öoiwa/r# Reageerbuis bevruchting soms toelaatbaar £eid6c GELUIDSINSTALLATIE NAAR DEKNOPPEN? IN DE KRANT STAAT EEN ANDERE. >weer kei kerk wereld beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSommit DONDERDAG 16 MAART 1989 PAGI) JflsT Canadese tv-evangelist veroordeeld wegens onzedelijkheid QUEBEC De Canadese katholieke televisieprediker en ge bedsgenezer Pierre Lacroix is schuldig verklaard aan onzede lijke betrekkingen met een minderjarige jongen. De veertigja rige evangelist, getrouwd en vader van vier kinderen, had in Canada enorme populairteit gekregen via een dagelijkse tv-uit- zending en bijeenkomsten in sportstadions onder het motto „Marathon der Liefde", waarmee hij hele volksstammen op de been wist te krijgen. Lacroix werd gearresteerd nadat een jongen had verteld dat de evangelist seksuele betrekkingen met hem had aangeknoopt nadat hij hem om raad was komen vragen. De verhouding had geduurd van 1983 tot 1987. Hij kan maximaal vijf jaar gevange nisstraf krijgen. Joden VS willen paus boycotten wegens klooster WASHINGTON Meer dan 30 Amerikaanse joodse groepe ringen hebben woensdag de joden in de rest van de wereld op- geroepen paus Johannes Paulus II te boycotten omdat het Vati caan nog altijd niets heeft ondernomen in de controverse rond een nonnenklooster in het voormalige nazi-concentratiekamp Auschwitz. De Amerikaanse sectie van het Joodse Wereldcon gres nam een resolutie aan waarin alle leden van het WJC werden opgeroepen niet in contact te treden met de paus tij dens diens reizen door de wereld. Met de resolutie willen de joden blijk geven van hun „pijn en morele verontrusting" over het feit dat de kerk zich niet houdt aan de afspraak dat het Carmelitessen-klooster verplaatst moet worden naar een lokatie buiten het kamp. De weg vertelt de reiziger niet wat hem op de pleisterplaats wacht Bantoespreekwoord Kardinaal Ratzinger FOTO: AF RATZINGER OVER BENOEMINGEN: Evenwicht in RK kerk herstellen ROME Niet alle rooms-ka- tholieke theologen die de 'Verklaring van Keulen' heb ben ondertekend, zijn volgens kardinaal Joseph Ratzinger rebels of anti-rooms. Het hoofd van de Vaticaanse con; gregatie voor de geloofsleer vindt wel dat door de verkla ring, waarin het beleid van paus Johannes Paulus II wordt bekritiseerd, het verzet vaste vormen heeft gekregen. In de Italiaanse krant Avve- nire zegt Ratzinger het nood zakelijk te vinden het „verlo ren gegane evenwicht" in de Rooms-Katholieke Kerk te herstellen. Eén van de pogin gen daartoe is volgens de cu riekardinaal de benoeming van bisschoppen „met een theologisch sterke structuur". Natuurlijk wil een aantal theologen niet dat het even wicht hersteld wordt, aldus Ratzinger. Zij zien daarin een gevaar voor hun eigen positie. De Keulse verklaring levert kritiek op de toenemende centralisatie in de kerk, de bisschopsbenoemingen, de be teugeling van theologische rijheiden en de grote Vati caanse nadruk op moreel ethische vraagstukken. De erklaring werd ondertekend door 163 theologen, voorna melijk afkomstig uit de Bon drepubliek en Nederland. Spaanse, Belgische, Franse, Zwitserse collega's sloten zich vervolgens aan bij de verkla ring, die door het Vaticaan werd afgedaan als „plaatselij ke aangelegenheid". De algemene vergadering van de Samenwerking Nederland se Priester Religieuzen besloot gisteren de kritiek van de verklaring over te nemen. De 'ergadering wordt gevormd door de hogere oversten van 44 orden en congregaties met in totaal 4.200 priester-reli gieuzen. Schraard en Wons (beiden part-time) R.H.J. Jellema en mw.G.W.G. Lank- huijzen, beiden kand. te Utrecht; te Leeuwarden-Huizum P.J.H. Noord mans te Haulerwijk; te Nigtevecht (herv.geref.) G. van de Pol. kand. te Kampen; door de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger van de gevangenis en het peniten tiair ziekenhuis te 's-Gravenhage) mw.M. Terlouw-Sterk, predikant voor buitengewone werkzaamheden, wonende te Bodegraven. Aangeno- naar Driebergen G.H. Cassuto te Oud-Beljerland. Gereformeerde Kerken Beroepen te Lutten-Slagharen drs. G. Kuiper te Roodeschool. te Dokkum drs. C.P. Mei|er te Leer dam. Aangenomen naar Maassluis drs.G. van Doornik te Beverwijk Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Apeldoorn-Oost drs.W.P. de Groot te s-Gravenhage- Centrum. KATHOLIEKE RAAD VOOR KERK EN SAMENLEVING: VUGHT Met het oog op de grote risico's bepleit de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving (KRKS) een principiële terughoudendheid bij ge bruik en ontwikkeling van kunstmatige be vruchtingstechnieken zo als reageerbuisbevruch ting. Slechts de indicatie onvruchtbaarheid in strikte zin is een toelaat bare reden voor het ge bruik van kunstmatige bevruchtingstechnieken. De KRKS schrijft dit aan de politieke partijen in een commentaar op het voorlopige kabinetsstand punt inzake kunstmatige bevruchting en draag moederschap. In tegenstelling tot de Neder landse bisschoppen wijst de KRKS niet bij voorbaat in-vi- tro-fertilisatie (IVF) (reageer buisbaby's) af. De bisschoppen hebben zich in. 1987 in navol ging van het Vaticaan uitge sproken tegen deze vorm van bevruchting. Desondanks be sloot het RK Radboudzieken- huis te Nijmegen eind vorig jaar door te gaan met kunst matige bevruchting. Terughoudendheid is volgens de KRKS op zijn plaats omdat de voortplantingstechnologie met alle technologie gemeen heeft dat zij zich in kleine stapjes ontwikkelt die op zich zelf gezien vaak onschuldig of zelfs humaan zijn. Technie ken die reeds in de planten- of dierenwereld worden be proefd, kunnen als vanzelf bij mensen worden toegepast. Bo vendien zijn technologische ontwikkelingen moeilijk te sturen door de verwevenheid met de commercie. De Raad heeft kritiek op het feit dat de overheid haar taak inzake voortplantingstechnie ken zeer minimaal opvat. Uit gangspunten van het kabi netsbeleid zoals de bescherm waardigheid van het mense lijk leven worden in de prak tijk voortdurend terzijde ge schoven op grond van de te verwachten voordelen van voortplantingstechnieken. De raad wijst op het pleidooi van sommigen om van IVF (reageerbuisbevruchting) een standaardvoorziening te ma ken. Verder wijst de raad erop dat bij IVF, in tegenstelling tot wat het kabinet beweert, de weg naar experimenten met embryo's in feite reeds is be treden. Experimenten wijst zij met kracht af. Deze zaken zijn in strijd met de uitgangs- Kunten van het belang van et kind en de bescherm waardigheid van het mense lijk leven. Kunstmatige bevruchtings technieken horen volgens de KRKS niet thuis in het basis voorzieningenpakket van de collectief gefinancierde ge zondheidszorg. Immers, daar door zou het gevaar ontstaan dat andere manieren om met kinderloosheid om te gaan, zoals adoptie, worden wegge drukt. Deze kwestie moet ook worden bekeken in het licht van de schaarste aan midde len. Gereformeerde Bond houdt eigen conferentie over conciliair proces BODEGRAVEN De Gere- formeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk houdt dit najaar een eigen conferentie over