etalage bollen kwekers KEUKENHOF ËeidócGou/ia/nt1 ter geasfalteerd. Er kwamen parkeerter reinen want aanvankelijk moest iedereen in Lisse zijn auto zien kwijt te raken. Ook een kantoor en een restaurant ver rezen al snel op het Keukenhofterrein. De drukte in het bollenseizoen leidde tot een groeiende vraag naar hotelaccom modatie in de Duin- en Bollenstreek. ..Keukenhof is de voorseizoenmaker van Nederland", verklaart Van der Groen trots. „Dat is ook nu nog zo want er is geen groep Fransen in het voorseizoen in Nederland die geen bezoek aan de Keukenhof brengt". Het gevolg van de onverwacht grote toeristische belangstel ling was dat de oprichters van de Keu kenhof langs de hotels in de regio moes ten om ervoor te zorgen dat de bezoe kers ondergebracht konden worden. Ho tels en pensions waren vroeger in het voorseizoen gewoon dicht. Dat is inmiddels drastisch veranderd. De periode dat de Keukenhof open is, is een drukke tijd voor de horeca- en hotel sector in de Duin- en Bollenstreek. Daarnaast verdienen honderden particu lieren wat geld bij door kamers te verhu ren. De bordjes met „Zimmer frei" zijn vooral in de badplaats Noordwijk in deze periode niet weg te denken. Desondanks moeten in de topweekein- den nog eens honderden toeristen ver builen de streek worden ondergebracht. „In het corsoweekeinde bijvoorbeeld zit de regio helemaal vol. De files staan dan tot ver in de Haarlemmermeer. Die mensen komen dan niet alleen voor de Keukenhof. In de andere weekeinden hebben we relatief weinig problemen. Lisse is redelijk goed bereikbaar en de bezoekers worden via grote verkeersbor den vanaf de rijkswegen A4 en A44 naar de Keukenhof geleid. In topweekeinden springt de politie bij om het verkeer te regelen". Tunnel Hoezeer dat nodig is blijkt uit de huidige plannen van de gemeente Lisse om on der de Stationsweg een voetgangerstun nel aan te leggen. Vooral voor bezoekers van de Keukenhof die van en naar de parkeerplaats voor touringcars willen, zou dit makkelijk zijn. Zij moeten het voormalige zandpad, de huidige Sta tionsweg, oversteken. Veertig jaar gele den kon dat zonder gevaar, maar in het bollenseizoen moet men nu heel sterk in de schoenen staan om zich tussen de aanstormende auto's van Keukenhofbe zoekers te wagen. Verkeerslichten bieden enig soelaas maar daardoor ontstaan weer files. Van der Groen optimistisch: „Lisse is op dit moment aan het rekenen hoeveel de tunnel moet kosten. De pro vincie wil namelijk geen bijdrage geven. Aangezien de hele Stationsweg in 1990 wordt gereconstrueerd, is de gemeente van plan gelijk de voetgangerstunnel aan te leggen". Etalage Het is oorspronkelijk nooit de bedoeling geweest dat de Keukenhof een geweldige toeristische trekker zou worden. „Keu kenhof is opgezet als etalage van en voor het vak", stelt Van der Groen. „De kwe kers wilden aan de exporteurs en andere kwekers laten zien wat ze in huis had den". Het contact tussen kwekers en de Keukenhof is nog steeds sterk. De bloembollen worden door de kwekers gratis geleverd. De tuinarchitect van de Keukenhof maakt een ontwerp waarna het personeel van de Keukenhof voor de rest zorgt. De bollen worden geplant, de grond bemest en nieuw eenjarig gras ge zaaid. Aan het einde van het seizoen worden de bollen snel gerooid en terug gegeven aan de eigenaars. „Voor de kwekers is het reclame om met hun bollen op de Keukenhof te staan. Op die manier ontstaat er immers vraag naar een bepaald soort bollen en daar profiteert de kweker van. We doen op die manier aan handels- en afzetbevor dering. Keukenhof is de exponent van het complete vak". Voor Van der Groen staat het daarom