Hypnose niet voor leent zich spelletjes Aidsbesmetting lijkt miniem onder hetero's Britse call-girl met dood bedreigd Gevangenis: vuilnisbak van samenleving' pelleboerjT De jeugdcrème Wintermode '89krijgt ge-ruitaangezich t i is nnenland CeidóeSouootit WOENSDAG 22 MAART 1989 PAGINA 5 dvies: bijscholing udere automobilist [ONINGEN De seniorenrit, bijscholingscursus voor oudere omobilisten, moet landelijk wor- ingevoerd. Het Regionaal Or- j Verkeersveiligheid Gronin- (ROG) doet die aanbeveling in rapport, waarin een experi- nt met een groep ouderen uit- ►rig wordt besproken. Bij de se- renrit ligt de nadruk op ver- situaties die voor ouderen flemen opleveren. Het ROG wacht dat invoering van de se- irenrit een positief effect zal iben op de verkeersveiligheid, (rapport is ook aangeboden aan nister Smit-Kroes van verkeer waterstaat. Actie vakbonden voor vrijlating Zuidafrikaan UTRECHT FNV en CNV gaan sa- men actie voeren voor de vrijlating van de Zuidafrikaanse vakbondsman Donsie Khumalo die sinds 9 maart in hongerstaking is in de een gevangenis in Pretoria. Zijn conditie is zeer slecht. De voorzitters van de vakcen trales, Stekelenburg en Hofstede, heb ben minister Van den Broek van bui tenlandse zaken in een brandbrief ge vraagd de Zuidafrikaanse regering onder druk te zetten. „De intimidatie en vervolging van Khumalo zijn een onderdeel van een systematische po ging van de Zuidafrikaanse autoritei ten om de kracht van de vakbeweging te ondermijnen", aldus Stekelenburg en Hofstede in hun brief. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De gevangenis fungeert als een eindstation van hulpverlening en gezondheids zorg en wordt overheerst door de drugsproblematiek. Eender de van de gedetineerden is ver slaafd aan harddrugs. De ge vangenis is de vuilnisbak van de samenleving geworden. Deze opmerkelijke en alarmerende conclusies worden getrokken in het blad Justitiële Verkennningen dat deze week verschijnt. Het blad wordt onder meer uitgegeven door het mi nisterie van justitie. Volgens de auteurs van het blad en een aantal geïnterviewden in justitie- en gevangeniskringen is er momen teel sprake van een noodtoestand in de Nederlandse gevangenissen. Deze is deels te wijten aan het feit dat de gemiddelde gevangenisstraf de laat ste jaren fors is toegenomen. De aan dacht van politiek en beleidsmakers is volgens het blad te veel uitgegaan naar het oplossen van het cellente kort en te weinig naar een goede bij steling van het beleid in de inrichtin gen. In de publicatie wordt gesproken van een gevangeniswezen als laatste toe vluchtsoord voor mensen met vaak sterk problematische kanten als gees telijke stoornissen, drugsverslaving en minimale- tot geen scholing. Van de gedetineerden zou drie procent ernstig psychisch gestoord zijn. Vol gens de auteurs horen deze mensen niet in een gevangenis thuis maar verpleegd, verzorgd en behandeld te worden in een medisch-psychiatrisch kader. Om die reden wordt een ge combineerde aanpak van justitie en volksgezondheid bepleit. Een ander probleem is het toenemen de aantal nationaliteiten in de gevan genissen. Er wordt tussen de 60 80 verschillende talen gesproken. Slechts de helft van de gedetineerden is van origine Nederlander. anmaat mag iet betogen ;N HAAG De burge ester van Leerdam heeft I recht om Janmaat en zijn ^hangers te verbieden op 29 iart een demonstratieve op- ■ht in Kedichem te houden. heeft de Raad van State limorgen beslist. Janmaat en I vereniging van Centrum- moeraten waren bij de Raad ren het demonstratieverbod beroep gegaan. Zij wilden leende week de ongeregeld- en „herdenken", die drie r geleden in Kedichem atsvonden rond een bijeen- mst van de Centrumpartij, rgemeester D. Corporaal bood dit, omdat hij vreest jr ernstige ongeregeldheden bet dorp bij Leerdam. (ADVERTENTIES) WEERLIJN ra, i; 06-91091091 Ï^TÏ/pas|N^ Retinol. Files voor de Amerikaanse apotheken In Nederland maar in enkele apotheken verkrijgbaar NEW YORK, 17-3-89 - Zo als rond half augustus van vorig jaar, staan er ook nu \weer lange rijen liefhebbers [Van de eeuwige jeugd voor /de apotheken in New York en overal in de Verenigde