3 Leids kantongerecht moet behouden blijven ALLER LEI(DS) WAGËwSr —JWOJWL# STAD OMGEVING Slimme EHBO-kit Heempark De afdeling Natuur Milieu educatie van de gemeente verzorgt zondag vanaf 14.00 uur de eerste rondleiding van dit jaar door het Heempark aan de Oegstgeesterweg. Deze wandelingen worden verder tot en met oktober steeds op de laatste zondag van de maand gehouden. Ze staan onder leiding van gid sen van het Instituut Voor Na tuurbeschermingseducatie. Deelname is gratis. Vakan tieweekend Buurtwerk Binnenstad Lei den houdt ook dit jaar een vakantieweekend voor vrou wen met kinderen tussen de 3 en 12 jaar. Het vakantie weekend wordt gehouden van 12 tot en met 15 mei. Meer informatie is verkrijg baar bij Iris de Ruiter, Buurt centrum Dijk 33, Apothe- kersdijk 33, tel. 071-125736. Wereldwinkel De Leidse Wereldwinkel vertoont dinsdag in samen werking met de kerngroep Milieudefensie de video 'Het Gewicht van Hout'. De film handelt over het gebruik van hout in de derde wereld. De voorstelling wordt gehouden in de Studentenekklesia aan het Rapenburg 100. De aanvang is 21.00 uur. Vakantie Het Fiom Bureau Leiden houdt dinsdag 4 april een in formatie-ochtend over va kantiemogelijkheden voor al leenstaande ouders en hun kinderen. De bijeenkomst duurt van tien tot twaalf uur en vindt plaats in het bureau aan de Langegracht 65a in Leiden. NVvH ïedt van Huisvrouwen afdeling Leiden/Oegstgeest start woensdag een cursus 'Positief Denken'. Aan de orde komt het maken van bewuste keuzes. Nadere in lichtingen zijn verkrijgbaar via telefoon 071-132036 en 210314. Het masseren van partner, familie en bekenden kan vanaf woensdag 5 april wór den geleerd bij de Droomfa- briek aan de Oude Singel. Dan start een cursus Esalen- massage, die in de jaren '70 is ontwikkeld in Californië. De kosten bedragen voor tien lessen 175,00. De lessen worden gegeven op woens dagavond van negen tot elf uur. Belangstellenden kun nen voor inlichtingen en op gave bellen naar Jikke Ca pon via telefoon 071-130025. Gezondheidszorg In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a wordt op woensdag een themaoch tend gehouden over de rol van vrouwen in de gezond heidszorg vroeger en nu. De bijeenkomst is bedoeld voor vrouwen van 50 jaar en ou der. Er wordt een film ge toond over patiëntenbelan gen en het recht op informa tie. De aanvang 9.30 uur. De toegang is gratis. Geschiedenis Het Dienstencentrum Bin nenstad houdt woensdag sa men met het Leidse Volks huis een themamiddag voor vrouwen van 50 jaar en ou der over vrouwengeschiede nis. Aanvang 14.00 uur in het Dienstencentrum aan de Ho ge woerd 65. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl.: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j P maand automatisch betalen f 24,24 I p kwartaal per acceptgiro f 72,34 J Stuur als dank de EHBO-kit naar J i I I (voor controle bezorging) j Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in an open envelop - postzegel nier nodig naar i Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 CcidócSommvt A VRIJDAG 31 MAART 1989 PAGINA 13 ADVERTENTIE WIJZIGING TELEFOONNUMMERS NZH LEIDEN Met ingang van 30 maart 1989 wijzigt het telefoon nummer van het NZH-dis- trictskantoor in Leiden. Het nieuwe nummer is: 071- 25 6161 (doorkiesmogelijk- heid via 071-256....). Reizigersinformatie wordt verstrekt via ons infonum mer 06-899 11 77 (niet gra tis). Inlichtingen over toer- en groepsvervoer kunnen voortaan rechtstreeks wor den ingewonnen via nummer 071-25 61 11. Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V./NZH Travel B.V. Stationsplein 5, 2312 AJ Leiden Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Bomen op Oude Rijn LEIDEN De ge meente gaat maan dag en dinsdag een aantal bomen op de Oude Rijn planten. Het betreft het stuk tussen de Hooigracht en de Herengracht. Er worden veertien tien jaar oude Krim iinden langs de kade muur geplaatst. Au tobezitters mogen maandag en dinsdag niet langs de muur parkeren. Communicatie onderwerp van Studium Generale LEIDEN 'Global Village' is het thema van een serie lezingen van het Studium Ge nerale aan de Leidse universiteit. De term staat veor het 'kleiner worden' van de we reld door de