„Spelen met gevoelens van anderen leidt tot woede" Hoedster de Wolken binnenkort honderd jaar Sacharov toch kandidaat voor Sovjet-parlement Steun VS aan Unita vergroot kans oorlog Tranen doen populariteit van Hawke geen kwaad Communisten Italië meten zich nieuwe identiteit aan PAKISTAANSE PREMIER BENAZIR BHUTTO: BUITENLAND QüdoaQowiant DONDERDAG 23 MAART 1989 MOSKOU Russische wetenschappers hebben gisteren Andrei Sacharov en andere hervomingsgezinde geleerden naar voren geschoven als kandidaat voor het nieuwe parle ment van de Sovjetunie, het Congres van Volksafgevaar digden. De Sovjet-Academie van Wetenschappen zal bin nen twee weken nieuwe verkiezingen houden omdat twaalf van de twintig zetels nog steeds onbezet zijn. Waar nemers voorspellen dat Sacharov zeker tot de kandidaten zal behoren. Georgi Arbatov, de vooraanstaande Amerika- deskundige in de Sovjetunie, is er gisteren niet in geslaagd een zetel te veroveren in het nieuwe Sovjet-parlement. In een geheime stemming besloten vijf afgevaardigden van het Sovjetcomité voor Vrede Arbatov van de lijst te schrappen. Arbatov was in het Westen bekend door de kernwapendiscussies uit de beginjaren tachtig. HARARE De Zambiaanse president Kenneth Kaunda heeft de Verenigde Staten gewaarschuwd dat voortzetting van de Amerikaanse steun aan het rechtse Unita-verzet in Angola tot een rampzalig conflict in Zuidelijk Afrika kan leiden. Kaunda vreest, zo bleek gis teren tijdens de vergadering van de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) in Harare, dat de Amerikaanse hulp aan Unita onder meer leidt tot een gewapend conflict met Zaïre. Ook de voorzitter van de OAS, de Malinese pre sident Traoré deelt die mening. De VS zijn de belangrijkste bondgenoot van de Unita nu Zuidafrika heeft toegezegd de steun te stoppen. Kabul vraagt heropening van westerse ambassades KABUL De Afghaanse regering van president Najib heeft de Verenigde Sta ten en andere westerse landen gevraagd hun ambassades in Kabul, die zij in de laatste dagen van de terugtrekking van het Sovjetleger hebben gesloten, tp hero penen. De landen die hun ambassades sloten, vreesden dat de toestand in Af ghanistan met het definitieve vertrek van de Sovjettroepen onveilig zou wor den. Maar volgens de Afghaanse regering was de sluiting slechts een propagandas tunt geweest, bedoeld om de regering- Najib te destabiliseren. Intussen zijn de afgelopen dagen honderden Russische vliegtuigen in Kabul geland. Wat zij ver voerden is niet bekend. Bhutto benoemt moeder als plaatsvervangster ISLAMABAD De Pakistaanse pre mier Benazir Bhutto (35) heeft haar moeder Nusrat benoemd tot haar plaatsvervangster en vier andere vrouwen in het nieuwe kabinet opge nomen. Hiermee is het aantal rege ringsleden op 47 ministers gekomen. Nusrat, de weduwe van wijlen pre mier Zulfikar Ali Bhutto, werd be noemd tot minister zonder portefeuil le. Als oudste lid van de regering vervangt zij automatisch de premier tijdens haar afwezigheid. De overige vrouwen krijgen de ministeries van onderwijs, volkswelzijn, vrouwenza ken, speciale educatie en sociale za ken. SYDNEY De publieke bekentenis van ontrouw van de Australische pre mier Hawke lijkt zijn po pulariteit niet te hebben geschaad. Integendeel, volgens sommige waarne mers is het een schrande re politieke zet in het vooruitzicht van de ver kiezingen, die vermoede lijk in mei 1990 zullen plaatsvinden. „Het was Hawke op zijn best; wij hebben het eerder gezien en hij heeft het eerder gedaan en daarom precies dragen de mensen hem op handen", zei opiniepeiler Gary Morgan. In een televisie-interview dat dinsdagavond werd uitgezon den bekende de socialistische premier dat hij zijn vrouw, met wie hij 33 jaar getrouwd is, ontrouw was geweest. „Zij begreep dat het deel uitmaakte van een vrij kwetsbaar, uit bundig karakter," zei Hawke terwijl hij een traan wegwiste. Het dagblad Daily Telegraph in Sydney liet zich echter kri tisch uit over Hawkes open hartigheid. De krant beschul digde de premier ervan zijn vrouw publiekelijk te