Migratie Javanen funest oor volk van Irian Jay a orbatsjov: Boeren krijgen paehtrecht Behoud Tibetaanse identiteit is een strijd op leven en dood paginBITENLAND art Zita in irte schrijn jN Het hart van de laatste jrïn van Oostenrijk-Hongarije overeenkomstig de familie- je verwijderd en in een apar- hrijn uitgestald naast die van ire leden van het Habsburgse De biograaf van de Habsbur- Feigl verklaarde gisteren: i gebeurt in de komende da- Het is gewoonte geworden, ger meende men dat het hart entrum is van het gevoel, de en het geweten. Vandaar tcisieKeizerin Zita overleed Tag op 96-jarige leeftijd en 1 april begraven. CetdócSoutfMit DONDERDAG 16 MAART 1989 PAGINA 9 Ministerie van Veteranen in VS WASHINGTON Het 59 jaar oude Amerikaanse Bureau voor Vetera nen is gisteren officieel opgewaar deerd tot een ministerie. Het oud- Congreslid en soldaat Edward Der- winski werd beëdigd als de eerste minister van het ministerie voor oud-strijders. President Bush, die één van de 27 miljoen oud-soldaten in de VS is, zei: „Ik beschouw het hebben van dit departement als een vitale opdracht; zo belangrijk dat er slechts één plaats is die de vetera nen van Amerika toekomt; in de vergaderzaal van het kabinet, bij de president". Iraniërs achter aanslag op Rogers LOS ANGELES Een onbekende man, die zich uitgaf als lid van een pro-Iraanse ter reurgroep, heeft gisteren de verantwoorde lijkheid opgeëist voor een mislukte bomaan slag op de vrouw van de Amerikaanse mari nekapitein Will Rogers. De man belde een radiostation op met de mededeling dat de aanslag bedoeld was als wraak voor het neerschieten boven de Perzische Golf van een Iraanse Airbus. Rogers had als comman dant van de Amerikaanse kruiser Vincennes het bevel gegeven om te vuren. De opbeller verklaarde lid te zijn van de „Wachters van de Islamitische Revolutie" die zich ook ver antwoordelijk stelde voor de aanslag op een PanAm-Boeing, die vorig jaar neerstortte bij het Schotse plaatsje Lockerbie. Polen luchten hun hart op „vrije" aanplakborden WARSCHAU De autoriteiten in Warschau heb ben gisteren „vrije" aanplakborden in de stad opge steld. De grote, witte borden van linnen en hout, waarmee de autoriteiten een uitlaatklep willen ge ven voor de frustraties onder de bevolking, werden snel volgeschreven. De aard van de uitlatingen va rieerde sterk: „Aan de bomen zullen commies (com munisten) hangen in plaats van bladeren", was zo'n uitlating. „Het Russische leger wil jou vanaf je jeugd", luidde een andere. „Drink bier", aldus een derde. „Geen vrijheid zonder ham". Een rijmpje luidde: „Ik dacht dat er vuilnis viel uit de lucht, maar het waren slechts de Russen die voorbij kwa men". Veel aandacht was er met tekeningen op de borden voor de communistische partijleider generaal Jaruzelski en voor Urban, de uiterst impopulaire re geringswoordvoerder. Kompels in Kosovo blijven in staking BELGRADO In de Joegoslavi sche provincie Kosovo hebben on geveer tweeduizend mijnwerkers van Albanese afkomst gisteren op nieuw de bevelen van de regering om aan het werk te gaan naast zich neergelegd. De mijnwerkers riskeren gevangenisstraf als zij niet aan het werk gaan. De televi sie vertoonde later op de dag beel den van een speciale legereenheid voor terrorismebestrijding, die is uitgerust met pantserwagens, die een oefening hield bij Pristina, de hoofdstad van Kosovo, waar twee weken geleden de noodtoestand werd afgekondigd. Thatcher ontkent onzorgvuldigheid LONDEN De Britse premier