„Zo iets groots heb ik nog nooit gehad IN EN OM DE KAS Aandacht voor „water geven" leidt tot beter resultaat -lib* :L\ Glasgroenten scoorden goed in februari Nederlandse tulpentelers moeten voor afzet op twee paarden wedden Beurs van Amsterdam Veel verzet tegen Endegeest - plannenl LAND EN TUINBOUW ftwdóe Sommit Over het algemeen was ton groter dan vorig jaar. De het aanbod op de veilin- gemiddelde prijs daalde ten in februari niet al te °Pzlch'e van voorgaande ja- groot. Er werden minder glasgroenten en volle ren. Er werd gemiddeld 3*93 per kilo betaald tegen 4,26 vorig jaar. De aanvoer van grondsgroenten aange- glassla" is het hele seizoen al voerd in vergelijking met kleiner dan voorgaande sei de voorgaande jaren, al- thans als er naar het to taalaanbod wordt geke ken. Van een aantal belangrijke glasprodukten is de aanvoer vroeger op gang gekomen en is het aanbod ook groter. Dit is echter niet ten koste van de prijsvorming gegaan. zoenen. Deze ontwikkeling zette in de eerste 9 weken van 1989 door. Er werden 23,5 miljoen stuks aangevoerd te gen 36,1 miljoen stuks in 1988. De gemiddelde prijs kwam op 54 cent per stuk uit. Deze prijs lag op hetzelfde niveau als in 1988. Voor radijs was er min of meer sprake van een stabi lisatie in de aanvoer. Het aan bod was op een totaal van 6.7 Uit het weekoverzicht van miljoen bos schraal 71.000 bos- Veiling Westland West blijkt sen. kleiner- De gemiddelde dat de aanvoer van ronde to- PnJs aS 7 c^nt h°ger dan vo- maten in de eerste negen we- n.S Jaar en ^vam °P 84 cent ken van 1989 ruim 147 ton u,t A1 me^ al dus een goede groot was. Gemiddeld kwam start van |?et ,no& Prille sei- de prijs op ƒ6,43 per kilo uit. zoen voor de glasgroenteteelt. MELOENEN, EEN TYPISCH WESTLANDSE CULTUUR (3 EN SLOT) Tuinder Middendorp aan de Maasdijk past bij de meloenen teeltwisseling toe en maakt al jaren ge bruik van geënte planten. Hij raakt van lieverlee, wat grondkwalen betreft, in de problemen en zal tot stomen moeten over gaan. De gemiddelde jaarlijkse op brengst ligt op 16,- tot 18.- per m2. De teelt duurt wat langer dan drie maanden, om dat hij ook vruchten van het zogenaamde tweede zetsel oogst. De Gebr. Van Onselen in 's-Gravenzande (hete- lucht) planten hun meloenen de eerste week van juni na drie voorteelten. Ook zij wis selen jaarlijks van perceel. De grond is nog steeds ziekten- vrij, zodat zij van ongeënte planten gebruik kunnen ma ken. Zoals dit, uit overweging van kostenbesparing, bij geën te planten gebruikelijk is, la ten zij ook hun niet geënte planten toppen. Men houdt dan twee hoofd scheuten per plant aan en men heeft de helft van het aantal planten nodig. Getopte planten zijn bovendien vruchtbaarder. Men maakt in feite, voor de opbouw van de plant, gebruik van twee vruchtscheuten. De produktie lag op dit bedrijf dit jaar uit zonderlijk hoog. 11 vruchten per m2. Door het grote aantal vruchten viel de sortering wat laag uit. Desalniettemin bracht de teelt 18,- per m2 op. Tot slot zij nog vermeld, dat ook aan de vochtvoorziening (water geven) de laatste jaren veel aandacht wordt besteed. Ook dit heeft inmiddels bijge dragen tot een veel beter re sultaat. Tot in het nog zeer korte verleden was men na melijk de mening toegedaan, dat de grond zo droog moge lijk moest worden gehouden., om daarmee het scheuren van de vruchten te voorkomen Bovendien zou dit de zetting niet ten goede komen. Juist door het op tijd water geven kan scheuren worden voorko- 'men, omdat de vruchten dan een veel „soepeler" structuur bezitten. Bovendien is tijdens de bloei en de zetting de vochtvoorziening van essen tieel belang. In een serie van drie artike len behandelt de heer L.G. Nederpel, gepensioneerd ambtenaar bij de Rijks Tuinbouwvoorlichting, in deze rubriek de nieuwste ontwikkelingen in de teelt van meloenen. Vandaag het derde en laatste. De kwekers hebben hiervoor al verschillende watergeefsys- temen uitgedacht. De kwe kers Zeeman' en Van Leeu wen in Monster (telers van net-meloenen op de grond) doen dit door middel van een zogenaamde gietdarm (een soepele plastic slurf met gaat jes). De gietdarm