'Leiden goed vertegenwoordigd op A-lijsten Michael van den Berg opent jacht op ATP-punten ■mm'immmmm „Het stormt wel vaker in Noordwijk" WARMOND Vorig jaar nog overwoog hij serieus om zijn studietijd met minimaal vier jaar HEAO te verlengen. Nu evenwel is dat plan volledig achterhaald. Na in juni het hoofdstuk RIO te hebben af gesloten, staat niet die hogere economische studie, maar het tennis voor zeker één jaar centraal in het leven van Mi chael van den Berg. Een wijziging die aangeeft dat het met name in het tennisjaar 1988 hard, heel hard is gegaan met de speler van Dekker Warmond. Har der wellicht, dan velen voor moge lijk hadden gehouden. Natuurlijk, Michael van den Berg had zich in de loop der jaren binnen het Dis trict Leiden achtereenvolgens zo wel in D, C als B nadrukkelijk ge manifesteerd. Maar dat de 'twee meter' uit Koudekerk zich binnen één seizoen ook nog eens bij de veertig sterkste spelers van Neder land zou tennissen, dat nu leek op voorhand nauwelijks waarschijnlijk. Weet ook Michael van den Berg zelf: „Ik denk dat nogal wat men sen zich op mijn mogelijkheden hebben verkeken". Hetgeen voor hem dus geen reden is om nu al triomfantelijk terug te blikken op een geslaagde coupe. Nee, de 20-jarige Koudekerker wil meer. Een plaats in de nationale top-20 bijvoorbeeld. En omdat die positie op de Audi-lijst slechts door de toevoeging van bonus- punten kan worden bereikt, zegt Van den Berg eigenlijk dat de na bije tennistoekomst erop is gericht om minimaal een ATP-punt binnen te spelen. „Pas dan kan ik op de lijst weer echt gaan stijgen", ver klaart Van den Berg. Steun Of de Koudekerker in zijn opzet zal slagen of niet, feit is dat Michael van den Berg heeft gezorgd voor omstandigheden waarin kan wor den gepresteerd. Zo stelde Van den Berg met trainer/coach Berry Janse een verantwoord program ma op, terwijl hem door Coen Dek ker persoonlijk de benodigde (fi nanciële) steun werd toegezegd. „Berry en ik hebben onze plannen uiteengezet en hij wilde onmiddel lijk helpen", waardeert Van den Berg de steun van de grote man achter het Warmondse complex zeer. Noodzakelijke steun, overi gens. Want hpt speelschema zal Michael van den Berg in zijn 'ten nisjaar' zeker niet uitsluitend over Nederlandse tennisbanen voeren. Van den Berg zal regelmatig het buitenland moeten opzoeken om aldaar in Satellite-toernooien op zoek te gaan naar de zo begeerde ATP-punten. ,,En die reizen kosten geld, hoe eenvoudig je het allemaal ook houdt", weet Van den Berg. Die niet echt opziet tegen het leven dat hij dan zal leiden. „Ja, ik zal re gelmatig eenzaam zijn. Zeker in het buitenland. Maar ik heb dat er wel voor over. Afgelopen jaar ben ik ook vaak alleen op pad geweest, omdat Berry en Carel de Bruijn nu eenmaal op Dekker hun verplich tingen hebben. Maar ik heb me er uiteindelijk heel aardig door heen geslagen". Wat niet betekent dat Michael van den Berg zegt dat hij de nationale tennistop wel in zijn eentje succesvol kan bestormen. „Nee hoor. Ik heb niet voor niets met Berry afgesproken dat hij me dit seizoen wat nadrukkelijker pro beert te volgen, te begeleiden. Want je hebt, ook als het goed gaat, gewoon iemand nodig. Naast de baan zie je nu eenmaal dingen die je daarop niet doorhebt". Start Het tot nu toe zo geslaagde A- avontuur begon voor Michael van den Berg met Kerst 1987. Het or ganiserende Dekker bood hem de gelegenheid aan het Indoor-toer- nooi mee te doen en Van den Berg deed dat met genoegen. Weliswaar werd de eerste ronde niet over leefd, na de nederlaag tegen Ralph Kok was de Artesia-speler van huis-uit wel veertig ranglijstpunten rijker, plus het gevoel dat leuk meespelen in A voor hem niet on mogelijk behoefde te zijn. Een daaropvolgend nipt verlies tegen Maarten Koopman (tweemaal 