■Noordwijk moet casino n naaktstrand krijgen Paterkering is ijna voltooid LODEWIJK, NIEUWE VOORZITTER VVV: aad wil politiebureau an Duinwetering Noordwijk krijgt weer zomermarkt Expositie verlengd Ondernemers Noordwijkerhout stappen in SAN Lisse herziet details van aangepaste woonruimteverordening ÏINA IDEN OMGEVING EcidócSomxmt WOENSDAG 29 MAART 1989 PAGINA 15 ttsers aangereden 'HEN AAN DEN RIJN Een 37-jarige vrouw aar 8-jarige zoon liepen gisteravond in Alphen letsel op bij een aanrijding op de Oudhoornse- r Een 45-jarige Alphenaar kwam met zijn perso- ,uto van de Delftzichtweg en wilde de Oud- nseweg oprijden. De automobilist gaf geen rang en schepte de Alphense fietsers. De W is met beenletsel en haar zoon met kneuzin- en een lichte hersenschudding naar het Rij- dziekenhuis in Alphen gebracht. De automobi- d verkeerde onder invloed van alcohol. veka J: ok h toruiten vernield JSTGEEST Onbekenden hebben gisteravond liten ingeslagen van twee geparkeerde auto's jgstgeest. De auto's stonden geparkeerd aan de monderweg en de KLein Proffijtlaan. De voor- n werden ingeslagen, maar er werd niets uit de s ontvreemd. TEAM GEMEENTE LISSE ACTIEF IN RADIOQUIZ LISSE De gemeente Lisse neemt morgen deel aan de radioquiz „Heer en Meester" van de NCRV. Burge meester G.J. van der Kroft voert het team uit Lisse aan tegen de rivaal uit Arcen en Velden. De vragen zijn on derverdeeld in verschillende catego rieën, waaronder actualiteit, media, muziek, film en literatuur. Naast een aantal snelle rondes met korte vra gen zijn er in het spel ook zoekvra gen. De teams mogen daarbij naslag werken gebruiken en luisteraars mo gen het team van hun keuze bijstaan via een speciaal telefoonnummer. In mei vindt-de grote finale-uitzending Losplaatsweg doorgetrokken NOORDWIJK De Losplaatsweg moet worden doorgetrokken naar de Boekerslootlaan. De dienst gemeentewerken wordt regelmatig belem merd door voertuigen die van de smalle straat gebruik maken om te laden en lossen. Door het doortrekken van de Losplaatsweg zijn deze pro blemen uit de wereld. Dat menen burgemeester en wethouders van Noordwijk. Bovendien wordt het nieuwe postkantoor aan de Boekerslootlaan beter bereikbaar voor het publiek. De weg moet volgens het plan zes meter breed worden en krijgt een doorgaand trottoir. Het voorstel brengt de nodige kosten met zich mee. De afdeling fi nanciën van de gemeente heeft een negatief ad vies over het plan uitgebracht. Er staat namelijk nog een bedrag van 180.000 gulden open, wat niet gefinancierd kan worden. De leden van de commissie verkeer hebben met het plan inge stemd. Oud ijzerdieven op heterdaad betrapt VALKENBURG Twee inwoners van Lei den zijn gisteren op heterdaad betrapt bij het inladen van oud ijzer op een particulier op slagterrein in Valkenburg. Een getuige zag de mannén bezig op het terrein bij de zan- dafgraving aan de Voorschoterweg en waar schuwde de politie. De mannen zijn overge bracht naar het politiebureau. Hersenschudding na aanrijding RIJNSBURG Een 65-jarige fietser uit Rijnsburg is gistermorgen met een hersen schudding overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De man werd aan gereden door een auto toen hij plotseling vanuit een uitrit de Oude Vlietweg in Rijns burg op reed. Tentoonstelling Valkenburg op ansichtkaarten VALKENBURG Bestuurslid H. Iterson van de vereniging Oud Val kenburg heeft gisteravond op de zolder van het gemeentehuis de ex positie „Valkenburg op aanzicht- kaart" geopend. De vereniging laat er 120 kaarten zien van voor en na de oorlog. De oudste kaarten date ren van rond 1900. In samenwer king