Examens „top geheim" bij Staatsdrukkerij Waardebon voor gratis Hema kleurenfilm. Politie neemt ook klungelige afpersing serieus Smit-Kroes hekelt kritiek Raad Verkeersveiligheid Agrarische jongeren: vervuiling aanpakken Steeds meer vrouwen volgen onderwijs HEMA ELK VELLETJE WORDT GETELD ÏINA (Vervolg van de voorpagina) APELDOORN De 20- jarige afperser die gisteren is aangehouden, deed eni ge weken geleden ook al een poging een Apel- doorns bedrijf af te per sen. Hij bedreigde daarbij enkele personeelsleden. In het geval Heineken dreigde hij met het vergif tigen van de dranken van het concern. Door de zaak zelf in de publiciteit te brengen, zou hij het be drijf een flinke economi sche schade berokkenen. Een getuige van de arrestatie gisteren vertelt: „Bij de Pa rallelweg zag ik plotseling vier in burger geklede re chercheurs uit een auto stap pen. Ze renden richting spoorwegovergang Arnhem- seweg. Op het perron kwam in de (verboden) richting van de overgang een jonge man in een wit pak en met een diplomatenkoffertje aan wandelen. Voor je het wist en hij het kennelijk zelf rea liseerde, hadden de politie mannen en een groepje re chercheurs die hem van ach teren benaderden, de jongen te pakken. Ze drukten hem onder bedreiging met een pistool tegen de grond, blind doekten hem en voerden hem af". De politie hield nog een an dere jongeman aan. maar deze bleek niets met de affai re te maken te hebben en werd spoedig weer in vrij heid gesteld. „Het komt alle maal wat klungelig en ama teuristisch over", aldus Klaas Wiltink van de Amsterdamse politie, „maar al gaat het wellicht om een zielig figuur, afpersing en bedreiging kun je niet serieus genoeg ne men". CBR: EUROPA'S EERSTE RIJDEND EXAMENLOKAAL Het interieur van het eerste mobiele theorie-examencentrum van het CBR. De wagen wordt vanaf 3 april ingezet in Zeeland en Zuid-Limburg. De oplegger van deze DAF 95 heeft een totale lengte van 12,5 m en de breedte van 2,60 m tijdens transport kan op de plaats van bestemming aan beide kanten met 1,20 m worden vergroot. Daardoor biedt de wagen plaats aan dertig examenkandida ten. FOTO: PR HONSELERSDIJK Minis ter Smit-Kroes van verkeer heeft gisteren in Honselers- dijk, waar zij bij Diesel Service West persoonlijk Europa's eer ste mobiele theorie-rijexamen- centrum door een nepmuur naar binnenreed, geen spaan heel gelaten van de kritiek die de Raad voor de Verkeersvei ligheid heeft geuit op haar nieuwe reglement verkeersre gels en verkeerstekens. De Raad pleit voor een be scheidener modernisering van de verkeersregels. „Twee pun ten van kritiek vallen gewoon tegen elkaar weg", zo vertelde Smit-Kroes bijna lachend. „Aan de ene kant stelt de Raad dat ik te ver ben doorge schoten en aan de andere kant noemt men mijn voorstel tot vereenvouding van de ver keersregels meer schijn dan werkelijkheid. Ik geloof heilig in de haalbaarheid van een mentaliteitsverandering bij de verkeersdeelnemer. Liever minder regels en een betere naleving dan andersom. We moeten ook geen overduidelij ke zaken vermelden. We moeten afstappen vap het idee dat de gemiddelde Nederlan der een IQ heeft van een 4-ja- rige". Na haar uitgebreide re actie op de aanmerkingen van de Raad („ik heb het gevoel dat ik van de maan word toe gesproken") zei minister Smit- Kroes half spottend half ver ontschuldigend: „U ziet dat ik me echt in hun rapport heb verdiept". Voor het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen was er van de kant van de bewinds vrouw wel lof. „Het 'nieuwe' CBR is klantgericht en effi cient bezig en het mobiele the orie-examencentrum is daar een goed bewijs van", vond ze. Het rijdende examenlokaal (een verbouwde DAF 95 met dertig bureautjes en stoelen) zal vanaf aanstaande maandag worden ingezet in Zeeland en Zuid-Limburg. Een mobiel centrum is goedkoper dan de volledige jaarhuur die betaald wordt voor veel vaste examen centra die slechts enkele da gen per week in gebruik zijn. EDE Jonge boeren en tuin ders moeten milieuvriendelijk produceren. Dat is even be langrijk als een redelijk inko men voor agrarische gezinnen en het eenvoudiger maken 23e HAAGSE MINERALENBEURS van de NEDERLANDSE LAPIDARISTEN