„Iedereen moet mee kunnen delen in welvaartsgroei" Kabinet smeedt hete ijzers omroepbestel INFORMATICA OPLEIDINGEN li BINNENLAND £e«dóc(3ou/Ki/nt ZATERDAG 18 MAART 1989 PAGINJ DEN HAAG Het kabi net heeft deze week de uitdrukking „Men moet het ijzer smeden als het heet is" in praktijk ge bracht. Na jaren van op warming was het inmid dels al behoorlijk hete po litieke hangijzer van de discussie over ons omroep bestel zodanig gaan gloei en dat de tijd rijp was voor verwerking. Twee gebeurtenissen hebben hiertoe bijgedragen. In de eer ste plaats het besluit van de Europese Commissie om een richtlijn voor alle EG-lidstaten uit te vaardigen waarin staat dat geen enkel land meer een barrière mag opwerpen tegen grensoverschrijdende commer ciële televisie. Dit onder het motto dat tv-uitzendingen evenzeer een vorm van com merciële dienstverlening zijn als bijvoorbeeld kranten en dat zij dus vrij in de gehele Gemeenschap bekeken en be luisterd moeten kunnen wor den. Ten tweede was er het 'ulti matum' dat de omroepen AVRO, TROS en Veronica en de uitgevers Elsevier, Pers combinatie, Telegraaf en VNU (in de wandeling samen 'ATV- EPTV' genoemd) aan het kabi net hadden gesteld. Binnen twee weken zou het kabinet een standpunt moeten formu leren over de plannen van deze omroepen en uitgevers om van Nederland 2 een com merciële zender te maken. Het geruchtmakende EG-be- sluit kwam in het CDA, dat al tijd op de bres heeft gestaan om op Nederland gerichte bui tenlandse commerciële zen ders tegen te houden, al vrij hard aan. De reactie op dit be sluit van minister (en partijge noot) Elco Brinkman sloeg echter in als een bom. Daags nadat de EG-richtlijn was aan gekondigd verklaarde Brink man dat hij artikel 66 van de Nederlandse Mediawet, waar in de mogelijkheid is opgeno men om specifiek op Neder land gerichte reclame van de kabelnetten te weren, wilde schrappen of in elk geval aan zienlijk verruimen. Geïrri teerd stelde het CDA-kamerlid Marten Beinema vast dat het voor zijn fractie nog helemaal niet vast staat dat Nederland voor de Europese richtlijn door de knieën moet. Cultuur De CDA-mediadeskundige wees erop dat de Europese Ge meenschap als economisch sa menwerkingsverband louter oog heeft voor de economische kant van televisie. „Maar om roep is ook cultuur en dus moeten we ook naar de cultu rele aspecten kijken", aldus Beinema. In tegenstelling tot de EG heeft een ander Euro pees orgaan, de Raad van Eu ropa, dit volgens hem wèl goed door. Deze organisatie van 21 landen legt een dezer dagen de laatste hand aan een omroep-conventie. Daarin staat onder meer dat een land beschermende maatregelen mag nemen als het zijn om roepbestel bedreigd acht door vanuit het buitenland komen de radio- of tv-uitzendingen. Het CDA meent dat WVC eerst maar eens moet uitzoe ken in hoeverre Nederland op grond van die conventie mag afwijken van de Brusselse richtlijn. En zou dat echt ge heel onmogelijk zijn, dan kan de regering het altijd nog op een proces voor het Europese Hof laten aankomen. „Zoiets duurt jaren en tegen die tijd is het EG-verdrag wellicht aan gevuld met een culturele para graaf zodat wij juridisch een stuk sterker staan", betoogde Beinema. PvdA verdeeld De Tweede-Kamercommissie voor cultuur debatteert op 12 april over het mediabeleid. Voor het CDA is het van groot belang hoe de PvdA zich bij die gelegenheid opstelt. Van coalitiegenoot VVD behoeven de christen-democraten geen enkele steun te verwachten. De liberalen strijden sinds jaar en dag voor een zo groot mo gelijke vrijheid in de ether. In de PvdA zijn de opvattingen verdeeld. Er is een stroming die ongeveer net zo denkt als Brinkman: tegen een Europese richtlijn behoor je je niet te verzetten. Een andere stro ming deelt het CDA-standpunt dat vanuit het buitenland ko mende, op Nederland gerichte reclame zo lang mogelijk van de kabelnetten geweerd moet