Omwegen Langs Motorclub Alkemade drijft vijf jaar op geoliede gezelligheid Criminaliteit in Leiden vorig jaar licht gedaald Russische politie heeft meer werk door perestrojka en glasnost Psychische problemen bij kinderen na operaties CeicbcSou/ia/nt DINSDAG 4 APRIL 1989 PAGINA 13 Op mijn, omwcgra door stad on land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u' graag in dfze rubriek zou willen "tegenkomen. Ik be.n bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirlrrs i, omd, Bruut <eper, plakjt rikap Die agent trok met brute kracht aan de handrem. Zo -hard zelfs dat hij ermee in \rgarit» zjjn hand bleef staan en daarna gaf hij mij een be keuring omdat de rem niet goed functioneerde". Aldus het relaas van de student die gisteren voor kanton rechter Rigters moest ver schijnen. De jongeman reed enkele maanden geleden op de Wassenaarseweg in Lei den toen hij werd aange- houden door surveillerende gelijk uj agenten. Er zou nog een be keuring openstaan maar volgens de student was er en vergissing in het spel. „Ik had mijn eendje pas een Wikk\ paar dagen". Om uit te zoe ken hoe dit nu precies zat besloten de partijen naar het bureau aan de Lange- gracht te gaan. Of dat probleem was opge lost werd verder niet duide lijk, wèl duidelijk werd dat de student zeer ontstemd het >a/ï I politie. Op het bureau had i en gat men namelijk zijn 2cv-tje ik de ji aan een grondig technisch jebakkonderzoek onderworpen. papriki Dje agent heeft uit pure rsaus frustratie, omdat hij niets minutè kon vinden, de handrem gesloopt", meldde de ver- id ontdl dachte met verstikte stem. iar in ij Rechter Rigters en officier 7argarii De Moor, die doorgaans oente ®nieer belang hechten aan it de pai verklaringen van agenten minutè dan die van verdachten, roleer bleken in dit geval te aarze- len. De zaak werd aange- ipels wj houden om de desbetreffen de agent te horen. eggen, 1 TJt Kameraden natrilDe j°nSens uit Noordwijk kwamen als twee gezworen "kameraden binnen. Zij zou den het varkentje wel even snel wassen. De winterjacks werden dan ook niet uitge trokken. Het rijden op een onverzekerde crossmotor het vergrijp. „Ik heb nooit gehoord van een t» i, crossmotor die verzekerd 'gekoeh was- aldus de eigenaar. Of- ttta tjk f'cier Moor legde uit dat de verzekeringsplicht toch echt geldt voor het rijden op de openbare weg. „Of jullie niet wat een openbare weg is?", onder brak rechter Rigters. Niet helemaal duidelijk was van wie de motor nu eigen lijk was. „De motor is van mijn broer", begon de ene Noordwijkse helft. „We hebben samen aan het ding lenhuls gesleuteld in een schuurtje". woei Rigters: „Het samen sleute- mj'i 'en maa^1 Je no6 f?eeh eige- jullie hebben «tlvzieki-toch samen de motor ge- T kocht voor driehonderd i gulden7". Toen kwam de T aap uit de mouw: „We heb- I ben stiekem de motor uit de schuur weggehaald en zijn gaan rijden. Het was <de bedoeling om dat op een crossterrein te doen, maar hij", en hij wees naar zijn handlanger, „reed zonder mijn toestemming op de Vinkenlaan en raakte in >aniek toen de politie iwam". Opeens waren er gaten in de broederschap I geslagen. HFHBDe officier eiste tegen dege- ne die op de motor reed een boete van in totaal 940 gul- ^Bl^^den. De Noordwijker zucht te hoorbaar diep. „Dat is wel aan de hoge kant". De „eigenaar" hoorde een boe- I^-ite van in totaal 730 gulden tegen zich eisen. Rigters zag de schrik op de gezichten en vond het nu wel genoeg. De „opgeschoten jochies" •hadden hun lesje geleerd