verbeterde transport-en com municatiemiddelen. Vanaf dinsdag 4 april wordt op vijf achtereenvolgende dinsdagen ingegaan op de explosieve toename van de mogelijkheden op het gebied van de tele communicatie en het personenvervoer. Deze toename heeft geleid tot een grotere betrok kenheid tussen vroeger ver uit elkaar gele gen en relatief geïsoleerde gebieden. De le zingen worden gegeven in het Centraal Fa ciliteitengebouw van de Leidse universiteit aan de Cleveringaplaats. De aanvang is om 20.00 uur. Leidse Uitdag in teken buitenlandse groepen LEIDEN De zesde Leidse Uitdag staat dit jaar mede in het teken van culturele activitei ten die uitgeoefend worden door buitenlandse groeperingen. Zo zijn er plannen om uitheemse eetculturen te laten zien. De Uitdag wordt zaterdag 16 september gehou den. De Uitdag, die tot vorig jaar Uitmarkt heette, is een gevarieerde culturele markt die in de Pieterskerk wordt gehouden. Ongeveer honderd verenigingen, clubs en gezelschappen presenteren zich, waardoor een goed beeld ont staat van wat er zoal te doen is in de vrije tijd. Het avondprogramma wordt als vanouds ge vuld met muziek en dans. Vorig jaar bestond het avondprogramma uit de theaterproductie O'Fortuna. Verenigingen moeten zich voor 7 april aanmelden. Nadere informatie over de Uitdag is verkrijgbaar via telefoon 071-131518. De Leidse brandweer en de NZH hebben een samenwer king gesloten voor vervoer tus sen de brandweerkazernes aan de Langebrug en de Gooi meerlaan. Aardige bijkomstig heid |s dat niet alleen brand weerlieden, maar ook andere Leidenaars van deze nieuwe lijn 21 gebruik kunnen maken. In tegenstelling tot de spuit gasten moeten zij echter wel een strippenkaart meebren gen. Kazernecommandant R. Goed van de kazerne Gooi meerlaan noemde de nieuwe buslijn gisteren een uitkomst. „De brandweer zit zo krap in het personeel dat er voortdu rend mensen van de ene loka- Brandweerbus tie naar de andere moeten. Wij zijn blij dat we met de NZH deze oplossing hebben kunnen vinden. Om de nieuwe verbinding al vast bekendheid te geven ver scheen de NZH gisteren met een stadsbus van het nieuwste model op het Bart Markplein voor de kazerne aan de Gooi meerlaan, waar deze door commandant Mark werd ver welkomd. Enkele brandweer lieden, maar ook buurtbewo ners, maakten direct van de gelegenheid gebruik zich naar de Langebrug te laten vervoe ren. Rechts op de foto staat commandant Bart Mark. De echte busdienst gaat morgen ochtend om half negen van start om dan ieder heel uur van de Gooimeerlaan te ver trekken. FOTO: VVIM VAN NOORT serie inbraken en diefstallen opgelost .EIDEN 4— Met de aanhou- iing op tweede paasdag van Irie jongens heeft de Leidse lolitie een serie inbraken en liefstallen opgelost. De politie ïield maandag bij de boten- talling in de Merenwijk twee totterdammers van 15 en 16 aar en een 16-jarige Leidenaar an. Bij verhoor bleek dat ze n januari, februari en maart even boten hebben openge- roken. Ze stalen daarbij vis- ïtrustingen, kijkers en kam- eerspullen. Verder bleken ze romfietsen, helmen en fietsen estolen te hebben. Ze deden at in Bleiswijk, bij het Leidse ition en uit kelderboxen van ats aan de Merendonk en de iijldonk. Bij Holiday Inn in .eiden en het Ibis hotel in .eiderdorp stalen ze geld uit utomaten en uit een toering en ze een videorecor- er weg. De jongens waren algens politievoorlichter D. raveland hele nachten op ad. „Het geld en de goederen irerden door de drie omgezet i patat, drank en ze gingen okken". De politie gaat nog ijf meelopers aanhouden. Het aat om twee Leidse jongens n drie Rotterdammers. Vrouw ernstig gewond bij tanrijding EI DEN Een 65-jarige Leidse is gisteren met ernstig lersenletsel opgenomen in het \ZL. De vrouw reed rond twart over tien op haar fiets iver de Hoflaan. Bij de krui- iing met de Vijf-Meilaan ver eende ze geen voorrang aan ibn 22-jarige Leidse automobi list die in de richting van de "hurchilllaan reed. De vrouw erd geschept en belandde via e motorkap op de straat. Ze iep daarbij ernstig hersenlet- el op. Schoudertas ;eroofd MEN- .EIDEN Een 43-jarige 3rwT Weidse is gisteravond rond half cht van haar schoudertas be- oofd. De vrouw liep met twee olie