Intifada bedreigt ook Jordaanse vorstenhuis EEN NIEUWE AUTO EN TOCH OP VAKANTIE! Hp Modeshows winter '89: uitbarsting van kleur W/t// Brood en vlees schaars door staking op Corsica Familie Lagrouw overstelpt met reacties INAj iUITENLAND Qcid&zQowuvnl 'DONDERDAG 23 MAART 1989 PAGINA 5 Hit- een beb- lva ictivisten op vrije iten nomfantelijk verlaten vier zwarte activis- 5"n. die afgelopen naandag uit een Zuid- itrikaans gevangenis- iekenhuis ontsnapten. Westduitse ambas- ade in Pretoria waar e hun toevlucht zoch- en. De Zuidafrikaanse jegering heeft hen toe gezegd dat zij onge- noeid worden gelaten. ,Wij voelen dit ais een tjeei iverwinning". zei de de p-jarige Ephraim Nkoe ister Vrij tipje Amerika waarschuwt Roemeense president WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Roemenië gisteren gewaarschuwd voor „ernstige gevolgen" indien het maatregelen neemt tegen zes gepensioneerde communistische functionarissen die kritiek heb ben geuit op president Nicolae Ceausescu. De zes hebben een brief ondertekend waarin werd ge vraagd om een beter mensenrechtenbeleid en on middellijke stopzetting van de export van voedsel uit Roemenië, dat zelf kampt met tekorten. Schen ding van Roemenië's internationale verplichtin gen kan „zware gevolgen" hebben voor de Ameri kaanse betrekkingen met Roemenië", aldus rege ringswoordvoerder Charles Redman. Welke maat regelen de VS in dat geval in petto hadden wilde Redman niet zeggen. Geen resultaat in overleg VS met PLO TUNIS De Verenigde Staten en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO zijn gisteren na overleg zonder resulta ten uit elkaar gegaan. Beide partijen zei den dat „wezenlijke vraagstukken" aan de orde waren gesteld, maar konden geen overeensteming bereiken over de manier waarop het Israëlisch-Palestijnse conflict moet worden opgelost. De VS hebben aangekondigd binnenkort met een nieuw vredesplan te komen. Overi gens heeft premier Shamir het gisteren zwaar te verduren gehad nadat hij ont kende dat de binnenlandse véiligheids- dienst in een rapport had geconcludeerd dat Israel geen andere weg rest dan een dialoog met de PLO aan te gaan. Hongaarse arbeiders krijgen stakingsrecht BUDAPEST Hongaarse arbeiders hebben gisteren het recht gekregen om zogenoemde „solidariteitsstakingen" te organiseren nadat het parlement een nieuwe wet op de vakbon den goedkeurde. Tegen de achtergrond van toenemende arbeidsonvrede over werkloos heid en slechter wordende levensomstandig heden paste de regering een wetsvoorstel aan dat aanvankelijk alleen stakingen toestond op de werkplek. De omstreden stakingswet biedt bescherming aan arbeiders die staken in overeenstemming met de wettelijke bepalin gen. Maar er zijn ook sancties in opgenomen tegen illegale stakingsakties. Het is voor het eerst dat in Hongarije een dergelijke wet wordt goedgekeurd. CONING HUSAYN WORSTELT MET POLITIEKE EN ECONOMISCHE CRISIS AMMAN Autoverkoper lamdi Mango zit wat ver veeld op een keukenstoel voor zijn stille winkel in een van de hoofdstraten van Amman, de hoofdstad van Jordanië. „Ik maak me al geen zorgen meer over de vraag hoeveel au- 's ik de komende tijd verkoop. Het gaat mij er nu om het geld te innen dat mijn klanten mij nog schuldig zijn". Hamdi Mango is een van de iele slachtoffers van de ernsti- economische situatie waarin fordanië verkeert. Hij is indi rect ook het slachtoffer van de Palestijnse opstand, de intifa- die niet alleen Israel al r dan een jaar in de greep loudt, maar ook een potentieel gevaar vormt voor het Jor daanse regime. Over de onrust die in de tien grote Palestijnse vluchtelingenkampen in Jor- lanië