EEN NIEUWE AUTO EN TOCH OP VAKANTIE! Sancties en media kunnen terrorisme terugdringen CeidaeSoutcwit Robespierre wacht al eeuwen op een straatnaam Sluimerend fundamentalisme in Israel komt naar boven Discovery weer uit problemen Normandië luidt de lente in met bloed worstenfesti val \GINA BUITENLAND DONDERDAG 16 MAART 1989 PAGINA 5 FOTO: AFP (ADVERTENTIE) Wij, de Opel OK-dealers van Nederland, maken 't mogelijk. Want u kunt dit jaar veilig en voordelig naar de zon met een perfekte Opel. Die u tussen 15 februari en 31 maart zeer voordelig bij ons kunt financieren: U betaalt pas over 6 maanden. De aan betaling voor de financieringsovereenkomst bedraagt slechts 30% van de aanschaffingswaarde; meestal is de inruil- waarde van uw huidige auto hiervoor al vol doende. Betere inruilprijzen. Wees slim en vermijd de vakantie-inruildrukte. We geven méér voor alle merken, jong en oud. U gelooft 't niet? Kom maar langs! OK-gekeurde Opeis van minder dan 4 ZES MAANDEN LANG 0% Rente: BESLIS VÓÓR 31 MAART. jaar oud. Dit is dè kans om Opel te gaan rij-' den. Want onze showroom staat vol met" eerste klas „jonge" Corsa's, Kadetts, Nlanta's, Ascona's en Rekords. Minder onderhoud, hoge restwaarde. U zult versteld staan wat de betrouwbaarheid van Opel u de komende jaren nog gaat schelen in onderhoudskosten. Èn van z'n waarde, als u 'm over een paar jaar weer inruilt! Aantrekkelijke financiering mogelijk. Na 6 maanden kunt u het restbedrag volledig bij ons financieren tegen aantrekkelijke tarieven. De rente overdat halfjaar nemen wij voor onze rekening! Vraag in de showroom naar de financieringsvoorwaarden. ËU DE OPEL 0KDEALERT0T 31 MAART VOORDEEL VÓÓR ALLES. 7 0PELQ 319) De expeditie naar het binnenlard wordt zorgvuldig voorbe reid. Natuurlijk zouden de motoren /an de 'Pandora' het schip gemakkelijk en snel de rivier kunnen opstuwen, maar Rob vindt het beter de vermomming van het schip niet prijs te geven. Ho Ming gaat er dus op uit om koelies te huren, die de 'Pandora' op sleeptouw nemen. De reis duurt verscheidene dagen en wanneer ze even het doel van hun tocht kurnen vergeten, genieten de meisjes en Rob van het heerlijke lardschap en het aangename klimaat. Ja, China is wel een heel mooi land... Op zekere dag passeert hen een eigenaardig gebouwde jonk. Taaie Toon en Rob kijken met belangstelling naar het scheepje, maar ze kunnen niet weten, dat aan boord van deze jonk de stuurman van Wang Hang zich verborgen houdt, die van plan is het hen heel lastig te maken. Tenslotte bereikt de 'Pandora' een bocht in de rivier, van waar men de reis te paard verder zal ma ken. „Misschien kunnen we wel een wagen op de kop tikken" zegt Taaie Toon, „dat zou nog gemakkelijker zijn". HOUSTON De beman ning van het Amerikaanse ruimteveer Discovery heeft gisteren weer met alle lich ten aan kunnen werken. Na aanvankelijke ongerustheid over ongewoonlijke fluctua ties in de druk van een wa terstoftank, concludeerden de technici van NASA dat zij geen kwaad konden en dat de instructies om zo min mo gelijk elektriciteit te gebrui ken, konden worden inge trokken. NASA verwacht nu dat de vlucht niet vroegtijdig hoeft te worden afgebroken. Het ruimteveer zou zaterdag weer naar de aarde moeten terugkeren. die:: ten kij- ritici Ceausescu »nder toezicht WENEN De Roemeense autori- jeiten hebben nerveus gereageerd ip de publicatie van een open jrief waarin zes voormalige Roe- neense topfunctionarissen scherpe kritiek leverden op het beleid van h jresident Nicolae Ceausescu. Vol lens Westerse diplomaten in Bu il <arest zijn de ondertekenaars van ,|de brief onder politietoezicht ge- iteld. In hun brief beschuldigden jlle zes partijveteranen Ceuasescu "n?rvan dat hij de mensenrechten ir rhendt, de economie en de land- w te gronde heeft gericht .en land tot een paria in de inter- iationale gemeenschap heeft ge naakt. i het !e ar,et 1 ok van rr ande- ent het M andaan hristus 1 hele- eheim- Hongaren eisen meer vrijheid Zo'n honderdduizend Hongaren dromden gisteren bijeen nabij het parlementsge