Verdrag legt handel in afval aan banden Rijnland bv Inspuiten en ontsteken elektronisch kinderspel MET EEN ADVERTENTIE IN DE KRANT BEREIKT U MEER MENSE* Camper in Benidomi ZELFS AAN DE PRIJS MERK JE NIET DAT HET EEN DIESEL IS- FORD ESCORT BRAVO DIESEL Hij was altijd al voordelig aan pomp, maar is dat nu al direct I aanschaf. Tijdelijk kost de Es« Bravo Diesel slechts f 500,- me j CDi dan de 1.6-liter benzine-uitvoering, namelijk f 26.820,-. En dan te bedenken dat hij tegelijkertijd een nieu ontwikkelde 1.8-liter dieselmotor heeft gekregen. Die zor niet alleen voor nog betere prestaties, maar doet vooral o vallend soepel en stil zijn werk. Wat natuurlijk ook aan het rijcomfort van de Esco j Bravo Diesel bijdraagt, is de zeer complete uitrustir j j wis/was-installatie en vijfbak zijn bijvoorbeeld standaar evenals getint glas rondom, een digitaal klokje in de da console en van binnenuit verstelbare buitenspiegels. En brede 175/70 banden met wielsierdeksels onderstrepen n<, j eens zijn sportieve ambities. Wie prijs stelt op een extra ruime kofferbak, moet h slist eens kennismaken met de Orion Bravo Diesel. D heeft bijna dezelfde specificaties en kost nu f 27.690,-. Oi al geen prijs waaraan je afleest dat het een diesel is. Iedere Ford is 6 jaar gegarandeerd tegen doorroesten van binnenuit. Over gunstige Ford Credit Financiering, de lëvenslange garantie op reparaties Garantie Extra zal de dealer u graag informeren. Alle genoemde prijzen zijn clusief BTW, maar exclusief^410,-aflevcringskosten. Wijzigingen voorbehoud 5 v.d. Valk Boumanweg 71? Leiderdorp. Tel. 071-899301. 5 Meilaan 7, Leiden. Tel. 071-310031. Lammenschansplein 6, Leiden. Tel. 071-769358. Beeklaan 5, Noordwijk. Tel. 01719-19478-14300 Donderdag koopavond. NIJPELS BETREKT AFRIKA BIJ EXPORTVERBOD: DEN HAAG Minister Nijpels van milieubeheer trekt één lijn met onge veer twintig Afrikaanse landen bij het maken van internationale afspraken over de export van ge vaarlijk afval. In de praktijk zijn het, volgens Nijpels vooral ontwikkelings landen die met het chemisch afval van het Westen worden opgezadeld. Een aantal arme landen verdient er wel aan, maar beschikt niet over de mogelijkheden om het afval op milieuverantwoorde wijze te verwerken. De minister wil volgende week in Basel een voorstel doen dat elk import- verbod op gevaarlijk afval van één van de aangesloten lan den. alle andere landen ver plicht tot het afkondigen van een exportverbod naar dat be treffende land. Minister Nijpels woont van 20 tot 22 maart de conferentie bij van het Milieuprogramma van de Verenigde Naties (UNEP). Meer dan honderd landen ko men bijeen voor de afsluiting van een conventie die is be doeld om het grensoverschrij dend transport van chemisch afval onder controle te bren gen. „Maar een totaal verbod op het vervoer van gevaarlijke afvalstoffen naar andere lan den, zoals de internationale milieuorganisatie Greenpeace en sommige Afrikaanse lan den willen, zit er niet in", zegt UNEP-directeur Mostafa K. Tolba. „Soms is het uit een oogpunt van milieubescherming beter gevaarlijk afval naar een an der land te sturen, waar het milieuvriendelijk en veilig verwerkt kan worden". Het belangrijkste is voor hem dat regeling komt, waarbij gevaarlijk af val van het ene naar het ande re land wordt aangemeld, ille gale transporten onmogelijk worden gemaakt en elk Jand de mogelijkheid heeft de in voer ervan te weigeren. Een tweede struikelblok is de eis van ontwikkelingslanden dat elke lading schadelijk af val, die over land of door de lucht gaat, en elk schip met dergelijke stoffen aan boord dat binnen de 200-mijlszone van een land komt, moet wor den aangemeld. De westerse landen zijn in verband met het internationale recht van vrije doorgang tegen dergelijke doorvoerbeperkingen. Dr. Tolba wil nog even het „misverstand" uit de weg ruim dat de onderhandelingen over het te sluiten verdrag slechts te maken zou hebben met de transporten van industrielan den naar Derde-Wereldlan den. „Ik schat dat hooguit twintig procent van het ge vaarlijke afval, dat in geïndus trialiseerde landen ontstaat naar