Roda vermaakt publiek maar mist ervaring I Ambitie Rominger beloond Combinatie studie en atletiek zware kluif Carlien Hariru SPORT EeidócSouui/ni DONDERDAG 16 MAART 1989 PAGlJ Dubbele kansen stayers HEERENVEEN De beste schaatsers op de lange afstand krijgen het komend week einde dubbele kansen. Voor het eerst staat er tijdens de finale om de wereldbeker een tien kilometer op het programma. Aan het slotnummer, zondagmiddag in Heeren veen, wordt deelgenomen door de beste acht in het eindklassement van de wereld beker op de vijf kilometer. Op grond van de rangschikkking na de wedstrijden van afgelopen weekeinde in Inzeil, komen voor een startplaats in aanmerking: Gerard Kemkers, Tomas Gustafson, Geir Karlstad, Christian Eminger, Michael Spielmann, Eric Flaim, Bart Veldkamp en Jan Olav Koss. Kemkers' op de Zuidduiste piste ver wezenlijkte seizoentopper van 6.51,02 biedt perspectief op een wereldrecord zowel op de vijf als de tien kilometer. Ruim verlies voor squash - speelsters WARMOND Het' Neder- landse damesteam heeft giste ren bij de strijd om de wereld titel squash in Warmond een duidelijke nederlaag geleden tegen titelfavoriet Engeland. In de drie wedstrijden slaagden de Nederlandse speelsters er slechts in zeven punten op hun naam te schrijven.Nationaal kampioene Babette Hoogen- doorn deed het relatief gezien het best. Zij snoepte wereld kampioene Martine le Moignan vijf puntjes af. Houtsma en Van Hoorn kwamen tegen respec tievelijk Opie en Horner niet verder dan één punt. Zandstra dicht bij wereld jeugdrecord HEERENVEEN Falco Zandstra heeft gisteren tijdens recordwedstrijden in het Thialfstadion het wereldrecord voor ju nioren tot op minder dan twee seconden benaderd. De zeventienjarige schaatser uit Heerenveen noteerde in de rchtenduren 6 minuten 59,17 seconden. Het afgelopen weekeinde had de Oostduitser Michael Spielmann in Inzeil het uit 1987 daterende record van de Japanner Masahiko Omura (7.01,75) gebracht op 6.57,34. Het was de eerste keer dat Zandstra, die deel uit maakt van de kernploeg van Leen Pfrom- mer onder de zeven-minutengrens dook. In een seizoen is hij op de langste juniore nafstand achttien seconden vooruitgegaan. Mark Koevermans naar kwartfinale AGADIR Mark Koever mans blijft op de Afrikaanse tennisbanen van zich spre ken. Een paar dagen na zijn finale-plaats in Casablanca, is hij ook in Agadir succes vol. De 21-jarige speler uit Bergschenhoek bereikte gis teren bij het Challenger- toernooi in de Marokkaanse stad de kwartfinales door winst op de Spanjaard Collas: 6-2, 7-5. In de strijd om een plaats bij de laatste vier ont moet Koevermans morgen de Tsjechoslowaak Martin Strelba. Timman start tegen Short AMSTERDAM Jan Timman begint vandaag het derde Euwe- herdenkingstoernooi met zwart te gen de Brit Nigel Short. Hij krijgt de dagen daarna achtereenvolgens de Sovjet-schaker Valeri Salov (met wit) en de IJslander Johann Hjartarson (zwart) te bestrijden. Het prijzengeld voor het evene ment is 37.500 gulden, waarvan de winnaar 15.000 gulden mag opstrij ken. Bovendien zal er een speciaal gekweekte fresia naar hem wor den vernoemd. Er zijn al Karpov- en Short-chrysanten in de handel, genoemd naar de winnaars van de toernooien van 1987 en 1988. BLUNDER BOEREBACH DOET LIMBURGERS DE DAS OM KERKRADE Sredets Sofia heeft gisteravond ondervonden dat Roda JC niet alleen een robbertje kan vechten, maar ook een aardig potje kan voet ballen. Tot zover alle hul de voor de Limburgers, die ruim twee uur spekta kel boden, maar de Euro pese droom wreed zagen verstoord. Een schrijnend gebrek aan er varing op internationaal ni veau brak het „groentje" op, waarbij vooral Michel Boere- bach, de man die twee weken geleden nog voor zo'n ideale uitgangspositie had gezorgd, zich liet gelden. Twee fouten van de libero betekenden het einde voor Roda, dat Sredets in de reguliere