Geslachtsloos menspersoon vervangt de „kinderlokker" nt ACTIES GRAFICI TREFFEN PUBLIEK Studenten woedend over bezuinigingen Nieuwe verkeersborden betere spiegel van samenleving IEUWÖ Legitimatieplicht haalt weinig uit Veel mentale stoornissen na hersenletsel KONINKLIJK HUIS 91122330 BINNENLAND SetdócSotncmt DINSDAG 7 MAART 1989 PAGINA 3 aagd ee ?t ingai stakii de kra voor d o, terw mdat voor land. I de eis chikba die rkgeve i de vu ïkpunt< en of jitkerii ;t te ve groot kleine Strafdossier op straat gevonden AMSTERDAM Een strafdossier over een bende van drie overvallers is dit weekeinde in Amsterdam op straat gevonden. Daarin staan de gegevens van drie mannen die onder meer gewapende overvallen pleegden bij een hotel en een pompstation in de hoofdstad, waarbij ze de pompbediende neer schoten. Ook staat een groot aantal getuigen genoemd. Volgens de politie hoeft het niet zo te zijn dat het dossier door de politie verloren is, het is ook mogelijk dat een advocaat het verlo ren heeft. De vinder deponeerde het pakket bij de redactie van Het Parool die het vervolgens aan de politie te ruggaf. Juliana- en geuzenpenning UTRECHT Ter ere van de tachtigste verjaardag van prinses Juliana brengt 's Rijks Munt een zil veren penning uit. De voorzijde van de penning toont het portret van Juliana met een tekst uit haar laatste kersttoespraak als koningin tegen de achtergrond van paleis Soest- dijk. „Het is een grootse roeping mens te zijn luidt de tekst die Juliana in 1979 uitsprak. „Een zin die haar volkomen typeert", aldus ontwer per Willem Vis. De keerzijde van de penning laat Juliana zien als kind met een speelgoedpaardje tegen een achtergrond van paleis Noordeinde in Den Haag waar zij is geboren. De Stichting Februari 1941 krijgt de Geuzenpenning 1989 voor de actie „Adopteer een monument". Door deze actie werden 600 oorlogsmonumenten door scholieren geadopteerd, die op deze wijze leren waar voor in de oorlog is gevochten. De adoptie gaat ge paard met voorlichting over oorlog, vrijheid en de mocratie. Container met chloroform uit Noordzee geborgen IJMUIDEN Het Westduitse ber gingsbedrijf Bugsier heeft gisteravond op de Noordzee een container met circa 20 ton chloroform geborgen. De contai ner is afkomstig van de deklading van de Franse vrachtvaarder Aquila, die in de nacht van 5 op 6 december 1988 in stormachtig weer een aantal containers met uiterst gevaarlijke chemicaliën verloor op bijna 60 kilometer ten noor den van Texel. Smit Tak moest bij de berging twee lekkende containers op de zeebodem achterlaten. In opdracht van het chemieconcern Dow Chemical, eigenaar van de achtergebleven contai ners, voltooit het Westduitse bedrijf de berging. Pleitbezorger Twee van Breda overleden BONN In zijn woonplaats Espelkamp in de Duitse deelstaat Niedersachsen is vorige week de oud-praeses van de Evangelische Landeskirche Westfalens, ds. Ernst Wilm, overleden. Hij is 87 jaar geworden. In Nederland genoot Wilm bekendheid als de geestelijk begeleider van de Duitse oorlogsmisdadigers die in Breda gevangen zaten. Ds. Wilm was vanaf de jaren zeventig een warm pleit bezorger voor gratie voor de toen nog drie, en later twee gevangenen. Zelf heeft Wilm ernstig geleden in de oorlog. Hij zat twee jaar in het concentratie kamp Dachau. Na de oorlog was hij mede-oprichter van de stad Espelkamp. Yan Eekelen wordt topman van de WEU LONDEN Oud-minister van defen sie Van Eekelen wordt volgende maand benoemd tot secretaris-generaal van de West-Europese Unie. Hij volgt de Belg Alfred Cahen op. Van Eekelen trad af als minister van defensie van