met dhr. W. B. Molenkamp uit Valkenburg, brengt de Vereniging Oud Valkenburg een bijzondere kaart op de markt met daarop de plattegrond van het dorp op 1 janu ari 1989 uitzag. De kaart heeft de grootste maat die nog door de PTT wordt geaccepteerd. Buitenhof weer open LISSE De Buitenhof, de keur- tuin van de Hobaho aan de Weste lijke Randweg in Lisse, is vanaf dit moment weer te bezichtigen tussen acht uur 's morgens en vijf uur 's middags. Op deze keurtuin zijn 200 soorten narcissen, 55 soorten hycin- then, 50 soorten bijgoed, 57 soorten irissen en meer dan 800 soorten tul pen geplant. 120 kwekers hebben dit sortiment geleverd. Kopers maar ook geïnteresseerde consu menten kunnen hier de veelal nieuwe variëteiten bekijken aan de hand van de catalogus die voor vakgenoten gratis is te krijgen bij de Buitenhof. De keurtuin is ook in het weekeinde te bezichtigen tus sen tien uur 's morgens en vijf uur 's middags. lk, 11 ootmi V{ 3RDWIJK „De idren van VVV-kan- zouden eigenlijk ze- dagen per week geo- d moeten zijn om opti- e service te kunnen len. Dat kost veel geld lat hebben we niet. In verleden is zelfs flink ort op de jaarlijkse ejsidie. Ik denk dan ook de gemeente zich on- loende realiseert hoe ingrijk een goed mar- 'f'"'dQ rende VVV is, zeker een badplaats als irdwijk". Lodewijk, sinds bijna vier nden in functie als voor van het bestuur yan de ïting VVV Noordwijk, er 6een doekjes om als koke;]e 1 heefl over de gebrekki- nanciering van de Noord se VVV. „Dit is een van rgste dingen waar ik op 1 het uut^llten ben t°en ik als voor van h zitter begon. In de huidige si tuatie is het zo dat de VVV voor tachtig procent van de kosten die ze maakt de baten zelf op moet zoeken. Dat is een onmogelijke situatie, zeker als men kijkt naar de diensten die door de VVV verleend wor den". In vergelijking met andere ge meenten in vergelijkbare situ aties komt het Noordwijkse kantoor er volgens Lodewijk maar bekaaid af. Hij is ervan overtuigd dat de gemeente en plaatselijke politiek overtuigd moeten worden van het be lang en de belangrijke* functie die het VVV-kantoor heeft bij het verkopen van het toeris tisch produkt Noordwijk. „Een goed draaiende VVV moet je koesteren", aldus de voorzit ter. Onbevangen Tot vier maanden geleden kende Lodewijk zijn nieuwe medebestuursleden niet. Ook met het oude bestuur, dat me dio september 1988 opstapte wegens „onverenigbare ver schillen van inzicht", had hij geen contacten. „Ik wist dat er VVV's waren, maar daar hield mijn kennis mee op. Ik stond er dus heel onbevangen tegen over. Toen mij gevraagd werd voorzitter te worden ik had inmiddels wel begrepen dat er intern wat moeilijkheden wa ren heb ik daar wel een weekendje over nagedacht. Ik vond het een soort uitdaging en heb dan ook ja gezegd en ik moet zeggen dat ik het van het begin af aan leuk heb gevon den en het wordt nog steeds leuker". Verknocht Hoewel geboren en getogen Fries voelt Lodewijk zich ver knocht aan de badplaats. „Het is een prachtig dorp, zowel voor de bewoners als voor de toeristen. De boulevard, is erg mooi geworden, met terrassen die op de meest onmogelijke tijden vol zitten". Toch meent hij dat er nog veel meer kan verbeteren. En dan doelt hij vooral op uitbreiding van de slechtweer-recreatie. Ook een casino in de badplaats zou hij toejuichen. Groot voorstander is de voorzitter van een naakt strand. Dat trekt in zijn visie een categorie toeristen aan die in de huidige situatie gemist wordt. De strijd die de Stichting Pro motie Noordwijk (SPN) gaat aanbinden tegen de vervuiling van de straten door hondepoep ondersteunt hij