Hulp aan Derde Wereld bij vermindering cfk's ZÖIÜNG DE Tost en West houden log afstand in Wenen Britten vertrouwen spoorwegen steeds minder na derde treinramp Puriteinse Nunn blijkt geducht tegenstander China geeft ernst rellen Tibet toe UITENLAND £eidóe6otrumt DINSDAG 7 MAART 1989 PAGINA 7 'alestijn dood in sraelische cel \ZA Een 34-jarige Palestijnse inwoner van het rp Ra fa is gisteren in Israëlische gevangenschap leden. De man werd dood gevonden in een ver- kamer van de geheime politie Shin Bet, in de itrale gevangenis in de strook van Gaza. De Israe- he radio zei te hebben vernomen dat hij kort voor i dood was behandeld wegens maagzweren, maar i Palestijnse zijde wordt gezegd dat de man is odgeslagen. Bij acties in de bezette gebieden heb- Israelische troepen gisteren twee Palestijnen Odgeschoten en zeker tien verwond. In de stad Na- werd gisteren het uitgaansverbod opgeheven. 100.000 inwoners mochten voor het eerst in tien en weer op straat. Het uitgaansverbod gold voor en nacht en werd slechts af en toe opgeheven de gelegenheid te geven inkopen te doen. Hoog en droog Schijnbaar de kalmte zel ve, zit deze Amerikaan op het dak van zijn auto te wachten op hulp. De auto mobilist schoot door glad heid van de weg en be- landde in de Big Walnut Creek, Ohio. Hij klom via het schuifdak van de auto naar buiten, alwaar hij wachtte op de brandweer te water. Overigens héb ben hevige sneeuwbuien en zware wervelstormen grote ravages aangericht in het oosten en midden van de Verenigde Staten. Daarbij zijn zeker twaalf mensen omgekomen. FOTO: AP India: Honderden doden door illegale alcohol NEW DELHI In Baroda in India zijn zeker 125 mensen gestorven na het drinken van illegaal gestookte al cohol. Ongeveer 160 mensen, die zijn opgenomen in ziekenhuizen in de Westindiase deelstaat Gujarat, verke ren nog in levensgevaar. Doktoren gaan ervan uit dat circa tachtig pro cent van de zwaargewonden de ramp niet zal overleven. Velen van de zwaargewonden hebben hun ge zichtsvermogen verloren of kampen met ernstige ademhalingsmoeilijkhe den. De politie heeft drie handelaren gearresteerd, die ervan worden ver dacht te zijn betrokken bij het ille gaal stoken van de sterke drank. motionele tiamir hekelt olitiek VS RUZALEM Een emotio- Israelische premier Sha- heeft in felle bewoordin- kritiek geoefend op de enigde Staten en de Vrede beweging. Shamir trok il van leer tegen uitlatin- van Washington, als zou nederzettingen-beleid in bezette gebieden een ern- obstakel vormen voor het •desproces. Hij had ook zwa- kritiek op de Vrede Nu-be- !ging, die afgelopen week- ide probeerde ontmoetingen stand te brengen met Pale- ,nse bewoners van de bezet- gebieden. „Vrede Nu is het :est marginale van de mar iale elementen. Zij zijn het (pier niet waard waarop over ;n wordt geschreven", aldus premier. In zijn toespraak Shamir een toekomstige inexatie van de bezette ge- den niet uit. Nu kan Israel n soevereiniteit nog niet uit- eiden, aldus Shamir, „maar alles komt een tijd". MINISTER NIJPELS EENS MET PRINS CHARLES: LONDEN Minister Nij- pels van Milieubeheer heeft gisteren op de ozon- conferentie in Londen be grip getoond voor de kri tiek die China eerder op de westerse landen uitte. Het land verweet de in dustrielanden dat zij de ontwikkelingslanden opeens willen dwingen mee te werken aan een drastische vermindering van de produktie van cfk's, na eerst jarenlang dik geld verdiend te heb ben met de export van cfk's naar de Derde We reld. Minister Nijpels meent dat de westerse landen de ontwikke lingslanden inderdaad moeten helpen, hetzij met het door China bepleite fonds, hetzij door gratis kennis en technolo gie ter beschikking stellen. De Chinese vertegenwoordiger verdedigde de instelling