Ronald Spelbos treft maatje Theo Vonk weer 'lympisch elftal aakl geen indruk Jong Oranje rammelt aan alle kanten FC Den Haag is favoriet voor derde periodetitel Wim Hofkens blij met herontdekking ART IS - :>ORT EeidaeSoiwtmt WOENSDAG 22 MAART 1989 PAGINA 15 jort op tv 3,95 indaag ld 2, 22.35 uur: IJsgala ien. derland 3, 19.55 uur: Voetbal: lerland-Sovjetunie. Ierland 3, 21.57 uur: Studio Igië Frans, 19.24 uur: Paar- 1, 23.00 uur: Sportsnight. Channel, 18.00 uur: Euro- Channel, 19.00 uur: Euro- Karei Jansen in informatiecommissie DEN HAAG De informa tiecommissie van het betaald voetbal is namens de Vak bond voor Contract Spelers (VVCS) en de Centrale Spe lers Raad (CSR) uitgebreid met Karei Jansen. De op- richtig van deze 'raad van wijze mannen' is de eerste stap om uit de bestuurscrisis in het betaalde voetbal te ge raken. De commissie bestaat verder uit de voorzitters Van Praag (Ajax), Sprengers (VVV), Aalbers (Vitesse) en Bouwer (DS'79). Het vijftal gaat nu op zoek naar een on afhankelijke voorzitter. Derde zege voor ijshockeyploeg SYDNEY Het Nederlands ijshockeyteam heeft ook de derde wedstrijd in het wereldkampioenschap in de C-groep, dat in Sydney wordt gehouden, gewonnen. Na Zuid- en Noordkorea werd gisteren Bulgarije verslagen. In de derde wedstrijd werd het 4-1. De tussenstanden waren: 2-1 1-0 1-0. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Mollen, Stoer, Louwers en Van Gerwen. Strafminuten 14-12. Net als in beide voorgaande wedstrijden had Nederland een groot overwicht. De verdediging was goed gesloten. De Bul garen kregen slechts vijftien schietkansen met één treffer als resultaat. Oranje creëerde zelf 44 kansen. Slechts vier werden er be nut. Louwers en Berteling misten zelf penalties. Het afma ken bleef een probleem voor coach Larry van Wieren. Hij hoopt dit in de volgende wedstrijd op te lossen door Geesink in de verdediging te zetten. Donderdag speelt Nederland tegen China, dat dinsdag met 3- 5 van Hongarije verloor. Toto compleet DEN HAAG Na de wedstrijd NAC - Den Haag, die giste ren eindigde in 1-2, is de uitslag van toto 11 van afgelopen week einde compleet. Een juist inge vuld rijtje ziet er als volgt uit: 1-3-2-1-1-2-1-1- 3-2-1-1. Toto ge lijk: 8-10-14-16- 21 toegevoegd 28. Nigel Short houdt zich in Amsterdam niet alleen met schaken bezig. Timman zeker van zege AMSTERDAM Jan Timman weet zeker dat morgen een gele fresia naar hem wordt genoemd. Die eer valt hem te beurt als hij de schaakvier kamp in Amsterdam wint en dat is sinds gisteren zeker. Timman speelde remise tegen de IJslander Hjartarson en zag zijn tot dan belangrijkste con current Salov verliezen. Met nog één ronde, die morgen word afgewerkt, heeft Timman één punt oorsprong op de Brit Nigel Short. Weliswaar kan die gelijk komen, maar volgens het gehanteerde Sonnenborn-Berger systeem is de Amsterdammer dan toch winnaar. Hij revancheert zich daarmee voor de zwakke prestatie van vorig jaar, toen hij uit de zes par tijen van de vierkamp een punt be haalde. Nu staat hij al op vier uit vijf. van de weinige momenten dat een Russische voetballer moeite had met een Nederlandse bnent. FOTO: ANP n 30,-// Ruiten, /npisch elftal heeft gis- iburg 12, n oefenwedstrijd n de Sovjetunie met 1- |wonnen, maar maakte indruk. Invaller n Gorré van SVV rde