„200 miljoen voor minima, anders komen er acties Lubbers: milieu vraagt bescheiden offer burgers Bij gemeenten verdubbeling aantal milieuambtenaren f£ „Uitspraken Khomeini X zijn voor binnenlands gebruik" CNV-VOORZITTER HOFSTEDE: -! BINNENLAND QeidóaOowuwt ZATERDAG 1 APRIL 1989 PAGINA 3 DEN HAAG - Het aantal ambtenaren dat is belast met de uitvoering van het gemeentelijk milieubeleid, zal het komende jaar fors worden uitgebreid. Op het ogenblik werken bij de gemeenten zo'n 500 amb tenaren aan de hinderwet en andere milieutaken. De komende jaren zal dat oplopen tot ongeveer dui zend, zo verwacht Milieu beheer. Gisteren maakte minister Nij- pels in een voorontwerp de voorwaarden bekend voor de uitbreiding van de gemeente lijke milieudiensten. Gemeen ten met meer dan 70.000 inwo ners en gemeenten die bij de uitvoering van milieutaken met andere gemeenten samen werken, kunnen met ingang van 1990 van het ministerie 1,65 gulden per inwoner krij gen om hun taken op dit ter rein beter uit te voeren. In de vijf jaar daarop zal dit norm bedrag toenemen tot 2,74 gul den. Voor samenwerkende ge meenten wordt een extra 25 procent op dit bedrag in het vooruitzicht gesteld. De rege ling geldt tot 1 januari 1995. Op die datum worden de gel den overgeheveld naar het Gemeentefonds. In september van het afgelo pen jaar besloot minister Nij- pels de gemeenten 50 miljoen gulden extra ter beschikking te stellen, omdat er te weinig ambtenaren zijn om de milieu taken van de gemeenten goed uit te voeren. De ruimere fi nanciële armslag stelt de ge meenten in staat beter uitvoe ring te geven aan de milieu wetgeving en meer controle uit te oefenen op de naleving iiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiii Bel voor opgave van advertenties via telefax 070-902 702. SeidoeQowuvnt llltjtlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll YVD-rel over penningmeester van GA Eagles DEVENTER - Binnen de Deventer afdeling van de VVD is veel commotie ontstaan rond de kandidatuur voor het raadlidmaatschap Go Ahead Eagles penningmeester Harry Ei bers. De penningmeester is zijn verkiezings campagne begonnen met een fel omstreden folder waarin hij zich zelfs nadrukkelijk kan didaat stelt voor het wethouderschap. Volgens hem is een grote schoonmaak nodig binnen de VVD. Hij omschrijft sommigen leden als kukels Huishoud beurs In Amster dam is de In ternationale Huishoud beurs geo pend. Voor de bezoekers boden de stands met lekkers veel aantrek kingskracht. FOTO: DIJKSTRA Studentenstop voor 9 studierichtngen UTRECHT - De universiteiten adviseren minister Deetman van onderwijs voor negen studierichtingen een studentenstop in te voeren. Deetman zal rond 1 mei een definitief besluit nemen. Er is een stop voorgesteld voor de studierichtingen be leid en management gezondheidszorg, ge zondheidswetenschappen, medische bio logie, Japankunde en Romaanse talen. Voor de studierichtingen Spaans, Ita liaans, rechten en economie is een plaat- singscommissie aangevraagd. Voor tand heelkunde gold al een stop. Bij bedrijfs kunde, geneeskunde, diergeneeskunde en industriële vormgeving blijft een beper king van de instroom van studenten nog nodig ondanks de capaciteitsuitbreiding bij deze studies. Nieuwe leden voor Emancipatieraad DEN HAAG De Emancipatieraad krijgt binnenkort zeven nieuwe leden, onder wie twee uit de regio Den Haag. De benoeming, waarmee het kabinet gisteren akkoord is gegaan, gaat 1 mei in en geldt voor vier jaar. De nieuwe le den uit de Haagse regio zijn mevrouw mr. J.E. Biesheuvel-Vermeijden (39 jaar, lid van het CDA en waarnemend grif fier bij de Haagse rechtbank) en me vrouw F.O. van der Werff (27 jaar, lid van het CDA en voorlichtster bij het NCOV in Rijswijk). De overige nieuwe leden zijn ir. E.A. de Vries (Wagenin- gen), J.C. van Dijk-Sturm (Middelburg), drs. M. Hommes (Haarlem), M.C. Lob man (Tilburg) en A.M. de Waart (Am sterdam). Koningin en prins bezoeken München DEN HAAG - Koningin Beatrix en prins Claus bezoeken op 25 en 