van een fonds, waaruit ontwikke lingslanden westerse gelden kunnen betrekken om over te schakelen op alternatieven voor cfk's. De instelling van een dergelijk fonds wordt ge steund door India. De Britse kroonprins Charles kon zich eveneens in de kri tiek vinden. De rijke landen hebben het gemak en het com fort genoten van het gebruik van de schadelijke stoffen en moeten nu alles in het werk stellen om de aangerichte schade te herstellen, zo betoog de hij gisteren. „Het was de menselijke inventiviteit die onze prachtige planeet in deze problemen heeft gestort en het zal ook de menselijke inventi viteit moeten zijn die de we reld weer uit deze problemen haalt", aldus de prins. Vladimir Zjakarov, de Sovjet afgevaardigde zei gisteren dat meer wetenschappelijke bewij zen nodig zijn om te conclude ren dat.er een oorzakelijk ver band bestaat tussen chloorflu orkoolwaterstoffen (cfk's) en gaten in de ozonlaag rond de aarde. De Sovjetunie onder zoekt momenteel klimatologi sche oorzaken van de afbraak van de ozon. „Als de vrees die enkele geleerden thans heb ben wordt bewezen, zal de Sovjetunie ieder initiatief steu nen tot vermindering van cfk's," aldus Zjakarov, wiens land inmiddels het Protocol van Montreal ondertekende. Overigens hebben de produ centen laten weten dat beëin diging van de produktie en het gebruik van de stoffen in 1992 en uiterlijk in 1995, zoals de milieubeweging voorstaat, technisch niet haalbaar is. De toepassing van cfk's kan de eerstkomende jaren wel flink worden teruggeschroefd, aldus de fabrikanten. 'ENEN Op de eerste ig van de conferentie in 'enen over ontwapening Europa (CFE) hebben AVO en Warschau Pact lorstellen ingediend >or een vérgaande ver- indering van de conven- anele strijdkrachten, laar de vraag hoe deze jelstelling moet worden frwezenlijkt, wordt door ïide blokken totaal an- rs beantwoord. op een ductie van het aantal tanks, tilleriesystemen en pantse- nfanterie-gevechtsvoertui- n. Dat zijn volgens hen de apensystemen die bij uitstek •schikt zijn voor het voeren Blitzkrieg". Het zijn k drie wapencategorieën irin het Warschau Pact, zo- hel zelf erkent, een duide lijk overwicht heeft. De Sov jetunie wil dat ook gekeken wordt naar aanvalsvliegtuigen en helikopters, waarvan de NAVO er meer heeft. Minister van buitenlandse za ken Van den Broek gelooft niet dat deze meningsverschil len tussen de NAVO en het Warschau Pact een groot strui kelblok zullen vormen. Vol gens de minister hechten ook de Warschau Pact-landen aan een akkoord over verminde ring van het aantal tanks en atoomkanonnen, met name vanwege de geldbesparing die een dergelijke reductie met zich meebrengt. Daarom zal het oostblpk, zo veronderstelde de minister, niet onnodig tijd willen rekken. Het voorstel van Sovjetminis ter Sjevardnadze om gelijktij dig met de CFE onderhande lingen te beginnen over de taktische kernwapens, noemde de minister een „ballon" die door zijn collega werd opgela ten in de wetenschap dat in de NAVO verschillend gedacht wordt over de SNF, de kern wapens met een bereik tot 500 kilometer. Overigens toonden de meeste ministers die giste ren spraken op de plechtige openingsbijeenkomst van de CFE de echte onderhande lingen beginnen donderdag zich optimistisch. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, trad voor het eerst op een grote conferentie. Zijn rede was een weerspiegeling van het feit dat de regering-Bush nog bezig is een buitenlands beleid uit te stippelen. De toe spraak bevatte weinig con creets, of het moet zijn dat Bush veel waarde hecht aan een verbod op chemische wa pens. Baker kondigde aan dat de VS de jaren geleden al aan gekondigde terugtrekking van c-wapens uit de Bondsrepu bliek zal versnellen. In de VS worden echter al nieuwg wa pens gemaakt, die in crisistijd naar Europa kunnen worden overgevlogen. apanse ppositie vi\ vertrek iremier )KYO De vroegere presi- mt-directeur van Nippon Te- jraph and Telephone Corpo- tion NTT, Hisashi Shinto is ;teren gearresteerd wegens n vermeende aandeel- aan t Recruit-schandaal dat al eft geleid tot het ontslag van ke|e ministers. De arrestatie n de 78-jarige Shinto, in zijn nctie bij het Japanse PTT- drijf een van 's lands in- oedrijkste zakenlieden, is n enorme tegenslag voor emier Noburu Takeshita. De ëialisten willen dat de libe- emier, wiens populari- t al flink is gezakt, zijn con- quenties trekt uit het beurs- handaal en opstapt. De oppo- ;ie wil ook opheldering van •premier Nakasone. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB (ADVERTENTIE) niljoen gulden aan pri^eri. Van een nentjc toi Oct half miljoc MËÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ FOIU: Ar GLASGOW De Britten verliezen hun vertrouwen in de trein, na het derde spoorwegongeluk in korte tijd. Twe.e mensen kwa men om het leven en een veertigtal raakte gewond, toen gisteren in de Schot se stad Glasgow twee trei nen frontaal op elkaar botsten. Afgelopen zaterdag vielen vijf doden en 94 gewonden bij een treinongeluk in de buurt van Londen. Het ging hierbij om een menselijke fout: een trein bestuurder heeft toegegeven dat hij door een rood sein is gereden. In december van het vorig jaar kwamen bij een treinbotsing in Clapham in Zuid-Londen 35 mensen om het leven. Daarbij waren tech nische problemen waarschijn lijk de oorzaak. In Glasgow moest de brand weer verscheidene passagiers met snijbranders uit de wrak stukken bevrijden. Het doden tal bleef overigens beperkt. Britse politici hebben de rege ring opgeroepen een omvang rijk onderzoek in te stellen naar de veiligheid bij het openbaar vervoer. Volgens de Labour-oppositie zijn de bezui nigingen van de laatste jaren op het openbaar vervoer een van de oorzaken van de serie treinrampen. Minister van transport Paul Channon heeft een verband tussen de onge lukken en de bezuinigingen ten stelligste ontkend. Kapitein Rob in China ic e, .«ij I 45) Het winkeltje van de antiquair staat vol met allerhande ünstvoorwerpen en Willy en Marga zijn verrukt over alles, wat Ier te zien is. „Kijk eens, Marga," roept Willy uit, „wat zou dat en aardige lantaarn zijn voor de kajuit van de „Pandora". En zo '1st op een oude, fraai versierde Chinese lantaarn. Rob heeft 'eer belangstelling voor een verzameling oude navigatie-instru- lenten, maar opeens draait hij zich snel om. Skip, die rustig aan 'n voeten lag. is onnesDronqen en beoint te orommen. En Rob heeft zich geen seconde te laat omgedraaid, want op hetzelfde ogenblik suist een voorwerp door do lucht, dat, trillend in de muur blijft steken: een mes! Maar Rob heeft zijn pistool al ge trokken, mikt en... de messenwerper valt neer. „Pas op!" schreeuwt Rob tot de meisjes, „wees op je hoede; we zijn in een val gelokt!" Willy en Marga hebben deze waarschuwing overi gens niet meer nodig, want op het geluid van het schot hebben ze zich al omgedraaid. Dode door autobom in West-Bayrut BAYRUT Een vrouw is vanmorgen gedood toen in een druk ke winkelwijk in het overwegend door moslims bewoonde West-Bayrut een autobom ontplofte. Negen mensen werden bij de aanslag gewond. Zes winkels werden zwaar beschadigd. De auto met de bom, die een vermogen had van twaalf kilo TNT, stond geparkeerd in de buurt van het ziekenhuis van de Ameri kaanse Universiteit in Bayrut. Het was de eerste autobom die dit jaar in West-Bayrut ontplofte. Bij ontploffingen van autobom men in 1988 in Libanon werden meer dan 119 mensen gedood. WASHINGTON Sam Nunn kan bepaald geen markante persoonlijkheid