Verkiezingen in Sovjetunie gaan uiteindelijk om Gorbatsjov zelf Vastgoed Doorbraak in kernfusie „krankzinnig eenvoudig" Rellen in Kosovo over grondwetswijzigingen £aidóe<3owa/nt Botha mogelijk dit jaar weg Gorbatsjov begin april naar Castro en Thatcher Spaanse regering probeert ETA naar overgave te praten! S- ie I I III Ceidóc Souxant Achterban Solidariteit is onderhandelen moe Rol BUITENLAND VRIJDAG 24 MAART 1989 PAGIN, OR' Secretaresse North in tranen tijdens proces WASHINGTON De tranen liepen gis teren over de wangen van Fawn Hall, die voor de tweede achtereenvolgende dag 'getuigde in de rechtszaak tegen de Ameri kaanse overste Oliver North. Daarmee kreeg het tot nu toe nogal saaie proces het drama dat het ontbeerde sinds het kleur rijke optreden van North zelf tijdens de hoorzittingen van het Congres over de Iran-affaire in 1987. Eergisteren bekende Fawn Hall al dat zij haar baas had gehol pen bij het vernietigen van geheime docu menten. Hoewel overste North er geen re den voor gaf, was het „logisch" dat ik dat deed, aldus Hall. North staat terecht van wege zijn rol in de Amerikaanse wapen- steun aan Iran en het doorsluizen van de winsten daaruit aan de Nicaraguaanse contras. Fawn Hall met haar moeder op weg naar de rechtszaal. FOTO: AP JOHANNESBURG President Botha van Zuidafrika zal dit jaar nog verkiezingen uit schrijven en zich daarna terugtrekken om plaats te maken voor de nieuwe leider van de Nasio- nale Party, F.W. de Klerk. Volgens de Zuidafri- kaanse televisie en de liberale krant „The Star" zullen „regeringsbronnen van hoog niveau" de inhoud van het compromis na Pasen bekendma ken. Botha en De Klerk zouden hun compromis afgelopen dinsdag hebben bereikt. Binnen de Nasionale Party zou een stemming van „voor zichtige opluchting en optimisme" heersen. Na dat Botha in januari was getroffen door een lichte beroerte, trad hij af als partijvoorzitter en werd in die functie opgevolgd door De Klerk. „Honderden slachtoffers bij onlusten in Tibet" BEIJING Een hoge officier van het Chine se leger heeft gisteren gezegd dat er bij 21 rel len in Tibet tijdens de afgelopen 18 maanden meer dan zeshonderd slachtoffers zijn geval len. De legerofficier specificeerde niet om hoeveel doden respectievelijk gewonden het gaat. De officiële cijfers liggen echter duidelijk hoger dan tot nog toe werd toegegeven. Gedurende de voorbije maanden poogden de Chinese au toriteiten de omvang van het geweld in Tibet te minimaliseren. Maar sinds de bloedige rel len van 5 maart beklemtoont de Chinese re gering de gewelddaden van anti-Chinese de monstranten. Hiermee probeert ze de indruk te wekken dat bij de onlusten in de Chinese provincie met name buitenlanders zijn be trokken Toegangswegen najn 1 Kabul afgesneden jar KABUL Het Afghaanse verzet heef| na alle wegen tussen de hoofdstad Kabil de grote steden in het land afgesnedefeTERD de belangrijkste hoofdweg tussen de h^en aan stad Kabul en de belegerde stad JalaljlO tot1 hebben Afghaanse rebellen een brug ®uden. blazen. Volgens de Sovjet-partijkrant Pravd; derhoudt de regering in Kabul het cc met de hoofdsteden van de meeste v; 29 provincies nu via de lucht. De luchtise ove binding is vooral van levensbelang voardoor stad Jalalabad die nu al wekenlang jpunter, het verzet wordt belegerd. In Jalalabfirit Nip een absoluut uitgaansverbod van krjbesloo Daarmee wil het leger voorkomen dapnder burgerbevolking uit de stad vlucht, pet 3 een hi itie ni niet p lan w sch in d MOSKOU De inwoners van de Sovjetunie kunnen zondag voor het eerst in 71 jaar welgemoed naar de stembus om, zoals de door Gorbatsjov aangepas te grondwet zegt, „uit een willekeurig aantal kandi daten" en „in geheime stemming" een volksver tegenwoordiging te kie zen. Dat lijkt verdacht veel op democratie. De laatste keer dat een demo cratisch gekozen Grondwetge vende Vergadering in de Sov