Toch villa's bij Endegeest [ieuwbouw Chemische Industrie atwijk in april van start Woningbouwvereniging krijgt huizen niet Veel alternatieve plannen voor terrein Mariënburcht Voorschoten schorst marktkoopman ÏINA .EIDEN OMGEVING ËeidócSotuont WOENSDAG 15 MAART 1989 PAGINA 15 len sm, naa. ook ordi ker. f hc&\ Kg 1ASSENHEIM Het D66-raadslid Kuysten wil zo snel mogelijk een inderzoek naar de veiligheid van de waterpartijen in Postwijk. Hij zei dit 'j| isteren in de gemeenteraad. Aanlei- g voor dit verzoek is het onlangs publiceerde jaarverslag van de j Spuwen Advies Commissie (VAC) 'lang yeP' tersae melding wordt gemaakt verdrinking van drie kinderen in nieuwbouwwijk. „De VAC wil lierover terecht van gedachten wis- de gemeente", stelde iuysten vast. Hij zei het verstandig achten zo snel mogelijk te begin- n met het nemen van beveiligen- maatregelen. „Het is de juiste tijd im beplanting bij de waterpartijen jan te brengen". J. van Dorssen WD sloot zich hierbij aan en onder aterpartijen Postwijk moeten beveiligd streepte het belang van de werk zaamheden van de VAC. „Ze brengt goede ideeën op tafel en profileert zich als een waardevolle commissie". Burgemeester A. Kret, die te kennen gaf dat de onveiligheid van Postwijk onlangs tijdens een vergadering van de verkeerscommissie ter sprake was gekomen, deed met de woorden: „Het signaal is opgepakt" de toezeg ging een nader onderzoek in te zul len stellen. Bovendien uitte hij zijn tevredenheid over de activiteiten van de VAC in Sassenheim: „Ik zie met veel plezier hoe de woningbouw op zijn pragmatische meritus wordt beoordeeld. De details die dikwijls over het hoofd worden gezien ko men er onder het toeziend oog van de VAC wel uit". Bromfietser breekt rib LEIDERDORP Een jongen uit Al phen heeft gisteren een rib gebroken toen hij op de Achthovenerweg met zijn bromfiets ten val kwam. Hij is naar het Rijnoordziekenhuis in zijn woonplaats gebracht. Snelheidscontrole in Voorschoten VOORSCHOTEN De politie heeft gisteren de gehele dag snelheidscontro les gehouden op doorgaande wegen, waar maximaal vijftig kilometer per uur gereden mag worden. In totaal zijn 1.756 auto's gecontroleerd, 217 automo bilisten kregen een bekeuring. De hoogst gemeten snelheid was 97 kilome ter per uur. Van Dorssen praat namens gemeenteraad SASSENHEIM Het VVD- raadslid J. van Dorssen zal als vertegenwoordiger van de Sassenheimse raad optreden tijdens een openbare zitting van de afdeling rechtspraak van de Raad van State op 15 maart. Het verzoek van Bouw bedrijf A. van der Geest om de bouw van een woonhuis voor sportschool Aarts aan de Men- neweg te mogen voortzetten zal bij die gelegenheid door de betreffende instantie worden beoordeeld. Wethouder H. Drenth van ruimtelijke orde ning zal uitgenodigd worden om het standpunt van burge meester en wethouders uiteen te zetten. In april 1988 stelden B en W en de gemeenteraad zich lijnrecht tegenover elkaar op met betrekking tot de bouw van een woonhuis door Van der Geest aan de Menneweg. Het college, .dat in 1987 de •bouwvergunning, die Van der Geest al 20 jaar in zijn bezit had, introk gaf er de voorkeur aan het terrein bij sportschool Aarts voor parkeerdoeleinden te bestemmen. De gemeenteraad bleek daar entegen unaniem van oordeel dat het aannemersbedrijf toe stemming moest krijgen voor de bouw van het woonhuis. Nadat sportschool eigenaar J. Aarts de zaak aanhangig had gemaakt bij de Raad van State werd Van de Geest, die medio