lies naar wens, maar te muziek niet te wild? Lubbers zet pensioen fondsen onder druk jekker Dier start Kaatste campagne tïjegen legbatterij Hoos niet terug naar ziekenhuis WENLAND EeidaeSowcmt VRIJDAG 24 MAART 1989 PAGINA 3 zei lang hoe ai pi iken te ziei in hel macl lajaar proef met trein-taxikaart lECHT De Nederlandse Spoorwegen gaan dit najaar in inwerking met de taxi-ondernemingen van KNVTO en )P bij wijze van proef een gecombineerde trein-taxikaart (eren. Tegen betaling van vijf gulden kunnen treinreizigers op dertig plaatsen in Nederland na aankomst op het station jeen taxi laten vervoeren. jinisterie van verkeer en waterstaat heeft in beginsel toe- jd het driejarige project met 15 miljoen gulden te subsidië- be NS legt eveneens 15 miljoen op tafel. Voor de proef .in dertig steden uitgezocht. De vier grote steden blijven Organisatorische redenen voorlopig buiten het project. De ;er die op het station voor vijf gulden een taxi-biljet koopt, recht op vervoer naar elk adres binnen de stadsgrenzen, j dagen per week van ongeveer 08.00 tot 24.00 uur. De [hauffeur wacht ten hoogste tien minuten op andere klan- bepaalt de route en levert zijn klanten op hun bestemming [et omrijden mag maximaal tien minuten langer duren dan ihtstreekse rit zou vergen. Reageerbuisbevruchting niet in ziekenfondspakket AMSTELVEEN De Ziekenfondsraad heeft giste ren unaniem ingestemd met het advies aan staatsse cretaris Dees (volksgezondheid), reageerbuisbevruch ting (IVF) nog niet op te nemen in het ziekenfonds pakket. De raad wil met een besluit over het eventueel opne men ervan in het ziekenfondspakket wachten tot er meer duidelijkheid is over de samenstelling van het toekomstige basis- en aanvullende pakket (plan-Dek ker). De Nederlandse Vereniging voor Reageerbuisbe vruchting heeft er deze week nog op aangedrongen van IVF toch een ziekenfondsverstrekking te ma ken. Gisteren deed de vereniging van gynaecologen dat ook nog. Volgens haar wordt door het subsidië ren van een beperkt aantal behandelingen aan veel ziekenfondsverzekerden de kans op het krijgen van kinderen ontnomen. Acties op Schiphol opgeschort tot dinsdag SCHIPHOL Personeelsleden van de onder steunende diensten van de Lucht Verkeers Be veiliging houden dit weekeinde geen stiptheid sacties op Schiphol. De AbvaKabo en het Ambtenarencentrum, die tot acties hadden opgeroepen, besloten gisteren ze op te schorten tot na Pasen, tot dinsdagmiddag 17.00 uur. Beide bonden hebben dit meegedeeld. De acties zouden oorspronkelijk vandaag aan het einde van de middag van start gaan. De bonden vinden dat er, net als bij de luchtverkeersleiding van de LVB, ook bij de technische- en admini stratieve diensten, sprake is van een structureel personeelstekort. Daarom willen zij ook voor deze medewerkers een overwerkregeling die vergelijkbaar is met die welke door het ministe rie van verkeer en waterstaat vorige week de luchtverkeersleiders is opgelegd. Autopremie voorlopig niet omhoog DEN HAAG De premie voor autoverze keringen gaat voorlo pig niet structureel om hoog. De CCM, de Con tact Commissie Motor rijtuigenverzekering, besloot gisteren geen advies uit te brengen over veranderingen in de premiehoogte, om dat er verzekeraars zijn die verlies lijden en be drijven die winst ma ken op de autoverzeke ringen. Gemeenten willen vergoeding bijstand DEN HAAG De gemeenten willen dat het rijk de bij standsuitkeringen, waarvan de uitvoering bij de gemeenten ligt, volledig gaat betalen. De uitvoering van de zogenoemde bijzondere bijstand, voor men sen met de laagste inkomens die voor