Te late dagvaarding administratieve fout" Weer zes jaar geëist tegen Rara-verdachte IDeze week al prikacties in ^ziekenhuizen Salaris ambtenaar blijft achter Keizersnee is lang niet altijd nodig Onderzoek naar dood Lagrouw Koude kernfusie behoudt voordeel van de twijfel terre des hOmmes 59b SINNENLAND EcidócSoiwant woensdag 29 maart i9s9 pagina 3 [egionale aanpak hard rijden RNHEM Veilig Verkeer ederland (VVN) start )g in samenwerking mei nei 'Sf egionaal Orgaan Verkeers- 'n jiligheid Gelderland (ROVG) n en actie tegen te hard rijden de provinciale wegen. Dez~ ie, genaamd „Ken je limie zal het hele jaar voortdu .1, met onder meer veel on >vallende radarcontroles. Ge liddeld wordt er op provinci e wegen, waar 80 km/u de laximum-snelheid is, 95 km/ gereden. Het is vooi erst dat de VVN kiest >n regionale aanpak van lam elijke campagnes, voot Glasvezelkabel tussen Zeeland en Engeland DEN HAAG Ter hoogte van Domburg in Zeeland is vanmorgen begonnen met de aanleg van de eerste rechtstreekse glasvezelkabel verbinding tussen Groot-Brittannië en ons land. De nieuwe, 150 kilo meter lange kabel zorgt voor een aanzienlijke capaciteitsuitbreiding in het telecommunicatieverkeer tussen beide landen. Via de verbin ding kunnen vanaf augustus 12.000 telefoongesprekken tegelijk wor den gevoerd. De kabel wordt in een speciaal gegraven geul in de zeebodem neergelegd en daarna be graven, waardoor de kans mini maal is dat een vissersnet achter de kabel blijft hangen. Beroering over andere bestemming gevangenissen DEN HAAG Bij enkele gevangenissen in ons land is grote onrust ontstaan na het uitlekken van plannen van het ministerie van justitie voor het veranderen van de bestemming der inrich tingen. De werknemers van de betrokken gevangenissen vrezen dat zij zullen moeten verhuizen nu het er naar uitziet dat de de partementale plannen definitieve vormen aannemen. Vooral in de inrichting voor langgestraften Esserheem in Veen- huizen is de verbazing over de plannen groot. Esserheem zou een gevangenis voor kortgestraften moeten worden, terwijl er de laatste jaren met instemming van het ministerie veel investe ringen zijn gedaan om de inrichting beter geschikt te maken voor het huisvesten van langgestraften. Ook de Koepelgevange nis in Breda en de Boschpoort in Den Bosch worden waarschijn lijk bij de reorganisatie betrokken. De Koepel zou een vrouwen gevangenis moeten worden. De middellanggestraften die er nu nog zitten, zouden naar één van de inrichtingen van Veenhui- zen moeten. De gedetineerden uit het Bredase huis van bewa ring zouden verhuizen naar Den Bosch. AMSTERDAM De Am sterdamse procureur-ge neraal R. Manschot heeft gisteren bij het gerechts hof opnieuw zes jaar cel geëist tegen de Rara-ver dachte René R. Manschot blijft volhouden dat er voldoende bewijs is om R. te veroordelen voor min stens vier aanslagen bij bedrijven die direct of in direct met Zuidafrika te maken hebben. Het hof stelde de verdachte in januari na negen maanden voorarrest op vrije voeten, om dat het van oordeel was dat de huiszoeking in de woning van R. onrechtmatig was geweest: de rechter-commissaris had te weinig feitelijke leiding gege ven zodat het bewijsmateriaal onrechtmatig was verkregen. Justitie had tijdens de zitting de bewijslast van zes aanslagen op die huiszoeking gebaseerd. Manschot achtte in elk geval bewezen dat de verdachte be trokken is geweest bij een mis lukte bomaanslag op de Schie- damse drukkerij Elba. Zelfs al acht het hof de overige aansla gen niet bewezen, dan moet R. voor