Lubbers: tuinbouw heeft nog voldoende groeimogelijkheden Luxe jacht in Kaagwater Opheldering gevraagd over verbouwing raadhuis Bloemenveiling Flora wil opnieuw uitbreiden Veehouder moet stal ontruimen dagpuzzel 5 6 7 9 15 17 24 27 32 Ien icllit 928" tusei )nda aiv iaml Drumfanfare Vios Nederlands kampioen ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse drumfan fare VIOS is er opnieuw in geslaagd Nederlands kampioen te worden. Uitkomend in de eerste divi sie behaalde het muziekgezelschap onder leiding van tamboermaitre Martie Paats 300 punten en dat was precies voldoende om de „Witte Wimpel" mee naar huis te mogen nemen. De nationale titelstrijd vond zaterdagavond plaats in de Rodehal te Kerk- rade. Het korps, opgeleid door Ben Arends, speelde twee werken. Stilstaand was dat „Marchin through America" en marcherend „My dear friend". De componist van dit laatste werk, de heer Krijn- Smits, zat zaterdagavond in de jury en kon -het werk dus als geen ander beoordelen. Met 147,5 punten voor het eerste werk en 152,5 punten voor het marcherend werk scoorde VIOS het hoge re sultaat. Verdachte van doodslag uit Parijs opgehaald NOORDWIJK Twee Noordwijkse re chercheurs hebben vrijdag een 42-jarige Duitser vanuit Parijs naar Noordwijk ge bracht. De man wordt verdacht van dood slag. De Duitser reed op 4 juli 1988 met opzet in op een groep jongeren op de Huis ter Duinstraat in Noordwijk. De man had zich aan het gedrag van de jongens geïrri teerd. Hierbij kwam de 24-jarige R. de Boer uit Leiden om het leven. De Duitser wist met een in Noordwijk gestolen auto te ontsnappen. De auto is later terugge vonden in Brussel. De man werd in Frankrijk gearresteerd en werd vrijdag in Noordwijk ingesloten en verhoord. De man wordt eveneens in Duitsland gezocht. Hagenaar breekt been SASSENHEIM Een in- woner van Den Haag heeft gisteravond een been gebroken bij een aanrij ding op de Haarlemmert rekvaart in Sassenheim. De man vroeg ter hoogte van het Postviaduct de weg aan een buschauffeur. Vervolgens liep hij voor de bus langs en stak de weg over. Daarbij vergat hij uit te kijken en werd vervolgens aangereden door een 28-jarige automo bilist uit Lisse. Het slacht offer werd afgevoerd naar een ziekenhuis. Doorrijder klemgereden SASSENHEIM Een 76-jarige man uit Bleiswijk die gistermiddag in Sassenheim doorreed na een aanrij ding, is door andere automobilisten aangehouden. De man reed op de kruising Parklaan/Narcissenlaan door rood en raakte vervolgens een 16-jarige Sassen- heimse bromfietser, die door groen licht was gereden. De Bleiswijker vervolgde zijn weg, maar werd ach tervolgd door getuigen en uiteindelijk door hen tot stoppen gedwongen. Hij is overgedragen aan de poli tie. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De bromfietser bleef ongedeerd. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Ascheid van Kret SASSENHEIM Burgemeester A.J. Kret van Sas senheim neemt vrijdag 28 april afscheid van zijn ge meente. Hij doet dat in een buitengewone raadsverga dering in De Oude Tol. Zoals bekend maakt de bur gemeester gebruik van de regeling vervroegde uittre ding. Bromfietsers bespoten met bijtende vloeistof KATWIJK Twee bromfietsers zijn zaterdaga vond met een bijtende vloeistof in hun ogen ge spoten. Een man uit Katwijk reed om half elf over de Kerkstraat toen hij uit een passerende auto, vloeistof in het gezicht werd gespoten. De bromfietser kreeg geïrriteerde ogen en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Een vrouw uit Katwijk kreeg om elf uur, toen zij op de Rijnstraat reed eveneens vanuit een passe- reende wagen een bijtende substantie in haar ogen gespoten. Ook zij moest met ontstoken.ogen naar de dokter. Doordat hun ogen vrijwel direct dicht zaten konden geen van beide slachtoffers een goede beschrijving geven van de daders of auto. De daders konden dan