worden. Waarom toch dat verbeten verzet? Een satellietzender als Super Channel, die nog altijd verlies lijdt, verwacht niet dat de nieuwe Europese richtlijn haar beduidend méér Neder landse reclame zal opleveren. En nog afgezien daarvan: Su per Channel heeft slechts een te verwaarlozen aantal Neder landse kijkers. Dat moge zo zijn, zegt men in het CDA en een deel van de PvdA, maar hoe gaat het straks als Rob Out vanuit Luxemburg een Nederlandstalig commercieel kenend dat de Veronica-direc- teur na de uitspraak van Brinkman een gat in de lucht sprong. Rob Out wordt name lijk, in tegenstelling tot Sky TV en Super Channel, wèl in staat geacht programma's te maken die aanslaan bij het grote Nederlandse publiek. Programma's Overigens is het de vraag of Out heeft stilgestaan bij een hem bejubelde Europese richt lijn: een commerciële omroep moet meer dan de helft van haar zendtijd vullen met Euro pese programma's. De achter grond daarvan is dat de Euro pese audio-visuele industrie gesteund moet worden. Nu is het nog zo dat de zendgemach tigden in de EG, ook de Ne derlandse, hun uitzendingen voor 60 a 70 procent vullen met goedkope, vooral in Ame rika gekochte programma's. Het CDA en in dit geval de ge hele PvdA zijn het er echter roerend over eens dat niet af gewacht mag worden of Outs 'Radio Télévision Véronique' dit obstakel weet te overwin nen. Zo'n station moet dom weg elke bestaansmogelijkheid ontnomen worden, meent men, anders zullen de door CDA en PvdA gekoesterde omroepen (KRO, NCRV en VARA) op den duur kapot ge concurreerd worden. ATV-EPTV Die vrees voor de teloorgang van hun 'eigen' Omroepen ligt ook ten grondslag aan het ver ander onderdeel van de door zet van CDA en PvdA tegen het initiatief van AVRO, TROS en Veronica (ATV) om samen met enkele grote uitge vers in Nederland zélf een commerciële omroep op te richten. In dit verzet hebben de twee fracties zich altijd ge steund geweten door de CDA- ministers in het kabinet. On der leiding van Lubbers heb ben de christen-democratische bewindslieden steeds alle mo gelijke moeite gedaan om het op dit punt vage regeerak koord zodanig uit te leggen dat een commerciële zender in deze kabinetsperiode niet van de grond zal kunnen komen. In dat streven paste ook het enkele weken geleden gelan ceerde plan van premier Lub bers om de reclamezendtijd op de Nederlandse televisie snel en in aanzienlijke mate uit te breiden. Mogelijkheden ge noeg: op dit moment bestaat maar 5 procent van het totale programma-aanbod uit recla me en volgens de EG-normen mag dit 15 procent worden. Als de STER in het huidige bestel fors wordt uitgebreid, zal de behoefte aan een afzon derlijke commerciële zender afnemen of misschien wel ge heel verdwijnen, meende premier. CDA en PvdA, ooit zo fel tegen al die 'ver J1 felijke' reclame wareh, hel deze visie inmiddels krac; omarmd. ,'lisch rsta; trege de F heef Lubbers, Brinkman en de h dere christen-democrati is: hi bewindslieden hebben mede onder druk van VVD-collega's, besloten deur voor ATV-EPTV maar op een kier te houi Je weet immers maar waar de Nederlandse en vL al Europese ontwikkelii^ op mediagebied op den toe kunnen leiden. Maar v lopig zit de voorzichtig pende deur nog wel met stevige veiligheidsketting Zo gemakkelijk komt ATTPI' TTPTV or 1 sta ik ,rie )li EPTV er ook weer niet als het aan het CDA (en PvdA) ligt zal ons omroept stel niet eerder dan op Juttemis aan de comme ten prooi vallen. ft.SH in der rhei DICK VAN RIETSCHOTVen. is g icrip iliaa ;nscl TOP-AMBTENAAR PONT BLIJFT VERLEDEN TROUW DEN HAAG Hoewel het alweer ruim een jaar geleden is dat Hans Pont zijn FNV-voorzittersha mer inruilde voor een hoge post op het ministe rie van binnenlandse za ken, krijgen zijn ogen nog altijd een glans als het woord vakbeweging valt. Oude liefde roest niet. De voormalige FNV-voorman valt zonder problemen terug in zijn vorige rol als hij zich in positieve bewoordingen uitlaat over de inmiddels afgelopen acties van de grafici. „Mijn dochter werkt bij uitgeverij Sijthoff in Den Haag. Ze valt ook onder de grafische cao en vroeg, me of ze al dan niet mee moest staken. Ik zei tegen haar: daar is toch geen enkele discussie over mogelijk? 