Snelle huizen voor Armenië Nederlandse vissers maken gebruik van saneringsregeling Nedlloyd wint slag in procedure jaarrekening HUISI ■RAADi Koga, Sparta en Bieleveldt bijna „Fiets van het Jaar' „HOE ZIT DAT DAN?" BINNENLAND EfiidócSouaont ZATERDAG 1 APRIL 1989 PAGINA i DEN HAAG - Het rijk lijkt er in te slagen om de Nederland se vissersvloot fors in te krim pen. De afgelopen maanden hebben 21 vissers sanering van hun kotters en trawlers ge vraagd. Daaronder zijn drie Scheveningse en twee Kat- wijkse schepen. Opgeteld gaat het om 25.000 pk, hetgeen bij na een kwart van de totale overcapaciteit van de Neder landse vissersvloot is. Neder land is met dit resultaat het enige EG-land dat de belofte om de vloot in te perken waarmaakt. Tot nu toe zijn slechts twee sa- neringsverzoeken van de hand fewezen. De Algemene Re- enkamer betwijfelt in het jaarverslag over 1988 nog sterk of de sanering van de Neder landse vissersvloot in 1991 zal zijn gerealiseerd, zoals de Eu ropese Commissie wil. Maar die twijfel wordt door de jong ste ontwikkelingen weggeno men. Dat is voornamelijk het werk van de directeur Visse rijen van het ministerie van Landbouw en Visserij, ir. W- L. A. G Tacken. Onder zijn leiding is in twee jaar tijd veel veranderd in het visserijbe leid. Gedurende die korte pe riode heeft hij al heel wet stor men van woedende vissers over zich heen moeten laten komen. Desondanks is de vlootsanering begonnen. Overcapaciteit Tacken zelf spreekt nog niet van een écht succes. „Wij moeten eind dit jaar tien pro cent van de overcapaciteit van de vissersvloot gesaneerd heb ben. Daar komen we inder daad glansrijk overheen. Naar internationale maatstaven ge meten doen we het dan ook netjes. Maar het in evenwicht brengen van de vangstcapaci teit met de natuurlijke vangs tmogelijkheden moet zo snel mogelijk gebeuren en dat ver loopt niet naar wens", aldus Tacken. De sanering van kotters vindt volgens de directeur Visserijen plaats in alle geledingen. „De aanvragen zijn van jong tot oud, van grote schepen tot kleine schepen en uit alle windstreken. Het zijn ook niet speciaal de zwakkere bedrii- ven die sanering aanvragen De eigenaren van kotters die gebruik maken van de sane ringsregeling, krijgen onge veer 4800 per ton inhouds maat. Voor een Scheveningse trawler ligt dat bedrag bedui dend lager, namelijk 1625 per ton. De eigenaar van een grote trawler kan een 3 miljoen gul den tegemoet zien. Toch waren er aanvankelijk geen vissers die deze ogen schijnlijke vorstelijke regeling aangrepen om met de visserij te stoppen. Daarin lijkt nu een kentering te zijn gekomen. Dat is mede het gevolg van een bouwstop die over een jaar ef fect zal sorteren. Twee jaar te rug konden vissers namelijk nog toestemming krijgen binnen drie jaar t kotter te bouwen. De schepen die gesaneerd worden, mogen in Europa niet meer gebruikt worden voor de visserij. Ze gaan naar de schroot, worden omgebouwd of verkocht aan derde landen. Een voorbeeld van vissers die gebruik maken van de sane ringsregeling, is de Harlinger M. van der Veen. Hij gaat met zijn twee kotters naar West- Afrika om daar voor de kust te vissen. Ook Tacken ziet dat visgebied als de meest reële mogelijkheid voor de vissers. Enkele Westafrikaanse landen zijn namelijk bereid om sche pen bij de vloot toe te voegen. Canada heeft de grenzen ech ter voor buitenlandse vissers gesloten en de Zuidamerikaan- se landen hebben politieke problemen, zoals Argentinië nog steeds spanningen heeft rond de Falkland-eilanden. Het ministerie begeleidt de vissers die naar het buitenland gaan. Zo is Tacken net terug van een reis naar West-Afrika waar hij contacten