Sou/iont-r Erepenning Oud-Leiden voor gemeente Gi STAD OMGEVING Prijzen voor wetenschappers Zuid-Holland wil meer geld voor recreatie Een cadeau van formaat Poolse delegatie bezoekt Leiden Statenvragen over stortplaats De Does Miljoenen voor bodem vervuiling CHAUFFEUR ZOEKT SNELLE LENING Si CeidócGouoont WOENSDAG 22 MAART 1989 PAGINA II EN De Leidse politie gisteren in een pand Heek zeven mannen aange- len. De politie deed een in- n het pand omdat vermoed rt 7989J dat er in het pand gehan- zou worden in verdovende bijni ielen. Bij de inval werd een j ikende hoeveelheid heroï- j evonden. Vier van de ze- werden na verhoor vrijge- De 24-jarige verslaafde oner en twee Rotterdam- •n 27 jaar oud zijn iloten op verdenking van iel in drugs. rie BA 0| it numme 5 rie AM oj LEIDEN Een achttien personen tellende delegatie uit het Poolse Torün brengt van dinsdag 28 maart tot zondag 2 april een bezoek aan Leiden. Het gaat om een tegenbezoek in het kader van de stedenband tus sen Leiden en Torün. In oktober vorig jaar bracht een Leidse delegatie een bezoek aan Polen. De Poolse afvaardiging bestaat uit mensen uit alle geledingen van de samenleving. De Polen bezoeken woensdag onder meer het bejaardenhuis Rijn en Vliet en de Stevenshof. Donderdag worden ze op het stadhuis ontvangen door burgemeester C. Goekoop, vrijdag wordt de universiteit aangedaan en zaterdag staan enkele musea op het programma. De Polen worden ondergebracht bij gastgezinnen uit de gelederen van het Leids vredesplatform. Betrapt bij stelen aluminium velgen LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag drie mannen aangehou den. De drie, een 20-jari- ge man uit Oude Wete ring, een 22-jarige man uit Alkemade en een 21- jarige man uit Rijpwete- ring, waren op de Mila- nenhorst bezig alumini- umvelgen van een auto te stelen. Bij verhoor bleek dat de mannen bij een eerdere gelegenheid drie Mercedessterren, wieldoppen en een spoi ler gestolen hadden. LEIDERDORP/DEN HAAG De totale hoeveel heid te storten afval in De Does moet worden beperkt tot 500.000 kubieke meter zolang niet ondubbelzinnig vaststaat dat grotere hoeveelheden geen risico opleve ren voor het milieu. Dat vindt de fractie van PSP/CPN/PPR die schriftelijke statenvragen heeft gesteld over de Leiderdorpse stortplaats De Does. De linkse fractie vindt verder dat er alleen bouw- en sloopafval en verbrandingslakken mogen worden ge stort. Toezicht op de stortplaats moet worden gehou den door de vergunninghouder én een onafhankelij ke instantie. De fractie meent dat de concept-vergun ning voor de stortplaats op deze wijze moet worden aangepast. PSP/CPN/PPR vreest dat door de geplan de stort van twee miljoen kubieke meter de stort plaats veel te hoog wordt en kan gaan verschuiven. Matilo kampioen LEIDEN De Leidse drumband Matilo is Nederlands kampioen geworden van de verenigingen aangesloten bij de Algemene Neder landse Unie van Mu ziekverenigingen. Dit resultaat werd het afgelopen week einde behaald in Vo- lendam. Daar vero verde Matilo een eerste prijs in hun afdeling wat auto matisch promotie naar de eerste divi sie betekent. Protest Slaaghwijk tegen plan Heerma LEIDEN Verontruste bewoners van de Slaaghwijk in Leiden hebben vanochtend actie gevoerd tegen de plannen van staatsecretaris Heerma van volkshuisvesting. Onder het motto „Wij vegen met Heerma de Slaaghwijk aan" luister den zij een schoonmaakactie op die vandaag op het Valken pad begon. De actievoerders lopen te hoop tegen het plan van Heerma om de huursubsidie te bevriezen. Ook zijn ze het oneens met het voornemen van de Woningbouwvereniging Leiden (WVL) om het verrichten van het achterstallig onderhoud door te berekenen in de huren. De actievoerders, die zich hebben verenigd in de Vereniging Bewoners Belangen Slaaghwijk, vrezen door deze maatregelen dat de huurbe- scherming wordt aangetast en dat ghettovorming het resul taat zal zijn.„De lagere inkomens kunnen hierdoor niet aan goede betaalbare woonruimte komen", aldus i Algra van het actiecommitee. rs 026724 irs 03261 irs 007771 rvangen riool Zuid-Holland it 2,6 miljard 985T' Sijsnet 511 957 664 757 EN. d, gevallen vermeld 1 prijzen? 