'Tuur- lijk moet je solidair zijn met de werkvloer. Daar werk je mee samen, dus staak je ook sa men". Zijn plotselinge overstap des tijds naar het departement van minister Van Dijk, waar hij de functie van directeur-generaal management en personeelsbe leid aanvaardde, leidde tot een storm van verontwaardiging en ongeloof. Pont: „Ik heb in dertijd tegen mijn oud-colle ga's gezegd dat ik me heel goed kon voorstellën dat ze zich gekwetst voelden. Het ging allemaal zo plotseling en niemand was in mijn besluit gekend. Dat kón natuurlijk ook niet want dan zou het hele land zich ermee hebben be moeid". Op de keper beschouwd is Pont weinig veranderd. Zijn denkbeelden over tal van maatschappelijke vraagstuk ken zijn dezelfde gebleven. In 1983 was hij naast ambtena- i renvoêffman Jaap van de Scheur de grote initiator van de massale acties tegen het ka binetsbesluit om ambtenaren salarissen en uitkeringen met drie procent te korten. „Ach ter dat verzet sta ik nog steeds. Die bezuiniging had niet ge mogen. De overheid misbruik te zijn macht om dingen een zijdig op te leggen. Dat liet vfeel littekens na en nam ver- Pont over Van de Scheur: „Hij is inderdaad in het begin flink tegen me tekeer gegaan, maar ach, Van de Scheur heeft altijd een wat meer emotionele aanpak gehad dan ik". FOTO: MILAN KONVALINKA Pont wil aparte cao topinkomen Enkele maanden geleden ceerde Hans Pont het plan een aparte cao af te slu voor hogere ambtenaren, kun die manier kan volgens /).000 daadwerkelijk iets worden lanc daan aan de grote sal arising terstanden die met name hi 64 re ambtenaren, in vergelijk onth met soortgelijke functies in i bedrijfsleven, de afgeloj ren hebben opgelopen. Het gaat in een aantal ge\t len om verschillen van 100 procent. Hieraan moet gens Pont iets worden ged i ook al acht hij het uitgesk ien en niet wenselijk dat deze laas schillen volledig onged al lei worden gemaakt. „Het v^eira deel van twee cao's is da ïgen twee afzonderlijke financed, ruimtes kunt afspreken dieevas uitgangspunt voor de oni de handelingen dienen. Het iliel schikbaar stellen van één hpiot drag voor alle ambtenaren \iho, tekent dat als je iets vooieraa hogere functies wilt doen eden altijd het karakter heeft t> Li het verschuiven van geld itrun de lagere naar de hogere at.fi zr tenaren. Dan betaalt de Uur lophaler voor de referenda^ 11 Dat is moeilijk te verwerfe S( voor de betrokken mensen jen al moeilijk uit te leggen aan l sta achterban". b vai „Ik denk overigens niet irma een tweedeling van één {aat, voor de mensen boven modhey en één cao voor degenen jg. I daaronder zitten. Wat ik in jdere dachten heb is: enerzijds loon/ grote massa met een jaarintoom men tot 100.000 gulden jkalvt jaar en anderzijds dat We arer groepje wat daarboven zit. te ben niet uit op een sterke vjri groting van de inkomensvgbeu schillen tussen hoog en li Uit oogpunt van rechtvaai ging zie ik daar ook helem niets in. Dit is zuiver een tele: beidsmarktkwestie Pont. uffe trouwen weg". Bang voor een herhaling van 1983 en een eventueel daaruit voortvloei end gewetensconflict is Pont niet. „Het enige goede dat uit de korting op de ambtenaren salarissen is voortgekomen is de introductie van een nieuw overlegstelsel. Een regering kan nu niet meer eigenmach tig maatregelen afkondigen in zake de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel. Arbeidsvoorwaarden kunnen pas worden gewijzigd als beide partijen daarmee instemmen". Manco Helemaal tevreden met het nieuwe overlegstelsel is Pont overigens niet. „De financiële ruimte, dus het geld dat voor de ambtenaren