,Oervert rouwen in kerk moet hersteld worden" kerk wereld beroepingen Evangelische organisaties willen jeugd laten hollen brieven lezers £eidóc Soutan Ui >weer L Ji GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSointmt WOENSDAG 22 MAART 1983 PAGINA BIN Paus in september 1991 naar Hongarije BUDAPEST Paus Johannes Paulus II zal in september 1991 een bezoek brengen aan Hongarije. Het zou het eerste bezoek zijn aan een andere communistische staat dan Po len, zijn vaderland. Dat heeft het Hongaarse persbureau MTI gisteren gemeld. MTI meldde dat Politburo-lid Imre Pozsgay maandag in audiëntie was ontvangen door de paus in Vaticaanstad om het bezoek te bespreken. Poszgay, een van de bekende hervormers in de Hongaarse communistische partij, was in Rome om een congres van de Italiaanse zus terpartij bij te wonen. De Hon gaarse president Bruno Straub nodigde de paus vorig jaar uit na een verzoek daartoe van de Hongaars rooms-katholieke geestelijkheid. Karei de Grote-prijs voor Roger Schutz AKEN Roger Srfhutz, de oprichter van de oecumenische ge meenschap in Taizé, krijgt dit jaar de internationale Karei de Grote-prijs van de stad Aken. De prijs wordt uitgereikt aan mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de een wording van Europa. Schutz wordt onderscheiden voor zijn bij drage aan de toenadering tussen volken en godsdiensten, aldus het comité dat de prijs sinds 1950 beschikbaar stelt. Onder zijn leiding is de „confessioneel niet gebonden religieuze gemeen schap' die veertig jaar geleden in het Franse dorp werd ge sticht, uitgegroeid tot een „voortdurend concilie van de jeugd". Frère Roger Schutz (74) ontvangt de Karei de Grote-prijs op 4 mei uit handen van burgemeester Kurt Malangre van Aken. Vorig jaar kregen Mitterrand en Kohl de prijs. De sterke vermag het meeste in zijn eentje Betere public relations voor kerken nodig (Vervolg van de voorpagina) HILVERSUM Kerken moeten hun „public rela tions" beter verzorgen. En: mensen moet duide lijk worden gemaakt dat kerken in de sfeer van de persoonlijke aandacht (pastoraat) veel te bieden hebben. Dat zijn enkele „aanbevelin gen" voor de kerken, afkom stig van het CDA en de NCRV naar aanleiding van een on derzoek waaruit blijkt dat nog slechts 49 procent van de Ne derlanders zich kerkelijk wil Drs. A. M. Oostlander, direc teur van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA zei in een reactie op de uitslag van het onderzoek dat in de mo derne samenleving die wordt gekenmerkt door automatise ring en dergelijke de behoefte aan persoonlijk gerichte aan dacht van grote betekenis is. De kerken hebben daarin een eeuwenlange traditie en ze zouden die kwaliteit beter moeten uitdragen, aldus Oost lander. NCRV-directeur mr. A. Duy- ser oordeelde dat de kerken meer aan de verzorging van het public relations zouden moeten doen. Veel mensen hebben een verkeerd beeld van de kerk. „De kerk is bij voorbeeld veel levendiger dan veel mensen denken", aldus Duyser. De voorzitter van het CNV, H. Hofstede, zei in een reactie dat het CNV de christelijke waar den van naastenliefde, verant woordelijkheid en gerechtig heid de moeite waard vindt voor de hele samenleving. De toenemende onkerkelijkheid is naar zijn oordeel niet van in vloed op het beleid van de christelijke vakbeweging. „We zijn een christelijke vakbewe ging en dat steken we niet on der stoelen of banken. We wil len dat blijven ook en iedereen is vrij om lid te worden of niet". De secretaris van de Raad van Kerken, ds. W. van der Zee vond dat de stijging van het percentage onkerkelijken erg meevalt. „We dachten een aantal jaren terug dat het veel sneller zou gaan", zei ds. Van der Zee. „De stijging zal nog wel even doorgaan, maar we weten natuurlijk niet hoelang. Goede hoop In een reactie zei kardinaal Si- monis desgevraagd: „De cijfers komen me nu onder ogen en ik moet er eerst goed over na denken, maar als het 'gehalte' van degenen die zich nu nog katholiek noemen en het ka tholieke geloof belijden en be leven hoger wordt, dan heb ik goede hoop