CLUB GRATIS LOTERIJ Gratis determinatie van alle edelstenen en mineralen Toegangsprijs 3.50. Tot en met 16 jaar en 65+ 2.00. DE KNOLLEN van bedrijfsovernames. Dat is de mening van J. Roemaat, voorzitter van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK). Hij sprak gisteren tij dens een congres van zijn or ganisatie in Ede. „De aanpak van de milieuver vuiling is een verplichte inves tering in de toekomst", aldus Roemaat. „Alleen als wij erin slagen de milieuvervuiling ri goureus terug te dringen, kun nen wij spreken van een leef bare toekomst voor volgende generaties." Voor de jongeren is volgens Roemaat een sleu telrol weggelegd. Hij vindt dat bij alle activiteiten in onze sa menleving een wijziging in de benadering van het milieu hoognodig is. Roemaat: „Voor de land- en tuinbouw betekent dat het drastisch terugdringen van het gebruik van gevaarlij ke bestrijdingsmiddelen. En het drastisch beperken van de ammoniak-uitstoot en de uit spoeling van mineralen". De NAJK voorzitter vindt dat er door de agrarische sector maar al te vaak „aan de rem han gen" wordt gehangen als hij met milieumaatregelen wordt geconfronteerd. Het NAJK wil de komende jaren echter zijn nek uitsteken en voor een meer offensieve benadering kiezen. Milieuvriendelijk produceren is volgens Roemaat geen ge makkelijke doelstelling, omdat de jongeren nog zijn opgevoed en geschoold „met de gedachte dat je op het bedrijf moet stre ven naar een zo hoog mogelij ke produktie per vierkante meter en per dier". Het doel matig benutten van hulpmid delen hebben zij slecht of hele maal niet geleerd, meent Roe maat. ARJEN VAN DER SAR ZOETERMEER Steeds meer meisjes en vrouwen van 15 tot 24 jaar gaan on derwijs volgen. Zij zijn be zig hun achterstand op jongens en mannen in te lopen, zo blijkt uit cijfers van het ministerie van on derwijs. In het middelbaar beroepson derwijs blijken vrouwen en mannen bijna gelijk op te gaan, terwijl in het hoger en wetenschappelijk onderwijs vrouwen nog sterk in de min derheid zijn. Maar het tempo waarin de deelname van vrou wen aan het onderwijs groeit betekent dat de achterstand in de jaren negentig kan zijn in gehaald. Gelijktijdig is er een daling van de werkloosheid onder jongeren. Hierdoor wordt min der een beroep op de sociale voorzieningen gedaan, maar de uitgaven voor onderwijs en studiefinanciering stijgen weer wel. De werkloosheid onder 15- tot 19-jarigen is tussen 1983 en 1988 van 5,8 tot 2,7 procent gedaald en onder 20- tot 24-ja- rigen van 19,9 tot 14,1 procent. Van de eerste groep volgde in 1986 23,8 procent onderwijs in mbo, hbo of vwo tegen 18,2 procent in 1983. Voor 20- tot 24 jarigen steeg dit aandeel \mn 15,3 procent in 1983 tot 18,1 procent in 1986. Indien u vóór 5 april fotorolletje bij de Hema laat ontwikkelen en afdrukken, ontvangt u een waarde bon voor precies zo n rol letje. maar dan van t Hema merk fotoservice .Echt Waar Voor Je Geld. BINNENLAND 500.000 zuinige lampen verkocht GOUDA Zeventien energiebedrij ven in ons land hebben tijdens een ujt6 speciale actie 500.000 energiezuinige lampen verkocht De consument kon met behulp van een coupon een korting van 25 gul- t padden krijgen bij de aankoop van een gele lamp. De prijs daalde daardoor van g wa zestig naar vijfendertig gulden. De "actie werd gehouden in aansluiting op de Postbus 51-campagne van het ang P1 ministerie van economische zaken en was georganiseerd in samenwerking met OSRAM Nederland en Philips Nederland. Minister De Korte van economische zaken reikt volgende lban week vijfhonderdduizendste lamp iven Ult' ent werd Dofds tie ti Premier Shamir in mei naar Nederland DEN HAAG De premier van Israel. Jitschak Shamir, zal waarschijnlijk eind mei een be zoek aan Nederland brengen. Dit bezoek is een antwoord op de herhaaldelijk uitgestelde reis van premier Lubbers en minister Van den Broek naar Israel, die ten slotte in juli vo rig jaar plaats vond. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag verklaarde dat Nederland en Israel over leggen over een datum voor een bezoek gedurende de ko mende maanden. „Scheuren is aso" DEN HAAG „Scheuren is aso". In deze turbo-taal richt het ministerie van verkeer en waterstaat zich morgen in een advertentie tot de Nederlandse bevolking om duidelijk te ma ken dat hard rijden asociaal is. De advertentie maakt deel uit van een campagne van de over heid om de snelheidslimieten nog eens dringend onder de aandacht te brengen. „Wie nu nog lak heeft aan deze snel heidslimieten is uitgesproken onmaatschappelijk bezig", aldus de advertentietekst. Gewezen wordt op de gevaren voor vei ligheid en milieu. VRIJDAG 31 MAART 1989 PAGINA 3 Prinses Margriet naar Japan DEN HAAG Prinses Margriet zal van 19 tot en met 22 april in Japan verblijven voor de herdenking van het ontstaan van handelsbe trekkingen tussen Japan en Nederland. Op grond van de briefwisseling in 1609 tussen stad houder prins Maurits en shogun Tokugawa Iey- asu kregen de Nederlanders toestemming om handel te drijven met het land van de rijzende zon. Prinses Margriet zal in Tokyo de officiële opening bijwonen van de Nederland-Japan Ma nifestatie 1989. Ook onthult de prinses een pla quette die Jan Joosten van Lodensteyn voor stelt. Hij was stuurman van „De Liefde", het eerste Nederlandse schip dat Japan bereikte. In Nagasaki Holland Village, een aan Nederland gewijd openluchtmuseum, zal prinses Margriet de eerste steen onthullen van een replica van paleis Huis ten Bosch. DEN HAAG Het zal nooit het doel van een ex cursie van middelbare scholieren worden, hoe wel die er best eens een kijkje zouden willen ne men. Dikke deuren en ko gelwerend glas moeten pottekijkers buiten hou den. Nee, het gaat niet over de Nederlandse Bank, maar over de zoge heten Geheimdrukkerij van de nv SDU, de Staats drukkerij in Den Haag. ,i In de Geheimdrukkerij wordt uti op dit moment de laatste hand schi gelegd aan de 8,5 miljoen exa- 'oorkj menopgaven waarover scho- in Ja lieren zich dit voorjaar mogen lina 1 8aan buigen. „Niet spieken" is II dus het devies voor de mensen i die er werken en voor bezoe- osoj kers jjg worden verzocht de nars ogen in de zak te houden, an zij Niet dat deze ultra-geheime !)e Sa drukkerij veel bezoekers ont- ook 1 vanëb Zelfs staatssecretaris j Ginjaar-Maas van onderwijs was er nog nooit geweest. Gisteren werd voor een aantal geluksvogels, onder wie de staatssecretaris („wat span nend!") een tipje van de sluier opgelicht. Ze mochten, in het oog gehouden door een batterij bewakers, voorzichtig door de zwaarbeveiligde drukkerij wandelen. Nergens aankomen, niks proberen te lezen en al helemaal niet proberen een velletje met opgaven mee te nemen voor een tiener-fami lielid, ook al zou die nog zo graag in ruil een jaar lang de auto wassen. Alles moet ge heim blijven, zoals de Geheim drukkerij zo gaat althans het verhaal zelfs voor een nieuwe stafmedewerker van de SDU meer dan een half jaar onvindbaar bleef. En het liefst had de heer J. van Wees, direkteur Technologische Za ken en Drukkerij van de ge privatiseerde SDU, de zaak aan de Christoffel Plantijn- straat in Den Haag potdicht gehouden. Zelfs voor de staats secretaris van onderwijs. „Ik heb er slecht van geslapen", vertelde Van Wees eerlijk. Antecedenten De bijna paranoïde aandacht voor geheimhouding is natuur lijk wel verklaarbaar. Zodra er ook maar één moment ver slapping optreedt kan maan den werk van honderden be trokkenen voor niets zijn ge weest. Examens bereiken hun doel immers bij de gratie van geheimhouding. Daarom ook worden zorgvuldig de antece denten nagegaan van de ze ventig mensen die bij de Ge heimdrukkerij betrokken zijn. En wie familieleden of kennis sen heeft die in het examen jaar zitten wordt verzocht dat tijdig te melden, zodat een tij delijke overplaatsing naar een niet-geheime afdeling kan worden geregeld „Wie schul den heeft moet hier ook niet werken. Die zou in de verlei ding kunnen komen materiaal mee naar huis te nemen. We controleren elkaar, iedereen kent de risico's", aldus Van Wees, die zelf ooit door bewa kers uit de drukkerij werd ge kegeld toen hij vergat dat juist één van zijn kinderen dat jaar examen moest doen. Van Wees en de zijnen doen alle moeite duidelijk te maken dat exame nopgaven een niet te schatten waarde hebben, althans tot het moment dat ze door examen surveillanten