beschikbaar is, wordt nog altijd eenzijdig door het kabinet vastgesteld. Dat is toch wel een manco. Tweezij digheid mag in mijn visie niet alleen betrekking hebben op de vraag hoe je het beschikba re geld besteedt. Er moet jaar lijks ook onderhandeld kun nen worden over de ruimte die er is. Nu is het overleg tus sen de minister en de ambena- renbonden vooral een hoorzit ting, een moment van oriënta tie, waarin de bonden de mi nister van binnenlandse zaken vertellen wat ze zoal aan ver beteringen voor ogen hebben. Daarmee gaat de minister aan de slag in het kabinet maar of- ie de verlangens van de bon den zal ondersteunen weet niemand". „Om die reden zullen de bon den geneigd blijven hun eisen hoog op te schroeven in de hoop dat er iets van overblijft. Dat is niet echt onderhandelen en zo wordt de vakbeweging ook niet in de gelegenheid ge steld haar eigen verantwoor delijkheid te dragen". SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO Q mi sioinm j/wem tn sus Kt tn urn nunnrn or i'jo utmntn tn Btimtn ormtvu m ot rum mntrnm or ot stUHtutn. onotn ot uur/mot kokosrm- mn, nnn ot nnno v/w hit lutntno. nun mn it nos v/w ttn utimoitnot v/wnnm otmiTtn. (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp weer een akkoord uit de bus dat voorziet in een salarisstij ging van 0,7 procent. Voor het eerst werd doelbewust afgewe ken van de nullijn in het re geerakkoord. Pont wuift deze eer snel weg. „In feite werd de basis hier voor al gelegd in het voorjaar soverleg van 1987 waar ik als FNV-voorzitter bij zat. Het ka binet beloofde toen dat de uit keringen en ambtenarensala rissen wat meer in de pas zou den gaan lopen met de ont wikkeling van de lonen in het bedrijfsleven. Dat resulteerde onder meer in een bedrag van 200 miljoen gulden voor de minima. Ook werd de bevrie zing van de ambtenarensala rissen opgeheven. Het akkoord met de bonden is niet mijn verdienste maar ik juich de uitkomst natuurlijk wel toe. Het oorspronkelijk beschikba re bedrag voor de arbeidsvoor waarden was in mijn ogen veel te weinig. Er kwam uit eindelijk 180 miljoen bij en zo kon er een akkoord worden gesloten". „Al met al is er nu weer een begin gemaakt met het volgen van de loonontwikkeling in de marktsector, gebaseerd op de nu nog lapende cao's. Daar zit voor dit jaar een zeer gematig de loonontwikkeling in die bo- i spreken vrijuit met vendien inmiddels alweer is Ogen In het begin van de jaren tach tig zat Pont nog broederlijk naast ambtenarenvoorman Jaap van de Scheur aan de overlegtafel op binnenlandse zaken. Sinds vorig jaar zomer kon hij als rechterhand van minister Van Dijk zijn oud collega letterlijk recht in de ogen kijken. Voor beide partij en was het even wennen. Toch is .Ponts sympathie voor de oude brombeer van de Abva Kabo, die begin deze maand om gezondheidsredenen zijn onderhandelaarsfunctie heeft neergelegd, altijd groot geble ven. „Hij is inderdaad in het begin flink tegen me tekeer gegaan, maar ach, Van de Scheur heeft altijd een wat meer emotionele aanpak ge had dan ik. Inmiddels gaan we weer heel normaal en vriend schappelijk met elkaar om. Jammer dat ik hem nu minder zal zien". Spijt van zijn overstap naar binnenlandse zaken heeft Pont niet. „Deze baan bevalt me heel goed. Het verschil met de FNV is dat je op een ministe rie de dingen wat objectiever kunt benaderen. Je hoeft niet vanuit een bepaalde ideologie of naar een bepaalde uitkomst toe te werken. Je kunt hier bij wijze van spreken vrijuit met elkaar praten zonder er op be dacht te hoeven zijn dat be paalde dingen wellicht in strijd zijn met het beleid, of verkeerd begrepen zullen wor den door de achterban. Na tuurlijk zijn er wel andere be lemmeringen. Je hebt te ma: ken met politiek beleid en dè wensen van de ministerraad. Bovendien is er een regeerak koord waar je nog al eens te gen aanloopt". Nullijn Het kan toeval zijn, maar feit is dat