That cher heeft gisteren in een brief ontkend dat de luchtvaartautoriteiten onzorgvul dig zijn omgesprongen met een tip dat er een bomaanslag werd beraamd op een Pan Am-vliegtuig. Op 21 december vorig jaar verongelukte boven het Schotse plaatsje Lockerbie een vliegtuig met 259 passagiers aan boord. De wedu we van een van de slachtoffers heeft een document van de Amerikaanse luchtvaartdienst FA A op tafel gelegd waaruit zou blijken dat PanAm dreige menten met bomaanslagen had ontvan gen. Thatcher zei eerder dat de dreige menten niet geloofwaardig waren. DONESIËRS „TEMMEN" MELANESIËRS: MOKO Kano's met eeuwende mannen jelen voor de pa- lilleboot uit, terwijl de Momoko rivier af- Naakte mannen en twen die langs de jt aan het vissen zijn igo verzamelen, sta- onmiddellijk hun :zaamheden zodra ze ano's gewaar worden, fennen naar hun wo- [en en halen hun kle- 'Voór de dag. k de patrouilleboot ver tilt staan ze voor hun hut- (gekleed in haveloze shorts fafelige jurken. Hun han- jals nerveuze schoolkinde- [achter hun rug. De solda- de boot varen onver- jar verder. De mensen Jên hen nog even na, krui- tvervolgens weer hun hu- lin en trekken hun kleren b; mensen zijn Melanesiërs, autochtone bevolking van .zuidelijke moerasgebied Indonesisch Nieuw-Gui- bfwel Irian Jaya. Degenen Jver' van de grote rivieren en, leven nog precies als ven geleden. Ze jagen met ge pijlen en slapen op de iels van hun voorouders, hun zielen op hun plaats n. oude maatschappelijke !uur wordt beschermd, [als de bossen die hen in i houden. Hier, langs de van de Momoko rivier Ingen de veranderingen Ier direct in het oog. De pte huizen hebben golfpla- J'daken; bomen zijn geveld. "Burende een kwart eeuw [den volwassenen gedwon- met geweld of onder jdsbedreiging, bomen te ten voor de houtverwer- jsbedrijven. Ze zijn letter- felaven. itment 162 kwam een drastische andering in hun leven. Tot tijd werd de westelijke t van Nieuw-Guinea be- ird door Nederland. Voor- tidingen werden getroffen r een samensmelting met andere deel van het eiland, ua-Nieuw-Guinea. De be ling was dat dit één onaf- kelijke staat zou worden. jjpesie maakte echter aan- jpak op alle oude Neder- ïse Oostindische koloniën. 13/erenigde Staten probeer- ^m die tijd angstvallig de iring in Jakarta weg te 370 den van Vietnam en dron- er bij de Nederlandse *re- ng op aan de gebieden te geven. Indonesië, zo Pde Nederland aan, wilde eiland alleen maar hebben Bfz'n mineralen en strategi- positie. Wijlen president 7/8 Jinëdy forceerde een beslis- en al binnen een jaar nam onesië het eiland over. ir de bewoners betekende Het vreedzame en primitieve leven van de bewoners op Irian Jaya wordt verstoord door de komst van vier miljoen Javanen. FOTO: PR dat een hele nieuwe manier van leven. De Indonesiërs lijken inder daad, zoals Nederland al had voorspeld, weinig sympathie op te brengen voor de mensen die bij het eiland geleverd werden. In 1963 verboden ze politieke partijen en ontruim den alle ziekenhuizen en fa brieken die de Nederlanders hadden achtergelaten. Wie protesteerde werd doodgemar teld. In 1964 werden VN-waarne mers verbannen van het wes telijk deel van Nieuw-Guinea. Militairen legden een cordon om het grootste deel van de provincie. Maar geleidelijk aan begonnen geruchten via vluchtelingen en de weinige bannelingen naar buiten te sij pelen en bereikten het Wes ten. Het waren berichten over bombardementen en beschie tingen van dorpen, massale executies van ongehoorzame dorpsbewoners