ook nog*niet wor den aangehouden. De prikkende vloeistof bleek achteraf een zeer sterk afwasmiddel te zijn. RIJNSBURG/DE LIER Minister-president Lub bers opende zaterdag de nationale manifestatie „Kom in de Kas". Dat ge beurde in groenteveiling Delft-Westerlee in De Lier. Volgens de premier is er voor de tuinbouw nog voldoende groeipotentie, maar „het blijft hard pompen om aan de goede kant van de streep te blijven". Met name het open kennissys teem, de zogenaamde studie clubs, zijn volgens Lubbers een belangrijke investering voor de toekomst. De lijnen naar de toekomst vertonen wat zwakke punten. Zo is er het risico van marktverzadi- ging, met name voor de glas groenten. Meer dan ooit is het daarom volgens Lubbers voor de tuinbouw nodig zich te richten op de kwaliteit in rela tie tot de markt. Maar ook het ontwikkelen van de smaak voor bloemen moet aandacht blijven houden. In Europa zijn daarvoor nog tal van mogelijk heden. Lubbers waarschuwde voor sterke verschillen in rentabili teit van sommige bedrijven. „Waar dat structureel blijkt te zijn is het zaak de onderlig gende oorzaken te ontdek ken". Een ander punt dat in de toe komst wel eens voor proble men zou kunnen gaan zorgen zijn de energieprijzen. Blijven die wel zo laag? De minister president meende dat de af hankelijkheid van de tuin bouw van de energie anders is geworden dan 15 jaar geleden, met name door de vele ener giebesparende maatregelen, die intussen zijn getroffen. Milieu De milieubelasting is een pro bleem, waarbij de land- en tuinbouw anders dan bij het energievraagstuk nog maar aan het begin staan: de uit spoeling van de meststoffen, de emissie van bestrijdings middelen en de berg afvalstof fen in de vorm van folies en steenwol. Problemen waarmee de sector tuinbouw volgens de premier al veel verder is dan het kabinet. Hij noemde daar bij het Milieu-aktieplan van de 3-HLO Westland (Hollandse landbouw Organisaties). „Het Premier Lubbers laat zich een Westlands tomaatje goed smaken. FOTO: PETER VAN MULKEN is heel goed dat de discussie op gang wordt gebracht en dat een deel van de analyse van de problemen er al is". Volgens Lubbers is een nage noeg gesloten bedrijfssysteem nodig, wil men de milieupro blemen onder de knie krijgen. Later, tijdens een rondleiding in de veiling, waarbij een komplete tuinbouwkas was op gezet en demonstratie-opstel ling van een teelt op steenwol met een druppelbevloeiings- systeem, zou Lubbers tot zijn verbazing tot de ontdekking komen dat de toeleveringsin dustrie niet stil is blijven zit ten. Hij kreeg een demonstra tie te zien van het hergebruik van uitgespoeld en gezuiverd water. Tot nu toe lozen de "tuinders het uitgespoeld water op het opppervlaktewater, het geen tot aanzienlijke vervui lingen leidt. Premier Lubbers kondigde ook aan dat binnen enkele we ken de Structuurnota Land bouw te verwachten valt en dat in samenhang daarmee het Milieubeleidplan (MBP) wordt voltooid. „Ik wil echter bena drukken dat de hedendaagse milieuproblemen niet boven matig de schuld zijn van de land- en tuinbouw. Dat in deze sector evenwel groei zit, bete kent ook dat er een toenemen de belasting is van lucht, wa ter en het land". In veiling Flora zorgde gede puteerde D. Jansen voor de of ficiële opening. In aanwezig heid van negen burgemeesters uit de regio haalde Jansen de eventuele uitbreiding van het veelbesproken tuinbouwgebied Kloosterschuur aan. Als pro vinciebestuurder benadrukte hij nog eens, dat de provincie niet alleen met de glassierteelt te maken heeft. Ook werkge legenheid, wonen, verkeer, natuur en milieu speelt een rol. Geen zondagse kerstmarkt in Leidsenhage LEIDSCHENDAM De vier zon- en feestdagen waarop in Leidschendam de winkels geo pend mogen zijn, blijven voor alsnog gehandhaafd op de data die burgemeester en wethou ders hebben vastgesteld. Dat betekent dat de winkeliers