„Marokkaanse jongeren zoeken een baan, geen criminaliteit" GianfrancoGuiliana en Gianni maken het bont f|B ieter uit de voeten met „De Helpende Hand" Adviesraad vraagt geen vervolging moord-oproep RAPPORT OVERHANDIGD AAN MINISTER VAN DIJK Zwarte weduwe moet weer voor rechter verschijnen Incident F-100 raadsel BINNENLAND göidAcSouAatit DINSDAG 7 MAART 1989 PAGINA 5 DEN HAAG Vervolging en veroordeling van lioslims die hebben opgeroepen tot moord op de grilse schrijver Salman Rushdie zal leiden tot fierdere escalatie van deze affaire. Dat heeft de Adviesraad Buitenlanders van de gemeente Den laag geschreven in een brief aan de Haagse loofdcommissaris J. Brand. Aanleiding tot het schrijven is het voornemen de politie strafrechtelijke actie te onderne men tegen de actievoerders. Volgens secretaris >yra van de Adviesraad zou zo'n optreden tot ge- folg hebben dat de resultaten van een jarenlang jeleid, gericht op het bevorderen van wederzijds legrip en respect tussen Nederlanders en buiten landers, teniet wordt gedaan. De mogelijke vervolging kwam vandaag ook ter sprake tijdens het vragenuurtje in de Tweede Ka nier. Een meerderheid van de Kamer acht de op roepen tot moord onaanvaardbaar. In Israel heeft opperrabbijn Avraham Shapira aangedrongen op een verkoopverbod van „De Duivelsverzen", omdat het boek „een bedreiging vormt voor de gevoelige betrekkingen tussen moslims en joden en voor de wereldvrede". In Italië heeft een literaire vereniging Salman Rushdie en zijn uitgeverij de Pedrochi-literatuur prijs toegekend. Het is een gebaar van solidariteit met de schrijver, aldus de vereniging. Greenpeace wil bureau in Moskou MOSKOU De internationale milieuorganisatie Greenpeace is van plan een kantoor te openen in Moskou. De vertegenwoordi ging in de hoofdstad van de Sovjetunie zou milieuvraagstuk ken aan de orde moeten stellen en het gebruik van kernenergie bestrijden, zo heeft de organisa tie meegedeeld. De vice-presi dent van de Sovjetacademie van Wetenschappen, Jevgeny Veli- chov, zei tegen verslaggevers dat Greenpeace zou kunnen bij dragen tot het milieubewustzijn van de Sovjetbevolking. Roemenië boos over „westerse actie" GENEVE De Roemeense vertegen woordiger bij. de mensenrechtenconfe rentie in Genève heeft gisteren de „ge zamenlijke actie van de westerse lan den" tegen zijn land veroordeeld. De westerse landen willen van de confe rentie „een soort tribunaal maken waar zij de rol van rechter spelen", aldus Dolgu. Hij reageerde op een resolutie waarin onderzoek wordt gevraagd naar schendingen van de mensenrechten in Roemenië, in het bijzonder bij het ver nietigen van dorpsgemeenschappen. Het bestuur van de Raad van Europese Gemeenten heeft gisteren in Parijs de gemeentebesturen in Europa opgeroe pen een „symbolisch peetschap" te aan vaarden voor de Roemeense dorpen. Weer aanhoudingen in Mandela-affaire JOHANNESBURG Er zijn opnieuw twee mannen gearresteerd in verband met de moord op een lijfwacht van Winnie Mandela, Maxwell Madondo. De jongeman, wiens lichaam vorige maand in Soweto werd gevonden, was lid van de zogeheten voetbalclub Man dela United. Deze bestaat uit een groep jongeren die optrad als lijfwachten van Winnie Mandela. Leiders van de anti- apartbeweging hebben de lijfwachten van Mandela ervan beschuldigd een „terreurbewind" in Soweto te hebben gevoerd en hebben officieel afstand genomen van de echtgenote van de ANC-Ieider. Winnie Mapdela heeft nog geen uitleg gegeven over haar eventuele rol in de affaire. Duitse computerkrakers stalen geen geheimen BONN Het openbaar ministerie in Karlsruhe heeft bekend gemaakt dat de drie tot zes computerkrakers die vorig werden aangehouden er niet in zijn geslaagd geheime informatie over militaire objecten of plannen aan de bespioneerde rekencentra te ontfutse len. De krakers hebben wel het imago van de Bondsrepubliek danig geschonden. De spionnen hebben hun materiaal geleverd aan de KGB, de geheime dienst van de Sovjetunie. Vermoedelijk heeft de KGB niet de bedoeling gehad via deze lijn geheime militaire, politieke of