<Uaska, laatste vit paradijs in stukje Amerika \r 7elgestelde Britten niet naar Marple-dorp Jiomeiny verwijdert troonopvolger Boeren zien geld rollen door nieuw graansoort Kenteken GIN; JITENLAND £eidóc6otucutt WOENSDAG 29 MAART 1989 PAGINA 5 idenl ;rlan teugdige topschaker vraagt iel in Verenigde Staten taatsbjw YORK Een 14-jarige topschaker uit de Sovjetunie, lerlan a Kamsky, heeft gisteren samen met zijn vader Rustam tiek asiel gevraagd in de Verenigde Staten. Kamsky ■lt momenteel in het New Yorkse open schaaktoernooi, ijksm ir hij de jongste deelnemer van het Sovjetteam is. Kam- idhedi 's actie werd onthuld door Lev Alburt, een Sovjet-scha- istellii die zelf in 1979 is overgelopen naar de Verenigde Staten boeki gens Alburt was Kamsky al vobr zijn komst naar New I k van plan om in de VS politiek asiel te vragen; Alburt voorj naar zijn zeggen contact opgenomen met de Jamestown ndation. een particuliere stichting in Washington, die i in contact bracht met de FBI. Na zijn onderhoud met de P.ri versloeg Kamsky in de finaleronde de Amerikaanse ster Patrick Wolff. Bayrut in het donker BAYRUT De Libanese hoofdstad Bay rut zit zonder elektriciteit nadat de enige elektriciteitscentrale die de plaatselijke bevolking nog van stroom voorzag giste ren door een voltreffer is geraakt. Licht- kogels en granaatexplosies die in de ge vechten tussen christelijke strijdgroepen en moslim-milities worden afgevuurd, zijn nu nog de enige lichtbronnen in de stad. In 1976 was de elektriciteit in Bayrut ook volledig uitgevallen. Het duurde indertijd zeven maanden voordat de centrales kon den worden gerepareerd. Kort na de be schieting van de centrale gaf commandant Miehei Aoun zijn christelijke strijdgroe pen bevel de vijandelijkheden te staken. Aoun gaf daarmee gehoor aan een oproep van de Arabische Liga, die vorige week geprobeerd heeft te bemiddelen tussen de strijdende partijen. Guatamala verwerpt eisen van muitende gevangenen GUATAMALA-STAD De regering van Guatamala heeft gisteravond de eisen van de muitende gevangenen, die in een ge vangenis bij de hoofdstad ruim zeshonderd mensen vasthouden, van de hand gewezen. De muiters eisen gratie of strafverminde ring, betere voorzieningen en afzien van vervolging door deze actie, maar president Vinicio Cerezo heeft laten weten dat de re gering niet met bewapende muiters wil on derhandelen. De opstand begon zondag toen een groep van zo'n tweehonderd ge vangenen de bewakers overmeesterden en ruim zeshonderd bezoekers gijzelden. Vol gens de autoriteiten heeft de opstand in de gevangenis van El Pavon al aan zeker twaalf mensen het leven gekost. Vrouw wurgt verkrachter van dochter NICOSIA Op Cyprus is een 48-jarige Duitse vrouw aangehouden wegens dood slag van een 20-jarige man, die haar eveneens 20-jarige dochter had verkracht. De vrouw kampeerde met haar dochter in een tent bij de zee, even buiten het dorp Yeni Erenkoy op het schiereiland Kaap Andreas. Nadat het meisje afgelopen zaterdag was verkracht, wurgde de moeder de dader Cuba klaagt nood bij Sovjetunie HAVANA Drie onofficiële Cubaanse organisaties voor de mensenrechten heb ben de Sovjetunie gisteren in een open brief aan de Sovjetambassade gevraagd geen steun meer te geven aan de „onder drukking" onder president Fidel Castro. Volgens de brief wil „de grote meerder heid van het Cubaanse volk" democrati sche veranderingen zoals die nu in het kader van Gorbatsjovs hervormingsbe leid in de Sovjetunie worden geïntrodu ceerd. Aanstaande zondag komt Sovjetlei der Michail Gorbatsjov voor een vier daags bezoek in Cuba aan. In verband met het bezoek van Gorbatsjov zouden tientallen mensen zijn opgepakt, maar dit wordt door de regering tegengesproken. ■si aai is :ek SHINGTON Het lüit van president Bush minster van verkeer Alaska te sturen, is tekenend voor zijn welge meende zorg voor het mi lieu. De eiland- fjordenrij- ke kust in de