Staten, nadat er vorige week in de Amerikaanse pers nog meer nieuws was verschenen over de cosme tische anti-rimpelcrème op basis van retinol. Begin vorig jaar was de belangstelling voor retinol ten top gestegen als gevolg van de ontdekking van transretinylzuur als anti- rimpelmiddel. Ook al beho ren retinol en retinylzuur tot één en dezelfde familie, er bestaat wel degelijk een verschil tussen deze twee substanties, vooral wat be treft de neveneffecten. De gebruikers van transretinyl zuur (dat vorig jaar in de Verenigde Staten als farma ceutisch produkt in de han del was) kregen rode uit- schijnselen zijn niet vastge steld bij het gebruik van anti-rimpelcosmetica met Professor Puschmann uit Hamburg heeft een onder zoek uitgevoerd waarbij een cosmetisch preparaat met een retinolgchalte van 0,034% werd gebruikt. Dit onderzoek wees uit dat de ze substantie het aantal rimpels en de diepte ervan zichtbaar vermindert. De cosmetische crème met retinol heet Anti- Age Retard en wordt geproduceerd door het multinationale bedrijf Korff; de crème is in enkele Nederlandse apotheken te krijsen en biscaal uil t»ee versies naar gelang de leef tijd van de gebruiker: van 25 tot 35jaar en ouder dan SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL De FNV-voorzitter kondigde een aantal projectgroepen aan. Vertegenwoordigers van de afzonderlijke bonden en de vakcentrale gaan daarin pra ten over beleidsontwikkeling op het gebied van milieu. „Een tussenstap" die van Stekelen burg niet te lang mag duren. Vooral kinderen van rond de twaalf, dertien jaar zijn uiterst t voelig voor hypnose. Volgens Hoencamp, hoofd po likliniek van de Haagse psy chiatrische kliniek Bloemen- daal, zijn vooral kinderen van rond de twaalf, dertien jaar ui terst gevoelig voor hypnose. foto: anp Daarom verbaast het hem niets dat die tien Belgische kinderen na de „les" thuis zo maar in slaap vielen. „Ik ken een geval waar een leraar met leerlingen in die leeftijd eens De groepen zullen voorstellen formuleren voor de cao-be sprekingen van volgend jaar. In april discussiëren de leden van de FNV op meer dan hon derd plaatsen over de plannen van de vakcentrale. De overheid moet de vervui ling door het bedrijfsleven flink aanpakken. Het milieu heeft nu geen prijs, zo luidt de redenering, waardoor vervui len veel te goedkoop is voor het bedrijfsleven. „Het moet worden teruggedrongen via regelgeving of door er een hoge prijs op te zetten", aldus Stekelenburg. De FNV sloot in januari een convenant met het Verbond van Nederlandse On dernemingen om gezamenlijk de milieuvervuiling aan te pakken. Op een kijkdag georganiseerd door de Rijks belastingen in Amsterdam werden gisteren grote hoeveelheden in beslag genomen computers, foto apparatuur, auto's en andere huishoudelijke zaken ter veiling aangeboden. foto: anp AMSTERDAM Een half procent van een on derzochte groep van vijf honderd heteroseksuelen die sterk wisselende sek suele contacten hebben is besmet met het aids-virus. Dit blijkt uit een niet-re- presentatief onderzoek van de Amsterdamse GG&GD. Het onderzoek werd uitge voerd onder bezoekers van een polikliniek voor geslachts ziekten in Amsterdam. Het be trof mensen die geen drugs ge bruikten en ook geen homo seksuele contacten hadden. Er kunnen uit de resultaten geen definitieve conclusies worden getrokken, vindt R. Coutinho, aids-deskundige van de GG&GD. „Slechts de helft van de mensen die voor het onderzoek in aanmerking kwamen hebben er aan deel genomen. Over de andere vijf honderd weten wij niets". Volgens Coutinho is de enige mogelijkheid om daarover wel informatie te krijgen het ano niem testen van het bloed van de mensen die niet mee wil den doen. „Het weigerpercen- tage is bijzonder hoog terwijl het waarschijnlijk is dat juist de weigeraars ook de mensen uit risicogroep zijn". Volgens Coutinho blijkt uit onderzoek in de Verenigde Staten dat bij de weigeraars het percentage besmettingen vijf keer zo hoog kan zijn. „Maar het zal voor die groep nooit ineens oplopen van een half tot tien procent". Gedroogde Turkse vijgen weer te koop UTRECHT Vanaf dinsdag zijn in de winkels weer ge