voor de toekomst". Een woordvoerder van de Ka tholieke Schoolraad vindt het voorbarig te reageren op een onderzoek dat hij niet kent. „We weten allemaal dat er on kerkelijkheid gaande is, maar hoe definiëren we de mate van betrokkenheid bij de kerk? Bovendien is mij de vraagstel ling niet bekend. Deze gege vens zijn niet zo gemakkelijk te duiden", aldus de heer W. van Walsteijn. zaamheden (prot.geestelijke ging bij de Koninklijke Marine) D. Huurman te Genderen en Ooeveren. Aangenomen het beroep 's-Gravenhage) Mw.M. Terlouw- Sterk, predikant voor buitengewone i/.gerel.) P. Hendriks te Hengelo het Jeugdwerk) C. Bergstr'/ïr te Heerhugowaard-Veenhulzen. Be dankt voor Nieuw-Amsterdam J. Verdijk te Westerlée. KANSEN VOOR PAROCHIEONTWIKKELING MAAR: WARNSVELD - „Een pa rochie die de secularisatie van de huidige westerse samenleving als uitdaging ziet en op basis daarvan haar activiteiten vorm wil geven, biedt de mees te kansen". Dat zegt Nico Derksen in een proef schrift over parpchie-ont- wikkeling onder de titel „Eigenlijk wisten we het wel, maar waren we het vergeten". Derksen heeft voor zijn onderzoek vijf endertig parochies in Gelderland intensief on derzocht en hij houdt zich al jaren bezig met paro chie-ontwikkeling en toe rusting van vrijwilligers. Anders dan vele kerkleiders beschouwt hij die secularisatie niet als een „Godsverduiste ring", maar als een weldaad voor de cultuur en het chris telijk geloof. Het biedt moge lijkheden en kansen. Voor de gelovigen ligt er de kans om te ontdekken dat alle functies die de godsdienst in de sa menleving heeft verloren, niet het wezen daarvan uit maken. Godsdienst mag dan wel een privé-zaak geworden zijn, maar hoeft daarom niet minder persoonlijk te zijn. Juist een persoonlijk geloof,- en dat is voor Derksen iets anders dan een individualis tisch geloof - dat samen met anderen beleefd wordt, bezielt het menselijk leven, steunt elke actie om de ethische waarden hoog te houden en motiveert het sociale en poli tieke engagement van christe- Opbloeien Echter: dat persoonlijke ge loof te laten opbloeien in het dagelijkse wel en wee van de parochie blijkt niet zo een voudig te zijn, zo komt uit zijn onderzoek naar voren. Parochieontwikkeling staat of valt met het vermogen van pastores en vrijwilligers om hun geloofsbeleving ter spra ke te brengen, zegt hij. „Die ervaringen zitten in een putje, ze zijn dichtgegroeid. Als je ze aanboort, dan zeggen mensen: 'Verrek, ik heb daar wel ge dachten over, maar daar was ik niet opgekomen'. Vaak heb ik die uitspraak gehoord bij Sarochievergaderingen. Oh ja fico, nu je het zegt, we wisten het wel, maar we zijn het ver geten. Vandaar de titel van mijn onderzoek". Derksen: „Het ontwikkelen van een persoonlijk geloofsge- weten of een persoonlijke ge- loofsherinnering moet in feite nog gebeuren". „Geloven en het meer irrationele is niet af wezig in onze cultuur, ons denken envoelen, maar wordt niet gemakkelijk aan gesproken en soms verdron gen. Parochies zullen zich daar dwars tegen in moeten ontwikkelen. Er wordt hard gewerkt en veel gedaan in de parochies, maar mensen ko men niet bij elkaar op ver haal. Er is nog maar weinig vrijmoedigheid ontstaan om elkaar te vragen naar het per soonlijke geloofsleven of el kaar daarover te vertellen. Natuurlijk loop je met je per soonlijke leven niet snel te koop. Voor de continuïteit van parochies vind ik het van belang dat er nieuwe aanspre kende liturgische rituelen ge vonden worden. En een nieu we geloofstaal. Vormen van communicatie, waarin men sen elkaar aanspreken op hun geloofservaring. Dat klinkt allemaal zwaar theoretisch, maar wat ik bedoel is simpel. Nico Derksen: „Als je bij mensen naar de diepte van hun erva ringen boort, dan knappen ze daar van op." FOTO: PERS UNIE ervaringen, waar ze anders bijna te bescheiden voor zijn. Als je bij mensen naar die diepte van hun geloofserva ringen boort, dan knappen ze daar van op." Dat het schort aan deze per soonlijke geloofscommunicatie in de parochies ziet hij als een van zijn ontdekkingen. Een