Prince Wil liam Sound dreigt door enorme hoeveelheden olie totaal vervuild te raken door het ongeluk met de olietanker Exxon Valdez. Milieudeskundigen hebben een ramp als deze overigens al jaren voorspeld. Langs de eco logisch zeer kwetsbare kusten van vooral Californië en Alas- ook 4 ka wordt in toenemende mate naar olie geboord en milieu rampen zijn daarbij onvermij delijk, zo zeggen de deskundi gen. Olieboringen worden door milieuactivisten met alle mogelijke middelen bestreden. De gedeeltelijk ten noorden van de Poolcirkel gelegen staat Alaska is het laatste grote en nagenoeg ongerepte para dijs van de VS: een arctische woestenij waar veel bedreigde diersoorten leven, zoals elan den, wolven, ijsberen, kari- boe's en adelaars. Voor de rot- stachtige kusten van Alaska komen nog grote hoeveelhe den zeeleeuwen, zalmen, ha ringen, zee-otters en walvissen voor. De koningszalm is zelfs uitgeroepen tot „de officiële vis" van de staat. Tal van milieuorganisaties hebben zich dan ook sterk ge maakt voor het behoud van de natuur in het enorme gebied van 1.5 miljoen vierkante kilo meter waar slechts een half miljoen mensen wonen- Alas ka heeft echter zeer olierijke kusten en in 1968 werd een buitengewoon rijk winnings- gebied ontdekt aan de noorde lijke kust bij Prudhoe Bay. Schepen konden, vanwege het barre klimaat, niet naar die baai varen en daarom werd besloten tot de aanleg van de meer dan duizend kilometer lange Trans-Alaska Pijplijn die in 1977 wérd voltooid. De olie van Prudhoe Bay stroomt nu door die pijplijn dwars door Alaska naar de zuidelijke ha venstad Valdez, op de rede de ramp met de su pertanker is gébeurd. Kariboe's Even oosten van Prudhoe Bay tegen de Canadese grens aan ligt het Arctic National Wildlife Refuge, een natuur park van negen miljoen hecta ren. In dat park zijn eveneens rijke olievondsten gedaan en de Amerikaanse regering heeft dan ook plannen om bo ringen toe te staan in een ge bied van bijna een half mil joen hectaren. Dat heeft op zeer grote weerstand van de milieuorganisaties gestuit. In het gebied huizen onder meer 180.000 kariboe's. De vraag of olieboringen en winningen in het natuurpark mogen plaatsvinden, houdt het Amerikaanse Congres op dit Ogenblik zeer verdeeld. Het zal nog wel jaren duren voor een definitieve beslissing over over de boringen wordt geno- Het ziet er dan ook naar uit dat de ramp met de Exxon Valdez de discussie over de natuurbescherming en de ver dere olie-exploiraties in Alas ka opnieuw zal aanwakkeren. Geen wonder dat sommige mi lieuactivisten het al hebben gewaagd de ramp met de su pertanker „een zegen" voor de Alaska te noemen. Washing ton is immers opnieuw met de neus op de feiten gedrukt en realiseert zich meer dan ooit de milieugevaren van de groots opgezette olieboringen langs de noordelijke kusten van hét laatste, maar zwaar bevochten paradijs van Ameri- ERAN Ayatollah tazeri, de beoogde •nopvolger van ayatol- Khomeini is gisteren itreden. In een brief Khomeini schreef itazeri dat hij niet ge- om de geestelijk Ier van Iran te worden, berichtte Radio Te- fn. Het radiostation te evenwel ook be- dat Khomeini in een :f aan Montazeri om diens vertrek had aange drongen. De 64-jarige Montazeri heeft openlijk kritiek geoefend op de regering. Vorige maand zei hij dat de Iraanse leiders in de eerste tien jaar van de islamiti sche revolutie tal van fouten hebben gemaakt, waardoor de jonge republiek van een groot deel .van de wereld geïsoleerd was geraakt. Ook vroeg hij zich af of de oorlog met Iraq niet uiteindelijk een overwin ning r de vijand was geble- Een week later haalde Kho meini zijn opvolger onderuit, zonder hem overigens bij name te noemen, door te ver klaren: „Hoe kortzichtig zijn zij die denken dat het marte laarschap en de zelfopoffering vergeefs zijn geweest omdat we de uiteindelijke overwin ning niet aan het front hebben behaald." Gisteren