en Rigters haalde bij ieder 200 gulden van de boete af. Donkere wolken pakten |2s zich samen boven een keu- -JI rig in het pak gestoken Lei- denaar. De man had gewei gerd de politie te vertellen wie met zijn motor een on geval had veroorzaakt in Den Haag. „Het klopt dat ik dat heb geweigerd, maar de mij. Het kenteken van de motor ®P® klopt wel met mijn kente- ken, maar de platen met dat nummer zitten nog niet op mijn motor". Enigszins ver- 10 edel; 3 baasd vroeg rechter Rigters 0f h'l Ze er SOmS af8e_ SS fhroefd had. Dat was niet >osterien| het geval, de Leidenaar had 10 bijd zijn oude kentekenplaten er 14 h# nog 0p zitten. „Mijn motrtr 9®ve' <h staat al drie jaar bij mijn c "7, Horc InHDcrh.tnr Pr ders in de schuur. Er wordt niet op gereden". Rechter Rigters vroeg of zijn vader soms „de hele tijd op wacht had gestaan?" Dat was niet zo, maar met de motor kon i| te N' niet gereden worden, want ïZ er bleek geen accu op te zit- Zt :j°w ten Langzaam brak de zon li g^ru door de wolken. Officier De Moor was overtuigd jéê|<| pleitte voor vrijspraak, waar de rechter en uiter- aard ook de verdachte geen ii ii :d hezwaar tegen hadden. 0|uozm« b LOMAN SWIERS WIE DE MINSTE STRAFPUNTEN HEEFT, WINT DE REGELMATIGHEIDSRIT LEIDEN De criminali teit in Leiden is vorig jaar licht gedaald. Er werden 10.752 aangiften van een misdrijf gedaan, tegen 11.299 in 1987. Dat staat in het jaarverslag van de Leidse politie over 1988. Volgens de Leidse politie is voor het derde achtereenvol gende jaar geen stijging van de criminaliteit te noteren. Het oplossingspercentage daalde van 21,3 naar 20,3. De Leidse politie meent dat dat samen hangt met de „nauwelijks aan vaardbare" werkdruk binnen het korps, dat vorig jaar 17 er varen politiemensen zag ver dwijnen door maatregelen van het rijk. „Met een sterktevermindering van ongeveer tien procent het werkaanbod op een verant woorde manier omzetten in een goed politieprodukt is geen eenvoudige opgave. Naar mijn mening zijn de korpsle den daarin zeker geslaagd en heeft de bevolking weinig ge merkt van grote aderlatin gen", aldus hoofdcommissaris H. Mostert in het jaarverslag. Hij wijst onder meer op de da ling van het aantal geweldsde licten van 684 in 1987 naar 439 vorig jaar. Volgens Mostert is dat te danken aan een gerichte aanpak in de binnenstad. Ook het aantal aangiften van diefstallen uit voertuigen ver minderde: van 1063 naar 980. Het aantal aangiften van dief stallen uit woningen nam daarentegen toe met 237 tot 1050. De in beslag genomen hoeveelheid drugs liep door verminderde aandacht van de' politie sterk terug: in 1987 nog bijna 12 ons softdrugs en 2.168 gram hardd rugs, in 1988 5,7 ons softdrugs en 57 gram hard drugs. In 1988 werd er stren ger opgetreden tegen overtre dingen van de vuurwapenwet. Er werden 31 illegale vuurwa pens in beslag genomen tegen 22 in 1987. Het aantal in beslag genomen stuks munitie steeg van 226 naar 329. Hulp De politie trad niet alleen ver baliserend op, maar moest ook vaak te hulp komen. Vorig jaar kwamen er via de alarm- lijn 16.776 verzoeken om hulp binnen, bijna tweeduizend minder dan in 1987. Nieuw was ook het project schadebe middeling. Tussen maart en oktober werd 260 keer gesto len goed terugbezorgd bij de rechtmatige eigenaar, slaagde 60 keer een poging tot schade vergoeding door de dader, en mislukte dat 8 keer. Volgens het jaarverslag moest er vorig jaar vrij vaak opgetre den worden tegen geluidsover last uit en rondom cafés. Met name tijdens de