wege de rol die hij als staatssecretaris van buitenlandse zaken speelde in de paspoortaffaire. Zijn benoeming zal waarschijnlijk bekend worden gemaakt wanneer de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de WEU op 3 en 4 april in Londen vergaderen. De se cretaris-generaal wordt benoemd voor vijf jaar. De WEU is een militair bond genootschap van Groot-Brittannië, de Bondsrepubliek, Frankrijk, Italië en de Benelux. Geschil readers voor rechter AMSTERDAM De rechter dient zich uit te spreken in het geschil rond de overname van teksten in zo genoemde readers van universiteiten. De strijdende partijen, de Koninklij ke Nederlandse Uitgeversbond (KNUB) en de colleges van bestuur van de universiteiten van Amster dam (GU), Groningen. Limburg en Utrecht hebben hiertoe gisteren be sloten. Met het geschil is een bedrag gemoeid van 750.000 gulden. Het gaat om tekstbundels voor studenten uit de studiejaren 1986/87 en 1987/88. Een inventarisatie van de vier uni versiteiten leverde over twee studie jaren een produktie van meer dan tien miljoen pagina's op. et succi geen oo dheid b a hun e et in h| marginal >eg stad riming I rkgeve) 32-urii tatie gi het risi< eilijk zij N VANDAAG IN HET VJ DEN HAAG Het Ne derlandse straatbeeld gaat ingrijpend veranderen. Alle verkeersborden wor den vanaf volgend jaar geleidelijk vervangen door borden met een veel modernere vormgeving. Ook zal flink worden ge kapt in het woud van ge- bods- en verbodsborden, zo zei minister Smit-Kroes (verkeer) gistermiddag bij de presentatie van een heel assortiment nieuwe verkeersborden bij de Staatsdrukkerij (SDU) in Den Haag. De afgelopen maanden heeft de ontwerp-afdeling van SDU allecirca 120 in Nederland be kende verkeersborden onder de loep genomen. Met behulp van een computer werden af beeldingen aangepast aan de Europese normen, waarbij ook veel aandacht werd besteed aan de zichtbaarheid 's nachts. Er zijn enkele tientallen nieu we borden ontworpen in ver band met het per 1 maart ge wijzigde verkeersreglement. Zo werden de rood-witte bor den „verboden in te rijden" vervangen door blauwe bor den die de toegestane rijrich ting aangeven. Smit-Kroes: „De verkeersdeel nemer wordt positiever bena derd. Hij wordt niet meer voortdurend geconfronteerd met wat verboden is, maar krijgt te zien wat wèl aan de orde is. Ik verwacht dat daar een positieve invloed van uit gaat en men niet zo snel meer denkt: ik bepaal het zelf wel". „Je kunt toch niet zeggen dat die oude heer met een hoedje het protobeeld van een kleu terbegeleider is?" De bood schap van deze retorische vraag is duidelijk: van minis ter Smit-Kroes mag het ver keersbord „overstekende voet gangers" liever vandaag dan morgen verdwijnen. Gezeten achter de ontwerpcomputer van de Staatsdrukkerij zag de bewindsvrouwe met welgeval len het nieuwe ontwerp voor het bord op een beeldscherm verschijnen. Twee gestroom lijnde mensfiguurtjes maken aanstalten over te steken. Het kindje dat de straat wordt overgeholpen hangt niet meer willoos aan de sterke arm van een oudere heer, maar toont zo te zien het nodige initiatief. „Apetrots" - in de woorden van directeur C. Peters - pre senteerde de Staatsdrukkerij zijn nieuwe ontwerpen voor de Nederlandse verkeersborden. Borden die zijn aangepast aan de tijd. En dat was hard nodig want sedert de „heer met hoed en kindje" op het roestvrijstaal werd vereeuwigd landde de mens op de maan, voltrok zich de seksuele, culturele en post industriële revolutie, mar cheerden provo's en krakers door Amsterdam en kochten vijf miljoen Nederlanders een middenklasse auto. Een