heeft ge legd met de overheden. Vangstquota Om de overbevissing van de zee te voorkomen heeft de overheid een aantal maatrege len getroffen. Het motorver mogen van nieuwe kotters is beperkt tot tweeduizend pk, de boomkor tot twaalf meter en daarnaast is er een zeedagen regeling getroffen (maximaal aantal dagen dat vissers op zee mogen zijn) en zijn er vangst quota ingesteld. Omdat de vis sers echter op grote schaal die quota ontdoken is ook het con trolesysteem verscherpt en zijn er veel meer controle- ambtenaren ingezet die de aanlanding van vis in de gaten houden. Tacken denkt dat dit pakket maatregelen voor vissers zeker een slechtere rendementsposi tie zal betekenen, maar hij verwacht voorlopig geen failli- sementen in de visserijwereld. Misschien dat er op termijn bedrijven zijn die het hoofd niet boven water kunnen hou den. Tacken: „De vermogens posities van de bedrijven zijn moeilijk in te schatten. Som mige vissers houden het mis schien langer uit dan we eerst dachten. Het zijn overigens geen anonieme personen, vaak gaan er hele visserijfamilies achter de bedrijven schuil". De directeur Visserijen zegt dat de Nederlandse vissers de vangstmogelijkheden voor de komende jaren voor een be langrijk deel zelf in de hand hebben. „De Nederlandse vis sers hebben zeventig procent van het tongquotum en vijftig procent van het scholquotum in de Noordzee gekregen. Als ze de binnenkuil (binnennet) nu achterwege laten, dan blijft er ook nog ondermaatse vis in de zee. En dat is niet onbe langrijk voor de komende ja ren. We hebben nu pas een tongbox (paaikamer langs de Nederlandse, Noordduitse en Deense kust) ingesteld. Ik ver wacht dat door deze bescher mende maatregelen de stand van schol twintig procent zal verbeteren en de hoeveelheid tong met dertig procent. Dat is dus positief. Maar dan moeten de vissers zich wel aan de maatregelen houden. Ze heb ben het grotendeels zelf in de hand"j aldus Tacken. Maar volgens hem betekent dit niet. dat Nederland nu in het najaar meer quotum voor schol en tong kan claimen. Tacken: „Je moet niet vooruit lopen op vermoedelijke ont wikkelingen. We baseren de quota op onderzoekingen van de biologen. Zij bekijken de visstand zoals die op dit mo ment is. Het zou heel kwalijk zijn om de huid al te verkopen voor de beer geschoten is". Volgens Tacken hebben de Nederlandse vissers toch geen reden om te klagen in vergelij king met de buitenlandse col lega's. „De saneringslijst in Denemarken was binnen twee maanden volgetekend, de En gelse visserij zit ook in een hele moeilijke situatie, voor Ierland geldt hetzelfde en in Spanje en Portugal is het ook allemaal niet zo bloeiend. De Nederlandse vissers hebben vorig jaar meer besomd dan in 1987, dus dat is duidelijk be ter", aldus Tacken. "Het ideaal is om alle vissers die worden toegelaten tot de visserij onbeperkt te laten vis sen. Maar een dergelijk licen tie-systeem is alleen mogelijk als de hele overcapaciteit in Europa is verdwenen. Op dit moment is de capaciteitsont wikkeling in Europa echter zorgwekkend, want nagenoeg {een enkel land slaagt er in ♦m de overcapaciteit te ver- ninderen". HILDEBRAND BIJLEVELD ROTTERDAM Twee trucks uit de Sovjetunie zijn op het moment met een opmerkelijke lading op weg naar Armenië. De trailers, die vandaag uit Rotterdam vertrokken, vervoeren namelijk hui zen. Het Rotterdamse be drijf Folding Engineering is de leverancier van de twee geprefabriceerde woningen, die worden neergezet in de Sovjet staat die vorig jaar zo zwaar door een aarbeving werd getroffen. Als de huizen bevallen, maakt Folding grote kans een miljoenenorder uit de Sovjetunie in de wacht