wordt tussen twee rijen planten aange bracht en afgedekt met een strook plastic. Alleen deze strook wordt nat en de vruch ten liggen op de droge grond. Bij een staande teelt maakt men gebruik van de normaal aanwezige regenleiding. Druppelbevloeiing is moge lijk, doch niet bij geënte plan ten. De vochtkegel is dan veel te beperkt. De sterke worte lontwikkeling, waarvan men het bij deze methode juist moet hebben, wordt sterk af geremd en men schiet z'n doel We hebben met deze serie ar tikelen willen aantonen dat er nog interessante mogelijkhe den bestaan voor het telen van meloenen op traditionele wijze. Daaraan te werken zou op dit moment, nu de hete- lucht en koude teelt steeds meer in de verdrukking ra ken, belangrijker kunnen zijn dan het stimuleren van de teelt op steenwol. Al willen we de mogelijkheid hiervan niet ontkennen. 't Meloenzaad dient in d'aerd wil ick de vruchten eeten, wat raed? het weer en heft de vorst noch niet vergeten 't Sal sterven van de kou, so men dat greyntje steeckt Het is een goedje dat bij warmte dient gequeeckt Sta bij, mijn paerde-stal: daar sal ick hette laden Al lagh hier „Ockenburgh" op twee en veertig graden En in de spijt des vorst, die niet vertrocken is Sal ick een Spaanse son doen schijnen uyt mijn mis geschreven op Ockenburgh in de jare 1653 J. Westerbaen Ogenmeloenen, geteeld op het bedrijf van Van Staalduinen. ruim 53 ton groot en werd er gemiddeld ƒ5,71 per kilo be taald. De komkommer laat hetzelfde beeld zien. De aan voer was ruim 6,7 miljoen stuks groot, de gemiddelde prijs bedroeg 1,13. Vorig jaar werden er in dezelfde periode 5,4 miljoen stuks aangevoerd die 94 cent per stuk opbrach ten. Het aanbod van aubergi nes was schraal 220 ton, de gemiddelde prijs kwam op ƒ5,57 per kilo uit. Vorig sei zoen was het aanbod ruim 207 ton groot, toen bracht een kilo f 4,76 op. De gunstige prijsont wikkeling van de genoemde produkten werd mogelijk door een goede buitenlandse vraag. Vooral komkommers waren erg in trek. Scandina vië en Engeland namen grote hoeveelheden af. De totale komkommerexport was 25 procent groter dan vorig sei zoen. De aanvoer van groene paprika's was in de eerste 9 De komkommers waren in februari erg in trek. Op de foto worden i weken van het jaar ruim 10 beschermlaag voorzien) voor export. In Nederland worden dit sei zoen zo'n 870 miljoen tulpen gekweekt. Dat is een verdub beling van de produktie in vergelijking tot tien jaar gele den. Telen is overigens wel iets anders dan verkopen en al is de tulp nog steeds het ar tikel dat (naast klompen en molens) diep in de hoofden van onze buitenlandse vrien den staat gegrift er is toc.h een aantal maatregelen nodig om de groei van de produktie 1 blijvend af te kunnen zetten Dat vindt de heer A.J. Mul der. algemeen directeur van de Bloemenveiling Aalsmeer (VBA), die het nu het juiste moment acht om ze door te voeren, want het gaat met de tulpensector op dit moment niet slecht en de kweker kan de gewenste veranderingen dus aan. Mulder zegt ook, dat de sector in de komende pe riode op twee paarden moet wedden. Als eerste kans voor een versterkte afzet noemt hij de mogelijkheden van de im pulsaankopen. Tulpen zijn bloemen die door de consu ment typisch als impuls-arti kel gekocht worden. Vaak via de markt, vaak ook via de straathandel. Als ander im puls-kanaal noemt Mulder de supermarkt, waarvan hij op merkt dat dit kanaal in de af zet van tulpen nog te weinig Wordt gebruikt. „Om ook in de supermarkt bij de consu ment te scoren, dient de pre sentatie van het produkt te worden verbeterd. Daarnaast heeft de consument behoefte aan verzorgingsadviezen. On derzoeken hebben de vinger op die nood gelegd." Mulder vertelt dat in dat ver band de VBA een nieuwe hoes met consumententips heeft ontwikkeld, waarin de tulpen in een eveneens nieu we tulpendoos aan de consu ment kunnen worden gepre senteerd. Extra mogeljkheden dus via het supermarktka naal, maar dan moet ook re kening gehouden worden met een andere mentaliteit. „Een consument in de super markt heeft nu eenmaal an dere wensen dan een consu ment in de bloemenwinkel". Dat