6-7) versterkte zijn overtuiging en toen Van den Berg direct na de compe titie het A-toernooi van Alta op zijn naam schreef, wist hij het zeker. Dit was zijn toekomst. „Vooraf had ik me nog voorgenomen dat ik spelen in B en A zou combineren. Maar in de praktijk heb ik eigenlijk nooit meer B gespeeld. Door mijn resultaten had ik genoeg punten om automatisch binnen te komen in de minder sterk bezette A-toer nooien en er was voor mij dus geen enkele reden meer om nog B te spelen". De resultaten spreken wat dat betreft inderdaad boekde len. Zo bereikte Van den Berg drie kwartfinales, kwam hij drie keer in de halve, verloor twee finales en pakte een keer de toernooizege. Al met al voldoende voor een plek, ruim binnen de top-50 en een au tomatische promotie naar de A2- lijst. Een snelle opmars die zowel in bin nen- als buitenland niet onopge merkt bleef. Op nationaal niveau leverden resultaten en gedrag Mi chael van den Berg snel erkenning op („Ja, ik werd snel geaccepteerd door de gevestigde A-spelers, maar ik heb me dan ook normaal gedragen"), terwijl Nederlandse én Duitse belangstelling zelfs in een contract-aanbiedingen werd ver taald. „Mij is aardig wat geld aan geboden", blijft Van den Berg be scheiden. „Maar ik heb eigenlijk nooit serieus overwogen om bij Dekker weg te gaan. Ik heb het bij de club naar m'n zin, heb hier veel mogelijkheden, bevind me hier ei genlijk in een ideale situatie. Moet ik dan voor misschien een paar centen meer tegen mensen die me altijd hebben geholpen, zeggen dat ik vertrek? Ik vind van niet en uit het feit dat Coen Dekker mij nu mede Europa in wil helpen, leid ik dan maar af dat mijn opstelling zo slecht nog niet is". Hoofdklasser-af Hetgeen niet wegneemt dat Dekker na afloop van de competitie waar schijnlijk hoofdklasser-af is. „Ik ga gewoon heel erg mijn best doen, maar ik geloof niet dat we ons met dit team zullen handhaven. Dekker heeft heel bewust geen team willen kopen, bewust gekozen voor het behoud van de spelers die er nu zijn. Nee, ik vind dat niet zo gek. Het betekent nu inderdaad dat het eerste hoogstwaarschijnlijk degra deert. Maar het betekent direct dat we volgend seizoen met de huidige spelersgroep een ploeg hebben die in de eerste klasse leuk kan mee komen. Of ik daar dan ook nog bij ben? Ik zie niet in waarom niet. Voor mij is de competitie zeker niet alleen zaligmakend". Maar eigenlijk wil Michael van den Berg nog niet zo ver vooruit kijken. Plannen doen hij en Berry Janse per jaar. „Het heeft immers geen zin om veel langer vooruit te kij ken", blijft de Koudekerker nuch ter. „Neem nu dit jaar. We hebben ons een plek in de nationale top-20 ten doel gesteld en om zover te komen moet ik in Satellite-toer nooien aan de slag. Daarin zijn de ATP-punten te verdienen die ik voor een stijging op de nationale ranglijst nodig heb. Het zou na tuurlijk heel leuk zijn als het lukt, maar de kans dat ik er in elk toer nooi in de kwalificaties uitgeslagen word, bestaat natuurlijk ook en dan sta ik aan het eind van het jaar misschien wel weer gewoon zestig ste. Nou, in dat geval moet ik er eens heel erg hard over denken of ik wel door wil en kan gaan als full time tennisser. De resultaten zou den in dat geval immers hebben uitgewezen dat ik tekort kom". Een reële benadering die niet in houdt dat de in 1987 bij Unicum vertrokken Michael van den Berg („Nee, ik heb daar geen spijt van, Unicum misschien wel") denkt te zullen mislukken. „De resultaten van vorig jaar hebben mij enorm veel zelfvertrouwen gegeven. Vroe ger dacht ik aan spelers uit de top- 30 als mannen die niet te kloppen waren. Nu denk ik zelf dat een plek bij de eerste twintig er gewoon in zit..." Rechts: Michael van den Berg: ,.lk denk dat nogal wat mensen zich in mijn mogelijkheden