zijn betrokkenheid bij de Elba-zaak drie jaar cel krijgen, aldus Manschot. „Er is vol doende bewijs". De politie 1 vinger- vond onder 1 afdruk van R. op de niet-ont- plofte bom. Manschot probeerde uit het Elba-bewijsmateriaal ook het bewijs te reconstrueren dat R. betrokken is geweest bij aan slagen op twee Makro-vesti- gingen en een Shell-pompsta- tion. Daarbij werd gebruik ge maakt van dezelfde explosie ven en dezelfde plaktape. De procureur-generaal pro beerde het hof ervan te over tuigen dat de huiszoeking wel rechtmatig heeft plaatsgevon den en vroeg daarom om R. opnieuw in bewaring te stel len. Het hof handhaafde ech ter zijn oordeel dat de huiszoe king onrechtmatig was ge weest. Uitspraak 11 april. DEN HAAG De in- naar de ambtenarenbonden zijn de verschillen wat bij- komens van topambte- heeft gestuurd. getrokken. De inkomens- naren bij de overheid Het ministerie maakte in voorsprong van de laagste 1 juni 1985 voor het eerst een ambtenaren liep terug van 5 lopen nog steeds ver vergelijking van de inko- procent in 1985 tot 2,1 pro- achter bij de salarissen mens bij de overheid en in -cent. Vanaf een kleine die in het bedrijfsleven de marktsector. De uitslag 40.000 gulden verdienen worden betaald. was onthutsend: de salari- ambtenaren echter aanmer- sachterstand in de over- kelijk minder dan hun col- In de hoogste salarisschalen heidssector üep 0p tot 52 lega's bij het bedrijfsleven, bedraagt het verschil ruim procent jn de hoogste regio- De ambtenarenvakbonden vijftig procent. Ambtenaren £en (129 000 gulden en CMHF en AbvaKabo heb- metoonnn !j jaarinkomen meer) Blijkens de nieuwste ben mede op grond van de tot 37.000 gulden verdienen cijfers is deze iiki00f" de jongste berekeningen van daarentegen meer dan me - jaatste vjer jaar jets ver_ ^et ministerie forse loonei sen met een vergelijKoa e kjejnd per j januari 1989 sen gesteld. De AbvaKabo functie in het bedrijfsleven. verdjenden topambtenaren eist vijf procent voor de Dit blijkt uit de ^nieuwe 50,6 procent minder dan verbetering van de arbeids- .pakketvergelijking" die topmanagers in het bedrijfs- voorwaarden, de CMHF wil minister Van Dijk van Bin- leven. Ook aan de „onder- loonsverhogingen van 2 tot nenlandse Zaken onlangs kant" van de salarisschalen 10 procent. MEDEWERKERS TOETANCHAMON ALS HUURSOLDATEN UITGEZONDEN" >venc n Sja •rijdii edess a£ 1 de voorpagina) )EN HAAG Officier ier Pian justitie mr. J. van Ek 11 om vilde het voorlopig vrijuit v;aan van de vermoedelij ke maker van de „lamp voor wethouder nJ)uivesteijn geen justitiële dunder noemen; hij gaf Ie voorkeur aan de kwali- 'icatie „administratieve out". Volgens Van Ek vas de dagvaarding te fiat naar hem terugge- ituurd door de directeur het huis van bewa- ing „De Sprang" in Den laag. ;ram T a_De dagvaarding is zoals het ïoort op tijd verstuurd naar ven iet huis van bewaring. De di- - majecteur van die instelling moet Ie dagvaarding ondertekenen afschrift dachte overhandigen. Als dat gebeurt is moet de dagvaar ding terug gestuurd worden zodat het bij het dossier ge voegd kan worden. De direc teur heeft het stuk afgelopen donderdag op de post gedaan maar geen rekening gehouden met Goede Vrijdag en Pasen. Vanmorgen was het nog niet aangekomen en dus te laat", aldus mr. Van Ek, die zei de gang van zaken te betreuren. De officier kon niet ontken nen dat de verdachte binnen kort kan zijn gevlogen maar. zo zei hij: „We hebben geduld en wachten op hem. Pogingen tot moord verjaren niet". Terreurdaden. Eerder op de dag was de offi cier fel