zegt de heer T.D.H. den Hertog, adjunct-directeur van Albert Hein b.v. Hij spreekt dan zelfs van een grillige con sument. „Die consument die in de supermarkt het w koopste wasmiddel erT de goedkoopste margarine koopt, haalt tijdens datzelfde winkel bezoek bij de vleeswarenafde- ling een dure Italiaanse ham", aldus De Hertog die daarmee de grilligheid van de consu ment onderstreept. „Produ centen van tulpen moeten goed letten op de rijpheid van het produkt. Maar ook op de^ verpakking en de uniformi teit van de tulpen in de bos, omdat in een supermarkt een kant-en-klaar produkt nood zaak is. VBA-directeur Mul der benadrukt de noodzaak van die kwaliteits-eisen. Dat is dan het tweede paard waar men op moet wedden in de branche. tuur vorig ite ve het is 11 h Kt dit ir •hrev Knie wel 'heul dit ment wa op niet réden grote éde ttuos KUNST „OOG IN OOG MET VAN GOGH"MET 150 FOTO'S PA UL HUF VV AMSTERDAM Kwiek en enthousiast als een jon ge kerel, toch over een paar dagen 65 jaar, heeft de Amsterdamse fotograaf Paul Huf zich op dé groot ste opdracht van zijn le ven geworpen: Vincent van Gogh achterna. „Ik heb een maand gefotogra feerd, maar ben er wel een jaar aan bezig ge weest". Er kwamen 150 foto's in kleur van, die te zamen op 83 panelen wor den geëxposeerd, gelijktij dig in het Amsterdamse Rijksmuseum Vincent van Gogh, in Tokyo en in Or lando in de V.S. Het Van Gogh-museum in Amster dam exposeert van 17 maart tot 18 juni, daarna is de expositie te zien in ongeveer 50 steden over de hele wereld onder de titel „Paul Huf oog in oog met Vincent'van Gogh". Huf lijkt eerder overdon derd dan moe. Het jaar 1990 is het honderdste sterfjaar van Van Gogh, maar omdat 1889 wordt beschouwd als het jaar waarin de fotogra fie voor praktische gebruik werd uitgevonden, is een en ander samengebracht. Met dank aan de KLM die Huf de grote opdracht gaf. „Dat was mooi van de KLM", vindt Huf. Want niet alleen wordt zijn werk wereldwijd geëxposeerd, de foto's verschijnen ook in een fotoboek dat in juni in zes talen wordt verspreid: Neder lands. Engels, Frans, Duits, Ja pans en Spaans. Dat boek zou wel eens voor de eerste tevreden gezichten kun nen zorgen: bij de KLM, die met het fotoboek wervend kan optreden om reizigers van de hele wereld naar Amsterdam te lokken en bij Paul Huf, die nog maar nauwelijks kan gelo ven dat de wereldwijde uitga ve van zijn fotoboek hem tot een rijk man kan maken. „Rijk? Ik? Ik geef toe dat het me goed gaat. Maar rijk ben ik aan de fotografie niet gewor den. Ik wacht voorlopig nóg maar even af", licht hij opge togen toe. Enerverend Huf heeft enerverende maan den achter de rug, met rente. Die rente bestaat uit een schil derskist, afkomstig van een groot computerbedrijf dat hem die kist cadeau deed, maar niet in verband met de Van Gogh- updracht, Huf: „D'r zit van al- ii - in. penselen, een palet, tu in. U kan zo beginnen en in ga - -.ik beginnen, misschien met het hoofd P.R. van de KLM Ron Wunderink, die ook zo'n kist kreeg". Dat komt ervan, als je Vincent van Gogh achterna gaat, al is het dan met een camera. Huf: „Ik heb daardoor meer begrip gekregen voor Van Gogh; hoe hij moet hebben gekeken en gewerkt, wat hij niet allemaal heeft doorgemaakt. Wat wij al lemaal met de auto konden doen, deed hij lopend. Hitte, stof, honger en dorst, toch werkte hij maar door. Nege nendertig is Van Gogh maar geworden, maar hij heeft een groot oeuvre nagelaten, beze ten als hij was. Ik heb er be grip voor gekregen, hoe Vin cent daar moet hebben gelo pen en in die keihard waaien de mistral zijn ezel op een of andere manier in de grond heeft vastgekregen. Daar sta je normaal gesproken niet bij stil; maar ik toen wel. En hij maar lopen, in de mistral, met dat canvas waarop de verf nog nat Frankrijk. „Ron Wunderink zat aan het stuur en stopte, als de kunsthistoricus drs. Jóhn Sillevis brulde dat er gestopt rrioest worden. Of als ik dat vond. Sillevis is kenner en ex pert, die had ik dus echt wel nodig. En omdat Wunderink aan het stuur zat, had ik de handen vrij voor de camera en niks anders aan m'n hoofd dan goed kijken en