worden genoemd; boven dien is hij geen begena digd spreker. De regering Bush maakte echter de kardinale fout de senator van Georgia grandioos te onderschatten als voorzit ter van de senaatscommis sie voor defensiezaken. Ih die hoedanigheid leidde hij de hoorzittingen over de be noeming van John Tower tot minister van defensie. Nunn i de die t gen Towers benoeming stem de. De benoeming van Tower is nog steeds niet bekrachtigd, hoewel de oppositie tegen hem afbrokkelt. Toch hebben de nieuwe mannen in het Witte Huis zich niet gerealiseerd dat voorzitter Nunn iemand is met wie je maar beter geen ruzie kan hebben. Want behalve dat Nunn niet duldt dat hij minachtend be handeld wordt, dwingt hij ook veel respect af in defensie- vraagstukken. Zóveel dat de andere Democraten bijna altijd klakkeloos zijn voorbeeld vol gen. Nunn heeft zijn reputatie op de conventionele manier verworven namelijk door mid del van kennis. Als hij iets weet, weet hij het tot in de kleinste details. Afgezien van Sam Nunn zijn er maar weinig Democraten die in een aantal zaken zoveel politieke invloed kunnen uitoefenen op het par- tijbeleid. Nunn is zo conservatief dat hij bijna zou kunnen doorgaan voor een Republikein. Lange tijd trok hij zich helemaal niks aan van de partijpolitiek en haalde zich daarmee de woede van andere, meer partijgebon den Democraten op de hals. Nunn is jurist van beroep en heeft iets van de serieuze puri tein over zich: een zuinige, in getogen, sobere man met een sterk plichtsbesef en een na tionaal verantwoordelijkheids gevoel. Levensles Eerder deze week rakelde de Wall Street Journal bij wijze van ironisch contrast met de affaire John Tower een oud verhaal op over hoe de jonge Nunn ooit vervolgd werd, om dat hij een auto-ongeluk had veroorzaakt toen hij terug kwam van een feestje. Hij ver liet het toneel en deed geen aangifte van het incident, De reactie van Sam Nunn op de publicatie in de Wall Street Journal: „Die avond had ik zo veel gedronken dat zowel mijn rijvaardigheid als mijn ge-.ond verstand niet meer optimaal functioneerden. Ik heb de boe te betaald, heb aan alle betrok kenen mijn excuses aangebo den en leerde op 26-jarige leef tijd een waardevolle levensles die ik sindsdien nooit meer ben vergeten". Sam Nunn gaat vooral prat op zijn oprechtheid en zijn nauw gezetheid, op zijn aandacht voor details en de strikte inachtneming van de juiste procedures. Hij geeft de voor keur aan eensgezindheid bo ven confrontatie, de kleine let tertjes boven gezwollen taalge- Sam Nunn FOTO: AP bruik en onbewogen debatten boven discussies die bol staan van de retoriek. Het feit dat Nunn zo lang aarzelde met het uitbrengen van zijn stem had echter niets te maken met po litiek opportunisme, maar alles met zijn weerzin om een man af te wijzen wiens kennis op het gebied van defensie hij nog steeds respecteert. Met het oog op de herziening van de Amerikaanse strategie en het defensiebeleid, zoals be loofd door president Bush, zal Nunn alleen nog maar aan in vloed winnen. Hoe lastiger de besluiten welke strategi sche raketten er moeten ko men, of de produktie van de Stealth bommenwerper moet worden uitgesteld of stopgezet, hoeveel troepen er in Europa dienen te worden gestatio neerd en hoe het nu moet met de wapenbeheersingsonder- handelingen hoe belangrij ker de samenwerking met de Senaat zal gaan worden voor de regering. Conservatie Dat kan een machtsdeling met Sam Nunn betekenen. Maar de voorzitter van senaatscom missie liet vorige week weten minder tijd te willen besteden aan militaire aangelegenhe den. Nunns medewerkers wij zen erop dat hij een expert is op het terrein van de bodem conservatie en in Georgia heeft hij zich intensief bezig gehouden met de landbouw. Maar