van leer getrokken te gen twee andere verdachten. De Hagenaars, 21 en 24 jaar oud. hadden in dienst van Toetanehamon een reeks „ter reurdaden" begaan die volgens Van Ek tot de ergste misdrij ven behoren die irt ons land te vinden zijn: „Er was sprake van terreur uitgeoefend door jonge mannen die zich als huursoldaten hebben laten uit zenden voor brandstichtingen, vernielingen en bomaansla gen". De officier was van me ning dat beide mannen de mis daden ook voor persoonlijk ge win hadden gepleegd. Hij vond een strenge straf op zijn plaats en eiste tien jaar gevan genisstraf tegen de twee. Beide verdachten verklaarden herhaaldelijk dat ze onder in vloed en in opdracht van hun werkgever Hoos alle aanslagen hadden gepleegd. Volgens hen was het onmogelijk geweest tussentijds onder het juk van deze „godfather" uit te komen. De raadsman van de 21-jarige verdachte, mr. G. Spong, kwa lificeerde het bedrijf Toetan ehamon als „een schoolvoor beeld van een criminele orga nisatie". „Er heerste een be drijfscultuur waarin werkne mers onder psychische druk geprogrammeerd werden de strafbare feiten te begaan, ter wijl de grote baas veilig thuis of in zijn Mercedes zat", aldus Spong. De eis van Van Ek was veel te hoog omdat op het deelnemen aan een criminele organisatie maximaal „slechts" vijf jaar gevangenisstraf staat. De raadsman vond verder dat alle handelingen van zijn cliënt niet één voor één maar als een ononderbroken reeks moeten worden beschouwd. Ook mr. A. Seedorf bepleitte in een vurig betoog een aan zienlijk lagere straf voor zijn 24-jarige cliënt die in de han den van Hoos „als deeg was gekneed". Een derde verdachte die zijde lings bij een aantal aanslagen betrokken was, hoorde jaar cel tegen zich eisen, uitspraken van de rechtbank zijn op 11 april. Directeur/adviseur E. Hoos (42) moet zich op 27 april voor de rechtbank verantwoorden. DORDRECHT Veel vrou wen met een baby in stuitlig- ging kunnen gewoon vaginaal bevallen. Het is lang niet altijd nodig het kind via een kei zersnee ter wereld te laten ko men. Uit onderzoek van de Dordtse gynaecoloog J.P. de Leeuw, die volgende maand aan de Rijksuniversiteit Lim burg hoopt te promoveren, is gebleken dat de stuitligging te vaak wordt beschouwd als een ligging met verhoogd risico. Volgens De Leeuw bestaat er geen overeenstemming onder gynaecologen over de nood zaak van keizersneden; de ge hanteerde criteria voor de in greep verschillen per zieken huis. Het aantal van deze in grepen bij stuitligging neemt nog steeds toe. Rioolbuis- Twee leden van het comité Amsterdam steunt Managua proberen op de Dam in Amsterdam het wereldrecord rioolbuiszitten te verbeteren. Het duo moet zeker honderd uur in de buis blijven. Met de recordpoging on dersteunen ze de Amsterdamse ac tieweek voor Ma nagua. De op brengst van de straatcollecte Is bestemd voor de aanleg van een rio lering in een van de armste wijken van Managua. FOTO: DIJKSTRA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen kort vertrekt een onder zoeksteam van drie jour nalisten naar El Savador om ter plekke de dood van Ikon-cameraman La grouw bij een beschieting door het leger te onder zoeken. Ook wordt poolshoogte geno- apen in Peru, waar onlangs drie plaatselijke journalisten omkwamen. De missie naar El Salvador is een initiatief van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) en de internationale journalisten vakbond IFJ. Namens de NVJ gaat bestuurslid Rob Bakker mee. Voigens hem is het de bedoeling een globaal onder zoek te doen naar de veilig heid