Het gaat erom dat mensen in de parochie elkaar niet alleen vragen over de koffie, thee en de was stellen, maar ook over hun zieke kind, hun zieke man, hun man die geen werk meer heeft, of hun vrouw die het allemaal te zwaar is. Hoe geloven en de relatie met God daarin meespeelt. Dat ze el kaar durven te vragen naar andere is het gegeven dat in veel parochies de band met de bisschop of het bisdom verlo ren is geraakt. Die band wordt als teleurstellend of ne gatief ervaren of komt über haupt niet ter sprake. Gelovi gen zijn teleurgesteld in de bisschoppen, voelen zich door hen op ethische gronden afge wezen. Derksen acht dat geen gezonde ontwikkeling voor de voortgang van de parochies. Hij spreekt van een geschon den „kerkelijk oervertrou- wen", dat hersteld zal moeten worden. „Als je Op een tak in een boom zit, moet die tak wel stevig aan die boom zit ten. Werk en leef je in de kerk, dan moet je stevig op die tak kunnen zitten. Moet je voortdurend kritiek leveren op de kerk, omdat de vertrou wensrelatie met het leider schap verstoord is, dan zaag je de tak door waarop je zelf zit. Als werker in de kerk, man, vrouw, gewijd, niet-gewijd, heb je een oervertrouwen no dig. Dat geschonden oerver trouwen moet erkend worden en wederzijds hersteld wor den. Lukt die wederzijdse dia loog niet, dan zullen de bis schoppen het verliezen. De parochies daar niet van bloei en. Dan ontwikkelen ze zich verder op hun eentje. Net zo als mensen bij hun geloofs- herinnering elkaar aanvullen, verrijken en corrigeren, zo moeten parochies elkaar aan vullen in hun creativiteit met het omgaan met de eigenlijke boodschap van Jezus van Na zareth." THEO KRABBE Nico Derksen, Eigenlijk wisten we het wel, maar we waren het vergeten. Een on derzoek naar parochieont wikkeling en geloofscom municatie. Uitgave Kok, Kampen. Prijs 55,* Haastig gebed Hals over kop moesten de deelnemers aan een dienst in een synagoge In een voorstad ten zui den van Parijs het gebouw ontvluchten nadat er brand was uitgebroken. Terwijl een pdlitleagent op wacht stond, voltooiden de joden hun gebeden. Criminele aanwijzingen voor de brand in de bioscoop zijn vooralsnog niet gevonden. foto: ar WARC overweegt schorsing van Zuidafrikaanse kerk DEN HAAG De Evangeli sche Presbyteriaanse Kerk in Zuidafrika loopt het risico te worden geschorst als lid van de Wereldbond van Hervorm de en Gereformeerde Kerken (WARC). De reden is de steun van leiders van deze kerk aan de regering van het thuisland Gazankulu. Dat heeft James van Hoeven, medewerker van de WARC, desgevraagd laten weten aan het progressieve Zuidafrikaanse weekblad The Nèw Nation. De Evangelische Presbyteriaanse kerk is voort gekomen uit het zendings werk van Zwitserse kerken, die ook nu nog grotendeels de financiële lasten dragen. De kerk, die 30.000 leden heeft, sloot zich in 1983 aan bij de Wereldraad van Kerken. ARNHEM Evangelische organisaties proberen in juni de christelijke jeugd van Nederland aan het hollen te krijgen. Onder het motto 'Er gaat een vuur door Nederland' organi seren zij een fakkelestafette die in ieder geval alle provin ciehoofdsteden moet aandoen. „Evangelische jongeren lopen wel van de de andere, maar ze geven vaak niet thuis als de handen uit de mouwen moeten worden gestoken", zegt Annelies Barth. Samen met enkele andere vrijgestelden is zij al maanden bezig met de organisatie van deze Torch Run, een interna tionaal initiatief met het doel jongeren te interesseren voor de zendingsopdracht. Het is de bedoeling dat van 10 tot 17 juni twee groepen van ongeveer veertig ervaren hardlopers enkele fakkels van stad naar stad brengen en in hun kielzog rennende enthou siastelingen, gekleed in een Torch Run t-shirt, weten mee te krijgen. Tegelijk worden her en der activiteiten georga niseerd „met een sterk uitdagend en evangeliserend karak ter". „Vrouw-onvriendelijkheden" in liturgie worden onderzocht VUGHT Een van zeven vrouwen werkt op verzoek van de bisschoppen conferentie aan een rapport over 'vrouw-onvriendelijkhe den' in de rooms-katholieke