jetunie bijeeh kwam was op 5 januari 1918. De communisten (toen nog Bolsjeviki) bezetten slechts 24 procent van de ze tels. Voor Lenin was dat meer dan voldoende reden om de vergadering na een zittingsdag uiteen te jagen. Het Sovjet-sy steem dat ervoor in de plaats kwam, werd geacht democra tischer te zijn dan welk ander politiek systeem ook. Maar in feite leidde het tot de dictatuur van het proletariaat. En deze tot de dictatuur van de partij. Vervolgens die van de partij top en tenslotte de dictatuur van Stalin. De verkiezingen van zondag zouden een defini tieve breuk met dat verleden kunnen betekenen, hoewel deze Sovjetrussische versie van democratie ook haken en ogen heeft. Wetgevend De Sovjetburgers kiezen im mers slechts twee derde van de 2.250 afgevaardigden naar het Volkscongres. De resteren de 750 mandaten hebben de Sovjetrussische bonzen al on der elkaar verdeeld, via de „maatschappelijke organisa ties", die nergens zo hiërar chisch gestructureerd zijn als juist in de Sovjetunie. In de loop van de komende twee weken zullen de 452 le den van de Opperste Sovjet worden gekozen, niet zoals tot nu toe door de kiezers die daarbij trouwens geen enkele keus hadden maar door het Volkscongres. Die Opperste Sovjet nieuwe vergrijsde voorganger een ech le keren per jaar bijeenkomen om ja te knikken, doch zich jaarlijks minstens zes maanden intensief met wetgeving bezig moeten houden. Indien dit al een flinke stap in de richting van een democra tisch functionerend parlement is; het door Gorbatsjov voorge stelde roulatie-systeem kan het democratische karakter nog aanzienlijk versterken. Als inderdaad elk jaar een vijfde deel van de Opperste Sovjet wordt vervangen, moeten in beginsel alle leden van het Volkscongres, dat voor een periode van vijf jaar gekozen is, ooit eens aan de beurt komen. Niet alleen de functionarissen en de conser vatieven, maar ook progressie ven als Boris Jeltsin. Zij zullen dan op hun daden kunnen worden beoordeeld. Zoals de historicus Roy Medvedjev zei: „Ik zal niet automatisch mijn stem geven aan alle wetten en decreten die me worden voor gelegd. Mijn maatstaven zijn mijn principes, mijn geweten en de belangen van degenen die me hebben gekozen". Oppositie In de nieuwe Opperste Sovjet zal, gezien de gevarieerde sa menstelling, het uitbrengen van een tegenstem ongetwij feld steeds gebruikelijker wor den. Het ligt voor de hand dat dit na betrekkelijk korte tijd tot fractievorming zal leiden. Mannen als Boris Jeltsin zül- len Gorbatsjov steunen, maar hem tegelijkertijd tot meer spoed aanmanen. En naarmate zij minder succes hebben, zul len zij des te eerder een soort oppositie vormen. Maar niet alleen progressieven, doch ook conservatieven en gematigden zullen elkaar onderling weten te vinden. Het nieuwe systeem eindigt echter niet bij de verkiezing van de Opperste Sovjet. Deze moet op zijn beurt een voorzit ter kiezen, die de titel en func tie van staatshoofd, krijgt. Nu bestaat deze functie, die MOSKOU Sovjetleider Michail Gorbatsjov zal van 2 tot 5 april een officieel bezoek brengen aan Cuba en van 5 tot 7 april aan Groot-Brittannië. De bezoeken stonden al voor de cember op het programma, maar werden op het laatste mo ment afgezegd nadat Armenië door een zware aardbeving was getroffen. In Cuba staan er behalve ontmoetingen met Fidel Castro een toeristische rondrit en gesprekken met Cu baanse arbeiders op het programma. sinds medio vorig jaar door Michail Gorbatsjov zelf be kleed wordt, reeds lang. Maar het staatshoofd nieuwe stijl zal het product zijn van getrapte verkiezingen. Dat verleent hem een democratische legiti miteit en het recht op dienove reenkomstige volmachten. Zo sterk mogelijk In Gorbatsjovs aanvankelijke concept waren dat zeer om vangrijke volmachten, maar het centraal comité heeft daar een stokje voor gestoken. De Opperste Sovjet kan in een