American Airlines wil F 100'made in Holland' IRECTEUR |FSVOERING(V/M) Vrouwenvakbeurs Gouda „geslaagd initiatief" Verdachte wordt verplicht zich te identificeren Erkenning alternatieve genezers „middeleeuws' j Peper: PvdA in netelige positie 100.000e compostvat 3AGil -jNNl NNENLAND SeidócSowcMit ZATERDAG 18 MAART 1989 PAGINA 3 /|1 /Amsterdam loopt |een gevaar" [STERDAM Er is geen sprake van dat oude deel van Amsterdam moet worden loopt als de temperatuur stijgt door het zo- aamde broeikaseffect. De directeuren van Amsterdamse waterleidingbedrijf en van gemeentelijke afdeling grondmechanica re- ren hiermee op de uitkomsten van een on- izijzoek door het Internationaal Instituut voor Stedelijk Milieu. Volgens dat instituut kan broeikaseffect tot gevolg hebben dat door andering van het grondwaterpeil de onder- ndse houten palen waarop het grootste deel jvoorfc de binnenstad is gebouwd kunnen gaan bijlen. „We kunnen het grondwaterpeil in de bjöfdstad uitstekend reguleren via de gema- aldus de gemeentelijke afdeling grond- chanica. word rkie: g fori reid" at WC Tamil mag wachten op uitslag procedure ASSEN De president van de rechtbank in Assen heeft in kort geding besloten dat een Tamil de uitslag van de procedure tot toelating als vluchteling jn ons land mag afwachten. De regering huldigde tot nog toe steeds het stand punt dat (nog) niet als vluchteling erkende Ta mils terug kunnen worden gestuurd naar Co lombo, omdat ze daar geen gevaar lopen. Vol gens de rechter is er „gerede twijfel of het wel verantwoord is mensen zoals deze Tamil tegen hun wil terug te sturen naar een land waar hen van alles te wachten kan staan". Hij merkt op dat „Nederland in het westen (vrijwel) het enige land is dat er weer toe is overgegaan om Tamils gedwongen naar Sri Lanka terug te doen keren". Werklozen weer de politiek in DEN HAAG - Werklozen en ou- dere gedeeltelijk arbeidsonge schikten moeten gemakkelijker een politieke functie kunnen ver vullen. Belemmeringen in de werkloosheidswet (WW) en de wet inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschik ten (IOAW) worden zoveel mo gelijk weggenomen, zo heeft het kabinet besloten. De voorgestelde wetswijzigingen betreffen senato ren, raads- en statenleden en al gemeen bestuursleden van water schappen. Het geldt niet voor de dagelijks bestuurders van ge meente en provincie (wethouders en gedeputeerden). CDA mag aanduiding EVP niet gebruiken DEN HAAG - Het CDA mag na 8 april de aanduiding EVP, die bij deze partij staat voor Europese Volkspartij, niet gebruiken in de campagne voor de Europese verkiezingen. De vice- president van de rechtbank in Den Haag, mr. R. Portheine, heeft deze eis van de Evangelische Volkspartij, die al een tijd als EVP door het leven gaat, gisteren toegewezen. De EVP vreesde verwarring bij de kiezers. De Evangelische Volkspartij doet als on derdeel van de zogenoemde Regen boog-coalitie ook mee aan de Europe se verkiezingen en zal volgend jaar weer een gooi doen naar een zetel in onze Tweede Kamer. DEN HAAG Verdachten van een strafbaar feit - zoals het rijden door rood licht - worden na aanhouding door de politie verplicht zich te identificeren. Weigering wordt een zelfstandig straf baar feit. Verdachten kunnen worden meegeno men naar het politiebureau ter identifi catie en desnoods onder dwang worden onderworpen aan identificatie-maatrege len, zo heeft het kabinet besloten. Het Wetsvoorstel Anonieme Verdachte, dat reeds bij de Kamer is ingediend, zal in deze zin worden aangepast. Minister Korthals Altes (justitie) zal wel eerst op nieuw