Hongaars bezoek aan basisschool in Lisse Noordwijk bezuinigt en verhoogt belastingen „Gemeente heeft recht op jongere predikant' Besluit over villa's Endegeest uitgesteld £eidóe6oma/nt Gevangenisstraf geëist voor terroriseren gezin Nieuwe telling verkeer op Victorieberg Nog geen reglement voor hulpfonds Voorschoten ■L' VRIJDAG 31 MAART 1989 j LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 31 MAA. DEN HAAG/NOORD- WIJK Tegen een 47-ja- rige man uit Den Helder is gisteren voor de Haagse rechtbank 21 maanden gevangenisstraf geeist, waarvan zeven voorwaar delijk, wegens ontucht met zijn dochter en poging tot doodslag op zijn zoon. De man zou deze feiten van 1977 tot 1982 hebben gepleegd toen hij met zijn gezin nog in Noordwijk woonde. De man ontken de. Volgens officier van justitie, mr. D. van den Broek, zou de man zijn gezin hebben geterro riseerd en zou seks bij hem centraal staan. Dat zou hij op zijn dochters hebben geuit. Volgens de dochters moesten zij herhaaldelijk bij hem in bed liggen en betastte hij hen te pas en te onpas. Zij zouden het zeer vervelend hebben ge vonden, als ze alleen met hem thuis waren. Vader was de baas in huis en zij moesten al les voor hem doen. De man zou in mei 1982 in zijn huis in Noordwijk een bijl naar zijn zoon hebben gegooid. Toen hij miste en de jongen wegvluchtte, zou hij de brom mer van de zoon met de bijl hebben bewerkt. Die was total loss. Ook dit ontkende de man. Hij erkende dat hij wel moei lijkheden met zijn zoon had gehad, maar had het altijd met zijn handen afgekund. Volgens een verklaring van de zoon was hij altijd mishandeld. Hij had als kind door toedoen van zijn vader, zelfs een ge broken arm gekregen. „Ik ben zo vaak geslagen, dat ik het niet meer voel", stelde de zoon in een schriftelijke verklaring. De verdachte is in 1984 van zijn vrouw gescheiden. Hij had toen een vriendin leren ken nen en tegenover de politie had de echtgenote gezegd dat dit een lot uit te loterij was; de man ging eindelijk weg. Door het gezin van dè man is pas laat aangifte gedaan. Men wist van elkaar niet precies wat er allemaal was gebeurd, maar de geestelijke schade was zo groot dat men besloot de zaak in de openbaarheid te brengen. Men was al eens bij de recherche geweest, maar die had een eerdere aangifte afgewimpeld. Pas in 1986 werd er aan gewerkt. De officier zei dat hij hierover de politie in Noordwijk nog zou onderhou den. De rechtbank doet 13 april uit spraak. FINANCIËLE TOEKOMST BADPLAATS SOMBER NOORDWIJK De fi nanciële toekomst van de gemeente Noordwijk is somber. Aan uitbreiding en verhoging van de be lastingen en verdere be zuinigingen valt niet te ontkomen. Dit blijkt uit de voorjaarsnota 1989. Grote tegenvallers dit jaar zijn de opbrengst van de toeristen belasting en de kosten van af voer van gemeentelijk afval. De toeristenbelasting levert een ton minder op dan ge raamd en de bijdrage aan de De Stichting Promotie Noord wijk (SPN) zal daarom worden verlaagd. Het afvoeren van af val wordt vanwege strengere regels 120.000 gulden duurder en de afvoer van strandvuil in de winter gaat jaarlijks 20.000 gulden kosten. De balans wordt dit jaar nog met een positief saldo afgeslo ten, maar voor de jaren 1990, 1991 en 1992 nemen de ge raamde tekorten alleen maar toe. Zo wordt in 1990 een te kort van ruim vier ton ver wacht, in 1991 van ruim negen ton en in 1992 ruim 1,3 miljoen gulden. Burgemeester en wet houders constateren dat uit breiding van de gemeentelijke bèlastingen daarom onvermij delijk is. Met ingang van 1 ja nuari 1992 moet Noordwijk rioolrecht krijgen, moet de on roerend goedbelasting fors om hoog en moet de reinigings dienst kostendekkend zijn. Dit laatste betekent dat de Noord- wijkers veel meer gaan beta len voor het laten ophalen van hun huisvuil. Het college wil deze maatregelen pas per 1 ja nuari 1992 invoeren in ver band met de gemeenteraads verkiezingen in 1991. Voorstellen Door een ambtelijke werk groep is een aantal