heer met hoed past dan niet meer. Bovendien werd de boodschap van het bord in het kader van de seksuele bewustwording ook wel misverstaan als: „Hier oversteken voor pedofielen". Het bord kreeg de weinig vlei ende bijnaam „kinderlokker". Menspersoon Verkeer en Waterstaat wilde met name graag wat aan de heer met hoed doen. Smit- Kroes: „Uitgangspunt bij het nieuwe ontwerp was dat het een meer onzijdig mensbeeld moest worden. Bij het nieuwe bord kan het zowel een man als een vrouw zijn die het kind begeleidt. Dat is winst". De ontwerper S. Tuinstra die zich voor de SDU over de bor denkwestie heeft gebogen, onthulde dat hij er naar ge streefd heeft krachtige en seksloze mensfiguren neer te zetten. „Een beetje strak, maar toch ook niet afstotend zoals op de Duitse verkeersborden. Het moesten vooral menselijke menspersonen worden". Ook de wegwerker van het bord „werk in uitvoering" heeft zijn sekse verloren. Het figuurtje met de schop en een berg zand kan evengoed een kranige zijn. Het nieuwe mensbeeld dat we dus straks langs de rijks- en gemeentewegen kunnen aan treffen is volgens de SDU wat „sterieler" geworden. Zo zijn de vlechtjes van de overste kende kinderen afgeknipt en zijn de schooltasjes verdwe nen. In zekere zin, aldus Tuin stra, is het verkeersbord een afspiegeling van de maat schappij en dient de vormge ving dus regelmatig te worden aangepast. „Een goed voor beeld vormen de auto's op een aantal borden. Die lijken niet meer op de wagens die je nu op de weg ziet". De nieuwe verkeersborden worden daar om gesierd met het profiel van een goede middenklasse auto, overeenkomstig de toegeno- Verkeer en Waterstaat wilde bij de vernieuwing van de verkeersborden met name graag wat aan de heer met hoed doen. Minister Smit-Kroes: „Het moest een meer onzijdig mensbeeld worden Links van de bewindsvrouwe SDU-directeur C. Peters. FOTO: CEES VERKERK beeldingen zien dit stukje cul tuurhistorie overigens nog niet meteen uit het straatbeeld ver dwijnen. Zelfs de „kinderlok kers" worden niet in één kla;: uit het openbare leven verba:, nen. Uit begrotingsoverwegin gen wil minister Smit-Kroe- voorlopig nog wel een ooi- dichtknijpen. „Er staan miljoe nen borden in ons land. D; allemaal tegelijk vervangr zou te veel geld gaan koste. Het wordt dus een geleidelijk proces; stapje voor stapje". PAUL KOOPMAN men koopkracht bij een groot deel van de bevolking. De ont werper: „De meeste automobi listen zeiden tijdens onze en quête: dat lijkt mijn wagen wel!". Stoomtrein Ook met veranderende wette lijke eisen dient de hedendaag se verkeersbord-ontwerper re kening te houden. Zo heeft de tractor op het tractor-bord een dakje gekregen, aangezien zonder overkapping sedert enkele jaren niet meer zijn toegestaan. Alsof bij de NS de tijd heeft stilgestaan is het bekende stoomtreintje gehand haafd. Een bord met een mo derne trein bij spoorwegover gangen zou te veel lijken op het bord dat waarschuwt voor trams, meent Tuinstra. „Bo vendien is een stoomtrein met een rookpluim herkenbaar der". Weggebruikers die gehecht zijn aan de oude verkeersbor den met Ot en Sien-achtige af- ONDERZOEK JUSTITIE: (Van parlementaire redactie) DEN HAAG De invoering van een legitimatieplicht, zoals minister Korthals Altes van justitie wil, zet voor de crimi naliteitsbestrijding weinig zo den aan de dijk. Een dergelij ke maatregel zal nauwelijks opwegen tegen het wegvallen van de personencontrole aan onze grenzen. Dit blijkt uit een rapport dat het Wetenschappelijk Onder- zoeks- en Documentatiecen trum (WODC) van het minis terie van justitie gisteren