Disco's willen af van louche imago Dit is Dixons: Koele perfectie Frans Molenaar Dixons Ëeidac Commit VVD: Meer geld voor boeren iel c>< OUDERE BEZOEKERS MOETEN ONTGROENING COMPENSEREN Nieuwe melkcampagne benadrukt versheid en Nederlandse herkomst Meer subsidie voor jongeren bouwprojecten Videoband PDM E-240 Super High Grade EDITH VAN ZALIN( BINNENLAND WOENSDAG 29 MAART 1989 PAG1NJ JIT Ziekenhuis krijgt zonnecollectoren DORDRECHT Als eerste ziekenhuis in Nederland krijgt het nieuwe Dordtse Merwedeziekenhuis volgende week zon necollectoren, waarmee het water ver warmd zal worden. De collectoren, die ongeveer 110.000 gulden kosten, zullen per jaar 15.000 kubieke meter aardgas besparen. Dat levert het ziekenhuis een bedrag op van 3500 gulden. Door de hui dige lage prijs van aardgas is het experi ment eigenlijk niet rendabel, maar de overheid wil deze toepassing toch moge lijk maken. De collectoren worden gro tendeels betaald door de Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu (NOVEM) die onder het ministerie van economische zaken valt. Rover met spijt geeft zichzelf aan NIJMEGEN Een 31-jarige man uit Nijmegen heeft zich zelf bij de politie aangegeven, omdat hij gewetenswroeging had over een aantal geslaagde bankovervallen. In december dreigde hij bij een bank in Arnhem een bom tot ontplof fing te brengen als hij geen geld kreeg. In februari pro beerde hij diezelfde truc nog een keer bij een Nijmeegse bank, maar die poging misluk te. In totaal wist de man op deze manier een kleine ton bij elkaar te halen. Zijn motief voor de overvallen was geld- Harrisburg herdacht Zonaanbidders op een terrasje aan de Utrechtse Oude gracht blijven rustig zitten, terwijl in het water gevaarlijk uit ziende vaten voorbij drijven, voorzien van een radio-activiteit-- merkteken. De vaten waren door actie voerders in de gracht gegooid om stil te staan bij het incident met de Harrisburg- kerncentrale in de Verenigde Staten nu tien jaar geleden. foto: anp GRONINGEN Het is voor de VVD bespreek- baar dat de overheid extra geld uittrekt om de pe nibele situatie waarin de Nederlandse akkerbouw verzeild is geraakt, te verzachten. VVD-fractievoorzitter Voorhoeve zei dit gisteren na een overleg met de voorzitters van de landbouworganisaties in de provincie Groningen. Tijdens het overleg zijn drie maatregelen besproken die de ergste nood voor de akker bouwers zouden kunnen lenigen. De meest ingrijpende is die van het geven van tijdelijke inkomenssteun aan de boeren om de moeilijke tijden door te komen. Volgens Voorhoeve valt hierbij te denken aan zogenoemde hectare toeslagen voor akkerbouwers. Een tweede mogelijkheid om de boeren tegemoet te ko men, zou volgens Voorhoeve het verruimen van de kre dietmogelijkheden voor boeren kunnen zijn. Bovendien denkt de VVD-fractievoorzitter dat de boeren meer tijd kan worden gegund om milieu-investeringen te plegen in het kader van het Nationèal Milieu-beleidsplan. Griekse presidenl bezoekt Nederlan DEN HAAG president van Gri kenland, Christ Sartzetakis, brei half april een staats! zoek aan Nederlan|a Op 18 april opent Griekse president het Leidse RijksmAr seum van Oudhedet's een tentoonstellii van Griekse boel uit de Renaissance, opening wordt vooi gegaan door een eert, dat ook door ning Beatrix en pri Claus wordt bij woond. YC Kaï tiek mi hij act ,die z gens k vai naï idati in c ver Drs. A. Schölvinck, directeur van het Nederlands Zuivelbureau, toont de nieuwe melkverpakking. foto: anp AMSTERDAM Het Ne derlands Zuivelbureau heeft samen met de con- sumptiemelkbedrijven een nieuwe slogan in de strijd geworpen om het oer-Hol- landse produkt melk te promoten. Na de aansprekende campagne „Melk. De witte motor", die in 1983 van start ging, werd gis teren in Amsterdam de opvol ger gepresenteerd: „De lekker ste melk is Neerlands vers". Volgens het Zuivelbureau is er dank zij de „witte-motorcam- pagne" een einde gekomen aan de jarenlange daling van de melkconsumptie. Het jaar lijks verbruik is sinds 1983 ge stabiliseerd op circa 80 liter per persoon.' Ter vergelijking: in 1960 werd er nog 145 liter per persoon geconsumeerd. Toch is het volgens het Zuivel bureau nog te vroeg om te jui chen. Melk is dan misschien wel verlost van zijn ouderwet