„Arbeidsplicht voor vrouwen? Dan ook arbeid voor vrouwen" EEN LEUKE MEEVALLER VOOR 55-PLUSSERS? Shamir heeft vredesproces niet veel meer te bieden Van Dijk wil moslims voortaan betrekken bij overleg met kerken NENDORADO 1 BINNENLAND/BUITENLAND CeidócSouttMit DINSDAG 4 APRIL 1989 PAGINA 4 EUROPEES PARLEMENT: Ontwikkeling supertelevisie niet missen DEN HAAG Bij de ont wikkeling van een nieuwe supertelevisie mag Europa de boot niet missen. Het dreigende Japanse over wicht op het gebied van deze hoge-definitie-televi- sie dwingt Europa tot een gezamenlijke strategie voor de invoering van HDTV. Een belangrijk onderdeel hier van is de ontwikkeling door Europa van een wereldwijd te aanvaarden norm voor de pro- duktie van deze nieuwe tech nologie, zo concludeert de VVD-lijsttrekker voor het Eu ropees Parlement, drs. G.M. de Vries. Hij presenteerde giste ren in Den Haag het verslag van het Europees Parlement over HDTV waarin aanbeve lingen worden gedaan aan de Europese Commissie om de Europese positie te versterken. Hoge-definitie-televisie is een nieuwe digitale technologie voor elektronische beeldweer gave waarmee het mogelijk is thuis televisiebeelden van bioscoopkwaliteit op grote schermen weer te geven. De verschillen tussen een aantal industriële sectoren en dien sten zullen door het gebruik van digitale technologie ver der vervagen; telefoon, televi sie- en radio-opnames en films zullen dezelfde computertaal gebruiken, terwijl gebruikers van personal computers in staat zijn beeld- of geluidsef fecten te creëren of muziek of video-opnames weer te geven. Al deze produkten zullen één geheel worden. f.. r i „Ken je limiet" Voorovergebogen op een oude motorfiets reed burgemeester Verspuij van Brummen giste ren in Eerbeek enkele verkeer- saffiches aan flarden. Hij gaf daarmee het startsein voor de campagne „Ken je limiet" die is gericht op het verbeteren van de verkeersveiligheid op de buitenwegen. Achterop de motor zit de actrice Martine van Oss, alias juffrouw Ducker uit de tv-serie Familie Ouden rijn. FOTO: ANP SYMPOSIUM OP DE HUISHOUDBEURS AMSTERDAM Dat de overheid vanaf volgend jaar meisjes van achttien jaar in sommige gevallen wil verplichten te sollici teren is volslagen terecht, maar dan moet zij er ook voor zorgen dat vrouwen daadwerkelijk aan de slag kunnen. Anders is de zo geheten '1990-niaatreger, waarin de sollicitatieplicht is vastgelegd, een wassen neus die de vrouwen emancipatie allerminst bevordert, aldus Klaasje Eisses-Timmerman. De vice-voorzitter van de Emancipatieraad zei van morgen tijdens een sym posium op de Huishoud beurs dat het volstrekt normaal is dat vrouwen moeten werken voor hun geld. Dat her en der met veront waardiging gesproken wordt over „een arbeidsplicht voor n" verbaast haar. „Die Eisses-Timmerman, vice-voorzitter van de Emanci patieraad, sprak op de Huis houdbeurs. FOTO: PERS UNIE plicht heeft iedereen. Alleen als je getrouwd was hoefde je je niet beschikbaar te stellen voor de arbeidsmarkt. Dat daar een eind aan komt, is normaal. Iedereen heeft zijn talenten en de overheid mag vragen die te ontplooien - en dan niet alleen in de huishou ding". Minister De Koning van socia le zaken, die ook emancipatie onder zijn hoede heeft, zet daartoe een eerste stap door met ingang van 1990 de „kost winnerstoeslag" af te schaffen. Die toeslag maakte het tot nu toe mogelijk dat een vrouw niet naar werk hoefde te zoe ken, ook al was haar man werkloos en ook al kreeg hij een uitkering onder het sociaal minimum, dat wil zeggen: minder dan de bijstand. De man kreeg dan, omdat hij kostwinner was, een toeslag. Zonder dat van de vrouw eni ge inspanning werd gevraagd, werd de uitkering van het echtpaar op het niveau van de bijstand gebracht. Daar maakt De Koning een eind aan. De toeslag verdwijnt en voortaan zullen de vrouwen (althans de nieuwkomers; de maatregel geldt slechts voor vrouwen die in 1990 of later achttien jaar oud worden) moeten proberen werk te vinden. Ze moeten solliciteren en zijn dan, zoals