Falende overheid lokt onwettig gedrag uit Sensationeel. Madonna! Fred schudt emmer met giraffes leeg agi,innenland Ccidoc Somant wt a!r» NATIONALE OMBUDSMAN IN JAARVERSLAG: Sociaal gezicht an de VVD wil naar niet lukken Verpleegkundigen onderstrepen eisen met massaal protest MAANDAG 20 MAART 1989 PAGINA 3 oHfrORDOOSTPOL- JR Een 19-jarige ivoner van Lelystad is ;erdagmorgen door politieman in zijn- rmoo jjgi geschoten. Het toffe hot werd gelost omdat kort daarvoor had jrobeerd met zijn o op twee politie- innen in te rijden. De u' ee inzittenden van de to werden al vanuit Drentse De Wijk or de politie achter- lgd nadat ze op heter- an ad waren betrapt bij derejn inbraak. se jo nder at eei litie schiet ef in enkel Watervervuiler koopt straf af ROTTERDAM Het bedrijf Tankcle- aning Rotterdam dat door het openbaar ministerie werd vervolgd omdat het circa 15 keer illegaal olie op het water had geloosd, heeft met een bedrag van 50.000 gulden verdere strafvervolging afgekocht. Volgens de directie van Tankcleaning is besloten de zaak te schikken om langdurige discussies met justitie te voorkomen. „Het is geen schuldbekentenis", aldus directeur J. Langeberg. Tankcleaning exploiteert een Haven Ontvangst Installatie (HOI), waar schepen met hun afvalstoffen en olieresten terecht kunnen. De installa tie is opgezet met 25 miljoen gulden overheidssubsidie. Ibis-hotel ontruimd BADHOEVEDORP Ne genhonderd gasten van het Ibis-hotel in Badhoevedorp zijn gisteren enige tijd on dergebracht in een ander hotel bij Schiphol, 's Och tends had een brand de twee jaar oude bar van het Ibis-hotel in de as gelegd. De schade bedraagt één miljoen gulden, 's Middags konden de geëvacueerde gasten weer terug naar hun eigen kamer. In 1978 werd dit Ibis-hotel ook al getrof fen door brand; toen was de schade nog groter. Hangmat vervangt te ruime couveuse UTRECHT Baby's die in de couveuse liggen, hebben een zee van ruimte en missen daardoor de nauwe omgeving in de baarmoeder. Aan de Rijksuniversiteit Utrecht is een nieuwe methode ontwik keld om couveusekinderen zo veel mogelijk het idee van de moederbuik te geven: de hangmat. Te vroeg geboren kinderen kunnen hierin net zo liggen als in de baarmoeder, aldus fysiotherapeut drs J. Helders die begin april op teen onderzoek naar deze methode promoveert. Hij gaat ervan uit dat huidcontact tussen moeder en kind de groei bevordert. Dodelijk ongeluk na achtervolging ZEVENHUIZEN De 45-jari- ge S. Boonstra uit Roden is gis teren door een verkeersonge luk bij Zevenhuizen (gemeente Leek) om het leven gekomen. De man was met zijn auto te gen een andere auto gebotst en daarna met hoge snelheid doorgereden. De aangereden automobilist zette de achter volging in, maar kon de ander niet bijhouden. Later zag hij de auto van Boonstra tegen een boom staan. De bestuur der, die eruit was geslingerd, was dood. Hij had door de hoge snelheid de macht over het stuur verloren. Wiek windturbine breekt plotseling af VLISSINGEN Een wiek van de windturbi ne van de Provinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) in het Sloegebied is afgelopen weekeinde door onbe kende oorzaak afgebro ken. De wiek kwam en kele tientallen meters verder terecht. De drie honderd kilowatt wind molen PEP II is voorlo pig buiten bedrijf. Vol gens de PZEM staat dit incident los van de pe rikelen in Noord-Hol land rond zestien wind molens (haarscheurtjes). hold zoekt sai" en koper voor C-restaurants aart t niel I !N HAAG - Ahold zoekt koper voor zijn AC-weg- itaurants. De raad van be vindt deze keten van ze ntien restaurants in Neder- id, veertien in België en één West-Duitsland, eigenlijk veimeer behoren tot de ker- tiviteiten van het concern, ilgens een Ahold-woord- irder vanochtend is „nog én beslissing genomen, maar zijn allerlei gesprekken en derzoeken". Als reden geeft op dat van alle activiteiten •den bekeken