of onveiligheid van jour nalisten in El Salvador en Peru, nu de Nederlandse over heid heeft laten weten geen iCinleiding te zien Voor een „eigen" Nederlands onder zoek. „Het onderzoek is breder dan alleen de dood van La grouw, al wordt dat wel een belangrijk onderdeel van de reis. We willen eens grondig nagaan hoe je als journalist nog in deze landen je werk kunt doen en wat de regering zou kunnen ondernemen om de situatie te verbeteren", al dus Bakker. Het ministerie van buitenland se zaken heeft zijn steun voor de onderzoeksmissie toege zegd. Curator benadeelt gehandicapte neef ALMELO Een 46-jarige man uit Vriezenveen, die in april 1982 door de rechtbank in Almelo als curator werd benoemd voor een geestelijk gehandicapte neef van zijn echtgenote, heeft vanaf 1982 tot begin 1987 53.500 gulden verduisterd van de on der curatele gestelde. De man nam reeds kort na zijn benoeming in juli 1982, 7.000 gulden op. In de loop der jaren volgden steeds kleine en grote opnames. Inmiddels is een andere curator be noemd. Bommenwerper opgegraven DE KNOLLEN BEEKLAAN 414 - 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940* demJJTRECHT Verpleeg- undigen en verzorgen den zijn gisteren al begon- frontjhen met „spontane" pri- :acties in en buiten de liekenhuizen om hun eis Iran 5 procent meer loon der, kracht bij te zetten. Aan- nooit itaande maandag gaan de ?rote, officiële acties van [tart, maar hierover wil len de bonden nog geen jededelingen doen. bbeijki ling >ndeiki mini si um star ^Hden i^Hnei i lang Vandaag draaien de verpleeg- Mid kundigen in het Boven IJ Zie- in kenhuis in Amsterdam zon- ZU1 dagsdiensten. Docenten van de interne ziekenhuisopleidingen Gh demonstreren bij het gebouw de NZR in Utrecht. In Haarlem komen verpleegkun digen samen op de Grote Markt. Morgen staan er in de Lim burgse ziekenhuizen „uitslaap- diensten" gepland. Patiënten worden een uur later dan nor maal gewekt, waardoor alle werkzaamheden opschuiven. Van morgen tot en met vrijdag trekt een karavaan verpleeg kundigen uit Zeeland .door Zeeland en Noord-Brabant. Zij sluiten zich vrijdag aan bij een manifestatie in Tilburg. De bonden en de VVIO (Ver pleegkundigen en Verzorgen den In Opstand) verwachten nog meer spontane acties. Het Landelijk Patiënten/Con sumenten Platform heeft ge dreigd met een kort geding te gen de verpleegkundigen, als de patiënten de dupe worden van de acties. Het FOM-Instituut voor plasmafysica in Nieuwegein slaagde er ook gisteren niet in de Amerikaanse proef na te bootsen waarbij - bij kamertemperatuur - kernfusie tot stand wordt gebracht. FOTO: ANP NIEUWEGEIN Ook het tweede kernfusie-ex periment op het FOM-In stituut voor plasmafysica in Nieuwegein is mislukt. Evenals op Eerste Paasdag slaagden de onderzoekers er gisteren niet in aan te tonen dat kernfusie op treedt, wanneer met be hulp van elektroden van platina en palladium elek trische stroom door zwaar water wordt geleid. De Engelse en Amerikaanse elektro-chemici M. Fleisc- hmann en S. Pons be weerden vorige week dat dit wel mogelijk is, zelfs bij kamertemperatuur. Het fusieproces had zich moeten afspelen in de palladi- um-elektroden die voor de proef werden gebruikt. Tij dens de tien minuten durende proef in Nieuwegein ontston den alleen maar belletjes wa terstof. Straling deed zich niet voor. De deskundigen maten geen uitstraling van neutro nen, die bij kernfusie te ver wachten is. Het opnieuw mis lukken van de proef betekent volgens prof. dr. M. van der Wiel nog steeds niet dat de Amerikaanse en Engelse