uitbrak, kort na het be an de intifada, is nog weinig geschreven. De sterk onder controle staande Jordaanse pers heeft ook geen melding gemaakt van de Pale stijnse demonstraties, die zeer ^el en met zeer drastische laatregelen door de Jordaan se veiligheidstroepen werden önderdrukt. imel< haa De solidariteitsgevoelen van de in Jordanië lévende Pales- tijnen met de „helden van de intifada" is een bron van zor gen voor koning Husayn. Meer dan de helft van de Jordaanse bevolking bestaat uit Palestij- nen, die tijdèns de Israelisch- Arabische oorlogen van 1948 en 1967 oostwaarts vluchtten. Tot nu toe bestaat er volgens' ervaren waarnemers nog geen directe dreiging voor het Jor daanse regime. Maar diploma ten en anderen die de mo narch de laatste maanden heb ben ontmoet, omschrijven zijn stemming als „depressief en gefrustreerd". De koning heeft namelijk moeten aanvaarden dat hij zijn greep op de Westelijke Jor daanoever misschien wel voor altijd heeft verloren. Kon hij tot het begin van de Pale stijnse opstand nog rekenen op de steun van de traditionele, pro-Jordaanse, Palestijnse lei ders op de Westelijke Jordaan- oever, nu sluit het vuur van het Palestijnse nationalisme elke band met het Jordaanse regime uit. Samenwerking Jordanië annexeerde de Wes telijke Jordaanoever na de Is- raelisch-Arabische oorlog van 1948, en oefende ook na de Is raëlische bezetting van dit ge bied in 1967 intensieve contro le uit op het dagelijks leven van de Palestijnen daar. De controle ging zover, dat niet alleen de Jordaanse dinar op de Westelijke Jordaanoever nog steeds een wettig betaal middel is en de Palestijnse schoolkinderen uit Jordaanse schoolboeken leren, maar ook de Jordaanse en Israëlische autoriteiten in het geheim op tal van gebieden samenwerk- Aan die Jordaanse controle kwam in augustus vorig jaar een abrupt einde, toen koning Husayn in een dramatische toespraak bekendmaakte alle legale en administratieve ban den met het oproergebied te verbreken. Husayn presen teerde dit besluit als een steunbetuiging aan de Pale stijnse opstand, werkelijkheid ei Palestijnse druk te verminderen bepaald niet zijn troetelkind, op de knieën te dwingen. „Als je mij niet meer wilt, dan zoek je het zelf maar uit", zou hij PLO-leider Arafat hebben toe gevoegd. Misrekening Het lijkt'er nu echter op. dat de koning een paar misreke ningen heeft gemaakt. De kans lijkt verkeken dat hij ooit poging de eigen land de PLO, weer de controle terugkrijgt over de islamitische heilige plaatsen op de Tempelberg in Oost-Jeruzalem. „Voor een man die zichzelf ziet als de di recte afstammeling van de profeet Mohammed, is dit een dagelijkse pijn", aldus een Palestijnse Jordanië-kenner Daar komt bij dat de PLO sinds de breuk alleen maar po litieke winst heeft geboekt. Niet minder dan 93 landen hebben de eind vorig jaar uit geroepen Palestijnse staat er kend. Er is voor PLO-leider Arafat dus weinig reden de Jordaanse koning weer om be scherming te vragen. Integen deel: de koning heeft Arafat zelfs toestemming gegeven de Palestijnse vlak te hijsen op de tot Palestijnse ambassade om gedoopte PLO-vertegenwoor- diging in Amman. Gevolg van al deze verwikke lingen is, dat koning Husayn zijn positie als hoofdrolspeler in het Israelisch-Arabische conflict heeft verloren. Schulden In die situatie van isolatie en moedeloosheid komt de huidi ge economische crisis in het land extra hard aan. Aan het luxe leven van de Jordaniërs is de laatste maanden een pijn lijk einde gekomen, toen de regering bezuinigingsmaatre gelen nam omdat zij afbetaling van haar buitenlandse schuld, zo'n zes miljard dollar, niet meer