werd ook bekend dat de Iraanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Mahallati, zijn ontslag had genomen, na dat twee dagen ervoor onder minister van buitenlandse za ken Larijani zijn functie had neergelegd. Uit deze ontslagen en eerdere uitlatingen van Iraanse leiders valt op te ma ken dat de Iraanse top gezui verd wordt van voorstanders van verbetering van de be trekkingen met het westen. Dat betekent een hernieuwd fundamentalisme, sinds aya tollah Khomeini vorige maand een felle aanval deed op po gingen om de banden met het westen te herstellen. Ayatollah Montazeri GUADALAJARA Ver scholen achter een dicht begroeid struikgewas ligt een veld waarop lange, goudkleurige graanhal men in de Mexicaanse zon glinsteren. In plaats van de gebruikelijke aren hangen echter kleine erw tachtige knopjes aan de halmen waarin acht tot tien vreemdgevormde bruine zaadjes zitten. „Dit is het graan dat de laatste tijd zoveel stof heeft doen op waaien," zo zei Rafael Gu zman, een wetenschapper die verbonden is aan de universi teit van de Amerikaanse staat Wisconsin. Deze graansoort, die Zea diploperennis wordt genoemd en tien jaar geleden werd ontdekt, wordt gezien als een van de belangrijkste bota nische vondsten van deze De graansóort heeft drie gene tische eigenschappen die boe ren in de hele wereld in be roering hebben gebracht. Het is meerjarig, waardoor boeren niet iedere lente opnieuw hun velden hoeven te beplanten, het draagt veel meer zaad dan iedere andere graanhalm en het is bestand tegen zeker zes plantenziekten. Wetenschappers hebben on langs de hoop uitgesproken dat de Zea diploperennis over eni ge tijd gebruikt kan worden in de commerciële graanverbou- wing. Dit zou een extra winst van miljarden gulden voor de boeren in de hele wereld kun nen betekenen. Maar volgens deskundigen is het commer ciële gebruik van deze graan soort nog toekomstmuziek dat nog veel proeven mo worden gedaan, maar boeren verwachten het meerjarige graan binnen vijf tot tien jaar te kunnen gebruiken. Ziekten De zaadmonsters van de Zea zijn inmiddels opgeslagen in zaadbanken in de hele wereld en daarmee is het gevaar voor voortijdig uitsterven afge wend. Wetenschappers ver wachten echter dat het zaad in de opslagruimten zijn vrucht baarheid ten dele verliest. Vol gens hen moet er in de open lucht mee worden geëxperi menteerd zodat er nieuwe af- weerstoffen kunnen worden opgebouwd tegen andere ziek ten. Tot nu toe wordt de Zea in slechts drie gebieden ver bouwd. Alle liggen in Mexico. Plantkundigen dachten vroe ger dat de Zea diploperennis, die ruim een miljoen jaar gele den in Mexico tot ontwikke ling kwam, in het begin van de twintigste eeuw was uitge storven. In 1979 ontdekte de Amerikaanse wetenschapper Rafael Guzman de plant door toeval opnieuw in Mexico en sindsdien dwarrelt in gedach ten de dollarregen al op de hoofden van de commerciële telers neer. Amerikaanse wetenschappers hebben het voorstel gedaan de onderzoekskosten te delen. Een van de argumenten die zij hiervoor gebruiken is de bui tenlandse schuld van 104 mil jard dollar waaronder Mexico gebukt gaat. Na Brazilië is dit de grootste buitenlandse schuld van een ontwikkelings land. 9? (NDEN Het' is de >e bouwnijverheid ontgaan dat een toe tende „vergrijzing" ïtsvindt in de bevol- Verschillende Itwbedrijven leggen tegenwoordig spe ll toe op de constructie woningen (flats of zen) voor welgestelde larden. Zo heeft -arthy Stone in Bir- igham zich de titel ïeialist in particuliere bningbouw voor mensen van de derde leeftijd" toe geëigend. McCarthy Stone begon in 1977 te pioneren met zogeheten „sheltered accommodation", flats met diverse veiligheids voorzieningen, waaronder een vrouwelijke manager die dag en nacht toezicht uitoefent en de bewoners (zij hebben alle maal hun appartement in ei gendom) bijstaat met raad en daad. McCarthy Stone vero verde de laatste twaalf