in de slotfase het e doelpunt. deurloze vertoning tegen lympische ploeg van de :tunie toonde onmisken baar aan, dat er met het oog op de Spelen van Barcelona in 1992 voor de technische lei ding in Zeist nog heel veel werk te doen valt. Het late doelpunt van Gorré was goed voor het moreel, meer ook Van de beroemde „Zeister vi sie" was op de kille Vijverberg hoegenaamd niets te bespeu ren. De voormalige UEFA-in- ternationals demonstreerden tegen de wereldkampioen van 1986 (junioren) stuk voor stuk een aardige techniek, maar van enig rendement in aanval lend opzicht was geen sprake. Houben. Toeschou- Nederland: De Ron; Refos, Sas, Hee- Boer, Roy. Sovjetunie: Stautsje; Benko (Moroz), Zajets, Tetradze, Bezhenar; Tsjoegaj- nov, Tedejev (Matvejev, Nikiforov), Popovitsj; Salenko, Timosjenko, On- opko. 10.-. Tel. Wouters. FOTO: DIJKSTRA ieblessure Wouters I18i del. Tel. .6 Ghia '8 U km, t 49C lederlands elftal dat Eindhoven een Idschappelijke wedstrijd de Sovjetunie afwerkt, fcjacied raakte gistermid- bij een training gebles- r 1 aan de rechterknie, ters kwam in botsing met m Theo Snelders. Club- Mark Verkuyl werd bondscoach Thijs Li- als vervanger opgeroe- ialant '86 H.91982 hij voegt zich bij de In de basis-opstelling Fred Rutten (FC Twen- plaats van Wouters in. !nder"echt)S HofkenMKV^Meche- Koenian (PSV). Rijkaard (AC Mi jtten (FC Twente). Vanenburg Vinter (Ajax); Van Basten (AC Mi- llit (AC Milan). Huistra (FC Twen- erves: Metgod (Haarlem). Rutjes, Verkuyl (Ajax)6 laas ni< n tevorefs. n te do( lats waa U Kagi ?els M.O. 9.. tolk, rtaalster ïuisd brug 4a AAT iunt bus ZWOLLE Jong Rus land hoefde gisteravond in de oefenwedstrijd tegen Jong Oranje in Zwolle slechts één helft voluit te gaan. In Zwolle was dat ruimschoots voldoende om een aan alle kanten rammelend Jong Oranje met 0-1 te verslaan. De beslissende treffer kwam vlak voor rust op naam van Kolivanov van Dyna mo Moskou. Bondscoach Nol de Ruiter krijgt nog handen vol werk van zijn elftal een hechte een heid te maken voor het kwali ficatieduel voor het toernooi om het Europees kampioen schap op 25 april tegen West- Duitsland. De jeugdige Oranje klanten waren tegen de Sov jetunie totaal niet op elkaar in gespeeld. De Sovjets hadden een groot technisch en fysiek overwicht, maar verzuimden hun suprematie in een hand vol treffers om te zetten. Zij hadden zelfs de steun van FC Twente-verdediger Scharmin nodig om de score te openen. Hij verspeelde in de 44e mi nuut de bal knullig aan Koli vanov, die doelman Ricardo de Jongh vervolgens kansloos liet met een harde schuiver. Jong Oranje - Jong Rusland; 0-1 (0- 1): 44 Kolivanov 0-1. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschouwers: 1.500. Jong Oranje: De Jongh; Elzinga (Blinker), Duim, Verlaat, Scharmin; Laamers (Vonk), Linskens, Berg kamp (Van Ankeren); Vurens, Vis- caal, Sneekes. Gele kaarten: Solovt- sov en Platnitski (beiden Sov). Jong Rusland; Kavtoeb; Ketasjvili, Tbadadze, Solovtsov, Loezjnisji; Mos- tovoi, Konsjelkis, Platnitski; Sjmato- valenko, Kobelev, Kolivanov. iRDESPORT sportuitslagen Krajicek (Ned)-Nganga (Eng) 1-6, 6-3, ysugar Baldwin, 3. Colaf Pride. koers, 1609 m: 1. Carole Ash- Pools) 2.05,9-1.18,2, 2. Easy 3. Charme Uithuizen. Niet ge- in ,d i koera! trio 41,20. 