Lakenfeesten waren er nogal wat klachten. De wijkagenten kregen in 1988 in totaal 891 klachten over overlast van bewoners. De verkeersongevallencijfers bleven ongeveer gelijk. Het aantal aanrijdingen liep iets terug (van 3090 na^r 2929), het aantal gewonden ook (van 413 naar 403) en het aantal ver keersdoden steeg van 2 naar zes. Gevaarlijkste straat was de Willem de Zwijgerlaan, waar zich 118 aanrijdingen voor deden. Daarna volgen het Stationsplein (113) en de Hooi gracht/Pelikaanstraat (90). Verkeerd parkeren bleek niet langer de grootste oorzaak, maar onverwacht remmen. Het aantal automobilisten dat bekeurd werd wegens drank gebruik steeg met ruim 10 pro cent tot 228, volgens de politie vooral een gevolg van ver scherpte controle. Het doorrij den na een aanrijding daalde met 12 procent: 583 tegen 661 gevallen. Door personeelsge brek werden er beduidend minder voertuigen van de weg gehaald wegens technische ge breken. De arrestantenbewaarders in het bureau aan de Lange- gracht kregen minder arres tanten dan in 1987: 1461 tegen 1626. Daarvan waren er 245 verslaafd aan drugs. Gemid deld waren er ruim elf arres tanten per dag. Het aantal klachten over de Leidse politie steeg van 21 naar 27. Eén klacht bleek bij onderzoek te recht, zeven andere gedeelte lijk terecht. De meeste klach ten gingen over de wijze van optreden. Ze zijn er weer tegenaan ge gaan, althans de grote, trou we hoofdmoot van de 26 le den (20 heren en 6 dames) van de (w)roemruchte Motor club Alkema'de. Afgelopen zondag was er weer, in eigen organisatie, een ..regelmatig- heidsrit" volgens het vaste stramien: gemiddelde snel heid rijden op een „Toeristi sche route" met landwegge tjes en binnenweggetjes en met veel plezier, maar wel ook voorzien van een wed strijdelement met strafpun- ten en al. Wie de minste strafpunten had, nou die had ook gewonnen. Daarna was het weer gezellig uitblazen met drankjes en hapjes. De club zit graag op de motor, maar het sociale karakter mag daar niet onder lijden. Ze waren er bijna allemaal, na de oproep van de redactie in het eigen verenigingsblad. „Komt Allen ondanks het slechte weer of een giganti sche kater", heette het. Nou, het weer was best en de ka ter had vertraging opgelopen. Het was in elk geval prima voor elkaar. En nu maar weer uitkijken naar Pinkste ren. Dat wordt vijf dagen su per-toeren in Duitsland, zoals ze vorig jaar in Engeland hebben gedaan. Het is altijd een motorfeest. Ook als er op eigen bodem gereden wordt. „Dan", aldus secretaris Pauli ne van der Meer een van de talrijke bereden Van der Meers die geen familie van elkaar zijn „dan ligt het eindpunt steevast in „De ver gulde Vos" in de Rip. Daar gaan wij dan „echt" uit eten; geen Chinees, daar komen wel al genoeg". De Motorclub Alkemade weet een begees terde hobby aan uitbundige pret te paren. Dat doet zij nu LEIDEN Kinderen die zware medische ingrepen, zoals een beenmergtrans plantatie of een hartoperatie, hebben ondergaan kampen nog lang daarna met psychi sche problemen. Zij hebben als gevolg daarvan aanpas singsproblemen op school en in het gezin. Dat concludeert mevrouw C. Pot-Mees in het proefschrift waarop ze woensdag hoopt te promoveren aan de Rijksuni versiteit Leiden. Mevrouw Pó\ verrichtte voor haar proefschrift onderzoek in een Londens kinderzieken huis. De conclusies zijn ech ter voor een belangrijk deel ook toepasbaar in Nederland. Uit het onderzoek blijkt da,t 35 procent van de kinderen dié beenmergtransplantaties ondergaan