'EN Rond de 1.500 £}meter van het riole- -it in Zuid-Holland dringend worden rangen, terwijl nog 1.100 kilometer bin- enkele jaren aan ver- iwing toe is. De totale en bedragen 2,6 mil- gulden. Die komen rekening van de ge nten. Zuid-Holland liet ■en weten dat een verho- van het rioolrecht onver- ;lijk is. Dit kan oplopen 00 gulden per gezin. Nor- wordt dit afschrijvings- ag over 40 jaar uitge- d, maar nu zal het geld op korte termijn moeten len opgebracht, aldus de m-gedeputeerde Van der heeft geen rechtsmiddel de vernieuwing af te gen, maar sprak zijn zorg ver de vervuiling van de m die door lekkende rio- g wordt veroorzaakt, tste achterstandsgemeen- Den Haag, waar 600 kilo buis zo slecht is dat er angen moet worden. Rot- m zit met rond de 200 ki- ter slechte riolering, ge- door Dordrecht met 100 ster. In de gemeente naar moet 28 kilometer 1 -mg op korte termijn wor- vervangen. 25 t u ursfuncties 5.05 n 500.00 gemeente Leiden de Provinciale 5.00^ortraad Zuid-Holland verenigingsma- gement voor vrouwen. t doel is meer vrouwen betrekken bij het bestu- an sportclubs. De begint dinsdag 4 il en kost dertig gul- zag 20.00, ]j i-plus zijn nog plaatsen vrij en aantal activiteiten het Dienstencentrum menstad voor 55-plus- s. Er bestaat onder er de mogelijkheid tot verjassen, bridgen, zin- i, schaken en dammen. activiteiten hebben ats in de ontmoetings- mte van het Diensten- )trum Pandje 65 aan de )ge woerd 65. Cursussen streekm uziekschool t na de paasvakantie cursus stemvorming popzangers. De acht rsusavonden zijn op de kosten be ugen zestig gulden. Ver- op dinsdag- ursus Latin 'ZEN: iEN. wint: op indering ANAF- EIND, de pot twee orden er len Gids. rekening 1 atsloterij II 150. De hiervan bedragen ansen stichting F.E.TA, be nt vanaf 11 april een folkloristisch dan- oor beginners. De wordt gegeven op g van 19.30 tot 21.00 het L VC. De kosten dragen vijftig gulden or tien cursusavonden. 'hrijtavond 1 Leidse werkgroep van nnesty International orgenavond en op rt schrijfavonden. rste bijeenkomst eft plaats bij de Ekklesia n het Rapenburg 100 en tweede in de Vredes- °rk. Beide bijeenkomsten 'ginnen om 20.00 uur. la verjassen ijkvereniging Aktief udt donderdag een kla- en sjoela vond. De het verenigingsge- an de Berlagestraat m half acht 's \onds open. Alle deelne- ?rs krijgen een prijs. LEIDENDe gemeen te Leiden heeft gister avond de Oud-Leiden- penning 1989 gekregen. De erepenning werd uit gereikt tijdens de jaar vergadering van de Ver eniging Oud-Leiden in Stedelijk Museum De Lakenhal. De penning werd in ontvangst geno men door wethouder mevrouw M. van der Molen. Volgens de commissie van voordracht verdient de ge meente de erepenning om dat het gemeentebestuur vanaf 1974 „een krachtig en consequent beleid heeft ge voerd, gericht op het behoud en herstel van historisch stadsschoon". Het ging daar bij vooral om de binnenstad. Voorboden van dat beleid kwamen vólgens de commis sie tot uitdrukking in de no ta's 'Te beschermen stadsge zicht Leiden' en 'Plan van actie voor de binnenstad' uit 1976. De nota's werden ge volgd dóór tal van beleids plannen en een restauratie- programma voor het herstel van de vele rijksmonumen ten die de gemeente Leiden bezit. Door het consequente beleid van de gemeente wer den volgens de commissie tal van gemeentelijke en parti culiere restauratieplannen door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gehono reerd. De financiële inspan ning die Leiden leverde tus sen 1977 en 1985 bedroeg 145 miljoen gulden. Dankzij die inzet zijn de laatste twaalf jaar veel grote monumenten, walmuren, bestratingen, bruggen, kleine tale objecten, hofjes Volgens de commissie Oud-Leiden verdient de gemeente de erepenning omdat vanaf 1974 een krachtig en consequent beleid is gevoerd, gericht op het behoud van historisch stadsschoon. Wethouder mevrouw M. van der Molen neemt de penning in ontvangst. FOTO: WIM VAN NOORT woonhuizen gerestaureerd. Tot de 35 grote monumenten behoren een aantal kerken zoals de Hooglandse Kerk, de Hartebrugkerk, de Pie terskerk, het gebouw van de Vrijgemaakte Gereformeer de Kerk en de Marekerk. Ook