of ze nog wel het concern passen". Ver- op van concernonderdelen rena st ook in de pogingen van ]iold het eigen vermogen te rhogen. Dat steeg in '88 met 3 miljoen naar 1025 miljoen, hter voornamelijk door een rwaardering van het Neder- n bejnds vastgoed. Ahold heeft ïllicht geld nodig om de vor en van samenwerking in de gestalte te kunnen geven aarover met concurrenten in iropa onderhandeld wordt. ■soon 'j1 altliS 'atale ruzie ze p|DE Een 19-jarige jongen Ede is dit weekeinde dood- istoken door een evenoude aatsgenoot, nadat ze onenig- d hadden gekregen. De da as nog voortvluchtig. M. Oosting: „De zwijgende en tevens traag werkende over heid versterkt het gevoel van afhankelijkheid en vervult de burger met gevoelens van machteloosheid, frustratie, er gernis of woede". FOTO: MILAN KONVALINKA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als de overheid haar burgers on heus of onbehoorlijk beje gent, lokt zij daarmee de burgers uit om óók be paalde regels aan hun laars te lappen. Deze waarschuwing uit de na tionale ombudsman mr.drs. M. Oosting in zijn vandaag gepubliceerde jaarverslag over 1988. „Het is nodig", aldus Oosting, „dat de burgers de gedragin gen van de overheid als be hoorlijk kunnen erkennen. Er moet een zekere wederkerig heid zijn in de betrekkingen tussen overheid en burger". Het bureau van de nationale ombudsman behandelde in 1988 ruim 4000 schriftelijke klachten over gedragingen van de overheid en meer dan 7000 telefonische klachten of verzoeken om inlichtingen. Opvallend vaak werd ge klaagd over het trage tempo waarin overheidsorganen wer ken. Oosting schrijft daarover in zijn jaarverslag; „Van de overheid mag worden ver langd dat zij de zaken die zij heeft te behartigen met voort varendheid aanpakt. Dat geldt zeker als er financiële of an derszins zwaarwegende belan gen van de burger mee zijn ge moeid". Een eveneens veel voorko mende klacht betreft het feit dat de overheid tekort schiet in het verstrekken van infor matie aan de burgers. Ook vo rig jaar legde Oosting.de vin ger op deze zere plek. „Wan neer burgers zich met een schriftelijk verzoek van welke aard ook tot de overheid wen den, is het voor hen van groot belang te weten of dit verzoek is aangekomen", schrijft Oost ing bij wijze van voorbeeld. „De zwijgende en tevens traag werkende overheid versterkt het gevoel van afhankelijk heid en vervult de burger met gevoelens van machteloosheid, frustratie, ergernis of woede". Volgens Oosting verliest de overheid hierdoor respect en vertrouwen van de burgers. Diverse overheidsorganen hebben vorig jaar de veroorde lingen, terechtwijzingen en ad viezen van de nationale om budsman ter harte genomen. Zo hebben bijvoorbeeld enkele politiekorpsen de behandeling van klachten van burgers over het optreden van agenten ver beterd. De Amsterdamse poli tie heeft minder pijnlijke handboeien aangeschaft. De PTT verbeterde de klachten regeling voor mensen die pro blemen hebben met hun tele foonrekening. Het ministerie van landbouw heeft meer ju risten in dienst genomen die zich bezighouden met be zwaarschriften tegen de super heffing. 'a-p 'AN VELZEN N vi :t or kun Vervolg van de voorpagina) CDA- de i lartijvoorzitter Van Vel- lledjen heeft, tijdens de bij- I get enkomst van zijn partij in Apeldoorn fel uitgehaald coalitiepartner VVD. Van Velzen noemde het ïieuwe VVD-verkiezings- irógramma een „mislukte iging het sociale gezicht ip te vijzelen". f,In het programma zijn het steeds de sterken die ster- r worden. Zo'n Europa mag nooit komen", aldus de |<oorzitter. Ook de PvdA kreeg er in zijn toespraak van langs. „De PvdA werkt nog steeds met een nationaal programma voor Europa en roept dat er een schoner Europa moet ko men. Maar de socialisten zijn het in Europees verband totaal niet eens met elkaar". Op het congres werd zaterdag in Apeldoorn met de verkie zing van