speeltijd nog wel op de knieën bracht (2-1), maar bij de beslissende serie strafschoppen de zenuwen niet in bedwang kon houden. De enige tegentreffer van het povere Sredets inleiden en de laatste strafschop gekeerd zien door de Bulgaarse keeper Va- lov. Het lijkt onmogelijk, zo veel ellende, maar het over kwam Michel Boerebach. De libero kon wel door de grond gaan en deed dat dan ook op het moment waarop de Bulga ren een nauwelijks verdiend feestje vierden. Later, als een zielig hoopje mens in de kleed kamer: „Verschrikkelijk. Een ander woord heb ik er niet voor". Boerebach besefte dat hij Roda JC in het zicht van de haven had doen stranden. Zo onge veer op de drempel van de halve finale beging de talent volle vrije verdediger een ka pitale blunder, waarvan er bij de libero dertien in een dozijn lijken te gaan. Hij had het maandag in een voorbeschou wing nog toegegeven: „Ik wil nog wel eens laconiek zijn". Een plaats bij de laatste vier scheen nog slechts een kwestie van tijd, toen Boerebach op naïeve wijze terugspeelde op doelman Jan Nederburgh, Michel Haan kopt Roda JC naar 1-0. waardoor Hristo Stoichkov simpel tussenbeide kon ko men. De Bulgaar verschalkte Nederburgh al even eenvoudig en zette met de 2-1 de deur open naar de verlenging. Scheenbeen „Dom, dom, dom", verzuchtte Boerebach. „Hoe het kon ge beuren? Ik zag die man niet achter me en dacht rustig te rug te kunnen spelen. De bal stuitte echter even op, ik raak te 'm vervolgens met m'n scheenbeen waardoor-ie te weinig vaart kreeg. Verschrik kelijk,vooral omdat ik tot dan lekker in de wedstrijd zat". De Limburgers startten in te genstelling tot de aankondi ging van de naar de tribune verbannen Jan Reker, die een kalme ouverture van zijn ploeg voorspelde, overrompe lend en legden de Bulgaren het vuur na aan de schenen. Uitgerekend de rol van Michel Boerebach was daarbij opmer kelijk. De libero werkte zich van meet af aan op als een ex tra aanvaller en génoot in die hoedanigheid zeeën van ruim te. Boerebach begaf zich waar het kon naar voren en stichtte vooral met de hem bekende afstandsschoten onrust in de Bulgaarse defensie. Zijn eerste projectiel,, na vijf minuten, leek naast te gaan, maar werd vervolgens doeltreffend ver lengd door Michel Haan. Haan, het vorige seizoen nog uitgeleend aan SC Heracles, De naar de tribune verwezen trainer Jan Reker van Roda JC volgt zij ploeg vanaf het dak. FOTO: ANP rugzien op een uitstekende wedstrijd. Hij heeft perfect ge speeld, maakte optimaal ge bruik van de hem geboden ruimte." Ongewild zorgde de schlemiel van de avond na zijn eerste kapitale fout later voor nog meer spektakel. De noodzake lijk geworden sessie straf schoppen begon prettig voor Roda, dat Penev de eerste elf- metertrap (tegen de paal) zag missen, zodat alles nog op zijn pootjes terecht leek te komen. De Limburgers kwamen ech ter van een koude kermis thuis. Alfons Groenendijk luidde de domper in met een eerste nul, waarna Boerebach het pijnlijke vonnis bij de laat ste strafschop velde. Zodat de strafschoppen niet het gewenste effect sorteerden. En dat terwijl Jan Reker toch een specialist op dat gebied mag heten, eentje die als geen ander weet hoe voetballers in binnen- en buiteland de penal ty's plegen te nemen. Hij had er, bekende de oefenmeester, ook drie Bulgaarse in zijn be faamde boekje staan. Maar ge bruikte die kennis niet. „Die Bulgaren waren op de hoogte van mijn boekje. De tolk die wij twee weken geleden mee hadden naar Sofia zat nu bij Sredets op de bank, vandaar. Die man zal zijn landgenoten ongetwijfeld het een en ander hebben ingefluisterd". TEUN STAAL Roda JC-Sredets Sofia (Bul) 2-1 n.v. (1-0, 2-1), Sredets wint na strafschop pen. 38. Haan 1-0, 56. Van de Luer 2- 0, 78. Stojtsjkov 2-1. Strafschoppenserie: Penev mist, Van de Luer 1-0, Georgiev 1-1, Hanssen 2-1. Ivanov 2-2, Groenendijk