bezuini gingsvoorstellen gedaan, die door burgemeester en w,ethou- ders zijn overgenomen. Zo moeten reinigingsrechten en afvalstoffenheffingen omhoog en moet een geplande perso neelsuitbreiding bij de onder houdsdienst van gemeente werken worden afgeblazen. Ook vervalt in 1990 de subsi die aan het Steuntje. In 1990 kunnen deze maatregelen 404.000 gulden opleveren, in 1991 546.00 gulden en in 1992 689.000 gulden. Voorts wordt bekeken of sub sidiëring van rente en aflos sing van een lening van de Noordwijkse Reddingsbrigade (15.000 gulden per jaar) wel nodig is. Burgemeester en wet houders zijn het niet eens met het advies van de werkgroep het schoolzwemmen helemaal af te schaffen. Zij willen het schoolzwemmen terugbrengen tot drie groepen. Onderzocht gaat worden of het mogelijk is een van de twee dierenweiden af te stoten, dit levert een be sparing van 20.000 gulden per jaar op. Hierbij wordt gedacht aan de weide op het Rederij kersplein. De exploitatie zou kunnen worden overgenomen door e$n particulier die er kleinvee kan weiden. Ook wordt bekeken of bezui nigd kan worden op het schoonmaken van gemeentelij ke gebouwen. Voorts wordt onderzocht of kan worden be spaard op het onderhoud van wegen, straatverlichting en plantsoenen. Andere punten van onderzoek zijn: het zwem bad, schoolvervoer en huurop brengsten sportvelden. Burge meester en wethouders laten tevens onderzoeken of de be grafenisrechten kunnen wor den verhoogd. Noordwijk kan in de periode 1990-1993 per jaar nog 3,1 mil joen gulden investeren. Dit be tekent een teruggang van 400.000 gulden per jaar. OEGSTGEEST On danks het aandringen van wethouder A. Kohlbeck om het voorbereidingsbe- sluit voor de bouw van villa's als kostendragers van de restauratie van het Kasteel „Endegeest" op 6 april te behandelen, staat nu al vast dat het wordt uitgesteld. Door het buurtcomité Bosgeest werden tijdens een eerder ge houden commissievergadering alternatieven aangereikt. Kohlbeck zegde toe ze vóór de volgende week te houden raadsvergadering te bespre ken. „Naar thans is gebleken", delen B en W van Oegstgeest mee, „neemt het onderzoek méér tijd dan aanvankelijk was voorzien". In nieuwste nummer van het PvdA-blad „De Rode Geest" neemt de Oegstgeestenaar Wiebe Blauw stelling tegen de stelling van zijn partijgenoot Kohlbeck dat „als de zaak niet doorgaat alles verloren is: geen restauratie van het kasteel, geen overdracht van het bos aan Oegstgeest en in plaats daarvan uitponding van het gehele gebied door Leiden". Blauw stelt dat dit nog nooit door Leiden is gezegd en dat het bovendien Leiden niet veel oplevert. Blauw, die na mens het buurtcomité Bosgeest de alternatieven heeft aange boden vindt dat het plan ook met dertig villa's haalbaar kan zijn. Deze mogen dan niet in het weidegebieu tussen de Rijksstraatweg en het bos van Rhijngeest komen maar zijn gesitueerd tegenover de in gang van „Endegeest" aan de Rhijngeesterstraatweg. Een deel van de kosten van de res tauratie zal dan wel elders ge vonden moeten worden. Blauw noemt in het PvdA- blad de huidige opstelling van Oegstgeest niet zakelijk en is het met de wethouder oneens waar deze namens de gemeen te het standpunt hanteert dat het onderhavige gebied geen structuur zou hebben. „Op het terrein met de meest duidelij ke structuur is nu villabouw gepland", schrijft Blauw. Man mist vingers HILLEGOM Een 23-iarige man uit Lisse is gisterochtend twee vingers kwijtgeraakt door een ongeval. De man ver richte werkzaamheden bij de squashbanen aan de Weerlaan en kwam daarbij met zijn vin gers in een zaagmachine. De politie en arbeidsinspectie stel len een onderzoek in. Fietser ramt autodeur NOORDWIJKERHOUT Een 48-jarige fietser uit Noordwijkerhout is gisteren na een ongelukkige val met onbekend letsel vervoerd naar de Mariastichting in Haarlem. De man passeerde op de Dorpsstraat een Duitse perso nenwagen op het moment dat een van de inzittenden het portier opende. NOORDWIJKERHOUT De