het Burchtcomplex, een drietal poorten, de oostelijke vleugel van de Lakenhal, de boerderijen Leidse Hout en Hoge Morsweg, het Vrou wenkerkplein en de Kweek school voor Zeevaart wer den gerestaureerd. De Oud-Leidenpenning is een tweejaarlijkse prijs. Het bestuur kent de penning toe „voor werkzaamheden van welke aard ook ge richt op of strekkende tot behoud of herstel van het historisch stadsschoon van Leiden". De commissie van voordracht bestond uit me vrouw H. Suurmond van Leeuwen en de heren C.H. van der Weijden en drs. M. Wurfbain. LEIDEN Minister Nij- pels van milieubeheer heeft voor bodemsanering 95 miljoen gulden over de provincies verdeeld. De provincie Zuid-Holland krijgt met 26 miljoen ver uit het meeste. Vrijwel alle provincies heb ben voor dit jaar een sane ringsprogramma bodemver ontreiniging vastgesteld. Voor hetzelfde doel ging vo rig jaar 65 miljoen gulden naar de provincies. Van de dertig miljoen extra voor dit jaar is tien miljoen gulden bestemd voor het reinigen van grond. De overige twin tig miljoen gaat op aan sane ring die nodig is in verband met woningebouw, stadsver nieuwing, wegenaanleg en wegverkeer. Fakkels tegen racisme Ter gelegenheid van de jaarlijkse Internationale Dag tegen het Racisme heeft de Boycot Outspan Actie (BOA) gisteravond een fakkeltocht door de Leidse binnenstad gehouden. De deelnemers verzamelden zich bij de Hooglandse kerk. De tocht eindigde in De Burcht waar een korte manifestatie werd gehouden. Daaraan werkten onder anderen het koor Jan en Alleman, de Zuidafri- kaanse dichteres Gladys Thomas en dichter Patric Pietersen en wethouder Hans de la Mar mee. Voorafgaand aan de tocht hield de Raad van Kerken een korte solidariteitsdienst in de Hoog landse Kerk. Later op de avond was er een culturele manifestatie in De Waag met muziek en theater over apartheid en racisme. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Mevrouw dr. W. Bergman van de vakgroep Huidziekten van de Leidse universiteit en de heer dr. L. Mullenders van de vakgroep Stralengenetica en Chemische Mutagenese hebben vanmid dag prijzen gekregen voor hun wetenschappelijk onderzoek. Ze ontvingen de prijzen van de Leidse Medische faculteit in het collegzaal van de vakgroep Fysiologie. Mevrouw Bergman krijgt de Marie Parijsprijs voor haar on derzoek naar het melanoom, een zeer kwaadaardige vorm van huidkanker die ontstaat uit pigmentcellen in de huid. Moedervlekken zijn het goed aardige voorstadium van deze ziekte. Door een goede contro le waarvoor de speciale moedervlekkenpolikliniek bij het Academisch Ziekenhuis Leiden in het leven is geroe pen kunnen eventuele me- lanomen gevonden worden voordat zij uitzaaien. De laat ste jaren is er sprake van een toename van het aantal mela- noompatiënten, onder meer als gevolg van het overmatig zon nebaden. De Marie Parijsprijs is bedoeld voor onderzoek dat een directe relatie heeft met de klinische toepassingen. De heer Mullenders kreeg vanmiddag de C.J. Kokprijs voor zijn werk aan beschadi gingen van het erfelijk materi aal. Hij heeft fundamenteel onderzoek verricht naar de mechanismen van DNA, het erfelijk materiaal. Bepaalde gedeelten van het DNA wor den eerder hersteld dan ande re en volgens Mullenders' on derzoeksresultaten hangt dit samen met de manier waarop het in de kern van de cel ligt opgeslagen. De Kokprijs is meer gericht op fundamenteel onderzoek, niet alleen in de geneeskunde, maar ook in de andere natuurwetenschappen. De prins Bernhard Fonds prijs 1989 is toegekend aan dr. M. Moortgat van het Instituut voor Nederlandse Lexicologie in Leiden. De prijs, 15.000 gul den, wordt jaarlijks beschik baar gesteld door het prins Bernhard Fonds en toegekend door de Hollandsche Maat schappij der Wetenschappen in Haarlem. Moortgat krijgt dit jaar de prijs ter bekroning van zijn onderzoek inzake de cate goriale grammatica, het ontle den van natuurlijke taal met zogenoemde parseringsmetho- den, gebaseerd op bewijssyste- men uit de wiskundige logica. Auto uitgebrand WASSENAAR Een felle brand heeft gistermiddag een auto in Wassenaar geheel ver nield. Het vuur ontstond toen een Wassenaarse automobilist