heeft gepubliceerd. Het rapport, dat als titel een regel uit een Sinterklaasversje meekreeg („Ik zal eens even vragen naar zijn naam") re kent af met de verwachting v^n Korthals Altes dat de cri minaliteitsbestrijding met de invoering van een legitimatie plicht ten zeerste gediend is. Volgens de onderzoekers zijn de voordelen echter gering. In gevallen van winkeldiefstal, vandalisme, zwart rijden in het openbaar vervoer en ver keersovertredingen van fiet sers en voetgangers zal een le- gitimatiekaart (als de wets overtreder die bij zich heeft) het werk van de politie en de trein- of tramcontroleurs kun nen vergemakkelijken. Er be staat echter geen enkele ga rantie dat in de toekomst ie dereen altijd een legitimatie bewijs bij zich heeft. De onderzoekers verwachten dat een legitimatieplicht ook nut kan hebben in de strijd te gen diverse vormen van op lichting. Maar dan moet bij alle geld- en handelstransac ties een geldig legitimatiebe wijs worden gevraagd. Ban ken, bedrijven en ook indivi duele burgers moeten daar dan een gewoonte van maken. Het WODC zet vraagtekens bij de invoering van personen controles in de grensgebieden als deze controles aan de grens zélf wegvallen. In de eerste plaats zal de kans dat de poli tie of marechaussee iemand treft met een achterstand in het betalen van boetes heel klein worden (naar schatting 1 op de 100). Ten tweede zullen de controles discriminatie in de hand werken omdat men bij het zoeken naar eventueel illegaal in ons land verblijven de vreemdelingen voorname lijk zal letten op ras en huids- Werknemers van het grafisch bedrijf Samson- Sijthoff luisteren aandachtig naar een woordvoerder van de FNV- bond Druk en Papier. Gisteren werd bij verschillende grafische bedrijven de actie bereidheid gepeild. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Bestuur der Van Noordenne van Druk en Papier FNV er kent dat de bonden zijn teruggekomen van hun eerdere toezegging dat de acties een „publieksvrien delijk" karakter zouden krijgen. De actiebereid heid bij verschillende krantenbedrijven is vol gens Van Noordenne zo groot, dat de bonden er niet onderuit kunnen hun leden te raadplegen en uiteindelijk tot staking op te roepen. De staking bij de Provinciale Zeeuwse Courant (oplage 60.000) is gisteren volgens plan begonnen. Bij drukkerij Vink in Axel, waar de ad vertentiebladen worden ge drukt, is de staking vandaag begonnen. Dat geldt ook voor Hofstad druktechniek in Zoetermeer. De werkne mers van Van der Loeff in Enschede zullen pas in de loop van de week gaan sta ken om de estafette op gang te houden, aldus bestuurder A.van Noordenne van Druk en Papier FNV. De bonden raadpleegden vandaag hun leden bij het Brabants Nieuwsblad in Roosendaal, Eindhoven Druk Offset en Verpakkin gen, Joh.Enschedé in Haar lem, de drukkerijen De Vol harding. Keesing en Set Matsch in Amsterdam, en Europa Karton in Sneek. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De bezui nigingen op de begroting van Onderwijs gaan tot grote woede van de stu dentenorganisaties ISO en LSVB gewoon door. LSVB-voorzitter Nicky de Hiep noemde de voorstel len van het kabinet in een eerste reactie „absoluut onbevredigend". Minister Deetman houdt vast aan verlaging van de basis beurs bij een gelijktijdige in voering van een openbaar- vervoerjaarkaart. De beurs voor uitwonende mbo-studen- ten vervalt, met uitzondering van studenten die niet binnen een straal van zestig kilometer of twee uur reistijd kunnen studeren. De aanvullende beurs wordt beperkt tot vier studiejaren en de leeftijdsgrens voor de basisbeurs gaat