geneigd zijn zich te isoleren, angstig ziin en depressief gedrag vertonen. Beenmergtransplantaties worden onder andere bij bloedkanker (leukemie) toe- gej^st. Bij hartpatiëntjse kwamen dergelijke klachten in 25 procent van de geval len voor. Mevrouw Pot ver klaart dat uit het gegeven dat zij na behandeling vaak meer zekerheid over hun ge nezing hebben. Ze sprak voor haar onderzoek met 75 kinderen. Een aantal trotse leden van de jubilerende motorclub Alkemade met motorpark en „passagiers" voor het gemeentehuis in de Veen. foto: pr alweer vijf jaar lang. Het feest werd onlangs intiem ge vierd met koffie en gebak. Een club apart. Maar hou ze in de gaten; die jongens en meiden van tegenwoordig. Sjaak van de Ploeg is gezeten voorzitter, Pauline van der Meer secretaresse, Peter van der Meer beheert de pennin gen en Angèle Klemann en Carla van der Meer zijn toe gevoegd algemeen bestuurs lid en dan zijn er nog een toercommissie en een redac tieraad. Redactrice Jacqueli ne van der Meer (Pauline is in dit opzicht haar collega) heeft geen motor en ook geen rijbewijs, die staat met beide slanke benen op de grond, maar ze weet volop van mo torisch toeten en blazen. En fin, er is genoeg te doen en ieder zingt z'n eigen lied. De voorzitter: „Vijf jaar geleden begon hier de motorkoorts, men wilde wel rijden. Zo is een enthousiaste club ont staan. Er is nog steeds een vaste kern van een man of 15, die komen altijd en doen van alles. Dat heb je met elke club nietwaar? Per jaar heb ben we vier ritten en dan zijn er de zondagen dat we naar andere clubs gaan. En dan doen we nog aan waters- kieën, zeilen, bowlen; gezel ligheid, ook als je niet rijdt. In principe kunnen we wel elke zondag rijden, er is vol op te doen voor onze zomer- rijders, de hobbyrijders". Geen raceclub De Motorclub Alkemade is geen raceclub. „We komen wel op Zandvoort hoor, en daar is het dan 220 kilometer op het rechte eind, maar we willen niet a-sociaal rijden en stoer doen en we doen ook niet aan „asfalt kussen", viel Pauline haar voorzitter bij. Het is dus niet „hit the road Sjaak". „We doen eigenlijk best wel veel hè? Elke woensdag een clubavond in het FN V-gebouwtje naast de brandweer. Koffie, bier, klet sen en motornieuws bekijken via een videoband. Zo was er een van onze leden die door Thailand en Afrika getoerd had en dat liet hij ons dus zien op de beeldbuis. En maar lachen met elkaar, en elkaar jennen, vooral de Rip pers en de Veenders onder ling. Daar zouden we echt niet meer van buiten kun nen. We zijn een gezellig heidsclub". Zo is de 5-jarige Motorclub Alkemade, waarvan de leden het zo duur kunnen maken als ze zelf willen, het ligt er maar aan wat je er voor over hebt. Sjaak van de Ploeg: „Easy does it. Het gaat er rustig aan toe over het alge meen. We willen wat zien van het landschap, ervan ge nieten. We hebben een snelle en een langzame groep, maar iedereen is trots op zijn of haar eigen motor, ieder strijdt z'n eigen „strijd", vol gens z'n eigen smaak". „En maar in volle vaart hallo zwaaien naar tegenliggende motorrijders hè?", wilde ik weten. Van bestuurszijde werd me verteld dat dit een typisch Nederlandse gewoon te is, een gebaar van sportie ve solidariteit die je in het buitenland niet tegenkomt. Wel de koplampen aan, ook overdag. Dat is sinds een jaar verplicht voor motoren. Hoe dan ook, elke keer is het bij de toerende Alkemaders, die een eigen club-sweater bezit ten: „Het was weer gezellig!" Gemotoriseerde jongelui - uit de regio onder