mist, Mladenov 2-3, Haan 3-3. Stojtsjkov 4- 3. Boerebach mist. Scheidsrechter: Mikkelsen (Den). Toeschouwers: 18 000. Gele kaarten: Groenendijk (Roda JC). Penev en Ivanov (Sre dets). Roda JC: Nederburgh; Broeders, Boe rebach, Fraser en Trost; Van de Luer, Hanssen en Groenendijk; Haan, Van Loen en Sanchez Torres (91. Smeets). Sredets: Valov; Mladenov. Ivanov, Dimitrov en Batsjev; Jantsjev (56. Georgiev), Bezinski en Kirov (63. Vi- tanov); Kostadinov, Penev en Stojts- bevond zich echter in buiten spelpositie en zag zijn treffer daarmee terecht geannuleerd. Pal daarna leek een knaller van Boerebach wel succesvol, maar stond de lat een eerste feestje in de weg. Toch was de 1-0 nog slechts een kwestie van tijd. Weer (uitgerekend hij) stond Michel Boerebach aan de basis. Nadat Erik van de Luer ternawer- nood miste op aangeven van Manuel Sanchez Torres, loste Boerebach vanaf zestien meter een schot, dat weer de lat teis terde, maar Michel Haan in de rebound met het hoofd een niet te missen kans bood: 1-0. Loon naar werken dus voor de thuisploeg, dat zich vroeg in de tweede helft een marge verschafte die toereikend was FOTO: ANP voor de halve finales. Nu was Erik van de Luer het feestvar ken, die voorbereidend werk van John van Loen knap af rondde: 2-0. Het kon niet mooier voor Roda. Tot die voor de Limburgers rampzali ge 32ste. minuut, die Michel Boerebach nog wel even zal blijven achtervolgen. Jan Re ker wilde er na afloop echter niet al te moeilijk over doen. Spektakel „Natuurlijk, dit was een fout die je op dit niveau eigenlijk niet mag begaan. Maar laten we niet vergeten dat juist Mi chel ons deze wedstrijd heeft bezorgd. Door zijn goal in So fia heeft hij dit spektakel be zorgd. Bovendien kan hij te- SAN BENEDETTO DEL TRONTO Tony Romin ger heeft de schroom van zich afgelegd. De frele Zwitser, die jarenlang ge noegen nam met tweede plaatsen, loste gisteren zijn landgenoot Erich Machler af als winnaar van de Tirreno-Adriatico. In de afsluitende tijdrit in San Benedetto del Tronto hield de coureur de traditie van de af gelopen dagen in stand door voor de vierde keer als tweede te eindigen. Aan de specifieke kwaliteiten van de Poolse spe cialist Lech Piasecki kon Ro minger net niet tornen, maar met een voor hem ongekende gedrevenheid hield hij op de boulevard langs de Adriatische kust alle rivalen uit het klasse ment ruim achter zich. Rominger leek jarenlang een professional zonder ambitie. De bourgondische levenstijl aan het Como-meer in Italië beviel hem uitstekend. Daar belandde hij nadat Francesco Moser hem voor een knech tenrol had benaderd. De Ita liaan was in Cannes tijdens de Grote Landenprijs in 1985 ge charmeerd geraakt van Ro minger, die met zijn vriendin in een oud wagentje in de Franse stad arriveerde om deel te nemen aan de tijdrit voor amateurs. Dat werd hem geweigerd, maar zijn landge noot Daniel Gisiger kreeg het voor elkaar Rominger bij de profs te laten starten. Nauwe lijks voorbereid eindigde de Zwitser als zesde tussen de eli te van de tijdrijders. In de ploeg van Moser reeg hij plaatsen werden door lermaffe Italianen eel evenveel enthousiasm groet als een over1 „Het leven in Italië is gemoedelijker dan beeld in Nederland. Bi en Post tellen tweede p niet, dan heb je het als ci niet goed gedaan", moti hij zijn contractverlengi de ploeg van Luigi Stan dat vooral Raas vorig nadrukkelijk naar de di van de ingetogen couret gelonkt. Als ik dit seizoen alle k win waarin ik vorig jaar de werd, ben ik meer d vreden," verklaarde Ron voor de start van de T Vorig jaar werd hij in d de met luttele seconder slagen door zijn land Machler. Op dezelfde ging de eindzege in de R van Romandië en Ti aan hem voorbij. Enkele weken geleden i de 27-jarige Zwitser al lijk te willen afrekene het beeld van eeuwige ti In de Ronde van Middel Zee, waar hij zijn eerste reed, sloeg