hebben vernederd. „Zijn openhartige bedenkingen over zijn kleur rijk verleden strekken hem weinig tot eer", aldus het dag blad. „Hoewel dergelijke me dedeelzaamheid verfrissend kan zijn, getuigt zij van een vreselijk gebrek aan tact". De Daily Telegraph suggereer de ook dat Hawkes tranerige bekentenis bedoeld was om bij de kiezers, en in het bijzonder de kiezeressen, in de gunst te komen. De woordvoerder van de premier, Barry Cassidy, ontkende echter dat de pre mier politieke bijbedoelingen had met zijn bekentenis. „Er zijn cynici die allerlei motie ven vermoeden, maar als je het interview hebt gezien, be sef je dat het volledig oprecht was en niet voorbereid", zei Cassidy. De 59-jarige Hawke heeft er al drie ambtstermijnen van vijf jaar op zitten en wil nog een vierde termijn in de wacht sle pen. Hij kondigde aan in mei 1990 verkiezingen te zullen uitschrijven, maar de conser vatieve oppositieleider John Howard voorspelt dat de pre mier ertoe zal worden ge dwongen om in juli van dit jaar de kiezers naar de stem bus te roepen. De premier heeft aan popula riteit ingeboet door de stijgen de rentevoet, hogere belastin gen en andere economische problemen. Uit een opiniepei ling van Morgan-Gallup blijkt dat zijn Labour-partij 42 pro cent van de kiezers achter zich heeft, wat een achteruitgang is van twee procentpunten. De conservatieve Liberale Partij van Howard verloor een half procentpunt en komt op 36,5 procent uit. Hawkes persoon lijke populariteit daalde met drie procentpunten tot 48 pro cent, maar 62 procent van de kiezers vindt hem nog steeds geschikter voor het premier schap dan zijn opponent Ho ward. De peiling dateert van voor Hawkes bekentenis van ontrouw. (Van onze correspondent Jean Mentens) ROME Op de rode vlag prijkt nog steeds een ha mer en een sikkel en de naam van de Partito Co- munista Italiano veran dert voorlopig ook nog niet, maar de vlag dekt nog amper de lading. Op haar 18de congres in Rome heeft de PCI deze week de laatste commu nistische trekjes afgezwo ren. Ze wil vanaf nu sociaal-demo cratisch zijn en broertje wor den van de Europese Socialis ten. De naam van Willy Brandt wordt vaak genoemd qj\ diens SPD dient als voor beeld. De Italiaanse commu nisten willen een „moderne hervormingsgezinde partij" zijn, om het met de woorden van secretaris Achille Occhet- to te zeggen. Het is de bedöe- ling eerder banden aan te kno pen met bijvoorbeeld dé Ne derlandse PvdA dan met de CPN. De draai naar het centrum is voltooid. De meerderheid bin nen de partij, onder leiding van secretaris Achile Occhetto, heeft zich aangesloten bij de kleine rechterzijde die al lang van de laatste communistische trekjes afwilde. Het is de bedoeling dat de PCI de concurrent wordt van de Socialistische Partij van Betti- no Craxi. Dat was in het verle den al zo, maar dan in omge keerde richting de Partito Socialista versterkte zicS ten koste van de PCI. Bij de ver kiezingen van de afgelopen ja ren zakte de PCI terug van een derde naar een kwart van de stemmen terwijl de Socia listen van acht naar vijftien procent opklommen. De bedoeling van het nieuwe imago is de vlucht van de kie zers stoppen, de grootste linkse Italiaanse partij blijven en vol doende gematigd zijn om in de regering te komen. De veran- .deringen zijn het werk van een een nieuwe generatie van jongere leiders en kaders die bij gelegenheid van dit congres zijn aangetreden. De eerste test voor de „nieuwe duidelijk heid" waarvoor is gekozen, zijn de Europese verkiezingen in juni. Of de PCI zich op het congres een nieuwe kans heeft weten af te dwingen in de Ita liaanse politiek zal dan moeten blijken. Tankauto ontploft Een dode en 67 gewonden was de trieste balans na de ontploffing van een tankauto op een Industrie terrein in het Britse Peterborough. De wagen was gevuld met explosieven en ontstekers, die bedoeld waren voor een vuurwerk fabriek. Op de foto een beeld van de verwoesting die door de explosie werd aangericht. FOTO: AP PARIJS In het kader van de voorbereidingen voor de Wereldtentoon