economische in formatie in handen te krijgen [)EN HAAG Marok kaanse jongeren vinden én opleiding belangrijk in zouden graag aan het verk gaan, maar ze zijn lecht op de hoogte van de nogelijkheden in het on- lerwijs en op de arbeids- narkt. Er moet voor hen :èn schoolkeuze-campag- te op poten worden gezet „Kies weloverwogen") en Ie drempel naar het iedrijfsleven dient ver- aagd te worden. Iet idee dat alle Marokkaanse ongeren crimineel zijn moet ook) daarom zo snel mogelijk le wereld uit, zo heeft de ftichting Samenwerkingsver- land van Marokkanen en Tu- rs (SMT) vanochtend ge- bij de aanbieding van het rapport „En nu is 't onze >eurt" aan minister Van Dijk binnenlandse zaken. Als Marokkaanse jongeren in ïieuws kwamen, en dat 'ebeurde de laatste maanden Veelvuldig, was het in verband net hun „keiharde criminele >ëdrag". Ze zouden, zo bleek >nder meer uit een onderzoek de Amsterdamse politie, benden opereren en niet vies zijn van geweld. „Het ge- vólg van zulk soort onderzoe- s hen en alle publiciteit erom- v(Ween is dat wij wekenlang het ra ligevoel hebben gehad dat er op ■f Jptraat naar ons werd gekeken g:Msof wij elk moment een wil- èkeurige voorbijganger zou- .g1 len kunnen beroven", vertel- ■g, de Abdelillah Farahi, lid van c de jongerencommissie van het >MT, vanochtend aan de mi- g, lister. Iet is vervelend als jnveilig voelen door onze lanwezigheid, zei Abdelillah, het is nog vervelender ils je ten onrechte als crimi- leel wordt beschouwd. „Het ïeeft namelijk ook negatieve [evolgen voor bijvoorbeeld het Onderzoeker/psycholoog Frank Kemper en Omar Elbardi, medewerker van de stichting Samenwer kingsverband van Marokkanen en Tunesiërs (SMT). FOTO: T STICHT de schoolkeuze gericht op de mogelijkheden bij vervolgstu die of arbeidsmarkt". Ook de ouders, die volgens het onderzoek veel belang hechten aan een goede opleiding voor hun kinderen, blijken onvol doende op de hoogte i te zijn van de kansen die de huidige, krappe arbeidsmarkt biedt. Volgens Omar Lebardi is dat onder meer te wijten aan het perspectief op terugkeer, dat veel ouders nog voor ogen zweeft. Hoewel ze niet of nau welijks stappen ondernemen om inderdaad terug te keren naar Marokko, houden ze die mogelijkheid wel steeds open en stemmen ze daar ook de school- en arbeidskeuze van hun kinderen op af. Als die kinderen zelf, via school, er van op de hoogte zijn dat een andere keuze beter is, durven ze dat lang niet altijd te zeg gen. Vooral voor meisjes is het niet gebruikelijk het oordeel en daarmee het gezag van de ouders in twijfel te trekken. Campagne beeld dat de werkgevers van ons hebben. En dat maakt onze kans op het vinden van een baan er bepaald niet gro ter op. Daarom ben ik blij met dit rapport", aldus Abdelillah. „Er blijkt uit dat de overgrote meerderheid van de werkzoe kende Marokkaanse jongeren dolgraag aan de slag wil. Ze zijn bereid om ook vies en on aangenaam werk aan te pak ken, zelfs als daarbij geen uit zicht bestaat op een vaste baan". Geen aansluiting Het SMT-onderzoek naar de leefwereld van Marokkaanse jongeren werd uitgevoerd door de psycholoog Frank Kemper, die de opdracht kreeg nu eens niet uitvoerig te berichten over de („kleine") groep van Marokkaanse criminelen, maar over de gemiddelde Ma rokkaanse jongeman en jonge dame. Hij ondervroeg daartoe ruim 150 jongeren tussen de 15 en 20 jaar oud, die via een be trouwbare steekproef geselec teerd waren. De uitkomsten van de enquête mogen derhal ve gelden voor de hele catego rie van Marokkaanse jongeren in deze leeftijd (zo'n 12.000 personen). De eerste vraag die Kemper zich stelde was hoe veel randgroepjongeren (dat wil zeggen: potentiële rad draaiers) zich nu eigenlijk on der de Marokkanen bevinden. „Het gaat daarbij om jongeren die zowel de aansluiting mis sen bij de Nederlandse institu ties als bij de eigen gemeen schap. We hebben dus geke ken hoeveel jongeren èn pro blemen hadden op school of werk eh een slechte relatie met hun ouders. Dan blijkt het maximaal te gaan om een groep die 10 procent van alle Marokkaanse jongeren omvang