iterke Fignon voor "Maassen laat slechts Schaatsseizoen duurt te lang gugi schrijft :eschiedenis Weer verlies Koevermans iGINA PORT fteidwQowuvnt MAANDAG 20 MAART 1989 PAGINA IS ihinezen naar admintontitels 'jj )NDEN De enkelspeltitels bij de All Eng- id, door sommigen gezien als de strijd om de ibedra ic'euze wereltitels, zijn gisteren veroverd *>r de Chinese Li Lingwei en haar landgenoot ng Yang. Lingwei versloeg in de eindstrijd i het toernooi in Londen de Indonesische iiSisanti met 11-8 en 11-1. Eerder in het eve nent was de Chinese te sterk geweest voor ne Coene. de heren gunde Yang Yang zijn Deense op- nent Morten Frost weinig uitzicht op een |e,a ge. In beide reeksen was de Aziaat sterker n'in zijn tegenstander. het dubbelspel was er succes voor de Neder- idse dames. Eline Coene en Erica van Dijck 3 irden pas in de halve finales uitgeschakeld 05339&i°r het Chinese koppel Xiaoging/Lei. akt iN REMO Laurent gnon is een uitzonder- k renner in het wieler- •loton. Sinds zijn profde- JJ jut in 1982 draagt de k, iutaine Parijzenaar on- M lorgrondelijkheid met Zaterdag viel de ?}iatiefnemer van de lardestaart een nieuwe ftuiting te beurt: mees- in het kiezen van het iste moment. I 28-jarige Fransman koos in tachtigste editie van Milaan an Remo voor het wiel van jonge Limburger Frans issen. De onervaren pupil n Jan Raas sleepte Fignon de de Jan Gisbers en werd rvolgens op de magische achtergelaten. Fignon herhaalde zijn triomf van het vorig jaar. De tempoversnelling van de Parijzenaar en de onbekend heid met het parcours maak ten de vier jaar jongere Neder lander kansloos voor de eind zege. Fignon bewees eens te meer op bepaalde dagen ieder een uit het wiel te kunnen rij den, zoals in 1984 in de Ronde van Frankrijk. Zaterdag reed de Fransman mee in het zog van de PDM- trein. Nadat het peloton de vluchters van het eerste uur, de Italianen Chiapucci, Pag- nin, Lietti en Casani, had te ruggepakt, begon de wedstrijd pas op de Cipressa. De man nen van Gisbers controleerden met een in het wielerpeloton nog nauwelijks voorkomend machtsvertoon de beklimming van de voorlaatste heuvel. De Mexicaan Alcala sleurde de Frits Pirard wint omloop Waasland KEMKEZE Frank Pi- rard heeft gisteren de 25e Omloop van het Waasland op zijn naam gebracht. Hij was de enige van de vijf late vluchters, die niet door het aanstormende pe loton werd teruggepakt. grote groep naar boven. De duizelingwekkende afdaling veroorzaakte de eerste schif ting. Kelly taxeerde beneden de schade, die volgens de Ier nog niet voldoende was. 'Rust gunnen De Ier droeg zijn ploeggenoten (Dhaenens, Theunisse, Peder- sen, Rooks) op de benen rust te gunnen voor de laatste slag op de Poggio. Die inschattingsfout werd de formatie van Gisbers fataal. Maassen had geconsta teerd dat zijn niet fitte kop man Gölz verdwenen was en koos op het vlakke stuk plot seling voor de aanval. De uit val van de net 24 geworden Limburger maakte achter hem geen indruk. „Ik verwachte iemand van PDM mee te krij gen. Theunisse bijvoorbeeld. Toen ik omkeek, zag ik ineens Fignon. Ik ben vol doorge gaan. Ik had niets te verlie zen", aldus de tweede troef kaart van Raas. Achter het tweetal bleef de reactie uit. „Iedereen keek elkaar aan. Niemand ging in de achtervol ging", zei Rooks. „Achteraf ge zien was dat een grote fout". „Bij de tweede demarrage had ik geen weerwoord meer", zei de getekende Maassen aan de streep, waar zeven seconden eerder Fignon was aangeko men. „Vorig jaar", aldus Maas sen, „reed ik aanvallend. In de klassiekers schoot ik afgelopen seizoen tekort. In de winter heb ik nog meer getraind. Raas hield