advies gaan vragen van de Raad van State, omdat de wijziging van h^t oorspronkelijk wetsvoorstel ingrijpend Bij zware misdrijven zal het onderzoek naar de identiteit gewoon tijdens de in- verzekeringsstelling gebeuren. De op houding ter identificatie kan alleen op last van de officier van justitie of de hulpofficier. vername ^^ïorts door fokker nog 'bfnefrzeker foor» (Van onze correspondent Roger Simons) )NDEN De delegatie van niet f Brits-Nederlandse GE- Kortfokker-consortium dat van s kwi week in het Noordierse i ojfast een studie heeft ge- ^akt van de financiële en ju- enst]ische situatie waarin het een itse staatsbedrijf Short Bro- tglijdtrs zich bevindt, keert pas DaPd33^ teruê naar Londen en Jhsterdam. Shorts is de fabri- ht van vliegtuigen en raket- 1 die zou kunnen worden brgenomen door GEC/Fok- iet a enig eke knoop zal pas begin mei initief worden doorgehakt duidelijk gemaakt dat haar )Ubli^rkeur niet bepaald uitgaat namelijk dat een e^ ile verkoop van Shorts aan JC/Fokker zou kunnen lei- c i tot het opsplitsen van dat angrijke maar wel sterk »en irouderde bedrijf, de sdkker zegt trouwens zelf dat geen interesse heeft voor de iduktie van raketten. In ge- ame zal die be- jfstak van Shorts worden njergelaten aan de Britse ktronicagigant General ;ctric Company-Marconi, de dere helft van het Brits-Ne- rlandse consortium. Maar kker vertrouwt zijn sterke ;en Jitse partner ook niet voor 3e jnderd procent. Het behoort ldeii, bootje is gestapt zichzelf een brug- oofd tot stand te kunnen gen in Noord-Ierland. enige nog overblijvende current voor de overname Shorts in Belfast is de Ca- vliegtuigbouwer Bom- dier. In dit verband doet :h de merkwaardige situatie dat tot kortgeleden bij ikker praktisch geen mens s afwist van Bombardier. incjjt Canadese bedrijf is noch- ïs een niet onbelangrijke fa- ikant van vliegmachines, taronder het bekende blus- j^i'iegtuig „Canadair" dat onder in Zuidfrankrijk elke zomer piet of zonder temdcces worch gebruikt voor de ^strijding uit de lucht van tare bosbranden. .^_ji>mbardier, die ook oorlogs- a pjiegtuigen bouwt, staat bij de fptPIritse regering Thatcher I Ar, rrmet Hnn pAl/l/or de gunst dan Fokker. Om it Canada een Gemenebest- id is, zijn de Canadezen naar •itse begrippen geen „foreig- Dit subtiele onderscheid it op het Europese vasteland Qpiuwelijks wordt gemaakt en karmee dan ook vrijwel geen .ening wordt gehouden zou i doorslaggevende rol kun- in spelen. Fokker verrassend op- istisch over zijn kansen. Bij eventuele overname zou Fokker niets worden be- ild, omdat wie Shorts over- ook de schulden (ten èdrage van ruim 2.5 miljard lilden) van dit bedrijf moet vernemen. Ook wordt gere end op Britse overheidssteun por de dringend noodzakelij- Ie modernisering van de ho floos ouderwetse fabriek in jelfast, waar de Nederlandse ibrikant al jaren vleugels be- SCHIPHOL De Ameri kaanse luchtvaartmaat schappij American Airli nes heeft bij de order voor de levering van Fokker- 100 vliegtuigen als voor waarde gesteld dat de kwaliteit dezelfde moet zijn als die van de vlieg tuigen die op Schiphol- oost worden gebouwd. Als de vliegtuigen elders zou den worden geproduceerd, wil de maatschappij ervan verze kerd zijn dat de Nederlandse kwaliteit gehandhaafd garandeerd wordt. American Airlines wil dag in New York een contract tekenen voor de levering van 75 Fokker-100 vliegtuigen en daarbij een optie nemen op nog eens 75 van deze toestel len. Deze opties zijn in feite vaste orders maar worden vanwege een andere aanbeta- ge- lingsregeling als opties aange duid. Fokker heeft