elkaar: 7 Rip pers, 2 Katwijkers, 1 Leide naar, eentje uit Alphen en twee uit Nieuwe Wetering, en de rest, zeg maar 8, komt uit de Veen. Pauline had ze pas nog geteld. Activiteiten De club geeft zich graag over aan activiteiten die je bij een motorclub amper voor moge lijk houdt. De jaarverslagen geven daarvan een aardig beeld. Zo bleek, bij voor beeld, dat penningmeester Peter vorig jaar de prijzen van het bowlen had gemaakt: „een zwart geverfde piep schuimen bol op een schroef op het blokje hout". Secreta ris Pauline gewaagde in haar jaarverslag over '88 onder meer van de Dijkenrit: „In het vervolg zoeken we naar een camping met bar en res taurant, zodat we het veilig op een zuipen kunnen zet ten". Wanbetalers inzake de contributie werd de wacht aangezegd en bij de kascon trole was gebleken dat „er tweemaal voor dezelfde maand betaald was", en er was „een nieuw papier voor de barcommissie". Peter en Pauline zouden samen in co- produktie een „Huishoudelijk reglement" gaan maken. Het moge duidelijk wezen: Mo torclub Alkemade is een sa menballing van gezelligheid, al vijf jaar lang. Moge dit tot in lengte van dagen ook zo blijven, zo wensen wij allen die haar een warm hart toe dragen. Dat de club steeds weer op pad moge gaan, voort, met een open oog voor de schoonheid van het land schap en de verworvenheden die Rijkswaterstaat aan we genbouw te bieden heeft. Wat we de clubleden, met hun warm kloppend hart voor zoveel gebundelde cc's en paardekrachten, ook in hun aandacht mogen aanbe velen is het oog hebben voor de oliepeilstok. Er kan niet genoeg op gewezen worden: „Mocht er iets met de sme ring mis gaan, dan zorgen twee verklikkerplaatjes op de oliepeilstok dat dat wordt aangetoond. Waarna tijdig kan worden ingegrepen". Het gebruik van een verkeerde of oude olie: bah, we moeten er niet aan denken! Leidse inspecteur loopt stage in Sovjetunie LEIDEN Het klinkt als een scène uit een spannende spion- nenfilm. Twee Nederlandse politie-agenten willen liefst nog dit jaar Russische collega's hier naar toe halen. Voor de Leidse inspecteur Bert Wij- benga (25) en zijn Utrechtse collega Erik Akerboom (27) gaat het om het logisch ver volg op de stage die ze de afge lopen week liepen. Ze waren de eerste Westeuropese politie- vertegenwoordigers die op werkbezoek gingen bij colle ga's in de Sovjetunie. En als eersten willen ze hen nu voor een tegenbezoek hierheen ha len. Wijbenga en Akerboom be zochten gedurende twee dagen collega's in Kiew en zeven da gen trokken ze op met de poli tie in Vladimir. Een provincie hoofdstad met 300.000 inwo ners op 250 kilometer van Moskou. „We hebben geprobeerd te ontdekken hoe het zit met pe restrojka (vrijheid) en glasnost (openheid) in het politie-appa- raat", geeft Wijbenga de kern van de reis weer. Eén van de dingen waar hij achter kwam was dat de hervormingen het werk van de politie moeilijker maken. Ook de burgers in de Sovjetu nie blijken mondiger te zijn geworden. „Het is voor de po litie toch makkelijker als je woord wet is. Vroeger was dat zo in Rusland. Het optreden was gebaseerd op macht en er heerste grote angst als de poli tie verscheen. Nu is het zo dat dergelijk optreden als legitiem moet worden ervaren Om daarop in te spelen is de poli- tie-opleiding onlangs verlengd van vier tot tien maanden, waarbij er aandacht is voor so ciale vaardigheden". Mafia De perestrojka brengt boven dien meer en andere misdaad. Dat hangt samen met de komst van een soort particu liere bedrijven, de