op gang komt. De in Paramaribo ge voerde besprekingen tussen ambtelijke delegaties van Nederland en Suriname over procedureregels voor de ontwikke lingshulp zijn medio maart vastgelopen. Hongaarse opwekking „koude kernfusie" BUDAPEST Twee Hongaarse natuur kundigen hebben met succes een recent ex periment herhaald waarmee kernfusie wordt opgewekt bij kamertemperatuur. De proef werd volgens het Hongaarse persbu reau MTI in Debrecen herhaald door Gyula Csikai en Tibor Sztaricskai, twee specialis ten op het gebied van kernfusie. Zij maak ten een proefopstelling voor een elektrolyse in zwaar water met elektroden van platina en palladium waarbij zij het verschijnsel van kernfusie vaststelden met een neut-" nenteller. De Brit Fleischmann en Amerikaanse collega Pons maakten eerder bekend dat zij de doorbraak op het gebied van kernfusie hadden bereikt, hetgeen deze week gedeeltelijk werd bevestigd door de Amerikaanse onderzoeker Jones. Partijen in Namibia maximale zelfbeheersing gevraagd: DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China (ADVERTENTIE) U kunt uw kind met talent voor de showbizz gelukkig maken met een eigen film De film die u zélf kunt maken, want u heeft nog 4 trekkingen lang gratis kans op één van die 5 fantastische JVC GR - 45 videocamera's En u houdt natuurlijk "kans op de vele geldprijzen de hoofdprijs cfie kan oplopen tot een half miljoen en hon derden gratis extra prijzen van f 100.- via de laatste vier cijfers goed van uw formu- liernummer Lever deze week uw formulier in en kijk op zaterdagavond om 19 46 uur op Nederland 3 naar de trekking Wie weet il steelt uw kind binnen kort de show die u zélf maakt ts dvv lil die u DC U)im LUKT UN SlttltUI. TüllWI Jt "M WINl (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK De voor zitter van de VN-Veilig- heidsraad, de Russische ambassadeur Aleksandr Belonogov riep na het Na- mibia-overleg alle partijen op tot „maximale zelfbe heersing", samenwerking met de Finse VN-verte- genwoordiger Ahtisaari en strikte naleving van de gemaakte afspraken. De gevechten zijn een ernstige Tegenslag voor de VN-operatie in Namibia die moet leiden tot onafhankelijkheid voor het ja renlang door Zuidafrika be stuurde gebied na algemene verkiezingen op 1 november. VN-diplomaten schrijven de huidige „incidenten" toe aan de onduidelijke afspraken in zake de Swapo-eenheden in Namibia. Terwijl de Swapo- eenheden in Angola zich beho ren terug te trekken boven de 16e breedtegraad, is er geen regeling getroffen voor Swa- po-strijders op Namibisch grondgebied. Volgens woord voerder Gurirab moeten zij- zich terugtrekken in bases in Namibia, maar Zuidafrika be strijdt zelfs dat zich permanent Swapo-eenheden in Namibia bevinden. Volgens Pretoria moeten alle Swapostrijders in bases in Angola worden on dergebracht en onder VN-toe- zicht komen te staan. De verdeeldheid binnen de VN-veiligheidsraad kwam ook gisteren aan het licht. De wes terse landen lijken Zuidafrika te steunen terwijl de niet-ge- bonden en Afrikaanse landen achter Swapo staan. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roe lof Botha beschuldigde de Swapo ervan vanuit Angola Namibia te zijn binnengge- drongen om er „aanslagen te plegen". Botha dreigde eerder dat de VN-troepen, die een jaar toezicht moeten houden op het onafhankelijkheidspro ces, het land moeten verlaten als secretaris-generaal Perez de Cuellar de aanvallen niet uitdrukkelijk veroordeelt. Escalatie In de Angolese hoofdstad Lu anda liet een Swapo-woord- voerder doorschemeren dat de guerrilla-organisatie haar strij ders te velde niet goed in de hand kan houden. Hij ver klaarde: „Wij zijn bereid onze commandanten naar het strijd gebied te sturen en opdracht te geven de strijd te staken als de Zuidafrikanen hetzelfde doen". En vervolgens: „De door Zuidafrika gesteunde sol daten terroriseren onze bevol king, achtervolgen onze strij ders, trachten ze uit te roeien of ze het land uit te drijven". En over de Swapostrijders zei de woordvoerder: „Hun ant woord was te vechten en het begon te escaleren..." Volgens Swapoleider Sam Nu- joma waren de meesten van de Namibiérs die sinds zaterdag om het leven kwamen bij bot singen. burgers. De guerrilla strijders hebben volgens hem strikte orders het bestand in acht te nemen omdat het on derdeel is van het vredes- en onafhankelijkheidsproces. „Als onze strijders echter wor den aangevallen verdedigen zij zich", aldus Nujoma. Op zeker zes plaatsen ver spreid, woedden felle gevech ten. De politie, die onder gezag van Zuidafrika staat, maakte melding van gevechten van man tegen man met strijders van de Swapo, die gewapend zouden zijn met machinepisto len, raketgranaten en lucht doelraketten. De politie werd Zuidafrikaanse politiemannen bekijken de wapens die zijn buit gemaakt op Swapostrijders. FOTO: AP volgens het Zuidafrikaanse afrika zich in het vredesak- persbureau SAPA bijgestaan koord heeft verplicht de le door twee Zuidafrikaanse gertroepen op de bases te hou- legereenheden, hoewel Zuid- den. 334) Marga is er in geslaagd een stevig touw te vinden. Zij waar schuwt tevens de Chinezen van de „Pandora" en met een der matrozen klimt zij snel weer tegen het afgodsbeeld op. Juist wil zij weer in de enorme mond verdwijnen, wanneer de matroos een kreet slaakt. Achter één der armen vandaan is de mandarijn weer te voorschijn gekomen, gewapend met een vlijmscherp zwaard. De matroos bedenkt zich geen moment, grijpt zijn pis tool en vuurt. Raak! Met een kree*stort de mandarijn neer, zich vastgrijpend nog aan één der armen. Marga huivert.... In de kou de luchtstroom, die hier waait, is de doek, die het gezicht van de mandarijn bedekt, losgeraakt en zij ziet het afschuwelijk ver minkte gelaat nog juist even. Maar wat is dat? De zwaargewonde hangt aan één der armen, die door het gewicht naar beneden wordt getrokken en Marga voelt iets bewegen. Ondertussen hoort zij duidelijk het hulpgeroep van de gevangenen beneden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5