groot aantal gevallen zijn veto uitspreken over beslissingen van het staatshoofd en heeft onder bepaalde voorwaarden zelfs de mogelijkheid om hem tussentijds af te zetten. Zonder deze beperkingen zou Gorbats jovs concept immers het heili ge beginsel van de collectieve Aandachtig lezen inwoners van chef Boris Jeltsin, die zondag Sovjet-parlemenh leiding in het politburo en in het partijsecretariaat geweld aandoen. Dit neemt niet weg dat de kern van Gorbatsjovs idee over getrapte en min of meer democratische verkiezingen van het Volkscongres, de Op- Kerste Sovjet en het staats- oofd wordt gevormd door de gedachte dat de positie van de man aan de top zo sterk moge lijk moet zijn. Moskou de affiches van ex-p meedingt naar een zetel in[j F0Tfden Voormalig dissident Arfrt v° Sacharov heeft reeds bij Pn§" haling de vrees geuit dal en het nieuwe systeem te r e< macht in de handen van man wordt geconcentreengrJx dat dit gevaarlijk kan woif indien die man zich niet ifprw voor nog meer democratic hervormingen. Het gaat verkiezingen uiteindelijk r* toch om Gorbatsjov zelf. LEO VAN VLIJN (Vervolg van de voorpagina) UTAH Vergeleken met de uiterst kostbare onder- zoeksinstallaties die de af gelopen jaren over de hele wereld zijn gebouwd, lijkt de proefopstelling van de Brit Martin Fleischmann en de Amerikaans B. Stanley Pons meer op een experiment voor eerste jaars chemiestudenten. Toch deden de twee on derzoekers met deze op stelling de eerste proeven van kernfusie bij kamer temperatuur, hetgeen kan uitdraaien op een vrijwel onuitputtelijke energie bron. Met kernfusie zou de mens de wijze van energieproduktie door de zon nabootsen op aar de. Uit een kubieke meter zee water zou een hoeveelheid energie kunnen worden ge haald gelijk aan veertig ton steenkool. De traditionele me thoden waaraan de weten schap werkt om de voor fusie nodige versmelting van ato men te bereiken zijn intense hitte of deeltjesversnellers, beiden kostbare en ingrijpende processen. De nu ontdekte simpele en goedkope methode, waaraan kernfysici voorbij zijn gegaan, werd vijftien jaar geleden al door beide onderzoekers ont wikkeld. Fleischmann is pro fessor in de elektrochemie aan de universiteit van South hampton in Groot-Brittannië en Stanley Pons hoofd van de afdeling chemie van de uni versiteit van Utah. „Toen wij ruim vijf jaar geleden dit ex periment begonnen", aldus Fleischmann, „zeiden wij een kans van een op de miljard te hebben. Stan en ik dachten dat het zo dom was dat wij het zelf financierden, met onge veer 200.000 gulden". Het ge zamenlijke onderzoek begon in de jaren zestig nadat los van elkaar uitgevoerde proeven „vreemde resultaten" oplever den en zij bevindingen uitwis selden. „Wij wilden niet gelo ven dat wij .ontsteking' had den", zegt Pons. „Maar nu zijn wij ervan overtuigd dat wij een veilige kernfusiereactie bereikten, die een grote hoe veelheid energie opleverde". Algemeen werd tot dusver aangenomen dat kernfusie nog een toekomstdroom is. Kern fusie levert weinig radioactief afval op. De „brandstof", deu terium, komt overvloedig voor in zeewater. Verder wordt verwacht dat fusie-reactoren veiliger zijn dan splijtingsreac toren, omdat de fusiereactie vanzelf stopt als er iets mis gaat. irzitte I de vi Gu tit al Met opgeheven armen betoogden duizenden Albanezen in Urosevac tegen de wijzingen op de grondwet. FOTO: AP PRISTINA Duizenden etni sche Albanezen zijn gisteren in Urosevac en Pristina de straat opgegaan nadat het parlement van de Joegoslavische provin cie Kosovo een aantal omstre den grondwetswijzingen had goedgekeurd. Volgens oogge tuigen zijn er schoten gevallen en gebruikte de massaal aan wezige politie de wapenstok om de demonstranten uiteen te slaan. De betogers schreeuwden leuzen als „Ons leven willen we opofferen, maar Kosovo niet". Door de grondwetswijzingen krijgt Servië, de republiek