Vissers Alaska wanhopen loor lakse houding Exxon Slecht begin Namibia voor VN-vredesmacht Protectionisme kost VS handenvol geld en banen Slachtoffers Katyn in Warschau herdacht Gorbatsjov wacht heftige discussie met Castro AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB - UITENLAND EaidaeSowumt MAANDAG 3 APRIL 1989 PAGINA 5 [cnyaansc krant fopt tzers met aprilmop MROBI Het Kenyaanse dagblad je Standard heeft zich tientallen tele- yntjes op de hals gehaald met een 1- rilmop. Verslaggever Haroun Wanda- had in een voorpaginabericht ge- breven dat de regering van plan is Hnen rotsblokken op Mount Kenya te )rten, zodat deze de hoogste berg van \rika zou worden. Volgens Wandala pende zeker de helft van de opbellers t het verhaal waar was. „Een man beg of de ecologische effecten van een \rgelijk project op de beken en rivie- p op de berg waren overwogen", al- |s een lachende Wandala De hoogste jrg van Afrika is de Kilimanjaro in \nzania. Mount Kenya staat op de reede plaats. WASHINGTON De kwantitatieve invoerbelem- meringen, die de Verenigde Staten opwerpen voor auto's, staal en textiel en kleding kosten de Ameri kaanse consumenten 20,9 miljard dollar per jaar, verkleinen de werkgelegenheid en verminderen de export. Dat zijn de conclusies van een rapport van de Federale Handelscommissie. De auteur van het rapport, David Tarr, pleit voor de afschaffing van de beperkende maatregelen. Dat zou de Ame rikaanse consumenten een voordeel van meer dan honderd miljard dollar opleveren. De industrieën echter willen hun eigen positie op de Amerikaanse markt beschermen door invoer uit derde landen zoveel mogelijk te weren. Oorlogstuig bemoeilijkt zoekactie gifcontainer CHERBOURG De Franse dervindt grote problemen bij het zoeken naar de container met het zeer giftige insectenbestrijdingsmiddel lindaan, die bijna drie weken geleden in het Kanaal terechtkwam na het vergaan van het Panamese vrachtschip „Perintis". Voor al resten van wapens en munitie uit de Tweede Wereldoorlog bemoeilijken het opsporingswerk. Volgens de Franse staatssecretaris van zeezaken zorgen de echo's die deze voorwerpen uitzenden voor problemen bij het zoeken naar de gifcontainer met behulp van sonar-ap- paratuur. Vanaf vandaag wordt de zoekactie een week onderbroken we gens de sterk toenemende stroming langs de kust van Normandië. WARSCHAU Enkele honderden leden van de verboden Confederatie voor een onafhankelijk Po len hebben gisteren in Warschau een herdenking gehouden voor de duizenden Poolse officieren die tijdens de oorlog door agenten van de Russische NKVD (voorganger van de KGB) zijn vermoord in de bossen rond Katyn. Het was de eerste keer dat de Poolse autoriteiten een dergelijke herdenking toestonden. Circa 15.000 Poolse (onder)officieren werden in september 1939 krijgsgevangen gemaakt door het Rode Leger dat Polen was binnengevallen in het kader van het non-agressiepact dat de Sov jetunie en nazi-Duitsland hadden gesloten. Dat plan voorzag onder meer in de verdeling van Po len De lijken van 5000 officieren werden in 1943 ontdekt. Over het lot van de overige 10.000 bestaat tot op de dag van vandaag onduidelijkheid. Gewelddadige campagne in Griekenland ATHENE Een parlementslid van de Griekse conservatieve oppositie partij Nieuwe Democratie heeft giste ren in de stad Volos een lid van de regerende socialistische PASOK-par- tij levensgevaarlijke verwondingen toegebracht door een metalen voor werp naar diens hoofd te gooien. Vol gens de door de regering gecontro leerde televisie werden de ongere geldheden veroorzaakt door jonge ND-aanhangers die zakjes verf naar de auto van premier Andreas Papan- dreou gooiden die in Volos een ver kiezingsrede zou houden. In Grie kenland worden op 18 juni parle mentsverkiezingen gehouden. Vorige week is officieel de campagne daar voor begonnen. (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) )RDOVA De golven lan wild; de zpn schijnt i, maar de vrieskou ingt door tot op de bot- X een weëe oliegeur ngt in de lucht. Het