Europarlementariër Jean Pènders tot lijsttrekker .bij de Europese verkiezingen, die op 15 juni plaatsvinden, het startsein gegeven voor de verkiezingscampagne. Het CDA zal de verkiezingsstrijd ingaan onder de leuze „Samen sterk voor Nederland In Euro pa". Premier Lubbers kan tijdens het CDA-congres in Apeldoorn een geeuw niet onderdrukken. Rechts van de premier Europarlementariër Jean Penders en partijvoorzitter Van Velzen. FOTO: ANP Twee mannen in een auto ioodgeschoten AMSTERDAM In Am- iterdam zijn zaterdag twee j mannen in een auto dood geschoten. Het gaat om een 30-jarige 1 Turk uit de hoofdstad die le- ;aal in ons land verbleef en een 33-jarige landgenoot van hem die illegaal in Nederland was. Deze man had valse pa pieren bij zich. Over de ach- I tergrond van de schietpartij tast de politie nog volledig in het duister. Alleen staat vast j dat de slachtoffers in de auto j waarin zij gevonden werden j van zeer nabij doodgeschoten t zijn, vermoedelijk door ie mand die bij de slachtoffers in de auto zat. De lijken werden I gevonden door een passant. Een getuige heeft twee moge- I lijke daders weg zien vluchten. 1 DE KNOLLEN (ADVERTENTIE) Uit Nederlands grootste muziekwinkel. Het nieuwste plaatwerk van Madonna, met de grote hit "Like a Prayer" vanaf van daag volop verkrijgbaar! LP 24.95 CD 39.95 Tevens nu verkrijgbaar: Madonna's The firstalbum, Like a Virgin.True Blue. CD 34.95 LP Of MC 19.95 DEMONSTRATIE IN JAARBEURS (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Ruim twintig duizend verpleegkundigen en verzorgenden hebben afgelo pen weekeinde in de Jaar beurs in Utrecht een demon stratieve bijeenkomst van de vakbonden in het ziekenhuis wezen bijgewoond. De manifestatie was bedoeld om de werkgevers onder druk te zetten om tijdens de komen de cao-onderhandelingen (200.000 werknemers) de loon eis van 5 procent in te willi gen. De actiegroep VVIO (Ver pleegkundigen en Verzorgden In Opstand), die vorige week al diverse manifestaties orga niseerde, heeft weinig hoop op succes. Als het overleg stuk loopt, zal het comité de werk nemers aansporen tot actie over te gaan, zoals het draaien van zondagsdiensten, het ver troetelen van patiënten waar door ander werk blijft liggen, en het weigeren van medische handelingen, zoals het geven van injecties. „Wel moeten wij rekening houden met het feit dat staking niet het actiewa pen kan zijn", zei J. Diesveld van de VVIO. De vice-voorzitter van de Ab vaKabo, C. Vrins, sloot zich daarbij aan. „Wij en u zullen laten zien dat wij met zijn al len tot nog meer in staat zijn dan in de afgelopen weken is gebleken. Dat wij niet aan de kant gaan voor hardere acties. Acties die de patiënten ont zien, maar dan ook niet meer dan dat". Volgens Vrins moeten ook andere beroeps groepen meedoen, zoals keu- kenpersoneel, laboranten, technische dienst en admini stratie. De voorzitter van de werkne mersdelegatie, R. de Vries van het GOB, verwierp het ver weer van de Nationale Zie kenhuis Raad (werkgevers), dat de loonruimte nu eenmaal door het kabinet is beperkt tot 0,75 procent. „De werkgevers mogen best meer geld uitge ven. Het enige risico is dat mi nister De Koning dan in 1990 zegt dat de ruimte is over schreden", aldus De Vries. Volgens de bonden zou de NZR bovendien beter moeten luisteren naar de afzonderlijke directies die de looneis in meerderheid ondersteunen. •u Reikhalzend had verzamelend Nederland uitgekeken naar de veiling van Fred Emmers giraffen. En vandaag was het zover. FOTO: DIJKSTRA AMSTERDAM De drinkende giraffe is in middels bijna beroemd. Het stukje speelgoed dat de nek telkens omlaag brengt om uit een glas te drinken was al eens bij Ivo Niehe op televisie. Dit bijzondere exemplaar uit de giraffe-collectie die vandaag in Amsterdam werd geveild trok dan ook nog heel wat andere aspirant-kopers dan alleen de echte verzamelaars. Echter, de meeste