in Leidsenhage niet toegestaan wordt in december op zondag een kerstmarkt te organiseren. De winkels in Leidschendam mogen geopend zijn op Twee de Paasdag, Koninginnedag en de zondagen 11 juni (Vlietpop) en 15 oktober (jaarmarkt). De fractie Gemeentebelangen had schriftelijke vragen gesteld toen bleek dat Leidsenhage toestemming werd onthouden. Het gemeentebestuur laat ove rigens weten dat de toewijzing van de zondagen in overleg gebeurt waarbij de Leidschen- damse Ondernemers Vereni ging coördinerend optreedt. Voor volgend jaar zal de ge meente zich actiever opstellen en zich in de problematiek mengen. Vanavond kan de Leidschendamse gemeente raad zich over de afwijzing uitspreken tijdens de raadsver gadering. Een april OUDE WETERING Vele tientallen tuinbouwliefhebbers kwamen zaterdag tevergeefs naar het tuinbouwbedrijf van G Termeulen aan de Baan in het kader van „Kom in de kas". De belangstellenden wil den kijken naar „maar liefst tweeduizend vierkante meter brodea 's in verschillende groeistadia, vijfhonderd vier kante meter rolkassen, pas ge oogste tulpencultivars en op het buitenland verschillende wissel teel ten". Maar het was een één april grap: vrienden van het vrijdag gehuwde bruidspaar G. Termeulen had den daarvoor gezorgd. Oplichter sportclubs aangehouden LEIDEN Een 28-jarige man uit Wassenaar is vorige week in Noordwijk aange houden wegens het oplichten van sportverenigingen. De man benaderde clubs met het voorstel mee te doen aan een zaalvoetbaltoernooi in Leidschendam. De man inde het inschrijfgeld, maar later bleek er geen sprake te zijn van een toernooi. De bedra gen varieerden van 27,50 tot 50. De politie van Leidschendam heeft inmiddels 20 aangiften uit Leiden, Delft, Noordwijk, Leiderdorp, Rijswijk en Den Haag binnen. Men is op zoek naar meer gedupeerden: tele foon 070-209304. De champagnefles spat uiteen. Langszaam maar zeker glijdt 'Le Pharaon' de Kaag DE KAAG Het was toch geen één-april-mop. De honderden mensen die zaterdagochtend naar Kaageiland kwamen wa ren echt getuige van de doop en tewaterlating van een van de meest luxueu ze jachten, die de Kaagse jachtwerf Van Lent in de afgelopen jaren heeft ge bouwd. Het fraaie witte gevaarte heeft de Saoedie- arabische eigenaar vele tientallen miljoenen gul dens gekost. Het schip heet 'Le Pharaon' naar de eigenaar en is versierd met drie schitterend vergulde massief bronzen beelden van farao Toetanchamon. Vanaf een met de Nederlandse en SaoediscKe vlag versierd FOTO: HENK VAN DEN ENOE spreekgestoelte vertelde dtrec- ook in 1983 een schip heeft laten bouwen. Het nieu we schip is met een lengte van 55 meter aanmerkelijk groter en luxueuzer. Vervolgens doopte mevrouw Pharaon het schip. Zeer langzaam, maar onmiskenbaar zeker, liep het schip vervolgens van de rede in het Kaagse water, qm daar na met behulp van kleine sleepboten langszij te worden aangemeerd. Het jacht 'Le Pharaon' is met zijn 55 meter lengte niet het grootste schip dat ooit door Van Lent is gebouwd, maar het is wel een van de meest lu xueuze. Het schip zal alle we reldzeeën gaan bevaren. On der de vaste uitrusting behoort een tweetal amfibiewagens. Zoals gebruikelijk bij de jach ten van Van Lent, heeft het schip gouden kranen in bad kamers van zeer kostbaar marmer. De betimmering is van wortel-essenhout. 'Le Pharaon' heeft een helikopter platform, twee grote radars met sateliet zend- en ontvang- systemen. Binnen zijn zeven hutten voor de eigenaar en zijn gasten en zeven hutten voor de kapitein en de beman ning. Een grote bar met drie oogstrelende salons vormen het centrale deel. Een van de salons heeft een glazen dak in de vorm van een koepel. Dit salondak kan via 24 weg- schuifbare ramen worden geo pend. Het achterschip is het watersportgedeelte: het heeft een uitklapbaar zwembordes met een uitklapbare loop- an nex duikplank. Voorts is hier een whirlpool systeem, een sauna, bar en douches. Op het achterschip staan twee racebo- ten en drie yet-ski's gestatio neerd. 