bouw in Budapest waar zij grotere de mocratische vrijhe den eisten. Hongarije vierde gisteren sinds vele tientallen jaren een nationale feest dag ter herdenking van het uitbreken van de Hongaarse op stand tegen Oosten rijk in 1848. FOTO: AP PARIJS Maximilien Robespierre, de belangrijkste en meest gevreesde leider van de Franse Revolutie wiens naam is verbonden met het „Schrikbewind" in die tijd. heeft het twee eeuwen later nog steeds niet tot een straatnaam gebracht. Een gevangeniscel was het enige tastbare symbool van het schrikbewind dat de man van 1793 tot aan zijn arrestatie en te rechtstelling in 1794 voerde. Maar nu is tot grote ontsteltenis van veel historici ook zijn cachot verdwenen. Het toppunt van ironie is dat de cel van Robespierre onlangs met de grond gelijk is gemaakt tijdens restauratiewerkzaamheden aan de ruimte ernaast. Dat was de cel van Marie- Antoinette, de koningin van Frankrijk, die één van de eerste slachtoffers van Ro bespierre was. Een onlangs door linkse persoonlijkheden opgerichte „Vereniging voor Robespierre" heeft fel geprotesteerd tegen het vernietigen van zijn cel. Van de vereniging zijn onder meer lid de interna tionaal bekende kankerspecialist Léon Schwartzenberg en de roemruchte advo caat Jacques Vergès. Frankrijk herdenkt dit jaar de 200e verjaardag van de Franse revolutie, maar Robespierre dreigt er be kaaid vanaf te komen. INTERNATIONALE CONFERENTIE IN LEIDEN: Onverwacht gesprek Botha met Thatcher LONDEN De Britse premier Mar-, garet Thatcher heeft gisteren onver wachts een ontmoeting gehad met de Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken Pik Botha. Het was de eerste ontmoeting op een dergelijk hoog niveau sinds 1984 toen That cher president P.W.Botha in Londen ontving. Na zijn onderhoud met Thatcher prees Botha haar tegen stand tegen straffe sancties tegen Zuidafrika en stelde dat de meeste zwarten in zijn land „dankbaar" wa ren voor dit Britse beleid. Thatcher zou onder meer de vrijlating van ANC-leider Nelson Mandela aan de orde hebben gesteld. Lady Di bij kamelen- rennen Else- gods i. „Ze iot ge- heer- :n pas- nt als de jo- eft de bruik jebla- sluiten JSIDEN Als in 1992 de )innengrenzen van Euro- te wegvallen, wordt het nakkelijker voor de ter- oristen zich te verplaat- ien. Daar is geen twijfel Dver mogelijk. De vraag )lijft echter hoeveel mak kelijker? Vorige week heeft de Trevi- ;roep (de EG-ministers die :ich met het veiligheidsbeleid Europa bezighoudenl be- proken hoe kan worden voor- tomen dat terroristen en mis dadigers profiteren van de apen grenzen. Concrete af- ipraken zijn er nog niet ge kt. Dat gebeurt pas als de SG-landen het eens zijn over de definitie van terrorisme. En dat is voorlopig nog niet het geval, verzucht dr. Alex Schmid, docent politieke we tenschappen in Leiden. Hij is de sprekers op de con ferentie „Naar een Europees antwoord op terrorisme" die vanmorgen in de Leidse Stads gehoorzaal door minister Kort hals Altes is geopend en ook morgen nog voortduurt. Tijdens de bijeenkomst houden /an deskundigen uit bin- en buitenland zich bezig de vraag hoe Europa het moet gaan bestrij den als na 1992 de Europese (binnengrenzen wegvallen. On- der de sprekers bevinden zich voor-ide Israëlische terreurspecialst iriel Merrari en de Ameri- aanse Paul Bremer III, die an 1983 tot 1986 ambassadeur i Den Haag was. 'eei Europeanen vrezen dat et terrorisme zal na 1992. Die vrees is niet hele maal ongegrond, meent Schmid: „In Nederland heb ben wij weliswaar geen terro risten die vergelijkbaar zijn met de Rote Armee Fraktion of de Baskische ETA. Toch kan de IRA nu al in ons land opereren. De twee IRA-aan- slag met autobommen in Roer mond en Bergen, waarbij drie Britse soldaten om het leven kwamen, staat de meesten nog vers in het geheugen gegrift. Nu nog worden jaarlijks ruim twintigduizend mensen tegen gehouden aan de grens. Daar kunnen terroristen tussen zit ten. Als de grenzen wegvallen, pakken ze die niet meer". Sponsor Dat met name de terroristen uit het Midden-Oosten