stelling van 1889, die in Parijs zou worden gehou den, had de organisatie een prijsvraag uitgeschre ven voor een monument dat een blijvende herinne ring zou vormen aan de manifestatie. Tevens moest er een passende wij ze gevonden worden om de honderdste verjaardag van de Franse Revolutie te vieren, de bloedige ge boorte van de Franse Re publiek. De regeringscommissie koos uit 120 inzendingen het ont werp van de 53-jarige inge nieur Alexandre Gustave Eif fel, die een toren van 300 me ter wilde optrekken uit louter staal. Het gedurfde project moest het hoogste door de mens opgetrokken bouwwerk van die tijd worden. Twee jaar, twee maanden en twee dagen later bestegen Eif fel en een paar medewerkers op 31 maart de in de harde wind licht heen en weer wie gende toren, en ontvouwden op de top de Franse driekleur met de gouden letters R.F., République Frangaise. On danks processen om de bouw tegen te houden en waarschu wingen van andere ingenieurs dat het „skelet" zou omvallen, was op het Champ de Mars, te genover het Trocadero, „La Tour Eiffel" verrezen. Het Franse chauvinisme had een nieuw symbool gekregen in het elegante stalen gevaar te, waarin 9.700 ton staal, 2,5 miljoen bouten en veertig ton verf waren verwerkt. Aan de basis beslaat de toren een op pervlakte van een hectare, en door de staalconstructie wordt het gewicht zo goed verdeeld dat de druk per vierkante cen timeter op de bodem niet meer is dan onder de poot van een leunstoel waarin een volwas sen man „Le Monde" zit te le zen. Ondanks de hoogte is bij harde wind de uitslag aan de top niet meer dan 11,5 centi meter. Mirakel Dat dit mirakel kon worden voltooid in ruim twee jaar, met niet meer dan tweehonderd arbeiders, en bovendien niet meer dan ruim drie miljoen gulden kostte, was een onge kende prestatie. Ter vergelij king; het slechts 169 meter, hoge Washington Monument werd in 36 jaar gebouwd. Eiffel zelf getuigde van het nodige realisme, toen hij in 1923, kort voor zijn dood, zei dat hij reden had om jaloers te zijn op zijn geesteskind, omdat het beroemder was geworden dan hijzelf. Het stalen gevaar te, dat onlangs helemaal is ge renoveerd en van een nieuwe, spectaculaire verlichting is voorzien, is een blijvend mo nument voor de verworvenhe den van de Industriële Revo lutie, de naïveteit van het „Belle Epoque", en voor de spreekwoordelijke voorliefde voor extravagantie van de Fransman in het algemeen en de Parijzenaar in het bijzon der. De Eiffeltoren mag dan trots van iedere Frai zijn, Janine Yiatman, de rige achterkleindochter Eiffel, herinnert zich nog dat de toenmalige Parijzei[ujNBC het gevaarte met groot trouwen bejegenden, en u-i verzetten tegen de bouw^a heeft de toren later nog o 0.4 keer voor een deel bet'arrow men met haar overgroots r- J'j die negentig is geworden tti"c^ was erg trots op de toren,' 17-0.: ze, „we liepen voor een 60. naar boven. Hij had gelijk is een prachtige plaats 01 lopen. De lucht is daarbij zo zuiver". 24. P ileln 660-2 21. S «0-1. Vliegen Na de Eerste Wereldoorli men de toren gaan gebrufcdijs als station voor radio, tel* .„t|g fie en televisie, en voor ag 22 renkundig onderzoek. Doe ijvie apparatuur die op de tor* loeml geplaatst, is de oorspronke hoogte van 297 meter toeg men tot 325 meter. De aff pen honderd jaar hebben 1 dan 123 milioen mensen}f*85: klim naar de top ge maar de tot de vert> sprekende toren heeft ook «j aantal lieden geïnspireerc 01Ó-2 even excentrieke als hals 0-2J kende toeren. Zo heeft iemand ooit ge 270. beerd de aloude droom va n-é( mens om te vliegen vana toren te realiseren, maar vleugels begaven het en stortte te pletter. In 1923 belde een journalist op fiets van de trappen van d .80. ren naar beneden, en in werd de gracieuze constri beklommen door een ber klimmer. In 1984 maafc)erer twee Engelse parachuti Jsp« een geslaagde landing v ,8'1 de toren. |.0^ Het meest recente voo 15.45 deed zich voor in 1987, een Nieuwzeelander met elastieken koord aan zijn ten vanaf het tweede ni reeds 115 meter hooif( een duik naar beneden 