2000m: 1. WinoWeber Wrede) 2.37,4-1.18,7, 2. Anton 3. Bright Speed. Toto: win- 3,40, plaats 1,80, 1,40, koppel trio 28,40. koers, 2000 m: 1. Bobo Bui- (A. Posthumus) 2.39,5-1.19,8, Achtste koers, 1609 m: 1. Belly Dan- SïsonSXf^ eT VOETBAL Engeland Arsenal-Charlton 2-2, Queen's Park Rangers-Luton 1-1. Stand aan kop: 1. Arsenal 29-56, 2. Norwich 27-53, 3. Mlllwall 28-49, 4. Liverpool 26-45. Schotland Beker: Celtic-Heart of Midlothian 2-1, Glasgow Rangers-Dundee United 1-0. i Wielinga, 3. Bonanza Bos. trio 690,70. koers, 2000 m: 1. Zoef Ulthul- (M. Elzinga) 2.39,6-1.19,8, 2. an Jensen, 3. Aquavit, 4. An- Niet gestart: Affco Fortuna, W. Toto: winnend 4,40, plaats 1,10. 1,10, koppel 11,10, trio 1. Boni (P. IÏ plaats 1,30, 1,70, 3,20, (C. Wortel) 2.41,2-1.20,6, 2. Betram Rodney, 3. Ashley Siro. Toto: win nend 6,00, plaats 1,20, 1,40, 1,10, koppel 15,50, trio 111,40. w-5 (bi) juiste rijtje 8-8-7-9-4) is f. SCHAKEN Vierkamp In Amsterdam 5e ronde: Timman (Ned)-Hjartarson Short 3, 3. Salov 2 1/2, 4. Hjartarson 1/2. TENNIS Toernooi in Tel Aviv Damesenkelapel, kwartfinales: Van der Torre-Mayer (Isr) 7-5, 6-3, Van Dierendonck-Gheorghe (Wdl) 6-1, 1- 6, 1-6, Vis - Corlat (Isr) 1-6, 1-6. Damesdubbelspel, halve finales: Van der Torre/Vis-Czopek/Billingham (Pol/Eng) 7-5, 4-6, 7-5. WIELRENNEN Catalaanse week Recio (Spa) 5.02,52, 2. Guay (Fra), HHse?BRD) 0.I liott (GBr), 5. Hermans (Ned), 6. Do- mlnquez (Spa), 7. Salvador (Spa), 8. Strazzer (Ita), 9. Queceto (Spa), 10 ej)_ 38 Hilse, 134. Kools (Ned) 10,51, 138. Harmellng (Ned) z.t. Algemeen klas sement: 1. Elliott 7.26,49, 2. Recio 0,04, 3. Müller (Zwl) 0,05, 4. Villanue- va (Spa) 0,06, 5. Dletzen (BRD) 0,07, 6. Peeters (Bel) 0,08, 7. Szosteck (Bel) z.t., 8. Brüggmann (Zwi) z.t., 9. Hilse 0,09, 10. Aynat (Spa) z.t., 19. Draaijer 0,10, 27. Beuker 0,11. 29. Suyker- buyk z.t.. 52. Nljboer 0,14, 95. Her mans 0,20, 124. Harmeling 10,58, 133. Kools 11,08. ENSCHEDE Twee Alkmaarse maatjes van weleer worden volgend seizoen collega's bij FC Twente. Zes seizoenen lang bemanden Theo Vonk en Ronald Spelbos de verdediging van (toen nog) AZ'67, een decen nium later wordt de sa menwerking tussen bei de oud-verdedigers her steld. Eerst werd Theo Vonk tot technisch direc teur benoemd en vervol gens werd de aanstelling van Ronald Spelbos tot veldtrainer bij FC Twen te bekend. De oud-inter national, nu nog spelend voor zaterdag eerste klasser DOVO, heeft een verbintenis voor twee jaar, met een optie voor een derde seizoen, on dertekend. Vonk en Spelbos kennen el kaar dus als geen ander. Na hun gezamenlijke carrière bij AZ '67 besloot Vonk zich eind jaren zeventig/begin ja ren tachtig te richten op zijn trainersloopbaan en maakte Spelbos verder furore als voorstopper bij Club Brugge (twee jaar) en Ajax (vier sei zoenen). De verdediger, die ooit begon bij het Utrechtse Velox en in het verleden ook bij SC Amersfoort onder con tract stond, speelde naar ei gen schatting vijftig Europa Cupduels en kwam twintig keer uit voor Oranje. Spelbos, die in mei examen aflegt voor het diploma Oe- fenmeester 1 en vervolgens in september hoopt toe te tre den tot de cursus Coach Be taald Voetbal, zal Vonk de komende seizoenen gaan as sisteren bij de training van de hoofdmacht en zal samen met Eddie Achterberg de be geleiding van het onlangs ge starte „schaduwelftal" (een