het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Dat heeft de secre taris van de Bond, ds. R.J. van de Hoef, desgevraagd ge zegd. Vorige week maakte de Gere formeerde Bond bekend dat niet te zullen deelnemen aan de Kerkendag op 16 septem ber, georganiseerd door de Raad van Kerken. Het pro gramma van die dag is vol gens de Bond inhoudelijk een zijdig. Er is geen enkele reke ning gehouden met die kerk leden die menen dat de na druk op persoonlijk heil de sterkste motivatie geeft om in te gaan op alle noden in de wereld. De voorzitter van de Bond, ds. C. van den Bergh, riep begin dit jaar de predikanten die bij de Bond zijn aangesloten, op in hun preken meer aandacht te besteden aan het milieu. Ortega wil betere relatie met kerk MANAGUA In een kennelijke poging de relatie met de katholieke kerk te verbeteren heeft president Daniel Ortega woensdag bekendge maakt dat 10 uitgewezen priesters naar Nicaragua mogen terugkeren. Ook mag een katholiek radiostation weer gaan uitzenden en mag een ka tholieke sociale organisatie haar werkzaamheden hervatten. Ortega te hopen dat deze toezeggingen zul len bijdragen aan een verbetering van de betrekkingen tussen het link se sandinistische bewind en de con servatieve katholieke kerk. De con cessies aan de kerk vloeien voort uit het akkoord dat Ortega onlangs sloot met de leiders van een aantal andere Middenamerikaanse landen. Hij be loofde toen onder meer ernst te zul len maken met de democratisering in zijn land en de beperkingen op de media en de politieke oppositie op te heffen. 1INMIGBACION-ADÜAN AS ALIlBRIDAOi W De Anglicaanse bisschop Desmund Tutu is op bezoek in Managua, waar hij besprekingen voert met zowel president Ortega als met bisschop Obando y Bravo. FOTO: AFP Blanke NG-Kerk draait schuldbekentenis apartheid terug JOHANNESBURG De blanke Nederduitse Gerefor meerde Kerk is teruggeko men van de schuldbelijdenis over de kerkelijke bijdrage aan „de introductie en legiti matie van de apartheidsideo logie". Een delegatie van de kerk deed deze schuldbelijde nis verleden week tijdens het beraad met andere NG-Ker- ken in Vereeniging. Na twee dagen druk vergade ren besloot de synodale com missie geen goedkeuring te hechten aan de verklaring van de delegatie naar het be raad met de andere NG-Ker- ken, dat was georganiseerd door de Gereformeerde Oecu menische Raad (GOR). De commissie had vooral moeite met de schuldbelijde nis over de bijdrage aan apartheid en met uitspraak dat „de apartheidsideologie een politiek en sociaal sy steem is dat niet geaccepteerd kan worden op ethische gron den, omdat het in strijd is met de verzoening, naastenliefde en gerechtigheid, de eenheid en de menselijke waardigheid en daarom een zonde is. Elke leer van de kerk die deze ideologie verdedigt moet wor den beschouwd als ketterij, in strijd met de leer van de Bij bel". Het synodale bestuur vindt dat deze delen van de verkla ring moeten worden verstaan binnen het kader van het rap port „Kerk en Samelewing". In dit rapport uit 1986, dat door de zwarte kerken is ver worpen, wordt alleen de dis criminerende apartheid ver oordeeld. Het beleidsorgaan van de blanke NG-Kerk zei ook moeite te hebben met de pas sage uit het „Getuigenis van Vereeniging" waarin ervoor wordt gepleit de raciale gren zen tussen de blanke NG- Kerk en de zwarte NG-Sen- dingkerk en de NG-Kerk in Africa op te heffen. Synodevoorzitter dr. Allan Boesak van de NG-Sending- kerk was ernstig teleurgesteld over de besluiten van de sy nodale commissie. De NG- Kerk verloochent