elke uitkeringsgerechtigde, verplicht passend werk te ac cepteren. Pas als dat er niet blijkt te zijn, is de overheid be reid een uitkering te verschaf fen die het echtpaar een 'inko men' op bijstandsniveau waar borgt. De 1990-maatregel dwingt dus slechts een zeer beperkte groep vrouwen tot werken: al leen zij die getrouwd zijn met een man die een uitkering krijgt die lager is dan het soci aal Laat „Vanuit het perspectief van de Emancipatieraad", vindt Eisses de 1990-maatregel niet slecht, maar als de regering er niet tegelijkertijd voor zorgt dat de kans op werk voor vrouwen toeneemt, ziet ze er niet veel van terechtkomen. En had er niet al lang een voorlichtings campagne op poten moeten zijn gezet? Nu begint het mi nisterie van sociale zaken daar half mei pas mee. „Dat is toch wel erg laat", aldus Eissen. „Ik spreek uit ervaring, ik trek veel door het land en dan merk ik dat de meeste meisjes van niks weten". Een woord voerster van het ministerie meent daarentegen dat de maatregel „absoluut geen on bekend fenomeen" is en dat de campagne (onder meer be staand uit reclamespotjes op televisie) wel degelijk op het goede moment komt. Maar belangrijker dan het tijd stip van de voorlichtingscam pagne vindt Eisses zaken als scholing en kinderopvang. Na tuurlijk, meisjes zijn de afgelo pen jaren aangemoedigd om exact te kiezen, maar dat is lang niet voldoende. „Er moet meer gebeuren om meisjes te stimuleren onderwijs te kiezen dat perspectief biedt op werk. In de hoofden van meisjes van dertien, veertien jaar zit nu nog te vaak het idee dat ze hetzelfde leven zullen gaan leiden als hun moeders". Bovendien wijst Eisses nog eens fijntjes op het enorme te kort aan kinderopvang, dat werken voor vrouwen ernstig belemmert, en op het feit dat steeds meer een beroep op vrouwen wordt gedaan om als vrijwilligster allerlei.taken in de gezondheidszorg te vervul len. „Dat staat op gespannen fout met het streven vrouwen te laten werken". De enige op lossing is volgens Eisses: „Laat jongens en mannen ook vrij willigerswerk doen, schakel ze in bij allerlei zorgtaken". Om hen daar geschikt voor te ma ken, moet het vak „verzor ging" opgenomen worden in de basisvorming, de verplichte lesstof die iedere leerling in het middelbaar onderwijs ge volgd moet hebben. Ook zou Eisses graag zien dat er een vorm van „zorgverlof" kwam, waardoor mensen met werk (m/v) een bepaalde tijd vrij kunnen krijgen om hun kin deren te verzorgen. Maar horen dergelijke opmer kingen eigenlijk niet heel er gens anders thuis dan op een huishoudbeurs? „Nee, natuur lijk niet", zegt Eisses. „Veel vrouwen komen hier om tege lijkertijd voorgelicht te wor den over belangrijke maat schappelijke ontwikkelingen en over de nieuwste mogelijk heden voor de huishouding. Kijk, we moeten wel rekening houden met bepaalde tradities, we kunnen veranderingen niet één twee drie afdwingen. Maar we moeten ze wel van daag in gang zetten". STEVO AKKERMAN DEN HAAG Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) wil voortaan bij elk overleg tussen over heid en kerkgenootschap pen ook vertegenwoordi gers van de Islam betrek ken. Hij zei dit na afloop van het onderhoud dat hij gistermiddag had met een aantal moslimorganisaties, (waaronder het Islami tisch Landelijk Comité) naar aanleiding van de af faire-Rushdie. Op 22 maart sprak de minister ook al met enkele vertegen woordigers van islamitische groeperingen. Het Islamitisch Landelijk Comité wilde daar toen niet bij zijn uit vrees over één kam geschoren te worden met moslims die zich in de af faire-Rushdie fanatiek hebben opgesteld. Een ongegronde vrees overigens, omdat Van Dijks gespiekspartners van twee weken geleden net als die van gisteren nadrukkelijk afstand namen van welke be dreiging dan ook aan het adres van de schrijver Salman Rush die of van uitgevërs, vertalers, boekhandelaren of bibliothe ken. Na het onderhoud zei de mi nister dat hij opnieuw tot de overtuiging was gekomen hoe diep vele moslims zich door het boek 'De