zeer ac tief zijn in West-Europa, be wijst de aanslag op het Ameri kaanse PanAm-toestel vorig jaar december boven Locker bie. Volgens Merrari was dat het werk van de PLO. „Hoe wel het nooit bewezen is, dat geef ik toe. Maar het is logisch verklaarbaar". De aanslag bo ven Lockerbie werd opgeëist door Iraniërs die zich de Wachters van de Islamitische Revolutie noemden. „Maar het is onlogisch dat Iran daar achter zat", aldus Merra ri. „Op dat moment had Iran helemaal geen belang bij het aanvallen van een vliegtuig in Frankfurt of Londen. Wie er wel belang bij hadden, waren de PLO-groeperingen die het niet met Arafat eens zijn. En het zou me. niets verbazen als ze daarbij cloor Syrië of Libië gesponsord zijn". Volgens Merrari is dat drie jaar geleden ook gebeurd toen de PLO een tijdelijk akkoord met Jordanië had gesloten en de geruchten over een inter nationale vredesccmferentie over het Midden-Oosten weer sterk oplaaiden. Dat was niet naar de zin van de Syrische president Assad die Palestina nog altijd als een deel van een groter Syrië beschouwt. Daar om sponsorde Assad verschil lende Palestijnse aanslagen in West-Europa, zoals de bloed baden in december 1985 op de luchthavens van Wenen en Rome waar de hele wereld zijn afschuw over uitsprak. Hierbij kwamen negentien mensen om het leven en raakten ruim honderd mensen gewond. Scepsis Over de tot nu toe (niet) geno men maatregelen tegen het in ternationale terrorisme bestaat veel scepsis. Merrari heeft nog het meeste vertrouwen in sancties. „Daarmee ban je het terrorisme niet uit, maar kun je het wel in bepaalde banen leiden". Om effect te kunnen hebben moeten de sancties wel zwaar genoeg zijn en een praktische betekenis hebben. Als voorbeeld noemt hij de Amerikaansfe luchtaanval op twee Libische steden in 1986. De VS beschuldigden Libië er van een bloedige aanslag op een discotheek in West-Berlijn te hebben gesteund. In navolging van de VS be sloot de EG alle Libische di plomaten en andere Libiërs Europa uit te wijzen. Gevolg: gedurende een bepaalde tijd waren er minder aanslagen in West-Europa. „Ik had het nooit verwacht", zegt Merrari, „Maar het hielp. Kennelijk re aliseerde Libië zich dat ze te ver was gegaan. De terroristi sche activiteiten in Europa werden in elk geval tijdelijk stopgezet". Zijn collega Schmid ziet meer in het bestrijden van de terro ristische propaganda. „Terro risme bestaat uit twee elemen ten: geweld en propaganda", aldus Schmid. Als de media minder aandacht zouden be steden aan terroristisch ge weld, zou het terrorisme te ruggedrongen kunnen wor den, meent hij. Geweld-aan slagen worden vaak breed uit gemeten en extra opgeblazen. „Terroristische groeperingen maken daar dankbaar gebruik van om hun achterban te ver groten. En dat is iets wat je makkelijk kunt voorkomen". In technische oplossingen ziet hij niet zo veel. De Amerika nen beveiligen zich met beton nen blokken voor het Witte Huis in Washington en onder grondse censoren die de motor van een legertruck kunnen uitschakelen. Maar in hoever re is dat zinvol?, vraagt Schmid zich af. „Je kunt nooit alles beveiligen. Zeker niet nu terroristen steeds meer bur gerdoelen gaan aanvallen, zo als de aanslag van de Bende van Nijvel op een supermarkt in België en de Iraanse aansla gen in Parijs. Het is een onmo gelijke zaak om alle civiele doelen te beveiligen. Om een vliegtuig op te blazen heb je tegenwoordig maar tachtig gram plastic explosief materi aal nodig. Terroristen die fa natiek genoeg zijn vinden er wel iets op om dat mee te ne men: ze slikken het desnoóds in. Ze zijn bereid zich op te of- Europese Geheim Eerst moet er definitie komen me, vindt Schmid. De Britten bijvoorbeeld houden er een zeer ruime definitie op na en noemen elke vorm van poli tiek geweld terrorisme. „Wat Nederland voor definitie van terrorisme aanhoudt, is me nog steeds niet duidelijk. Kort hals Altes rangschikt daar ook de Macro-branden en de acties van RARA onder. Maar dat noem ik geen terrorisme, maar intimidatie", aldus Schmid. „Je