in de bossen en martelingen van stamhoofden. Als journalisten al werden toe gelaten, gebeurde dat alleen onder escorte van Indonesi sche soldaten en werd hun tocht beperkt tot één of twee vreedzame zones. West- Nieuw-Guinea werd een soort zwart gat voor de rest van de wereld. In veel delen van de provincie houden de Melanesiërs koppig vast aan hun oude stamgebrui- ken. Met hun peniskokers, bladerrokjes en stenen bijlen staan ze te boek als de meest primitieve stamcultuur ter we reld. Een rebellenleger, uit op de onafhankelijkheid die hen door Nederland werd beloofd, wordt passief gesteund door bijna de gehele inheemse be volking, die circa één miljoen zielen telt. De guerrilla's heb ben slechts speren en giftige pijlen tot hun beschikking om de Indonesiërs te bestrijden. Al jaren trachten de Indone siërs het volk een andere le venswijze bij te brengen. Maar hun methodes kunnen nu niet direct fijngevoelig genoemd worden. Ons voortbewegend per kano, gemaakt van een uitgeholde boomstam, ont moetten we in het zuidelijke moerasgebied van Irian Jaya, het grootste ter wereld, dorpe lingen die door de politie wor den „heropgevoed". Hun traditionele huizen zijn platgebrand en vervangen door lange rijen hutten met golfplaten daken. Jagen en het zoeken naar voedsel in de bos sen is sterk aan banden gelegd. In plaats daarvan worden de mensen gedwongen bomen te hakken voor bedrijven die on der militair toezicht staan. Sommigen worden betaald voor hun werk, veel anderen worden alleen maar afgeran seld. In de meest gevoelige gebie den van Irian Jaya zijn bewij zen in overvloed van soortge lijke meedogenloze pogingen om de manier van leven van de Nieuw-Guinese bevolking te veranderen. Waar de oor spronkelijke bewoners zich verzetten, waren de vergel- dingsstraffen buitengewoon wreed. Met buitengerechtelij ke executies en gemene mar telpraktijken om het volkje „te temmen". Transmigratie Het „heropvoedingsprogram ma" is evenwel nog niet suc cesvol gebleken. Het heeft juist nieuwe impulsen gegeven aan de rebellen, die inmiddels de winning van mineralen en de politiebewaking langs de grens met Papua-New Guinea hebben gedwarsboomd. De Indonesische regering heeft een nieuwe strategie ont wikkeld om de ontrouw en het culturele eergevoel van de be woners van Irian Jaya aan te pakken. Ze beschouwen dit kennelijk als de beslissende oplossing voor het etnische probleem. Sedert enkele jaren voert Indonesië een „transmi gratie" programma, waardoor grote aantallen in verdruk king gekomen boeren van het eiland Java naar de minder dichtbevolkte delen van de ar chipel worden overgeheveld. De Javaanse migranten wor den in veel gevallen naar ge bieden gebracht waar ze hele maal niet in hun levensonder houd kunnen voorzien. De stukken landbouwgrond die de boeren toegewezen krijgen, zijn onvruchtbaar en ver ver wijderd van de markten waar ze hun opbrengst moeten ver kopen. In het zuiden van het eiland verhongeren de boeren gewoon, omdat het onmogelijk is ook maar iets te produceren. Ze hebben geen geld om terug te keren naar Java. Veel van de circa driehon derdduizend Javanen die tot nu toe naar Irian Jaya zijn ge migreerd, hebben zich op plekken gevestigd waar de plaatselijke bevolking zich bij zonder weerbarstig en haat dragend opstelt. Maar is dat zo raar? Omsingeld door vreem delingen, beroofd van hun grond en gedwongen zich aan te passen aan een andere cul tuur, voelt de oorspronkelijke bevolking zich in het nauw ge