wat er ver leden week is gezegd en be grijpt volgens Boesak niet hoe „cruciaal" de gevolgen hier van hadden kunnen zijn. De blanke NG-Kerk is weer net zo ver als in 1986, toen het rapport „Kerk en Samele wing" door de synode werd goedgekeurd. „De fragile een heid die we vorige week heb ben bereikt, is breekbaarder gebleken dan we hadden ge dacht", aldus Boesak. De zwarte kerken hebben van de blanke NG-Kerk niet te veel gevraagd, vindt hij. Zij vroegen een oproep voor de beëindiging van de noodtoe stand, een kritische houding jegens apartheidswetten en protest tegen het feit dat vele Zuidafrikanen zo maar ge vangen zitten. „Ze hebben ons niets gegeven", aldus Boesak. Hij wees erop dat de zwarte kerken steeds begrip hebben getoond voor de moeilijke po sitie van de blanke NG-Kerk. Synodevoorzitter dr. Johan Heyns van de blanke NG- Kerk zei achteraf dat de syno dale commissie op het stand punt staat dat noch de delega tie noch het beraad in Veree niging het beleid van de NG- kerk kon bepalen. Alleen de synode, die volgend jaar weer bijeen komt, heeft deze macht, aldus Heyns. Vaticaan verdeelt bisdom progressieve kardinaal Arns VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft be sloten het Braziliaanse aarts bisdom Sao Paulo in vijf bis dommen op te delen. Daar mee raakt de progressieve kardinaal Paulo Evaristo Arns in één klap de helft van de 14,5 miljoen gelovigen in het aartsbisdom en een deel van zijn macht kwijt. Sao Paulo was het grootste bisdom ter wereld. Het Vaticaan deelde gisteren mee dat naast het aartsbisdom Sao Paulo de onafhankelijke bisdommen Campo Limpo, Osasco, Santo Amaro en Sao Miguel Paolista in het leven worden geroepen. Kardinaal Arns wilde dat de nieuwe bis dommen verbonden zouden blijven met het aartsbisdom, maar dit is afgewezen omdat het kerkrecht een dergelijke constructie niet kent. Met de verdeling komt een einde aan een pastoraal experiment, waarbij hulpbisschoppen de dagelijkse leiding hadden over Welen van het aartsbis dom. Arns heeft al in 1970 bij het Vaticaan aangedrongen op formalisering van dit gede centraliseerde systeem. Waarnemers zien de deling van het aartsbisdom als een poging van het Vaticaan om de macht van Arns te breken. De kardinaal is een aanhan ger van de bevrijdingstheolo gie, die in Rome zeer argwa nend wordt bekeken. Zijn bis dom geniet bekendheid als bolwerk van de vooruitstre vende Braziliaanse RK Kerk. Tegen het plan is fel verzet gepleegd door de basisge meenschappen, de priesters en hulpbisschoppen in het aartsbisdom. Ook de Brazili aanse bisschoppenconferentie heeft laten merken niet ge lukkig te zijn. In een open brief omschrijven geestelijken en leken uit Sao Paulo de be slissing van het Vaticaan als 'autoritair, centraliserend en in stijd met de communie'. Tentoonstelling 175 jaar Bijbelgenootschap AMSTERDAM Onder de titel „Binnen ieders bereik" is er tot 13 augustus een ten toonstelling ter gelegenheid van 175 jaar Nederlands Bij belgenootschap (NBG) in het Bijbels Museum te Amster dam. Bij de oprichting van het eerste bijbelgenootschap, het Britse, in 1804 was de bij bel reeds geheel of gedeelte lijk in 71 vertaald. Aan het eind van deze eeuw zullen het meer dan 2.000 talen zijn. Iedere maand produceren de gezamenlijke bijbelgenoot schappen meër dan één mil joen volledige bijbels. Daar naast verschijnen er nog vele Nieuwe Testamenten of bij belboeken, bijvoorbeeld de Psalmen. Daarmee kan nog lang niet aan de vraag wor den voldaan. In China hebben ze daar wat op uitgevonden. Op