boodschappentassen en e tas aan de schouder door iet winkelcentrum aan de Ko- (ermolen. Daarbij is de tas 'aarschijnlijk losgesneden. In Ie tas zat 250 gulden, een rij- Jewijs en een giropas. J Medicijnen JS gestolen an,ie- LEIDEN Onbekenden heb- len medicijnen gestolen uit de ipotheek van het Diacones enhuis. Het gaat vooral om slaapmiddelen zoals Rohipnol >r set" en Librium. De diefstal is in etter- de nacht van woensdag op °79* donderdag gepleegd. De die- j ven forceerden een ruit om de apotherek binnen te kunne Iringen. f Jr RECHTER MORSHUIS VEROORDEELT KORTHALS ALTES: LEIDEN „Het kan tongerecht moet behou den blijven. De plannen van minister Korthals Altes om het kantonge recht in de arrondisse mentsrechtbank op te la ten gaan, kunnen niet waargemaakt worden", aldus rechter H.B.M. Morshuis. De Leidse kantonrechter is een fer vent tegenstander van de voorstellen van de minis ter van justitie: „Als het kantongerecht opgehe ven wordt, stap ik eruit. Ik wil niet naar Den Haag, ik heb voor Lei den gekozen". „Het is geen donderslag bij heldere hemel, er wordt al jaren gepraat over het inte greren van de kantongerech ten in de arrondissements rechtbanken. Tot nu toe is er alleen maar gepraat, beter is het om eerst de zaak goed te onderzoeken. Volgens mij fceeft de minister geen flauw idee van wat er onder de mensen leeft. Wat zijn de op vattingen van de burgers, rechters en advocaten? Een grote meerderheid wijst de plannen namelijk af. Ik vind de argumenten van de minis ter zonder goed ^onderzoek goedkoop", aldus Morshuis. Toch lijkt het moment van samensmelting nu dichterbij dan ooit. Het kabinet stemde deze week in met de voor stellen van minister Korthals Altes om de rechtspraak de komende tien jaar drastisch te wijzigen. Uitgangspunt is een betere en bovenal effi ciëntere organisatie. Een van de gevolgen: de kantonge rechten in hun huidige vorm sneuvelen. Rechter Morshuis is wel boos, maar niet ongerust: „Ik ga ervan uit dat het kantonge recht blijft bestaan. Na gron dig onderzoek blijkt wel dat de bezwaren groter zijn dan de voordelen. De afstand tus sen burger en rechtspraak zal, zowel letterlijk als fi guurlijk, veel groter worden. Kijk nu naar het gebouw in Leiden, daar stap je makke lijk binnen. Ik denk niet dat iedereen zo makkelijk het Paleis van Justitie in Den Haag binnen stapt". De rech ter probeert ook zoveel mo gelijk onder het dragen van een toga uit te komen. „De mensen hebben toch al zo'n negatief beeld van een recht bank, terwijl iedereen wel eens met het kantongerecht in aanraking komt. De men sen moeten zich op hun ge mak voelen. Vaak is dat wel het geval, de sfeer is hier veel gemoedelijker, informe ler". Het kantongerecht houdt zich niet alleen bezig met strafzaken. „Dat is maar tien procent", aldus Mors huis. De kantonrechter houdt zich onder meer bezig met geschillen tussen burgers over betalingen, mits de vor dering niet boven de vijfdui zend gulden uitkomt. De con clusie dat de kantonrechter FOTO: WIM VAN NOORT zich louter en alleen buigt over onbenullige zaken, is geenszins gerechtvaardigd. Een belangrijk deel van de tijd wordt besteed aan ar beidszaken en huur- en pachtgeschillen, die zeer om vangrijk kunnen zijn. „Het gaat soms om miljoenenza ken", aldus de rechter. Hier en daar is het bezwaar geopperd dat de specifieke kennis van de kantonrechter op bepaalde gebieden verlo ren zal gaan. „De kennis gaat met de kantonrechters mee, maar ik denk dat veel kan tonrechters met tegenzin naar de rechtbanken zuller gaan. Veel kantonrechters zijn al op leeftijd en ik denk dat er heel veel zullen stop pen. De rechterlijke macht is dan niet op voldoende sterk te. Het zal ook veel tijd kos ten om het gat weer op tc vullen, zo geliefd is hel beroep namelijk niet meer Veel studenten gaan direci naar het bedrijfsleven, dat betaalt ook beter. Bovendien zullen de presidenten van d« rechtbanken hun handen vol hebben aan de onwillige kan tonrechters. Laat er eerst maar eens een management opleiding komen voordat het hele zaakje geïntegreerd wordt", aldus Morshuis. „Ik denk niet dat de reorga nisatie voordelen heeft. De snelheid van behandeling is hoger op het kantongerecht, de mensen