dat is slechts bij weini gen buiten deze staat bekend. Defensie is nauw gerelateerd aan buitenlandse politiek en bij onderwerpen zoals de Fili- pijnen, wapenbeheersing en de Nicaraguaanse Contra's heeft Sam Nunn dan ook de nodige duit in het zakje gedaan. Velen drongen erop aan zich kandi daat te stellen voor het presi dentschap, maar Nunn was op de hoogte van de risico's en paste daarvoor. Nu verkeert hij in een positie dat hij de partij meer kan mo delleren naar zijn wens. Zijn vroegere onverschilligheid ten aanzien van partijpolitiek heeft plaats gemaakt voor een nauwe betrokkenheid met de Democratische Leidinggeven de Raad, een organisatie waar van hij mede-oprichter was en die tot doel heeft de Democra tische partij meer naar rechts te bewegen. „Ik zoek conflic ten niet op. Maar als ik in een conflict verzeild raak, dan zal ik niet weglopen", verklaarde hij eerder" De uil-achtige fi guur die ooit werd afgedaan als iemand met „het charisma van een vis" blijkt een ge ducht tegenstander te zijn. MICHAEL BINYON (c) The Times, Londen Regering Gandhi laat leiders sikhs vrij NEW DELHI De Indiase regering heeft gisteren zeker tachtig sikhleiders vrijgelaten, onder wie Gurcharan Singh Tohra die hoofd is van het bestuur van de tempels van de sikhs in de deel staat Punjab. Voorts zijn ongeveer honderd sikhs vrijgelaten die vijf jaar zonder vorm van proces werden vastgehouden in de ge vangenis van Jodhpur. Zij werden in 1984 gevangengenomen toen het Indiase leger de „Gouden tempel" in Amritsar bestorm de, het heiligdom van de sikhs waar gewapende extremisten zich hadden verschanst. De vrijlating maakt deel uit van een 'ngspoging met de regering Gandhi. „Papandreou nam geld aan" NEW YORK De wegens een bankschandaal uit Griekenland gevluchte ex-bankier George Koskotas heeft premier Andreas Papandreou beschuldigd van het aannemen van miljoenen dol lars aan steekpenningen. Koskotas werd in Griekenland gezocht en is in de Verenigde Staten gearresteerd. Papandreou's, wiens populariteit al sterk is aangetast als gevolg van zijn met veel pu bliciteit omgeven buitenechtelijke relatie met een stewardes en zijn aangekondigde scheiding, ontkent de beschuldigingen. Roken verboden: cellen vol MANILA Het was de politie in Quezon City, een wijkge- meente in de Filipijnse hoofdstad Manila gisteren menens: we gens overtreding van een verbod op roken in het openbaar be landden tientallen buspassagiers, cafébezoekers en ziekenhuispa tiënten in de gevangenis. De strafcellen puilden daardoor uit. Op grond van de plaatselijke (en omstreden) maatregel mag in overheidskantoren, scholen, ziekenhuizen, cafés, bioscopen, dis co's, restaurants en winkelcentra voortaan alleen gerookt wor den in aparte ruimtes. Op overtreding staat tien dagen celstraf of een boete van ongeveer twintig gulden. PEKING China heeft vandaag toegegeven dat de rellen de afgelopen da gen in do Til 'I n e hoofdstad 1.1: 11.' ti' ;e waren sinds jaren. de Tibetanen gewapend wa ren, maar westerse ooggetui gen hebben verklaard dat de demonstranten geen wapens Vi.l ,;Mad aan dat de Tibetanen „voor de komen de dagen een grote manifesta tie voorbereiden" met het doel „deze keer daadwerkelijk de rekening pffo, alle aanhangers van de com munistische regering". Tijdens de rellen kwamen vol gens de Chinese media twaalf grootste ziekenhuizen in Lhasa zeggen dat er twintig tot dertig doden zijn gevallen. Veel Ti betanen durven volgens hen Tibet maakt sinds 1950 deel uit van de Volksrepubliek. In rT>0. precies dertig jaar gclc- du n protesteerden tie Tibeta nen massaal tegen de Chinese overheersing en de daaropvol gende opstand kostte aan meer dan tienduizend leven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7