van die criminele groep dus kleiner dan tot nu toe beweerd werd. Maar we willen niet ontkennen dat er grote problemen bestaan. De kwestie is dat de situatie voor de meeste Marokkanen erg slecht is wat werk, huisvesting en opleiding betreft. Als je dat op een rijtje zet en je bedenkt eens goed wat dat betekent, dan vraag je je af of het wel zo verbazingswekkend is dat er problemen ontstaan". Inderdaad blijkt uit Kempers onderzoek dat de 90 procent van wie geen buitengewoon crimineel gedrag hoeft te wor den verwacht allerminst een blij en zorgeloos leven leidt. Deze jongeren zouden graag een goed bestaan opbouwen, en hun probleem is dat dat niet lukt. Hun opleidingsni veau is laag (lbo, mavo) en hun beroepsaspiraties niet zon der meer gelukkig (monteur, lasser). Kemper: „Bij slechts een kleine groep leerlingen is Op basis van het rapport heeft het SMT minister Van Dijk vanochtend „ongevraagd ad viezen" bezorgd. Zo zou de mi nister, die het minderhedenbe leid van de verschillende de partementen coördineert, een „Kies weloverwogen"-cam- pagne moeten lanceren. „Er zal een jaarlijkse campagne moeten komen, gericht op ou ders van kinderen in de hoog ste klas van het basisonder wijs, om voorlichting te geven over de verschillende onder wijsvormen, mede in relatie tot de perspectieven op de ar beidsmarkt", aldus het SMT. Voor de Marokkaanse rand groepjongeren, de groep van „maximaal 10 procent" poten tiële criminelen, moeten vol gens het SMT projecten wor den opgezet waarin de jonge ren zowel kunnen leren als werken. Ze zouden dan een di ploma kunnen halen en, „wat belangrijker is, uitzicht krijgen op vast werk". STEVO AKKERMAN De Missioni-show is gisteren in' Milaan goed ontvangen. De collectie kenmerkte zich door drukke. Chinees aandoende motieven zoals in dit jack (foto links) en lange wollen capemantels, die zowel op rok als pantalon passen. FOTO: AP MILAAN Italië houdt van bont. Ook als het naar onze begrippen pufheet is, pellen de Milanese signora's hun bontjas niet af. En dus werd in Pellic- eia alvast getoond hoe de bont jassen er komende winter ho ren uit te zien. volgens Gianni (Versace), Guiliana (Teso), Gi anfranco (Ferré) en anderen. De gefortuneerde Italiaanse vrouw kent nu drie Russische begrippen: glasnost, perestroj ka en sjozpushnina. Dit laatste staat namelijk voor de Sovjet- handelspartner die de vellen voor het bontdefilé levert. Guiliana Teso maakte er korte klokkende en deinende jassen van met wijde mouwen. Daar voor worden de vellen in schuine banen verwerkt en wie het niet meteen opmerkt, moet gewoon de richting vol gen van de gouden knopen die over de rug lopen. Gianni Versace sprong zuinig om met het kostbare bont. Hij warmde mantelpakjes op met een cape van nerts of combi neerde een leren minirokje met een bolero of een simpele stola van bont. Alleen voor feestelijke, maar ijzige winter nachten maakte hij enkellange bontjassen, maar dat is dan waarschijnlijk om de draagster te behoeden voor longontste king, want daaronder draagt ze mini en kant. Gekleurd bont is blijkbaar uit Speelse ideeën zijn in. Zo com bineerde Ferré een korte bont jas met een soort splitrok van hetzelfde bont. Samen gedra gen heb je een lange jas; laat je de rok weg, blijft er een spor tief jack over. Het zal wel pe perduur zijn. Ferré's manne quins dragen onder het vorste lijke bont in ieder geval uiterst sobere, zandkleurige tricootjes. Waarachtig een snoeperige collectie, die vail Mario Valen tino. Chocoladebruine broeken met rechte pijp krijgen als het ware een topping in pstache- groen, zachtroze of glazuur- geel. De grote sjaalkragen van die jasjes zijn bovendien hele maal opengewerkt in de mo tieven van papieren taarton derleggers. Ook petrolblauw en paars vindt Mario Valenti no lokkere winterkleurtjes. Soms verkleedt hij vrouwen zelfs als petit-fours op lange benen. „Nu we op de drempel staan van de jaren negentig, is het de hoogste tijd voor duidelijke richtlijnen voor de vrouwelij ke garderobe, aangepast aan de eisen van de tijd." Aldus Gianni Vercace. En voor