een onverwachte uit gave komen te staan, kan dan volledig voor rekening van de gemeenten komen, aldus het VNG-bestuur. De gemeenten menen dat de Algemene Bij- standwet op deze manier dich ter bij zijn oorspronkelijke functie van laatste inkomens vangnet komt. Spoorverbinding Heerlen en Aken HEERLEN Heerlen krijgt met ingang van mei 1992 een directe spoorver binding met Aken. De aansluiting komt in de plaats van de lijn Maas tricht - Aken, waarvan weinig gebruik wordt ge maakt. Tussen de twee ge meenten zal eens per twee uur een trein rijden. Aken is voor Heerlen de meest nabije grote stad en de ori ëntatie op de Westduitse stad is groot. De directe verbinding is ook interes sant omdat de geplande supersneltrein TGV in Aken zal stoppen. )RECA-ONDERNEMERS ONDERWEZEN IN MUZIEKKEUS e kanl PPÜ ei ondT van df ag alsl ?d: WJ toe i leid hl andaaj geeft legin wej Vrijd; >p zijnl in di zo; HAAG Het is ver- lelijk geen kwestie de manager van een :s restaurant 's nachts ;er houdt. De vraag ;e muziek hij het best zijn gasten kan laten n is echter van groot r zijn omzet en hien wel voor het bestaan van het be- De juiste muziek ipt de beste sfeer en een goede kans dat [asten meer of duurder i, een extra drankje llen en nog een keer komen. Dat conclu- het Bedrijfschap Ho- naar aanleiding van onderzoek naar de be- ig van muziek in ho- i-gelegenheden. het onderzoek werden gehouden met 147 a-bezoekers en werd te- het nodige „veldwerk" ficht. Het leverde onderne- zoals die Turkse res tauranthouder adviezen op over de te volgen muziekkeus. „Ook al vinden de gasten bij voorbeeld levendige muziek aantrekkelijk, dan is het waar schijnlijk beter geen Louis Armstrong te spelen in een Turks restaurant", zo meldt het rapport; beter is „ritmische Turkse muziek", zo luidt de aanbeveling. Dat lijkt een open deur, maar volgens het bedrijfschap denkt lang niet elke horeca-man of - vrouw goed na over zijn mu ziekkeus. Dat Italiaanse mu ziek het in een pizza-restau rant beter doet dan klassiek staat buiten kijf. Het klassieke werk is meer geschikt voor de sjiekere Franse keuken. Bij (eet-)cafébezoekers hoef je niet aan te komen met romantische achtergrondmuziek. Bij „de Chinees" blijken de gasten juist weer de voorkeur te heb ben voor wat rustige, niet al te actieve muziek. Karakter Waar de verschillen in voor keur precies vandaan komen is wellicht voer voor psycholo gen, het Bedrijfschap komt er in elk geval niet uit. Wel is duidelijk dat bepaalde muziek soorten het karakter van een bedrijf kunnen benadrukken. De juiste toon kan de stem ming van de gast beïnvloeden, maar ook voor een soort vul ling zorgen. „De afwezigheid van gasten wordt ten dele opgevangen door de achtergrondmuziek, zodat de zaak toch gezellig blijft", doceert het Bedrijf schap, die ook nog een „ca mouflage-kenmerk" toedicht aan muziek. Die kan de ver staanbaarheid van een gesprek aan een restauranttafeltje voor andere gasten verminderen, waardoor de privacy groter wordt. Bovendien kan muziek storende geluiden vanuit de keuken of van reutelende ver warming wegdrukken. Waar in de horeca niet altijd over wordt nagedacht is dat je met de muziekkeus je eigen pu bliek kunt selecteren. Zo zal een trendy café met frisse kleurtjes in de Amsterdamse binnenstad dat een modern publiek wil trekken het doel zeker voorbijschieten Hoge tonen De meeste „ingeblikte" achter grondmuziek die in horeca- etablissementen en ook in su permarkten wordt gebruikt is gemanipuleerd, echter zonder dat een leek het merkt. „Her- produceren" noemt men dat, hetgeen meestal neerkomt op het