van harte. „Ik zou willen dat er in ons dorp definitieve maatregelen geno men worden tegen deze over last. Niet de honden hebben schuld, maar wel hun bazen. Het moet heel gewoon zijn dat de mensen datgene wat de hond achterlaat opruimen. Dat is een kwestie van fatsoen". De verhouding SPN-VVV is volgens Lodewijk prima. Er is een goede taakverdeling tot stand gebracht. De VVV houdt zich voornamelijk bezig met G. Lodewijk: „De gemeente realiseert zich onvoldoende hoe belangrijk een goed marcherende VVV is, zeker voor een badplaats als Noordwijk". FOTO: CEES VERKERK bekijken waar het geld het beste aan besteed kan worden. De eindbeslissing kan door de gemeente worden genomen. Als je die acht ton echt kunt gebruiken waarvoor het be stemd is, dan kan er veel meer worden gedaan op een zo een bemiddelende functie en dienstverlening, de SPN neemt de organisatorische ta ken voor haar rekening. Over een half jaar wordt bekeken of dit in de praktijk goed werkt. Om de SPN en de VVV Noordwijk zo goed mogelijk te laten promoten en verkopen is in de visie van Lodewijk veel meer geld nodig in de toe komst. Hij vindt dan ook dat de inkomsten uit de toeristen belasting, naar schatting 800.000 gulden per jaar, ook in zijn geheel aan de bevordering van het toerisme ten goede moeten komen. Lodewijk: „Dat geld moet niet direct in de pot algemene middelen vloeien, maar in een apart fonds worden gestort. Een commissie van advies kan dan ENFB tegen aanleg van fietspaden in Meijendell WASSENAAR De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) protesteert tegen de aanleg van fietspaden in Meij endell, het duingebied tussen Katwijk, Wassenaar en Den Haag. De Bond heeft haar be zwaren per brief aan het be stuur van de provincie Zuid- Holland en de gemeentebestu ren van Wassenaar en Den Haag laten weten. De ENFB wil voorkomen dat de fietspa den worden aangelegd, omdat de natuur met geasfalteerde wegen in het duingebied ern stig wordt bedreigd. R. Zakee, woordvoeder van de Fietsersbond, zei vanmorgen te vrezen, dat de aanleg van fietspaden leidt tot verstoring van vogels en andere dieren. „Maar wij zijn niet tegen de aanleg van een fietspad op de Waalsdorpervlakte, mits daar een schelpenpad komt", aldus Zakee. Om te voorkomen dat fietsers hoge heuvels moeten nemen, dient het duingebied boven dien op enkele plaatsen te worden afgegraven. „Dat tast de natuur ook aan", aldus de woordvoerder. „Wat ons be treft mogen er best wat heu vels in het fietspad". De ENFB stelt in haar brief aan provincie en gemeentebe sturen voor om de huidige wandelpaden deels te verhar den met houtsnippers. Dan kunnen ook fietsers van de wegen gebruik maken. nhuis t ÏWIJK De Tram iat in Katwijk is tussen april en 2 juni afgeslo- voor het autoverkeer. deel van de weg rdt dan gerecon- steÜÏd leerd en opgehoogd. werkzaamheden vor- kindei n onderdeel van de "lal leg van een waterke- die Katwijk tegen overstroming moet ntra/lchermen. 2, 23 elboete oude dorp van Katwijk Zee. dat op de voormalige nonding van de Rijn is ge- iboete! wd' maar enkele me- boven het Nieuw Amster- Peil (NAP). Na de over- 30, afdéming in 1953 werd bepaald _5j|e Deltawet dat de kust be- besehermd moest worden, li icieel betekende dat voor v wijk dat een groot deel van Dag i Boulevard verhoogd moest rden van de huidige zes s r boven NAP tot tien me- „Dat was voor iedereen invaardbaar", vertelt J. ipman, hoofd van de afde- weg- en waterbouwkunde '""leidi de gemeente Katwijk. Be- lijnsbm en werd om in het dorp A/arm» wijk een dijk te bouwen. '1141. Kori Deze dijk hoefde maai; Zeven meter hoog te worden