Duivelsverzen' gekwetst hebben gevoeld. „Met die uitspraak zijn wij heel blij", verklaarde de heer M.E. Ates namens het Islami tisch Landelijk Comité, hoe wel hij nog liever had gezien dat de Nederlandse regering een officiële verklaring had uitgegeven waarin het boek als beledigend en kwetsend werd bestempeld, zoals de Britse premier Thatcher ook. had gedaan. Van Dijk heeft in het gesprek, tot teleurstelling van de aan wezige organisaties, benadrukt dat het verbod op smalende godslastering in het wetboek van strafrecht „alleen betrek king heeft op God als opper wezen". „Het geldt dus niet voor de profeet Mohammed of voor de maagd Maria en zelfs niet voor Jezus Christus", al- I dus Van Dijk. Aangezien 'De Duivelsverzen' alleen omstre den uitlatingen bevat over Mo hammed kan er dus naar zijn mening geen beroep op het wetboek van strafrecht wor den gedaan. De minister nam afstand van de constatering van het Isla mitisch Landelijk Comité dat de Nederlandse media de afge lopen maanden een hetze heb ben gevoerd tegen moslims. „Bij alles wat ik over de zaak- Rushdie heb gelezen, en dat is heel veel, is mij daar niets van gebleken", aldus Van Dijk. De heer Ates was het daar na drukkelijk niet mee eens. „Wij hebben wel degelijk de indruk gekregen dat vele journalisten naar aanleiding van de zaak- Rushdie de moslims in een kwaad daglicht hebben gesteld of hebben willen stellen. Al leen al het feit dat ik herhaal delijk gebeld ben met de vraag of ik een fanatieke moslim wist die voor radio of televisie zijn mening over Rushdie wil de geven, spreekt voor mij boekdelen". Call-girl Pamella raakt zwaar gewond LONDEN Pamella Bordes, de „ster" in Engelands jongste sexschandaal is gisteren zwaar gewond overgebracht van Bali, waar zij een motoronge luk had naar Hong Kong. De 27-jarige Bordes is sinds een week of drie tegen wil en dank een beroemdheid na ont hullingen in de Britse pers dat ze als call-girl omging met hoofdredacteuren, parlements leden en een hoge functionaris van de Libische geheime dienst. Om de pers te ontlopen, vertrok zij voor een vakantie naar Bali. Bij het ongeluk dat haar daar vervolgens over kwam werd haar aangezicht behoorlijk beschadigd. In Hong Kong hoopt de omstre den Pamella op plastische chi rurgie. Overigens heeft Buckingham JERUZALEM Hoewel de Israëlische premier Shamir de laatste weken hoopvolle verwachtingen schiep („Ik ga dingen zeg gen die ik nog nooit ge zegd heb"), is hij gister avond in het vliegtuig naar Washington gestapt zonder dat er zelfs maar kabinetsoverleg is geweest over iwat hij president Bush overmorgen moet gaan voorstellen. Overstelpt door dringende verzoeken vanuit Washington toch vooral met nieuwe ideeën aan te komen, voelt Shamir dat de druk van Israels groot ste en misschien wel enige bondgenoot toeneemt. Was hington maakt er inmiddels geen geheim meer van dat Is rael in welk stadium dan ook met de PLO moet on derhandelen, en dat vrede al leen bereikt kan worden in ruil voor de in 1967 bezette ge bieden. Gisteravond nog verklaarde Bush dat er een einde moet komen aan de Israëlische be- l zetting van de Westelijke Jor- f daanoever en de Strook van Gaza. Bush zei dat na bespre kingen met zijn Egyptische collega Mubarak; hij liet in het midden of hij wil dat Israel zich volledig terugtrekt uit alle in de oorlog van 1967 ver overde gebieden. De Amerikaanse standpunten gaan lijnrecht in tegen de offi ciële Israëlische politiek: een absoluut „nee" tegen onder handelen met de PLO en een hardnekkige ontkenning van de formule „vrede in ruil voor gebieden" die in veiligheidsre- so^utie 242 is verweven. „Gelooft u werkelijk dat het Israelisch-Arabische conflict kan worden opgelost zonder het principe „vrede in ruil voor gebieden" te accepteren?" vroeg een journalist enkele da gen geleden aan Shamir. „Deze formule is niet meer re levant", was Shamir's ant woord. „Vrede kan ook zonder dat bereikt worden". Ideeën Met dit antwoord gaf Shamir weer wat hij diep in zijn hart voelt: de Arabieren