me steeds voor, dat Milaan - San Remo mij op het lijf geschreven was. Hij bleef daar ook na de Tirreno - Adri- atico op hameren. In de voor bereiding heb ik te afwach tend gereden. Tegen mijn ei gen natuur in. Hier heb ik be wezen de klassiekers aan te kunnen. Door aanvallend te rijden. Die rol ligt me toch het beste. Het is te hopen, dat dit niet de laatste kans op een klassieke overwinning is ge weest. Maar ik zal er mis schien toch weer lang op moeten wachten". Sport op tv Leiding bij cross voor Timmermans REEK Eimbert Timmermans gaat met zijn bakkenist Eric Verhagen na twee manches aan de leiding in de strijd om het Nederlands kampioen schap zijspancross. De voormalige ti telhouder eindigde in het Brabantse Reek in de eerste manche als tweede, achter het duo De Vries/De Bresser. In de tweede manche duldde Tim mermans geen concurrentie. De titel verdedigers Hans van Goch en Sies Hurkmans moesten in beide manches met motorpech uitvallen. Na één cross voeren Timmermans en Verhagen met 37 punten de ranglijst aan. Er volgen nog zes wedstrijden. Kanobond nog niet uit de problemen ARNHEM De bestuurlijke problemen binnen de Neder landse Kanobond (NKB) zijn voorlopig opgelost. Op papier althans. De NKB formeerde tijdens de zaterdag gehouden algemene ledenvergadering op Papendal een nieuw bestuur, met Eppi Stormink uit Deven ter als voorzitter. Het nieuwe bestuur neemt in ieder geval voor eind maart een beslissing over trainer Piet Bogie, die een volle dagtaak eist bij de NKB, net als vorig jaar. Vierde plaats van Zeelenberg JARAMA In de openingsrace van het Europees kampioenschap 250cc (wegrace) is Wilco Zeelenberg in de Spaanse plaats Jarama als vierde ge ëindigd. Het was voor de 22-jarige coureur uit Bleiswijk de eerste wed strijd in de 250cc klasse. De Italiaan Gambelli finishte als eerste, gevolgd door Neumair uit Oostenrijk. In de 125cc klasse slaagde Adrie Nijenhuis tijdens de laatste training op het met sneeuw bedekte circuit van Jarama er niet in zich te kwalificeren voor de wedstrijd. De 25-jarige coureur uit Heerde bleek nog te veel hinder te ondervinden van zijn vorige week in Sintra gebroken sleutelbeen. Vader lost zoon Blomdahl weer af VIERSEN Vader Lennart Blomdahl heeft in Viersen de Europese titel driebanden overgenomen van zoon Torbjörn. In de finale versloeg senior het opgewonden standje Richard Bitalis. De Fransman was in de halve eindstrijd sterker dan de jongste Blomdahl, maar bleek niet bestand tegen de koele berekening van de vader. Het was de finale tussen de gewone, rustige arbeider uit Hel- singborg en de flitsende, gejaagde beroepsbiljarter uit Can nes. Waar Bitalis van driebanden leeft, is de hoofdprijs van 9000 gulden voor Blomdahl een welkome aanvulling op het inkomen dat hij als arbeider in een chemische fabriek ver dient. Tegenover het presteren van de finalisten, stak het acteren van Nederlands enige deelnemer Rini van Bracht negatief af. De Waalwijker, in 1982 wereld- en in 1984 Europees kam pioen, was reeds vrijdag uitgeschakeld voor een plaats bij de laatste acht na nederlagen tegen Müller en de Deen Danny Korte. Zaterdag kwam daar het verlies tegen makker Bitalis Lennart Blomdahl bij (1-3). Kardolus wint in alle linies ARNHEM Oscar Kardolus is zaterdag in Arnhem voor de zevende keer in zijn scherm- loopbaan Nederlands kam pioen op sabel geworden. In de finale won de Zoetermeerder met 10-5 van zijn vaste con current Pieter de Bruin. Het brons ging naar de 22-jarige Eric van der Ham. De jongste van het gezelschap versloeg de oudste finalist, de 52-jarige Kasper Kardolus, in de strijd om de derde plaats met 