1 7. om inderdaad door het elas *oste weer te worden teruggei ^®P gerd voordat hij de gr j^ntj raakte. Hij verklaarde bij ®nra arrestatie dat hij de Nieuw Bia p landse sport van het „bu [l-'Tj jumping' in Parijs had wi gr® introduceren, en dat de Ei! '39 toren er zo'n prachtige voor was. Koorddansen Op 26 augustus zal de Fri koorddanser Philippe 1 vanaf het tweede nivau va toren over een koord naar Palais de Chaillot lopen, de andere oever van de Se I^etit, die al faam verwierf een soortgelijke stunt tu de twee torens van het Wi Trade Center in New Y zal een exemplaar van de I versele Verklaring van Rechten van de Mens met meevoeren over de Seine. Andere festiviteiten ter ring van de verjaardag va „Hoedster van de Wolken' als de toren door de schrij Guillaume Apollinaire is noemd, vormen een geluid- lichtspektakel rond de to op 17 juni. Op het filmfest van Cannes zal een spec manifestatie worden gehoui rond films die de schepj van Eiffel op de een of and manier tot onderwerp heb» lit 52 ppek al lerer ti Jspet B-1.£ Korrtk n 7.00 ISLAMABAD Een in het Westen opgeleide vrouw als premier van een streng islamitisch land. Dat is sinds enkele maanden de situatie in Pakistan, waar Benazir Bhutto na de parlemenst- verkiezingen aan de macht kwam. Karan Tha- par van het Britse dagblad The Times sprak met pre mier Bhutto. Mag ik beginnen met een vraag die iedereen bezighoudt? Hoe reageerde u, als moderne liberale politicus, op Khomei ni's oproep Salman Rushdie ter dood te veroordelen? Bhutto: „Ik wil geen conflict met Iran of een willekeurig ander land door uitspraken te doen over de desbetreffende individuele leiders. Maar wat betreft Pakistan, hebben we het gevoel dat deze zaak af komstig is van de fundamenta listen die er nog steeds veel bezwaar tegen hebben dat er een vrouw aan het hoofd van de regering staat. Ze ver spreidden vertalingen in het Urdu van de godslasterlijke passages om bij het volk de emoties los te maken". Gelooft u. als premier, dat het aan staatshoofden is om over ingezetenen van andere lan den een doodvonnis uit te spreken? Bhutto: „Het is de voornaam ste taak van een regering om het leven en de vrijheid van z'n burgers te beschermen. Het boek van Rushdie had twee kanten: enerzijds is er vrijheid van meningsuiting en ander-; zijds het leven en de vrijheid van de mensen. Wij hebben het boek verboden omdat we meenden dat dat met het oog op de orde en het gezag in het land de juiste beslissing was. We geloofden ook dat het in het belang was van de staat, omdat godslastering niet gesti muleerd dient te worden. Ik weet niet hoeveel moslims er baat bij hebben om deze hele affaire warm te houden. Als je een geval van godslastering herhaalt, maak je je opnieuw schuldig aan godslastering. Telkens als de moslim-funda mentalisten de affaire weer te berde brengen, heb ik het idee dat dat óók godslastering is, doordat Rushdie's boek weer meer publiciteit krijgt". Unieke positie U lijkt mijn vraag te omzeilen, dus stel ik die nogmaals: Steunt u het doodvonnis of vindt u dat 'de ayatollah zoiets niet had moeten doen? Bhutto: „Daar kan ik geen antwoord op geven. Wat ik ook zeg zal worden uitgelegd als de daad of de verklaring van de Pakistaanse regering". U bevindt zich persoonlijk in een unieke positie: u bent mos lim en u bent in het Westen opgevoed. In zekere zin staat u met uw ene been in de islami tische en met uw andere in de Westerse wereld. Begrijpt u welke ontsteltenis het dood vonnis teweeg heeft gebracht in het Westen? Bhutto: „Ik accepteer en be grijp dat het een belangwek kende zaak, onder meer in Groot-Brittannië, omdat Rush die een Britse onderdaan is. Maar elke regering heeft in de eerste plaats de zorg voor haar eigen bevolking. Het lijkt me daarom veel nuttiger als we ons bezig zouden houden met zaken die de Pakistanen ver ontrusten". Laat ik de vraag anders stel len: denkt u dat het Westen een fout heeft gemaakt door niet te begrijpen en niet te res pecteren dat de islamitische wereld ernstig geschokt was door het boek van