Qowuvnt# ogelijk woningbouw bij eids woonwagencentrum l STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Jammer dat jonge vrouwen uit de boot vallen" Een cadeau van formaat Hoofdredacteur Leidsch Dagblad voorlopig thuis VVV's promoten regio WOENSDAG 15 MAART 1989 PAGINA 13 strijding terrorisme Jerwerp van congres <1 Experts op het gebied van ter- spreken morgen en overmorgen f de gevolgen van terrorismebestrijding jet licht van de Europese eenwording, .•ongres gaat in op de gevolgen van het allen van de Europese binnengrenzen 92. De sprekers buigen zich over diver- tdellen die door landen als de Verenig- i Israel zijn ontwikkeld om het isme te bestrijden. Aan de orde komen andere de maatschappelijke aan- baarheid van de voorgestelde model eder de sprekers zijn Paul Bremer III, malig ambassadeur van de Verenigde n in Nederland en de Israëlische topex- dr. A. Merari. Het congres wordt ge in de Stadsgehoorzaal in Leiden. F. Korthals Altes opent de bijeen- Studiereis leerkrachten naar Marokko LEIDEN De gemeente Leiden wil 35.000 gulden uittrekken voor een onderwijs-studiereis naar Marokko. De reis is bedoeld om de deelnemers kennis te laten maken met de school en le vensomstandigheden in allerlei onderwijssituaties in Marokko. Volgens de gemeente hebben dergelijke reizen in het verleden bewezen dat ze nuttig zijn voor het onderwijs aan allochtonen. De reis is bedoeld voor directeuren/rectoren en onderwijsgeven den van openbare en bijzondere scholen. Er zouden ongeveer dertig mensen aan de reis moeten deelnemen. De reis moet in oktober tijdens de herftvakantie plaatsvinden. Van de reis moet een verslag voor de gemeente worden gemaakt. 't Spoortje leent gratis films uit LEIDEN Tijdens de Boekenweek die nog tot en met 18 maart duurt, kunnen bij bibliotheek 't Spoortje aan de Berr.hardkade gratis films worden geleend die naar boeken gemaakt zijn. Er zijn zowel films voor kinderen als voor volwassenen beschik- Video's buit bij snelkraak LEIDEN Drie videorecorders zijn vanmorgen vroeg gestolen uit een winkel aan het Vijf Meiplein. Vermoe delijk is rond half vijf een steen door de ruit gegooid, daarna zijn de appa raten uit de etalage gepakt. Buurtbewo ners hoorden rond die tijd het alarm afgaan. Toen de po litie arriveerde, wa ren de dieven al weg. Vijf arrestaties na diefstal portofoons politie Leiden LEIDEN Vier Leidenaars en een Rotterdammer zijn gis teravond en vannacht gearres teerd in verband met de dief stal van tien portofoons het af gelopen weekeinde. Inmiddels zijn zes van de portofoons met een waarde van 4.000 gulden per stuk weer terecht. De poli tie verwacht de komende da gen meer arrestaties. De aanhoudingen volgden na dat de stem was herkend van een van de betrokkenen ter wijl deze een portofoon ge bruikte. Het ging daarbij om een 23-jarige Leidenaar die bij de politie bekend is als zenda mateur. Hij werd rond half ze ven 's avonds aangehouden. Rond negen uur volgde de ar restatie van een 27 jarige Lei denaar, kort na middernacht werden een 46-jarige Rotter dammer en een 23-jarige Lei denaar aangehouden en rond twee uur nog een 23-jarige Leidenaar. Na de eerste aanhoudingen waren volgens de politie woordvoerder D. Graveland de gebruikers van de porto foons kennelijk gealarmeerd. Tegen elf uur werd het bureau aan de Langegracht gebeld met de mededeling dat zes portofoons in een plastic zak aan de Volmolengracht kon den worden gevonden. Die la gen daar inderdaad. De ver wachting was echter dat er ook portofoons zouden worden aangetroffen in de woningen de verdachten, was niet het geval. Volgens Graveland is er de politie veel aan gelegen om de onderste steen boven te krijgen in deze zaak. Hij wijst er op dat kort na de diefstal het portofoon verkeer van de politie al werd gestoord. Dat levert gevaar op bij calamiteiten, terwijl ook onderzoeken kunnen worden