sinds Pont de scepter zwaait op de afdeling over heidspersoneelsbeleid, de sala rissen van de ambtenaren weer wat stijgen. Eind vorig jaar rolde er sinds lange tfri achterhaald. Volgend jaar is wat dat betreft het jaar van de waarheid. In hoeverre zal het kabinet ernst maken met de stelling dat we zo veel moge lijk weer aansluiting moeten zoeken met de marktsector?" Loongolf „De opmerking van minister De Koning dat volgend jaar de uitkeringen omhoog kunnen als de lonen niet hard stijgen moet je volgens mij zien in het licht van een dreigende loon golf. Hij is gaan begrijpen dat er nu zo langzamerhand iets moet worden gedaan aan de wensen van de vakbeweging. Door terug te vallen op het oude voorstel van de bonden - hogere uitkeringen in ri$*J voor loonmatiging - denkt hij de looneisen te kunnen indam men. Maar ik denk dat zijn op merking te laat kwam. Er is nu een nieuwe situatie waarin het oude aanbod van de bon den niet meer geldt. Ik hoor het de vakbeweging al zeg gen". „Het is waar dat een herstel van de koppeling het ambte- narenoverleg vergemakkelijkt. Dat zou een hoop rust geven. Maar dan natuurlijk niet zoals De Koning het wil, met per centages die waarschijnlijk nog minder zullen zijn dan de inflatie. Je kunt niet blijven zeggen dat het weer goed gaat met het land, dat we er weer bovenop zijn gekomen mede dankzij de constructieve op stelling van de vakbeweging, en daar vervolgens niets te genover stellen. Er komt een moment dat de werkende mensen, wetende dat ze een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan het herstel van de economie, daarin willen meedelen. Ga je daar niet op in dan zullen loongolven on vermijdelijk zijn. Dat bedoel ik als ik zeg dat 1989 het jaar van de waarheid zal zijn". Werklozen De vraag is in hoeverre de grote groep werklozen hier mee is gebaat. Niet dus, stelt Pont. „De arbeidsmarkt func tioneert in feite tamelijk goed. In de behoefte die er is aan ar beidskrachten kan worden voorzien. Maar dan is er nog de categorie die aan de onder kant van de samenleving bun gelt. Dat probleem los je ook niet op met loonmatiging. Er zijn legio redenen waarom die groep niet ingeschakeld wordt in het arbeidsproces. Maar het functioneren van de arbeids markt wordt nauwelijks bein- vloed door de bestaande groep werklozen. Dat zijn namelijk niet de concurrenten van de genen die momenteel vragen wat meer te mogen vangen". „Het grootste probleem dat ons bedreigt is dat de arbeids markt voor tweederde van cfo i gewoon normaal func tioneert waardoor de proble matiek van de werkloosheid het gros van de mensen niet meer raakt. Als je geen achter standen hebt door etnische af komst of milieu bestaat er ook geen echt grote werkloosheids- dreiging meer. Werkloosheid concentreert zich op bepaalde groepen in de maatschappij. Raakt het je niet en loop je ook geen risico, dan ga je dal' aan voorbij. Het risico dat nu lopen is dat werklooshi voor de grote massa geen I dreiging meer is. Daardi dreigt er een vergeten groep ontstaan. Bijft die groep jtr na jaar in een achtergestel positie, dan creëer je een si cultuur die ons geen goed doen". MARGA RIJER! gen ik- tug (ADVERTENTIE) RIJKSERKENDE AMBI EN PDI DIPLOMA: MG.1 MG.2 MG.3 HB 1 HS.1 HS.2 Technische middelen Systemen en toepassingen Basis PC-gebruik Basiskennis Informatica Elementaire Informatica Elementaire Informatiekunde COBOL Gegevensbanken Organisatie en informatiebeleid Systeemonderzoek Kantoorautomatisering Datacommunicatie dBASE IV: f 999,- f 715- f1019,- f 1390- f 1150,- f1019- f1795,- f1595,- f1049,- f1240,- I CENTRUM VOOR AUTOMATISERING Bel 020-259883/259993 of stuur onderstaande bon naar CVA Centrum Voor Automatisering, Antwoord nummer 10793,1000 RA Amsterdam (postzegel niet nodig). Stuur mij vrijblijvend uw cursusoverzicht Postc-Woonpl -lidVBMOenVOI- I LC 91 l

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4