slepen. Neergezet is inderdaad het goede woord, geeft directeur P. Bruijs van Folding Engi neering toe, want de huizen voor Armenië kunnen op hun plaats worden uitgeklapt en zijn in een uur gereed. De on derdelen van de woningen zit ten met scharnieren aan el kaar. Op de plaats van bestem ming kunnen ze daardoor een voudig en met weinig man kracht worden geplaatst. De kant-en-klaar-huizen kunnen als tijdelijke woning dienen maar evengoed als blijvcend onderkomen. i Ar- ROTTERDAMS BEDRIJF MAAKT KANS OP MILJOENENORDER 100.000 woningen. De Russen zijn op zoek naar een definitie ve oplossing en benaderden onder meer het Rotterdamse bedrijf, maar ook firma's in Italië en Frankrijk en in twee de instantie ook Westduitsland en Finland. „De bouwmethode van Folding is echter heel spe cifiek". zegt directeur Bruijs. „Het huis kan veel sneller worden opgebouwd dan enig ander systeem". Lokaties Het is nog niet bekend waar precies de woningen zullen worden neergezet. Mogelijk op één van de lokaties waar voor heen de dorpen stonden die door de aarbeving werden verwoest. Een andere moge lijkheid is dat ze in één van de buitenwijken van Armeniës hoofdstad Jerevan komen te staan. Ook de buitenlandse concurrenten krijgen lokaties voor proefwoningen toegewe zen, waarna een speciale com missie zal beslissen welk be drijf hoeveel woningen mag bouwen. Door de hoefte aan huizen is het waar schijnlijk dat meerdere leve ranciers een order krijgen. De investering van ongeveer 150.000 gulden, die Folding tot nu toe in het project heeft ge stoken, kan als de zaken naar verwachting lopen via een miljoenenorder worden terug verdiend. Directeur Bruijs twijfelt er niet aan dat de be slissing daarover nog dit jaar zal worden genomen. „De nood is immers hoog", zegt hij. Over anderhalve week gaat Bruijs zelf naar Armenië om de Nederlandse leveranties te bekijken en zonodig aan te prijzen. Als Moskou met hem in zee gaat, „dan kunnen mo gelijk duizenden woningen worden afgeleverd. Wij willen eventueel met lokale produk- tie beginnen en in een joint- i fabriek neerzet- Twee medewerkers leggen de laatste hand aan één van de twee prefabwoningen. Veranda nië worden geplaatst zijn drie kamervyoningen. Bruijs: „De huizen bevatten een wonka mer, twee slaapkamers, een badkamer en een keuken. Ar meniërs koken erg graag en in de zomer houden ze ervan om buiten te te eten op het terras. Wij hebben daar alvast reke ning mee gehouden en de twee huizen van een veranda voor- Het Rotterdamse bedrijf is op 1 januari 1982 verzelfstandigd van de moedermaatschappij D3BN, een adviesbureau op het gebied van constructie technieken. Door de ruime er varing die in snelbouw is op gedaan, is men in staat zonder moeite in te spelen op van de consument of op speci fieke natuurlijke omstandighe den als in Armenië. Zo zijn die de huizen dikkere geïsoleerd dan de woningen die het Rot terdamse bedrijf in andere ge bieden plaatst. Tegelijkertijd lopen op het moment projecten in de Verenigde Staten en het Caribische gebied. „Ons bouw- ysteem kan in principe wor den toegepast op elk soort huis", zegt Bruijs. „Of het nu gaat om twee-kamerwoningen, grotere huizen, bungalows of scholen. Het voordeligste huis je dat wij afleveren kost rond de 25.000 gulden, maar we kunnen ook huizen bouwen van een miljoen". RON MAAT PROCUREUR OVERWEEGT CASSATIE AMSTERDAM Het Open baar Ministerie overweegt in cassatie te gaan bij de Hoge Raad tegen de uitspraak van de ondernemingskamer inzake het proeces tegen het trans portconcern Nedlloyd. Giste ren verklaarde de Onderne mingskamer in Amsterdam procureur-generaal mr. J. de Bruin niet ontvankelijk in zijn