verkeersproblemen op de Vic torieberg in Noordwijkerhout komen binnenkort opnieuw aan de orde in de raadscom missie openbare werken. De gemeenteraad reageerde gis teravond instemmend op een advies van de voetgangersver eniging te Den Haag om ver keerstellingen en snelheidsme tingen te laten uitvoeren en op grond daarvan nieuw beleid te formuleren. Het advies was uitgebracht op verzoek van omwonenden. Onlangs is al een handteke ningenactie van de bewoners geweest en gisteravond lichtte de heer L. Weijers het ver- keersadvies nog eens toe. Er is in de Zeeburg geen basisschool en dit betekent dat alle kinde ren dagelijks de Victorieberg meerdere keren moeten over steken. Maar een duidelijke oversteekplaats is er niet. Bo vendien lijkt een deel van de Victorieberg vanaf de Meren- weg een doorgangsweg, maar het tweede deel slingert zich door de woonwijk. VOORSCHOTEN De instelling van een fonds voor bijzondere Sociale Hulpverlening is gister avond door alle raadsfrac ties positief beoordeeld. De vorming van een stich tingsbestuur, dat de be schikbare gelden zal moeten „uitdelen" aan burgers, die tijdelijk in een financiële noodsitua tie zijn komen te verke ren, verkreeg echter niet de goedkeuring van VVD, PvdA/PPR en D'66. Mevrouw M. Breunesse (PvdA) verklaarde mede na mens de VVD en D'66 dat die partijen het niet eens zijn met de wijze waarop het college het Sociaal Hulpfonds Voor schoten in een stichting wil onderbrengen. De fracties zijn voor een eenvoudige en doel matige opzet. In de oorspron kelijke vorm wilden B en W een aparte stichting in het le ven roepen bestaande uit een vertegenwoordiger van de ge meente en vertegenwoordigers uit levensbeschouwelijke groe peringen (drie kerken en Hu- manitas). In het voorstel aan de gemeen teraad hebben b. en w. de le vensbeschouwelijke groeperin gen uitgebreid met afgevaar digden vanuit onder andere de gezondheidszorg en de oude ren. Het aantal bestuursleden komt daarmee op negen uit. Breunesse verklaarde dat de kerken best zelf een hulpfonds mogen instellen, maar dat het beschikbare geld dat de ge meente heeft (f 30.000,per jaar) het best verdeeld kan worden door de sociale dienst. F. ten Have (CDA) proefde uit het betoog een hetze tegen de kerken. Volgens hem hebben de kerken kennis en man kracht. Wethouder L. Marselis (CDA) reageerde bewogen: „Ik heb gezorgd dat er een plan ter ta fel kon komen, dat zeker i goedkeuring verkrijgt van hogere overheid. Ik heb gi praat met de kerken. Die wi len graag meedoen en overw gen om naast mankracht oc hun eigen bijdragen te verhi gen". Na een schorsing constateen burgemeester P. Cannegieti dat er eensgezindheid v over het inhoudelijke van I fonds, maar dat de bestuurt vorm nader gesproken moe worden. Daarover zulleijekton VVD, PvdA en D66 een voc stel uitwerken, waarbij de s ciale dienst een grotere i krijgt. Het CDA handhaafd zijn weerstand daartegen. :d te-f De kinderen van basisschool Beekbrug zijn al druk bezig met de voorbereidingen voor het bezoek van de Hongaarse basisschoc laanti FOTO: HENK VAN DE Efèeeks LISSE Zesentwintig leerlingen van een Hon gaarse basisschool uit Kecskemét komen 16 april met een filmploeg van de Hongaarse televi sie naar Lisse. De scholie ren komen voor een ze vendaags bezoek aan de RK basisschool Beekbrug. Dankzij het projekt „Voorzich tig Breekbaar" van de Neder landse Onderwijs Televisie (NOT) bestaat er al enige jaren een intensief schriftelijk con tact. De oudste leerlingen van de beide scholen schrijven naar elkaar en gebruiken het Engels als voertaal. In septem ber 1988 kreeg directeur H. Bakker van de Lissese school het verzoek mee te werken aan een uitwisselingsprogram ma. Het is de bedoeling dat de Lissese schoolverlaters in juni een tegenbezoek zullen bren gen aan hun correspondentie vriendjes in Hongarije. Direc teur Bakker: „Het is een unie ke gebeurtenis voor onze kin deren en een enorme beleve nis om dit zo op de valreep bij het afsluiten van de basis school