kennen de situa tie, de plaatselijke gewoon ten, allemaal zaken die van belang zijn bij het efficiënt afhandelen van een zaak. Ie dereen voelt zich verant woordelijk voor de hele gang van zaken. Zo'n grote organi satie in Den Haag is wat dat betreft heel anders. Als er ie mand ziek is, komen de dos siers uit de kast rollen; het werk wordt niet van elkaar over genomen". Als de plannen van de minis ter doorgaan, dan zal het Leidse kantongerecht in 1995 worden opgeheven. Rechter Morshuis is wat dat betreft niet zo optimistisch: „Het is de bedoeling dat in 1992 het Nieuw Burgerlijk Wetboek wordt ingevoerd. Deze opera tie zal zoveel van de rechter lijke macht vergen dat de op heffing niet zal lukken. Twee grote reorganisaties verdra gen elkaar niet gelijktijdig. Ik ben écht wel voor veran deringen in de rechterlijke macht, maar de opheffing van de kantongerechten is in elk geval geen verbetering". KARIN SWIERS Beatrixschool wint schoolvoetbal LEIDEN De Beatrixschool mag zich tot de paasvakantie van 1990 kampioen van Leiden noemen. De school won gisteren het school- voetbaltoernooi voor basisscholen. Onder ideale omstandigheden vond de afgelopen drie dagen het toernooi voor middelbare- en basisscholen plaats. Door het goede weer werd het een groot succes voor organisatoren en deelnemers. Bijna honderd teams in verschillende leeftijds- catagoriën hebben deelgenomen op de velden van acht verschillende Leidse clubs. Gisteren werd het meest prestigieuze onderdeel van het toernooi verspeeld, namelijk dat van de basis scholen. In de finale van dit onderdeel versloeg de Beatrixschool, de Kardinaal Alfrinkschool met 2-0. Bij de meisjes ging de titel naar de Re genboog die beter was in het nemen van straf schoppen dan de Stevenshof. Tekeningen Pomp in 3-Octoberhal LEIDEN Brandweercommandant B. Mark opent vrijdag 14 april om 16.00 uur een tekeningen-expositie in de 3-October- hal. De tekeningen zijn gemaakt door rol stoelracer en docent tekenen Gerrit Pomp. De rolstoelracer finishte in 1987 bij de Ma rathon van Rotterdam tot verbijstering van de organisatie vóór alle lopers en rolstoelrij ders. Op elke tekening is een tak van sport afgebeeld die door gehandicapte sporters be oefend kan worden. De tentoonstelling wordt gehouden ter ondersteuning van de landelijke collecte van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. De collecte heeft plaats in de week van 17 tot en met 23 april. De 3-Octoberhal is gevestigd aan de Sma ragdlaan 99 in Leiden. Expositie over textielgeschiedenis LEIDEN De Workshop Leidse Textielgeschiedenis organi seert van 27 mei tot en met 11 juni een tentoonstelling. Aan de orde komen de invloed van de Leidse textielindustrie door de eeuwen heen, de veranderingen in de industrie en de werk- en de leefomstandigheden van Leidse textielarbeiders en -arbeids ters. De expositie bestaat uit kaarten, foto's, prenten en een au diovisuele presentatie. De expositie heeft plaats in de Vlietpanden, het pand van het gemeente-archief aan de Vliet 45. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30 tot 17.00 uur en zaterdags van 9.00 tot 12.30 uur. De tentoonstelling is een van de vier activiteiten die in het kader van de workshop worden geor ganiseerd. Op 2 juni is er in de Vlietpanden een congresdag. Verder wordt er een onderwijsproject gehouden en is er een 'oral history'-project. Bij het laatste onderdeel wordt de persoon lijke geschiedenis van betrokkenen bij de Leidse textielindustrie opgetekend. Autokrakers op heterdaad betrapt EIDEN De Leidse politie heeft vannacht rond cwart over twee een 15-jarige en een 17-jarige „eidenaar aangehouden. De twee werden op he- fcrdaad betrapt bij het openbreken van een auto. Ze hadden toen al in twee andere auto's ingebro ken, maar nog niets buitgemaakt. r,lS 21 MAANDEN -eclamebord GE VAN GENISSTLvan. Ci,rcus b»™ •ld geheel vernield. Een ziji de richting van de Churchill- met tesr de combinatie de Vierlinglaan jraakte het gevaarte los. De woon- vervolgens de middenberm in en DEN "'taal op een publexbord. Zowel de cara- TEN'hventaris van de caravan als het reclame- ..ojverden totaal vernield.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13