verwijderen van dè scher pe, opvallende kantjes aan de muziek. De tonen hebben een verminderd frequentieberéik. De hoge tonen worden uit de muziek gehaald om de rich tingsgevoeligheid te verminde ren. Immers, de richting van een geluidsbron is het best te bepalen op basis van hoge to nen. Door deze weg te filteren geeft de muziek meer de in druk overal vandaan te ko- De makers van deze „muzak", zoals de gemanipuleerde mu ziek meestal wordt genoemd, verminderen ook de zogeheten amplitude, de sterkte op een bepaalde toonhoogte. Daardoor wordt de muziek minder ge prononceerd en wordt het een geheel van aangename tonen op de achtergrond. „Elk feno meen dat hieraan voldoet, wordt na verloop van tijd niet meer bewust waargenomen, maar kan de persoon nog wel beïnvloeden", aldus het rap port naar aanleiding van lite ratuuronderzoek. Wakker Zo houdt de horeca-man of - vrouw zich behalve met ge bakken aardappeltjes ook nog eens bezig met de psyche van zijn gasten. De invloed van muziek op consumptie is in ie der geval minder duidelijk dan die op het prestatieniveau van werknemers. Niet voor niets wordt in een groot aantal fabrieken vlotte, populaire muziek gedraaid, min of meer om de werknemers wakker en actief te houden. Dat belooft weinig goeds voor de eigenaars van sjieke Franse restaurants, waar doorgaans stemmige muziek regeert. Vol gens de regels van de psycho logie zouden zij niet vooruit te branden zijn. Maar ook dat ge vaar signaleert het rapport van het Bedrijfschap Horeca. „Aardig is het dat in horecabe drijven het personeel soms meer oor en waardering voor de achtergrondmuziek heeft dan voor de gasten. Of de prestaties van het personeel daarmee beter worden is on duidelijk". ARJEN VAN DER SAR iven st| JL 'Plegg» wez n via al van over diericl eit vaif. 4aar irzaam nt en •wijsini j?' In dat willen n en h N HAAG De schrijf- Yvonne Keuls heeft iet ge eren in de hal van het tiisterie van landbouw i tw visserij in Den Haag standbeeld onthuld een legkip in een p >itje. Zij gaf daarmee startsein voor wat de rlaatste campagne ^jjet worden van de :hting Lekker Dier r de afschaffing van legbatterijen. ïns Lekker Dier komt het l jaar op aan. Want in de iatiefwet Tazelaar-Van >rd, die in 1985 van kracht d, staat dat voor 1 januari I vastgesteld moet worden legkippen vanaf 1 juli 1994 ten worden gehuisvest. de oriiÜ zÜn echter bang dat dat ■f tot 121 j definitieve eling voor zich uit zal omdat het onder alternatieven. voor legbatterij nog niet is afge rond", aldus Paul Schaap, se cretaris van Lekker Dier. Vol gens de stichting mogen maat regelen ter verbetering van het welzijn van legkippen niet opnieuw worden uitgesteld. „Maar met cosmetische maat regelen, zoals een paar centi meter per kip meer, nemen we ook geen genoegen". De minister hoeft dit jaar, al dus Lekker Dier, niet per se één bepaald systeem aan te wijzen dat de batterij moet gaan vervangen. Schaap: „Hij kan als invulling van de wet ook volstaan met vast te leg gen waar de huisvesting aan moet voldoen, zoals strooisel, zitstokken, legnesten en vol doende ruimte". Onderdeel van de campagne, die enige tienduizenden gul dens kost, is het „cultureel of fensief" tegen de legbatterij. De stichting wil „bekende en onbekende Nederlanders" in schakelen voor de actie, ge richt op „het welzijn van de wmmm Yvonne Keuls bij het door haar onthulde beeld. De schrijfster gaf gisteren het startsein voor een campagne tegen de legbatterijen. PREMIES OMLAAG OF BELASTING BETALEN' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers heeft de pensi oenfondsen voor de