gedwarsboomd. De tien portofoons zijn ver moedelijk in de nacht van za terdag op zondag gestolen uit het vroegere politiebureau aan de Zonneveldstraat vanwaar- uit de parkeerpolitie werkt. De dieven kwamen daar bin nen langs bouwsteigers bij een naburig pand dat wordt geres taureerd. Verkeersbrigadier neergeslagen DEN HAAG Een 41-ja- rige vrouwelijke verkeers brigadier is gistermiddag in de Van de Eyndestraat in Den Haag neergeslagen door een een ongeveer 16- jarige fietser. De jongeman negeerde het stopteken, waarna een handgemeen ontstond. Daarbij gaf de jongen haar een klap in de nek. De vrouw verloor het bewustzijn en is met een zware hersenschudding opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis. De da der is er op zijn fiets van door gegaan. UIZEN IN PRINCIPE BESTEMD VOOR WOONWAGENBEWONERS ai IDEN Bij het oonwagencentrum aan et Trekvaartplein in .eiden worden mogelijk woningen gebouwd. De woningen zijn in eerste istantie bestemd voor ewoners van het woon- 'agencentrum. Daar- oor zouden de woonwa- enbewoners die door de erkleining van het cen- ■um moeten verhuizen ij het centrum kunnen lijven wonen. In totaal loeten er tenminste 40 de ongeveer 80 tandplaatsen verd wij- en. Het ministerie van rom gaat er vanuit dat et hele centrum moet erdwijnen. Een project- roep met ambtenaren bewoners van het /oonwagencentrum gaat et idee van woning- >ouw verder uitwerken. Vethouder H. de la Mar koon wagenzaken) en de 'bewoners staan positief tegenover het idee. )e la Mar benadrukt dat het log slechts om een voorzich- ig plan gaat. „Ik heb geen lee hoeveel woningen er ge- ouwd zouden kunnen wor- s nog maar een raag plan dat nu verder uit werkt gaat worden door de rojectgroep. Het idee is naar gekomen in besprekin- net de bewoners. We jn vorige maand naar Gro- ingen geweest waar ze iets rgelijks gerealiseerd heb- n, en iedereen was er en- ïousiast over. Ook de bewo- zien het wel zitten. Met e ouderen voelen er wel om naar een woning bij centrum te verhuizen". )e woonwagenbewoners wil- ïn het liefst bij elkaar blij- en voelen hele- Het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein, waar tenminste veertig woonwagens moeten verdwijnen. De gemeente Leiden en de bewoners hebben het plan geopperd om woningen voor onder meer woonwagenbewoners op de vrijgekomen ruimte te bouwen. FOTO: WIM VAN NOORT kele jaren geleden. Het mi nisterie met eerst staatsse cretaris G. Brockx, daarna E. Heerma eiste toen dat het hele kamp aan het Trek vaartplein opgeheven zou worden. Het zou te geïsoleerd liggen. De gemeente Leiden kwam toen met het plan om het bijna 80 standplaatsen tellende centrum te halveren en elders in Leiden dertig andere standplaatsen te reali seren. Veertien daarvan ko men aan de Rijndijk in de Stevenshof. De provincie steunt dat plan, dat nu aan Heerma is voorgelegd. De la Mar: „Er zit nu een andere club ambtenaren op het mi nisterie. Twee jaar geleden zeiden ze op alles nee, nu denken die ambtenaren zelf mee en staan ze open voor ideeën. Ze hebben nu geadvi seerd om met een totaalplan maal niets voor inkrimping of opheffing. Gedeputeerde L.E. Stolker- Nanninga liet gisteravond tij dens een hoorzitting över het voorontwerp t Provinciaal Woonwagenplan 1990-1995 weten dat de integratie van woonwagenbewoners in de samenleving een belangrijk uitgangspunt van de provin cie blijft. Ze had daarom de nodige twijfels over het plan, omdat de woonwagenbewo ners geïsoleerd dreigen te blijven. „Ik vind het positief dat de bewoners meedenken, maar die integratie is een be langrijke doelstelling". Volgens De la Mar is het de bedoeling dat er ook wonin gen voor niet-woonwagenbe- woners komen. Bovendien wijst hij er op dat in de jaren negentig aan de andere kant van de spoorlijn de Broek- en Simontjespolder volgebouwd zal worden. „Maar de manier waarop we die integratie waarborgen, daaF