uit- ?ht vanaf de boord van Amy Go, een piepklein isersbootje, op de vast- tende supertanker Ex- n Valdez is verbijste- nd. innen, meest vissers die met moed der wanhoop en met ierieur materiaal proberen olievloed te keren. Woe- nd, razend worden ze als ze ren dat Smit Internationale al vijf dagen met ultramo- j-ne olievangarmen klaar iat om te komen helpen dat kennelijk van de olie- latschappij Exxon nog steeds ?t mag. let is misdaad." zegt visser ilph Losey (47), die met zijn tager drie etmalen aan een stuk aan het oliescherm rond de olietanker heeft gewerkt, zonder veel resultaat overi gens. „Ons grootste probleem is om aan goed materiaal te komen. Exxon steekt geen poot uit. wat ze doen is echt al leen voor de show". Woordvoerders van Exxon houden zich op de vlakte en zeggen dat al het mogelijk reeds wordt gedaan, maar de vissers zijn ervan overtuigd, dat er kwade trouw steekt achter het weren van journa listen uit de buurt van de tan ker. „Jullie mogen er alleen overheen vliegen. Uit de lucht zien die olieschermen er in drukwekkend uit. Maar bekijk er maar eens een van dichtbij. Kinderspeelgoed, alleen goed Drijfkussen Ondanks het verbod de tanker te naderen dobberen we nu bij het wrak, dat licht over stuur boord helt. Het schip zit vast op de rotsen maar het is in de wind al wel een kwartslag ge- draaid. De vissers zijn bang dat het verder zal draaien, van de klip loskomt en kapseist, waardoor nog meer olie vrij komt. Het overpompen van de resterende olie uit de lekke ruimen is nog gaande. Het lek ken lijkt gestopt. Ralph Losey's stem slaat over van emotie: „Bij iedere vloed brak het oliescherm, vaak ook nog op verschillende plaatsen tegelijk. En er was geen zui ger. Wat moet je in godsnaam met een oliescherm als je de olie daarbinnen niet kunt op zuigen? Het was gewoon een rivier: de olie stroomde over het scherm heen. We werden kotsmisselijk van de stank Barstende koppijn". Binnenkort keren de haringen en de rode- en koningszalm te rug naar de geboorteplaats in de baai om er kuit te schiete- n In juni en juli worden de volgende zalmsoorten ver wacht. Het gaat om miljoenen vissen, soms dertig tot veertig kilogram zwaar. De kuit dreigt straks terecht te komen in een volkomen door olie verontrei nigde bodem. Gouverneur Cowper van de staat Alaska schat de schade nu al op min stens honderd miljoen dollar. Op de langere termijn zou die volgens hem wel eens op kun nen lopen tot een half miljard dollar De vorige avond is een heuse senator naar het vissersdorpje Cordova gekomen: Ted Ste vens, republikein en boordevol goedkope retoriek. „Waaron laat u geen scherm van de ma rine komen? Waarom wordt het leger nit ingezet?," schreeuwt een visser tegen hem. Op zo'n toon wenst de senator niet te discussieren. Karen Jettmar (37) van de Wilderness-Society vraagt de senator of het geen tijd wordt om te stoppen met verdere olie-exploratie in dit pool-eco- systeem. Visarenden De Prince William Baai is een betoverend winterwonderland. besneeuwde bergen, twee- tot drieduizend meter hoog, rijzen steil uit de fjorden omhoog, honderden zee-otters dobberen lui op de rug in het water, sommigen met een baby-otter op de buik, overal vogels, van kleine eenden» tot grote visa renden. Het water is kristal helder. Aan de oevers bergen, rendieren en elanden Als we de Orca-Inham inva ren verschijnt plotseling een doffe blauwige glans op het water, dat nu ook nauwelijks meer golft. Olie. Zo ver als je kijken kunt, de baai, de oceaan: olie. Stank stijgt op. Geen zee-otter laat zich meer zien, geen zeehond steekt hier nog de neus boven water. Maar de vogels, de eenden, de meeuwen, de zee-arenden zwemmen, en duiken nog overal. Mike Bowen (32), de schipper van de Amy Go wijst op het bordje dat verplicht in elke Amerikaanse scheepskajuit hangt: „Olie lozen op zee is ten strengste verboden. Wie wordt betrapt, krijgt een boete van 5000 dollar" staat er. Bowen gromt. Zou Exxo er zo goed koop van afkomen'' De woede van de vissers is begrijpelijk. Daarom