hij toe in de tijdrit. Daarmee legde basis voor zijn eindzege. In de 24ste editie van de no-Adriatico zinde wraak op zijn land Machler, die hem aan\ lijk weer dwars zat. In d de etappe hielp Rominj rivaal ongewild in de trui. De revanche volg( dag later. Met de steu Rolf Gölz verdrong h landgenoot van de kopf die daarna niet meer in kwam. LLEM! i ou< iernpl< in 197' npioeni wee lillen e direc i in y bevei Joop »rnatio rnee z; len. H i aat or skens, Ru 'illy EE Atletiekschandaal in Kern NAIROBI Enige bestuursleden van de Kenyaanse atletj JJ deratie zijn in een financieel schandaal verwikkeld. Zij t\ r nagelaten hebben de gelden die de atleten bij wedstrijden j, buitenland hebben verdiend, op een speciale rekening te st| Volgens regel 17 van het huishoudelijk reglement van de nationale Amateur Atletiek Federatie mogen atleten pas i) beëindigen van hun actieve loopbaan over het verdiend< j beschikken. j Het bestuur van de Kenyaanse federatie heeft echter nagt een speciale rekening te openen. Volgens berichten in del kaanse pers gaat het om een bedrag van meer dan 300.OW' den. De spil in de affaire is de vroegere secretaris-genera! de atletiekfederatie, Robert Ouko. Hij heeft erkend dat I andere bestuursleden bij de affaire zijn betrokken. Oukl kende echter dat hij geen speciale rekening had geopendf gens de secretaris-generaal was dat wel gebeurd, maar 1 den de atleten het geld weg te leggen. Gewonden bij training Formule-1 RIO DE JANEIRO De Fransman Philippe Streiff doet waarschijnlijk niet mee aan de eerste Formule-l-wed- strijd van het seizoen. De 33- jarige Streiff en twee anderen raakten tijdens een training op een circuit in Rio de Janeiro gewond. Streiff verloor de macht over het stuur van zijn AGS. De bolide vloog over de vangrail en raakte een brand weerman en een circuitwer ker. Met een helicopter moest Streiff naar een ziekenhuis worden vervoerd. Daar wer den een sleutelbeenbreuk en verbrandingen geconstateerd. Van der Knaa ma- ronde verder J™} schi LONDEN Naast Astri Zjct der Knaap plaatste ook[ bre Coene zich voor de derdi van de van het dames enkels) gue de open Engelse kam} *pai schappen badminton in| stel den. Van der Knaap ve| Bec de Engelse Sankey. Coed te sterk voor de Britse I) SportprijsvragfjJ Westduitse midlotto: A: 2-3-13 44. Reserve. 18. B: 1-8-12-38-39-47. Reserve: 49 IJ Spel 77: 6584335. 3 DEN HAAG Met het aanbieden van „Twee- drank" verraadt atlete Carlien Harms al veel van haar achtergrond. De net 21 jaar geworden hard loopster studeert voe dingsleer en wel specifiek diëtetiek in Den Haag. ,,De combinatie atletiek en studie is heel zwaar", meldt zij ter introductie. En later vertrouwt ze toe: „Komende week heb ik vanaf dinsdag elke dag een her-tentamen. Dus ik neem mijn studieboeken wel mee naar Stavanger". Met haar tweede plaats bij het Nederlands kampioenschap veldcross verdiende Carlien („ik vind het vreselijk als ze me Carolien noemen") Harms ruim twee weken geleden een startbewijs voor het WK. Sa men met onder meer stadge note Joke Kleyweg loopt ze aanstaande zondag in het Noorse Stavanger louter en al leen „om ervaring op te doen" temidden van een paarhon- derd wereld-(sub)toppers. Harms, atlete van Sparta, wei gert zich te overhaasten. „Ik heb een meerjarenplanning", aldus de ranke studente. „Ik ben met een opbouw bezig. Het lijkt me niet goed als je in één keer heel erg vooruit gaat". Vroeger was Harms vooral idolaat van Mary Decker. Als televisiekijker volgde ze vol bewondering alle verrichtin gen van Decker, die onlangs echter resoluut voorbij werd gestreefd door Elly van Hulst. „Wat Elly doet is wereldklas se", vindt haar Haagse sport- collega. „Onder haar zit een groot gat en dan pas komt de subtop. Elly loopt tegenwoor dig zó gigantisch hard. Maarja, daar is dan ook een opbouw van vele jaren aan vooraf ge gaan". Hekel In het