mei startte met het leggen van een fundering voor de woning op perceel 105, gesommeerd de werkzaamheden te staken in afwachting van een definitie ve uitspraak van de Raad van State. Van Dorssen, die zich destijds herhaaldelijk in nega tieve bewoordingen uitliet over de eenzijdige toelichting die door B en W bij de Raad van State werd gegeven, zal nu de gelegenheid krijgen de visie van de Sassenheimse raad onder de aandacht van de voorzitter van de Raad van State te brengen. Glas in lood raam voor Sint Jeroen St. J NOORDWIJK Met een feestelijke bijeenkomst voor alle bewoners werd gis teren de viering van het jubileumjaar van Bejaardencentrum St. Jeroen in Noordwijk ingeluid. Bij de ingang van het huis werd een splinternieuwe jubileum vlag gehesen. Wat later op de dag werd het 75-jarig jubi leum luister bijgezet door de onthulling van een glas in lood raam in de achterge vel. Het raam werd geschonken door de katholieke parochie St. Jeroen en is af komstig uit een kerkgebouw uit St. Mi chielsgestel, dat onlangs werd gesloopt. In het raam, dat 2'/; meter hoog is en drie verdiepingen van het huis beslaat, staan de woorden: St. Jeroen, pastoor van Noord- wijk. De onthulling werd verricht door de heer J.J. Prijn, voorzitter van het bestuur van de Stichting St. Jeroen. 'VIEUW PLAN POSITIEF ONTVANGEN b) )EGSTGEEST Een i neerderheid van de i'afcegstgeester gemeente- pt aad lijkt toch in te stem men met de plannen rond va' Cndegeest. Een alternatief g flan van wethouder Kohl- ick werd gisteravond in r commissie openbare perken positief ontvan- en. Voorgesteld werd de iegen villa's op de volks- uinen niet te bouwen. ^0 let huidige parkeerterrein rordt groengebied en wordt ij het bos Endegeest getrok- en. In totaal worden nu 45 villa's gebouwd, 42 langs de rand van het bos en drie in het bos. Over drie weken zal de gemeenteraad van Oegstgeest moeten beslissen of de zoge naamde „deal van de eeuw"', restauratie van Kasteel Ende geest en renovatie van de oude Jelgersmakliniek tegenover de bouw van een 45-tal villa's, doorgaat. Het buurtcomité Bosgeest pre senteerde gisteravond voor de aanvang van de commissiever gadering een aantal alternatie ve plannen waarin duidelijk wordt aangestuurd het weide gebied tussen bos en rijksweg te sparen. Wethouder Kohl- beck zegde toe dat B en W ze zullen bestuderen. Maar omdat het afwijkt van het '45-kavel'- plan zou het kunnen beteke nen dat het contract van Lei den met IBB/Kondor opgebro ken zou moeten worden. „Het was er mij om te doen zo veel mogelijk mensen zoveel mogelijk tegemoet te komen", aldus Kohlbeck, die destijds van de raad de opdracht kreeg alles in het werk te stellen de Jelgersmakliniek van Oegst geest te behouden. Dat het oude gebouw van de Jelgers- ma in de deal geen rol zou spe len werd overigens door Kohl beck ontkend. Binnen de CDA-fractie heerst verdeeld heid over de plannen. De heer Hellinga drong er bij de wet houder op aan de alternatieve plannen die ingediend waren te bestuderen. Het liberaal Kuntze stelde dat de inhoud van de 'deal' op es sentiële punten verbeterd is ten opzichte van de vorige versie. Ook drong hij op een verdergaande studie van de al ternatieve plannen aan. Spre ker zei het belangrijk te vin den dat Oegstgeest het bos toe gewezen krijgt en daarmee be zitter van het gebied wordt. De D66'er Poelmans merkte op dat Oegstgeest ge'vangen zit in het '45'plan. „Het vertrek punt van 45 kavels is niet het onze. Je moet eerst