voorportaal voor het eerste elftal met talentvolle jeugdi ge spelers die al onder con tract staan bij de club) voor zijn rekening nemen. Samen „Na een soort inwerkperio- de", legt Vonk Spelbos' toe komstige werkzaamheden bij het eerste uit, „is het de be doeling dat Ronald vooral in het begin van de week voor de groep zal staan. Later in de week, als de wedstrijd van zondag nadert, kom ik er dan bij en doen we het met z'n tweeën. Ikzelf blijf de coa ching doen, al zullen we wel samen op de bank gaan zit ten". Vonk denkt dat het goed is zijn selectie met een nieuw gezicht te confronteren. „Ik zit hier al weer drie jaar, dus zullen ze die kop van mij wel zo'n beetje zat zijn", grapt de Enschedeër. „Maar zonder gekheid, het kan heel ver frissend zijn, een ander ge zicht. Bovendien: Spelbos is niet de eerste de beste. Het is toch een jongen die een en ander heeft meegemaakt. Daar zijn voetballers gevoelig Voor Spelbos, die ook bij zijn huidige club DOVO als trai ner in dienst had kunnen treden, was de keuze voor FC Twente geen moeilijke. „Het is natuurlijk niet verkeerd om als trainer te starten bij FC Twente. De club is gezond, barst van het talent en wil hogerop. Dat sluit prima aan bij mijn eigen ambities. Die liggen op het hoogste vlak".. Zelfde filosofie Het duo voorziet voor de ko mende seizoenen een pro- FOTO: DIJKSTRA bleemloze samenwerking. Ze hebben dezelfde filosofie over voetbal, zo blijkt. „Een zo aantrekkelijk mogelijk produkt brengen met een op timaal resultaat, dat is het uitgangspunt", licht Spelbos toe. Ja, ik ben een liefhebber van aanvallend voetbal, wie niet? Maar je zult ook verde digend bepaalde zaken voor elkaar moeten hebben. .Met elf aanvallers is het moèilijk voetballen". Dik jaar Spelbos ziet het ook helemaal zitten. Hij keert na een afwe zigheid van een dik jaar te rug in het betaald voetbal, dat hij de rug toe moest ke ren door een^ chronische knieblessure. De voorstopper maakte toen een moeilijke periode door, geeft hij toe. „Ik heb de bekroning op m'n carrière helaas moeten mis sen door die knieblessure. Was ik fit gebleven, dan had ik het EK en de Europa Cup finale tegen KV Mechelen meegemaakt, maar het heeft niet zo mogen zijn. Jammer, vooral omdat ik met Ajax ook al eerder een Europes fi nales ben misgelopen", aldus Spelbos, die door blessureleed op één Europa Cupfinale (de verloren eindstrijd in 1981 van AZ tegen Ipswich Town) is blijven steken. De twintigvoudig internatio nal maakte zijn rentree in de voetballerij aan het begin van dit seizoen bij DOVO, de succesvolle zaterdag-eerste klasser uit zijn woonplaats Veenendaal. Hij heeft geen spijt gehad van die voor som migen opmerkelijke stap. „Iedereen verklaarde me voor gek toen ik naar DOVO ging, vroeg zich af wat ik nu moest bij zo'n kluppie. Maar het is een juiste keus geweest. Ik ben de dingen toch weer wat anders gaan bekijken, heb geleerd van dit seizoen. Daar kan ik straks als trainer m'n voordeel mee doen". TEUN STAAL BREDA FC Den Haag gaat een cruciaal paas weekeinde tegemoet, waarin het geheel op ei gen kracht de derde pe riodetitel in de eerste di visie kan veroveren. Na dat de ploeg van trainer Co Adriaanse gistermid dag in Breda de uitgestel de risicowedstrijd won (1- 2), is FC Den Haag de uit gesproken favoriet om in