liturgie. De commissie wil vooral onderzoeken of in de huidige liturgie op het gebied van het taalgebruik, de sym boliek en de rolverdeling de vrouw tekort wordt gedaan, aldus mevr. D. Vernooij van de werkgroep Vrouw en Kerk van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving. De commissie stelt het onder zoek in op verzoek van de werkgroep en de Unie Neder landse Katholieke Vrouwen organisaties, waarin vijf ka tholieke vrouwenbewegingen samenwerken. In hun reactie op het slot-do- cument van het Landelijk Pastoraal Overleg over de li turgie, dat in 1986 werd ge houden, erkenden de bis schoppen dat bepaalde aspec ten van de liturgische vorm geving vragen oproepen waarvoor vooral vrouwen ge voelig zijn. „Voorstellingen, zienswijzen en woorden die ons 'vrouw-onvriendelijk' voorkomen, vragen in de ver kondiging en in de liturgische en catechetische vormgeving om een zorgvuldige bespre king en toelichting. ih I •lijk geschreven De :tie behoudt zich echt voor mgezon- Woordgeslach t Tot mijn verbazing las ik in de krant een artikel over „de Frankenslag". Een weg door de duinen, een „slag", is onzij dig. Ook volgens Van Dale is het „het slag". Men spreekt en schrijft dus: „het Rijslag, het Scheveningse Slag, het Wasse- naarse Slag, het Kolenwagen slag en het Frankenslag". Al Voorburg mierenhoop Het gemeentebestuur van Voorburg is bang dat het in wonertal binnen afzienbare tijd onder de 40.000 zal dalen. Dat betekent dat de dan min der grote gemeente 148.000 gulden minder van het Rijk zal ontvangen, er twee raads- zetels minder op na moet hou den, terwijl wethouders, raads leden en (nieuwe) gemeente ambtenaren een lager salaris of kleinere vergoeding zullen ontvangen. Burgemeester Een hoorn denkt nu via grondruil een deel van het grondgebied van Leidschendam te bemach tigen, te weten het grotendeels onbebouwde gebied tussen de A4 en de Vliet, waarbij hij ge makshalve het Zeeheldenwijk je van Leidschendam ook maar meeneemt. De schrik slaat de Voorburgers echter om het hart waar de burge meester zegt behalve aan be bouwing op het nieuwe gebied, ook te denken aan het uit plaatsen van sportvelden die nu als welkome groengebieden in de toch al zo dichte bebou wing van Voorburg liggen, naar de overkant van de Vliet om vervolgens de hierdoor vrijkomende terreinen ook nog eens vol te bouwen. Dat kan betekenen dat, naast het Vliegermolen- en Corbuloge- bied, sportpark 't Loo en de terreinen van Devjo en Tone- gido bebouwd gaan worden (het liefst met flats natuurlijk want dat geeft de meeste in woners) en dat alle sportterrei nen in de zone aan de Vliet geconcentreerd worden. Zeg dan maar 'dag' tegen wat nu met toenemende moeite nog Mooi Voorburg en het Dorp aan de Vliet genoemd kan worden. Temeer daar uit de reactie van wethouder Van' Erp van Leidschendam in de krant blijkt dat er tussen de twee gemeenten best wel eens zaken gedaan kunnen gaan worden. Mr. P.J. de Smidt, Ombudsman bewijst waardf VoRIG jaar heeft het bureau van de Nationale Ombudsm pi meer dan tienduizend klachten ontvangen van burgers gedragingen van de overheid. Daarbij ging het opvallei vaak om het trage tempo waarin veel overheidsorganen ke f nelijk werken. Terecht stelt de ombudsman in zijn deze ws verschenen jaarverslag, dat de burger van die overheid een heel andere instelling mag verwachten. Bij alles w overheidsdienaren doen moeten zij in de eerste plaats best w'< fen dat hun aanpak gekarakteriseerd moet worden dSp1 voortvarendheid. DEN I druk t anwe litievei Ongevi veekei Nederl 'ranki kc w Marok iPasen 'at bli jaar 2 In samenhang met de traagheid signaleert de ombudsm tezelfdertijd dat de overheid óók vaak zwijgt op momenli waarop zij nadrukkelijk zou moeten spreken; en dat nog in dit informatietijdperk. Andermaal wijst de ombudsmi erop dat bijvoorbeeld op een schriftelijk verzoek uit de bu gerij, van welke aard dan ook, een reactie moet komen, zijn minst een schriftelijke kennisgeving van ontvangst, traagheid en de zwijgzaamheid waarin een overheid zich hullen, brengen risico's