in de luchtvaart wereld de naam vliegtuigen te produceren van zeer hoge kwaliteit. Dit geldt onder an dere ten aanzien van de ge bruikte lijmtechnieken. De voorwaarde van American Airlines kan een rol gaan spe len wanneer Fokker zou be sluiten in het buitenland Fok- ker-100 vliegtuigen te gaan produceren. De Nederlandse langstelling. fabrikant bestudeert daartoe momenteel de mogelijkheden, onder andere in de Verenigde Staten. Fokker denkt nog niet aan licentiebouw door derden zoals wel is gebeurd met de F- 27 die indertijd door Fairchild zijn gebouwd. Voor de Fokker Fairchild's is nu op de tweede hands markt nauwelijks be- Airport Madurodam Als de miniatuurstad Madurodam In Den Haag dinsdag haar poorten weer opendoet is op de luchthaven van het stadje de KLM aanwezig met een Jumbo in draagbaar formaat. Op de nieuwe F 100 van Fokker is nog het wachten. foto: anp UTRECHT De invoe ring van de Wet beroep suitoefening individuele gezondheidszorg (BIG) opent weidse perspectie ven voor de alternatieve genezers. Het begrip „onbevoegd uitoe fenen van de geneeskunst" vervalt met de invoering van de wet. Alternatieve therapeu ten kunnen worden erkend via diploma's van door hun belangengroepen zelf opgezet- Kandidaat-paranormale gene zers kunnen voor erkenning terecht bij de landelijke koe pelorganisatie NFPN. Prof. Ariëns in het artsenblad Me disch Contact: „Men dient zich daartoe bij het NFPN-bestuur aan te melden door het opstu ren van een ingevuld aan vraagformulier met pasfoto. Aan de hand van het betasten van de foto's gaan drie parag nosten onafhankelijk van el kaar na of er bij de kandidaten sprake is van begaafdheid. Voor degenen die deze toets met succes doorstaan, ligt de weg naar erkenning geba seerd op attesten van tevreden patiënten open". Voor het op zo simpele wijze verwerven van de status van medicus moet je terug naar de middel eeuwen, aldus Ariëns. Als een van de belangrijkste stappen bij de toelating tot de medische professie noemt hij nu „het sieren van de deur met een naamplaatje met daarop bij voorbeeld „erkend specialist in oosterse geneeswijzen", „gedi plomeerd eurythmisch thera peut" of „Institute for Royal Auratherapy". Overigens vindt Ariëns niet dat alternatieve geneeswijzen niets uithalen. Hij schrijft er hetzelfde effect aan toe als aan placebo's (nepgeneesmiddelen die ook in de reguliere genees kunde worden gebruikt) of aan het noemen van bijwer kingen op bijsluiters van ge neesmiddelen. Die worden door patiënten die de bijsluiter lezen veel vaker genoemd dan door degenen die dat niet heb ben gedaan. Ariëns waarschuwt tegen het opnemen van de alternatieve geneeswijzen in de toekomsti ge basisverzekering. Mocht de „pretpakket-elite" binnen het Haagse circuit daar toch in sla gen, dan is de tijd rijp voor het benoemen van enkele staats- astrologen ter ondersteuning van de besluitvorming, aldus 'Luxemburg - route' steeds meer in trek (Van correspondent) LUXEMBURG De ka- pitaalvlucht uit Nederland naar het groothertogdom Luxemburg neemt hand over hand toe. Sinds de eerste publikaties over de zogenaamde 'Luxemburg route', nu ruim een week geleden, hebben de Lu xemburgse vestigingen van de Nederlandse ban ken het alleen maar druk ker gekregen. In totaal beschikken nu vijf Nederlandse banken over een Luxemburgse vestiging. Amro, ABN en NMB hanteren een minimuminleg van 25.000 gul den, Van Lanschot een mini mum-inleg van een ton. De Rabo-bank, die aan de presti gieuze Rue Schiller pas zeer recent een kantoor opende, heeft volgens een woordvoer ster al „een stormachtige