26 april de Westduitse stad München. Zij brengen op dinsdag een bezoek aan de Beierse Staatsopera waar het Neder lands Dans Theater een uitvoering geeft. Daarna is er een diner in het oude gemeentehuis. Woensdag zijn ze te gast bij het Europees Octrooibu reau, het Cultuurcentrum en de „Süd- deutsche Zeitung". Vervolgens wordt op het gemeentehuis gesproken over de verkeers- en vervoersproblema- tiek, inclusief een rit met de metro. Het laatste bezoek is aan het Max Planck Instituut voor experimentele plasmafysica. Rode-Kruis- medewerkster vrij DEN HAAG/GENÈVE - De vier Rode-Kruismedewerkers, onder wie de Nederlandse ver pleegster Liselotte Bosma, die twee weken geleden in Mo- cambique in handen vielen van rechtse rebellen, zijn gis terochtend vrijgelaten. Zij ver keren in goede gezondheid, al dus het internationale Rode Kruis in Genève. De vier zijn min of meer in handen van de rechtse verzetsbeweging Rena- mo gevallen toen deze in het gebied waar zij werkten een gevecht voerde tegen rege ringstroepen. Renamo zocht direct contact met het Rode Kruis om een manier te vin den hen over te dragen. Uit eindelijk is dat gisteren gelukt, al is nog niet duidelijk op wel ke wijze. De medewerkers wa ren uitgezonden naar een ge bied waar dit jaar enkele dui zenden door de honger omge komen. Premier Lubbers en vice-premier De Korte zijn openlijk met elkaar in aanvaring gekomen over besprekingen over het milieu. FOTO: ANP nog L eten ppe- DEN HAAG - De „ver werpelijke" uitspraken van ayatollah Khomeini over de vernederende te rugkeer van EG-ambassa- deurs naar Teheran zijn volgens minister Van den Broek in de eerste plaats bedoeld voor Iraans bin nenlands gebruik. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de Tweede-kamerle- .den Voorhoeve en Blaauw (VVD). Inmiddels is de Nederlandse ambassadeur in Iran, mr.dr. J.N.J.B. Horak gisteren terug gekeerd naar Teheran. De Duitse ambassadeur is gisteren eveneens teruggereisd en de Franse gaat over enkele da gen. De ambassadeurs van de - andere EG-landen zijn vrijwel allemaal al op hun standplaats terugkeerd. Alleen de ambas sadeur van het Verenigd Ko ninkrijk keert niet terug; Iran heeft zoals bekend de diploma tieke betrekkingen verbroken. Over een eventuele terugkeer van de Iraanse diplomaten naar de EG-hoofdsteden, was gisteren niets bekend. De twee VVD-afgevaardigden hadden zich weinig gelukkig getoond met het besluit van de EG-ministers om de ambassa deurs te laten terugkeren, hoe wel Khomeini zijn oproep Rushdie te vermoordert niet heeft ingetrokken. De Iraanse geestelijke leiderverklaarde dat de ambassadeurs, een maand nadat was besloten hen voor overleg naar de hoofdste den terug te roepen, „verne derd, beschaamd en met spijt" terugkeren naar Teheran. Volgens de minister doet deze reactie niets af aan het „krachtige, eengezinde politie ke signaal" dat uitging van het besluit van 20 februari om de ambassadeurs voor overleg te rug te roepen. Maar dit besluit, aldus Van den Broek, heeft nooit betekend dat de afwezig heid van de ambassadeurs zou voortduren zolang de Iraanse oproep tot moord niet zou zijn ingetrokken. De Eindhovense gemeentepo litie heeft een 24-uurs bewa king ingesteld bij de Islamiti sche Fatih moskee. Dit houdt in dat er dag en nacht een litiepatrouille bij de moskee aanwezig is. De moskee wordt morgen officieel geopend. En kele weken geleden werden enkele ruiten van de moskee ingegooid. Aww-uitkering niet korten voor inkomsten nabestaande DEN HAAG - De Emancipa tieraad wil de aww-uitkering voor weduwen en (sinds kort) weduwnaars niet korten voor eigen inkomsten van de ach terblijvende partner. De rege ring wil die inkomenstoets wel gaan invoeren. In een advies op hoofdlijnen zet de raad zich verder af tegen het idee x De Graaf dat mensen die in jaren negentig volwassen w den en hun partner verliezen, na een kortdurende aanpas singsuitkering geen aww-u' kering meer nodig hebben. Wereldjamboree in Dronten Padvinders van Scouting Nederland wijzen op de naam van de stad waar in 1995 de Wereld jamboree gehouden zal worden. Over zes jaar zullen 30.000 jongeren uit honderd landen hun tenten opslaan op een terrein van 350 hectare aan het Veluwemeer. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Op het mi nisterie van economische zaken van vice-premier De Korte, wordt de gang van zaken in het kabinet rond het nationale milieu beleidsplan als een door braak beleefd. Een woordvoerder van EZ liet gistermiddag weten: „Wij hebben de indruk dat de zaak voor 90 procent rond is". Volgens de woord voerder denkt het minis terie Milieubeheer er net zo over. Tijdens zijn weke lijkse persconferentie nam premier Lubbers echter stelling tegen vice-pre mier De Korte. Lubbers zei dat het kabinet, tijdens een intensieve verga- dermaand april, nog heel wat tijd nodig zal hebben om het milieuplan af te ronden. Het hangt ten nauwste samen met de kaderbrief van minister Ruding (financiën), mét het natuurbeleidsplan, met de der de nota waterhuishouding, met de nota landbouwstructuur en met de adviezen over de Nota volkshuisvesting in de negen tiger jaren. Gistermiddag bleek wel dat het kabinet het er in elk geval over eens is dat het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) niet ten koste mag gaan van het fi nancieringstekort en ook geen groot inkomensoffer van de burgers kan vragen. Het weer schoonmaken van het danig verziekte milieu in Nederland zal „een merkbare maar be scheiden last" van de bevol king vragen, zo maakte pre mier Lubbers gistermiddag na afloop van het kabinetsberaad bekend. Het kabinet heeft deze week het Centraal Planbureau (CPB) gevraagd de inkomens gevolgen van een streng mi lieubeleid na te rekenen. Vol gens de minister-president is nu al te voorzien dat de prijs die de burger voor het milieu moet betalen, zal meevallen. „Eerder moet gedacht worden aan het inleveren van een stuk groei dan dat de koop kracht van de consumenten in absolute zin achteruit gaat". Hangijzer De financiering van het mi lieubeleid was de afgelopen weken in het kabinet een heet hangijzer. Eerst deze week werd volgens Lubbers een doorbraak bereikt in de con troverse die was ontstaan tus sen minister Nijpels van mi lieubeleid en minister De Kor te van economische zaken. Zo als onze krant afgelopen don derdag al meldde zijn beide ministers het eens geworden over het feit dat vooral het bedrijfsleven via strengere mi lieunormen en heffingen de prijs van het milieubeleid zal moeten betalen. Door deze constructie kan de extra bij drage van het Rijk aan het Mi lieuplan beperkt blijven tot ruim 600 miljoen gulden en kan het financieringstekort volgens plan in 1994 op 3,25 procent van het nationaal in komen uitkomen. Minima Het kabinet is er nog niet he lemaal uit hoe de te verwach ten prijsverhogingen voor de minima gecompenseerd moeten worden, zo liet Lub bers gisteren weten. „De stren gere milieu-eisen die aan de bedrijven worden gesteld slaan natuurlijk voor een deel neer in de prijzen van de produk- ten. Maar omdat je kunt ver wachten dat consumenten hun koopgedrag aanpassen en de industrie via technische ver nieuwingen goedkopere oplos singen vindt, zijn de gevolgen nog niet goed te overzien". Het NMP wordt volgende week in het Kabinet samen met de Kaderbrief van minis ter Ruding van Financiën be sproken. In dit stuk, een voor schot op de begroting voor 1990, voorspelt Ruding een te genvaller van 3,5 miljard gul den. Het Kabinet is er volgens de premier nog niet uit hoe die tegenvaller moet worden op gevangen. Belastingen Een ander teer punt in het ka binet is de vraag of hogere mi lieuheffingen voor de burgers gecompenseerd moeten wor den door belastingverlaging elders. Minister Ruding, die momenteel in de VS verblijft, heeft zich altijd op dat stand punt gesteld. Lubbers nam gis teren echter afstand van deze benadering. „Ik volg die stel ling niet automatisch", aldus de premier. „Het is een zeer ingewikkelde discussie. Ik be grijp bijvoorbeeld niet waarom de