coöperatie ven. Wijbenga: „Die maken behoorlijk winst. Daardoor ontstaat er ongelijkheid in in komen waar de Russische sa menleving niet aan gewend is". Die coöperatieven zijn daardoor onder andere het mikpunt van mafia-achtige af- perspraktijken. Wiibenga: „Dat gebeurde niet bij de staatsbedrijven. Daar viel niets te halen. Het is een zorgelijke ontwikkeling. Maar de politie ontkent het niet en praat er ook gewoon over". Juist dergelijke openheid is Wijbenga en Akerboom opge vallen. „Voor we weggingen konden we nauwelijks infor matie krijgen over de Russi sche politie, de militia. Er was in Nederland absoluut niets over bekend. Tot vijf jaar gele den was de militia, een geslo ten boek. Het is een soort mili taire organisatie en de opzet ervan gold ook als geheim. Er werden ook geen misdaadcij fers vrijgegeven. En er waren tot onze komst nog nooit West europese politiemensen op werkbezoek geweest. Wat dat betreft hebben we baanbre kend werk verricht". De Leidse inspecteur Bert Wijbenga met een Russische politiepet, een souvenir van zijn stage in Kiev en Vladimir. „We willen proberen Russische agenten naar Nederland te halen". foto: wim van noort Wijbenga en zijn Utrechtse collega Akerboom kennen el kaar van de politie-academie. Samen studeren ze nu in hun vrije tijd bestuurskunde aan de Vrije Universiteit in Amster dam Het reisje naar Rusland diende zich aan in het kader van die studie. Samen zonnen ze er op de studiereis uit te breiden tot hun eigen werk sfeer. Maar hoewel de Russi sche ambassade behulpzaam was met bemiddelen, leek het er aanvankelijk op dat er niet veel van hun werkbezoek te recht zou komen. Slechts gewapend met een aanbevelingsbrief van hun korpschefs vertrokken ze. Het tweetal had voor alle zeker heid toch ook maar vast plaat sen gereserveerd voor een voortijdige retourvlucht. Uit eindelijk kregen ze twee da gen voor vertrek te horen dat ze nog een weekje in Vladimir terecht konden. Een zaak van persoonlijk contact. „Dat was nooit gelukt vanuit Neder land", zegt Wijbenga. Beveiliging Ondanks voortdurende taal problemen, kregen Wijbenga en Akerboom wel een beeld van de werkwijze van de Rus sische politie. Die is volgens hem minder efficiënt dan in Nederland. „De automatise ring staat nog in de kinder schoenen, omdat er computers van lokaal fabrikaat moeten komen, die nauwelijks be schikbaar zijn. Bovendien is er net als vroeger in Nederland nog het gevoel dat de politie alle criminaliteit moet aanpak ken. Er worden geen prioritei ten gesteld" De politie gaat volgens Wijbenga daarnaast gebukt onder de logge mili tair-getinte organisatie en moeizame samenwerking met het lokale bestuur. Toch ziet hij ook een aspect waar de Nederlandse politie van kan leren. De provincie Vladimir kent bijvoorbeeld een politiebeveiligingsdienst, die tegen betaling gebouwen van bedrijven en particulieren bewaakt. Die 9.000 mensen tel lende dienst werkt kostendek kend. Als bij een van „klanten" toch wordt ingebro ken, betaalt de dienst boven dien de schade. De balans opmakend zou Wij benga niet willen ruilen met zijn Russische collega's. In per soonlijke gesprekken keerden onderwerpen als salarissen, vrije dagen en auto's regelma tig terug „Het was voor hen toch vreemd om te horen dat je van ons jaarsalaris in Neder land een paar Lada's zou kun nen kopen. Het inkomensni veau ligt daar veel lager, maar de bestedingen zijn ook veel anders".' RUDOLF KLEIJN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13