procedure over de jaarreke ning 1987 tegen Nedlloyd. De Bruin had de zaak aange spannen omdat Nedlloyd in 1987 zeeschepen en boörmate- rieel met ƒ911 miljoen had af gewaardeerd. Daardoor ont stond voor het concern over dat jaar een verlies van ruim 1 miljard, dat bij het heffen van vennootschapsbelasting wordt verrrekend met de winst over de jaren na 1987. Hij was het daar niet mee Het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering kent de pro cureur-generaal als „iedere be langhebbende" de bevoegd heid toe om „in het openbaar belang" rechtsvordering in te stellen tegen een rechtsper soon die naar zijn inzicht de jaarrekening met alles wat daarbij hoort niet volgens de voorschriften heeft opge maakt. De Ondernemingska mer kent de bepaling „in het openbaar belang" enige bete kenis toe, maar vindt dat slechts een „specifiek open baar belang" - buiten het be lang dat in naleving van de wet ligt een optreden van de procureur-generaal kan wettigen. In zijn eis stelde mr. De bruin niet meer dat de jaarrekening van Nedlloyd over 1987 in twee opzichten niet aan de wet voldoet. Dat is volgens de Ondernemingska mer dus niet voldoende. De Bruin achtte de afboeking veel te groot, maar volgens de Ondernemingskamer valt niet in te zien in hoeverre die af boeking het openbaar belang benadeelt. Datzelfde geldt voor de overige voor de bepa ling van het (buitengewone) waardeverlies gehanteerde maatstaven alsmede voor de toerekening van dat gehele waardeverlies aan 1987 voor zover de oorzaak daarvan ligt in vroegere jaren. De Ondernemingskamer is van oordeel dat het openbaar belang niet zonder meer de correctie van die stukken vergt. Correctie is evenmin nodig op grond van het plei dooi van de procureur-genraai dat het beleggend publiek door de opstelling van de jaarreke ning van Nedlloyd in ring zou zijn geraakt. De Wegwijzer mag uitbreiden S\SSENHEIM De christe lijke basisschool De Wegwijzer in Postwijk krijgt er een lo- kjal bij. Burgemeester en wet houders van Sassenheim wil let een verzoek daartoe van de Vereniging voor christelijk basisqnderwijs honoreren. De veieniging heeft in Sassen- hein drie scholen met in to taal 16 lokalen, terwijl er be- hoe'te is aan 17 lokalen. Per 16 jmuari zaten er op de drie scholen 486 kinderen. De raadscommissies onderwijs en financiën moeten nog over het verzoek beslissen. Eerste paal Van der Luyt OEGSTGEE3T Burgemees ter Sj.H. Scheenstra slaat maandagmidlag om twaalf uur de eerste paal voor de nieuwbouw Tan het expeditie bedrijf van Tan der Luyt. De nieuwbouw verrijst op een ter rein aan de Eaarlemmerstraat- weg, in de Morseb^polder. Het bedrijf zil nog dit jaar uit de Dorpsstraat verhuizen. De gemeente Oegstgeest over weegt om op het vrijkomende terrein aan dc Dorpsstraat wo ningen te boiwen. Brochures tegen geluidsoverlast Geluidsoverlast staat een goe de verhouding met de buren nog al eens in de weg. De Ne derlandse Stichting Geluid hinder (NSG) heeft daarom onlangs vier brochures over dit onderwerp uitgebracht. Met isoleren valt heel wat hinder te voorkomen. In de brochures wordt inge gaan op de al dan niet techni sche mogelijkheden om ver schillende te verminderen. Eerder al verscheen er een brochure met praktische tips tegen bu- renlawaai. De vier brochures die nu in een reeks zijn uitge bracht, gaan uitsluitend over verantwoorde bouwkundige isolatiemaatregelen in be staande woningen. Het gaat om de volgende ti tels: Isolatie, tussen kamers in eigen woning. Isolatie, buitenlawaai (over gevels, daken en geluidsscher- Isolatie, vloeren en pla fonds tussen woningen. Isolatie, muren tussen wo ningen. Elk deeltje bevat praktische