moeten we nog eens naar kijken. We be seffen natuurlijk ook wel dat we voor een stenen woonwa gencentrum geen toerstem- ming van de staatssecretaris krijgen", aldus De la Mar. Volgens de woonwagenbewo ners valt het streven naar in tegratie niet serieus te ne men, zolang ze gediscrimeerd worden door niet-woonwa- genbewoners. „Overal wor den we met de nek aangeke ken. Wij willen wel, maar de burgers willen niet". De Leidse wethouder acht het plan zeker niet kansloos. Volgens hem is de kans op medewerking van het minis terie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieu (VROM) groter dan en- te komen voor dat idee met die woningen. Het is nu be spreekbaar, twee jaar geleden zou dat zeker niet het geval zijn. Heerma beslist dan wel. maar de rol van die ambtena ren is bepaald belangrijk". Het is de bedoeling dat in juni de eerste schetsen van het plan om woningen aan het Trekvaartplein te bou wen naar Heerma gaan. Ook wil De la Mar proberen om het plan in de uiteindelijke versie van het provinciaal woonwagenplan op te laten nemen. Volgens de Leidse wethouder past het in het structuurplan van de provin cie, omdat de omliggende polder als eerste reserveloka- tie voor woningbouw is aan gewezen. De la Mar blijft wel streven naar realisering van het tweede kleinere woonwagen centrum in Leiden. „Dat blijft nodig om de opgroeien de kinderen van woonwa genbewoners op te vangen. Ook het plan om woningen in de Stevenshof te bouwen voor woonwagenbewoners blijft gehandhaafd". Stolker zegde gisteren toe om te bekijken of gemeenten niet gedwongen kunnen wor den om de standplaatsen te realiseren die ze volgens het provinciaal woonwagenplan geacht worden aan te leggen. Enkele gemeenten in de Leidse regio moeten plaatsen aanleggen om het Trekvaart- plein te ontlasten, maar ze menen dat er geen belang stelling is van de woonwa genbewoners. „Het is de kwestie van het kip en het ei. Als je vantevoren moet opge ven voor een plaats, dan komt er nauwelijks iemand. Zo werkt dat niet bij woon wagenbewoners. Maar als die plaatsen er zijn, komen ze vanzelf vol. Dat hebben we in andere gemeentes wel ge zien", aldus B. van Veen, op bouwwerker in het centrum aan het Trekvaartplein. Panfluit Tuya aan de Hogewoerd 75 begint morgen met een cursus Boliviaanse panfluit voor beginners. De cursus bestaat uit twaalf lessen die op donderdagochtend van half tien tot elf uur worden gegeven. Instru menten worden beschik baar gesteld. Muzikale voorkennis is niet noodza kelijk. De kosten van de cursus bedragen negentig gulden. Deelnemers kun nen zich op maandag en donderdag tussen 12.00 en 14.00 uur opgeven aan de Hogewoerd of op dinsdag, woensdag en vrijdag tele fonisch via nummer 123481. Maarten 't Hart Burcht literair en Boek handel Kooyker verzorgen morgen een gesprek tus sen Jaap Goedegebuure en de schrijver-bioloog Maar ten 't Hart. Goedegebuure is hoogleraar aan de Ka tholieke Universiteit Bra bant in Tilburg en literair criticus. Het gesprek wordt gehouden in Kunst kring Burcht. Burgsteeg 14 in Leiden. De aanvang is om 20.15 uur. Losse kaar ten kosten 7.50; studen- ten/CJP/65+ betalen vijf gulden. Bingo Buurthuis Groenoord houdt morgen een bingo- avond en een loterij. Aanvang 20.00 uur. Groe noord is gevestigd aan de Pasteurstraat 23. Cabaret Cabaretgroep Niet uit het raam treedt morgen op bij de Leidse studentenvere niging SSR aan de Hoge woerd. In haar program ma De Kift staat de strijd om niet alleen in het leven te staan centraal. Kenmer kend is het leedvermaak om degene die aanhet kortste eind trekt. De voorstelling begint om 20.00 uur en de entree is gratis. [TOLOGISCH-PATHOLOGISCH LABORATORIUM MOET BEVOLKINGSONDERZOEK UIT HANDEN GEVEN DEN Het Cytolo- h en Pathologisch La- atorium in Leiden ;t het bevolkingson- toek naar baarmoeder- ikanker uit handen ge- Vanaf 1 maart wordt onderzoek door