kijken wat er op dit gebied is te realisere- n...of laat Leiden het kasteel verkopen en wij de deal ver geten". De socialist Haasnoot vond dat men door moet gaan met de plannen maar moet on derzoeken of kleinere kavels een deel van 't weidegebied kunnen sparen. De radicaal van Eisen uitte zich in scherpe bewoordingen tegen de plan nen en hij werd na een kleine pauze door diverse sprekers in zijn streven ondersteund. Hij deelde mee dat bij aanvaar ding van het voorstel de PPR tot in de hogoste instantie be zwaar zal aantekenen. Een voornemen dat ook bij de werkgroep milieuzorg Oegst geest leeft. nieuwe Chemische Industrie Katwijk tS9 TWIJK De 'iouw van de Chemische ndustrie Katwijk begint april. Er wordt een 1 ieuw pand neergezet in et industriegebied 't leen dat rond de 12 mil- )en gulden gaat kosten, let bedrijf krijgt voor eze verhuizing een scha- evergoeding van het mi- isterie van volkshuisves- ing, ruimtelijke ordening n milieubeheer (VROM) Jran 1.355.000 gulden. De jv emeente Katwijk legt 3,5 on toe op de verhuizing de Chemische Indus trie aangezien de grond in til Heen verkocht wordt B egen de grondprijs uit •p 22 juni 1985 vond in de fa briek aan de Prins Hendrikka de een explosie plaats doordat de druk in een van de negen reactieketels te hoog opliep. Een epichloorhydrinegas- mengsel kwam in het gebouw terecht dat vrijwel direct tot ontploffing kwam. Het ge meentebestuur besloot vervol gens dat het niet langer ver antwoord was om de fabriek op de oude lokatie voor te la ten bestaan. Onder druk van een dreigende intrekking van de hinderwetvergunning, werd besloten de fabriek te verhuizen. Tot die tijd mocht de Chemische Industrie Kat wijk beperkt door blijven pro duceren. „We dachten de fa briek binnen anderhalf jaar te kunnen verhuizen. Dat is ruim 3,5 jaar geworden", aldus wet houder W. van der Plas van Katwijk. De verhuizing heeft zo lang op zich laten wachten omdat het ministerie de scha devergoedingsregeling goed moest keuren. G. van Dorp, directeur van de Chemische Industrie Katwijk: „Het gaat hier om een vrij nieuwe rege ling die nog bij geen enkele bedrijfsverplaatsing van enige omvang is gebruikt". De Che mische Industrie heeft geko zen voor een nieuwe lokatie in Katwijk omdat veel van de 50 werknemers uit de kustplaats komen. „Al deze mensen zijn in het bedrijf opgeleid. Die vind je niet zo maar ergens an ders", meent Van Dorp. Op het terrein aan de Prins Hendrikkade blijft een deel van het bedrijf, Katwijk Phar- ma b.v., gevestigd waar de me dicijnen worden gemaakt. Wat er met het leegkomende ter rein gebeurt is nog niet duide lijk. Van Dorp: „De grond houdt een industriebestem ming. Misschien gebruiken wij het voor toekomstige uitbrei dingen, misschien verkopen we het aan een ander bedrijf". Een rol speelt daarbij nog de toekomstige bodemsanering van de grond onder de chemi; sche en de gasfabriek. Wan neer dat gaat gebeuren, staat nog steeds niet vast. Het maken van de chemische grondstoffen gebeurt straks in het nieuwe gebouw in 't Heen. Het gebouw is op dusdanige wijze geconstrueerd dat bij een eventuele ontploffing de ramp beperkt blijft voor de directe omgeving. Bij een ontploffing kan het dak er makkelijk van af terwijl de muren blijven Bij de nieuwe fabriek is ruim te voor uitbreiding van de pro- duktie van 30 tot 40 procent. „Dit gebruiken we pas als de markt daartoe aanleiding geeft", vertelt directeur Van Dorp. „We brengen in de nieu we fabriek wel de