vaste uren wordt via de radio de bijbel op dicteersnelheid voor gelezen zodat volhardende luisteraars hun eigen handge schreven evangelie in bezit krijgen. Daarmee wordt het probleem van papiertekort en drukvergunning omzeild. Behalve succesverhalen kent de geschiedenis van de bijbel genootschappen ook vele con flicten. Dat over de apocriefe boeken in 1827 leidde tot een breuk die meer dan een eeuw de onderlinge relaties ver stoorde. Niet langer op kousevoeterua Er zijn mensen die door hun gedrag het leven van een nu buurt vergallen. Ruziezoekers en herrieschoppers voor de rest van de straat siddert, figuren die rond hun wc een dermate grote puinhoop creëren dat het een stemp een verder keurig verzorgde wijk gaat drukken. Het is reëel probleem, waaraan het gemeentelijk huisvestingsb lange tijd stilzwijgend voorbij is gegaan. jstisc Wethouder Bakx van Bergen op Zoom heeft de lioalit: pel in het hoenderhok gegooid. Hij wil in zijn stad een a;>en v woningen reserveren voor lieden wier „onaangepaste" erde wijze een last voor anderen is geworden. Desnoods kwnforr schiks wil de wethouder een buurt van dergelijke aso Ie pe: elementen bevrijden, in de hoop dat de rommelmakemcht een geïsoleerd gelegen, nieuw onderkomen tot betere iersc< dachten komen. Mocht dat niet het geval zijn, dan bezo lers, ze anderen tenminste geen ellende meer. vèini intwc Er zijn meteen sociaal bewogen critici opgestaan die scl^ansv de riepen en termen als „gettovorming" in de mond nai en Opvallend echter is het grote aantal genuanceerd posit P reacties. De gezaghebbende Delftse hoogleraar Priemus !ressl voorbeeld heeft Bakx geprezen omdat deze een langjarig boe heeft doorbroken. Een plaatselijke politicus die tien ra*e geleden met zo'n voorstel op de proppen zou zijn gekoi zou vermoedelijk door zijn partij zijn geroyeerd, maatscl^ pelijk gekielhaald en gedwongen om zelf te verhuizen.iet ..r tijden zijn veranderd. Het probleem van storend, onaa e W past woon- en buurtgedrag is niet echt ernstiger gewor ïerlid Het is er altijd geweest, altijd op beperkte schaal trouw'eerd€ maar het is vele jaren niet als een beleidsvraagstuk gezi"eet Vanaf het moment dat medeburgers die vroeger „asPet m aal" werden genoemd, de kwalificatie „anders-soci ea£^° meekregen, liep de'gemeentelijke politiek op kousevo om de problematiek heen. Je zou eens kunnen worden ,n de schuldigd van het discrimineren van een kansarme mini ran d< heidsgroep, of van het tentoonspreiden van een overn [ressic aan kleinburgerlijkheid. De maatschappelijk werkster ei '^aar wijkagent moesten maar zorgen dat de zaken in een bepai j^eer straat niet uit de hand liepen. Veel praten, veel sussen JjnneI vooral niet rigoureus optreden, dat was de boodschap. )p zij len v MET die boodschap neemt een toenemend aantal bur I^iaa niet langer genoegen. De tolerantiegraad en het geduld ,iben over de hele linie aan het dalen. Dat blijkt in de grote stei eek t waar strijdbare actiecomités bepaalde wijken willen zuive ewee van prostitutie en drugshandel, desnoods met behulp van >vc^ burgerwacht. Maar ook in kleinere gemeenten vinden 1 inwoners kenneljk dat het genoeg is geweest. En dus )0^ n geert de politiek. |eert trekt en die weigert om ook maar enige rekening metaje buurt te houden, kan veel kapot maken in een wijk. D<i0g st lijkse ergernis kan leiden tot spanningen, tot pesterijen eiverko extreme gevallen tot gewelddadigheden. Van een gezel 'ijken woonomgeving is geen sprake meer als eenmaal zo'n kli: is ontstaan. Hier en daar