'Le Pharaon' zal eind deze maand het ruime sop kie- ZOETERWOUDE De fractie van Progressief Zoeterwoude wil ophelde ring over opdrachten aan het architectenbureau Van der Sterre-Peetom uit Voorschoten over de nieuwbouw van het Zoe terwoudse gemeentehuis. Volgens de progressieven da teert de enige schriftelijke op dracht van juni 1987. Daarna zijn er wel opdrachten ver strekt maar dat gebeurde steeds mondeling. De oppositiepartij ii4 de Zoe terwoudse raad vindt aanpas sing van het raadhuis niet no dig. Zowel CDA als VVD zijn er wel voorstander van. De progressieven proberen tel kens hun gelijk aan te tonen. Dit keer voeren ze een brief op waaruit zou blijken dat het gemeentebestuur en het archi tectenbureau oneenigheid heb ben gehad. Het college van burgemeester en wethouders meent'dat het ontbreken van correspondentie met het bu reau niet als onzorgvuldig handelen valt aan te merken. De zogenaamde stuurgroep die zich met het projekt bezig houdt is vandaag voor het eerst bijeen geweest. Van avond komt de problematiek aan de orde in de vergadering van de commissie algemene zaken. Aanvang 20.00 uur. RIJNSBURG Bloemen veiling Flora in Rijnsburg wil een verwerkingsruim te voor handelsbedrijven van 12.000 vierkante me ter bouwen. Over de uit breiding wordt nog voor april beslist. De uitbreidingsplannen zijn een vervolg op de bouwactivi teiten die nu plaatsvinden. Vo rig jaar is gestart met een uit breiding van de kopersaccom modatie met 6200 vierkante meter. De nieuwe uitbrei dingsplannen zijn het gevolg van de toenemende activiteit van Flora. In het eerste kwar taal van 1989 heeft de bloe menveiling 21 miljoen gulden meer omgezet dan in het eer ste kwartaal van 1988. De om zet bedroeg 153,3 miljoen gul den. De goede prijzen die voor bloemen en planten betaald werden, leverden een grote bijdrage aan de omzetstijging. Vooral tulpen werden beter betaald dan vorig jaar. De prijs van narcissen daalde iets. Voor kasproducten als rozen en chrysanten werd gemiddeld even veel betaald als vorig jaar, ondanks dat het aanbod van rozen met 20 procent en van chrysanten met 40 procent toenam. Bij potplanten was er zelfs een verdubbeling van het aanbod. DEN HAAG/TER AAR Veehouder R. van den Broek moet zijn jongvee- en vleeskalverenstal aan de Korteraarseweg ont ruimen. Dit is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State. De veehouder heeft geen vergunning om in de stal vee te houden. In november 1988 had de gemeente Ter Aar Van den Broek opdracht gegeven de stal te ontruimen. Deze vroeg vorige week aan de Raad van State om dit besluit te schorsen, maar staatsraad Veringa is hierop niet ingegaan. Het bezwaar werd door hem vanochtend niet ontvankelijk verklaard, omdat Van den Broek te laat is geweest met het indienen ervan. Vogelbroedterrein Hazerswoude is sinds zaterdag 71 hectare vo gelbroedterrein rijker. Vogelwachter S. v.d. Haas en veehouder N. v.d. Hulst plaatsten on der grote belangstelling de eerste bordjes aan het Spookverlaat, waarbij de daar gelegen wei landen officieel tot vogelbroedterrein werden verklaard. Vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer, le den van de vogelwerkgroep Koudekerk/Hazers- woude e.o. en afgevaardigden van de vogel werkgroep Zoetermeer woonden zaterdag de feestelijke gebeurtenissen bij. De beide veehou ders N. v.d. Hulst en J. Kerkvliet zijn de eerste boeren in de regio die hun weiland als vogel broedterrein hebben aangemeld. Op de weilan den mogen het hele jaar geen kievitseieren ge raapt worden. Ook de jacht is er in de broedtijd verboden. Loslopende honden mogen geweerd worden. Voorschoten tegen bredere rijksweg 44 VOORSCHOTEN/WASSE NAAR Voorschoten is niet alleen tegen de aanleg van