moet niet te snel klaar staan met het woord terroris me. Als iedereen een terrorist is, is het niet afschrikwekkend Wat de heren van de Trevi- groep voor definitie aanhou den is geheim. Volgens Schmid komt het met de Brit se overeen, maar dan oorlogs geweld uitgesloten. „Op de Eu ropese Conventie van 1977 is afgesproken dat het kapen van een vliegtuig een terroristische daad is. Maar als een Oostduit ser zonder geweld een vlieg tuig kaapt en daarmee naar West-Berlijn wil vliegen, is dat in mijn ogen geen terrorisme". „Mijn pleidooi is: probeer die definitie zo nauwkeurig moge lijk te houden. Ik vergelijk terrorisme met oorlogsmisda den in vredestijd". JEANNETTE v.LEEUWEN (Van onze correspondente Willy Werkman) UM-EL-FAHM In de grote ontvangstkamer van „Beit el Koran", het Huis van de Koran, in het Is- raelisch-Arabische stadje Um-el-Fahm, zitten de aanhangers van sjeik Raid Salah en zijn bezoekers in bijna gewijde sfeer bijeen. Ze vieren de recente ver kiezing van de dertig jaar oude sjeik tot Um-el- Fahm's nieuwe burge meester. Een revolutie: voor het eerst in de geschiedenis van de staat Israel wordt een islamitisch geestelijk leider burgemeester van een Arabische gemeente. Maar voor de Israëlische auto riteiten ook een bron van on gerustheid. Want met sjeik Raid Salah is het tot nu toe sluimerende islamitische fun damentalisme in de joodse staat onmiskenbaar naar de oppervlakte gekomen. Over enkele dagen, op 21 maart, zal sjeik Salah in Um- el-Fahm de burgemeestersha mer overnemen. Elf van de vijftien gemeenteraadszetels gaan over in handen van hen, die in de islam de hoop op een betere toekomst hebben ge vonden en van Allah de oplos sing verwachten voor hun bit tere problemen. De groene vlaggen met de gekruiste kromme zwaarden zijn in Um- el-Fahm het symbool van de islamitische beweging. Ze zijn ook het teken van de vastbera denheid van een sne, groeiend aantal Israëlische Arabieren die niet alleen de plaatselijke ontwikkeling in eigen handen willen nemen, maar ook door willen dringen tot Israels par lement, de Knesset. Verwaarlozing In het Huis van de Koran ver telt ons de zacht sprekende, bebaarde sjeik, dat het niet meer dan zijn plicht is als ge lovige islamiet te werken voor het welzijn van zijn medemen sen. Hij vertelt ons over de ontwikkelingsprojecten, die de islamitische beweging in Um- el-Fahm de afgelopen jaren op vrijwilligerbasis heeft uitge voerd. „We hebben kleuterscholen ingericht, cursussen georgani seerd voor de vrouwen. Er zijn nu jeugdclubs, klinieken waar de armen tegen een symboli sche prijs medische hulp kun nen krijgen. We hebben zelfs een nieuwe toegangsweg naar onze gemeente aangelegd". Hij wijst op een hoog moskee achtig gebouw, dat tegen de heuvel aan verrijst. In het vijf verdiepingen tellend gebouw komen behalve gebeds plaatsen ook een biblio theek, een gymnastiekzaal en een mini-ziekenhuis. Allemaal luxe voor de bewoners van Um-el-Fahm, dat als gevolg van een discriminerende over- heidspolitiek in ontwikkeling zwaar is achtergebleven bij de joodse zuster-gemeenten. Um-el-Fahm werd pas in de jaren zeventig bij het landelij ke elektriciteitsnet aangeslo ten. De open riolering is nog steeds een letterlijk stinkend bewijs yan verwaarlozing. Voor de oplossing van dat pro bleem en talloze andere willen de sjeik en zijn aanhangers zich nu inzetten. „Dat is even belangrijk als mijn gebed in de moskee", zegt hij. Moeite De Israëlische autoriteiten hebben moeite met de vraag waarom de leiders van het is lamitische fundamentalisme in Um-el-Fahn en in enkele an dere Israelisch-Arabische ge meenten de macht hebben veroverd. „We staan op de rand van zeer interessante en zeer verontrustende ontwikke lingen", aldus de adviseur van premier Yitschak Shamir voor Arabische zaken Alex Bligh. Het is geen geheim, dat de is- lamitisch-religieuze beweging Harnas die in de door Israel bezette gebieden opereert streeft naar het tot stand ko men van een islamitische staat in heel het voormalige Palesti- Professor Rafi