10-7, De sabelploeg van Zaal Kardo lus uit Zoetermeer greep een dag later de ploegtitel. Het viertal Kasper, Oscar en Olaf Kardolus en Bolkenbaas won in de beslissende wedstrijd te gen de equipe van Zaal Van den Berg uit Hoorn met 9-1 en bleven ongeslagen. Het brons was voor het viertal van Zaal van Oeveren uit Amsterdam. Het toernooi om de maitre Abrahams-bokaal, voor equi pes van drie floretschermsters, leverde ook al een zege op voor Zaal Kardolus. Yvette Kardolus, Maruja van Helle mond en Jeanette Hage ver sloegen alle vijf concurrenten. Kunstzwemtitel Marjolijn Both DIEMEN Marjolijn Both is gisteren in Diemen Neder lands kampioene kunstzwem- men geworden. De favoriete hield haar Dolfijn-clubgenote en partner in het duet Barbara Smit duidelijk achter zich. Het brons was voor de Nijmeegse Angelique Friebel. In het duet waren Both en Smit onbetwist de besten. Het Amsterdamse tweetal bleef de Nijmeegsen Angelique Friebel en Marion Ariens ruim acht punten voor. Ook bij de ploegenpresentatie ging de strijd tussen De Dolfijn en het Nijmeegse NZC'21. Het goud ging opnieuw naar Am sterdam. Zege en weinig straf ijshockeyers SYDNEY De Nederlandse ijshockeyploeg is zaterdag het toernooi om de wereldtitel in de C-groep begonnen met een overwinning. In Sydney werd Zuid-Korea met 5-2 verslagen. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Nico van Galenlast, Henk Hille, Tony Collard, Antoine Gee- sink en Henri Stoer. Overwinningen van het Ne derlands ijshockeyteam zijn niet 'zelden, letterlijk, zwaar bevochten. Tegen Zuid-Korea was het niet anders. Op het slechte ijs van de veel te war me hal waren het echter de Nederlanders die onophoude lijk het geweld op zich zagen afkomen. Zuid-Korea kreeg de straffen die daarvoor op hun plaats waren met 38 strafmi- nuten, waarbij een match-pe nalty. De Nederlanders, die zich beheersten kwamen er met 24 minuten behoorlijk af. Timman naar de leiding AMSTERDAM Jan Tim man heeft afgelopen weekein de alleen de leiding genomen in de Amsterdamse schaak- vierkamp. Zijn overwinning in de derde ronde - met zwart nog wel - op Hjartarson bracht zijn totaal na de eerste toer- nooihelft op 2 1/2 punt uit drie. Short raakte door een re mise tegen Salov een half punt achter. Timmans vooruitzich ten zijn uitstekend, als men bedenkt dat hij in de resteren de drie partijen nog tweemaal y*it heeft. Laurent Fignon met Frans Maassen in zijn wiel. De Nederlander moest in de slotfase lossen. FOTO: ANP 1, 70 Wijf el Gustafson Wiel DERENVEEN Tommy ustafson twijfelt Bos! lorzetting van zijn loopbaan, tweevoudig olympisch impioen van Calgary maakte n seizoen zonder hoogtepun- n door. Pas als hij in de zo- ihtér1 er de motivatie terugvindt 000. c n voluit te trainen, zet hij Wage jn sport eve carrière voort. S Yereldbeker l„' lost geld lÏTv iERENVEEN De dollar- cht in de Heerenveense ij- pmpe/ heeft de ISU, de inter- lü°na/e schaatsfederatie, af- eeft. li 'lopen weekeinde ongeveer kaarti O.OOO gulden gekost. De ISU (beid aaide bij gebrek aan een ((Hl)- °nsor °p voor de eindPriJzen Schei>n het wereldbeker-circuit 'oescholP onttrok het geld aan de Willi ied gevulde pot van het de kaa mstrijden. De KNSB moest ,,1V Heerenveen de dagprijzen l J' hoesten, zo n 15.000 gulden. 14 Ma bedrag werd gedekt door Jerry 1 inkomsten van de verkoop •e£>nn ,n reclameborden langs de 5-00 ,an p)e fjnaje trop over [Wee bgen 18.000 toeschouwers. De fcette was toereikend om het de wereldbeker- Istrijd in Groningen, 40.000 dekken. parisius in ziekenhuis ERENVEEN Jan Chari- s gisteren in het Tjonger- is-ziekenhuis van Heer- en opgenomen. De oud- :itter van de technische lissie van de KNSB kreeg is de finale van de we- pdbeker in Thialf eert'lichte rtaanval. Hij verkeert niet ^levensgevaar. 