navolging van NEC en Go Ahead Eagles een plaats bij de nacompetitie zeker te stellen. Uitgerekend deze twee clubs vormen aanstaand weekeinde de laatste twee hobbels die FC Den Haag moet ne men om voor het eerst te kunnen oogsten. scheepsrecht is, want na twee gemiste kansen eerder in het duel zorgde Otto toen (na een inzet van Frans Danen) voor 0-1. Voormalig libero Otto bracht daarmee zijn seizoen stotaal op twaalf. Het enige verwijt dat FC Den Haag kan worden gemaakt is dat het voor het rustsignaal van de goede arbiter Luinge verzuim de NAC nog verder in het moeras te duwen. De lastige invaller Dennis van der Gijp kon daardoor kort na rust voor 1-1 zorgen, door ongehin derd langs de verbouwereerde doelman Stam te koppen. Het tekende voor de durf van Adriaanse dat hij geen man opofferde aan de gevaarlijke invaller. Zelfs nadat Harry van der Laan de Hagenaars halverwege de tweede periode weer op voorsprong had ge bracht (1-2 met de buitenkant van de voet in de „korte" hoek na een hoekschop van Frans Danen), volharde de FC in het offensief. NAC - FC Den Haag 1-2 (0-1): 23. Otto 0-1, 46. Van der Gijp 1-1, 69. Van der Laan 1-2. Scheidsrechter: Luinge. Toe schouwers: 3722. Gele kaarten: Smit (NAC) en Van der Laan (FC Den Haag). NAC: Karelse; De Haan, Schrijvers, Koumans, Smit; Remie, Van Gils (Van der Gijp), Knel, Dik (Sweres); Van Helmond, Cornelissen. FC Den Haag: Stam; Purvis, Jol (Tjin-Asjoe), Adam, Genti le; Van der Laan, Lems, Da nen; Post (De Roode), Otto, Schellevis. OISTERWIJK Beschei denheid heet een goede eigenschap te zijn. Wat dat aangaat valt er dus niets aan te merken op Wim Hofkens. De 30-jarige speler van KV Mechelen zal zelf niet zo gauw de loftrompet blazen over zijn eigen prestaties. Ook al weet hij drommels goed, dat-ie zichzelf daar door regelmatig tekort doet. „Inderdaad, ik heb mijn p.r. altijd slecht be hartigd", weet Hofkens, die vanavond zijn tweede interland afwerkt. Eigen lijk een (te) gering aantal voor de nuchtere, maar zelfbewuste speler, die al bijna veertien jaar een ge respecteerd voetballer in 'Belgenland' is. Wim Hofkens kan bogen op een imponerende staat van dienst. Net op het moment, dat hij in de eerste divisie namens Willem II dreigde door te bre ken in de eerste divisie, kocht het slimme Beveren de speler voor een habbekrats. Vier sei zoenen verdiende Hofkens de kost in het Waesland met als hoogtepunt een Belgische titel. Vervolgens plukte het grote Anderlecht de Nederlandse karaktervoetballer weg en bij die club hield hij het - op een korte vrijage op huurbasis bij Beerschot na - zes seizoenen uit. Om vervolgens door „Haagse Aadsje" de Mos naar KV Mechelen te worden ge haald. Een transfer, waarvan Hofkens geen moment spijt van heeft gehad, want na de Europese successen met An derlecht hield Hofkens bijna een jaar geleden, om precies te zijn op 11 mei, apetrots de ten koste van Ajax veroverde Eu ropa Cup voor bekerwinnaars boven zijn hoofd. Onbemind Toch wordt Hofkens in Neder land niet op handen gedragen. Onbekend maakt immers on bemind, al heeft Hofkens er wel een verklaring voor. „Ik heb het nadeel, dat ik nooit in de eredivisie heb gespeeld. Daardoor kennen veel mensen mijn naam niet of nauwelijks. Nee, wakker heb ik er nooit van gelegen. Bij Anderlecht heb ik immers vijf jaar op Eu