ook als een paal boven water dat de Keukenhof in de Bollen streek hoort. De bezoekers rijden nu eerst tussen de bollenvelden door voor dat ze bij de bolbloemententoonstelling zijn. „Bezoekers worden in feite al warm gemaakt voordat ze hier bij de ingang zijn", lacht Van der Groen, die niets voelt voor verplaatsing van de Keuken hof naar de uitgestrekte bollenteeltgebie- den in Noord-Holland. „Er is maar één echte Bollenstreek en dat is Lisse en om geving. Het is van belang dat de Keu kenhof daar middenin zit". Kassen De laatste jaren heeft de Keukenhof zich steeds meer gericht op de slechtweerac- commodatie. Zo werd vier jaar geleden het Koningin Beatrixpaviljoen geopend. Andere kassen, waaronder de showkas, de warme kas en de koude kas, beston den al langer. De Keukenhof beschikt inclusief het Beatrixpaviljoen over 5000 vierkante meter kassen en overdekte tui nen. Behalve als onderkomen in tijden van slecht weer hebben de kassen ook het voordeel dat het assortiment ge showde bolbloemen groter is dan eigen lijk mogelijk is in het Nederlandse voor jaar. Verder vinden dit seizoen in het kassen complex enkele speciale bloemenshows plaats. Begonnen wordt met een amaryl- lissen-fresia's-hyacinthenparade op 23 maart. Daarna volgen parades van tul pen en irissen, bijzondere bolgewassen, orchideeén en de altijd terugkerende le- lieparade. In de warme showkas zijn bol bloemen te bezichtigen die buiten nog niet in bloei staan. In een ander deel van de kas zijn de botanische soorten bol bloemen te bezichtigen. Alle exposities zijn als een grote tuin ingericht. De kou de kas verschilt hier duidelijk mee. Daar staan de tulpen en narcissen netjes maar saai op een rijtje. „Dat is puur voor de vakgenoten", vertelt Van der Groen. Wie de allernieuwste soorten tulpen in de Keukenhof zoekt, komt echter tever geefs naar Lisse. Bolsoorten moeten al tijd handelsrijp zijn voordat ze op de Keukenhof worden geplant. „Bollen die hier te zien zijn, moet men ook kunnen kopen". ROZA VAN DER VEER noemd. De strandwal was na de Tweede Wereldoorlog nog wild begroeid en som mige delen bestonden uit moeras. Toch lieten de bollenkwekers, die in 1948 de koppen bij elkaar staken om een bol- bloemenexpositie op te richten, het oog op deze woestenij vallen. Er werd ge sproken met de eigenaar Graaf van Lyn- den die bereid was de duinwal te ver pachten aan de bollenkwekers. De naam Keukenhof werd gekozen omdat het landgoed daaronder bekend was. Dat de naam in het buitenland bijna niet uit te spreken is, werd door de initiatiefnemers welbewust genegeerd. Begin Aanvankelijk wilden de initiatiefnemers de expositie voor drie jaar inrichten. Er werd op 40.000 bezoekers gerekend om de exploitatie rond te krijgen. Er kwa men echter 236.000 toeschouwers, voor namelijk uit Nederland. Van der Groen: „In de na-oorlogse tijd was Keukenhof iets heel nieuws in het toen nog kleine wereldje van de attracties. Er is na hei enorme beginsucces nooit meer sprake geweest van opheffing van de tentoon stelling. Het pachtcontract is onmiddel lijk verlengd met tien jaar". De laatste jaren schommelen de bezoe kersaantallen van de Keukenhof voort durend rond de 800.000. Aanvankelijk waren dat veel Nederlanders maar al snel ontdekte het buitenland de Keuken hof. Vooral Duitsers kwamen in groten getale naar Lisse. De laatste jaren komen veel Fransen, Zwitsers. Italianen en Scandinaviërs de bolbloemenexpositie bekijken. vöorseizoenmaker Het succes van de Keukenhof had grote gevolgen voor Lisse maar ook voor de Bollenstreek. Het voormalige zandpad naar de Keukenhof werd bestraat en la- Rechts: Cees van der Groen