keuze gesteld: öf de premies gaan omlaag öf er wordt belasting betaald. Lubbers richtte zich gisteren na af loop van de wekelijkse ministerraad speciaal tot het pensioenfonds PGGM, waarbij onder meer de verpleegkundigen zijn aangesloten. Afgelopen weekend stelde de premier al voor om de inko mens van de verpleegkundi gen te verhogen via een ver laging van de pensioenpre- Het PGGM beschikt over een forse overreserve die niet direct nodig is voor de financiering van de oude dagsvoorziening. Volgens Lubbers gaat het om een „luxe-probleem" bij het PGGM. „Het betreft geld dat jarenlang is opgepot. Ik weet dat het een goede Neder landse gewoonte is om te zeggen dat als je een spaarpot hebt er nooit genoeg in kan zitten, maar in dit geval kan er best wel wat af". De overreserves van alle pensioenfondsen, bestaande uit premies van werkgevers, werknemers en indirect de opbrengsten van de zieken fondspremie, zullen overi gens binnenkort voor belas ting worden aangeslagen. Tot nu toe hoefde over deze „winsten" geen vennoot schapsbelasting te worden betaald. Het kabinet wil deze uitzondering bij wet, via de zogeheten „brede herwaar dering", opheffen. Dat bete kent, aldus Lubbers, dat de pensioenfondsen kunnen kiezen: of ze blijven potten en brengen vervolgens een deel van de reserves naar de fiscus of ze verlagen de premies van de bij het fonds aangesloten werknemers. Op die manier kan er dan te vens een koopkrachtverbete ring van de verpleegkundi gen worden gerealiseerd. De pensioenfondsen krijgen ove rigens vijf jaar de tijd om hun reserves af te romen. Een verlaging van de premie zou volgens Lubbers gelijk op kunnen gaan. Lubbers gaf toe dat het hierbij gaat om een „sigaar uit eigen doos", omdat de werknemers zelf aan de overreserves via pre miebetaling hebben bijgedra gen. Ook Lubbers zei gisteren de indruk te hebben dat de werkdruk van verpleegkun digen zwaar is. „Die indruk heb ik echter al jaren", aldus de premier. „Hoe die werk druk is ontstaan zal moeten worden onderzocht. Het bud get voor de ziekenhuizen is de afgelopen jaren gestegen. Er zal moeten worden nage gaan of er misschien te veel naar apparatuur is gegaan en te weinig naar de arbeids voorwaarden", aldus Lub bers. DEN HAAG De 42-jari- ge Hagenaar E. Hoos, de Toetanchamon-baas die wordt verdacht van be trokkenheid bij een serie aanslagen en brandstich tingen in Rijswijk en Den Haag, mag zijn cel in het Scheveningse Huis van Bewaring niet verruilen voor een bed in het Peni tentiair Ziekenhuis. Suiker- en hartpatiënt Hoos probeerde zijn verblijf in een cel gisteren in een kort geding voor de Haagse rechtbank on gedaan te maken. Zijn slechte gezondheidstoestand te veel ri sico's met zich meedragen vanwege een gebrek aan me dische toezicht. De Haagse rechtbank-president mr. M. Wijnholt wees de eis af. Wiin- holt verwees naar de gesticht sarts, die in de gezondheidstoe stand van Hoos geen reden ziet voor opname in het Peni tentiair Ziekenhuis. Hoos moet op 27 april terecht staan op verdenking van in to taal zestien misdrijven. Hij zit in voorarrest met „alle beper kingen", wat betekent dat hij hem elk contact met de bui tenwereld of m?t medegevan genen is ontzegd. Omdat hij maar vier keer per dag in zijn cel wordt gecontroleerd, is het risico op een hartinfarct met dodelijke afloop te groot, aldus raadsman Westendorp. Hoos lag begin dit jaar in het Peni tentiair Ziekenhuis toen hij werd getroffen door een lichte hart-infarct. Hij werd vervol gens korte tijd in het Bronovo ziekenhuis opgenomen, maar belandde via het Penitentiair Ziekenhuis in een