jaar bij na een derde van de Britse be- jaardenmarkt. Het bouwbedrijf voltooide in die tijd zo'n 10.000 flats in meer dan tweehonderd aparte complexen, verspreid over het hele land. Een winstgevende onderneming maar McCarthy wil meer. Daarom bouwt dit bedrijf te Witney bij Oxford het eerste „bejaardendorp" van Engeland. Het mikt daar mee op welgestelde 55-plussers die de voorkeur geven aan een eigen huisje en nog geen last hebben van fysische handi caps. De eerste woningen van het met vijvertjes en een brugje bijzonder aantrekkelijk ge maakte bejaardendorp St. Ma ry's Mead zijn gereed. Overi gens is de naam van het dorp dezelfde als in de wereldbe roemde boeken van Agatha Christie, waar de pientere de tective Miss Marple woonde. Over ongeveer een jaar zal de speciale nederzetting bestaan uit 66 eigendommen, waaron der acht flats. De comfortabele huisjes wor den „cottages" genoemd. Ze hebben twee of drie slaapka mers, allen bijna even klein, een badkamertje boven en een douchecel beneden, een mo dern ingericht keukentje en een woonkamer met beperkte leefruimte plus de noodzakelij ke eethoek, een piepkleine veranda, een minuscuul ach tertuintje en een garage vlak- bij Videocamara's dendorp woont boven het zo geheten Mill House in het cen trum van het dorp. Het Mill House heeft twee etages. Bene den bevindt zich een klein maar toch zeer leuk zwembad. Op de eerste etage, naast het kantoortje van manager Mor ris-Barker, is er een gezellige en fraai gemeubileerd salon. Alle bewoners van St. Mary's Mead krijgen een sleutel waar mee zij zich toegang kunnen verschaffen tot deze gemeen schappelijke ontvangkamer die geschikt is voor bijeen komsten en onderonsjes, met eigen familie of vrienden. Men kan er kaartspelen of gewoon zitten keuvelen met andere mensen die ook tijd zat heb ben. De nederzetting is ondermeer uitgerust met sensor-verlich ting en videocamera's die de belangrijkste punten in de ga ten houden. Bewoners met va kantie hebben altijd de zeker heid dat manager majoor Mor ris-Barker waakt over hun cottage. Het belooft allemaal erg mooi te worden, mair veel 55-plussers blijken nog geen overweldigende belangstelling op te brengen voor St. Mary's Mead. Niemand staat in de rij om zo'n cottage, van toch al gauw 400.000 gulden te kopen. St. Mary's Mead geliikt in zekere mate op een oud begijnhof dat lang geleden ook bijna een dorp apart was en zelfs een ei gen kerkje had. Maar willen door Rink Drost welgestelde mensen op leeftijd wel afgezonderd worden in een moderne getto die hen het gevoel geeft dat iedere vorm van integratie met mannen, vrouwen en kinderen van an dere generaties definitief tot het verleden behoort? Sommige mensen op leeftijd vinden een bejaardendorp misschien geen kwaad idee, maar wie nauwelijks 65 is woont doorgaans liever in zijn eigen huis en in een vertrc de omgeving, niet te ver de kinderen en met voldoende ruimte om zijn spullen op bergen. Vooral dat laatste een ernstig probleem kunnen zijn in de piepkleine en tege lijk peperdure huisjes van St Maiy's Mead. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 9) Voorzichtig dalen beiden de wenteltrap af. Het is hier zeer nker en Robs lantaarn bewijst goede diensten. Hu, wat een lubere ruimte. O, daar begint de gang. Je kunt er niet eens :htop lopen. En wat is dat? Er strijkt iets langs Robs wang en richt zijn lichtbundel omhoog. Aha, vleermuizen! Ja, die kun je zo'n donker hol verwachten. Voorzichtig sluipen ze verder. i houdt opeens de gang op en staan ze voor een deur. De gong geluid? toegang tot de gevangenis? Nou. dat loopt dan nog al vlot van stapel. Kijk, daar is het slot van de deur. Rob morrelt er aan. maar dan stoot Taaie Toon een kreet uit. Verschrikt kijkt Rob om en ziet dat een zwaar ijzeren hek, door onzichtbare hand gedre ven, achter hen neerdaalt. Nu zitten ze ook opgesloten. En wat is dat voor een dof geluid in de