ontwikkelingslanden wordt gestuurd. In feite gaat tachtig procent naar andere ontwikkelde landen", Hergebruik de Over de omvang reldwijde handel in gevaarlij ke afvalstoffen lopen de schat tingen nogal uiteen. „Niemand weet het werkelijk", zegt Jan Huismans, hoofd van het In ternationaal Register van Po tentieel Giftige Chemicaliën IRPTC in Genève. De bewe ring van Greenpeace dat tus sen 1986 en 1988 meer dan drie miljoen ton afval van in dustrielanden naar ontwikke lingslanden werd verscheept, kan hij niet onderschrijven. De Europese landen exporte ren volgens Huismans jaarlijks tenminste drie miljoen ton ge vaarlijk afval, waarvan een gedeelte bestemd is voor ver werking en hergebruik. „Dit transport vindt voor het groot ste deel plaats tussen de Euro pese landen onderling. De Bondsrepubliek Duitsland al leen al brengt elk jaar bijna een miljoen ton naar de DDR", aldus de UNEP-deskundige. De milieuorganisaties, vere nigd in het Europese Milieu bureau in Brussel vrezen dat het verdrag de illegale handel in BI in gevaarlijk afval zal bi deren. UNEP-directeur ontkentg dat: „Het verdra kent nadrukkelijk het reine recht van elk lai vaarlijk afval te De schandelijke manier op in het afgelopen jaar in Afrika en het Caraïl gebied schadelijk afval stort, is een grote zorg. moeilijk voor mij voor len dat de verantwoord regeringen het zorgvuldig 0 woorde verdrag in Baselr5 zullen ondertekenen. Hui ken zouden het niet pen". Einde. TT tt ale le< reef, d wonge ijken. Campers bieden in de ko mende zomer aantrekke lijke mogelijkheden voor vakantiegangers. De cam per is een ideale combina tie van auto en caravan met legio voordelen om zo vrij als een vogeltje we kenlang van een vakantie te genieten. Ken-Mark uit Leusden biedt ook overwinteraars de moge lijkheid zich in een warmer land dan het onze in zo'n kam- (^roe^evy-, peerwagen te installeren. Het bedrijf installeerde afgelopen winter een aantal Elnagh- campers in Benidorm, de be kende Spaanse badplaats aan de Costa Blanca. De zich nu ten einde spoedende „winter" heeft niet de directe noodzaak van overwinteren elders aan getoond, maar volgend jaar kan het wel vriezen dat het kraakt en dan is een plekje in Spanje wel zo aantrekkelijk. In de zomer kan men reizend met de camper op zoek gaan naar een geschikte' verblijf plaats voor de wintervakantie en omgekeerd. De camper biedt ook de mogelijkheid vrienden of familie voor enke le weken te laten overkomen. Door het initiatief van Ken- Mark is het mogelijk een gere serveerde camper in Spanje op te halen. Men reist dan per vliegtuig, pendelbus, trein of si J schil .afg<UaJ; E lry 7pHi eigen waar de camper gereed De nogal vermoeiende en terugreis kan zo op wenste wijze worden Tijdens de afgelopen Cari RAI introduceeerde El twee nieuwe motorhome e| Clipper LX-luxery en A^- Het gaat om integraal len tegen de prijs van venslaper, die slechts v; rieur verschillen. De G' onderscheidt zich vooral afwerkingsniveiv Tot deT behorei doorspoel-toilet en opl isolatie. De GT en LX b slaper zijn voorzien vai daklijn met een geïntegEj la re- aluminium bagagerek, pleet met deelbare Verder is sprake van taal vernieuwd interieur rolgordijnen en horren. elka; nodi, lyse v, ilevinj af. 1 AUTO/BINNENLAND CcidaeSouxwit WOENSDAG 15 MAART 1989 Het aantal taken dat in de hedendaagse automobiel niet langer door mechani sche maar door elektroni sche instrumenten wordt verricht is de afgelopen vijf, tien jaar explosief ge groeid. We zijn er echter nog lang niet. Een gea vanceerd Duits automo biel bezit momenteel in bestanddelen van de kost prijs uitgedrukt nog voor minder dan tien procent (BMW 750i bijvoorbeeld plusminus 10.000) elek tronische onderdelen. Halverwege de jaren ne gentig zal dat al meer dan 20 procent zijn. Dat lijkt veel, maar dat zeiden we bij het begin van de toepas sing van brandstofinspuiting ook. De tijd dat de aanwezig heid van een inspuitinstallatie door een trotse i of E achterop het kofferdeksel wordt aange duid, begint ten einde te lopen. Waartoe dient zo'n merkteken nog als bijvoorbeeld grootleve rancier Bosch voorspelt dat kort na 1990 85 procent