waaronder Kosovo valt, het meer voor het zeggen in Koso vo. De Serviërs stellen dat de grondwetswijzigingen nodig zijn om de Servische minder heid in Kosovo te beschermen. Ongeveer 85 procent van de 1,8 miljoen inwoners van Ko sovo is van etnisch Albanese afkomst. De Albanezen vrezen echter dat Servië het gebruik van het Albanees in het on derwijs en bij de overheid aan banden zal leggen. De Servische leiders roepen al maanden om het afschaffen van de privileges in de Servi sche provincies Kosovo en Vojvodina, die beide in 1974 beperkte autonomie kregen. Dat heeft in Kosovo tot hevige protesten geleid, die afgelopen maand zo hoog opliepen dat de autoriteiten een gedeeltelijke noodtoestand afkondigden in Kosovo. DEN HAAG In de Algefijn- se hoofdstad Algiers zijn sinds enige tijd besprekingen aan de gang die zo geheim zijn, dat bijna niemand het bestaan er van wil bevestigen. Aan de ene kant van de tafel zitten vertegenwoordigers van de Spaanse regering; tegenover hen leden van de Baskische afscheidingsbeweging, de ETA. Inzet van het gesprek: het vin den van een oplossing voor het al jaren voortslepende geweld in en buiten het Spaanse Bas kenland. De verwachtingen zijn echter niet erg hoogge spannen. Volgens terroristen- deskundige C.J. Visser van het Nederlands Instituut voor In ternationale Betrekkingen Clingendael in Den Haag is de wapenstilstand die de ETA momenteel in acht neemt ver uit het belangrijkste resultaat tot nu toe. Visser: „Ik denk dat de rege ring in Madrid probeert de wapenstilstand-1 minstens een half jaar te laten duren. Zij hoopt waarschijnlijk dat door die lange duur de fut er bij de ETA uit gaat. Dat zou natuur lijk best kunnen gebeuren. Maar je hebt dan ook het risico van herhaling door radicale jongeren, die het einde onbe vredigend vinden". Belachelijk Obstakels voor een succesvol overleg in Algiers vormen de eisen van de ETA, die opge steld zijn in het zogenaamde KAS-alternatief. „De voor waarden van de ETA zijn echt belachelijk", aldus Visser. ,„Neem nou de eis dat de situ atie van arbeiders in Basken land verbeterd moet worden. Natuurlijk kan de regering er iets aan doen, maar dat hangt natuurlijk voornamelijk af van hoe de zware industrie het daar doet". Een mogelijke concessie van de kant van de Spaanse rege ring is amnestie in ruil voor het neerleggen van de wapens. De ETA eist echter algehele amnestie, dus ook voor de mensen die in de gevangenis zitten. „Dat is een moeilijk te slikken pil voor Madrid. Want wat maak je voor indruk op je maatschappij, wanneer je de mensen die een aantal moor den hebben gepleegd vrijuit laat gaan, en iemand die met zijn hand in de kluis heeft ge zeten twintig jaar vastzet", vindt Visser. Ook de derde eis van de ETA is voor de Spaanse regering onaanvaardbaar. De bevrij dingsbeweging wil de provin cie Navarre inlijven bij het Baskenland. De inwoners van deze provincie hebben echter nooit achter de onafhankelijk heidsstrijd van de ETA ge staan, maar hebben juist altijd de standpunten van de rege ring gesteund. Streekpolitie Een vierde eis van de ETA is dat Spaanse legereenheden on dergeschikt worden gemaakt aan de streekpolitie in het Bas kenland. „Dat is natuurlijk ook onzin", zegt Visser. „In de andere- provincies zijn er ook Spaanse legereenheden. Waar om zou er dan in Baskenland alleen streekpolitie moeten zijn? Die zou bovendien mak kelijk door de ETA beïnvloed kunnen worden. Dus dat wil de regering natuurlijk nooit". Ondanks de schijnbaar hopelo ze situatie tussen de beide par tijen neemt de Spaanse rege ring het overleg serieus. De ETA is de regering tegemoet gekomen door het afkondigen afgt van wapenstilstand, heeft nu een onderhande(r op het hoogste niveau naar,^^ giers gestuurd, de staatssecre taris van veiligheidszaken L is e' fael Vera. j eten Visser:,, Ik denk dat het ert afhangt, of hij genoeg 9ve4chat gingskracht heeft om de L te laten inzien dat hun situL.