Rijksweg 11-West. Ook de voorgenomen verbreding van Rijksweg 44 acht men geen goede zaak. Dat laat het ge meentebestuur aan de rijks overheid weten in een brief over het Tweede Structuur schema Verkeer en Vervoer. Voorschoten noemt een onder zoek naar het mobiliteits- vraagstuk zeer belangrijk en vraagt om andere oplossingen voor het verkeersprobleem dan louter de aanleg van snel wegen. De gemeente zegt in de brief een nadrukkelijk voor stander te zijn van het schei den van zakelijk en consump tief verkeer. De Vereniging Vrienden van de Wassenaar zal geen handte- keningaktie houden vóór de aanleg van de Rijksweg 11 West. Tot het houden van een aktie voor de aanleg had bur gemeester drs. P.H. Schoute de vereniging uitgenodigd om een tegenwicht te bieden tegen de acties vanuit Voorschoten om de aanleg te voorkomen. Reeks autoradio's gestolen in Lisse LISSE Een zestal autora dio's zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag ontvreemd ir Lisse. In de Puttersstraat, Frans Haisstraat en Mesdag straat werd in alle gevallen het voorportier van de auto' ingeslagen en de radio uit d slede gehaald. De politie vermoedt dat het lfde personen zij vraagt eventue! t zich te melden. Hongaarse bruine bonensoep met brood en kruidenboter - citroen - rijst met vla Kook zure gerechten liever niet in een aluminium pari maakt die pannen glan zend schoon, maar waar blijft dan de verdwenen aanslag"? Gebruik voor ■ure gerechten liever email- Ie, roestvrij stalen of even tueel glazen pannen. Als u met z'n tweeën bentr dan heeft u nodig: 250 g brui ne bonen, 1,25 liter water, zout, 1 schouderkarbonade, 10 g margarine, 1 bouillonta blet, 250 g aardappelen, 1 grote ui, 1 dunne prei, 1 pa prika, knoflook, kerrie, pa prikapoeder, tomatenpuree, 2 tomaten, 4 lepels kwark, kummel; 40 g boter, zout, peper, papri kapoeder, mosterd, peterse lie, knoflook, (stok)brood; 50 g rijst, 2,5 dl water, 1 ci troen, 45 g suiker, 2,5 dl gele vla (2,5 dl melk, 12 g cus tard, 15 g suiker). Was vanavond de bruine bo-, ?en keer en zet ze met het r en weinig zout weg. Bak morgen de karbonade bruin in de margarine, voeg er de ho rnet het weekwater en bouillontablet aan toe. Snijd de geschilde aardappelen in blok jes en de schoongemaakte ui in dunne snippers en doe deze na drie kwartier koken bij de bruine bonenmassa. Laat de soep nog een kwartier koken, haal er vervolgens de karbo nade uit en doe er de kleinge sneden prei en paprika in. Haal het vlees van het bot, snijd het in dobbelstenen en leg deze in de soep. Dompel de tomaten in kokend water, ont- ze en snijd ze in parten, Maak het gerecht op smaak af met zout, kerrie, paprikapoe- en tomatenpuree en roer de tomaten door. Schep de soep op borden, leg er een le pel kwark op en strooi daarop wat kummel. Roer de boter zacht en doe er smaak zout, peper, papri kapoeder, mosterd, fijngeknip- peterselie en geperste knof look door. Geef deze kruiden boter met sneden (stok)brood bij de soep. Kook de gewassen en uitge lekte rijst in een half uur gaar in het water, in een gesloten emaille of roestvrij stalen pan. de rijst van het vuur met citroensap en suiker en laat de massa koud worden. Doe de citroen rijst in de schaal(tjes) en leg er de vla op. JEANNE dienstverlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden waargenomen door de apotheken die ook weekend dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat ERI LZ. „OND •■je Utr irordet tan de <enaan e veili heby'j Hl jrl pee 4ESKC lozart, vond l^asse let N en ja ?n al: Iskan D85 1. ïidiri| T 25 j 00 co oeket ijke pn oi ling IESK et pi ölist st F tococ owsl onde ?mpc o gif xpre ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 lai fe-i 2 |3 J 12 13 M 16 16 lm, 21 F" 23 2S 26 29 30 B 1 33 LEIDEN OMGEVINGCckLc(Souaantmaandag 3 april 1939 pagina e

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8