waterverontreinigingshef fing wel tot de collectieve las ten worden gerekend en de rioolrechten niet". Lubbers maakte tot slot duide lijk dat hij volgende week mi nister Bukman van ontwikke lingssamenwerking zal vragen geld te reserveren voor een nog in te stellen internationaal fonds tegen de verzuring van het milieu. De premier be streed dat dit geld ook ge bruikt kan worden-om het mi lieu in Nederland schoon te maken. „Dat is voor mij onbe spreekbaar. Principieel uit gangspunt is dat elke gulden uit de begroting van ontwik kelingssamenwerking in de Derde Wereld besteed moet worden". Minister geeft rijkspolitie 16,6 miljoen gulden extra UTRECHT - Minister Kort hals Altes (Justitie) heeft het korps rijkspolitie 16,6 miljoen gulden extra toegezegd. De minister heeft dat gisteren toe gezegd tijdens overleg met de politiebonden. De helft is be stemd voor het betalen van de ongemakkentoeslagen en de andere helft is, zoals al eerder was aangekondigd, voor com pensatie van de 1 januari inge voerde verlaging van de vaste toelage van politiemensen. Het korps rijkspolitie kampt al eni ge tijd met financiële moeilijk heden. De drie politiebonden verweten de algemeen inspec teur en de districtscomman danten van de rijkspolitie be gin deze maand nog „wanbe heer" op personeel en finan cieel gebied. Ondanks het ex tra bedrag menen de bonden dat de werkdruk van de rijks politiemensen in de toekomst onaanvaardbaar hoog zal zijn. AMERSFOORT Het CNV is bereid om met ka binet en werkgevers een sociaal akkoord te sluiten als het kabinet per 1 juli 200 miljoen gulden vrij maakt voor verhoging van de uitkeringen. Komt het kabinet niet met extra geld voor de minima over de brug dan zal het CNV samen met FNV en belan genorganisaties van .uitke ringsgerechtigden over gaan tot acties. Voorzitter Henk Hofstede van de christelijke vakcentrale CNV heeft dit vanmiddag in Amersfoort gezegd op een bij eenkomst ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan van zijn organisatie. Het CNV wil tijdens het voor jaarsoverleg met kabinet en werkgevers afspraken maken over een verstandig loonbe- leid, uitbreiding van de werk gelegenheid en een rechtvaar dige inkomensverdeling. Volgens Hofstede wordt het tijd dat de uitkeringen omhoog gaan. „Vorig stelde het kabi net 200 miljoen beschikbaar voor de minima. Het gaat nu nog beter met Nederland, dus is er geen enkele reden om ao- w'ers, wao'ers en andere mini muminkomens op nul te hou den. Dat betekent dat er nog eens 200 miljoen beschikbaar moet komen, anders komt er geen sociaal akkoord". De voorzitter verbond nog een tweede voorwaarde, ditmaal richting werkgevers, aan de tot standkoming van het ak koord. „De werkgevers moeten nu eindelijk eens laten weten wat ze werkelijk willen. Wij willen baanbrekende op lossingen, geen geneuzel". Volgens Hofstede heeft de af gelopen tachtig jaar duidelijk gemaakt hoezeer het christe lijk sociaal denken zijn weer slag heeft op de samenleving. „We kennen is ons land een goed overlegklimaat, hebben goede medezeggenschapsrege- lingen en kennen weinig sta kingsdagen. Ik durf te stellen dat dit mede te danken is aan de bemoeienis van het CNV met onze maatschappij. Cao's, de Stichting van de Arbeid, de SER en andere organen zijn eveneens vruchten die vooral zijn toe te schrijven aan chris telijke sociale bezinning en ac tie' Die christelijke invalshoek van het vakbondswerk spreekt volgens de CNV-voor- zitter veel mensen, en vooral ook jongeren, aan. Sinds 1 ja nuari van dit jaar is het leden tal van de christelijke vakcen trale met ruim 3.500 gestegen. „Het begin van het jaar belooft veel goeds. Het geeft eens te meer aan dat ondanks het feit dat christenen in ons land nu een grote minderheid vormen, het christelijk-sociaal denken niet bij het vuilnis is gezet. Naar de kerk gaan mag dan minder populair zijn, maar christelijke waarden en nor men vinden meer ingang dan ooit", aldus Hofstede. VAN DEN BROEK:

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3