vanaf de Rust en Vreugdlaan de Rijksstraatweg op wilde rij den. Vermoedelijk door kort sluiting sloegen de vlammen uit de motorkap. De brand weer wist het vuur snel te blussen. De automobilist kw-m met de schrik vpj. (ADVERTENTIE) Hij naar de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Die biedt de beste oplossing voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Vlot in orde gemaakt en geheel op de persoonlijke situatie afgestemd. Bovendien is de rente laag en zijn'de aflossingsvoorwaarden GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 soepel. Bent ook op zoek naar zo'n plezierige lening? Kom gewoon even praten. Op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donderdagavond van 17.30-19.30 uur. Bellen voor nadere informatie kan natuurlijk ook. LEIDEN/DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben voor bijna twintig miljoen gulden voorstellen inge diend voor recreatiepro jecten die in 1990 kunnen worden uitgevoerd. Voor 1990 heeft minister Braks slechts 11,6 miljoen gul den beschikbaar gesteld. De Zuidhollandse gedeputeerde voor recreatie, P. van Heemst, wijst erop dat „de middelen die het rijk beschikbaar stelt in geen verhouding staan tot wat er in Zuid-Holland moet gebeuren. Volgens berekenin gen van het rijk heeft deze provincie het grootste tekort aan voorzieningen voor recre atie. Toch is er op de uitgaven voor Zuid-Holland de laatste jaren fors bezuinigd. We zijn terug gegaan van ruim 25 mil joen naar de helft van dat be drag. Als het zo doorgaat komt de uitvoering van in gang ge zette projecten muurvast te zit ten. Zuid-Holland is groot in groen, maar wordt klein ge houden". Gedeputeerde Staten (GS) wil len en in 1990 onder meer sub sidie voor een project in het Leidse Cronesteyn. Voorts moet er geld op tafel komen voor projecten in Vlietland, het Bernisse-gebied, Hitland, Midden-Delfland, bij de Rotte- meren en in het Zuidelijk Randpark bij Rotterdam. Het leeuwedeel moet worden be stemd voor de zogenaamde randstadgroenstructuur, een samenhangend geheel van groenvoorzieningen langs en bij de stedelijke gebieden. Beheers commissie Leidse stadskabei opgeheven LEIDEN Het Leidse college gaat het beheer van het gemeentelijke ka belnet voor radio en tele visie weer in eigen hand nemen. De beheerscommissie stadska- bel wordt opgeheven. In de commissie, die wordt voorge zeten door wethouder J. Fase, zitten niet alleen politici, maar ook deskundigen. Volgens ambtenaar W. Kruijshaar, chef stadskabei, is de commissie ja ren geleden in het leven ge roepen omdat er in de beginja ren van de stadskabei nogal wat specifiek technische pro blemen opgelost moeten wor den. „Tegenwoordig is het echter meer een kwestie van alles in de rails houden. Het gaat vooral om de vraag of er een zender bij moet of niet. Voor die problemen kan ech ter een beroep gedaan worden op de kennis in het ambtelijk apparaat". De commissie ver gadert vanmiddag Voor het laatst. De wettelijke bevoegd heden zullen dan weer terug gegeven worden aan het colle ge. Informatieavond stationsgebied LEIDEN De gemeente houdt vanavond een informa tieve bijeenkomst over de ont wikkelingen rond het stations gebied. De bijeenkomst wordt gehouden in de centrale school Nieuwenoord aan de Rijnsbur- gerweg 124a. De aanvang is 20.00 uur. (ADVERTENTIE) Hebt u belangstelling voor de geschiedenis en de monumenten van Leiden en omgeving, wordt dan lid van de VERENIGING OUD-LEIDEN Lidmaatschap 27.50 p.j. (jeugdleden tol 25 jaar f20.'), giro 175228, waarvoor u het JAARBOEKJE en gratis toegang tot de lezingen ontvangt. Bovendien kunt u deelnemen aan excursies. Adres: Postbus 917, 2300 AX Leiden. Tel. 891043. ■Et Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Telefoon .(voor controle Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:I 'mm Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j P maand automatisch betalen f 24,24 I D kwartaal per'acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de luxe handdoek naar Postcode/plaats: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den f Li*l

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11