produktie onmiddellijk weer op het ni veau van voor 1985". ïrand in uikenfokkerij AZERSWOUDE Een huur van een kuikenfok- rij aan de Noorddijk is gis- Jravond rond acht uur to- aal uitgebrand. In de schuur aten geen kuikens. Om half egen kon het sein brand leester gegeven worden, len tweede schuur is ge paard gebleven, zodat het 'rijf op halve kracht kan riedn J raa. ;USJ! „Auto in sloot 2 lOORDWIJKERHOUT ten 23-jarige man uit Noord- vijkerhout is vannacht op de >-Gravendamseweg met zijn luto uit de bocht gevlogen en n een ondiepe sloot terecht ekomen. Hij is met hoofd- ïtsel naar het het Diacones ziekenhuis in Leiden ge- iracht. De man was onder Hvloed van alcohol. De auto aakte totaal-vernield. NOORDWIJK De Noordwijkse Woning bouwvereniging krijgt niet de beschikking over het gemeentelijk woning- bezit. Hoewel de leden van de raads commissie voor openbare wer ken gisteravond geen direct besluit namen, werd wel dui delijk dat het verzoek van de woningbouwvereniging weinig kans maakt. De Noordwijkse Woningbouwvereniging heeft aan het gemeentebestuur om overdracht van het gemeente lijk woningbezit verzocht, mede om het draagvlak van de organisatie te versterken. De woningbouwvereniging heeft thans 419 huizen in eigendom en beheer, terwijl het gemeen telijk woningbedrijf 1327 hui zen telt. Als de gemeente haar bezit zou overdragen, dan krijgt de woningbouwvereni ging een steviger draagvlak. Een full-time administrateur ging dan tot de mogelijkheden behoren. Burgemeester en wethouders voelen echter niets voor een overdracht. P. Koster, de voorzitter van de Noordwijkse Woningbouwver eniging, zei gisteren zeer te leurgesteld te zijn over het vrijwel geheel ontbreken van overleg met de gemeente. Slechts eenmaal was er vol gens Koster officieel met het college over deze zaak gespro ken. Mevrouw B. Cassee-van Noppen (Noordwijks Belang): „Het is afgrijselijk hoe met dit voorstel is omgesprongen". De bezwaren in het voorstel tegen overdracht, betitelde zij als „dwaze angsten". Cassee stelde voor het college terug te stu ren naar de onderhandelings tafel voor een werkelijk ge sprek. W. Plug (PAN) onder steunde haar verzoek om met de woningbouwvereniging te gaan praten. Wethouder Admiraal wees het verwijt van de hand, dat het aan overleg had ontbroken. Zo was er een gesprek belegd op een vrijdag, dat niet doorge gaan was, omdat de vertegen woordigers van de woning bouwvereniging daar bezwaar tegen hadden. Er was wel de gelijk overleg geweest, meen de de wethouder. Voor Hoger- vorst (VVD) was dit aanlei ding om een nader onderzoek te vragen om tot een verant woorde beslissing te kunnen komen. Voor de Partij van de Arbeid was het een moeilijk agendapunt, zei B. Prins. Willms (CDA) adviseerde niet tot overdracht van het wo ningbezit over te gaan. Bouw school Alkemade-west start in 1990 RIJPWETERING/OUD ADE Al begin 1990 twordt gestart met de bouw van een school voor het basisonderwijs in Rijpwetering en Oud Ade. Op levering zou dan kunnen plaatsvinden in december' 1990. Als lokatie voor de nieuw te bouwen school wordt gedacht aan het Hertogspark aan de Oud Adeselaan, gele gen tussen Oud Ade en Rijp wetering. Dit is vanochtend door de schoolbesturen van beide dorpen en burgemeester en wethouders van Alkemade bekend gemaakt. Tot de bouw van de nieuwe school is beslo ten om onderwijskundige, or ganisatorische en financiële redenen. Een werkgroep be staande uit vertegenwoordi gers van beide schoolbesturen