droogde Turkse vijgen en vij- gen'pasta's te koop. Ze werden op 16 december 1988 uit de handel gehaald in verband met een mogelijke besmetting met aflatoxine en door de im porteurs verzameld en opge slagen. Voor de keuring van deze voorraden en de nog in te voeren partijen heeft het mi nisterie van welzijn, volksge zondheid en cultuur een pro cedure ontwikkeld die door de importeurs moet worden toe gepast. Vijgen(pasta's) die vol gens deze procedure worden aanvaard, voldoen in principe aan de wettelijke normen voor aflatoxine. DEN HAAG Tien da gen onder hypnose is niet gezond, maar het is niet te vergelijken met tien da gen in coma. Het Belgi sche meisje van twaalf jaar dat door toedoen van haar leraar zo'n extreem lange periode in een waanwereld leefde, zal ook niets overhouden aan deze merkwaardige perio de uit haar leven. „Nog afgezien van het poten tiële risico, vraag ik me af waar zo'n experiment goed voor is", zegt Eric Hoencamp, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Hypnothera pie. Hij benadrukt maar weer eens dat hynose zich niet leent voor spelletjes. „Ik ga er maar even van uit dat die leraar eerlijke bedoelingen had, maar dan nog had hij dit niet mogen doen. Het is niet alleen niet netjes, maar ik denk dat het ook juridisch ontoelaatbaar is. Hij heeft misbruik gemaakt van zijn machtspositie en ik denk dat het een heel mooi proefproces zou kunnen ople- Ontwerper Castelbajac bedacht voor komende winter dit rood en geel geruite jack. foto: ap PARIJS In een tijdspanne van enkele dagen kregen we zo veel Schotse ruiten te zien, genoeg om alle Schotse clans twee generaties lang van passend textiel te voorzien. En voorts veel tweed en Shetland. Engeland is „in" bij de Franse ontwerper. Guy Paulin deed er nog een schepje bovenop en verkleedt vrou wen als knaapjes uit de tijd van Charles Dickens. Korte jasjes over mouwloze vestjes en degelijke knickerbockers, compleet met kwajongenspetjes. Zo wil Guy Paulin ons volgen de winter de straat opsturen. Zwart-witte kasjmierdessins vor men zowat de enige bedrukking die in Paulins ogen genade vindt en dan nog voornamelijk als voering van comfortabele driekwart jassen. "a twee dozijn varian- n op het thema camel 7 kastanjebruin bekent ook ontwerpster Chloë eindelijk kleur. Kort vestje van rode tweed, paars gilet en dito ge rende rok van een vooroorlogse lengte en rode blouse van wollen crêpe. Even bonte com binaties met even lange broekrokken, 's Avonds wordt de vamp in Chloë wakker. Dan draagt ze zwart satijn en crêpe en haalt ze zich lange snoeren git kralen op de hals. Karl Lagerfeld heeft zich blijkbaar la ten inspiriren door de lange benen van zijn lievelingsmannequin Inès de la Fressange. Stroopzwarte, paarse of groene wollen collants over de benen en zwart-wit geruite twee djasjes over de schou- Een tikje extravagant voor wie durft: een heldergroene „appel'-mantel van ontwerper Ungaro. foto: ap Daarentegen zocht Ungaro het dit jaar in absoluut perfectionis me. Zijn bruinieren pantalons en jasjes kregen een speels en vooral makkelijk te dragen karakter. Zijn avondkleding bood prachtige keuzes: korte jasjes van brocade, zwart-chiffon broe ken en glitter-blouses. Veel eenvoudiger was de aanblik van Guy Laroche-ontwerpen: een mannelijke look voor overdag en geklede japonnen voor de avonduren. WENS FNV: Snelle aanpak milieuprobleem UTRECHT De vakbe- weging moet snel het mi lieubeleid aanscherpen. Aandacht voor het milieu moet onderdeel gaan uit maken van het traditione le vakbondswerk. Dat zei voorzitter Stekelenburg van de vakcentrale FNV gisteren in Utrecht tijdens de presentatie van de nota ,,1989, omslag naar een scherper milieubeleid", die de Federatieraad van de FNV unaniem heeft goedgekeurd. NEW DELHI Pamella Bordes, de 27-jarige „muze van Westminster" die on langs onthulde dat zij met een reeks hoge Britten in tiem geweest is, is door haar onthutste familie niet alleen verstoten, maar moet de dood onder ogen zien als zij naar India terugkeert. „Wij hebben niets meer geza menlijk. Wij verafschuwen haar en zullen haar doden als zij naar India komt", zei één van haar verwanten