week" achter de rug heeft. De Verenigde Spaarbank opent binnenkort een kantoor. Als zelfstandige NV naar Luxemburgs recht profiteren de banken voluit van het ui terst strikte bankgeheim in het Groothertogdom. Met geco deerde rekeningen en bankaf schriften in blanco enveloppen helpen zij, op een voor hen volkomen legale manier, de Nederlandse spaarder de be lasting in zijn land te ontdui ken. Volgens de Luxemburgse VVV aan de Place d'Armes hebben de afgelopen week op vallend veel Nederlanders het adres van een Nederlandse bank in Luxemburg gevraagd. Ook de Nederlandse ambassa de in het groothertogdom ver strekt, zij het aarzelend, desge wenst de adressen. Staatssecretaris Koning, daar toe aangespoord door de Tweede Kamer, onderzoekt momenteel in hoeverre de banken in Nederland betrok ken zijn bij de belastingontdui king, waarmee hun dochters in Luxemburg Nederlandse spaarders terwille zijn. Dat on derzoek, aldus een woordvoer der van Financiën gistermid dag, heeft tot dusverre nog niets opgeleverd. DEN HAAG De PvdA be- findt zich politiek en maat- (chappelijk in een „netelige jositie". De ontwikkelingen in je afgelopen tien jaar hebben Ie partij op een achterstand (ezet. Grondige hervorming 'an de huidige organisatie vorm en -cultuur is „noodza kelijk", zo schrijft Bram Pe per, burgemeester 1 dam, in het maê van Socialisme en Democratie. Peper is van mening dat veel discussies die Nederland de laatste jaren hebben bezigge houden niet zijn doorgedron gen in de „kringen waar de politieke besluitvorming plaatsvindt: fractie en partijbe- sociale klassen beelden noemt hij de betrok kenheid op maatschappelijke actie-groepen (Niet de partij bewoog, maar zij werd bewo gen, aldus Peper) en het „mid denklasse-karakter" van de partij. Volgens hem bestaat binnen de PvdA een „veel I kennis" van de lagere GOUDA „Ik vind de vrou wenvakbeurs een prima initia tief dat navolging verdient. We moeten tegen de stroom oproeien, de heren voorbij. We hebben het recht aan onze kant". Met deze woorden opende Maria van Veen, voor zitter van de vrouwenbond FNV, gistermiddag in Gouda de eerste Nederlandse Vrou wenvakbeurs. Ze riep bedrijven en de over heid op een vrouwvriendelij ker beleid te voeren bijvoor beeld door kinderopvang en interne opleidingen voor vrou- De openingsdag stond vooral het teken van de prijsuitrei king v^n de emancipatieprijs voor de gemeentes uit Zuid- Holland. Delft, 's-Gravendeel, Nieuwerkerk aan de IJssel en Hellevoetsluis waren volgens de drie-koppige jury de meest geëmancipeerde gemeentes van Zuid-Holland. De prijs is een gezamenlijk ini tiatief van het Vrouwen Emancipatie Steunpunt Zuid- Holland (VES) en de Stichting Landelijk Steunpunt Emanci patie Ambtenaren (SLEA). Volgens deze twee organisaties kan de gemeente een belang rijke rol vervullen bij het ver beteren van de maatschappe lijke positie van vrouwen. „De fjiijs is dan ook bedoeld als een stimulans voor die gemeentes om op hun weg voort te gaan. Verder kunnen zij een voor beeldfunctie vervullen voor andere gemeentes", aldus me vrouw Van Leeuwen, lid van de jury en voorzitter van de Emancipatieraad. Belangrijke criteria voor het behalen van de prijs waren onder meer: of de gemeente de maximale subsidie van de Rijksbijdrageregeling emanci patiewerk aangevraagd had en in hoeverre andere afdelingen dan welzijn, waaronder eman cipatiewerk valt, betrokken zijn in dat emancipatiebeleid. Hoe groter de gemeente, hoe zwaarder de criteria wogen. DORDRECHT De Vui lafvoer Maatschappij (VAM) heeft het 100.000e VAM-vat waarmee parti culieren thuis