cel van het Huis van Bewaring. Landsadvocaat mr. Daalder betoogde dat Hoos ook niet in het ziekenhuis zou worden op genomen als hij in vrijheid had verkeerd. Twee weken respijt voor Turkse ZWOLLE De 26-jarige mevrouw S. Yildirim wordt niet voor 7 april naar Turkije teruggestuurd. Het ministerie van justitie heeft hiertoe be sloten. De Turkse heeft 14 jaar in Nederland gewoond, met een onderbreking van acht maanden. Haar naaste familie woont in Nederland en zij heeft hier ook werk. De Zwolse rechtbankpresi dent mr. D. van Dijk bepaal de afgelopen maandag echter dat mevr. Yildirim Neder land moet verlaten omdat zij zich in 1985 in Turkije ves tigde en het Nederlandse vreemdelingenbeleid niet voorziet in terugkeer. De ge meenteraad van Zwolle heeft uitgesproken dat de vrouw om humanitaire gronden in Nederland moet worden toe gelaten. Hem Alexander ior meniscus tot 12} ziekenhuis irfien JN HAAG Prins Wil' mende1 Alexander heeft gisteren gel het streekziekenhuis van af en versum een kijkoperatie igtemp lergaan wegens een gerin- in Dé beschadiging van de bin- ;n plaa^meniscus. °Perat»e is goed verlopen, i pej-jQi heeft de Rijksvoorlich- en afpsdienst meegedeeld. De •n, eersf,onPrins beeft inmiddels Jt ziekenhuis verlaten. Ministerraad akkoord met voorstellen gehandicaptenzorg DEN HAAG De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met de plannen die staatssecretarissen Dees (volksgezond heid), Ginjaar-Maas (onderwijs) en De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) voor de komende jaren hebben met de zorg voor geestelijk gehandicapten. De regering trekt 17,4 miljoen gulden extra uit voor intensi vering vah de zorg van gehandicapten, waarvan 15 miljoen voor zwakzinnigen. Een groot deel van de extra inspanningen werd eind vorig jaar al bekend, Toen vroeg de Kamer staatsecretaris Dees meer inzicht te verschaffen in zijn plannen met de zwakzin nigenzorg. De affaire rondom de zwakzinnige vrouw Jolanda Venema was toen vol in de publiciteit. Prins Bernhard werd gisteren op het Verkeerspark Assen rondgereden in een mini- politieauto. Op Gynaecoloog veroordeeld wegens moord op foetus DEN HAAG Een 66-ja- rige Haagse gynaecoloog is gisteren in hoger beroep veroordeeld tot een geld boete van duizend gulden wegens moord op een on geveer 25 weken oude foetus. De Haagse recht bank had de arts eerder veroordeeld tot een voor waardelijke straf van twaalf maanden. Het Ge rechtshof heeft dit vonnis echter vernietigd. Volgens drie getuige-deskun- digen was de foetus, die op 16 februari 1986 in het zie kenhuis Leyenburg ter we reld kwam na een abortus bij de toen 16-jarige moeder, „niet of nauwelijks levens vatbaar". De procureur-ge neraal oordeelde veertien da gen geleden voor het Hof dat er wel degelijk levenskansen voor de vrucht waren ge weest, hoe miniem ook. Moord kon daarom volgens hem bewezen worden. Door te aborteren zonder eerst een echoscopie te heb ben gemaakt, heeft de vrou wenarts, volgens het hof, „de niet denkbeeldige kans in het leven geroepen dat het kind, waarvan de vrouw op 26 februari 1986 beviel, nog enige tijd zou leven". Tijdens de behandeling van het door de Haagse specialist aangespannen hoger beroep, twee weken geleden, eiste de procureur-generaal vier we ken voorwaardelijke gevan genisstraf, ook wegens moord. De arts heeft nooit kunnen verkroppen dat hem moord ten laste is gelegd. Zijn raadsman, mr. K. van Oven, kan nog niet zeggen of zijn cliënt bij de Hoge Raad in cassatie gaat. De veroordeel de verblijft in Frankrijk.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3