kon opbrengen. Inmid dels zijn het IMF en de We reldbank om hulp gevraagd. „We hebben op te grote voet geleefd", zei de Jordaanse eco noom Fahed Fanek, „en we moeten daarvoor nu de prijs betalen". Wat hij er niet bij zegt is dat juist het besluit van koning Husayn de banden met de Westelijke Jordaanoever te verbreken, veel Palestijnen-er toe heeft gebracht hun spaar centen van de Jordaanse ban ken terug te trekken. Dat heeft de situatie alleen meer verergerd, omdat deze finan ciële klap samenviel met het aflopen van een overeenkomst uit 1978, waarmee rijke Arabi sche landen zich hadden ver plicht Jordanië jaarlijks 1,25 miljard dollar hulp te geven. In feite hield alleen Saudiara- bië zich aan deze verplichting. Maar de cheque van 360 mil joen dollar was daarom niet minder welkom. De koning heeft onlangs een „bedelreis" gehouden langs enkele Arabi sche broederstaten. Maar het is niet duidelijk wat die trip heeft opgeleverd. Intussen groeit in Amman, dat de laat ste tien jaar uitgroeide tot een moderne stad, de bezorgdheid. WILLY WERKMAN PARIJS Geen rugby- schouders of piramidelij- nen meer voor Claude Montana. De ontwerper is blijkbaar in zeer rustig vaarwater terecht geko men. Letterlijk, want hij liet vooral grote, zacht golvende kragen zien en dan vooral in alle tinten blauw, van hemelsblauw tot Zuidzee-azuur. De Montana-vrouw die niet uit de (blauwe) toon wil val len, zal verplicht zijn vrijwel alles in de Montana-boetiek aan te schaffen, van de blau we handschoentjes tot de dito schoentjes met spoelhakjes. En wie geen echt bont meer durft te dragen, vindt bij Montana nertsjassen die ge schoren en bedrukt werden, zodat ze eruit zien als na- maak-ocelot Inspiratie voor de herfst- winter collectie haalde Sonia Rykiel meer dan eens uit het geschiedenisschrift. De Eif- feltoren is jarig. Dus hing Rykiel gouden Eiffeltorentjes tussen de schouderbladen van de obligate lange zwarte soepjurken of van monnik spijen met kapje, in grijs blauw, grijs of pruimpaars. Jassen met een golvend kap manteltje op de schouders in de kleur van wijndroesem en daarbij een rond gebreid pi- lotenmutsje over het hoofd, haalde Sonia Rykiel uit een sprookjesboek, hoofdstuk Roodkapje en de boze wolf". Net als de onweerstaanbaar schattige kinderkleding in rood fluweel met zwarte bontboorden en bijpassende mutsjes. Rykiel schroomde evenwel niet lange jassen te maken in zwart, bruin of rood of zelfs met de vlekjes van zeehondebont. De kort, maar krachtige show van Yves Saint Lau- en toppunt van tegelijk een uit- n kleur. Deze klassieke ontwerper hoeft in feite niets meer te ontwer pen, want hij heeft het alle maal al gedaan. Zijn onmis kenbare Saint Laurent-lijn was overtuigend voor vrou wen die chic willen zijn of sexy of allebei. Een eenvou dige snit, glanzende en zach te stoffen; een sprankelend geheel integenstelling tot de meester zelf die er bleekjes en vermoeid uitzag. Strakke rechtlijnige japonnen, ge makkelijke broeken, een tuxedo-look en ruimvallende zouavekledij èn niet onbe langrijk veelal met elkaar te combineren. rent was elegantie t barsting Een ruimvallende pantalon met afkledend, zoua- ve-achtig jasje, naar een ontwerp van Saint Laurent. FOTO: AP DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 325) Het gezelschap rijdt de poort binnen. Taaie Toon schijnt hier inderdaad goed bekend te zijn, want wanneer hij verzoekt toegelaten te worden tot de „Grote Heer" wordt hieraan direct gevolg gegeven. En, even later staan hij en Rob tegenover de mandarijn, wiens gelaat half schuil gaat achter een doek. Taaie Toon en Rob maken de voorgeschreven buigingen. „Ik