dreven, uitgemergeld en beke ken. Indonesië zegt dat Irian Jaya nu eenmaal geen „museum voor etnische bevolkingsgroe pen" kan worden. Door Ja vaanse migranten naar het eiland te brengen, zo beweert de regering, worden de Mela nesiërs de vaardigheden bijge bracht die noodzakelijk zijn voor hun ontwikkeling. Bo vendien wordt bevorderd dat ze een functioneel deel gaan uitmaken van de Indonesische economie. De Indonesische re gering is van plan vier miljoen mensen uit andere gebieden over te brengen naar Irian Jaya. Een uitbarsting van ge weld komt daarmee zeer dichtbij. GEORGE MONBIOT (c) The Times, Londen •LONDEN Voor de Chi nese kolonisten was het één van de meest angstige momenten tijdens de rel len die Tibet in een ver boden koninkrijk veran derden: drommen armoe dig geklede jonge demon stranten vernielden en plunderden hun winkels. In plaats van de buit mee te nemen, verbrandden ze deze midden op straat. Tibet maakte hiermee z'n min achting kenbaar voor de op perheren. Zelf zijn de Tibeta- nen te arm om iets te kopen in de Chinese winkels in Lhasa. Ze geven er echter de voor keur aan te vernietigen wat ze niet kunnen bezitten dan het te begeren. „De laatste tijd worden bij elke opstand Chinese goederen ver brand. Het is een protest tegen het Chinese materialisme", zegt Robbie Barnett, een Britse onderzoeker die de schending van de mensenrechten in Ti bet nauwlettend in de gaten houdt. „De Tibetaanse cultuur is gebaseerd op religie. Dat is iets wat de Chinezen nooit hebben kunnen begrijpen". Westerse bezoekers kunnen niet om de armoede van de Ti- betanen heen. In afgelegen streken werken kinderen mee op het veld. Scholen zijn er niet. In steden en dorpen heerst chronische werkloos heid. Zelfs in Lhasa, de hoofd stad van het Tibetaanse auto- nomische gebied, is de huis vesting van de meeste Tibeta- nen beneden de maat. Er is geen riool en de water- en elektriciteitsvoorzieningen funtioneren vaak niet naar be horen. De Chinezen voeren aan dat de Tibetanen het nu eenmaal zo willen: ze zijn koppig in hun armoede. Wat de reden ook moge zijn, de verwerping van het materialisme waaraan de Chinese samenleving steeds meer begint toe te geven ligt ten grondslag aan het cultuur conflict dat ontaard is in een soort David en Goliath strijd. Katapulten Jonge Tibetanen, gewapend met katapulten trachten het op te nemen tegen één van de grootste legers ter wereld. Die strijd bereikte afgelopen week een hoogtepunt met de afkon diging van de staat van beleg en de uitwijzing van toeristen. Na bijna veertig jaar bezetting zijn de Chinezen er nog steeds niet in geslaagd de harten en zielen te veroveren van de be volking in wat ze hardnekkig een „onverbrekelijk deel van het vaderland" noemen. Westerse waarnemers vrezen dat het Chinese optreden, dat kennelijk al enige tijd geleden gepland was, een nieuwe pe riode van arrestaties, afranse lingen en executies van Tibe taanse demonstranten in zal luiden. Zij zijn ook bevreesd voor de gevolgen voor Hong Kong, als de Chinezen daar in 1997 de soevereiniteit krijgen. Hong Kong wordt autonomie beloofd, maar Tibet is het be wijs dat China duidelijk van mening verschilt met het Wes ten over de betekenis van het woord. De Chinezen hebben Hong Kong niet alleen autonomie in het vooruitzicht gesteld, maar ook vrijheid van meningsui ting, samenkomst en geloof. Waarnemers wijzen er echter op dat China Tibet soortgelijke geruststellende beloftes voor hield toen het in 1950 het land binnenmarcheerde