worden uitge deeld. Niet voor niets werden drie jaar geleden strenge straf maatregelen getroffen toen bleek dat één van de perso neelsleden niet helemaal zui ver was geweest. Honderd procent waterdicht kan de be veiliging van examen-opgaves niet zijn, erkent Van Wees. „Kopiëren van stukken is uit gesloten. Meenemen? Dagelijks worden onder de medewer kers steekproefsgewijs visita ties uitgevoerd. Papier weg gooien in de prullebak doen we hier niet; alles wordt ver nietigd. Het onthouden van examenopgaven en ze thuis opschrijven? Dat zou kunnen, ja. Maar daar kunnen we niets tegen uitrichten". Het openen van de deuren van de Geheimdrukkerij moest gisteren een indruk geven van de afronding van een monster- karwei in het onderwijs. Voor dat de 1600 verschillende soor ten opgaven zijn gedrukt en verpakt in 350.000 verzegelde enveloppen (samen goed voor 165 ton „secret stuff") is een proces van twee jaar afgerond. Wanneer de omvang en in houd van de examenstof is vastgesteld gaat voor elk exa men van elk vak een team van drie leraren aan de slag om opgaven te bedenken. Wanneer die door een onder wijscommissie zijn goedge keurd en vastgesteld worden de opgaven begrijpelijk op pa pier gezet met schema's, foto's en kaartjes bij de Informatise ringsbank van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen in Groningen. In oktober beginnen vervolgens de persen van de Geheimdrukkerij te draaien voor de examens van mei van het volgende jaar. Anti - dief stalnetten „De Geheimdrukkerij moet een fort zijn. Het personeel houdt u in de gaten, kijk niet De laatste fase van het werk bij de Staatsdrukkerij: het inpakken van de opgaven. Daarbij wordt alles opnieuw geteld. over schouders mee, blijf bij de groep, maak geen foto's, laat alles rustig liggen", waar schuwt Van Wees wanneer hij het gezelschap door sluizen loodst op weg naar het „gehei me" deel van het bedrijf. De ene deur gaat niet open voor dat de andere is gesloten. Op pallets liggen stapels papier onder gekleurde afdekvellen, bij elkaar gehouden door anti- diefstalnetten. Dit hier is nog geen verzendklaar drukwerk, maar maagdelijk blank papier. Elk vel is geteld. Niet een keer, maar twee keer, dat is het werk van een aparte afde ling. De drukpersen zijn uitge rust met speciale detectoren, die „missers" direkt uit het proces vissen. Want alle aan tallen moeten blijven kloppen. Dat geldt ook voor het inpak- werk. De inpakkers, die de duizenden enveloppen met de hand vullen met zeer (per school) wisselende aantallen, werken altijd met z'n tweeën. De één telt, de ander contro leert. Want de aantallen moeten blijven kloppen. En als de controle aan het licht brengt dat er één velletje mist is het niet ongewoon dat het telwerk van uren gewoon weer moet worden overge daan. „Een arbeidsintensief en kostbaar karwei, maar wat moéten we anders?", zegt Van Wees als hij een genodigde aan de jas meetrekt wanneer die iets te dicht bij de verzegelde enveloppen gaat staan. Het enige dat die nog heeft kun nen ontdekken is dat de biolo- gie-opgaven van het LLO (La ger Landbouw Onderwijs) in ieder geval verzendklaar lig gen. De zwoegende scholieren kunnen hun borst nat maken. FOTO: BART VERSTEEG Zo zijn de meeste examenop gaven voor het middelbaar on derwijs alweer gereed om door de PTT over een paar weken aangetekend naar 7000 school- adressen te worden verstuurd. Het gros van die pakketten ligt al lang niet meer opgesla gen bij de Staatsdrukkerij in Den Haag, haast Van Wees zich te zeggen om eventuele kwaadwillenden de moed in de schoenen te doen zakken. Waar liggen ze dan, meneer Van Wees? „Och, ergens in Nederland. Ook een geheimpje hè?". £eidóe6ou*ant Meer draagvermogen Actievoerende verpleeg kundigen van het Am sterdamse Andreas zie kenhuis lieten gister middag in een gracht achter het gebouw een vlot te water waarop duidelijk werd gemaakt dat zij 5 procent meer draagvermogen willen krijgen. De werkgevers van de verpleegkundi gen en de minster over legden vandaag over de vastgelopen onderhan delingen. Wellicht kun nen volgende week de besprekingen weer wor den vlotgetrokken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3