de volgende winter knipte hij mini-omslagrokjes. De mantel pakjes van Miss '90 zijn grillig: superkorte, spannende rokjes en jasjes met asymmetrische zwaluwstaartpanden. Jassen spelen dubbelspel: camel aan de buitenkant, ocelot-vlekjes aan de binnenkant. Kippepoot aan de buitenkant, zwart-witte op-art aan de binnenkant. Versace's avondjurken tenslot te zouden niet misstaan in een museum voor moderne schil derkunst. Met lovertjes en glit- tertjes tekende hij sprookjes achtige sterrebeelden en ab stracte droedels of borduurde hij het repertorium van een discotheek: jazz; folk; pop: rock of forever luidt dan de letterlijk schitterende tekst. LILY ARMON )EN HAAG De ouder lom komt, zo wil het preekwoord nu eenmaal, net gebreken. Daar kun iets aan doen. Maar er :ijn talloze produkten in lè handel om alje denk- >are ongemakken op te ossen of in elk geval te verlichten. Meer dan je nisschien zou denken. heleboel worden opge- omd, inclusief allerlei instan- lie mee kunnen helpen ipt leven van alledag te ver- langenamen als je niet meer zo goed uit de voeten kunt. Het heet „De Helpende Hand" en is uitgegeven door de SDU. Het boek werd gisteren in Den Haag door minister Brinkman van WVC overhandigd aan vice-voorzitter S. Bijsterveld van de COSBO. de samenwer kende ouderenbonden. Het kleinste ongemak heeft soms al grote gevolgen. Je kunt je knieën niet meer zo goed buigen, maar hoe krijg je je broek dan aan? Met behulp van een kleedstokje. Dat is een stokje met aan de ene kant een haak en aan de andere kant een rubber telvinger. Het wordt gebruikt als een soort verlengde arm en je kunt er een kledingstuk mee van de schouder afdwuwen, een sok uitduwen of, inderdaad, een broek mee omhoog trekken. Vaak gaat het om minimale aanpassingen met een maxi maal resultaat: elastische schoenveters waardoor een ve terschoen een instapschoen wordt, bestek met een iets dik ker handvat dat daardoor makkelijker is vast te houden, gebogen bestek waardoor je een vork of lepel makkelijker naar je mond kunt brengen, een kopje met twee oren, een opklapbaar douchezitje, een washandje om een stokje, stof fer en blik met een lange steel, een sleutelhouder met grotere greep, een standaard voor de telefoonhoorn of een helpende hand, een grijptang waarmee je iets van de grond kan opra pen zonder te bukken. Het zijn nog maar enkele van de voorbeelden die in het boek zijn verzameld en gerubri ceerd onder persoonlijke ver zorging. huishouden, vrije tijdsbesteding, aanpassingen in huis, mobiliteit en communica tie. Met de nadruk op wat alle maal wèl kan, dus niet op wat niet meer kan. En alle ge noemde produkten zijn te koop bij warenhuizen, super markten en zaken voor huis houdelijke artikelen. Alles wordt aangevuld met adressen van instellingen als de, kruisvereniging, thuiszorg, opvangmogelijkheden, maat schappelijke dienstverlening, financiële regelingen, vrijwil ligerswerk en huisvesting. Ooit gehoord bijvoorbeeld van een kangoeroewoning? Dat is een nog betrekkelijk nieuw verschijnsel waarbij het gaat om twee woningen: een kleine in een grote. De kleine twee kamerwoning ligt op de bega ne grond en is bestemd voor één- of twee-persoonshuishou dens waarvan één van beide bewoners ten minste zestig jaar is. De woning op de eerste en tweede verdieping heeft voor een gezin van drie tot vijf personen. De woningen kun nen alleen gezamenlijk wor den verhuurd aan gegadigden die een bepaalde (familierela tie met elkaar hebben. Dat kunnen dus ook vrienden en/ of buren zijn. Elk van deze woningen 'heeft een eigen voordeur, die uitkomt op de gemeenschappelijke ingang. Ieder woont dus zelfstandig. DICK HOFLAND kamers „De Helpende Hand" (Iteke Drost); uitgeverij: SDU, Den bestemd Haag; prijs:/5,-. 5USKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO ARNHEM De zwarte weduwe, mevrouw F.S. Rost van Tonningen-Heu- bel (74), zal donderdag voor de Arnhemse recht bank moeten verschijnen. Ook haar woordvoerder, W.P. Zeilmaker (80), die gedurende dé oorlog NSB- burgemeester was van Renkum, moet terecht staan. Beiden worden ver dacht van het in bezit hebben van anti-semiti- sche en racistische lec tuur. De maximale straf die daarop staat is een ge vangenisstraf van een jaar of een boete van 10.000 gulden. Maar volgens de Arnhemse of ficier van justitie mr. P. Tide- man is het onwaarschijnlijk dat Rost van Tonningen en Zeilmaker tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf worden veroordeeld. Vorig jaar zei Tideman ervan uit te gaan dat de rechtbank bij een veroordeling rekening zal houden met de leeftijd van de verdachten. In oktober 1985 werd de „zwarte weduwe" veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier weken en een geldboete van driedui zend gulden, omdat zij in het bezit was van geschriften waarin de moord op de joden door de nazi's werd ontkend en waarin werd beweerd dat „het aantal slachtoffers uit winstbejag was opgeschroefd tot zes miljoen". Buit van kwart miljoen uit speelautomaten VALKENSWAARD Door middel van manipulatie van speelautomaten in heel Ne derland hebben drie mannen en een vrouw waarschijnlijk meer dan een kwart miljoen gulden buitgemaakt. Het viertal werd aangehou den toen zij in een café in Valkenswaard bij een auto maat stonden te rommelen. De groep had toen al 700 gul den buitgemaakt. Uit onderzoek is gebleken dat de verdachten, die in lee- fijd variëren van 17 tot 32 jaar en afkomstig zijn uit Amsterdam, Heerlen en Driebergen, gemiddeld vier keer per week op stap gin gen. En dat vermoedelijk al twee jaar lang. Oltmans wil geld van Suriname AMSTERDAM Willem Olt mans wil de staat Suriname failliet laten verklaren. De Amsterdamse free-lance jour nalist zegt nog een bedrag van 72.500 te goed te hebben voor bemiddelingswerk bij de fi nanciering van een stuwdam project in het westen van Suri name. Oltmans heeft in op dracht van legerleider Bouter- se maanden werk gehad aan het interesseren van Zwitserse financiers, maar op de nota's die hij stuurde volgde nooit een betaling. Naar zijn zeggen is hem in 1987 toegezegd dat betaling zou volgen. Oltmans heeft- onder meer medewer king gekregen van Surinames voormalige vice-premier mr. A. Haakmat, die nog twee maanden salaris te goed heeft uit eind 1982, toen hij direc teur was van het Staatsener- giebedrijf van Suriname. Die salarisclaim wordt als steun- vordering gebruikt bij de po gingen de staat Suriname fail liet te laten verklaren. „Ik zit op zich niet te wachten op die Willem Oltmans FOTO: paar duizend gulden van zó lang geleden. Oltmans had echter voor zijn zaak andere schuldeisers nodig; daar ben ik er één van", zo bevestigde Haakmat vanmorgen zijn be trokkenheid. Volgens Haakmat zijn de pro blemen rond de betalingen ontstaan doordat de huidige burgerregering zich niet volle dig als rechtsopvolger wenst te zien van het regime van Bou- terse. „De Nederlandse advo caat van Suriname had eerder wel toezeggingen gedaan, maar dat is later ook terugge draaid", aldus Haakmat. Oltmans heeft voor zijn expe ditie als raadsman de Haagse advocaat mr. A.H. Vermeulen in de arm genomen. Vermeu len speelde enkele jaren gele den een rol speelde bij een soortgelijke faillissementsaan vraag van de staat Zaïre. SCHIPHOL „Een volslagen raadsel", zo heeft de onderzoeker van de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst in Genève het inci dent met de KLM Fokker-100 van zondag gekwalificeerd. Hij deed deze uitspraak op basis van een eerste onderzoek van het vliegtuig, dat hij samen met de Zwitserse luchtvaartautoriteiten heeft uitgevoerd. Pas als het onderzoek door de Zwitserse auto riteiten voltooid is zal de Fokker-100 weer voor deskundigen van KLM, Fokker en de Rijksluchtvaartdienst worden vrijgege- Benzine twee cent duurder ROTTERDAM De prijs van een aantal autobrandstoffen gaat morgen met twee cent per liter omhoog. Dat betekent dat super- benzine aan de zelfpomptank 163 cent pej liter gaat kosten. Euro loodvrij 156 cent en dieselolie 87,80 cent per liter. Dit zijn richtprijzen zodat individuele pomphouders van deze prijs af kunnen wijken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5