moeten ge noegen nemen met vrede in nuil voor vrede. Sterker nog, hij is ervan overtuigd dat het bestaan van de staat Israel in gevaar komt, wanneer Israel zich zal terugtrekken uit bezet gebied. Waarover valt er dan te pra ten wanneer de Israëlische premier aanstaande donderdag in het Witte Huis tegenover president Bush zit? „Ideeën", belooft Shamir al wekenlang. En hoewel zelfs Shamir's naas te medewerkers nog in het duister tasten over de inhoud van die ideeën, schijnt de Is raëlische leider naast de open haard van het Witte Huis de Palestijnen „uitgebreid zelfbe stuur" te willen aanbieden, op voorwaarde dat er eerst een einde komt aan de intifada. Aan dat zelfbestuur zouden eventueel verkiezingen in be zet gebied vooraf kunnen gaan. Het voorstel heeft de naam van een „tussenoplos sing", in het kader het Israëlische leger zich terugtrekken na „centrale po sities" in bezet gebied. Na en kele jaren zouden onderhan delingen op gang moeten ko men over de uiteindelijke sta tus van de bezette gebieden. Israel behoudt zich echter het vetorecht voor over elk voor stel, dat van Arabische zijde zal worden gedaan. Het voorstel lijkt op het eerste gezicht een opening te zijn voor toekomstige vredesonder handelingen tussen Israel en terwijl zij demonstranten uit de de Palestijnen, al of niet met deelname van Jordanië. Maar tien jaar nadat de Palestijnse zelfbestuurideeën op papier werden gezet, (de Camp Da- vid-accoorden), en anderhalf jaar nadat de Intifada in bezet gebied uitbrak, belooft de nieuwe politieke realiteit van het midden-Oosten Shamir's ideeën al bij voorbaat te doen falen. De PLO heeft inmiddels op papier de onafhankelijke Pale- buurt van de vertrekkende pre- FOTO: AP stijnse staat uitgeroepen en zal geen genoegen nemen met welk voorstel dan ook, dat niet uiteindelijk Palestijnse zelf standigheid in het vooruitzicht stelt. Yassar Arafat heeft na zijn erkenning van de staat Is rael en een officieel afwijzen van de terreur zoveel politieke winst geboekt, dat zelfs Was hington nu met de PLO on derhandelt, en, niet minder belangrijk: Israels positie is, als gevolg van het optreden van het leger tegen de Palestijnen, zodanig verzwakt, dat niet al leen de buitenlandse, vooral Europese kritiek, maar ook ernstige twijfels in het land zelf het nationale zelfvertrou wen sterk aantasten. „We hebben de bezette gebie den in feite al verloren", zegt een groeiend aantal Israeli's. Ze worden in die opvatting ge sterkt door de recente publika- tie van een rapport van Israë lische academici, die tot de conclusie zijn gekomen dat er uiteindelijk een Palestijnse staat moet komen. De Palestijnen in bezet gebied zijn door al deze ontwikkelin gen sterk aangemoedigd. Het intifada-gebeuren gaat in alle hevigheid door. En apart van het geweld vormt zich onder de neus van de bezetter de in frastructuur van de nieuwe Palestijnse staat. Shamir blijft zich intussen verstoppen in de ivoren toren van zijn drie „nee's". „Nee" te gen onderhandelen met de PLO, „nee" tegen een Pale stijnse staat, „nee" tegen te rugtrekken uit de bezette ge bieden. Zijn verzet is geba seerd op de diepe ideologische overtuiging dat Eretz Israel „Het Land van Israel", dat door God aan het Joodse volk is beloofd, nooit mag worden opgegeven. Isolatie Vanuit die overtuiging stemde Shamir niet voor de Camp Da- vidakkoorden, die behalve het terugtrekken van het Israëli sche leger uit de Sinai-woes- tijn, in ruil voor vrede met Egypte, ook spreken van legi tieme rechten" van de Palestij nen. Dat Shamir zijn „i ideeën op diezelfde Camp Da- vidakkoorden baseert, is op zijn minst curieus. Pas een jaar geleden haalde hij de akkoor den weer van de plank, mis schien omdat hij toen wist dat ze inmiddels geen realistisch antwoord meer geven op de politieke situatie van het Mid den-Oosten. Gedreven in de hoek van de internationale isolatie trachtte Israels leider enkele weken geleden nog hoop te putten uit de joodse solidariteitsconferen- tie in Jeruzalem. Het lukte hem