die niet bij name genoemd wenste te worden. Shakuntala Chaudry, de moeder van de vroegere miss-India die voor de media op de vlucht is sinds sinds het schandaal tot uitbarsting kwam, heeft overigens ver klaard dat Pamella voor haar familie al „dood" is. „Als het waar is wat de kranten over mijn dochter schrijven, vindt de hele familie dat zij overeen komstig de wet gestraft wordt", zei Pamella's moeder. Pamella Bordes heeft gezegd geheimen te kennen die de doodssteek kunnen betekenen voor de Britse regering. Dat maakt deze zaak veel ernstiger dan de „Keeler-affaire". In 1963 moest de minister van de fensie John Profumo aftreden nadat bekend was geworden dat hij naar bed geweest was met Christine Keeler, die in dezelfde periode haar gunsten tegen relatief geringe betaling aanbood aan een militaire at taché van de Sovjet-ambassade in Londen. De 27-jarige vroegere miss-In- dia haalde de voorpagina's in binnen- en buitenland toen was komen vast te staan dat zij twee baantjes had: assistente van de Conservatieve afge vaardigde David Shaw en dure call-girl 1.800 gulden per nacht of 7.200 gulden voor een weekeinde. Echt pikant werd de zaak pas toen duidelijk werd dat zij in privécontact gestaan heeft met hoofdredacteur Andrew Neil van de „Sunday Times" en mi nister van sport Colin Moyni- han. In het Lagerhuis is een onderzoek gaande, hoe zij ken nelijk zonder grondig antece dentenonderzoek aan een toe gangsbewijs voor het parle ment kon komen. Veiling PvdA: opheldering versoepelen sancties tegen Zuidafrika (Van onze- parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA- fractie in de Tweede Ka mer wil dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zijn uitlatingen over een eventuele ver soepeling van de sancties tegen Zuidafrika nader toelicht. Direct na het paasreces zal de bewinds man in de Kamer tekst en uitleg moeten geven, meent de oppositie. De bewindsman zou bereid zijn de sancties aan te passen indien Zuidafrika zijn handte kening onder het Non-prolife ratieverdrag plaatst. In dit verdrag beloven landen die nog geen atoomwapens heb ben, deze ook niet te maken en controle toe te staan op deze belofte. Zuidafrika staat op het punt atoomwapens te vervaardigen. Onderdeel van het Non-proli feratieverdrag is samenwer king op nucleair terrein. Dit staat echter op gespannen voet met de sancties die de Europe se Gemeenschap tegen Zuid afrika heeft afgekondigd. Van den Broek zal, als er een keuze gemaakt moet worden tussen toetreding van Zuidafrika tot het verdrag en geen sancties, kiezen voor toetreding. Vol gens PvdA-kamerlid Wallage is het van belang dat Zuidafri ka tekent maar hoeft dat zeer zeker niet te leiden tot een verzwakking van het sanctie pakket. (ADVERTENTIE) ARROW FELICITEERT DEBONNETERIE MET HAAR HONDERDSTE VERJAARDAG Speciaalgesty led shirt met jubileum 'crest* in de boord. In beperkte oplage geproduceerd. Streepdessin in blauw, bleu, rood, olijf en groen. Mt 37 t/m 44. Felicitatieprijs f89,90. DEBONNETERIE een imaginaire reis maakte. Je kent dat wel: stel je voor dat we met het vliegtuig naar dit of dat land gaan; zie je het voor je, zie je het strand? Eén leerling was daar maar heel moeilijk weer uit terug te ha len. Zoiets lijkt ontzettend veel op wat je met hypnose kunt bereiken. Ik denk dat in het geval van dat Belgische meisje je haar toestand van de afgelo pen dagen het best kunt ver gelijken met een shock. Een gedeeltelijke aanwezigheid, die veel mensen wel kennen uit een periode van rouw - je bent er wel en je bent er niet, je bekijkt alles van ver af". In Israel, weet Hoencamp, is wettelijk bepaald dat alleen artsen en psychologen hypnose mogen gebruiken bij een be handeling. Ieder ander die het toepast, wordt vervolgd. „Dat geeft weliswaar duidelijkheid, maar ik denk toch niet dat het zinvol is", zegt hij. „Ik pleit voor het gezonde verstand, zo wel bij mensen die hypnose toepassen als degenen die het ondergaan. Daarmee kun je veel ellende voorkomen, hoe wel je hypnose natuurlijk al tijd kunt misbruiken. Maar dat geldt, helaas, toch eigenlijk voor alles".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5