komen bepaalde flatgebouwei een zo kwaad daglicht te staan, dat woningbouwverenij gen geen andere oplossing zien dan afbreken. Waar am middelen falen achtereenvolgens sociale druk, schappelijk werk en justitie zou volgens wethouder en zijn medestanders het storende element uit een buuri plukt moeten worden. mder De vraag waar die storende elementen dan blijven, is iTan bevredigend beantwoord. Een hutje op de hei ligt voor hand, maar dat is praktisch onuitvoerbaar. Belangrijker isondai vraag of het juridisch mogelijk en wenselijk is dat de is een meente iemand tot verhuizing kan dwingen omdat hij/zij VVD buurt te veel overlast bezorgt. Het gevaar voor willekeur, maar een bezwaar te noemen, is groot. Van de andere kl bestaan er ruimschoots voldoende wettelijke voorschrifj die iemand kunnen dwingen zich te conformeren aan normen van geaccepteerd woongedrag. Strikt toezicht opl naleving van die voorschriften is de simpelste en zuiveipet c oplossing. \ANi 'ie di >phoe verzw lafel. partij aan d houde Guur weer DE BILT (KNMI) De kern van een depressie verplaatste zich vandaag vanuit het En gelse Kanaal naar het zuiden van ons land. Dit laag vervolgt het komende etmaal zijn weg in oostelijke richting in de richting van Polen. De depres sie wordt gevolgd door een krachtige rug van hogedruk. Door deze ontwikkeling waait de wind vannacht en morgen uit noordelijke richtingen, meest matig, aan zee echter af en toe krachtig. Eerst valt uit een gesloten wolkendek regen. Op de nadering van de boven Engeland aanwezige rug van hogedruk klaart het in de loop van morgen vanuit het noord westen op. De vanaf de Noord zee toestromende lucht is vrij koud en laat morgen geen ho gere maxima toe dan een graad of 7. In de nacht van vrijdag op zaterdag ligt ons land dicht bij de as van de ge noemde rug. Bij flinke opkla ringen en een sterk afnemen de wind zal het dan sterk af koelen, op veel plaatsen kan het dan zelfs op waarnemings hoogte (1.50 meter) tot enkele graden vorst komen. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Seandinavië: eerst plaatselijk een winterse bui, vooral langs de Noorse westkust. Zaterdag op veel plaatsen zon. Vrij koud met middag- temperaturen van 2-6 graden en 's nachts op veel plaatsen lichte, soms matige vorst. Britse Eilanden: morgen perioden met zon, zaterdag vanuit het westen regen, vooral in net westen en noor den. Middagtemperatuur tussen 5 en 9 graden, zaterdag iets hoger. Denemarken. noord-Duitsland: mor gen wisselend bewolkt en plaatselijk buien, soms met natte sneeuw of ha gel. Zaterdag perioden met zon. Mid dagtemperatuur 5-8 graden. Benelux. noordwest-Frankrijk: perio den met zon. In het noorden eerst een enkele bui. Op zaterdag in West- Frankrijk opkomende bewolking. Middagtemperatuur van 7-9 graden. In de nacht op veel plaatsen lichte vorst, vooral wat meer naar het oos- Noordoost-Frankrijk. midden- zuid-Duitsland: perioden met zoi Zuid-Duilsland eerst bewolking, dagtemperatuur 6-10 graden.'s ni op veel plaatsen lichte vorst. Alpengebied aan de noordzijde vrijdag nog bewolkt en enige ni slag, op zaterdag perioden met i aan dc zuidzijde veel bewolking perioden met regen, boven 1500 ter sneeuw. Middagtemperatuur het laagland en in de dalen 7-11 Spanje. Portugal: veel bewolk Vooral in het zuidoosten regen buien. Het meest in berggebieden Rlo de Janeiro regen Sao Paolo Singapore DEN s er le ht voor word vaart niljot deze tomt )ver ien veria word voor keer dat DEI

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2