in een vlaag van revolutionaire op winding. „Het Tibetaanse volk heeft het recht een nationaal-regionale zelfbestuur te voeren. De cen trale autoriteiten zullen het bestaande politieke systeem niet veranderen. De centrale autoriteiten zullen ook niet de gevestigde status, taken en machten van de Dalai Lama veranderen", luidde de ver klaring van China bij de be zetting. En: „De religieuze overtuiging, gebruiken en ge woontes van het Tibetaanse volk zal gerespecteerd worden en lama kloosters zullen be schermd worden". Sterilisatie De Tibetanen zouden echter al snel ontdekken wat er waar was van die mooie beloftes. Er werd een meedogenloze cam pagne gelanceerd om het boeddhisme te verpletteren. Tibetaanse kinderen werden, en worden nog steeds, massaal afgevoerd voor scholing in China. De draconische maatre gelen, waaronder moord, krui siging en sterilisatie, hadden het gewenste effect: Tibet ver dween algeheel uit het inter nationale gezicht. Pas eind jaren zeventig pasten de autoriteiten wat meer sub tielere methoden toe, als on derdeel van het Chinese libe ralisme. Hun massale onder- drukkingstaktiek was tenslotte weinig succesvol gebleken in de vernietiging van de Tibe taanse nationalistische aspira ties. Het was nog steeds de be doeling dat Tibet deel uit zou gaan maken van China. Al leen maakten ze deze keer ge bruik van een grootscheeps hervestigingsprogramma voor Chinezen. Kleine handelaren uit steden zoals Bejing en Shanghai wordt verteld dat Tibet de eni ge plek is waarvoor ze toe stemming krijgen om te wer ken. Ambtenaren worden enorme salarisverhogingen in het vooruitzicht gesteld als ze in Tibet willen gaan wonen. Blijkbaar zijn de beloningen aantrekkelijk genoeg, want de Chinezen vormen nu de meer derheid binnen de oude gren zen van het koninrijk. Er zijn nu al tweemaal zoveel Chine zen als Tibetanen. Tibet, ongeveer zo groot als West-Europa, vormt voor Chi na bovendien een handige op lossing voor de overbevolking en levert bovendien waarde volle grondstoffen. Het land is enorm rijk aan mineralen en hout. In het oosten worden uitgestrekte bossen omgehakt met een snelheid van een vrachtwagen per minuut. Bo vendien is Tibet van strate gisch belang voor China en zit er uranii^m in de bodem. Tweederde van het oude Tibe taanse koninkrijk, de provin cies Amdo en Kham, schijnt het Tibetaanse karakter al bij na geheel verloren te hebben. Het natrekken van dergelijke beweringen is niet eenvoudig: de streken zijn al jaren verbo den gebied voor buitenlandse bezoekers. Onlangs is het her vestigingsprogramma uitge breid naar het Tibetaanse au tonome gebied rond Lhasa. Veel Tibetanen realiseren zich dat ze nu een strijd op leven en dood moeten aangaan voor het behoud van hun cultuur en nationale identiteit. "N )SKOU Sovjetleider rhail Gorbatsjov heeft I* ren gepleit voor een w landbouwsysteem, "in naast de staats- derijen ook ruimte is particuliere bedrij- laSa4; Op die man er wil "^rbatsjov de gebrekkige -etter, idselvoorziening in de de jetunie aanpakken, met r^atsjov pleitte ervoor het fkulier initiatief aan te e(kgen en meer boeren in Aht 't-te stehen grond te pach- nds s '.Voor het eind van dit jaar i stijf er een wet komen waarin vaa paehtrecht wordt vastge- was 1» kondigde hij aan. Tot nog ring aarzelden veel boeren om jhrm nc* te Pachten, omdat zij eitjes esclen dat het wel eens van ene op de andere dag uit eri u,,) kunnen zijn met het nieu- aS 242. rbatsjov heeft een pleidooi gehouden voor