informatie over het maken van geluidwerende construc ties. De brochures zijn gratis verkrijgbaar bij de NSG, tel. 015-562723. Sales manager Ramon Sterker van importeur Yamaha bij „zijn" bekroonde MBK-fiets. foto- anp MBK DE BESTE ONDANKS SMAL STUUR De Nederlandse verkiezing vorige week van de MBK Randonneur 18 tot Fiets van het Jaar 1989 was niet zo ver rassend voor wie dit vrijetijds rijwiel kent, maar wel omdat importeur Yamaha Motor te Uithoorn nog maar betrekke lijk kort op onze fietsmarkt actief is. Een soortgelijke MBK kreeg in Frankrijk al een Oscar-nominatie en de Yamaha-motor werd ook al motor van het jaar. dus aan successen is de huidige Japan se eigenaar wel gewend. Sales manager Ramon Sterker noemde de verkiezing een verrassing maar vooral een waardering voor iedereen die met het produkt fiets bezig is. Daarna mompelde hij iets van „opslag" en „even Japan bel len". De jury koos voor de MBK-fiets omdat deze goed voldoet aan de eisen die wor den gesteld aan een fiets voor vakantie en vrije tijd. De uit rusting is goed gekozen, de vormgeving geslaagd. De fiets is stabiel, rijdt bijzonder pret tig en heeft een goede rem- werking. De brede semi-slick- banden en het toegepaste de- railleursysteem van Shimano passen goed bij dit type fiets, aldus de jury. Er is ook een goede prijs/kwaliteit-verhou ding. „Maar", aldus juryvoor zitter Bendeler, „het stuur is wat aan de smalle kant en zou wat meer gebogen mogen zijn. Aan details als kabel- en lichtdraadgeleiding zou wat meer zorg kunnen worden be steed". De Koga Miyata Roadgentle- man, één van de drie eervol vermeldè fietsen, werd in het juryrapport omschreven als een goed ogende lichtgewicht fiets in perfecte afwerking. Hierbij valt op een welover wogen keuze van de gebruik te onderdelen, waardoor een eigen invulling is gegeven.- Een goed voorbeeld van he dendaagse geperfectioneerde fietstechniek, maar weinig origineel. Voor de goede kwa liteit moet een relatief hoge prijs worden betaald. De Sparta 4012 Demi-Course is volgens de jury een goede fiets die waar voor zijn geld biedt en prima rijdt. Welover wogen in de toepassing van functionele onderdelen, zoals het hydraulische remsysteem met zeer effectief vermogen. De Bieleveldt Kirk Precision ten slotte is een fiets waarvan de nieuwe vormtaal en toe passing van nieuw materiaal de aandacht verdienen, aldus het rapport. Qua constructie- techniek innoverend, waarbij een weg wordt aangegeven naar produktievereenvoudi- ging. Als pure racefiets een geslaagd model, Betere geul met vorentrekker Zaaigoed komt per traditie in de aarde vla een geultje dat ge makshalve met de steel van bijvoorbeeld een tuinhark getrok ken wordt. Dat is vaak een kronkelende lijn met variërende diepte. De afwezige rechte lijn is niet van invloed op de groei, maar de variërende diepte wel. Na het zaaien hanteren we een schoffel voor het dichtgooien en het aankloppen. Op zich een moeizaam karweitje. Veel eenvoudiger en ook doeltreffender gaat het met de voren trekker, een nieuw produkt van verzinkte uitvoering met kunst stof wiel, waarmee een perfekte zaaigeul getrokken wordt. Het apparaat drukt het zaaibed over een breedte van 8 cm. aan en trekt vervolgens een geul. Na de zaai-ceremonie (eventueel ook in de bloementuin) drukt de vorentrekker in omgeklapte toe stand de aarde over de geul. Te koop in de ijzerhandel en tui- nartikelenspecialisten. Meer informatie: tel 04760 -76306. foto: pr Extra beloning zorgt voor dubbeld kater Gerrit Keuvelaar is 24 jaar oud en van beroep meubelma ker. Werken is zijn grote pas sie. Zijn baas weet dit' laatste te waarderen. Gerrit ontvangt dan ook voor zijn