compost kunnen maken, afgele verd. De voormalige staatssecretaris van WVC J. van der Reijden, nu voorzitter van de Raad van Commissarissen van VAM, heeft het vat vandaag aan een inwoner van Dordrecht aange boden. Het eerste vat werd in 1982 op de markt werden ge bracht. Wie zo'n VAM-vat heeft kan het eigen groente-, fruit-, tuin- keukenafval verwerken tot soort mest die te gebrui ken is als bodemverbeteraar voor de eigen tuin. Zo wordt een bijdrage geleverd aan het terugdringen van de hoeveel heid aangeboden afval op de stoeprand. Elke VAM-vatge- bruiker zet volgens de VAM gemiddeld per jaar 300 kilo af val minder aan de stoeprand. Veel gemeente verlenen subsi die voor de aarschaf. Volgens de VAM zorgen de 100.000 nu Een VAM-vat, hier een met een inhoud van 240 liter, kost gemiddeld 120. foto.- pr geplaatste vaten i tenbesparing var miljoen per jaar. 1/3?5 Benzine duurder ROTTERDAM De benzine prijzen gaan maandag met 2 cent per liter omhoog. De adviesprijzen voor de zelftank- stations stijgen tot 165 cent voor een liter superbenzine en 159 cent per liter ongelode eu rosuper. Het gaat om richtprij zen waar pomphouders van af kunnen wijken. ADVERTENTIE gDe Dienst Gebouwen, Werken en Ter en is verantwoordelijk voor de F nieuwbouw en het onderhoud van het onroerend goed van het ministerie van Defensie. Deze Dienst bestaat uit een Centrale Directie, 10 regionale Directies en daaronder ressorterende Dienstkringen. De ca. 1850 medewer kers van deze dienst (waarvan zo'n i 1600 burgers) werken in het gehele lland,* voor alle krijgsmachtdelen. Bij 1de Directie Zuid-Holland (inclusief 3 S Dienstkringen) werken ongeveer 200 3 burgers en ca. 15 militairen. 3 Deze regionale Directie omvat o.o. de afdelingen Techniek, Controller, i-Projectmanagement, Beheer en On- derhoud, Ruimtelijke Ordening en 0 Overeenkomsten. 1 Bij deze Directie in Leiden is plaats TAAK Als plv. directeur bent u verant woordelijk voor de bedrijfsvoering l' binnen de regionale Directie. Daar naast geeft u aanwijzingen aan de afdelingen en bureaus van deze Directie en aan de Dienstkringen. Een ander aspect van de taak is het zor gen voor een doelmatige inzet van personele, financiële en materiële middelen. Dit om de doelstellingen i de regionale Directie te realise- Tenslotte bent u als lid van de Directie mede verantwoordelijk voor het uitvoeren van het onroerend goed beleid van Defensie in de regio. GEVRAAGD Een eerste vereiste voor deze verantwoordelijke functie is een aca demische vorming Bedrijfskunde/ Bedrijfseconomie. Een alternatief kan zijn Bouwkunde/Civiele techniek aan gevuld met een bedrijfskundige/ bedrijfseconomische opleiding. Daarnaast is een ruime ervaring in management-functies, bij voorkeur in de onroerend goed sector, een abso luut vereiste. GEBODEN Het bruto jaarsalaris bedraagt maximaal ca. 99.000,- incl. 8% vakantietoeslag. Het jaarlijks aantal vakantiedagen bedraagt minimaal 24. Plus 12 ADV-dagen. REACTIES Nadere informatie omtrent de functie kunt u inwinnen bij de Direc teur Directie Zuid-Holland, kol. ir H. Vroman (071-359200) en over de sollicitatieprocedure bij het hoofd Burgerpersoneelszaken, de heer C.J.M. Westgeest (070-188190). Bij gelijke geschiktheid genieten leden van etnische groepen en gehandicap ten de voorkeur. Uw sollicitatie kunt u binnen twee weken na verschijning van deze advertentie richten aan de Directie Gebouwen, Werken en Terreinen, t.a.v. hoofd bureau Burgerperso neelszaken, Postbus 20701, 2500 ES Den Haag. burgerpersoneel defensie

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3