hebben verkeken". FOTO'S: HENK SNATERSE KOUDEKERKSE TENNISSER MIKT OP TOP-20 VAN NEDERLAND Boven: Met trainer/coach Janse: „Berry zal me dit jaar wat nadrukkelijker volgen". LEIDEN De tijd dat spelers uit het District Leiden binnen de KNLTB niet of nauwelijks vertegenwoordigd waren op de diverse A-lijsten, lijkt voor bij. Hoewel Evelyn Büerman, Frans Grimbergen en Xandra Weller inmiddels werden 'af gevoerd', telt 'Leiden' nog wel degelijk een aantal spelers en speelsters die zich op het hoogste niveau kunnen meten. Een opsomming, met daarbij de mededeling dat Heieen van den Berg officieel als Bi- speelster niet in deze rij thuis hoort. Gezien haar hoge posi tie op de ranglijst is een uit zondering op z'n plaats. Jan Siemerink Rijnsburgse Jan is de hoogstge- plaatste Leidse speler op de natio nale AUDI-ranglijsten. Hij kwam de afgelopen drie seizoenen voor het Leidse Unicum uit. De Rijnsburger was daar niet alleen de steunpilaar, maar ook de trekpleister. Na het behalen van het eindexamen VWO gaat Siemerink voor het beroep 'tennis' kiezen. Een tweede keuze was die voor een andere vereni ging. De Rijnsburger komt komend seizoen uit in de landelijke eredivi sie voor het Amsterdamse Amstel- park, een club, die hem de moge lijkheden kon verschaffen zijn keu ze voor tennis te realiseren. Sieme rink traint binnen Jong Oranje in Amsterdam en bif de tennisschool van Frits Don in Den Haag. Door de studie bleef het aantal toernooi en deze winter beperkt tot een overigens zeer succesvolle Ameri- katrip en A-toernooien als die van ERTS-Rotterdam, RICO-St. Wille- brord en Hoofddorp. Jan Sieme rink bereikte de beste vier van de Orange Bowl, de officieuze wereld kampioenschappen voor jeugd t/m 18 jaar. ingelise Driehuis Lissese Ingelise kreeg niet door haar tennis, maar wel bij het tennis wereldfaam. Onder het oog van zo'n 54 miljoen TV kijkende Ameri kanen ging ze in het dubbel met Marcella Mesker tegen Steffi Graf en Gabriela Sabatini door haar knie heen en werd van de 'court' van Flushing Meadow gedragen. Driehuis is goeddeels hersteld en speelt tot mei weer in de Ameri kaanse universiteitscompetitie. Het verdere plan is zeven toernooi- maanden in Nederland, maar voor al Europa, gevolgd door een twee de competitiesemester en afstude ren. bij de University of Gainesville in Florida. Jacqueline van Wijk Voorschotense Jacqueline was de eerste, die 'Leiden' verliet om in Amerika haar of meer heil te zoe ken. De huidige Haagse behaalde haar 'bachelors', terwijl ze tussen door Unicums super-invalster was. De op de wereldranglijst voorko mende Van Wijk houdt het op nieuw op Wake Forest-South Caro lina. Met het competitie spelen in Duitsland lijkt ze Leiden definitief achter zich te laten. Ivar de Jong Alphense Ivar laat de studie en daarmee tevens het hoofdklasse- tennis in Amsterdam bij Amstel- park prevaleren boven de kans ooit een topper te worden. De Al phense belofte stond in 1980 in de nationale jeugdploeg opgesteld, en speelde mee in de door Stefen Ed- berg gewonnen Europese titelstrijd bij de jongens t/m 14 jaar. Het te kent de klasse van Ivar de Jong, dat hij met weinig gespeelde toer nooien nog steeds op de landelijke A-lijst voorkomt. Heieen v. d. Berg Noordwijkerhoutse Heieen staat van de 'Leidsen' thans veel hoger op de ranglijst genoteerd, dan toen de officiële A-IIjst werd gepubli ceerd. Zij speelde drie jaren bij Dekker Warmond, waarmee de hoofdklasse werd bereikt. Heieen van den Berg heeft het MAVO-di- ploma op zak, waarna de keuze voor tennis niet meer zo moeilijk was. Net als Jan Siemerink koos Heieen voor de betere faciliteiten in Amsterdam. Ze stelde zich on der de hoede van trainer Cees Houweling en staat voor de hoofd klasse bij Popeye Gold Star geno teerd. Een plaats in de