en van de gemeente Alkemade hebben een conceptplan opge steld. VIP-kamp in Valkenburg VALKENBURG „Er is de laatste tijd meer sprake van een VIP-kamp, dan van een marinevlieg kamp". Dit zei D. W. Hof- mans (PvdA) gisteravond in een vergadering van de gemeenteraad. De socialist duidde daarmee op de vele hoogwaardigheidsbe kleders die de laatste tijd via vliegkamp Valkenburg in Ne derland arriveren. Volgens Uofmans zorgen hun vliegtui gen voor extra overlast. Hof- mans wees tevens op de over last door inkomende vliegtui gen in de nachtelijke uren. Burgemeester C. Sinke meen de dat alleen de laatste drie weken sprake was geweest van veel VIPS. Vooral dit weekeinde is het komen en gaan geweest door het bezoek van achttien hoge gasten aan Den Haag, aldus de burge meester. De acttien kwamen naar Nederland voor een mi lieuconferentie. Het raadslid P. T. Mizee (VVD) wil dat de gemeente Valkenburg een deskundige aantrekt die moet adviseren op welke wijze het sportcom plex van voetbalvereniging Valken 68" onderhouden moet worden. Wethouder H. van der Nagel deelde die mening niet. De gemeente heeft vol doende deskundigheid in huis om de velden te onderhouden, zo steldehij. Wel heeft de ge meente goedkeuring verleend aan het beschikbaar stellen van een krediet van 5.000 gul den om een renovatieadvies voor de velden in te winnen. CDA-fractieleidr H. Dijkhui zen had geen goed woord over voor de onoverzichtelijke en gevaarlijke verkeerssituatie in de nieuw aangelegde bocht bij de Haagsche Schouw, achter 't nieuwe hotel. De CDA'er noemde deze reconstructie to taal ongeschikt. „Ik vraag me af waar ze mee bezig zijn. De Leidse variant wordt altijd driemaal aangepast voor hij goed functioneert". De Castellumruiters komen met ingang van 1 april zonder accommodatie door de aanleg van de S4. De provincie heeft een stuk grond aan de Achter weg toegezegd. P. T. Mizee vroeg bemiddeling van burge meester en wethouders bij de provincie om spoed te betrach ten met het egaliseren van het LISSE Als Lisse op het terrein van Mariënburcht op de hoek Oranjelaan- /Nassaustraat wil bouwen, zal men waarschijnlijk ge noodzaakt zijn om het bouwplan rigoureus te veranderen. Tegen het huidige voorstel zijn 73 bezwaren ingediend en de gisteravond gehouden hoorzitting leverde zo op het oog voor die bezwaar makers weinig positiefs op. Namens heel veel bezwaarma kers zei de heer ir. A. de Kort onder andere dat niemand van de omwonenden bezwaren heeft tegen het bouwen voor ouderen. „De vraag is echter of dat op de voorgestelde ma nier moet gebeuren en of het kies is om dat op enkele me ters van een familiekerkhof te doen". De Kort vertelde dat naar zijn mening met de hui dige bouwplannen een stukje cultuurgrond van Lisse wordt vernietigd en hij wees voor al ternatieven naar de leegko mende St. Wilibrordschool en de al gesloopte Jacoba van Beierenschool. Ook de heer G. de Vos wees naar het leegstaande terrein van de Jacoba van Beiren- school aan de Hyacinthen- straat. „Ik verzoek u dringend om het bestuderen van moge lijkheden voor ouderenbouw aldaar, als hoogste prioriteit op te voeren", aldus De Vos die verder zei van mening te zijn dat de hele ontwikkeling rond Mariënburcht hem wat al te snel was gegaan. De heer P. Koning sprak als vurig voorstander van het bouwplan. Het ging hem bo ven z'n pet dat voormalige raadsleden en wethouders van Lisse op zo'n fanatieke manier naar buiten treden en daarmee het risico nemen dat