se. ietwat brave, imago - je schijnt tegenwoordig met een gerust hart melk in een kroeg te kunnen bestellen en zelfs de Veronica-presentatoren Jan Lenferink (RUR) en Wessel van Diepen (Countdown) heb ben een glaasje melk op tafel staan - toch is het melkaan- deel in de totale dranken- markt kleiner geworden. Zelf wil het Zuivelbureau nauwe lijks van een daling spreken, maar een daling van 14,4 pro cent in 1980 naar 13,6 procent in 1987 betekent dat melk toch bijna een procent van zijn martkaandeel heeft moeten inleveren. De concurrentie van vooral koffie en mineraal water is enorm. Vers Reden genoeg dus om een nieuwe promotiecampagne te starten. „Vers" en „Neder lands" zijn de twee woorden waar het om draait. Want zo wel de Nederlandse herkomst als de versheid moeten vol gens het Zuivelbureau onder de aandacht van de consument worden gebracht. Nederland is immers een land van verse- melkdrinkers. De consument vindt versheid belangrijk. Hij denkt dan aan termen als „ge zond", „lekker" en „natuur lijk". Bovendien blijkt het aandeel verse-melkdrinkers te stijgen ten koste van de consu menten van de houdbare melk, die minder van smaak is. Ook moet de campagne bena drukken dat het gaat om verse melk uit Néderland. „Neder land is immers synoniem voor zuivelland, met kwaliteitspro- dukten en een strenge contro le", aldus directeur drs A. Schölvinck. Hij ontkent dat er op deze manier een verdedi gingsgordel wordt opgeworpen tegen melk uit het buitenland. „Het grootste deel van de melk die wij importeren be staat uit houdbare melk, ter wijl de promotiecampagne spe ciaal gericht is op verse melk". Met de campagne wil het Zui velbureau een groei van de af zet van verse Nederlandse melk bereiken van twee pro cent per jaar. De consument kan op ver schillende manieren kennis maken met de nieuwe bood schap. Het witte-motorbeeld- merk („M") wordt aangepast en komt op alle verpakkingen van verse melk, op posters en in advertenties te staan, even als de rood-wit-blauwe kaart van Nederland die tevens de kop van een koe voorstelt. Ook komt er een nieuwe re elamespot. Daarnaast gaat de actie „Melk. De witte motor" gewoon door met reclame op tv en in tijd schriften en met acties in strandtenten, koffieshops en op popfestivals. CLARISSE BUMA DEN HAAG De Neder landse discotheekhouders willen af van het wat „louche imago" dat de be drijfstak heeft. Vooral uit onwetendheid over wat zich afspeelt achter de dichte donkere gevels wordt het discogebeuren vaak geassocieerd met vechtpartijen, dronken bezoekers en drugsge bruik. Ten onrechte, me nen de discotheekhouders, en om dat aan te tonen houden ze op 25 april „open huis". Ouders, gemeenteraadsleden, brandweer, politie, wethou ders, ambtenaren, omwonen den en onderwijzers, allemaal mensen die op de één of ande re manier wel eens met een discotheek worden geconfron teerd maar er nooit binnen zijn geweest, krijgen tijdens de landelijke discothekendag de kans uitgebreid kennis te ma ken met het discofenomeen. „Hopelijk wordt het negatieve beeld dan wat bijgesteld. Want in werkelijkheid is het disco- bedrijf een heel serieuze be drijfstak waar keihard wordt gewerkt en die een grote ver antwoordelijkheid heeft ten opzichte van de vaak jeugdige bezoekers". Hoewel C. Pols, hoofd van de - afdeling be stuurszaken van Horeca Ne derland, al 58 jaar is en daar mee zeker niet aan het beeld van de doorsnee discoganger beantwoordt, draagt hij het heilige vuur voor deze sector nog met veel verve uit. „Het is nu eenmaal zo: onbe kend maakt onbemind. Ik er ken best dat dat hele discowe reldje nogal ondoorzichtig is. Het vindt plaats in donkere ruimten achter dichtgetim merde ramen met voor de deur vaak stevige jongens als portier. De oudere generatie boezemt dat ook allemaal niet zoveel vertrouwen in. We ho pen echter dat ze als ze een maal eens binnen zijn geweest, ze zullen inzien dat de disco theekhouders niets anders pro beren dan het publiek op een goede manier, bezig te hou den", aldus Pols. De discotheekhouders hopen dat kennis over en begrip voor de bedrijfstak ertoe zullen lei den dat aanvragen voor ver gunningen en dergelijke met een ander - „vooral deskundi ger" - oog bekeken en afge handeld worden. Dat ouders minder bezorgd zijn over