ben op doorreis in gezelschap van mijn, *oon en mijn dochter", zegt. Taaie Toon, „en ik heb een flinkfc partij opium voor u meege bracht, o, heer." - Marga is ondertussen naar de vrouwenver trekken geleid, waar de eerste vrouw van de mandarijn haar ont vangt. Tot Marga's opluchting spreekt deze vrij goed Frans en beiden kunnen dus - hoewel langzaam - met elkaar spreken. „Ik moet u mijn verontschuldigingen aanbieden", zegt de Chinese, „voor de wierooklucht, die in de kamer hangt. Maar dit is voor de baby, die ziek in zijn wiegje ligt..." Khomeini hoont EG - ambassadeurs TEHERAN De Iraanse geestelijk leider ayatollah Khomeini heeft gisteren de lidstaten van de Europese Ge meenschap belachelijk ge maakt omdat zij hebben beslo ten hun ambassadeurs naar Teheran terug te sturen kort nadat zij waren teruggetrok ken wegens de affaire-Rush die. Volgens de Iraanse leider keren naar de EG-ambassa- deurs „vernederd" terug na de „opschudding" die is gemaakt rond de kwestie-Rushdie. „Mogelijk hadden zij een der gelijke schande niet verwacht toen zij hun dreigementen (van het terughalen van de di plomaten) uitvoerden", ver klaarde Khomeini. De Twaalf besloten begin deze week hun hoogste diplomaten terug te zenden naar Teheran. Alleen de betrekkingen tussen het Verenigd Koninkrijk en Iran Wijven „bevroren". V//'// 'tij!' De Corsicaanse slager Marcel Cinquini staat met lege handen. Al zijn voorraden zijn verkocht. FOTO: AP PARIJS Brood, vlees en andere levensmiddelen zijn steeds moeilijker te krijgen op het Franse eiland Corsica. Als gevolg van een algemene staking zijn alle verbindingen met het vaste land sinds een week verbroken. Het vliegverkeer is lamgelegd en de havens van Bastia en Ajaccio worden door vissers geblokeerd. De stakende amb tenaren eisen een „eilandpre mie" ter compensatie van de kosten van het levensonder houd die op Corsica hoger zijn dan elders in Frankrijk. Zo'n drieduizend Corsicanen protesteerden gisteren voor het regionale parlement in Ajaccio tegen de regering in Parijs. Deze weigert voorals nog de premie toe te kennen en stelt hervatting van het openbare leven als voorwaar de voor overleg. Het protest verliep zonder incidenten. In Bastia kwam het een dag eerder tot rellen, waarbij twin tig mensen gewond raakten. Tijdens een zitting van het re gionale parlement zei de gaul listische kamervoorzitter Jean-Paul de Rocca Serra dat de regering in Parijs uit was op „verrotting van de situa tie". Het Corsicaanse parlment aanvaarde een motie waarin men zich achter de eisen van de stakers stelde. Ook werd om een economisch hulpplan gevraagd om de crisis op te lossen. Acht jaar geleden lag Corsica om dezelfde reden drie weken plat. Maar deze keer zeggen de ambtenarenbonden „tot het einde" willen gaan en des noods een oproer te riskeren. Overigens is bekend dat met de prijzen van levensmiddelen nogal wordt gerommeld op Corsica. Maar op het vasteland bestaat weinig sympathie. Gis teravond leek er enige bewe ging te komen in de blokka des. Twee vliegtuigen konden van Corsica vertrekken met aan boord zeshonderd gestran de toeristen en zakenlieden. Nog zo'n duizen mensen zou den op het eiland vastzitten. LELYSTAD „Spijt heb ik weinig. Ik deed wat moest gebeuren. Treur niet om mij, maar om hen die nog sterven gaan". Dat is de tekst die volgende week centraal zal staan bij de crematie van Cornel Lagrouw; de IKON-came-» raman die in El Salvador werd doodgeschoten. De tekst is geschreven door z'n moeder en zus. „Geheel in zijn stijl. Zijn credo", zegt z'n moe der. „Bij alles wat hij deed werd hij gedreven door een enorme bezieling. Dat is onze