omdat de bebouwing voor de dijk ook functioneert als waterkering. Bij een echte watersnoodramp moet het oude centrum van Katwijk aan Zee worden ont ruimd. Koopman: „Er was.in Katwijk nogal wat kaalslag. We hebben de aanleg van de waterkering steeds gecombineerd met de reconstructie van wegen en het uitvoeren van nieuwe pro jecten. We zijn daar bij elkaar zo'n vier jaar mee bezig ge weest. Het deel van de Tram straat tussen de ingang van de parkeergarage en het begin van het asfalt is het laatste stukje van de waterkering die dan overal op zeven meter hoogte is". De bouw van de waterkering betekent niet dat bestaande bebouwing plotse ling tegen een metershoge wal aankijkt. Bij alle nieuwere be bouwing is al rekening gehou den met de aanleg van de wa terkering terwijl oudere be bouwing veelal is verdwenen. Zo ligt het hoogste punt in de Tramstraat straks bij de trap van de flats. Deze trap ver dwijnt als de Tramstraat daar anderhalve meter wordtt op gehoogd. De werkzaamheden aan de Als de Tramstraat is gereconstrueerd is de waterkering in Katwijk voltooid. nieuwe waterkering worden betaald door de rijksoverheid. Omdat de gemeente Katwijk tegelijkertijd eigen werkzaam heden uitvoert, worden de to- hogen en reconstrueren van het laatste deel van de Tram straat in de komende weken kost een miljoen. Het verkeer zal tijdens de werkzaamheden tale kosten van vijf miljoen worden omgeleid via Je route ling dat het kruispunt Tram voor 41 procent betaald door Meeuwenlaan, Boslaan, Park- straat/Noordeinde voor Ko- de gemeente Katwijk. Het op- laan en Drieplassenweg óf via ninginnedag weer open is. Te- de Karei Doormanlaan, Indus trieweg, Rijnmond en Boule vard. De Zuidstraat wordt tij delijk eenrichtingsverkeer voor auto's. Het is de bedoe- FOTO: HENK VAN DEN ENDE gelijk met de reconstructie van de Tramstraat wordt de ver binding met de Prins Hendrik kade verlegd. Bij de Prins Hendrikkade worden verder zeventig parkeerplaatsen aan gelegd, naast de al bestaande 40 parkeerplaatsen. Jew? ÖRDWIJK De ge- oipenteraad heeft gister- Dnd de knoop doorge it tien tegen acht schaarde mëerderheid zich achter amendement van Noord- Belang om de hoek iinwetering-Van Panhuys- ïat aan te wijzen als lokatie het toekomstige politie- ?au. Met dezelfde stemver- iding werd het voorstel van college verworpen om het i in het zogenaamde van het Vinken veld te 'wen. Het door G. Duindam ediende tegenvoorstel, dat >r hem als amendement rd gepresenteerd, kreeg de un van de CDA-fractie "is de beide wethouders 1 de VVD. inclusief wet- uder A. E. Admiraal, en van roet bal-eigen fractie. Niettemin ']den de stemmen te sta- door afwezigheid wegens kte van P. J. Barnhoorn 'ordwijks Belang). PvdA en N steunden namelijk het >rstel tot bouw in het Vin- 'veld. De stem van wethouder A. E. Admiraal gaf echter de door slag. Hij deelde mee van mee- taf bezwaar te hebben gehad tegen het Vinkenveld als bouwlokatie. Daarom zou hij zijn fractie volgen en kiezen voor de bouw aan de Duinwe tering-Van Panhuysstraat. De CDA-wethouaers in het college kozen bij monde van V. Salman verklaren voor de verantwoordelijkheid binnen het college. „Ik hoop nu maar, dat de andere wethouders bij voorkomende gelegenheden dit ook zullen doen, sneerde Salman, doelend op de kanto rengebouw langs de Beeklaan. In de discussie speelde ook de scholenbouw een rol. Men wil de de Duinwetering vrijhou den voor de bouw van een school voor openbaar voortge zet onderwijs. Met wat ver schuivingen op deze lokatie dachten de voorstanders van de bouw van een politiebureau op die plek ruimte over te houden voor