elek tro-chemici ongelijk hebben. Zolang zij hun ontdekking niet uitvoerig beschreven hebben, is het onbekend onder welke omstandigheden zij hun proef hebben uitgevoerd. De redac tie van het Amerikaanse tijd schrift Nature buigt zich in middels over de onderzoeksre sultaten van de twee. De Wall Street Journal meldde gisteren dat Fleischmann en Pons voor hun geslaagde proef gebruik zouden hebben gemaakt van twee verschillende elektroden. Ze werkten met een massieve palladium-elektrode met een diameter van 6 millimeter en een lengte van 2,5 centimeter. Een draadvormige platina- elektrode zou er als een spiraal omheen zijn gewonden. Een gewone auto-accu deed dienst als spanningsbron. In deze sa menstelling, zo onthult de Wall Street Journal, werd in meer dan honderd uur vier keer meer energie geleverd dan aan electriciteit werd ver bruikt. Dat Fleischmann en Pons een goedkope grap uithalen met de wetenschap wordt allerwege uitgesloten geacht. Gezagheb bende Amerikaanse weten schappers omschfeven de twee vandaag in de Herald Tribune als „absoluut betrouwbare ke rels die ons nooit in de maling zouden nemen". In de VS is inmiddels wel een rel ontstaan over de wijze waarop de twee hun ontdekking bekend heb ben gemaakt. Wetenschappe lijke instituten die, net als het FOM in Nederland, willen na gaan hoe de nieuwe methode voor kernfusie werkt, klagen dat ze de daarvoor benodigde feiten uit de populaire pers moeten schrapen. Dat zou an ders zijn geweest wanneer ze geen persconferentie hadden gegeven en direct naar een wetenschappelijk tijdschrift waren gestapt. Kernfusie zou in de wereld een vrijwel onuitputtelijke bron van goedkope en milieu vriendelijke energie kunnen vormen. De brandstof is in ruime overvloed in de oceanen aanwezig. Mochten de twee ontdekkers van het fusiepro ces gelijk hebben, dan het zal het volgens prof. Van der Wiel toch nog 25 jaar duren voordat deze vorm van energie-op- wekking commercieel be schikbaar is. KAPELLE De luchtmacht is gisteren in Zeeland uren lang bezig geweest met het op graven van het wrak van een Amerikaanse (Lightning- )bommenwerper. Deze is aan het einde van de Tweede We reldoorlog op een weiland na bij het Kanaal door Zuid-Be veland neergestort. De kans dat er nog bommen gevonden worden is zeer gering. Giste ren werden enkele brokstuk ken, bijna zestig kilo munitie en de propeller van het vlieg tuig geborgen. De twee moto ren en de cockpit zitten nog in de grond. Het stoffelijk over schot van de vlieger is, vol gens ooggetuigen, na de oorlog uit het toestel gehaald. Staking bij crematorium Ockenburgh DEN HAAG Het personeel van het Haagse crematorium Ockenburgh legt donderdag 6 april het werk neer. Ook el ders in het land wordt de vol gende week gestaakt omdat werkgevers en werknemers het nog steeds niet eens zijn geworden over het werken op zaterdag. De werkgevers wil len de zaterdag als een gewone werkdag blijven inroosteren; het personeel wil alleen inci denteel en dan tegen een over werkvergoeding op zaterdag werken. De bond wil met zijn acties de nabestaanden niet duperen en daarom worden deze ruim van tevoren aange kondigd zodat de uitvaartver zorger de crematie eerder of later kan plannen of kan uit wijken naar een ander crema torium. kinderen in nood IHU.ltiT.fcT.TÜ I. itoni i>j "1 "1 "I Bondsbestuurders geven op een persconferentie in Bergen op Zoom informatie over de acties van de verpleegkundigen FOTO: ANP VOEDSEL PROGRAMMA PHILIPPIJNEN hier act*« moet.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3