eredivisie behoort nog tot de mogelijkheden. De Noordwijkerhoutse werd enkel- spelfinaliste in hét Dekker A-toer- nooi en won met neo-Unicumse Yvonne der Kinderen het dubbel spel. De maand maart is gereser veerd voor een toernooitrip in Is raël. Jan-Willem Lugthart Katwijkse Jan Willem zal wat wed strijden in de Leidse regio betreft alleen binnen zijn club Zee Duin te bewonderen zijn. De Katwijkse tennisleraar won zo ongeveer alle B1 toernooien in Leiden en bereik te daarmee een gemiddelde aan punten, dat de tennisbond hem wel op de A2-lijst moest plaatsen. Een slechts sporadisch voorkomend verschijnsel die promotie, maar wel terecht. Een imponerend optreden van Lugthart tegen Ralph Kok tlj< dens het Dekker A-toernooi beves tigde nog eens de juistheid van de beslissing. Een optreden, dat het opzoeken van A-toernooien kan stimuleren. Margot van Overloop Leiderdorpse Margot vertrok op 10 augustus 1988 naar Forth Worth- /Dallas, waar zij op de Texas Christian University een scholars hip kreeg aangeboden. ZIJ combi neert er twee semesters per jaar studie en tennis. De eerste resulta ten zijn bemoedigend, goede pun- tenscores bij de studie en een vaa-. te plaats in het tennisteam van TCU. Na vier jaar Unicum is Mar got van Overloop voor de competi tie niet meer beschikbaar. De keu ze voor een eigen ontwikkeling in de USA maakt zulks niet mogelijk, maar dat In de zomerperiode een toernooiprogramma in elkaar wordt gezet is zonneklaar. Jos Koemans Voorschotense Jos traint weer na een knieoperatie, vooral in Duits land, waar de mogelijkheden ge woon groter zijn. Koemans speelt ook weer, maar aangepast en ge tooid met een gigantische 'brace'. De weg terug is lang en moeilijk. NOORDWIJK De officiële trans ferperiode was nog niet koud voor bij, of het nieuwtje dat het gehele bestuur van Casino was opgestapt, werd wereldkundig. Woordvoerder Piet Veentjer: „Laten we het erop houden, dat het eerder een aan de kust bij Noordwijk wel vaker voor komend stormpje is geweest, dan een crisis met orkaankracht". Er was bij de leden van TC Casino duidelijk onvrede over het bestuur. Maar dit betrof enkel en alleen de afstand tussen het bestuurscollege en de leden. „Aan de kwaliteit van de mensen werd door niemand ge twijfeld, maar men verweet het be stuur teveel van achter de tafel te regeren en te weinig tussen de mensen te staan". Er is inmiddels een nieuw bestuur, dat energiek is begonnen aan de vele klussen, die er in de jonge vereniging Casino nog verricht moeten worden. Casino is inderdaad een jonge club, hoewel de banen al een zeer rijke historie hebben. De 'slapen de' leden zijn er grotendeels ver dwenen en dus ziet het nieuwe be stuur zich geconfronteerd met het feit, dat zij een banenplan moet maken. De leden zullen waar voor hun geld en dus speeltijd moeten krijgen. Het bestuur zal de tennise- venementen vaker persoonlijk moeten bezoeken. „Maar ik heb er veel vertrouwen in, dat ze dat lukt", stelt Piet Veentjer. „Het nieuwe bestuur is van plan de le den een verbeterd beleidsplan aan te bieden. Rechten en plichten zijn dan vastgelegd, zodat nieuwe stor men voorbij zullen trekken". Stormachtig zijn echter wel de plannen, die voor, door en bij Casi no worden ontwikkeld. De oude sfeer van het vroegere Internatio naal Badgastentoernooi moet her leven via een met 250.000 gulden gedoteerd internationaal landen- toernooi. Naast dit prestigieuze evenement wordt de situatie rond de tennishal verbeterd en gaat de bij Casino gevestigde importfirma het failliete Donnay vervangen door een Duits merk. De zeer ge slepen Fuchs Veentjer lijkt na het behalen van de nationale vetera- nentitel boven 45 jaar ook op dit gebied weer een top shot geslagen te hebben.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 24