langnekken in de collectie waren niet duur of zeldzaam. Het „bijzondere" was dat de 375 giraffe-figuur- tjes van glas, pluche, koper, rubber, been, onyx, schelpjes, rubber en andere materialen tot vanmiddag toebehoorden aan Fred Emmer, de voorma lige nieuwslezer van het NOS- journaal. Jarenlang ging Fred onder zijn geringe lengte gebukt en was hij gefascineerd door die diersoort die in dat opzicht geen enkel probleem heeft. Emmer, inmiddels op het schrijverspad, heeft inmiddels leren leven met zijn lengte probleempje; vond daarom ook dat het tijd werd zijn in 25 jaar opgebouwde collectie van de hand te doen. Zo maakten heel wat kijkers op de Kleingoed- veiling aan de Looiersgracht in Amsterdam gisteren ge bruik van de mogelijkheid te zien waar een bekende Neder lander als Emmer zich in zijn vrije tijd mee bezig heeft ge houden. Emmer had door goed z'n ogen open te houden 'in de loop van de jaren een zeer bre de kudde verzameld. Naast de ettelijke piepgiraffen, soortge noten van aardewerk en „ge stileerde rubberen vijftiger ja ren exemplaren" vond de ex- nieuwslezer onder meer bij zondere zijden giraffen met borduurwerk, ontbijtborden en bekers met opschriften, ja zelfs een blikken opwind-giraf. Onder de 375 stuks vonden de kijkers gisteren ook exempla ren die gerust als kunst kun nen worden omschreven, met name enkele van natuursteen; Fred blijkt in zijn leven ook in Afrika te zijn geweest, waar hij uiteraard tientallen houten giraffen kon kopen voor zijn florerende collectie. Richtprijzen De richtprijzen die de Klein- goedveiling in de catalogus zette (voorop: Fred met giraffe in Thais restaurant) varieer den van een tientje tot hon derd gulden. Afzonderlijk wa ren de artikelen zeker niet meer dan dat waard. Het „Do not disturb"-karton in de vorm van een giraffe heeft Fred vermoedelijk geheel kos teloos meegenomen uit een Afrikaans safari-hotel. Goed koop of niet, sommige giraffe- verzamelaars - Emmer blijkt lang niet de enige - wilden nog met hem praten over een „deal". Enkele fanatici, onder wie iemand uit West-Duits land, hebben uren bij hem ge zeurd of ze de collectie niet in hun geheel konden overne men, waarmee de veiling overbodig zou worden. Nee, zou Fred gezegd hebben, jullie bieden straks op de veiling maar mooi tegen elkaar op. En dus konden ze vandaag hun portemonnee trekken voor de inmiddels via de tele visie beroemde drinkende gi raffe. En voor veilingnummer 164: twee foto's van giraffen waarvan èèn gesigneerd is door medewerkers .van het NOS-journaal, alsmede een oud telex-bericht van Persbu reau Reuter. Het bericht lijkt aanvankelijk per ongeluk in de collectie te zijn beland, maar blijkt te handelen over giraffe Victor die in een Lon- dense dierentuin door z'n po ten zakte na een nacht van vurige liefde. De meeste geveilde nummers zouden het goed hebben ge daan op een rommelmarkt, maar bleken vandaag goed ge noeg om heel wat publiek te trekken. Want wie zou er nou geen voorwerp van een be kende Nederlander willen hebben? Dat dacht ook een ga ragehouder in Rotterdam, die uitgerekend dit weekeinde groot in de pers adverteerde dat hij „in opdracht van Marco van Basten" een auto te verko pen had waar de voetballer zelf overigens nog geen kilo meter in heeft kunnen rijden. De verkoper vraagt iets van 80.000 gulden voor de auto, een bedrag dat Emmer van daag bij lange na niet heeft ge kregen voor zijn collectie. Maar Emmers ster is dan ook voor de meeste Nederlanders niet meer rijzende. ARJEN VAN DER SAR Zonder moeder Vlak voor de lente verstoten worden door je moeder, vindt geen enkel diertje leuk. Maar gelukkig helpen kinderen op de kinderboerderij Elsenhoven in Ouderkerk a/d Amstel het twee weken oude lammetje Anja aan melk. Ook het twee dagen oude heideschaapje (links) moet met de fles worden grootgebracht. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3