van alle Duitse automobielen zo'n installatie zal hebben? Die grote vlucht heeft de in spuiting pas kunnen nemen toen de elektronica de vroege re mechanische bouwstenen niet alleen verving maar qua storingsgevoeligheid, onder houd en kostprijs overtuigend overtroefde. Daarbij komt nog, dat het be heersen van de samenstelling der uitlaatgassen met een elektronisch geregelde inspui tinstallatie kinderspel is ge worden vergeleken met de moeizame wijze waarop zoiets (en dan nog slechts bij benade ring) door carburateurs kan worden verwezenlijkt. Wie maakt zich, op de bezitter van een enkel enigszins ar chaïsch voertuig na, nog zor gen over het stellen van de contactpuntjes? Die puntjes be staan al lang niet meer! Ver vangen door elektronica. Daar slijt niets meer, daar raakt niets ontregeld, daar is be drijfszekerheid vanzelfspre kend. Wat de laatste vijf jaar enorm is opgerukt is de combinatie van elektronische ontsteking en inspuiting, in de wandeling nogal eens naar een handels merk Motronic genoemd. Door de bedrijfsomstandigheden op een bepaald moment, zoals de stand van het gaspedaal, het toerental, de belastinggraad, de snelheid, het risico van de tonatie, ja zelfs de luchtdruk te vergelijken met enkele dui zenden „voorgebakken" com binaties van inspuitdosis, in- spuittijd, ontstekingsvervroe ging en nog enkele kleinighe den meer, vindt de elektronica in een onderdeel van een se conde de best bij de situatie passende combinatie en brengt deze ook tot functioneren. Dat aftasten geschiedt onophoude lijk, vele tientallen keren per seconde. Hierdoor ontstaat op timaal motorgedrag. Daardoor nemen de prestaties toe en het verbruik en de mate van luchtverontreiniging af. Bo vendien hebben dergelijke in stallaties vaak een automati sche repareerfunctie: bij een storing waardoor een van de combinaties onbereikbaar wordt, kiest het systeem een andere goede en noteert de storing in het geheugen zodat het bij de volgende onder houdsbeurt kan worden ver holpen. Hoge winst Volvo Het Zweedse concern Volvo heeft vorig jaar een brutowinst geboekt van 8,24 miljard kroon (2,75 miljard gulden). De onderneming stelt voor het dividend over 1988 te verho gen van 10,5 kroon tot veer tien kroon (4,70 gulden) per aandeel. Volvo zag zijn omzet in 1988 met vier procent groei en van 92,5 miljard kroon tot 96,6 miljard kroon (32,2 mil jard gulden). De winst over 1988 viel wel lager uit dan de brutowinst van 9,01 miljard kroon (drie miljard gulden) van 1987. Dat resultaat is ver tekend door de verkoop van Volvo's belang in de Canadese oliemaatschappij Hamilton Oil. Daarmee haalde Volvo toen in één klap een nettobedrag van .15 miljard kroon (382 miljoen gulden) binnen. Binnen de au todivisie is de omzet met twee procent toegenomen tot 39,5 miljard kroon (13,2 miljard gulden). De winst in deze divi sie kwam uit op 3,6 miljard kroon (1,2 miljard gulden), een vermindering met zestien pro cent ten opzichte van 1987. Super Seven Seventh Auto's Holland in Nij megen is de nieuwe importeur geworden van de Caterham Super Seven, een karaktervolle open sportwagen waarvan de carrosserielijnen al in de jaren vijftig door de legendarische Colin Chapman op papier wer den gezet. De Lotus Seven werd in 1957 geïntroduceerd als opvolger van de Lotus Six. De huidige Caterham Super Seven is uitgerust met een alu minium carrossierie, terwijl het front en de spatborden uit po lyester zijn vervaardigd. Qua techniek doet men een beroep op onderdelen die afkomstig zijn van Ford en British Ley- land. Naast de kant-en-klare wagen levert Seventh Auto's Holland de Seven ook in kit- vorm. Er is in ons land ook een offciële raceklase voor de Su per Seven. 25 miljoenste Opel Opel bouwt sinds 1969 één miljoen auto's per jaar. Alleen al in 1988 werden in Rüsselsheim en Bochum 517.000 personenwa gens geproduceerd; daarbij gevoegd de 720.000 voertuigen uit Antwerpen en Zaragossa alsmede de 204.000 in Engeland ge bouwde Vuaxhalls. Onlangs rolde de 25 miljoenste Opel vi band. een Omega 3.0i stationwagen. De allereerste Opel stamt uit 1899. F°' zen f

Leidse Courant | 1989 | | pagina 18