de artsen gedaan. „Heel tmer", menen de mede- kers van het laborato- n. „In de vijftien jaar wij ons daarmee bezig den, hebben we een rme ervaring opge- i. Die gaat nu voor groot deel verloren", us Hanneke de Graaf, fd van het bevolkings- erzoek en Mathilde n, directeur van het ituut. der maken de twee on- soeksters zich bezorgd de groep vrouwen van ot 35 jaar die bij de ver- iwde opzet van het be- tingsonderzoek buiten de I valt. De gemeente wil hts de groep in de leeftijd 35 tot 55 jaar bij het on- toek betrekken. „Wij ben ook altijd vrouwen af 25 jaar één keer per jaar voor een uitstrijkje Jroepen. Dat is uniek in Ierland. Wij waren daarin ioniers. Uit ons on- foek is in de loop van de n gebleken dat er juist in categorie behoorlijk veel •.te- afwijkende cellen in uit strijkjes worden aangetrof fen", weet Hanneke de Graaf. „Zelfs in verhouding nog meer dan in de groep bo ven de 35 jaar". Oorzaak is wellicht de ver anderende houding ten op zichte van seksualiteit vol gens de onderzoeksters. „Ze ker in de jaren na 1974 was dat het geval. Met de komst van de anticonceptiepil wer den de comdooms veelal af geschaft en waren vrouwen steeds jonger seksueel ac tief". Vrouwen in die leef tijdscategorie hebben volgens Hanneke de Graaf graag ƒ32,50 over voor het maken van een uitstrijkje. In de nieuwe situatie gaat de Basisgezondheidsdienst in Leiden de oproepen verzor gen. De preparaten die ver volgens door de huisartsen worden gemaakt, worden nog wel door het laborato rium onderzocht. Jongere vrouwen zijn dus als zij een uitstrijkje willen laten ma ken afhankelijk van het oor deel van de huisarts. „Als hij of zij dit niet nodig vindt, ge beurt het ook niet". Ontslagen Een tweede vervelend ge volg van de reorganisatie van het bevolkingsonderzoek in de Leidse regio is dat bij het cytologisch-pathologisch laboratorium zes vrouwen ontslagen moeten worden. Behalve Hanneke de Graaf komen nog vijf verpleegkun digen op straat te staan. Alle maal hebben zij zich jaren lang actief met het bevol kingsonderzoek beziggehou den. „Wij zijn absolute kam pioenen in het maken van uitstrijkjes. In totaal hebben wij in de afgelopen vijftien jaar 195.382 uitstrijkjes ge maakt", vertellen Hanneke de Graaf en Mathilde Boon trots. Donderdag nemen de zes vrouwen officieel af scheid met een receptie in De Houtkamp in Leiderdorp. Met opzet is indertijd geko zen om alleen vrouwen het onderzoek te laten uitvoeren vanuit gebouwen in de wij ken zelf. „Er bestaat toch vaak een drempel. Vooral veel buitenlandse vrouwen laten zich niet zomaar door een man onderzoeken". Van daar dat Hanneke de Graaf nog enige tijd in dienst blijft om voorlichting over het be volkingsonderzoek te geven aan de huisartsen die dit nu in hun pakket krijgen. „Er zijn bijvoorbeeld allerlei vra gen waar artsen een ant woord op moeten vinden zo als het al dan niet houden van een speciaal spreekuur voor het maken van uit strijkjes en het omgaan met buitenlandse vrouwen die vaak een grote schroom voor een dergelijk onderzoek heb ben. De artsen zijn alleen ge wend om vrouwen met klachten te onderzoeken, nu Hanneke de Graaf en Mathilde Boon achter de microscoop: „Onze enorme ervaring in het bevol kingsonderzoek naar baarmoederhalskanker gaat nu voor een deel verloren". FOTO: WIM VAN NOORT heel grote groep vrouwen die liever in een anonieme om geving door een vrouw wordt onderzocht". De kans dat de zaken teruggedraaid worden achten de onder zoeksters echter nihil. JEANNETTE SCHREUDER Betrokkenheid Voordeel van het terugbren gen van het bevolkingson derzoek naar de eerstelijns gezondheidszorg is volgens Mathilde Boon dat de huis arts op deze manier zijn pa tiënten regelmatig ziet. „Dat verhoogt de betrokkenheid". Groot nadeel is volgens haar echter dat de vrouwen ge dwongen zijn dit pad te vol gen. „Er is nu eenmaal een LEIDEN Hoofdredacteur