afschaffing van traditionele denkwijzen, als deze daadwerkelijke resulta ten in de weg staan. „We moeten de deur open zetten voor ieder die in staat is een radicale verbetering van de toestand te bewerkstelligen", zei hij vorige maand tijdens een toespraak in Kiev. „Geen stereotypen of dogma's mogen een oplossing van het voedsel probleem in de weg staan", al dus Gorbatsjov. Toch leek Gorbatsjov tegemoet te willen komen aan Jegor Li- gatsjov, de voornaamste verte genwoordiger van de conser vatieve vleugel van de Com munistische Partij. Ligatsjov, die vorig jaar de leiding kreeg over een commissie voor het batsjov verder voor het super ministerie" voor de landbouw Gosagroprom op te heffen en de bevoegdheden deels over te hevelen naar de republieken. In plaats van Gosagromprom, dat nog maar drie jaar geleden door Gorbatsjov werd opge richt om de kwakkelende Sov- i'etlandbouw nieuw leven in te )lazen, komt er nu een rege ringscommissie die zich voor namelijk met de voedselvoor ziening moet bezighouden. „Wij hebben de bureaucratie niet vermorzeld, maar juist versterkt", concludeert het partijblad. „Wij hebben een onneembare vesting van de bureaucratie in het vlakke land opgetrokken". De krant ijst er verder op dat de voed- landbouwbeleid, verklaarde selvoorziening sinds de oprich- onlangs dat het voedselpro bleem in de Sovjetunie alleen binnen het bestaande systeem van de staatsboerderijen kan worden opgelost. Op de vergadering van het Centraal Comité stelde Gor- ting van het superministerie alleen maar achteruit is ge gaan. De oogst van vorig jaar was de slechtste in drie jaar. Gorbatsjov zei dat op het plat teland radicale hervormingen nodig zijn die geen uitstel dul den. Hij wees erop dat de Sov jetunie nog steeds ver achter ligt bij de ontwikkelde landen op het gebied van de land bouw. „De kloof wordt niet kleiner, maar juist wijder", al dus Gorbatsjov. Volgens hem moet de Sovjetunie nog steeds veel produkten zoals vlees, graan, groenten en suiker in het buitenland kopen. Ondanks die retoriek heeft niemand voorgesteld om de boeren het land dat zij bewer ken, in eigendom te geven, of de gigantische kolchozen (col lectieve boerderijen) en sov- chozen (staatsboerderijen) die sinds de dagen van Stalin de ruggegraat van het landbouw bestel vormen, op te heffen. Hoe een beslissing over het pachtvoorstel ook uitvalt, het Centrale Comité zal ongetwij feld overeenstemmen in de mening dat er een einde moet worden gemaakt aan de ar moede en het isolement van het platteland. wwTnmÉff iiifffïittM De grootschalige en staatsgeleide landbouwindustrie heeft niet kunnen voorkomen dat in de Sov jetunie grote voedseltekorten bestaan. FOTO: ANP Beschaafd rechts ontwijkt Le Pen PARIJS „Minacht dege nen die u minachten". Dat stoere stem-advies heeft Jean-Marie Le Pen zijn aan hangers gegeven voor de tweede ronde van de Franse gemeenteraadsverkiezingen van aanstaande zondag. De leider van extreem-rechts is behoorlijk verbitterd nu gaullisten (RPR) en liberalen (UDF) zijn uitgestoken hand hebben afslagen. „Beschaafd rechts" wenst nergens meer lijstverbindingen met de Le Pens nationalisten aan te gaan, zelfs al zou dat een paar steden kunnen kosten. „De kiezers van het Front National worden veracht", zo bevestigde Le Pen zijn isole ment. Onder het motto „Lie ver vrijgezel dan dood" heeft hij zijn electoraat opgeroepen in principe niet op een recht se kandidaat te stemmen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9