van 30 naar 27 jaar. Het kabinet heeft Deetman bij de verlaging van de basisbeurs en invoering van de OV-jaarkaart overigens niet op een datum vastgeprikt. Volgens Deetman wordt pas een beslissing over de ingangs datum genomen als er meer zekerheid is over de techni sche haalbaarheid. De studentenorganisaties heb ben eind vorig jaar fel actie gevoerd voor handhaving van de 30-jaarsgrens en het schrap pen van de mbo-maatregel. Volgens LSVB-voorzitter Nic ky de Hiep is er alle reden om opnieuw ten strijde te trekken. „Daarover zal de komende da gen overleg worden gepleegd. Maar ik sluit niet uit dat er hier en daar al spontaan iets gebeurt. Deetman voert vier van de vijf bezuinigingsmaat regelen gewoon uit en dat is niet iets om blij mee te zijn". Ook het ISO gaat acties voor bereiden. Na uitvoering van de genoem de bezuinigingsmaatregelen prijkt op de .begroting voor Onderwijs dit jaar nog een te kort van totaal 370 miljoen gulden. Dat tekort zal naar verwachting oplopen tot 453 miljoen in 1993. De extra kos ten als gevolg van de hogere instroom in het voortgezet on derwijs en beroepsonderwijs zijn daar nog niet bij opgeteld EDE Van de achthon derd a duizend patiënten die na een ongeluk in coma het ziekenhuis bin nenkomen, overlijdt der tig tot vijftig procent. Der tig tot veertig procent herstelt gedeeltelijk of bij na helemaal, en tien tot vijftien procent blijft vol komen afhankelijk. Onge veer één procent verkeert na een jaar nog in vegeta tieve toestand (geen reac ties, geen contact met de omgeving). De Rotterdamse neurochirurg prof. Braakman noemde deze cijfers vandaag in Ede op het symposium „Leven met her senletsel: ja, maar hoe dan?". Hij zei dat lichamelijke uit- valsverschijnselen doorgaans nog belangrijk verbeteren ver geleken met vlak na het onge luk. Een patiënt kan zich aan passen aan een lichamelijke handicap en zo'n handicap wordt volgens hem door de omgeving veel gemakkelijker aanvaard dan mentale stoor nissen als geheugenzwakte, mentale traagheid, snelle ver moeidheid, „verval" van de persoonlijkheid wat naar vo ren komt in apathie en prik kelbaarheid. De revalidatie-arts drs. Hoen- derdaal van het revalidatie centrum in Hoensbroek zei dat niet de blijvende lichamelijke beperkingen de belangrijkste handicap vormen, maar de be perkingen in kennis en ge drag. In haar centrum worden al deze verschijnselen zoveel mogelijk met elkaar in ver band gebracht en door één vast team aangepakt. Al naar gelang de aard van de ernstig ste handicaps kunnen de pa tiënten worden behandeld in een psychiatrisch centrum, de zwakzinnigenzorg of een ver pleeghuis. Hoenderdaal vroeg speciale aandacht voor patiën ten die lichte „restverschijnse- len" hebben en van wie het ziekenhuis verwacht dat zij voldoende zullen herstellen om hun oude leven te hervat ten. Deze mensen gaan naar huis met klachten als hoofd pijn, prikkelbaarheid en ver geetachtigheid. Als het ver wachte spontane herstel uit blijft kan dat een bron van el lende zijn en zelfs tot isole ment leiden. DE KNOLLEN 8 maart Koningin Beatrix en prins Claus wonen in het Can non Tuschinski Theater te Amsterdam de première bij van de nieuwe film van Jean-Jacques Annaud, ge titeld „The Bear". (ADVERTENTIE) ANPNIEUWSTELEFOONï Zon lokt badgasten De eerste zonaanbidders zijn weer op het strand gesignaleerd. zel,s 17 9raden Weliswaar nog met een jas aan, maar dit weerhield deze mensen er niet van om te genieten van het zachte voorjaarsweer. Op sommige plaatsen in Nederland werd het gisteren en vandaag

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3