waar hun kinderen hun weekein den doorbrengen. En dat mis schien ook een klein beetje be grip ontstaat bij omwonenden voor de overlast die, zo zullen ze volgens Pols tijdens de open dag ontdekken, zoveel moge lijk wordt voorkomen. Vandalisme Ten slotte hopen de disco theekhouders duidelijk te kun nen maken wat de betekenis is van het vermaak dat zij de jeugd bieden. Deze groep on dernemers beschouwt zichzelf een beetje als maatschappelijk werker, legt Pols uit. „In veel plaatsen zouden veel jongeren ten prooi vallen aan de verve ling als ze op vrijdag- en zater dagavond niet naar de disco zouden kunnen. De kans be staat dat ze zich op andere, minder positieve manieren, zouden uitleven. Ook zou de '4SHI luiti De discotheek is een ontmoetingsplaats. Het is een soort droomwereld van kleur, muziek, luxe en overdaad, waar je naar toe gaat om gezien te worden. Ook een soort vrijplaats, los van de wereld en de bevoogding van ouders. foto: pers unie wel eens wat. Maar dat zich in sommige bedrijven excessen 7op het gebied van alcoholge bruik, geweld en andere over last voordoen, wil nog niet zeggen dat alle disco's op één hoop moeten worden gegooid. Helaas blijkt juist in deze sec tor dat één rotte appel in de mand alle andere tot schand brengt", aldus Pols. Nederland telt zo'n achthon- schade door vandalisme veel groter zijn". „Je moet een discotheek zien als een ontmoetingsplaats. Het is een soort droomwereld van kleur, muziek, luxe en over daad, waar je naar toe gaat om gezien te worden. Ook een soort vrijplaats, los van de we reld en de bevoogding van ou ders. Ach, en zo nieuw is dat toch ook niet: vroeger nam je deel aan het verenigingsleven of ging je naar de instuif. Te genwoordig treft de jeugd el kaar in de discotheek. Het komt uiteindelijk allemaal op hetzelfde neer". Zijn lofzang op het discowezen ten spijt gebiedt de eerlijkheid hem wel toe te geven dat het natuurlijk niet allemaal rozen geur en maneschijn is in die wereld. „Natuurlijk gebeurt er derd discotheken - variëre van opgekalefaterde zal voorzien van gekleurde vi lichting en een goede vers! ker tot supersonische ma moetdisco's geheel volgens laatste trends - waarin zei zesduizend mensen hun bro verdienen. Gezamenlijk zett ze bijna vijfhonderd miljo gulden per jaar om, rekent Harms van het Bedrijfssch Horeca voor. Het merendeel van de disj gangers is jonger dan twinl jaar. Omdat de toekomst ecl ter een beeld van vergrijzi en ontgroening te zien geef zullen de discotheken, wilfl ze nog kans van bestaan ha ben, daar nu al op in moetf springen, meent Pols. moeten mikken op oudere jj zoekers, en mogelijk ook an^ re attracties bieden, zoals eetgelegenheid, een praathdj of - Pols moet er zelf ook beetje om lachen - een „still hoek". Die tendens is ovg gens al in gang gezet; het t cotheekbedrijf is de tak inl horeca waar het meeste gi wordt geïnvesteerd in verbi wingen en vernieuwing! Om de paar jaar wordt het n rendeel van de discotheken] een nieuw jasje gestoken. Er bestaan volgens Pols in <j geval wel degelijk mogelijk! den wat oudere bezoekers! trekken. Tijdens een werk! zoek van Nederlandse disf ondernemers en -deskundij naar de Verenigde Stag bleek dat daar sprake is een beweging „back to the ties". Oudere echtparen wi den er niet de dansvloer afA;<^ keken; schuiven op Frank 1^" natra mag weer. Deze modellen van Frans Molenaar tonen rood-zwarte avondjur ken van zijden ottoman. AMSTERDAM Coutu riers ontwerpen tegen woordig badkamertegels, brillen, zwempakken of, zoals Frans Molenaar, par fum, stoelen en uniform- kleding. Nieuw zijn de bij deze Amsterdamse coutu rier kunstzinnige creaties die ons land in Tokyo zul len vertegenwoordigen bij een kunstzinnige manifes tatie. Zijn stoelen - groot, grijs en zacht - hebben overigens het bezwaar dat je geen zin hebt om er weer uit op te staan. De kunstachtige presentatie wordt begeleid door schilder kunst en muziek, de japonnen zijn veelkleurig en worden ge dragen met waanzinnig grote hoeden. De rood-wit-blauwe japonnen zullen door Japan ners wel niet direct met de va derlandse driekleur worden geassocieerd, maar ze zien er fris uit en zijn perfect ge maakt. Misschien is die perfec tie het noodzakelijk gevolg van de architectonische op bouw van