1TA VANGER Het 'entiende toernooi om de wereldtitels veldloop leeft gisteren in Stavan- \J er zijn naam eer aange- aan. In het vriendelijke foorse stadje waren de 'mstandigheden een echte ngi pi feldloop waardig. Op de laatselijke golfbaan, 'aarover grote delen van iet parkoers voerden, zo Jjj waar dat de overwinning jsgei John Ngugi nog een ixtra dimensie kreeg. I 5-3 at i Je 27-jarige Kenyaan vero- 47 rerde in Stavanger voor de Rei 'erc*e achtereenvolgende naai de wereldtitel. Dat op ich was al een unieke pres- itie. De Afrikaan zegevier- ook met het grootste ver- il in de vier maal dat hij e titel veroverde. Hij had Jtt ''Jna een halve minuut voor- prong op de Engelsman Tim De Brit verklaar- i na afloop: „Dit was mijn Tste nederlaag in dit veld- Jï F' loopseizoen, maar wanneer je een wedstrijd met John Ngu gi loopt, mag je al blij zijn wanneer je tweede wordt". Nederland speelde, zoals ge bruikelijk, totaal geen rol. Aart Stigter was als 51e de best geplaatste Nederlander. Marathonloper Marti ten Kate, die graag bij de eerste vijfentwintig had willen ein digen, kon met zijn lange pas op het modderige parkoers nauwelijks uit de voeten. De Hengeloër finishte als derde Nederlander als 99e. Hij moest Marcel Versteeg (67e) ook nog laten voorgaan. Met eenzelfde overmacht als Ngugi zegevierde de Fran- caise Annette Sergent bij de vrouwen. Ook in het vrou- wenveld kon Nederland niet meekomen. Carlien Harms was de best geplaatste als 66e. De nationale jeugdkam pioen Marco Gielen finishte bij de jongens als 105e en Brenda Sleeuwenhoek werd bij de meisjes 85e in het kampioenschap. HEERENVEEN Het schaatsjaar 1988-1989 gaat vrijwel zeker de geschie denis in zonder wereldre cord. Ook bij de laatste wedstrijd van internatio naal belang, de wereldbe kerfinales in Heerenveen, werden afgelopen week einde geen tijden van on gekende allure gereden. Slechts sprintkoning Zje- lezovski kwam er met 1.12,98 op de 1000 meter dichtbij. De verwachte re cordpoging van Kemkers op de 5000 meter bleef uit. Aan de wedstrijden in Heeren veen was vooral te merken dat het seizoen op zijn einde loopt. De echte motivatie was weg, slechts de geldprijzen zorgden nog yoor enige goede wil. Hooguit de kernploeg van Ab Krook presteerde goed op de lange afstanden, de sprinters Zjelezovski en Jansen reden sterk en Jan Ykema nam in stijl afscheid. Met val dus. Het optreden van Maarten Noyens was hoopvol. De Hage naar, die eerder dit seizoen de de kwalificatie voor de we reldtitelstrijd miste, revan cheerde zich met persoonlijke toptijden op de 500 (37,51) en 1000 meter (1.16,55). Hage naars Veldkamp en Bos onder streepten de kracht in de breedte door op de 5000 meter hun persoonlijke toptijden op nieuw aan te scherpen, respec tievelijk tot 6.55,03 en 6.55,27. (14.11,04) niveau. Het beteken de een verbetering van ruim zeven seconden van het per soonlijk record van de Hage naar, die eerder dit seizoen even verrassend als verdien stelijk debuteerde op de we reldtitelstrijd in Oslo. Te lang Het seizoen heeft voor de vrouwenploeg van Jan Wiebe Last enkele weken te lang ge duurd. De ploeg maakte tij dens de finale van het wereld- beker-circuit een ongemoti veerde, opgebrande indruk. Van de negen persoonlijke re cords bij de vrouwen tijdens de tweedaagse geldjacht in het bruisende Thialf in Heeren veen kwam er niet eén op Ne derlandse naam. Sterker, de Nederlandse schaatstere kwa men zelfs niet in de buurt van hun beste prestaties. Het mikken op twee