^e hopeloos is. De regering L tw namelijk niet over „politiewS£ny( zaken praten, daarom noeik jje ze het overleg ook besprelL ge gen. Ook de Baskische paUoerj en, op de twee partijen naL^ j uit de vroegere ETA L ajje voortgekomen, zijn tegen L derhandelingen over politi;yn zaken". L js \partij Demonstratie Niet alleen de sympathie de Baskische partijen, n ook die van de Baskische vol king voor de strijd ETA is flink afgenomen. de oprichting van de ETA 1959 tijdens het dictator HUI bewind van Franco stond hele Baskische bevolking achter de beweging. De Ba ihael sche cultuur stond onder d ft zii en veel Basken moesten cjgetrc de grens naar het Franse omir deelte van het Baskenl'r de vluchten. aaide Na het herstel van de dei leid. cratie bleef de ETA strij voor een onafhankelijk kenland. Toch begonnen n veel mensen te twijfelen. Tién" de ETA aanslagen ging pie var op onschuldige burgers, w bij ook veel kinderen foi .'ft zi slachtoffer werden, verandt ger de de publieke opinie. De lande monstratie tegen de gewelizak digheden van de ETA van vorig weekeinde, waarin ♦kte duizenden Basken meeliep, heeft dat wel zeer duidtf- gemaakt, ANJA DE bek sh DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob In China 326) „Ach, is uw kindje ziek?" vraagt Marga, terwijl ze naar het wiegje gaat. Ze heeft een verpleegsterscursus in Amerika ge volgd en ze ziet direct dat de baby diphterie heeft. „Welke ge neesmiddelen gebruikt u?" vraagt ze aan de Chinese vrouw en deze wijst haar enkele potjes en flesjes met een raadselachtige inhoud. Marga maakt haar verbanddoos open „Schrikt u maar niet", zegt zg^ wanneer de moeder wat angstig naar de injectie naald kijkt, die ze te voorschijn haalt. Ze geeft de baby een injec tie en reeds na korte tijd zien beide vrouwen het kindje al wat opknappen. De moeder is dol-gelukkig! - Ondertussen laat de mandarijn aan Rob en Taaie Toon zijn bezittingen zien. Vooral op de mooie vijver achter zijn huis is hij trots. Aan de overkant van het water staat een hoge, zeer oude tempel. I v (ADVERTENTIE) VOORJAAR '89 Ook bij de bouw van kantoorpanden maakt uniformiteit plaats voor karakteristieke vormen. Dit is één van de onderwerpen uit de special VASTGOED voorjaar '89, die op zaterdag 1 april a.s. verschijnt. Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nr. 071 122 244, infor meert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze WARSCHAU In en om het Radziwill-paleis in Warscli hangt een merkwaardige stemming. De onderhandelaars van sloej Poolse autoriteiten en van Solidariteit, die daar hun rondeta destc gesprek voeren, weten dat de nabije toekomst van Polen in 1 handen ligt. Maar de gewone Pool loopt niet echt warm voorhy C onderhandelingen. igosl Want wat staat hem of haar verder nog te wachten? Solidari ge o zal weer legaal worden, dat is het belangrijkste. En er komen 6 juni verkiezingen die gedeeltelijk democratisch zullen z Maar de censuur blijft bestaan, de macht van partijcommunis in de economie is in het rondetafelgesprek niet gebroken, komt een dagblad en een weekblad voor Solidariteit, maar staatsmonopolie op tv en radio blijft voorlopig behouden, eerst en vooral: Solidariteit lijkt er niet in geslaagd de doorsn e d Polen te behoeden voor een verdere inkomensdaling. Zij zul 3-2 letterlijk een hoge prijs moeten betalen voor aanpassing van nder prijzen aan de markt. Er moet nog heel wat gebeuren voordat 3 april het historische akkoord tussen de Poolse machthebb^ en de oppositie kan worden getekend. Dit gesprek was de laatste kans en Solidariteit heeft haar geg pen. Maar alles hangt af van het enthousiasme van de gewc Poolse burgers. Of het zal lukken dat enthousiasme alsnog op* wekken zal blijken in de verkiezingscampagne. fN 15-1

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6