verte? Wordt daar niet een zware f Woedende stakers Met hun schilden proberen Corsicaanse politie-agenten in Bastia zich te beschermen tegen de stenen waarmee ze door woedende demonstranten worden bekogeld. De Corsicaanse arbeiders staken al zes \veken. Ze eisen een hoger loon om de hoge levenskosten op het eiland te kunnen betalen. FOTO: AP BONN „Nur links" is de uitleg die veel Duitse autorijders geven aan het NL- plaatje achter op Nederlandse auto's. Dat komt doordat Nederlandse automobilisten, rijdend op de Duitse autosnelwegen, veel te lang op de linker rijstrook zouden vertoeven. Dat is wel een beetje waar. En verklaarbaar. In Nederland mag je niet sneller dan 120 kilometer per uur, een tijdje geleden zelfs niet sneller dan 100. De Duitse autowegen daarentegen zijn sinds jaar en dag een paradijs voor hardrijders. Wanneer dat niet anders is aangegeven, mag je onbeperkt snel. En met hun grote besteedbare inkomen kunnen zeer veel Duitsers zich dure en vooral snelle wagen veroorloven. De snelheidsverschillen zijn vaak groot, dat argeloze en goedwillende Nederlandse inhalers naar Duitse begrippen inderdaad te lang links blijven. De vraag is echter of al het Duitse lichten-geknipper naar links-rijdende Nederlanders terecht is. Wanneer ik in mijn Duits gekentekende auto. die met geen mogelijkheid boven de 160 is te branden, een lange ver de snelwegen maak. word ik vrijwel nooit „weggeknipperd". Zit ik achter het stuur van een „Nederlandse" auto die tegen de 200 haalt, dan wordt er toch lustig op los geknipperd, zelfs door bestuurders van wagens die minder snel rijden. Kennelijk werkt het witte NL- plaatje bij sommigen als een rode lap op een stier. Geen gek nipper dus, maar wel vaak andere problemen. Bij de Duits-Nederlandse grens ben ik. althans richting Nederland, vaak het haasje. Meestal wordt in het Nederlands gevraagd of men mijn pas even mag zien. Soms is het ook: „Ihr Reisepass bitte". En altijd is er een verraste blik. wanneer ik vervolgens het Nederlandse „zwarte vod" aanreik. Dan begint de poppenkast. Afhankelijk van de grootte de grenspost worden mijn paspoortgegevens ingetikt in de computerterminal van de marechaussee of wordt mijn n vergeleken met het gedrukte opsporingsregister dat de grensbewaker met zich meesleept. Tot zover nooit problemen. Maar vervolgens krijg ik de vraag waar ik woon. In die pas zit ook de geldige verblijfsvergunning voor de Bondsrepubliek. Zelden vertrouwt de grensbewaker dat allemaal. De autopapieren wil hij zien. Soms ook mijn rijbewijs. Jawel, een Duits rijbewijs, dat ik binnen een jaar na mijn komst naar Bonn moest bezitten tegen inruil van mijn Nederlandse papier en betaling van een lief sommetje. Tot slot moet de kofferbak open. ter controle van de bagage. Laatst had ik een kartonnen koker met een kalender erin op de achterbank. Wat daar wel in zat, vroeg de grensbeambte. „De Aardappeleters van Van Gogh", antwoordde ik. De man had geen gevoel voor mijn humor. Eenmaal in Nederland, vooral wat verder verwijderd van de grens, voel je je met een Duits kenteken onprettiger dan met een Nederlands kenteken in Duitsland. Bewust brengen automobilisten je in de problemen. Je ziet ze „rotmof" zeggen. Mijn antenne is al eens geknakt. Een winkelier in mijn vroegere woonplaats zei: „Ik vind je aardig, maar die auto wil ik niet voor mijn deur Een Nederlandse collega correspondent vond zijn auto beklad met hakenkruisen terug in een parkeergarage. Een groepsleider van een Duits kindertehuis, met de kinderen in een bus op pad door Nederland, werd met zijn hele gezelschap geweigerd in een wegrestaurant. Niet wegens plaatsgebrek. „Moffen zijn hier niet welkomwas het argument. Op 1 januari 1990 vervalt de grenscontrole tussen Duitsland, Frankrijk en de Benelux-staten. Ik heb me voorgenomen dat diezelfde dag nog te controleren.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5