doelen ging de Oostduitse rijdsters meer dan uitstekend af. De vrouwenploeg was verant woordelijk voor vier van negen persoonlijke records (Schalling 3 en Moser) en reed 14.200 dollar aan prijzengeld bijeen op het totaal van 24.400. Koploper in het geldklasse- ment werd allround-wereld kampioene Moser met 3500 dollar, op de voet gevolgd door de sprinters Luding en Hauck, die beiden de leuke bijdrage van 3200 dollar stortten. Het afscheid van Kania, Ehrig en het alternatieve jaar Van Gennip heeft het vr wenschaatsen voorlopig in de anonimiteit gedompeld. Hun wereldrecords waren dit zoen vooralsnog onaantast baar. Conditietrainer Geijsel veroor deelde het optreden van de Nederlandse vrouwenploeg. „Ze hadden het seizoen profes sioneel moeten afmaken, moeten doortrainen zoals de Oostduitsere hebben gedaan" Geijsel wil het rijden van de vrouwen in Heerenveen ter discussie stellen op de seizo evaluatie. Hij wil alvorens hij zijn contract als conditietrai ner verlengt, zekerheid heb ben dat dergelijke ergernissen hem in de toekomst bespaard blijven. AGADIR Mark Koe vermans is ook in Agadir verliezend finalist gewor den. Nadat de vorige maand 21 jaar geworden speler uit Berg- schenhoek een week eerder in de eindstrijd van het Challen- ger-toernooi in Casablanca zijn meerdere had moeten erken nen in de Sovjetrus Wisant verloor Koevermans in een soortgelijk evenement in Aga dir, waar een prijzengeld was van 100.000 dollar, van de Joe goslaaf Göran Prpic, 6-3,6-3. In de halve finale won Koe vermans van de Spanjaard Ar- Marianne van der Torre won zaterdag een toernooi in Haifa gedoteerd met een prijzenbe- drag van 10.000 dollar, ruim 20.000 gulden. De Rotterdamse zegevierde in de eindstrijd met 2-6, 6-4, 6-4 over de Francaise Valerie Batut. Steffi Graf won gisteren de fi nale van het met 300.000 dol lar gedoteerde toernooi in Boca Raton met 4-6, 6-2, 6-3 van Chris Evert. Pas na een uur en 52 minuten had Graf haar 22e overwinning van 1989 binnen. Miloslav Mecir veroverde de titel in Indian Wells. Hij ver sloeg de Fransman Yannick Noah met 3-6, 2-6, 6-1, 6-2, 6-3. Zware straffen boksscheidsrechters NAIROBI Het bestuur van de internationale amateur boksfe- deratie AIBA heeft tijdens de vergadering in de hoofdstad van Kenya, Nairobi, drie arbiters voor een periode van vier jaar ge schorst. De Oegandees Kasule, de Uruguayaan Duran en de Ma rokkaan Larbi hadden tijdens de finale van het zwaarwelterge- wicht de Zuidkoreaan Park Si Hun als winnaar aangegeven en niet de voor iedereen duidelijk betere bokser Roy Jones uit de Verenigde Staten. De Hongaar Pajer en Lougbo uit Ivoorkunst werden eveneens voor vier jaar verbannen van de ring. Volgens het bestuur hadden zij gedurende het hele toernooi blijk gege ven van onbekwaamheid. Er werden nog meer straffen uitge deeld. Japanse Ito ijsballerina De Japanse Midori Ito en de Canadees Kurt Brow ning tijdens een kleine ce remonie gisteren ter gele genheid van hun wereldti tel. FOTO: AP De negentienjarige Ito veroverde de wereldtitel kunstrijden, die jaren lang het bezit was van de nu voor de show rijdende Oostduitse. Claudia Leistner uit de Bondsre publiek Duitsland, de Europese kampioene, eindigde als tweede. De derde plaats was voor de Amerikaanse Jill Trena- ry. Ito, een studente uit Nagoya, is de eerste Azi atische wereldkampioene kunstrijden. Voor haar lange kilr kreeg zij van de jury vijf keer het hoogste cijfer (6,0). Leist ner kwam tijdens het slotonderdeel ten val. PARIJS De Japanse Midori Ito is zaterdag in Parijs de opvolgster van Katarina Witt geworden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15