afdrukken". De tocht begon in Nuenen en eindigde in Auvers sur l'Oise waar Van Gogh stierf. Huf: „Ik ben van het standpunt uit gegaan, dat ik geen plaatjes moest maken van het soort: hier lepelde Vincent z'n soep en daar sneed hij z'n oor af. Ik heb me voortdurend afge vraagd wat Vincent moest hebben gezien, ruim honderd jaar geleden. Voorbeeld: toen we de Engelse haven binnen liepen en ik zag hoe de schui mende golftoppen werden be licht; toen realiseerde ik me, dat Van Gogh dat ook zo moest hebben gezien en erdoor getroffen moest zijn. Of dat moment in Arles, toen we een stadje binnenreden op de dag, op het uur nauwkeurig waar op Vincent dat honderd jaar geleden lopend moest hebben gedaan. Zo zag ik dat harde licht, dat kenmerkend is voor Van Gogh en de Van Goghi-, Paul Huf. met de camera Vincent van Gogh achterna. aanse wolken, die ik vaak met puur geluk voor de lens kreeg, de bloemen, de zonnebloemen en de cypressen, waar hij voortdurend over schreef. Maar ook het landschap en de mensen zijn bijna onveran derd, al dragen ze in Frankrijk niet meer zo veel alpinopetten. Maar in Nuenen is de platte landsbevolking nog precies de zelfde; daar vinden ze Van Gogh nog steeds een rare vent en vragen ze zich af, waarom hij niet gewoon op het land ging werken, in plaats van die rare schilderijen te maken, die niemand immers wilde heb ben. En dat is ook zo: Van Gogh was zijn tijd ver vooruit, hij werkte ook op een nieuwe, vreemde ruwe manier, waar- Stoppi en Huf deed het per auto: in Ne derland, Engeland, België en Zuidfranse schoenen, zoals Van FOTO: PAUL HUF voor alleen vakbroeders uit die tijd waardering hadden". Wonderbaarlijk Huf en consort volgden Vin cent van zijn geboorte tot zijn dood; soms maakte Huf opna men die achteraf wonderbaar lijk veel leken op werk van de schilder. De Amsterdamse fo tograaf: „Soms hebben we op een tableau foto en schilderij naast elkaar kunnen hangen. Ik heb gekeken zoals Van Gogh moet hebben gekeken en ik denk niet, dat als ik een of ander neefje had gestuurd, deze opdracht zo was uitge pakt". Zonder zo veel woorden te ge bruiken geeft Paul Huf zijn kunstenaarschap als fotograaf toe, waarmee hij Vincent volg de: „Ik heb de praktijk achter de rug om te zien waar wer king in zit, wat drama oproept. En daarbij weet ik, welke lens je moet kiezen om dan te kun nen roepen, ja, dit is het, hier stoppen". Het resultaat van een jaar werken is te zien per fotoboek en expositie. Huf leverde de foto's, Wunderink de doorlo pende teksten erbij. Huf: „Nou is Wunderink wel p.r.-man, maar hij zit met z'n hoofd wel helemaal in de kunst; een be tere had ik me niét kunnen voorstellen. En ik... Nee, ik ruil m'n fOtohandel niet in voor palet en verf. Maar dat ik erbij ga schilderen, ligt nu wel voor de hand. Maar erbij, hoor, het is niet of óf". FRITS BROMBERG STEF ntig OEGSTGEEST Er is een groeiend verzet in Oegstgeest tegen de plan nen het Kasteel Endegeest te laten restaureren in „ruil" voor de bouw van villa's die als een ceintuur rond het bos van Rhijn- geest komen te liggen. Vele tientallen Oegstgees- ternaren waren zaterdag middag naar het Witte Huis gekomen om een le-- zing over de waarde van het Bos van Rhijngeest bij te wonen en vervolgens een wandeling door het gebied te maken. De bij eenkomst werd georgani-. seerd door de werkgroep) Milieuzorg Oegstgeest. en gt De actie werd ondersteu door de schrijver Maarten Hart en de schrijver/beé UT houwer Jan Wolkers. De la i ste had een toespraak op luidsband vastgelegd. gaat ook om een historisch rein waar Freud, Einstein, de ;t nog zo. vei statee Ortega Y Gasset hebben ror ste cours na gewandeld. Ik geloof dat schitterende buiten in een dinair park veranderd als, yajj bungalows gebouwd gaan w den. Daar zal men over t -- jaar enorme spijt van hebbé aldus Wolkers. Professor venster, bewoner van „Huys te Warmondt" klaarde dat „de deal van' eeuw een zaak is "omdat het enerZ een cultuurmonument in sl houdt ten koste van een tuurmonument". fe. tal< Inaars Van en, I 4"nb: e Opt Jen v l van levensgevaar!!] U™

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12