mee te maken. Waarde vol ook", onderstreept Bakker, „omdat het een uitstekende kans is om kennis te maken met een andere cultuur". Toch heerst er een spanningsveld rond het hele project. Bakker geeft toe dat de afstand van ruim 1500 kilometer niet de enige barrière is tussen dit weinig toegankelijke Oostblok land en de westerse wereld. Wel is er al enige vertrouwe lijkheid tot stand gekomen tussen de kinderen, de leer krachten en de ouders die bij het projekt betrokken zijn. Vorige lente werd in samen werking met de Hongaarse te levisie en de NOT een film ge maakt die een duidelijk beeld gaf van de totaal verschillende leefwerelden van de Hongaar se en Lissese scholieren. Naast allerlei schoolse activiteiten stond de viering van het paas feest in Kecskemét centraal in het Hongaarse deel van de film. Daarnaast werden door de NOT alle facetten van het voorjaar in de bollenstreek, met onder andere het maken van een bloemmozaïk door de Beekbrugjeugd, belicht. Een werkgroep die zich bezig houdt met de voorbereiding van de uitwisseling heeft een uitgebreid programma samen gesteld voor het bezoek dat juist in de week van het jaar lijkse bloemencorso plaats heeft. De Hongaarse gasten ar riveren op zondagavond 16 april worden verwelkomd door burgemeester G. van der Kroft. 's Maandags wordt de groep doof burgemeester en wethouders van Amsterdam in het stadhuis van de hoofdstad ontvangen. Ook de Hongaarse ambassade in Den Haag zal de kinderen met begeleiders een gastvrij onthaal bieden. Naast het bezoek aan verschillende attracties in de randstad zoals Artis, Madurodam, Lineushof, Golfbad Scheveningen en Keukenhof is het programma volgens directeur Bakker toe gespitst op de bloembollenteelt in de regio. Het bekijken van het corso op zaterdag vormt dan ook een mooi sluitstuk van de week. „Wij zijn voor de uitwisseling uitgezocht, omdat we als school een voorbeeld zijn van het leven in een land dat alom bekend is door zijn bloembollenteelt en export", legt Bakker uit. De Beekbrugleerlingen zijn met hun leerkrachten en ou ders volop bezig met de toebe reidselen voor de komende ontmoeting. Toch zien ze ook reikhalzend uit naar de excur sie naar Kecskemét in juni. „Het is allemaal nog niet in kannen en kruiken", bekent groepsleider Cock van Wiec- keren. Hij kondigt mismoedig aan: „Als het geld er niet komt, gaat het niet door. Er is een bedrag nodig van 25.000,- om de onkosten te bestrijden. Een derde van de benodigde financiën is al bijeengebracht door de kinderen en hun oi f ders". Vooral het bekostige van de reis naar Hongari voor 32 Lissese kinderen e\[ hun begeleiding bezorgt d l*"* schoolleiding en organisator* )e j hoofdbrekens. Er moeten pa (varcj poorten en visa komen en ee*aar 0 treinreis loopt echt in de p aren pieren. „Dat is in Hongari ,en j( anders", stelt Van Wieckeri ;eeuv meesmuilend vast, „daar ku és aa je tweehonderd kilometer pt nek, trein afleggen voor het luttel jok bedrag van acht gulden". ^,ersc} wijs en CRM is geen financiï luysl steun te verwachten. Het lerwt ook nog maar de vraag of bu intde gemeester en wethouders vi ierge Lisse de helpende hand willi yan l! bieden. Een groep ondern nen. mende ouders is dan ook jeschi het geweer gekomen met h ;geest benaderen van potentie lij m sponsors om het financiële g Ruysl deelte rond te krijgen. „1 lorov komt", deelt direkteur Bakk once: mee, de komende maandi iouw. een groot bord aan de Heerei ieen weg bij de Engelbewaarder kerk te staan waarop ond neer het motto: „Sponsors bedank lebbe alle firma's of instellingen di er vc' een bijdrage leveren vermei ioude zullen worden. Hopelijk ki iij a door deze aktie", besluit h 100.00 „ook onze reis naar Hongari heeri in juni doorgang vinden", lollar MARGRIT TIBBOI aak (omr iladzi loet. Verde •Jteui DOMINEE DE ZEEUW NEEMT AFSCHEID VAN VOORSCHOTEN: Dominee De Zeeuw: „Gelukkig is de tijd voorbij dat een predikant tot 70 jaar actief moet blijven en een pastoor soms nog langer. Dat