weet het zeker: er is maar een plek in Nederland waar de Keukenhof zich kan bevinden en dat is niet Noord- Holland, maar de Bollenstreek. FOTO'S: MILAN KONVALINKA LISSE - Miljoenen bloembollen, vijfduizend kilo graszaad, eeuwe noude bomen en honderden uren werk. Dat zijn de belangrijkste in grediënten van de Keukenhof in Lisse. Elk jaar vergapen honderd duizenden bezoekers zich in de we reldberoemde bloemententoonstel- an is <i ling aan de honderden soorten tul- de hee pen, narcissen, hyacinthen, krokus sen en andere bolbloemen. Deze unieke tentoonstelling bestaat dit jaar precies veertig jaar. Op don derdag 23 maart wordt de veertig ste bolbloemenexpositie voor het publiek geopend. De Keukenhof bloeit inmiddels al op sommige plaatsen uitbundig. Krokussen, narcissen maar ook de eerste vroe- I|Q[ge tulpen zijn nu al te kust en te keur in Lisse te bewonderen. „We krijgen op dit moment telefoontjes van touroperators uit allerlei landen die ons verontrust vragen of er op het ogen blik wel iets te zien is in de Keukenhof. Het klimaat in andere landen is vaak heel anders dan hier aan de Nederlandse kust. Als het in Beieren hard sneeuwt, kan het in Nederland wel prachtig weer zijn. Daarnaast bloeien de bolbloemen in het buitenland soms op andere tijd stippen. Een tulp bijvoorbeeld is in Scandinavié een echte zomerbloem. Pro beer dan maar eens uit te leggen dat tul pen bij ons juist in het voorjaar bloei en", vertelt Cees van der Groen, pr-man van de Keukenhof. Geduldig legt het personeel van de Keu kenhof toch elke keer weer uit dat er in de ruim acht weken dat de Lissese ten toonstelling open is, altijd wel iets te zien is. „Bezoekers die dit jaar op de eer ste dagen naar de Keukenhof komen hebben geluk. Er is nu al enorm veel te zien mede dank zij de zachte winter. Daarnaast zijn we dit jaar begonnen met een experiment. Er worden drie lagen bollen boven elkaar geplant. Dat bete kent dat als de eerste laag is uitgebloeid, de volgende laag begint op te komen. Een bloemenperk kan daardoor drie keer in bloei staan". Uitzondering Met dit experiment is de Keukenhof be gonnen omdat men er van uitging dat de zachte winter van 1987 een uitzondering zou zijn. Na een strenge winter willen de eerste kleurtjes op de Keukenhof im mers weieens erg lang uitblijven en tref fen de vroege bezoekers van de Keuken hof een nagenoeg kale tuin. De winter van dit jaar bleek echter zo mogelijk nog warmer te zijn dan zijn voorganger zo dat de eerste bloemen dit jaar wel erg vroeg boven de grond kwamen. Van der Groen kan zich daar toch niet erg druk om maken. „Ondanks warme en koude winters is de Keukenhof alle veertig jaar toch gewoon open gegaan. Er is een jaar geweest dat we voortijdig de poorten moesten sluiten omdat een ge weldige hagelbui alle bloemen kapot had geslagen. Verder is het een keer zó koud geweest dat we alle bezoekers gratis kof fie hebben aangeboden. We hebben hier echter nog nooit iemand gehad die kwam klagen omdat hij of zij helemaal niets had gezien", stelt de Keukenhof man beslist. Landgoed De huidige Keukenhof maakt oorspron kelijk deel uit van het grote landgoed Keukenhof dat bij het middeleeuwse slot Teylingen van Jacoba van Beieren hoor de. Op de Keukenhof werden de kruiden en groenten gekweekt en er werd gejaagd op klein wild. Iets van deze historie is in de huidige Keukenhof terug te vinden. Jonge meisjes, verkleed als Jacoba van Beieren, verkopen boekjes aan de bezoe kers. Het deel van het landgoed waar de hui dige bolbloemenexpositie op ligt, was een oude duinwal die Zandvliet werd ge-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 23