met zich mee. Verlies van respect vertrouwen van de burger bijvoorbeeld, als gevolg van voelens van machteloosheid, frustraties, ergernis of woede WlE zich afvraagt of de overheid nu haar deze spiegel voorgehouden er het komende jaar iets aan zal doen, ki optimistisch zijn. Enkele veroordelingen, terechtwijzigingf en adviezen van de Nationale Ombudsman in het vorig jaa verslag hebben een positieve uitwerking gehad. De PTT 1 beterde bijvoorbeeld de klachtenregeling voor mensen problemen hebben met hun telefoonrekening. Het ministei van landbouw nam meer juristen in dienst die zich ginge bezighouden.met bezwaarschriften tegen de superheffing die over deze materie de nodige inlichtingen konden t schaffen aan de betrokken boeren. En het ministerie van derwijs werd duidelijker in zijn informatie aan students over de studiefinanciering. STUK voor stuk gaat het daarbij om kwesties die voor mensen herkenbaar zijn en waarvan de oplossing inmidde veel ergernis heeft Weggenomen. Wanneer deze kentei zich over een breder vlak doorzet, dan wordt daarmee noodzaak nog eens duidelijk onderstreept voor het indei genomen besluit een instituut als de Nationale Ombudsm;c in het leven te roepen. Met een niet gering optimisme daarbij ook kunnen worden gesteld dat daarmee op lange termijn tevens het bestaansrecht van die Ombudsman ondergraven. Als we dat moment ooit mogen beleven, zal dat in elk geval ook een gelukkige ontwikkeling zijn. Maartse buien DE BILT (KNMI) Morgen wordt op de zuidflank depressie nabij IJsland polaire lucht naar onze omgeving ge voerd. Zoals de naam al zegt is de lucht vrij koud vooral op grotere hoogte. Dit geeft een weertype met een wisselende bewolking waarbij buien ont staan die mogelijk vergezeld gaan met hagèl of natte sneeuw. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 4 graden en morgen overdag loopt het kwik op tot om streeks 7 graden. Tussen de buien door kan de zon toch nog flink schijnen maar door dat er vrij veel wind is blijft het voor de tijd van het jaar wat koel, het zou zo'n graad of 11 moeten zijn. De wind waait uit het zuidwesten en is krach tig, aan de kust en op het IJs- selmeer neemt de wind toe tot hard of stormachtig. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: verander lijk bewolkt. Plaatselijk buien, vooral landinwaarts en op iets grotere hoogte als sneeuw. Middagtemperatuur 6 tot 8 graden. Britse Eilanden: morgen voor al in het westen veel regen, vrijdag tijdelijk opklaringen maar later in het westen op nieuw regen. Middagtempera tuur van 8 graden in het noor den tot 11 graden in het zui den. Denemarken, noord-Duitsland en Benelux: af en toe zon en plaatselijk een bui. In de nacht van morgen op vrijdag west naar oost tijdelijk regen. Middagtemperatuur van 7 gra den in noord-Denemarken tot 10 graden meer naar het zui den. Noord- en west-Frankrijk, midden- en zuid-Duitsland: af en toe zon, plaatselijk een bui. Vooral in de nacht van mor gen op vrijdag tijdelijk regen. Middagtemperatuur 8 tot 12 graden. Alpengebied: noord van de Al- penhoofdketens meest veel be wolking en af en toe regen, vooral op vrijdag, boven de 1200 meter ook sneeuw. Ten zuiden van de hoofdketens droog en soms vrij zonnig. Middagtemperatuur in de da len en in het laagland in het noorden rond 8 graden, zuidzijde tot 14 graden. NEW a nitiel stuur tiffing lij de ring ,teru| Zuid-Frankrijk, noord-Itd en noord-Joegoslavië: vrij zoj nig. In het Rhönedal en om» ving een krachtige Mistri! Middagtemperatuur 13 tot 1 graden. Spanje en Portugal: langs d| noordkust en in noord-Porti gal wolkenvelden, maar ovei wegend droog, overigens over wegend zonnig. Middagtei ratuur van 14 graden noorden tot 23 graden langs 1 zuidkusten en in zuid-Por gal. Midden en zuid-Italië, Joegoslavië: veranderlijk be l wolkt. Plaatselijk buien, vooi al landinwaarts. Aan 2 vrij zonnig. Middagtemper; tuur van 16 tot 18 graden. Griekenland: veranderlijk b wolkt. Plaatselijk buien, met onweer, het meest i binnenland.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2