was veelal een ramp voor de kerkleden, maar ook voor de betrokken ambtsdrager". FOTO: WIM VAN NOORT VOORSCHOTEN Do minee G. de Zeeuw neemt zondag tijdens een dienst in de Gereformeerde Dorpskerk in Voorschoten afscheid als predikant van de wijkgemeente Zuid. In deze gemeente werd hij 22 jaar geleden tot predikant beroepen. De 61-jarige dominee maakt gebruik van de VUT-regeling. Hij hangt zijn toga overigens niet geheel aan de wilgen, maar stapt wel uit het dage lijkse werk: „Ik draag de fak kel over aan een jonge predi kant, daar hebben de jongeren in de kerkelijke gemeente recht op. Gelukkig is de tijd voorbij dat een predikant tot 70 jaar actief moet blijven en een pastoor soms nog langer. Dat was veelal een ramp voor de kerkleden, maar ook voor de betrokken ambtsdrager". De Zeeuw heeft de pastorie in Voorschoten al verruild voor een flat zes hoog aan de Leidse Apollolaan. Vanuit zijn nieu we woning kijkt hii uit op Voorschoten. Duidelijk zijn de torens van de Hervormde Dorpskerk en de St. Laurenti- us te zien en met goede ogen is ook nog de bescheidener spits van de kleine toren van de Gereformeerde Dorpskerk te ontwaren: „Dat maakt hgt af scheid een beetje lichter, want in alle drie de kerken ben ik in functie geweest en ze zijn mij zeer dierbaar geworden". Met hem verhuisd is het an derhalve meter hoge gipsen Mariabeeld, een geschenk van pastoor J. Blonk ter gelegen heid van zijn zilveren predi kantenjubileum acht jaar gele den: „Ik had om een Maria- beeldje gevraagd, het werd een heel groot beeld, werkelijk een dame van gewicht, dat hebben de verhuizers ook ont dekt. Misschien kreeg Maria vroeger wel te veel aandacht in de R.K. Kerk, maar duide lijk te weinig in de reformato rische kerken. De moeder te zijn van de zoon van God is niet niks en zo zijn er gewoon twee vrouwen in huis, waar voor ik respect heb en die ik niet graag wil missen". De kinderen, twee zonen en een dochter staan al volledig od ei gen benen en zijn vrouw krijgt nu ook een wat rustiger tijd, want niet alleen de dominee, maar ook zijn vrouw staat dag en nacht in dienst van de kerk. Kanselruil Vanuit de marineplaats Den Helder kwam De Zeeuw naar Voorschoten. Het was wel wennen aan al die naast el kaar werkende kerken, zo herinnert hij zich. Vijfen twintig jaar geleden werkten alle kerken in Den Helder al samen en kanselruil was toen al heel normaal. In Voorscho ten kwam eerst twintig jaar geleden de samenwerking voorzichtig op gang. Het begon met het „Samen spreken tus sen de geestelijken van Voor schoten". Inmiddels zijn de Hervormden en Gereformeer den voor het oog van de kerk ganger volledig geïntegreerd. „In de praktijk dient er nog heel wat afgepraat te worden, maar de eenwording tussen Hervormde en Gereformeerde Kerk komt rustig tot het ge wenste doel". „Samen op weg, daar sta ik volledig achter. Het is natrur- lijk een aanfluiting wanneer de twee grootste reformatori sche kerken van Nederland als twee kerken vijandig op trekken. Dit jaar bestaat de Gereformeerde Kerk Voor schoten honderd jaar en beide kerken zijn in die eeuw be hoorlijk uit elkaar gegroeid. Jammer dat het centrale be stuur van de r.k. kerk zo te rughoudend is. We hebben nog steeds een grote vriendschaps band met de twee pastores, maar kanselruil is erg moeilijk geworden. De eventuele een wording van de gehele christe lijke kerk mag echter nooit een soort erwtensoep worden, om maar eens zeer oneerbiedig te zeggen. Er mag best verschil in geloofsuitingen blijven. Het zou werkelijk zonde zijn, in dien liturgische gebruiken op de mesthoop geworpen zouden worden. Zo draag ik nog steeds de witte bef bij mijn toga wanneer ik voorga in „De Ontmoeting", terwijl mijn con fraters Ds. Blaken en Ds. De Zwart de bef verruild hebben voor een stola in de liturgische kleuren. Dat moet allemaal kunnen", zo betoogt De Zeeuw. JOOP PEETERS Gemeenten werken samen bij plaatsing in bejaardenoorden

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16