J.W.E. Metselaar van het Leidsch Dagblad zal zijn func tie voorlopig niet meer uitoe fenen. Na een vakantie van drie weken had Metselaar deze week weer aan het werk moeten gaan, maar zijn vakan tie is „voor onbepaalde tijd verlengd". Directeur G. Ar nold van het Leidsch Dagblad heeft dat de redactie meege deeld. De problemen die tus sen Metselaar en de redactie zijn gerezen vormen de ach tergrond van het besluit. Hoofdredacteur Metselaar voert momenteel besprekingen met de directie van het Leidsch Dagblad over zijn toe komst. De redactie van het Leidsch Dagblad verwijt Metselaar dat hij het overleg met de redactie aan zijn laars lapt en zo een demotiverende invloed op de redactie heeft. Met ruime meerderheid werd enkele maanden geleden besloten het vertrouwen in Metselaar op te zeggen. Na besprekingen tussen redac tie en directie werd het Ad viesbureau voor Organisatiep sychologie (AVOP) uit Am sterdam in de arm genomen. Dat kreeg als opdracht mee om met een plan te komen waardoor de vertrouwensrela tie tussen redactie en hoofdre dacteur weer hersteld zou kunnen worden. AVOP sprak met de hoofdredactie en zo'n vijftien redacteuren en kwam tot de conclusie dat de relatie niet meer hersteld kon wor den. Het bureau gaf de op dracht vorige maand terug. Hoofdredacteur Metselaar is niet meer op de redactie ge weest sinds bekend werd dat het adviesbureau geen oplos sing voor de vertrouwenscrisis Marktkramen naar Van Gend en Loos LEIDEN Het marktkramenverhuurbedrijf T. Verschoor krijgt opslagruimte naast Van Gend en Loos aan de Haagweg Daar wordt een nieuwe loods gebouwd. Het bedrijf moet per 1 april de huidige opslag aan de Kaasmarkt noodgedwongen ver laten. Het huurde die ruimte van het garagebedrijf Berk dat er auto's wil stallen. Vorig jaar stelde de gemeente ter overbrug ging tot 1 december parkeerplaatsen op de Kaasmarkt aan Berk beschikbaar. Dat riep protesten op uit de buurt. Het lukte echter niet om voor 1 december geschikte ruimte in de omgeving van de binnenstad te vinden. De kramen die op karren staan opge slagen worden gebruikt voor de markt op woensdag en zaterdag. Het afleggen van iets grotere afstanden met de door tractoren getrokken karren zou praktische problemen veroorzaken. Vol gens een woordvoerster van het verhuurbedrijf is de nu gevon den oplossing ook niet ideaal, maar wel aanvaardbaar. LEIDEN De VVV's van Leiden en Noordwijk brengen tot en met 19 maart de regio en de provincie Zuid-Holland aan de man op de consumentenbeurs „Camping und Tourismus" in het Duit se Essen. In het licht van het groeiende aanbod van vakantie- en recreatiemogelijkheden in Zuid-Holland proberen de VVV's nog meer Duitsers naar deze contreien te lokken. Zowel de be langen van de Zuid-Hollandse plaatsen als van de toeristische bedrijven zullen in Essen worden behartigd. De VVV's hebben hun oog op Essen en het Ruhrgebied laten vallen, omdat dit ge bied uitstekende verkeersverbindingen met Zuid-Holland heeft. Films over Afghanistan LEIDEN In het kader van de ontwikkelingen in Afghanistan vertooont het Rijksmuseum voor Volkenkunde een reeks docu mentaires over het land. De serie wordt geopend met de film „Mazar-i-Sharif. Het Afghaans Nieuwjaar" die op zondag 16 april wordt vertoond. Elke volgende zondag wordt er een ande re film gedraaid. De serie loopt tot en met zondag 25 juni. Het op zondagen geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft..De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon 'oorl.: I (voor controle bezorging) Stuur als dank de luxe handdoek naar j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24.24 I kwartaal per acceptgiro f72,34 I I Muur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j^Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. JNz| Adres: Postcode/plaats: CcidócSomant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13