grote inzet en vakkunde een bijzondere beloning van 1000,- bruto. Gerrit besloot dit heuglijke feit te vieren. Vrijdags na werktijd werden enkele ken nissen door Gerrit welkom geheten in het plaatselijke dorpscafé. Tot diep in de nacht werd een forse aanslag gepleegd op de (nog te ont vangen) bijzondere beloning. De kater van de volgende dag herhaalde zich in financiële zin nog eens, toen op de loon- strook aan het einde van de maand de netto-beloning zichtbaar werd. Van de 1.000,- bruto was namelijk zo'n 20% méér aan lasten in gehouden dan verhoudingsge wijs van zijn maandloon van 2083,- bruto. Kortom, van de 1.000,- bruto was maar zo'n 60%, zijnde 600,- netto overgebleven, hetgeen amper voldoende was om de reke ning van te voldoen. De vraag is waarom de bijzon dere beloning zo zwaar werd „afgeroomd". Op het maandelijkse loon van Gerrit, bruto 2.083,-, wor den loonbelasting, premies ao- w+aww en sociale verzeke ringspremies zw, ww, wao en ziekenfonds ingehouden. To taal ruwweg 22%. Dit in schril kontrast met de inhouding op de bijzondere beloning, ca. 43%. Waarin zit nu dit verschil? In de eerste plaats in de loonbe lastingsfeer. Volgens de Wet op de loonbelasting dient op bijzondere beloningen (waar onder óók de vakantietoeslag valt) het zogenaamde bijzon der tarief loonbelasting te worden toegepast. Dit bijzon der tarief, gebaseerd op het jaarinkomen van het afgelo pen jaar, is in het geval van onze Gerrit aanmerkelijk ho ger dan de op zijn maandelijk se loon verschuldigde loonbe lasting volgens de loonbelas tingtabel. Volgens deze tabel is over de f 2.083,- omgere kend ca. 3% loonbelasting ver schuldigd. Het percentage bij zonder tarief over de beloning van 1000,- bedraagt echter ca. 12%. Een tweede verschil ten nade le van de inhouding op de bij zondere beloning doet zich voor in de premiesfeer. De oorzaak ligt in de wao-pre- mie. De wao kent namelijk een franchis», of tewel een premievrije voet. Dit houdt in dat over de «erste 91,- loon per dag géé» premie wao is verschuldigd Het betekent dat per maind over gemid deld 21.6 dc'gen a J 91,- per dag 1.066,- géén premie wao is verschuldigd. In het geval van Gerrit is dus per maand over slechts 117,- 2.083,- - f 1.966,-) premie verschuldgd. Dit is omgere kend over zijn volle maandsa laris een cleine 1% (13.3% van 117,- 15,56: 1% van f 2.083,-) Omdat >ver de maandelijkse loonbeUling reeds de volledi ge prenievrije voet is opge bruikt, wordt op de bijzondere beloniig in die maand de vol le waopremie ingehouden. In dit feval dus 13.3% van f 1.0Q),-. Kortom, de ruim 20% ^rhoudingsgewijze méér inhoiding op de bijzondere beloiing tav het maandloon is hierlij verklaard, te weten, méér loonbelasting bijzonder tarirf van ca. 9% en méér pre mie wao door reeds opge bruikte franchise van ca. 12%. He feestje was volgens inge- widen niettemin geslaagd. J. RAKERS Makkelijke kruiwagen Jarenlang veranderde er niets wezenlijks aan de kruiwagen. Tot vorig jaar een Franse uit vinder aan het sleutelen sloeg om een wat „gemakkelijker" kruiwagen te ontwikkelen: de Rol 'Ergo. Het resultaat is een kruiwagen die volgens de uit vinder ook door kinderen en bejaarden te gebruiken is. Het verschil zit vooral in het verplaatsen van het zwaarte punt, waardoor er minder zwaar getild hoeft te worden. Ook over de balans hoeft men zich niet langer druk te ma ken: de Rol 'Ergo telt twee wielen. Verder worden hand grepen gebruikt die aan te passen zijn aan de lengte van de gebruiker. Adviesprijs van de kruiwagen is 189,-. Voor meer informatie: Effem Trading in Apeldoorn, tel. 055-427293. foto: pr

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8