Israeli, een ex pert op het gebied van de isla mitische beweging in Israel ziet de ontwikkeling nog ern stiger in. Hij spreekt over de islamisatie van het Israelisch- Arabische conflict en vertelt: „Vergeet niet dat vlak na het aan de macht komen van de ayatollah Khomeiny in Iran, PLO-leider Yassir Arafat en de nieuwe Iranese leider over eenkwamen, dat de revolutie die zich toen in Iran afspeelde, „morgen" Tel Aviv kan berei- ken". Sjeik Salah, zich zeer bewust van de politieke gevoelighe den in het Midden-Oosten, ontwijkt vragen over zijn con tacten met Harnas. Ook op de vraag of hij de fondsen voor de bouw van kleuterscholen, moskeeën en klinieken tot nu toe alleen bijeengekregen heeft via bijdragen van de be woners van Um-el-Fahm, of misschien ook giften krijgt „van buitenaf", wil hij niet in- Voetbal In Um-el-Fahm nodigt sieik Raid Salah ons uit de voetbal wedstrijd bij te wonen, die hij met de zegen van Allah zal in wijden. Het plaatselijk voet balteam neemt het op tegen een club uit een nabije joodse gemeente. Uit het enthousiast gejuich van de omstanders blijkt meer dan de hoop op een sportoverwinning. Israels Arabieren hebben een nieuwe machtspositie gevon den. Een hoop op verbetering van hun positie als tweede rangsburgers binnen de joodse staat. Of hun ambities verder gaan dan bijvoorbeeld het ein delijk aanleggen van een voet balveld in Um-el-Fahm, zal pas in de toekomst duidelijk worden. Sjeik Abdailah Nimr Darwish zegt: „We hebben ge noeg bloedvergieten gezien. Ik ben voor de vrede". Maar de adviseur van de Israëlische premier voor Arabische zaken merkt somber op: „Dat ze een vreedzame politieke oplossing zouden willen, vind ik moei lijk te geloven". MORTAGNE-AU-PER- CHE Een dikke zes honderd bloedworsten, af komstig uit alle streken van Europa worden dit weekeinde geproefd op het jaarlijkse „boudin- concours" in Montagne- au-Perche. De vijfduizend inwoners tellende ge meente, op de grens van Normandië en Bretagne luidt traditioneel de lente in met een jaarmarkt ter ere van het beroemdste plaatselijke produkt, de gebakken bloedworst. Deelnemers uit een tiental landen hebben zich ingeschre ven voor het 27e bloedwors- tconcours, georganiseerd door een zeer serieuze „Broeder schap van bloedworstproe vers". De leden van dit sla- gersgilde hebben in de loop der jaren zo'n veertienduizend beoordeeld, zo vertelt Jean-Claude Gotteri, de Fran se grootmeester van de orde. In het dagelijks leven blijkt hij geen slager, zoals men zou mo gen verwachten, maar apothe ker. Juist omdat hij geen rechtstreekse belangen in vleeshandel heeft, kan hij het concours „zuiver houden'al dus Gotterie wiens vader ze ventien jaar de grootmeesters- medaille heeft gedragen. Een vijftigtal Belgische maar een paar Nederlandse slagers dingen mee naar Grand Prix International du Boudin. Tot enkele uren v het begin van de wedstrijd ko men aanmeldingen binnen. Voor worstenmakers is Mor- tagne-au-Perche net zo'n be grip als „Cannes" voor cine ten. Wie de hoofdprijs in de wacht sleept en het kampi oensdiploma in zijn etalage hangt, ziet zijn omzet sc verdrievoudigen. Maar wat maakt een bloedworst tussen zeshonderd andere bloedwor sten tot de beste? „De beste bloedworst bestaat niet, er zijn er meerdere", aldus groot meester Gotteri. „We beoorde len de^ worsten daarom ook naar de streek waar ze van daan komen". Kapitein Rob in China Chileense boe ren delen drui ventrossen uit op straat nu de vruchten niet langer naar de VS mogen wor den geëxpor teerd. Washing ton kondigde een verbod op import af nadat in enkele druiven cyanide was aangetroffen. De militaire autori teiten leverden hevige kritiek op het Amerikaans verbod en noemden het een „nieuwe bandietenstreek van de Verenig de Staten". In de Chileense ha vens staan vrachtwagens vol fruit gepar keerd en de druivenplukkers zijn naar huis gestuurd. De Keuringsdienst van Waren in Nederland heeft overigens geen sporen van ver gif gevonden in Chileens fruit.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5