de bouw van een school. R. Dessing zag aan de Duinwetering voordelen, zoals goedkopere sportvoorzienin- gen. Foto's Fotoclub Positief uit Nieuw - Vennep exposeert in zwart- /wit en in kleur in de exposi tieruimte van Artopa aan de Grevclingenstraat 50 te Lisse. De expositie wordt gehouden ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de club. De opening wordt morgenavond om zeven uur verricht door Henk Tromp, voorzitter van het rayon Kennemerland van de Fotobond. De foto's zijn te bezichtigen tot 16 april. Antiek In cultureel centrum Warenar in Wassenaar wordt van vrij dag tot en met zondag een an tiekbeurs gehouden. Op vrij dag kan men er van 's mid dags vier tot 's avonds negen uur terecht en op zaterdag en zondag van 's ochtends elf tot 's middags vijf uur. Tijdens de beurs geeft een taxateur gratis adviezen over antiek en kan men bij hem terecht voor prijsindicaties. De toegangs prijs is f5, kinderen onder de 12 jaar hebben onder geleide gratis toegang. Poppen thea ter Poppentheater Miniskuul brengt op vrijdag „Klaasje, er gens anders" op de planken in De Kuip in Noordwijk. Het stuk is bedoeld voor kinderen vanaf 5 jaar en begint om twee uur. De toegangsprijs be draagt voor SK AN-begunsti gers f3,50, anderen betalen f5. Reserveren kan via tele foonnummer 01719-14138. Tafeltennis De Noordwijkse Tafeltennis Dubbelkampioenschappen hebben vrijdagavond plaats in het clubgebouw van TOV aan de Nieuwe Zeeweg, bij de R.K kerk. Aanvang half acht, toegang is gratis. NOORDWIJK De ko mende zomer worden in de Noordwijkse Hoofd straat weer drie zomer- markten gehouden. De gemeenteraad gaf gister avond zonder veel commen taar zijn fiat aan een voorstel daarvoor. De zomermarkten worden georganiseerd door Hoofdstraat-Koopcentrum in samenwerking met de Stich ting Promotie Noordwijk. Ter wijl door de raad weinig woorden werden besteed aan deze zomerattracties, maakte woordvoerder Schrier van de kooplieden op de wekelijkse markt gisteren gebruik van het spreekrecht om zijn beklag ('e doen over het feit dat de cprhmissie voor de weekmarkt riiet in de plannen was ge kend. Een van de bezwaren van Schrier betrof het in ge drang komen van brandpre ventie door het afsluiten van een straat. „Hier is alleen de commercie in het spel", be toogde Schrier. Hij wees er op dat tien jaar geleden de week markt moest verhuizen naar het plein bij de Northgosport- hal, omdat er in Noordwijk aan Zee onvoldoende ruimte was. Naar de mening van Schrier gaan de zomerse toe- ristenmarkten ten koste van de ambulante handel. J. de Boer, voorzitter van Hoofdstraat-Koopcentrum, was het niet met Schrier eens dat de deelnemers aan de zo mermarkten uit malafide kooplieden zouden bestaan. Een groot deel van de kramen zijn bezet door de winkeliers. Verder zijn er oude ambach ten, demonstraties en vertier voor kinderen. KATWIJK De expositie „75 jaar sociale woningbouw in Katwijk" in het Katwijks museum is verlengd tot 6 mei. Oorspronkelijk zou de tentoonstelling afgelopen za terdag voor het laatst te be zichtigen zijn. Gezien de gro te hoeveelheid werk die in de expositie is gestoken, is besloten de tentoonstelling nog een paar weken te laten staan. De belangstelling voor de expositie valt tegen. NOORDWIJKERHOUT De Noordwijkerhoutse Ondernemersvereniging (NOV) zal haar aktivitei- ten overhevelen naar de SAN, de nieuw op te rich ten aktiviteitenorganisatie die alle evenementen in het dorp wil gaan coördi neren en promoten. de vergadering van de Het Wapen van Noordwijker hout. Daar werden ook plan nen gemaakt voor 22 april, de jdag dat het bloemencorso door