is het bezoek aan het Tatitlek-indianendorp, op drie Deze met olie besmeurde vogel wordt onderzocht voor hij naar Valdez wordt overgevlogen om schoongemaakt te worden. mijl van de ramptanker, zo op merkelijk. „Nee, in ons dorp heerst geen boosheid, en daar zijn we trots op", zeggen de vrouwen van Tatitlek in koor. Anne Hays (61) legt uit waarom: „Die blanken hebben grotere pro blemen dan wij. Zij hebben dure auto's, grote boten die be taald moeten worden en hoge hypotheken. Dat hebben wij allemaal niet." „De dorpelingen zijn blij", zegt Chris Borokin, moeder van zes kinderen, „dat Exxon excuses heeft aangeboden. Ze hebben beloofd dat ze alles weer zul len schoonmaken, en waarom zouden we dat niet geloven?" Zij herinnert zich inderdaad dat de milieubewegingen des tijds, bij de aanleg van de pijp leiding en oliehaven, een der gelijke ramp hebben voor speld. ..Maar wij hadden nooit gedacht, dat het zo snel zou ge beuren", zegt ze, op verbaasde toon. De anderen knikken in stemmend. „Maar Iemand hierboven heeft ons al die eeuwen be schermd. Dus dat zal deze keer ook wel zo zijn", denkt me vrouw Hawys. „En misschien zal onze vis ook wel schoon blijven. Het is hier ook altijd beter weer dan bij de blanken. Vaak. als het bij hen schijnt bij ons de zon AVANA Honderd- lizenden Cubanen heb- n gisteren Sovjetpresi- nt en -partijleider Mi- ail Gorbatsjov een har- ijk welkom bereid. De ibaanse leider Fidel Ca- 'o begroette Gorbatsjov i rond middernacht ze tijd in Havana arri- ierde. hartelijke ontvangst ten jt wordt verwacht dat de ee leiders achter gesloten pren een hartig woordje zul- I wisselen. Castro moet niets pben van Gorbatsjovs her- rmingspolitiek, die volgens m een afwijking is van het ;hte pad van de communisti- |ie ideologie. De Sovjetunie Cuba's steun en toeverlaat het om economische steun pt. al zijn er geluiden dat >skou genoeg begint te krij- n van de ondoelmatige ma- »r waarop Havana met de ljarden aan hulp omspringt, [rbatsjov is de eerste Sovjet- der sinds 1974 die een be- ik brengt aan Cuba. Over- irgen vertrekt hij voor een nsluitend bezoek aan Groot- Utannie. jdens een anderhalf uur du nde tussenstop gisteren in •land uitte Gorbatsjov zijn' |oof in Europa. Een Europa ar de Sovjetunie volgens )n onlosmakelijk deel van maakt en dat niet kan sla- li als het niet alle Europese den omvat, in het oosten |vel als het westen. „Wij tien zeer diep dat wij Euro- tnen zijn", zei Gorbatsjov. t is tijd dat de Europeanen ns gemeenschappelijk Euro- fcs huis op orde brengen, jarbij moeten we uitgaan i de realiteiten die er in de bestaan: het bestaan zowel de Europese Ge- •nschap als -de Comecon, de NAVO en het War- schaupact". Op basis van deze uitgangspunten kan de con frontatie, in het bijzonder de militaire confrontatie, worden verminderd, aldus Gorbatsjov. De Ierse premier Charles FOTO AFP Haughey prees de Sovjet-par- batsjov zei dat de eerste „Iers- tijleidcr voor diens bijdrage Russische top" weliswaar kort aan de vermindering van de was, „maar dat maakt iedere internationale spanningen en minuut ervan belangrijk. Ier- de vermindering van het wan- land is geen tussenstop maar landen. Gor- een mijlpaal". Kapitein Rob in China 3) Ziedend van woede heeft de mandarijn het wachtlokaal ver en Hij zal zijn mannen wel leren! Maar eerst heeft hij nog iets ders te doen. Hij snelt naar de tuin. Onder een treurwilg be dt zich een sluisje, dat hij met een hefboom opent. Direct oomt het water met kracht door een goot, die in verbinding at met de kelder onder het afgodsbeeld. De stilte in de kerk, ar de drie vrienden zich bevinden, wordt plotseling verstoord door een dof gerommel, dat aanzwelt tot een heftig ruisen. Plot seling breekt een deel van de aarden wand en een stroom water stort zich naar beneden. „Die ellendeling wil ons laten verdrin ken!" schreeuwt Taaie Toon en inderdaad, dat is ook de bedoe ling van de grote Heer. „Marga! Marga!" roept Rob naar boven, maar het luik blijft dicht. Als ze nu maar gauw komtHet wordt hoog tijd, want het water stijgt iedere seconde. Dansend en zingend trokken vele duizenden Namibiërs door de straten van Windhoek om het be gin van het onafhankelijkheidsproces te vieren. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagina) WINDHOEK Het weekeinde waarin voor Namibia officieel de over gangsperiode begon naar de onafhankelijkheid is rumoerig begonnen. Be schuldigingen van de Zuidafrikaanse regering over een inval van Swapo- troepen; een schietpartij van blanken op zwarten waarbij tenminste twee doden vielen en een blik sembezoek van premier Thatcher. Het was even-, wel ook een dag van feest. Duizenden mensen gingen de straat op om deze historische dag te vieren. Naar schatting 15.000 zwarten, meest aanhan gers van de Namibische af scheidingsbeweging Swapo kwamen zaterdagochtend bij een voor een massademonstra tie in de zwarte woongemeen schap Katutura, op vijf kilo meter afstand van het cen trum van de hoofdstad Wind hoek. De politie hield een oog je in het zeil, maar hoewel de situatie gespannen was, greep zij niet in. Ongeveer tweeduizend zingen de demonstranten marcheer den later op de dag op naar het centrum van Windhoek. Met geheven vuisten en tradi tionele oorlogskreten begroet ten zij daar de winkelende blanken. Verder gedroegen de goed-gehumeurde demon stranten zich nauwelijks agres sief en bleef de politie op af stand. Dirk Mudge, de blanke leider van de Democratische Turn- halle Alliantie (DTA), onder streepte in een reactie op de demonstraties van de zwarte Namibiërs dat het geen dag was voor politieke rivaliteit. ,,Dit is een dag voor de Nami biërs om zich eensgezind op te stellen. De mensen hebben tientallen jaren lang gewacht op dit moment. Het is geen verrassing dat zij het willen Spoedberaad Premier Thatcher bracht een bezoek brengen aan de Britse' troepen die deel uitmaken van de VN-vredesmacht (Untag) die toezicht zal houden op het onafhankelijkheidsproces. Thatcher voerde gesprekken met de speciale VN-vertegen- woordiger voor Namibia, de Fin Martti Ahtisaari, de Zuid afrikaanse minister van bui tenlandse zaken Roelof Botha en de commandant van de VN-troepen generaal Prem Chand. De premier eiste na afloop van het overleg een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over de schietpartij dfe in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatshad aan de grens tussen Namibia en Angola. Zij noemde het in cident, dat zij streng veroor deelde, een „zeer ernstige be dreiging voor de autoriteit van de VN". Volgens haar is de Namibische bevolking „vast beraden" wat betreft haar on afhankelijkheid die door niets in de weg mag worden ge staan. Het onfortuinlijk „incident" aan de grens met Angola was de eerste schending van het staakt-het-vuren dat zaterdag inging tussen de drie landen die vorig jaar het akkoord over Namibia sloten: Zuidafri- ka. Angola en Cuba. Die over eenkomst betrof niet alleen de onafhankelijkheid van Nami bia, maar bevatte ook afspra ken over de terugtrekking van de Cubaanse troepen uit Ango la. Het nu van kracht gewor den bestand geldt ook voor de door Angola gesteunde Swapo- rebellen. Manschappen De Untag markeerde het offi ciële begin van haar werk zaamheden met een korte plechtigheid. „Wij maken van daag een begin met'onze histo rische taak^ vastbesloten de opdracht uit te voeren die de internationale gemeenschap via de Verenigde Naties ons heeft gegeven", zo zei generaal Prem Chand tijdens het hijsen van de Untag-vlag. „Jullie op dracht bestaat uit niets minder dan het assisteren bij het op richten van een nieuwe staat", zei de generaal tegen een deta chement van zijn met blauwe baretten getooide manschap pen. De rampzalige start van het onder VN-toezicht uit te voe ren onafhankelijkheidsproces is een zware slag voor de lei ding van de Untag-troepen in Namibia. De stationering van Untag is een van de grootste militair-civiele operaties in de geschiedenis van de wereldin stelling. VN-functionarissen zeiden dat de crisis ook op de agenda staat als de Britse