gedeeltelijk. De door de Israëlische organisatoren nauwkeurig geselecteerde joodse leiders verklaarden zich, tijdens een emotionele ceremonie voor de Klaag muur, solidair met „Israels verlangen naar vrede en de noodzaak van de nationale veiligheid". „Kijk eens", riep Shamir ge noegzaam uit, toen de joodse leiders tijdens een afscheids- cocktail om hem heen stonden, „ze steunen me allemaal". Maar waar hij liever de ogen voor sluit, zijn de demonstra ties van Israels vredesactivis ten, zoals de aanhangers van de Vrede Nu-beweging, die door Shamir kort geleden een „schreeuwerige, niets beteke nende factor' werd genoemd. Vlak voor Shamir zijn koffers pakte riepen gisteravond voor zijn huis de Vrede Nu-demon- stranten: „Wij eisen dat de premier geen obstakels plaatst op de weg naar de vrede". Maar de vrede is nog ver weg. De Intifada gaat door en de wond aan zowel de Israëlische als de Palestijnse kant wordt dieper. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Uitgeverij. Antwerpen-Weejp (ADVERTENTIE) Bent u 55 jaar of ouder? Dan bent u in olie Vendorado Bungalowparken extra voordelig uit. U profiteert er von maar liefst 30% weekkorting en zelfs 40% midweek korting Per (mid)week is echter slechts een beperkt aantal bungalows voor de aanbieding beschikbaar. Vandoor dot per 55-plusser maar één bungalow met korting kan worden geboekt. Reserveer dus vooral tijdig! 40% MIDWEEKKORTING VOOR 55-PLUSSERS IN APRIL, MEI OF JUNI: bijv. 6-pers. geschakelde bungalow B II vanafMêêÊ Vrö Snoot Postcode Telefoon: Bel voor informatie en reservering: 020-665 6565 Stuur dere bon in een envelop tonder postzegel naor Vendorodo, Antwoordnummer 10072.4800 VB Breda (i ligt ook een (older voor u klaar bi| V&O. ABN Bonk. O-Reuen en de grote postkantoren Palace laten weten gisteren dat Bordes in 1987 heeft gelo geerd op een landgoed van prinses Anne en echtgenoot Mark Phillips. De 27-jarige voormalige Miss India had een medewerker van Philliips le ren kennen tijdens een paar- drijcursus en hij had haar uit genodigd op het landgoed te komen logeren. Pamella Bor des zou het koninklijk paar tij dens het logeerpartijtje niet zijn tegengekomen. OPLOSSING VOOR CHRONISCHE ZIEKTEN Onderzoek naar oosterse geneeswijze DEN HAAG Een onderzoek naar het effect van de behan deling volgens de Maharishi Ayur-Veda-methode heeft uit gewezen dat deze methode een oplossing kan bieden voor een aantal chronische ziekten. Wel is verder onderzoek gewenst. Dr. E.N.S. Verhoeff, directeur gezondheidsbeleid van het Re gionaal Ziekenfonds Rijn/IJs- selland, zegt dit in een rapport dat gisteren is gepresenteerd. Het experiment werd gefinan cierd door het ziekenfonds en de particuliere verzekeraar Zilveren Kruis. Er werkten 126 patiënten aan mee die zijn behandeld in het Ayur-Veda Gezondheidscentrum in Laag Soeren. Het ging om patiënten die al jaren aan chronische ziekten leden. De behandeling bestond uit een dieet, kruidenprepara ten en dagelijkse leefregels. Daarnaast konden de patiën ten ook deelnemen aan een fy siologische zuiveringstherapie, lichamelijke oefeningen, mar- matherapie („het stimuleren van fysiologisch actieve pun ten op het lichaam") en trans cendente meditatie. Van alle deelnemers zei 79 procent na afloop een verbete ring te hebben ondervonden. Bij 14 procent viel geen veran dering waar te nemen en 7 procent voelde zich slechter. Volgens de onderzoekers zijn de beste resultaten geboekt bij mensen met reuma, astma, ec zeem, hoge bloeddruk, chroni sche obstipatie, hoofdpijn en chronische sinusitis (ontste king van de neusholte). Alle patiënten zijn voor, tij dens en na afloop van het ex periment bekeken door Ayur- Veda-artsen en de adviserend geneeskundige van het zieken fonds Rijn/IJsselland. Het experiment heeft vijf maanden geduurd. Omdat het om een betrekkelijk klein aan tal patiënten ging en omdat nu nog niets valt te zeggen over de effecten op langere termijn, beveelt het rapport verder on derzoek aan.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4