houvast". Intussen wordt de familie La grouw overstelpt met reacties. De telefoon in Lelystad staat geen moment stil en via de komen dagelijks vele blij kennissen van nu, officiële i stanties en collega's, maar ook van veel volslagen onbeken den. Over die reacties wil me vrouw Lagrouw best iets zeg gen, maar geen woord over haar verdriet. „Want", zegt ze, „dat is ons verdriet. We heb ben er geen behoefte aan dat te etaleren". Cornel Lagrouw, geboren in Arkel, gróeide voor een deel op in Lelystad. Toen hij de School voor de Journalistiek in Utrecht bezocht „wilde hij al andere dingen doen", aldus z'n moder. Via Jan Schmeitz, destijds reizend radio-journa list van de Vara, kwam Cornel uiteindelijk in Midden-Ameri- ka terecht. Van hem ook leer de hij het vak: eerst als ge luidsman, later het camera werk. Sinds 1985 werkte hij samen met zijn vriendin An- nelies Helwegen, met wie hij in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua woonde. Zij verzorg de het geluid bij hun reporta ges. Mevrouw Lagrouw heeft diep respect voor haar. „Ze is zo verschrikkelijk dapper. Tij dens de begrafenis van de twee Salvadoraanse journalis ten die werden vermoord, was ze al weer aan het werk. Haar verklaring: Cornel zou het zo gewild hebben". Morgen komt het stoffelijk overschot van Lagrouw in Ne derland aan. Volgende week woensdag zal in Hilversum mogen daar opnamen ge maakt, maar wij willen wel buiten beeld blijven", aldus mevrouw Lagrouw. Vervol gens zal Cornel Lagrouw in Lelystad in besloten kring worden gecremeerd. IRA mogelijk in bezit van geheime itie-dossiers politi BELFAST De IRA heeft la- ten weten dat bij de aanslag waarbij eerder deze week twee hoge politiemensen omkwa men politiedossiers zijn buitge maakt met geheime informatie over veiligheidsmaatregelen in het grensgebied tussen Ulster en Ierland. De Noordierse po litie (RUC) heeft de bewering van de katholieke terreurorga nisatie tegengesproken en zegt dat de daders van de aanslag alleen persoonlijke notitieboe ken van de RUC-officieren in handen hebben gekregen. (ADVERTENTIE) Wij, de Opel OK-dealers van Nederland, maken 't mogelijk. Want u kunt dit jaar veilig en voordelig naar de Zon met een perfekte Opel. Die u tussen 15 februari en 31 maart zeer voordelig bij ons kunt financieren: U betaalt pas over 6 maanden. De aan betaling voor de financieringsovereenkomst bedraagt slechts 30% van de aanschaffingswaarde; meestal is de inruil- waarde van uw huidige auto hiervoor al vol doende. Betere inruilprijzen. Wees slim en vermijd de vakantie-inruildrukte. We geven méér voor alle merken, jong en oud. U gelooft 't niet? Kom maar langs! OK-gekeurde Opeis van minder dan 4 ZES MAANDEN LANG 0% MNTE-' BESLIS VÓÓR 31 MAART. jaar oud. Dit is dè kans om Opel te gaan rij den. Want onze showroom staat vol met eerste klas Jonge" Corsa's, Kadetts, Manta's, Ascona's en Rekords. Minder onderhoud, hoge restwaarde. U zult versteld staan wat de betrouwbaarheid van Opel u de komende jaren nog gaat schelen in onderhoudskosten. Èn van z'n waarde, als u 'm over een paar jaar weer inruilt! Aantrekkelijke financiering mogelijk. Na 6 maanden kunt u het restbedrag volledig bij ons financieren tegen aantrekkelijke tarieven. De rente over dat half] aar nemen wij voor onze rekening! Vraag in de showroom naar de financieringsvoorwaarden. gsaanbod is geldig tussen 15 fe Itopdedaarvoc •maart voor OK-gekeurde Opeis, niet ouder ia GMACN-Opel Financiering afgesloten, n n bedrag bedraagt 70% van de aanschaffingswaarde. UB nr npFi n*-n»i n tot u maart unngnrn irons ai ik OPEL -0-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5