niet ge bouwd kan worden voor oude ren. En die wetenschap heeft men dan maar met zich mee te dragen. Architekt ir. A. Paar- dekooper vertelde dat met het slopen van de voormalige school Mariënburcht een be langrijk facet uit de stede- bouwkundige structuur van dit gebied is weggenomen. „Een deel van het complex Mariaparochie, waarvan in 1950 de basis van de stede- bouwkundige structuur werd gelegd en op de hoek Oranje- laan /Nassaustraat op een uniek punt ligt. Architect ir. A. Verheyen wertelde de com missieleden aan de hand van een fraaie maquette, dat wel op dit gebied gebouwd moet worden, maar niet op de wijze zoals de plannen nu voorlig gen. „Het appartementenge bouw van drie en vier lagen is te grootschalig en doet afbreuk aan de totale structuur", aldus de heer Verheyen die aangaf dat aan de andere kant een ze ker bouw ter plekke wel nood zakelijk is, om de structuur niet helemaal verloren te laten gaan. Wethouder H. Smith (CDA) trachtte de bezwaren zoveel mogelijk te weerleggen. „Nu al zijn er heel veel mensen die staan te trappelen om de hui zen op Manenburcht te be trekken", aldus Smith die daarmee tegensprak dat het wonen voor ouderen aldaar onaantrekelijk zo zijn. Hij zei ook dat ten aanzien van de af stand die men ten opzichte van een begraafplaats in acht anderd zijn en dat als de ge meente dit gebied niet had ge kocht, er wellicht een projec- tontwikelaar om de hoek was komen kijken. De wethouder zei tevens dat de Zaak een spoedeisend ka rakter heeft omdat voor juli de plannen ingediend moeten worden als Lisse nog voor een financieel contingent op dit terrein in aanmerking wil ko men. „Anders zijn we daarmee te laat en gaat dat contingent naar Poelpolder Zuid". VOORSCHOTEN Bur gemeester en wethouders van Voorschoten hebben een marktkoopman voor drie maanden de toegang tot de Voorschotense weekmarkt ontzegd. Die schorsing is een gevolg van de woordenwisseling tussen de zeevishandelaar en de marktmeester, afge sloten met een flinke duw. De marktmeester kwam on zacht op de kraam terecht en diende een aanklacht in. Ge meentesecretaris H. Overbosch zegt dat burgemeester en wet houders twee keer vergaderd hebben over deze „vervelende zaak" en gistermiddag het schorsingsbesluit genomen hebben. Volgens de Voorscho tense weekmarktverordening hebben burgemeester en wet houders die bevoegdheid zon der tussenkomst van de rech telijke macht. Wethouder L. Marselis, porte feuillehouder van economi sche zaken: „Het is een heel vervelende zaak en het gehele college is tot dit schorsingsbe sluit gekomen. Eigenlijk nog een lichte straf, want we had den ook de man helemaal kunnen uitsluiten van de Voorschotense markt. De aan varing met de marktmeester kwam helaas niet onver wachts. De betrokken markt koopman kwam regelmatig te laat op het marktterrein en er zijn nog enige zaken, die niet klopten. Wanneer het moleste ren van de marktmeester on gestraft blijft, dan is het hek van de dam". Het is de eerste maal dat het college van burgemeester en wethouders een dergelijke strafmaatregel opleggen aan een houder van een vaste standplaats op de weekmarkt, die directe gevolgen heeft voor het inkomen van de betrok ken handelaar. De eerste drie maanden zal de bezoeker aan de weekmarkt het moeten doen met de viskraam van Harteveld, die zich meer richt op haring en gebakken vis, terwjjl de geschorste vishande laar zich richtte op de verse

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15