Rushdie? Bhutto: „Ik denk dat als ie met iemands gevoelens speelt, het altijd tot woede leidt. Wat mij zelf betreft, bijvoorbeeld, weet ik nog goed dat ik Rushdie's boek „Shame" las. Daar was ik bijzonder kwaad over. En dit nieuwe boek heeft bij heel veel mensen een gevoelige re ligieuze snaar geraakt. Zo heb ben bijvoorbeeld dertig men sen de dood gevonden in India en Pakistan. Dat is het bewijs dat het boek heel felle emoties heeft opgewekt. En het geeft naar mijn mening aan dat in gezien moet worden dat gelo vigen beschermd moeten wor den en ook dat ze het recht hebben om te protesteren te gen godslastering". Afghanistan Om hét even over Afghanistan te hebben: Vorige maand ont moette u president Bush in To kyo. Rekent u erop dat u, nu FOTO: AP de Sovjetrussische troepen uit Afghanistan zijn verdwenen en het strategische belang van Pakistan is verminderd, net zoveel Amerikaanse hulp ont vangt als voorheen? Bhutto: „Pakistan is zelf ook strategisch belangrijk, gezien de geografische positie ten op zichte van de Golf en de Indi sche Oceaan. Ik geloof dat dit ten tijde van de stichting van Pakistan werd ingezien en dat daar voorlopig geen verande ring in zal komen. Ik zou ech ter willen zeggen dat Pakistan een jonge democratie is en het succes van deze democratie is het succes van iedereen die in vrijheid gelooft. Daarom hoop ik dat Amerika sympathiek zal staan tegenover de hulp verlening aan Pakistan". Veel hangt af van hoe ze te genover het nucleaire beleid van Pakistan staan. Is Pakis tan tegenwoordig in staat kernwapens te maken? Bhutto: „Ik geloof niet dat je moet uitgaan van de vraag welke kennis je bezit. Je zou er eigenlijk van moeten uit gaan welke doelen je hebt, welk beleid je volgt. En Pakis tan gelooft niet in de prolifera tie van kernwapens. We wil len er naar streven ons gebied te vrijwaren van een kernwa penwedloop. Daarom koeste ren we niet de wens om een kernbom te maken. We heb ben evenwel alle recht om onze eigen onderzoeks- en energieprogramma's te vol gen". Nog niet zo lang geleden had u een zeer geslaagde ontmoeting met de Indiase premier. Kon u het wel met hem vinden? Bhutto: „Ik vond dat hij Pakis- tans wens om te praten over bilaterale en regionale vraag stukken kritiekloos accepteer de. Op een heleboel punten bereikten we een overeen komst en, nog belangrijker, de vaart zat erin". Denkt u dat er tussen u beiden een verstandhouding is ont staan die misschien de tradi tionele vijandschap en rivali teit die de twee landen verde len. zou kunnen helpen over bruggen? Bhutto: „Als de oplossing zou liggen in persoonlijke contac ten, dan ben ik ervan over tuigd dat er nog slechts weinig problemen en moeilijkheden zouden bestaan in de wereld. Maar de zaken zijn wat gecom pliceerder dan dat". Economie De laatste vraag: U heeft een economie geërfd met een gi gantisch nadelig saldo, een hoge inflatie, een lege schat kist en een dalend krediet. Welk beleid heeft u voor ogen om dit weer in orde te krijgen? Bhutto: „We geloven dat we binnen de begroting moeten blijven en dat we het begro tingstekort moeten terugdrin gen. We zijn op het ogenblik bezig met privatiseringen, zo dat we uit eigen land middelen kunnen betrekken. We ope nen investeringsbanken en we willen ondernemingen en ini tiatieven in de particuliere sector stimuleren. We hopen dat we in staat zijn de econo mie weer op het goede spoor te krijgen. Het zal echter niet eenvoudig zijn en er zal ook wel wat tijd overheen gaan. Het zal een grote nationale in spanning vergen. De proble men uit het nalatenschap van mijn voorganger Zia zijn zo ernstig, dat iedereen hard zal moeten aanpakken en de nodi ge offers zal moetqn brengen. Maar de regering is vastbeslo ten een duidelijk voorbeeld te geven en ik ben ervan over tuigd dat de situatie in het land zal verbeteren". KARAN THAPAR (c) The Times, Londen De Eiffeltoren is al heel wat keren het middelpunt feestelijkheden, maar de viering van de honderdste moet alles gaan overtreffen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6