ropees topniveau gespeeld. Een fantastische periode, die ik nooit had willen missen". Op 23 april 1983 kwam Wim Hofkens, die overigens regel matig voor vertegenwoordi gende jeugdelftallen werd ge selecteerd, voor het eerst in beeld voor Oranje. Bondscoach Kees Rijvers wilde voor de zo veelste keer in zijn Zeister pe riode iets anders proberen en gaf Hofkens tussen een groot aantal andere nieuwe gezich ten een kans in de vriend schappelijke interland tegen Zweden. In de toen fonkel nieuwe Utrechtse Galgen waard werd de rigoreuze om wenteling van Rijvers echter genadeloos afgestraft door de goed geoliede Scandinavische „vechtmachine", die met 3-0 aan het langste eind trok. Het pleit leek voor Hofkens, die het op de rechter-middenveld- positie niet eens slecht deed, definitief beslecht. Totdat Thijs Libregts hem herontdek te. „Die belangstelling uit Zeist kwam als een volslagen ver rassing", klinkt het opgewekt. „Aad de Mos was de eerste, die mij op de hoogte stelde. Ik was stomverbaasd en ondanks dat ik weet, dat De Mos in derge lijke gevallen altijd serieus is. Ja, ik was blij en trots. Spelen voor dit Oranje is natuurlijk heel wat mooier voor een voetballer, dan debuteren in Ingetogen „Op mijn 22ste kwam ik bij Anderlecht, zes jaar later bij KV Mechelen, een team in op bouw. Al met al heb ik toch zo'n zeventig Europa Cupwed strijden achter mijn naam staan. Hoe kun je nu een speler in één wedstrijd beoor delen Je moet iemand toch een wedstrijd of vier de kans geven om te laten zien, dat hij zijn uitverkiezing waard is". Rancuneus is hij niet. „Ik ben al lang blij, dat ik er nu bij zit", zegt de vervanger van Berry van Aerle. Hofkens is buiten het veld opmerkelijk ingetogen, maar zodra hij zijn voetbalplunje aan heeft, staat er ineens een ander mens. „Ik ben een rustig iemand. Niet een jongen die zo nodig op de voorgrond moet treden. Van daar, dat ik het vooral mijzelf wel eens kwalijk heb geno men, dat ik door de bondscoa- ches over het hoofd werd ge zien. Maar zo ben ik nu een maal. Geen woorden, maar da den is een gezegde dat uitste kend op mij van toepassing is. Ik maak het liever op het veld waar. Die knokkersmentaliteit heb ik altijd gehad'.' RICHARD THANNHAUSER Russen met zeven man van München DEN HAAG Zonder de sterspelers Michailitsjenko en Belanov heeft de enigszins ex perimentele selectie van de Sovjetunie gisteren zijn intrek genomen in een Eindhovens hotel, als voorbereiding op de vriendschappelijke wedstrijd tegen Nederland. Toch is de ploeg niet echt verzwakt. Coach Lobanovski stelt zeven spelers op uit het elftal dat op 25 juni in München in de van het toernooi om het Europees kampioenschap met 0-2 van Oranje verloor. Waardoor de Russen in ieder geval 'comple ter' aftrappen dan Nederland, dat na het afvallen van Wou ters zes kampioenen in het veld brengt. Dassajev, Alejni- kov, Demjanenko, Litovsjen- ko, Zavarov, Rats en Protassov speelden negen maanden gele den en doen dat volgens de - summiere- informatie van de Russen ook vandaag. Opstelling: Dassajev; Gorloekovitsj. Koeznetsov. Alejnikov en Demjanen ko; Sigmantovitsj. Litovsjenko, Zava rov en Rats; Lioetsji en Protassov Wisselspelers: Savitsjev, Salenko, Tsjerednik, Borodioek en Tsjanov. gen. 6434.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15