pre mier Thatcher later deze week in Londen Sovjet-leider Mi- chail Gorbatsjov ontvangt, die terugkeert van een bezoek aan Cuba. De Sovjetunie steunt Cuba en Angola, die beide in december het akkoord met Zuidafrika tekenden dat voor ziet in onafhankelijkheid van Namibia in ruil voor de terug trekking van 50.000 man Cu baanse troepen uit Angola. Zuidafrika bestuurde de voor malige Duitse sinds 1920 en weigerde steeds de door de Verenigde Naties geëiste te ruggave van het gebied. door Frans Boogaard Leger BRUSSEL Of het echt al lemaal zo dramatisch zal uit pakken als het zich op dit moment laat aanzien is nog niet helemaal duidelijk, maar de kans zit erin dat het leven van Jan Soldaat in België er binnenkort heel wat minder plezierig op wordt. Jarenlang hebben hij en de zijnen hun 30.500 vierkante kilometer vaderland in een financieel tamelijk zorgeloze situatie kunnen verdedigen. Maar nu moet het mes erin, en stevig. Dure, maar blijkbaar noodza kelijke wapenaankopen bo venop een toch al schrijnend geldgebrek zijn er de oorzaak van dat de Waalse minister van Landsverdediging Guy Coeme. de eerste socialist op deze 'post sinds dertig jaar. harde ingrepen niet schuwt. Helemaal misplaatst lijkt dat niet, want het leger in België is de afgelopen decennia door schandalen en schan daaltjes van hoog tot laag re gelmatig in opspraak geko- Nogal wat geld verdween in verkeerde zakken. Dat ging van de onderofficier die op de militaire keuken een beroep deed voor het com muniefeestje van zijn dochter tot de minister, die in ruil voor een mooie provisie be vriende wapenhandelaren omvangrijke bestellingen toespeelde. De belangen van het land stonden daarbij niet altijd voorop. Als het aan Coeme en zijn stafchef Charlier ligt wordt het Belgische leger, dat on der liberaal en christen-de mocratisch bewind op die manier jarenlang zijn gang heeft kunnen gaan, nu weer een toonbeeld van zuinigheid en efficiency, maar een een voudige opgave is dat niet. Binnen de NA VO bungelt Belgie al jaren onderaan met zijn defensie-bestedingen, dus op dat vlak valt weinig meer te halen. Het land komt nu aan zijn NAVO-ta- ken al niet eens behoorlijk meer toe. Het volledig opdoeken van de luchtmacht en marine is een andere mogelijkheid, maar voor een land dat net als het onze over meer lucht en water dan grond beschikt is ook dat geen voor de hand liggende oplossing. Coeme (spreek uit: Kome) en Char lier hebben het dus elders gezocht: kleinere eenheden worden samengevoegd, oude wapensystemen vervangen, de kadettenscholen in Lier en Laken helemaal of ge deeltelijk gesloten; de be manning van een deel van de oorlogsvloot en de vloot zelf worden uitgedund, de ta rieven in bars en kantines en ook die in de officiersmess opgetrokkende studie- en stagemogelijkheden voor dienstplichtigen worden be perkt, en onder het motto dat je met muziek de oorlog niet wint worden ook nog vier van de vijf militaire blaaskapellen opgedoekt. Met al deze maatregelen sa men denkt Coeme zo'n 550 miljoen gulden te besparen, wat neerkomt op zo'n tien procent van zijn totale begro ting. Een niet onaantrekke lijk bedrag, maar dat veron derstelt dan wel dat al deze fraaie voornemens in hun geheel worden uitgevoerd, en daar ziet het nog niet di rect naar uit. Binnen en bui ten het leger wordt de bezui nigingsoperatie van Coeme al gezien als een royaal ge baar van deze Waalse socia list aan zijn rode vrienden in Moskou, en onder de dienst plichtigen die tien van hun 22 maanden diensttijd ver plicht in Westduitsland door brengen) heeft Coeme het in zijn blinde bezuinigingswoe de al helemaal verkorven, door hen voor te schrijven dat ze voortaan zelf postze gels moeten kopen voor hun brieven naar het thuisfront. Coeme heeft er blijk van ge geven dat hij van aanpakken weet. Maar of zijn reputatie als opper-strateeg van de Belgische strijdkrachten er in alle geledingen van het le ger evenveel op vooruit is gegaan, valt zeer te betwijfe- lep.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5