het dorp trekt. Het bleek dat de winkelactie van het WAK in de loop der jaren 80.000 gul den heeft opgebracht. Dat geld zal gebruikt gaan worden voor een vaste feestverlichting als het dorpscentrum is gereno veerd. Het nieuwe centrum is inmiddels voltooid, ruim voor de streefdatum van zaterdag' 22 april. Die dag trekt om kwart voor zes het corso vanaf de Brink via de Victorieberg en de Via- ductweg naar De Schelft. Er zullen weer witte bloemen mandjes aan de gevels en de lantaarnpalen worden opge hangen, er komen kramen met bloemen en bloembollen bij de Witte Kerk en terrassen in de Zeestraat. Ook wordt weer een kindercorso georga niseerd om de tijd tussen de winkelsluiting en het voorbijt rekken van de echte corso op te vullen. K. de Klerk hield een pleidooi voor het steunen van de SAN. „Samen sterk", vatte hij zijn mening samen. De ondernemers vonden coör dinatie en promotie een goed idee maar ze vreesden dat zij uiteindelijk alleen voor de kosten opdraaien, zonder dat duidelijk is wat ze er voor te rugkrijgen. Het SAN moet vol gens hen op drie pijlers steu nen, maar van twee daarvan, VVV en de vroegere evene mentencommissie SEN, ver wachtten de ondernemers geen grote financiële bijdrage. Volgens een van de initiatief nemers voor het SAN, de heer J. Huybrechts, stond de ge meente niet negatief tegen over een aanvullende startsub sidie. Uiteindelijk bleek dat de vergadering het dan toch wel eens wilde proberen om dan later te bezien wat de daden van zo'n SAN in de praktijk waard zijn. LISSE.- De woonruimte verordening van Lisse zal niet op zeer korte termjn worden veranderd. Die aanpassing was voorge steld door het college van B en W in een discussie-nota. Daar in werd gesuggereerd de huur- priis voor vrije vestiging op te trekken naar 850 gulden en de koopprijs naar 275.000 gulden, een ton meer dan in de oude verordening. Reden daarvoor is de sterke vermindering van het aantal toegewezep te bou wen woningen in de komende tien jaar. Dat is gedaald van 1.700 tot 550. Te weinig zelfs om in de eigen behoefte te voorzien. Uit de oude verorde ning zou ook het element van maatschappelijke binding wor den gehaald omdat het college vindt dat te veel mensen naar Lisse komen omdat ze familie banden in het dorp hebben. Daarnaast zou de termijn van „vruchteloze aanbieding" bij verkoop van huizen worden verlengd van drie tot vijf maanden. De nieuwe concept-verorde ning is eerder al mikpunt van kritiek van de plaatselijke ma kelaars geweest. Met name op het punt van de vruchteloze aanbieding kregen ze op een openbare hoorzitting gister avond steun van VVD-woord- voerder W. Loos. Wethouder H. Smith kondigde gister avond aan dat er wellicht een gesprek met hen moet komen. „Maar het kan niet zo zijn dat zij ons beleid gaan bepalen. Daar zijn we zelf mans genoeg voor". Aan het slot van de avond gaf hij zelf al aan dat de concept-verordening op ver schillende punten moet wor den aangepast. Daarbij gaat het onder andere om de vruchteloze aanbieding. Op 10 april volgt een nieuwe verga dering over het aangepaste concept. PvdA /PPR was het in grote lijnen met de voorstellen van het gemeentebestuur eens. „De fraktie pleit al jaren voor het optrekken van de koopsom men voor vrije vestiging", al dus J. van der Voet. Bezwaar had hij echter tegen het feit dat een kamerbewoner 3 jaar moet wachten voordat hij of zij als woningzoekende kan worden ingeschreven. Stapel (CDA) pleitte voor een meer regionale aanpak en J. Mal- jaars (SGP/GPV) zei dat zijn fractie zich achter het concept schaart.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15