de modellen van Frans Molenaar, die soms heel ingewikkeld in elkaar zitten. Japonnen hebben bijvoorbeeld ma vwep Adèle Bloemendaal helpt couturier Frans Molenaar bij de ope ning van zijn winkel aan de Jan Luykenstraat in Amsterdam. foto's: anp een thriller, en profile dan. Enkele zwarte doordraagpak- ken in piccolo-stijl zijn ge slaagde voorbeelden van het zelfde koele perfecte concept. Deze ensembles zijn voorzien van zwarte knopen met een smalle, goudkleurige rand. Mooi is een bruin suède com binatie met zwart afgebiesd. Veel pakken hebben een rechte rok, die aan de voorzij de wat extra ruimte heeft. De overrokken waarin op bepaal de delen verticaal losgeknipte banen zijn aangebracht. Vaak zijn er bovendien twee kleu ren verwerkt die op een on verwachte wijze het model doorkruisen, zodat je blijft kij ken hoe dat nu wel allemaal precies zit. Voor een actrice zou de blauwe rok met een jas je dat half-rood en half-blauw is, waarschijnlijk ideaal zijn om een dubbelrol te spelen in nta? )no] jasjes zijn pittig kort en vo< KI zien van een aangeknij e^re smalle sjaalkraag. Een wit een dieprose nappa pakje z r eveneens in deze aantrekkel ke stijl uitgevoerd. Q w De pantalons vallen recht na Ier 1 beneden vanaf de heup. us 1 zo'n pantalon wordt soms e .an zwarte transparante blouse j j.' dragen, die opmerkelijk vi do.orkijk verschaft. Des{ KJ0 wénst kan hier wel een bijp ?f sende wijde zevenachtste ma tel overheen gedragen wi den, om toch enige reserve betrachten. Een oud-rose den japon met een sierlijk drapeerde overslag brengt e vleugje zomer in de toch v te donker getinte zomercolli y tie. Voor de avond zijn er lila sti pless japonnen met rokk jyjj-j van vele lagen tule over kaar. De bruid draagt e - e roomkleurige lange japon n O' een grote kraag. De rok gitner onder de knie over in vertic iatS' losgeknipte banen. Op de i |g zit middenachter een koloss strik, die tevens dient sleep. Een prachtige jurk vt n dat bruidje, dat wel graag ev t duidelijk wil maken hoe lain 1 ze wel heeft moeten nadenk izer voor ze zich ten slotte to aar heeft laten strikken! „r PHIA BARU( ngl SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Postduivenhouders willen landelijke ophokregeling VOORST De ophokre geling voor postduiven, die in sommige provincies in het land van kracht is, zou een landelijke rege ling moeten worden, vindt G. Pancras, voorzit ter van de Nederlandse Postduivenhoudersorgani- satie (NPO). „De meeste provincies hebben nu ge varieerde regelingen. Dat komt de uniformiteit niet ten goede". In de provincie Gelderland is dit jaar voor het eerst een op hokregeling van kracht. De regeling geldt voor de periode van 14 maart tot en met 19 mei van dinsdag tot en met vrijdag. Van 9 uur tot 16.30 uur mogen de postduiven *n die periode niet uitvliegen. Ja gers krijgen door de nieuwe regeling de mogelijkheid ver wilderde duiven af te schieten. Duiven die op de verboden tij den toch op landbouwgronden gesignaleerd worden, worden nu automatisch tot verwilder de duiven gerekend. Zwak punt in de regeling is het be staan van provinciegrenzen. In Overijsel bestaat bijvoor beeld geen ophokregeling, waardoor in die provincie de postduiven vrijelijk mogen vliegen. Niets verhinderd de dieren van postduivenhouders in een provinciegrensgebied naar Gelderland te vliegen. Daar lopen ze echter het risico beschoten te worden door ja gers. Er zijn overigens nog geen klachten over toch neer geschoten duiven binnengeko men bij de NPO. SCHAGEN Minister Brink man (WVC) stelt dit jaar zeven miljoen gulden beschikbaar voor jongeren-bouwen-voor- jongeren projecten. Deze subsi die komt ten goede aan 53 bouwprojecten waarvoor door de aannemer minstens 60 pro cent langdurig werklozen on der de 25 jaar moet worden in geschakeld. De speciale projec ten zijn vorig jaar een succes geworden en verdienen voort zetting en uitbreiding, zei mi nister Brinkman gisteren tij dens een werkbezoek aan de gemeente Sehagen. De werk loze jongeren werden al inge schakeld voor onder meer pop-oefenruimtes, speeltuinge bouwen en jongerencentra. In voorbereiding is uitbreiding van een aantal internaten voor kinderen van binnenschippers en kermisexploitanten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4