sportleven van Carlien Harms lijkt op het eerste ge zicht een merkwaardige tegen strijdigheid te bestaan. Als uk- kie deed ze aan turnen, volley bal en aan de vechtsport aiki do. terwijl haar nette verschij ning eigenlijk vooral thuis lijkt in de hockeywereld. „Ik heb een hekel aan teamsporten", vertelt ze echter. „Dat merkte ik al vroeg bij het volleybal len. Dan deed je zelf je uiterste best, maar lieten anderen je in de steek". Bij het Delftse AV'40 zette Harms als 14-jari- ge de eerste schreden in atle- tiekland om vervolgens, voor al bij Sparta, jarenlang vele trainingsuren in eenzaamheid af te werken. „Ik ben nog steeds lid van Sparta, maar ik train bij V&LTC. Ik ben ie mand voor een individuele sport, maar heb het uitstekend naar mijn zin bij de groepstrai ningen". Evenals haar vriend Patrick Aris voelde Carlien Harms zich prima thuis bij het atle ten-gezelschap van Lex van Eek van der Sluijs, die inmid dels zijn taken heeft overge dragen aan Pieter Fris. „We hebben drie groepstrainingen in de week en ook op de overi ge dagen zoeken we elkaar op. Als ik 's ochtends opsta, denk ik al aan mijn dagindeling. Die stel ik vooral af op de trai ningstijden, hoewel ik natuur lijk ook flink gebonden ben aan de schooltijden". Hoewel de combinatie van atletiek en studie („ik ben geen leerwon- der") een zware kluif voor Harms betekent, is ze zeker niet van zins de brui eraan te geven. „Die studie maak ik af", voorspelt ze stellig. Trainingspak Als studente vindt ze op aca demie De Laan maar weinig begrip voor haar neveninspan ningen. „Ze vinden 't wel leuk, maar zien het nut er niet van in", constateerde Harms, die vooral in het begin nogal verbazing wekte door af en toe in traininspak de schoolklas binnen te wandelen. In de vier jaar durende studie, die in haar geval overigens best eens een jaartje zou kunnen uitlo pen, legt Carlien Harms zich vooral toe op sportvoeding. „Daar is zeker nog niet alles over bekend. De industrie speelt er wel op in met bij voorbeeld de ontwikkeling van light-producten. Maar die bestaan voor de helft uit het oorspronkelijke product en voor de rest uit water, kleur en smaakstoffen. Dat lijkt me niet echt gezond". De atlete waakt ervoor al te diep in te gaan op de materie, Marathon Als B-junior liep Harmi de haar kenmerkende sofl se vooral wedstrijden ovi meter. Tegenwoordig zich meer toe op de l ter, waarbij ze tijdens de ste NK-indoor het brons te. „Ik doe alleen not, achthonderdtjes voor m'r heid". De tot Jong Oranj getreden Haagse, die vori op de baan Nederlands oene werd op de tien ter, heeft voor toekomst n een marathon in geda^f >lec va :rnc èrd leUL. 30° ,t fg- 4 ut Jarlien Harms neemt aanstaande zondag deel aan het WK veldcross in Stavanger. FOTO: CEES VERKERK getuige haar constatering dat gen gewoonte om bijna geen haar meer dan gemiddelde elke dag rekening met mijn „muesli-repen in ieder geval vlees te eten is noch ingegeven kennis van voedingswaren, sport. Veel volkoren, fruit en beter zijn dan patat". Haar ei- door de atletiek, noch door „Maar bij het eten houd ik wel groenten". „Ooit, over een jaar of ven, wil ik een grote mar lopen. Bijvoorbeeld in Ai dam of Rotterdam. Maar nu zie wat Joke Kleywe:| zich voorbereidt op de k( de Westland Marathon, lemaal voor moet doen „Eerst wil ik eens een marathon bij de CP$( doen. Maar dan wil ik hi wel góed doen, dus nog ri jaar. Want ik ben een een streber. Ik zou beeld alleen aan de willen meedoen als ik wi ik er echt thuishoor", ze overtuigend. En dan „Voor de cross heb ik eii een veel te lange pas. Ma is goed om kracht op te En ervaring. Dat heb i laatste jaren ook al geda diverse buitenlandse den. Bijvoorbeeld ten a: van het voedsel. Precie uur voor elke wedstrijd ik een banaan". ROB LANGE! de enië ii htei S;ren e eldë g(of, inte

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10